TRAGEDIE VOOR HET DORP WESTZAAN Ruim 2000 mensen moeten wijken voor de industrie Cafétaria in de trein Menselijk leed achtergesteld bij economische belangen m "J r hebben zich donkere wolken samen- gepakt boven Westzaan, het eeuwenoude dorp aan de noordoever van het Noord- zeekanaal. Bestuurders, die in het Pro vinciehuis te Haarlem zetelen en wellicht nooit een voet in de pittoreske Zaangemeente hebben gezet, hebben een streekplan aangenomen, dat voor het dorp ernstige gevolgen heeft. Om de industriële ontplooiing van het Amster damse havengebied mogelijk te maken zal op korte termijn veertig procent van het dorp West zaan moeten worden afgebroken. De zuidelijke dorpskern moet verdwijnen. Ruim tweeduizend van de 4800 dorpelingen moeten een heenkomen zoeken. Hun huizen, 553 stuks, waaronder een nieuwbouwwijk die pas twee jaar geleden tot stand kwam, moeten worden afgebroken. Een deel van deze vriendelijke wijk (de Vogelwijk) ziet men op de foto hiernaast afgebeeld. Voorts verdwijnen er 83 bedrijven met 455 ar beidsplaatsen, drie scholen, drie kerken, een voetbalveld en een bad- en zweminrichting. Ze ven van de oude houten Zaanse huizen staan op de Monumentenlijst, evenals de uit 1731 date rende Doopsgezinde kerk. Zij zullen worden af gebroken. „Men heeft rich niet gerealiseerd wad dH bete kent. Tussen 1970 en 1975 zal het nieuwe Indus trieterrein bouwrijp moeten zijn. Zoals de situa tie thans is, kan er voor die tUd geen vervan gende woonwijk aan de noordelijke dorpskern worden toegevoegd. Bulten Westzaan heeft men ook geen besef van het menselijk leed, dat het ■treekplan veroorzaakt. Men is doof gebleken voor onze argumenten en het had allemaal heel anders gekund", aldus burgemeester mr. P. B. J. Reeling Brouwer. Onvoldoende inspraak Weliswaar heeft het gemeentebestuur van West- Baan er wel begrip voor dat Amsterdam behoefte heeft aan havenuitbreidingen en industrieterrei nen en daarom is er samen met negen andere Zaangemeenten een structuurplan opgesteld waarin onder meer op de noordoever van het Noordzeekanaal 800 ha. voor industriegebied werd gereserveerd zonder dat de bebouwing van West zaan en Assendelft behoefde te worden aangetast. De toenmalige Amsterdamse wethouder dr. J. M. den Uyl heeft daar nog op gezegd, dat het de 6teun van Amsterdam zou hebben, maar sinds z\jn heengaan is er van Amsterdam nooit meer iets vernomen. Het streekplan is in grote vaart tenslotte door de streekplancomimissie van Pro vinciale Staten gejaagd en dat 16 wat West- zaans burgemeester onmetelijk ergert. „Ons structuurplan vond geen genade. De amovering van de helft van ons dorp kwam op tafel zonder dat er op onze argumenten behoorlijk werd gerea geerd. Het ergste vind ik dat het streekplan ter visie heeft gelegen in de maanden juli en augus tus van het vorige jaar, wat nu niet de gunstigste tijd is voor belanghebbenden die hun bezwaren kenbaar willen maken". De streekplancommissie heeft zes weken lang de bezwaarden gehoord Vervolgens kreeg Ir. Den Burgemeester mr. P. B. J. Reeling Brouwer van Westzaan. Toom, directeur van de Amsterdamse havens en handelsinrichtingen gelegenheid iijn standpunten op papier te zetten. Volgens mr. Reeling Brou wer is deze brief, die mede een rol heeft gespeeld bij het aannemen van het streekplan, met 55 tegen 11 stemmen geheim gehouden. „De Amsterdamse wethouder drs. R. J. de Wit ontkent het bestaan van dit geheime stuk thans. Hij doet er goed aan de notulen van de Statenver gadering er eens op na te lezen. Ik zie heus wel de noodzaak in van de havenuitbreiding, maar als Mooie noorden Ook de Doopsge zinde kerk in West zaan, een houten ge bouw, daterend uit 1731 en staande op de Monumentenlijst, zal bij realisering van het streekplan gesloopt moeten worden. del ijk deel van de gemeente op. Maar wij staan met de rug tegen de muur. Voor zo iets heb je mensen nodig en gezien onze smalle financiële basis, werken we al jaren met een onderbezet ting van ambtenaren. Ons verzoek om twee men sen aan te nemen is bjj herhaling geweigerd. Toen de gemeenteraad onlangs besloot de gymnastiek vereniging een nieuwe springbak van een paar honderd gulden te geven omdat de oude in el kaar was gezakt, werd het raadsbesluit door Ged. bi het Provinciehuis in Haarlem ziet men dat al les heel anders dan w|j hier in onze kleine ge meenschap". Stervend dorp Westzaan kan zich niet meer verzetten: het streekplan is nu eenmaal aangenomen. Het is dan Staten nietig verklaard omdat onze financiële po sitie dat niet zou toelaten. Hoe denkt men eigen lijk dat wij binnen twee Jaar een nieuw dorp voor 2000 mensen kunnen bouwen? Nu al schade gemeentebestuur wil je toch wel eruge inspraak hebben wanneer die uitbreiding ten koste van je grondgebied en ingezetenen gaat". Als eerste stap wil de burgemeester alle te amo- veren woonhuizen laten taxeren. „Ik schat de to tale waarde van de bebouwing op circa 50 mil joen gulden. Maar er is meer schade en die is er zelfs nu al. Nu de bewoners weten dat ze tóch weg moeten, doen ze niets meer aan het onderhoud van hun huizen. Timmerlieden en schilders, die van onderhoudswerk leven, hebben vrijwel niets meer te doen. Voorts zijn er mensen die van baan veranderen en naar een andere gemeente moeten verhuizen. Zij kunnen bij het verkopen van hun huizen geen gegadigden vinden of moeten met een zeer lage prys genoegen nemen". Het b vooral het menselijke leed dat de gemeen te zich aantrekt. „Er zijn jonge mensen die zes jaar geleden hier voor 29.006 gulden een huis heb ben gekocht. Zü moeten nu helemaal opnieuw be ginnen met een huis dat veel duurder k». Zware geldzorgen kunnen huwelijken kapot maken. Maar maar gaan vragen om meer bouwvolume en fi nanciële garanties. Resultaat tot dusver: nihil. Eerst moeten commissies zich met de uitwerking van het streekplan gaan bezighouden. Er speelt zich op de achtergrond iets af waarover burge meester Reeling Brouwer om tactische redenen liever zwijgt. Ged. Staten hebben bij de Kroon het voorstel gedaan de tien Zaangemeenten sa men te voegen tot één grote gemeente van 125.000 inwoners. Als dat gebeurt en de kans hierop is vrij groot dan is afbraak van het halve dorp Westzaan een niet minder groot probleem Dan zal er waarschijnlijk nooit een nieuwe dorpskern worden gebouwd en zal de verjaagde bevolking nieuwe woonruimte worden toegewezen in de nieuwbouwwijken van Zaandam, Koog aan de Zaan en Wormerveer. De burgemeester zou dat verschrikkelijk vinden. „Het merendeel van de bevolking Is al sinds ge neraties ln Westzaan gevestigd en zal met de grootste tegenzin vertrekken naar andere gemeen schappen, Een andere zaak is ook, dat ons bloel ende verenigingsleven die 2000 mensen niet kan missen. Als het niet zal lukken de Westzaners in één gemeenschap bijeen te houden, zal ons dorp sterven". Gedeputeerde Staten hebben over de te verdrij ven Westzaanse bevolking gezegd dat dit „een menselijk probleem is dat een maatschappelijke begeleiding nodig heeft". Burgemeester Reeling Brouwer kan mch hierover opwinden. „Het zijn alleen maar mooie woorden. Er is tegen ons gezegd: stel maar een bestem mingsplan met een nieuwe woonkern ln het noor- Reizigers, die per trein van Londen naar Leeds gaan, kunnen op het ogenblik genieten van een nieuwe service van de British Railways een cafetariarijtuig. Het nieuwe rijtuig heeft veel weg van de eenvoudi ge, goede restaurants, die de laatste jaren overal in de Engelse steden als pad destoelen uit de grond zijn verrezen. De nieuwe rijtuigen zijn een compromis tussen de luxueuze restauratiewa gens van weleer en de dik wijls trieste atmosfeer van het Engelse stations- buffet- De maaltijden worden snel geserveerd tegen prijzen, die iets lager liggen dan die in de oude restauratie wagens. Roken is verbo den, waardoor de door stroming in de wagens met 20 zitplaatsen vlot ter gaat dan ooit. Een andere nieuwigheid Is, dat de wagens tijdens de reis steeds open zijn. Op het menu staan zowel eenvoudige ontbijten als complete avondmaaltij den. Een kok bereidt alle spijzen. Hij maakt op grote schaal gebruik van diepgevroren en verpakte levensmiddelen. Verwacht wordt dat de nieuwe cafetariarijtuigen langzamerhand op alle trajecten van de Britse spoorwegen zullen worden ingevoerd. Ë&rSé V ■>'-.* SS&bJ'SïA*'fy&Ê v v:- ii-'d tr, I Weekendbijlage Leidsch Dagblad Zaterdag 1 juni 1968

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7