Doe die wasbenzine de Ik wil geen gelijk meer hebben deur uit Ongevallen in de huishouding Kan „vonk" uit nylonkleding brand veroorzaken f MOEDERLIJKE 1 Kom er ACHT-er Uien snijden zonder tranen Dagelijks menu Russisch nagerecht - ERPEIXZINO VUUR UITZONDERING De ontwikkeling van de moderne techniek heeft ook voor de huisvrouw vele voordelen, maar de nadelen ontbreken niet. Weliswaar verlichten al lerlei apparaten de taak van de huisvrouw aan zienlijk. maar zij vergroten ook het risico van verwondingen en zelfs dodelijke ongevallen. Het feit, dat in de Duitse Bondsrepubliek het aantal dodelijke ongevallen bij huishoudelijk werk geste gen is tot het dubbele van het aantal ongevallen in fabrieken en werkplaatsen, zelfs tot ongeveer tweederde van het aantal verkeersongelukken met dodelijk gevolg, heeft de regering in Bonn ertoe gebracht, in een algemene wet de Mas- schinenschutzgesetz een aantal bepalingen op te nemen in het bijzonder gericht op de bescher ming van de huisvrouw die haar hart verpand heeft aan allerlei hulp werktuigen voor huishou delijk gebruik. Men moet wel in aanmerking nemen dat een hoog percentage van de „bedrijfs ongevallen" in de huishouding het gevolg is van een val, soms van de stoel waarop moeder is gaan staan om de gordijnen op te hangen na de schoonmaak, soms ook van het zomaar uitglijden als de vloer pas gewreven is. Er zyn thans stringente maatregelen getroffen betreffen de niet geheel veilige (speciaal elektrische) keu ken- en huishoudapparatuur en kinderspeel goed. Want ook het gebruik van elektrische stroom in een groot aantal zaken waarmee de jeugd zioh amuseert, brengt risico's mee. Al de ze voorwerpen zullen moeten voldoen aan be paalde eisen en bij verkoop zal tevens een ge bruiksaanwijzing dienen te worden verstrekt. 1. Vogel minder 2. Glasscherf meer 3. Bal 4. Minder rook uit sigaret van man recht» 5. Boekje dunner 6. Pleister op wang van middelste man 7. Veter langer 8. Tong van slang elektriciteit uit nylonkleding de oorzaak zou kunnen zijn. Het lijkt dus onnodig om overdreven bezorgd te zijn over het ei genaardige vonkenverschijnsel, dat onze nylonkleren soms produceren, maar de adviezen van TNO en Huishoudraad mag elke huisvrouw nog wel eens uit het hoofd leren: géén brandgevaarlijke vloei stoffen in huis en géén nylonkleding in de buurt van open vuufw Het schoonmaken van uien en sjalotje» 1» voor vele huisvrouwen een bezoeking, want de scherpe lucht doet de ogen tranen. Er zijn tal van lap middeltjes om dat tranen tegen te gaan, maar afdoende zijn deze niet. Uien kunnen worden schoongemaakt voor een open raam, maar dat is in de winter niet bepaald aantrekkelijk. Een an dere methode is de uien onder water schoon t« maken, maar dan wordt het bakken weer moei lijk. Er bestaan al grote brillen, die de ogen vrij wel luchtdicht afsluiten, maar dat is een vrij kost bare en niet erg comfortabele methode. De ge bruikelijke uienmachine snijdt de uien alleen en kan ze weer niet hakken. Uit Frankrijk, het land waar bijna geen maaltijd zonder ui of sjalot be reid wordt, komt nu een heel eenvoudige vinding, die het tranen tegengaat. Op een mesje past een transparante, lichtgebogen afdekking van 11 x 13 cm. De afstand tussen mesje en afdekking is 5 cm. Alle nare geuren blijven onder deze „para plu." Het „deksel" is draaibaar, zodat het mesje zowel schuin om te schillen als recht voor het hakken te gebruiken is. Hoewel dus verstelbaar hetgeen ook gemakkelijk is voor het schoon maken past de bevestiging toch stevig en valt niet omlaag tijdens het schillen. Ook in Neder land verkrijgbaar. Iedere volwassene moet dagelijks *4 tot 3/4 liter melk en/of karnemelk of yoghurt gebruiken; ver der 50 k 100 gram vlees, vis, ei of peulvruchten, een plak kaas, 250 gram groente, 100 gram fruit, brood en aardappelen naar eetlust en niet teveel vet en zoetigheid. Maar zij, die zware lichamelijke arbeid verrich ten moeten wel extra calorieën, eiwitten en vita minen, hebben dus meer brood (met kaas en vleeswaren belegd) en melk. Extra porties vleet zijn niet nodig, vooral niet wanneer extra melk en hartig broodbeleg wordt gebruikt. Wel moet ge zorgd worden voor rauwkost en veel fruit. Laat 2 pakjes kwark goed uitdruipen door een doek in een vergiet en roer door de kwark 1 be kertje zure room en 100 gram gesmolten boter tot een gladde massa. Voeg hieraan toe wat geraspte citroenschil, 100 gram gehakte amandelen, 2 le pels in rum geweekte rozijnen, 2 lepels gehakte sucade, 100 gram basterdsuiker en een pakje va nillesuiker. Roer alles goed dooreen, schep de massa in een doek, leg deze in een vergiet, vouw de doek dicht en leg hierop een plankje met een gewicht. Laat dit gerecht 24 uur koel staan. Keer dit nage recht, dat „pasja" wordt genoemd, de volgende dag en versier het met sinaasappelsnippers, rode en groene Franse vruchtje» en amandelen. Geef er dikke, zoete room bij. „Mams", zei Henk ongeduldig, „je hebt onge lijk!" Dat zegt hij dikioijls en hij zal wel gelijk hebben. Al vraag ik mij soms af: wat doet het er toe? Gelijk hebben, ongelijk hebbenDe mensen schijnen dat vreselijk belangrijk te vinden. Ze gaan uit van een be paald standpunt, en ieder die dat standpunt niet deelt heeft automatisch ongelijk. So what? Een mening is nooit iets anders dan een mening. Het is een conclusie waartoe je komt, na lang nadenken, en ervaringen ver werken, en vergelijkingen trekken. Maar daar om hoeft die mening nog niet juist te zijn! Je kunt wel zijn uitgegaan van een schijn bare ervaring, een verkeerd geïnterpreteerd feit, je kunt wel een scheve vergelijking ge maakt hebben, of in een kringetje gedacht hebben. Objectief is een mens nooit: de wens is altijd de vader der gedachte, en wie kleu renblind is ziet rood anders dan ivie alleen maar doof is. Je weet nooit wat een ander precies weet, voelt, denkt je weet dat nau welijks van jezelf. Hoe kun je dan ooit tot een onfeilbaar juiste conclusie komen en zeggen: zo is het en niet anders; ik heb gelijk! We toeten niets. We hopen veel, en geloven nog meer, en veronderstellen het een, en hui veren voor het ander en op dat wankele fundamentje van onwetenheid en gissingen bouwen we onze meningen op. Met de arro gantie en onverdraagzaamheid van de dom heid verkondigen we die meningen als eeuwig geldende waarheden. Tot toe onverwacht een nieuwe ervaring opdoen, een ander inzicht krijgen, een nooit eerder gekende wens voe len opkomen, eensklaps stort het gebouw van onze overtuiging ineenop hetzelfde wankele fundamentje-van-niets wordt een nieuwe overtuiging opgetrokken. Alweer hebben we gelijk. Het oude, afgedankte gelijk begraven toe haastig onder de puinhopen van de herin nering. Daarom kan het me bitter weinig schelen of ik op een bepaald moment „gelijk" krijg of niet. Het is toch maar tijdelijk en waar schijnlijk onjuist. We weten niets. En omdat we niets weten kunnen we alleen maar blindweg in een bepaalde richting strompe len, over duizend barrières struikelen, tegen Of: „Als ze me die kans maar willen geven". Of: „Als ik dat diploma maar eerst heb. Toen ik nog heel klein ivas, de eerste klas van de lagere school bezocht, keek ik met hartstochtelijk verlangen uit naar het einde van het jaar. Want die eerste klas, dat was nog niets: de twééde klas, dat was pas je wa re. In de eerste was je nog kleuter, in de twee de: schoolkind! E?i toen ik naar de tweede klas en die was ook vervelend (ik was nog steeds een klem kind) maar in de derde zou dat wel veranderen zo ging dat verder, tot en met de zesde en toen dacht ik: als ik een maal van school ben En nóg altijd heb ik het einde van de lan ge, lange weg naar De Toekomst niet bereikt. Sommigen zijwegen zagen er zo lokkend uit en beloofden een bocht af te snijden, maar bleken na het betreden in een doolhof uit te monden, dan duurde het jaren eer ik de hoofdweg weer had bereikt, die ook al niet recht liep. Menigmaal voelde ik me hopeloos verdwaald en soms kreeg ik het gevoel in een kring te zijn gelopen, zodat ik opnieuw moest beginnenen al die jaren dat ik maar voortstrompelde en verdwaalde en dacht: dit is het eindelijk verkondigde ik aan ieder die luisteren wilde: „Kijk eens naar mij, ik weet de weg, IK HEB GELIJK!" Maar altijd bleek dat achteraf een vergissing te zijn. Vertel dit aan je kinderen en ze lachen je uit. „Jullie knoeien maar wat met je leven, zeggen ze hoogmoedig„wij zullen het beter doen, wij weten wie gelijk heeft en wie onge lijk hoort te bekennen. Jullie hebben ongelijk, wij hebbeji gelijk". En hoopvol strompéleji ze verder op de einde loze weg naar het Geluk en merken het veel te laat als ze verdivaald zijn. Ik geloof dat mensen dikwijls gelijk heb ben zonder het te vermoeden, terwijl ze even vaak ongelijk hebben zonder het te willen inzien. Het hangt allemaal af van een toeval dat we niet herkennen en daarom over het hoofd zien. En zegt u nu eens eerlijk: heb ik ongelijk dat ik geen gelijk meer wil hebben? THE A BECKMAN De nylonkous, ruim twintig jaar geleden als een eersteklas na-oorlogs wonder uit Amerika naar ons overgewaaid, doet al sinds lang geen stof meer opwaaien. Een nylon is een kous en een kous is tegen woordig meestal van nylon en daarmee is de kous dan af. Toch heeft de al jaren in geburgerde nylonkous voor onverwacht vuurwerk gezorgdstatische elektriciteit, veroorzaakt door het langs elkaar schui ven van twee nylonkousebenen, zou oor zaak zijn geweest van het ontstaan van een felle binnenbrand in een drogisterij, toen de eigenares van die benen een plas gemorste wasbenzine opdweilde. Vonken, afkomstig van de nylons, zouden de ben zinedampen in vlam hebben gezet. Met het begrip statische elektriciteit heeft ieder een in deze eeuw-van-de-kunstvezel wel eens ken nis gemaakt. Wie op synthetisch tapijt loopt krijgt soms een schokje bij het aanraken van een deurknop. Een soortgelijk verschijnsel kan optreden bij het sluiten van portieren van de moderne, met synthetische lakken behandelde au to's. Hier is de wrijving, ontstaan bij het rijden De Vereenigde Glasfabrieken in Schiedam hebben een prijs gewonnen met deze nieuwe melkverpakkingde „terrasfles". Of de fles in gebruik wordt genomen, hangt af van de melkconsumptiebedrijven, maar de voorde- leji zijn onmiskenbaar. Denkt u maar aan het glaasje gekookte melk, dat u in veel res taurants krijgt voorgezet Deze terrasfles be vat een kwart liter, staat stevig (school- elkaar botsen, dat de ander kwalijk nemen en dan weer verder tasten in het duister. Om waar te komen? Zelfs dat weten we niet. Het is volslagen onmogelijk je kinderen dit bij te brengen: dat gelijkhebben niet belang rijk is omdat het in feite niet bestaat. Ze geloven je niet. Ze zijn er van overtuigd dat ze alle wijsheid in hun broekzak hebben, dat ze zich in een rechte lijn ontwikkelen, dat elke nieuwe ervaring die zij opdoen geweldig waardevol is en een nieuwe dimensie aan hun menselijkheid toevoegt; ze geloven dat ze met heldere blik en ferme pas op weg zijn naar een doel dat Geluk heet. Soms verwondert het hen dat de weg naar dat doel zo lang lijkt, ze twijfelen desondanks niet, ze menen dat het voldoende zal zijn nog wat harder te lapen opdat ze eerder zullen aankomen. Als ik eenmaal van school af ben", zeggen ze dan. Na de elektrische deken nu ook een verwarm de mantel. De kouwelijke juffrouw houdt de batterij in de hand. De stekker wordt in de zoom van de jas gestoken. Een uitkomst voor oom en tante. binatie van nylongoed en open vuur. Nylonkle ding, die bijvoorbeeld, met elektrische ka chels of met een gasvlam in aanraking komt, kan afschuwelijke brandwonden veroorzaken doordat de kunstvezel zeer snel smelt en als het ware in de huid plakt. De huisvrouw, die 's ochtends een nylon peignoir aanschiet en in de keuken haastig een ketel water op het gas zet, loopt dat risico, wanneer haar mouwen maar even met de gasvlam in aanraking komen. Bij een groot Zuidnederlands textielbedrijf, dat onder meer synthetische vloerbedekkingen fabri ceert, zegt men betrekkelijk weinig klachten te krijgen over statische elektriciteit, veroorzaakt door dit soort tapijten. „Temperatuur en vochtig heidsgraad in de kamer zijn doorslaggevende fac toren. Bij een nomale kamertemperatuur en een normale vochtigheidsgraad in de kamer mag er van statische oplading geen sprake zijn. In cen traal verwarmde huizen verdwijnen zulke klach ten meestal, wanneer men een paar bakjes wa ter aan de verwarmingsbuizen hangt. Volgens dit bedrijf is het bovendien een misverstand, dat alleen synthetische vloerbedekkingen het ver schijnsel van statische oplading vertonen, bij wol len tapijten kan het evengoed voorkomen. En tenslotte een stem uit een gedrijf, dat op grote schaal nylonvezels produceert! ook daar heeft men nog nooit eerder ge hoord van ongevallen op huishoudelijk terrein, waarbij de zogenaamde statische De bezwaren van de jarretelle en de opmars van de minimode betekent een bloeitijd voor de pantynylons. Maar er zijn bezwaren voor haar die gewend waren een step-in te dra gen en bovendien: één laddertje in je kous en je kunt de hele panty tueggooien. Lovable brengt nu losse kousen, die worden gedragen met een lange, het figuur corrige rende panty. Aan de binnenkant van het panty-pijpje is een rand synthetisch rubber aangebracht om de kousen op hun plaats te houden. Bovendien is het bovenstuk van de kousen elastisch. fing is geweest, mag wel van een zeer bijzondere samenloop van omstandigheden worden gespro ken, een zeer warme en opvallend droge omge ving zou bijvoorbeeld een aktiverende rol heb ben kunnen spelen. Voor zo ver men weet is een dergelijk voorval in de historie van de kunst vezel nooit eerder gesignaleerd, althans op huis houdelijk terrein (eventuele oorzaken van be- drijfsbranden laten wij hier buiten beschouwing). Bij het Vezelinstituut TNO in Delft vindt men dat de voorgestelde gang van zaken bij dit on geluk wat onwaarschijnlijk lijkt. „Het kan natuur lijk. maar die brand kan ook allerlei andere oor zaken hebben gehad. Het haar van het meisje kan elektrisch geladen zijn geweest. Daar wordt nooit aan gedacht, de synthetische stoffen zijn altijd meteen de boosdoeners. Het kan ook dat ergens in die rum te een heel klein gasvlammetje heeft gebrand dat de ontploffing heeft veroor zaakt. Een andere mogelijkheid zou kunnen zijn dat in de buurt van de benzinedampen een knop van het elektrisch licht is omgedraaid. Bij even tuele kortsluiting krijgt men dan namelijk een veel hoger voltage dan by de statische elektrici teit, die door nylonkleding kan worden veroor zaakt. „Het belangrijkste vinden wij", zegt een medewerkster van Vezelinstituut TNO, „dat dit incident weer eens de aandacht op het gevaar van wasbenzinedampen heeft gevestigd. Alle huisvrouwen zou den die wasbenzine de deur uit moeten doen. Wasbenzine hoort buitenshuis, bo vendien achter slot en grendel vanwege kinderen, en zéker niet in een keuken, waar vaak waakvlammetjes van het gas branden. Voor huishoudelijke karweitjes kan men veel beter tetra gebruiken". Tetra dus in plaats van de brandgevaarlijke wasbenzine, al is tetra ook niet helemaal on schuldig. Het effect van de dampen kan dicht bij dat van chloroform liggen en sommige men sen hoofdpijn of duizeligheid bezorgen, een reden om er alleen maar mee in de buitenlucht te werken. Het brandgevaar is by het gebruik van tetra echter nihil, aldus het Vezelinstituut TNO, dat intussen wel weet te vertellen, dat destijds in operatiekamers het dragen van nylonkleding verboden is geweest, in verband met het veel vuldig werken met ether. Deze voorzorgsmaatre gel «statische elektriciteit zou met de vluchtige etherdampen een gevaarlijke combinatie hebben kunnen vormen» is echter inmiddels achterhaald doordat injecties de ethernarcose hebben verdron gen. By de Nederlandse Huishoudraad in Den Haag heeft men evenmin eerder gehoord over een huishoudelijk ongeval met statische elektrici teit van nylonkleding als oorzaak. Wel wijst de huishoudraad nog altijd en bij elke voor komende gelegenheid op de gevaarlijke com- met hoge snelheid, een van de ooizaken van het optreden van elektrische lading. Nylonkleding veroorzaakt bij het uittrekken in het halfdonker soms een soort sterrenregen, begeleid door ge knetter. Is die statische elektriciteit die over het alge meen beschouwd wordt als een gek, ongevaarlyk verschijnsel, dan toch minder onschuldig en zelfs gevaarlijker dan men denkt? Deze vraag hebben wij voorgelegd aan het Vezelinstituut TNO, de Nederlandse Huishoudraad, een bedrijf dat onder meer synthetische vloerbedekkingen maakt, en een grote producent van nylonvezels. Over één ding is men het wel eens: wanneer hier inderdaad statische elektriciteit veroorzaakt door nylonkousen, de aanleiding tot een ontplof - melk), is gemakkelijk vast te pakken en vrij wel elk bekerglas kan omgekeerd op de hals staan.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9