Stralende dagen verwacht Vechtpartij in vliegtuig Rust in Frankrijk keert weer terug FILES JAMIN Velen (vertraagd op weg naar een zonnige vakantie Vakbonden willen wel praten Dagbladen vragen om verlichting lasten ZOMERPRIJZEN ©ucJ QlteutüJ UIJNTOESTEL KEERDE NAAR SCHIPHOL TERUG ZONNIG Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG", 1 JUNI 1968 No. 32498 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: a. 1 L fso uisüoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel l. Lelden - Giro oo. 67055 Hoofdredacteur: J Bronwel ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen f 15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 UTRECHT (GPD/ANP) Een zeer groot aantal Nederlan ders is gisteren en vanochtend begonnen aan een waarschijnlijk stralende pinkstervakantie. Zeer velen maakten daarbij gebruik van de trein. En juist toen de Spoorwegen gisteravond hun uiterste best deden de restanten van een topdag snel te ver werken, kregen zij te kampen met vertragingen. Naar schatting hébben de Spoorwegen gisteren zo'n 750.000 per sonen vervoerd. Op vele plaatsen werden extra rijtuigen aan de toch al lange treinen gekoppeld. Ook gisteravond was het nog bijzonder druk. Maar door een seinstoring op het baanvak BlauwkapelUtrecht ontstond een opeenhoping van treinen in Utrecht. Dit knooppunt van verbindingen raakte daardoor verstopt, waardoor alle doorkomende treinen van ongeveer zeven uur met ernstige vertraging te kampen kregen. In een aantal gevallen bedroeg die meer dan een uur. op te zoeken, bedenk dan dat uw buurman en duizenden anderen ook die wegen zullen berijden. 2. Ga niet onnodig inhalen, maar houdt het tempo aan van het overige Maar ook de vakantiegangeis. die de voorkeur aan de auto hadden ge geven bereikten niet in alle gevallen in de kortst mogelijke tijd hun be stemming. Het was gisteren reeds bijzonder druk op de weg en op de bekende knooppunten, zoals b.v. by Oudenrijn ontstonden weer lange fi les, die voor het verfoeide oponthoud zorgdroegen. Maar wellicht heeft men wat ge makkelijker door dit zure appeltje kunnen heenbijten »n het vooruitzicht van een vakantie met stralend weer. Want de weerprofeten houden vol. dat we mooie zonnige dagen voor de boeg hebben. Onze weerkundige me dewerker meent zelfs, dat we de warmste en zonnigste Pinksteren sinds 1960 mogen verwachten. Toen viel Pinksteren ook laat en liepen op sommige plaatsen de middagtempe- raturen op tot 29 graden. Deze ma xima worden nu niet verwacht, maar morgen en overmorgen kan het kwik volgens hem toch wel dicht by de 25 graden komen. En al is er dan boven Engeland nog een zwak front- je, het heeft zo goed als niets in te brengen. Adviezen Ook het Verbond van Veilig Ver keer verwacht een zonnig en derhal ve op de wegen druk pinksterweek- einde. Voor de voetgangers, fietsers en automobilisten, die ontspanning gaan zoken. heeft bet Verbond tien dringende adviezen opgesteld. 1. Indien u van plan bent tijdens de pinksterdagen rustige binnenwegen Luns onderscheiden Onze minis ter van Buitenlandse Zaken. mr. Luns is gisteren in Lissabon onderschei den met de hoogste Portugese orde. het grootkruis van de orde van Chris tus. Dat gebeurde aan het eind van een onderhoud met zijn Portugese ambtgenoot. Nogueira. dat ongeveei anderhalf uur duurde, De ministers spraken daarbij over de huidige con junctuur, zo werd officieel meege deeld. Minister Luns overhandigde aan minister Nogueira de orde van Oran- Je-Nassau. Het eerstvolgende nummer van W dit Blad zal verschijnen op .4 dinsdag 4 juni. Q Onze kantoren zullen beide pinksterdagen gesloten zyn. WFERBERÏCHT De Bilt laat in het wceroverzicht van 10 uur weten, dat oostelijke win den droge lucht naar ons land voe ren. In deze toestand komt geduren de de pinksterdagen maar weinig verandering. Het blijft overwegend zonnig en vrij warm tot warm weer met een overwegend matige wind uit oostelijke richtingen. 2 juni Zon op: 4.25 uur: onder: 20.51 uur. Maan op: 9.49 uur; onder: 1.08 uur. Hoogwatei in Katwyk jm 6.56 en 19 22 uur laag water om 2.41 en 15.03 uur. Dit nnmmet bestaat alt 22 pagina's verkeer, met name op zogenaamde toeristische routes. 3. Verwacht het onverwachte van vele onervaren automobilisten, die tydens het pinkster weekeinde de weg op gaan. maar ook van buitenlan ders. die ons verkeer niet gewend zyn. 4. Erger u niet in files. Houd vol doende afstand tot uw voorganger: minimaal de helft van uw snelheid in meters. 5. Stoppen op smalle wegen be moeilijkt passeren en veroorzaakt op stoppingen. 6. Waarschuw indien u wilt stop pen het achteropkomende verkeer door enkele malen op het ïempedaal te trappen, waardoor uw remlichten opgloeien. 7. Parkeer op smalle wegen uw auto niet op of in de onmiddellijke Amsterdam (GPD) De voorzitter van de vereniging de Nederlandse Dagbladpers (NDP), mr. C. J. Hou- wert, heeft gisteren op de jaarverga dering van de vereniging in Amster dam aangedrongen op snel ingrijpen door de overheid om verbetering te brengen in de vaak zeer moeilijke fi nanciële cn structurele positie, waar in de dagbladondernemingen verke ren. „Als het Nederlandse volk een dag bladpers in grote verscheidenheid wenst voor het behoud van zyn eigen democratie, dan moet het bereid zijn de economische voorwaarden daar voor te scheppen. Een volk krijgt niet alleen de regering, maar ook de pers. die het verdient", zei hij. De NDP-voorzitter legde er sterk de nadruk op, dat men geen beheer van de overheid wil, maar alleen ver lichting van de zware financiële druk waaronder de ondernemingen gebukt gaan. Verbetering van het economische klimaat is op korte termtfn voor alle dagbladen noodzakelijk en voor vele onontbeerlijk, omdat de gemiddelde rentabiliteit te laag is. De dagblad economie is te conjunctuurgevoelig, aldus de heer Houwert. De NPD-voorzitter wees er op. dat de abonnementsopbrengst van de dag bladen die voor de invoering van de reclame in de televisie tien jaar lang gemiddeld met 11 pet per jaar toe nam, in januari 1966 op onheilspellen de manier ineen is gezakt. De liosten werden echter hoger. Deze economi sche situatie werkt ook bij de dag bladondernemingen een concentratie- bladondernemingen een concentratie tendens in de hand. „Wij willen zelf orde stellen op on- onze zaken. De N.P.D. wil verlichting, maar geen beheer van de overheid. Het Ned^-'Tidse dagblad heeft als on afhankelijke informatie bron een re putatie te verliezen en een blijvende taak voor de democratie te vervul len. De Nederlandse dagbladpers heeft te zorgen voor de verscheiden heid en de kwaliteit van de informa tie, evenals voor goede sociale ver houdingen. Maar evenzeer heeft y te- waken voor haar onafhankelykheid. Door niet voor alle dagbladen gelden de maatregelen zou die onafhanke lykheid onmiddellijk in gevaar ko men". aldus de heer Houwert. nabijheid van kruispunten, waardoor het uitzicht wordt belemmerd. 8. Pas uw snelheid aan daar waar berm toei isme de weg onrustig maakt. IS A ONLUSTEN NOODTOESTAND IN SENEGAL DAKAR (AFP) In Senegal, waar het vakverbond een staking voor on bepaalde tijd had uitgeroepen uit protest tegen de „schending van de persoonlijke en democratische vrijhe den". is gisteren de noodtoestand af gekondigd na betogingen in de hoofd stad Dakar die al spoedig in wan ordelijkheden ontaardden. Ruiten werden ingegooid. auto's in brand gestoken en barricaden op geworpen. Onder de demonstranten bevonden zich veel jongeren. De politie, die de toestand meester werd, heeft krachtens de noodtoestandsbe palingen de bevoegdheid te schieten op brandstichters en plunderaars. Over slachtoffers is echter niets mee gedeeld. De regering heett de schuld voor de ongeregeldheden gegeven aan elementen „in dienst van het bui tenland" De openbare diensten func tioneren voor het merendeel. By het vervoer en in talrijke industrietakken wordt echter gestaakt. 9 Veel voetgangers en fietsers zijn een dergelijke drukte niet ge wend. Wees daarom bedacht op hun onverwachte gedrag. 10. Houd in een file het achterop komende verkeer, maar ook de voor u rijdende auto's steeds in het oog. Zorg om nog 1100 oorlogsinvaliden DOORN fGPD» Binnen vijf jaar moeten elfhonderd militaire oorlogsinvaliden worden opgevangen in instellingen, waarin ze kunnen worden verzorgd In ons land leven op het ogenblik nog ruim 30.000 slachtoffers, die als militair gewond zyn geraakt tydens de tweede we reldoorlog, de politionele actise in Indonesië, de Koreaanse oorlog of op Nieuw-Guinea Binnen afzienbare tijd zal de Bond van Nederlandse Oorlogsslachtoffers met concrete voorstellen en plannen komen om de problemen voor de elf honderd invaliden, die door vergrij zing en vereenzaming dreigen verge ten te worden, op te lossen. Dit deelde de voorzitter van de bond, de heer W. Ch. J. M. van Lan- schot. gisteren mee tydens de viering van het tienjarig bestaan van het werk- cn wooncentrum van de B.N.M.O. in Doorn. Hoogtepunt van het feest was het korte bezoek, dat Prinses Beatrix en Prins Claus gis terochtend aan het centrum in Doorn brachten. SCHIPHOL (ANP) Een DC-9 straalvliegtuig van de KLM, dat op weg was naar Rome, Istanboel en Ankara is gistermiddag een half uur na het vertrek van Schiphol te ruggekeerd naar de Amster damse luchthaven, omdat een 28-jarige uitgewezen Turk in gevecht was geraakt met de purser. De Turk eiste zijn paspoort op. dat de purser volgens de richt lijnen van de K.L.M. onder zich wilde houden tot het lijntoestel in Ankara zou zyn geland. De Turk had daar hevig bezwaar tegen. In het kleine keukentje van het toestel raakte het tweetal slaags, waarbij de Turk met zoveel energie en volhar ding tekeer ging. dat het met recht een vrolijke keuken werd. De gezag voerder vond het maar beter het toe stel te draaien en terug te vliegen naar Schiphol. Daar was men met dit besluit later niet zo gelukkig. Men vond, dat de gezagvoerder de Turk beter zijn zin had kunnen geven en tydens de vlucht de politie in Rome had kunnen waarschuwen. De las tige Turk had daar dan onmogelijk de benen kunnen nemen en het kost bare oponthoud had men kunnen ver mijden. Het werd nog kostbaarder doordat bij de tweede start een van de motoren zich onwillig toonde. Pas uren later gingen de veertig passa giers van het toestel weer in de lucht. In een ander vliegtuig Al eerder De Turk was geen onbekende van de politie. Hy was al eens zonder gel dige papieren het land uitgezet. Des ondanks kwam hij terug. Met een extra paspoort van een vriend. Daar op inde hy onrechtmatig extra kin derbijslag. Omdat hy ook te weinig belasting over zyn loon betaalde en voor nog andere zaken veroordeelde de Haarlemse rechtbank hem tot acht maanden. Hij aat die straf tijd uit en moest toen terug naar zijn geboorteland. De staat betaalde voor zijn reis Maar de Turk was niet zo geluk kig met het feit, dat de purser zyn paspoort onder zijn beheer nam. Hy wist, dat die dan in Ankara aan de politie zou worden overhandigd en hij vreesde, dat de politie hem dan nog eens in de cel zou stoppen. Van daar zijn hardnekkig verzet en de te rugkeer van het toestel naar Schip hol. Terug op de luchthaven liet hij zich gedwee door drie leden van de Marechaussee naar de cel brengen. Zo was Schiphol gistermiddag het toevluchtsoord voor twee gelijk ge stemde zielen: de Turk. voor wie Ne derland een onweerstaanbare aan trekkingskracht blykt te hebben en Yvonne Paul. die na allerlei omzwer vingen nu weer op Schiphol zit en persé naar Amerika wil. Dat haar ook niet wril binnenlaten. ADVERTENTIE Politie in Rome slaags met linkse demonstranten ROME (Reuter) Ongeveer 5.000 demonstranten hebben gisteravond voor de Franse ambassade in Rome een pop verbrand die De Gaulle moest voorstellen en zijn daarbij slaags geraakt met de politic die hen wilde verdrijven. De demonsti anten vernielden een auto en gebruikten stoelen en tafels van een restaurant om barricades te bouwen. Eerder had de politie de betogers tegengehouden toen zy de kantoren van de neo-fascistische party wilden binnendringen nadat de betogers door fascistische jeugd waren bekogeld met asbakken, stuk ken hout en dergelijke. Ongeveei 2,500 linkse studenten hebben gisteren met de leus „Frank rijk begon, nu is ae beurt aan ons de universiteit van Rome oezet Z-ij willen met deze bezetting „van onbe paalde duur" de Franse studenten steunen, maar verklaarden in pam fletten voorts dat de tyd van soli- danteilsmanii staties voorbij was en dat men nu de ..burqTl'iV -ht in 'talië" moest aanvallen De stu denten behoren tot de uiterst linkse studentenbeweging. PARIJS (GPD. AFP) Men leek vanmorgen in Parijs wel te mogen zeggen, dat generaal De Gaulle met de verbale artillerie van zijn laatste radiotoespraak, die slechts 4 minuten en 20 secon den duurde, niettemin een eerste bres in het sociale, zo niet poli tieke front van de linkse oppositie had geschoten. Het staatshoold schijnt er eens te meer in geslaagd te zyn de sociale en poniieKe pruoiemen van hun ïn- nuuu te leuigen ol althans naar de achtergrond te schuiven, om het con flict tussen de regering aan de ene en de aroeiaers van ae linkse par tyen aan de andere kant op te los sen in een sleer die hy door de magie van zyn woura en persoon- ïyKiieia Deneerst. In die annus!tei puugi premier t"uuv.uuu nu uuik ynnga net nuugste pb^i/nuiu&iouüc ciicvt ti_ uewii'ii uil een Kabiiittsiieizieiwig aie ui ieite ecmer met zu neei veei uin net, lyi heelt. Met die nieuwe regeringsploeg die een wat linkser signatuur uraagi, noopt Pompidou de onderhandelingen inet de vaneen trales nu zo spoedig uiugeiyk te Hervatten om langs die weg een sociaal klimaat te scnep- I pen waarin de camuagne voor de kamerverkiezingen van volgende maand gehouden kunnen worden. wel neer op een geanimeerd spelle tje stoeltje verwisselen. De portefeuil- leruil van Couve de Murville, die financiën kreeg en Debré, die nu de portefeuille van Buitenlandse Zaken mag beheren, is in dat verband wel de opmerkelijkste mutatie. Regering Couve de Murville is tien jaar lang. sinds De Gaulle aan de macht kwam. minister van Buitenlandse Zaken ge weest. Hij keert nu min of meer, als minister van Financiën, op bekend terrein terug. Want voor hij zijn in trede maakte in de diplomatieke dienst was hij inspecteur bij het mi nisterie van Financiën. I Opvallend is de benoeming van René Capitant tot minister van justi tie. Hij is een gaullist van de lin kervleugel die vorige week nog kritiek op Pompidou leverde en daarbij te vens verklaarde voor de motie van wantrouwen te zullen stemmen. Zo ver kwam hy niet, omdat hij op het laatste ogenblik bedankte als lid van de nationale vergadering. Het kabinet-Pompidou telt 23 mi nisters en zes staatssecretarissen. Twaalf ministers keren in andere functies terug. Negen ministers en staatssecretarissen uit het vorige kabinet, dat 22 ministers en zeven staatssecretarissen telde, zijn ver dwenen. Negen nieuwe gezichten zijn in de nieuwe regering verschenen. <Zie verder pagina 2) Duitse studenten waarschuwen voor onrustig weekeinde FRANKFORT (DPA) Wanneer de politie de universiteit in Frank fort niet vrijgeeft, wordt het een „onrustig weekeinde", zo heeft het bestuur van de radicaal linkse Socia- listishce Duitse Studentenbond SDS gisteren gedreigd. Dan zullen de stu denten de universiteitsgebouwen be stormen. werd gezegd. In het weekeinde worden min stens tienduizend studenten en scho lieren uit West-Duits Land in de stad verwacht voor een congTes onder de titel ..politiek, protest en verzet". Gis termiddag nam de politie by een huiszoeking in het kantoor van de SDS-leiding een in Oost-Berlyn ge publiceerd „bruinboek" over het ver leden van Westduitse prominenten en correspondentie met de Oostduitse jeugdorganisatie FDJ in beslag. Uit de universiteit verdwenen oorkonden en andere stukken werden niet ge vonden. Gedegradeerd jan 2 CV paardekrachten) tot 1 CV door de benzineschaarste tengevolge van de stakingen in Frankrijk. De j Franse benzinemaatschappijen hebben inmiddels aangekondigd dat hun voorraden binnenkort weer normaal zullen zijn. Bemoedigend De eerste symptomen zyn voor dt regering zeker niet onbemoedigend. Zo hier en uaar worat i werk al weer hervat, terwyi van manifestaties dei li' "'se partyen en zelfs der studen ten de laatste dagen nauwelyks meer iets is te bespeuren. De kabinetshervorming heeft intus sen de uittocht van de ministers van Binnenlandse Zaken, 'ustitie en van Informatie de heren Fouchet Joxt en Gorse tengevolgi gehad Voc hebben enkele linkse gaullis- tt. als Capitant, de Chartre en als enige vrouw, madame Dienesch hun entree in het kabinet gemaakt. Voor de rest komt de herziening vooral BREESTRAAT 173 ADVERTENTIE ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van 2 Jura 1868: Wij vernemen dat in het bestuur van de kweekschool voor Bewaarschool-onderwij zeressen op het Rapenburg is opgenomen de heer J. A. van Dijk. wiens bekwaamheden op dit terrein een nieuwe waarborg zijn, dat deze school aan haar doel zal be antwoorden. Hedenmorgen zijn op de Oranjegracht 2 kinderen in het water gevallen. De heer L Platteel. metselaar op de Herenqrocht alhier die zich te watei begaf, nocht het ge noegen smaken de beide kin deren te redden.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1