HOOGOVENS HEEFT 18.300 X1 WERKNEMER V Sfeer vertroebeld K.L.M. gaat lening Eurodollars sluiten Europese ruimtevaart voorlopig verder op heel bescheiden voet Geld is echter niet niet direct nodig ZATERDAG 1 JUNI 1968 LEIBSCH DAGBLAD PAGINA 10 u. ADVERTENTIE Dit ïs véél: ruim 18.000 namen op de betalingslijst. Met dat getal schaart Hoogovens zich met zijn aangesloten bedrijven onder de grootste ondernemingen van Nederland. Er zijn overigens meer cijfer» te noemen die de grootte van Hoogovens demonstreren. Het grondgebied van die Nederlandse staalindustrie beslaat 800 hectare. Het eigen spoorwegnet is ongeveer 180 kilometer lang, bijna de afstand Amsterdam-Brussel. Er worden 360 soorten staal vervaardigd. Die worden naar 80 landen over de gehele wereld geëxporteerd. Dagelijks wordt één miljoen gulden in Hoogovens geïnvesteerd. Dat zijn grote getallen van een grote industrie. Toch is het bij Hoogovens niet zo, dat in de veelheid de enkeling verdwijnt Dwars door de massa heen blijft men bij Hoogovens de mens zien. Dat blijkt uit de aandacht voor individuele capaciteiten. Uit de mogelijkheid om door eigen kennis en kundigheid op te klimmen. Wie inzicht en vaardigheid heeft, komt bij Hoogovens aan z'n trekken. Door middel van zorgvuldig, gericht personeelsbeleid wordt gestreefd naar 'de juiste man op de juiste plaats'. Zo gezien werken er geen 18.300 mensen bij Hoogovens, maai 18.300 x 1. Elk op z'n eigen plek, naar eigen verdienste. Het is óók op die basis dat Hoogovens kon uitgroeien tot zon grote onderneming met zo'n goede naam op het gebied van kwaliteitssUal. (Van onze parlementaire redactie» BINNENHOF (GPD) Door de ge- noegdoening, die de Uberale minis ter Witteveen (Financiën) donder dag de dwarsliggende anti-revolu tionairen verschafte, is het politie ke onweer, dat deze week boven het Binnenhof dreigde uit te bars ten, voorlopig weer overgewaaid. De spanning is geweken, de rust weer gekeerd. Maar voor hoe lang? De anti's hebben hun verzet tegen de plannen van de minister om de be lasting te verlagen niet ingeslikt. Dus kan het najaar, als die plan nen opnieuw ter tafel komen, nog allerlei verrassingen brengen. Er zün politieke waarnemers, die het kabinet nu al niet langer dan de herfst geven. Dat lijkt wat over dreven als men de consequenties van een kabinetscrisis in beschou wing neemt. Maar feit is wel, dat de sfeer tussen de partners in de confessioneel-liberale coalitie aar dig aan het vertroebelen is. De eer ste scheurtjes zijn ontstaan en asl het in de politiek eenmaa lzover is. kunnen de gebeurtenissen elkaar soms snel opvolgen. biutenkansje laten ontgaan om eindelijk eens zonder gevaar voor een crisis van zich af te kunnen j bijten. De regering had immers al toegegeven. nog heel best een compromis uit de bus kan komen. Tenslotte zyn de gevolgen van een kabinetscrisis ook nog lang niet te overzien. Wie breekt betaalt en de anti's hebben nog niet de tijd gehad om met de Radikalen van Bogaers te praten. Voor de progressieve concentratie voelen ze niet en de PvdA wil met geen geweld meer in een kabinet met de KVP. Dat maakt de toe stand nogal gecompliceerd en zo lang daarin geen verandering komt. zit het kabinet-De Jong nog op rozen. Korzelig De korzelige manier waarop de anti revolutionaire fractieleider mr. Biesheuvel deze week de liberalen attaqueerde, was tekenend voor de slechter wordende verhoudingen. Nadat hij het de vorige week al met mr. Toxopeus aan de stok had ge- had over de bij de kabinetsforma tie gemaake belastingafspraken, kreeg nu diens fractiegenoot, mr. Rietkerk, een veeg uit de pan over zijn opvattingen inzake de inko mensverdeling. Mr. Rietkerk vond die verdeling op dit moment zo gek nog niet, maar werd er korzelig aan herinnerd, dat de regerings verklaring op dit punt anders dui delijke taal bevat. Als het goed was. behoefde er niets over gezegd te worden. Later werd ook de libera le bewindsman van Financiën op allesbehalve vriendelijke toon ge dwongen de belastingplannen voor lopig nog open te houden. Minister Witteveen wekte echter niet de indruk, dat hij zich het komen de najaar zijn plannen één, twee. drie afhandig wil laten maken, het geen begrijpelijk is als men be denkt dat het hier om een essen tieel onderdeel van het VVD-pro- gramma gaat, dat door de minister zelf is geïnspireerd. Aan de andere kant bleek er ook met de anti-re volutionaire dwarsliggers nog wel te praten, zodat er ook dit najaar Schijnvertoning Het parlement, dat zelden geprezen wordt, heeft zichzelf de afgelopen week maar eens op de borst gesla gen. „Kijk eens wat wij hebben bereikt", riepen verscheidene af gevaardigden in de Tweede ronde van het loondebat. nadat premier De Jong de bekende „stap terug" had gedaan. „Een goed voorbeeld van gemeen overleg tussen rege ring en Kamer". Men ging' daar bij voorbij aan et feit, dat ai tot uitstel van de loonbeslissing was besloten, voordat het debat begon. Feit is wel, dat de Kamer ach ter gesloten deuren op dat uitstel had aangedrongen, maar die eer komt alleen de regeringspartijen toe en niet de oppositie. „Bespaar ons die schijnvertoning", probeerde de woordvoerder van D'66, drs. Nypels nog voordat het debat begon. „En laat de regering eerst vertellen, waartoe zij nu ei genlijk heeft besloten". Maar dat voorstel bracht de afgevaardigden in zichtbare verwarring. De toe spraken lagen immers al op de lessenaars, de televisiecamera's ston den in de aanslag en de oppositie had haar in lange fractievergade ringen danig doorgesproken boos heid mooi verankerd in doorwroch te zinnen, die niet onuitgesproken mochten blijven. En ook de rege- ringsgezinden wilden zich niet het Verwarring Dus kwamen vriend en vijand van het kabinet vertellen niet te voe len voor het idee van D'66 eerst de minister-president te laten spre ken. Midden in de verwarring vroeg kamervoorzitter Van Thiel volle digheidshalve ook de premier zelf nog even naar zijn oordeel. Die stond op, trok zijn jasje recht, schoof de manchetten model uit de mouwen en wilde gelijk aan zijn verklaring beginnen. Maar de kamervoorzitter kwam tussenbeide om uit te leggen dat de premier alleen maar het woord had gekre gen om te zeggen of hy bereid was een dergelijke verklaring even tueel af te leggen. Die bereidheid was wel, maai' de opposanten meldden zich in stro men aan. „De regering kan wel elk ogenblik van mening veranderen", riep drs. Den Uyl. die zich een mooie kans zag ontgaan nu einde lijk eens echte oppositie te voeren, waartoe hij een waarlijk indruk wekkende speech had voorbereid, die later de lof kreeg van de ra- dïkale anti-revolutionair drs. Boers- ma. Ook Schmelzer riep: „Wij zijn hier gekomen om over de loonnota te praten en nergens an ders over". Voorts droeg nog de freule van de CHU haar steentje bij. „Het wordt te gek", vond zij, „als de Kamer ook al op krante- berichten moet afgaan". Dus kwam er geen verklaring. Ter wijl de Kamerleden de kranten nog eens doorbladerden, waarin gemeld werd dat de regering een stap te rug had gedaan, begon een reeks van volksvertegenwoordigers er In alle toonaarden, bij de regering op aan te dringen een stapje terug te doen. Sommigen, die het schijnge vecht enige diepgang poogden te geven, improviseerden een alinea, waarin uitkwam dat het wel dege lijk zin had het debat te houden, omdat nu alle fracties eens duide lijk konden zeggen hoe ze over de loonmaatregelen dachten. Anderen wijdden een bestraffende passage aan het woord (kwalificatie noem den ze het) „schijnvertoning". Want. het is een doodzonde om het Neder landse parlement gebrek aan ernst te verwijten. Het Binnerihof is een serieus pleintje daar is geen schijn bij en daar valt niets om te lachen. Het werd rhooi volgehouden, 's Avonds Computer voor bankgirocentrale AMSTERDAM (ANP) In een vergadering van commi Marteen van de NV Bankgirocentrale fci op voor stel van de raad van beheer beslo ten tot aanschaffing van een (Bur roughs)-computer, waarvan de leve ring zal plaats vinden in december 1969. De opstelling zal geschieden in een ten dienste van de NV Bankgiro- centrale te bouwen pand te Amster dam. Deze computer ter waarde van 14 a 15 miljoen gulden vormt een on derdeel van een goedgekeurde inves teringsbegroting, die de f27 miljoen te boven gaat. Tot de ingebriukstelling van deze computer zal de Bankgirocentrale haar verdere werkzaamheden verder uitbreien op de thans in gebruik zijnde apparatuur. kwam premier De Jong aan het woord. HU gaf toe dat de regering een fout had gemaakt met de zin snede: „De regering heeft derhalve beslotenin de nota. Oppositie leider Den Uyl, die deed alsof hjj het in Keulen hoorde donderen, hol de naar de interruptiemicrofoon en riep: „Was het soms een drukfout?' Ook werd er in de socialistische partijen gelachen om de verklaring. Dat was politiek geschater en dat mag. De regeringspartijen prezen de rege ring om de verrassende aankondi ging. alleen de Radicalen, die met een al min of meer instemden met D'66, vielen uit de toon. Woordvoer der P. Janssen <Radicalen-PaultJe) bracht kribbig te berde, dat hij geen antwoord op zijn vragen had gehad. Volgens hem was dat te wïjten aan de omstandigheid, dat de verkla ring van de regenng al klaar was voor de kamer haar vragen had ge steld. Hij wilde daarom wel eens weten op welke tijdstip die verkla ring was gemaakt Ook drs. Nypels begon weer over zün schijnvertoning ze bedierven er de hele mooie sfeer mee te zeu ren. „Wat wij vreesden is gebeurd", riep de man eigenwijs 's lands ver gaderzaal in. „Het is een schijnde- bat geworden". Ook hy wilde weten wanneer de beslissing om op de loonmaatregelen terug te komen precies was genomen. Het antwoord van premier De Jong was kort maar krachtig: „de be slissing is vanavond onder het eten genomen". Hü verslikte zich er niet eens in. Noortlwijk lieeft nu overcapaciteit <Van onze redacteur ruimtevaart) DARMSTADT Door een afwij zing van de plannen door Italië heeft ESRO onlangs moeten besluiten de voorbereidingen voor twee grote kunstmanen d>e in 1970 door de ESRO gelanceerd zouden worden, stop te zetten. Donderdag Ls evenwel besloten het werk aan een van deze satellieten voort te zetten, gefinancierd uit het lopende budget. Binnen enkele weken zal waarschijnlijk worden beslist of dit project door de ESRO als geheel zal worden uitgevoerd of door de ESRO namens een meerderheid maar niet van alle tien deelnemende landen. Het gaat hier om een satelliet van circa 400 kilo. Dit vertelde prof. H. Bondi, directeur-generaal van de Europese ruimtevaartorganisatie tü- dens een persconferentie naar aan leiding van de succesvolle lancering van de ESRO-2 waarvan thans de eerste waardevolle wetenschappely- ke gegevens uit de ruimte zyn ver kregen. In Darmstadt is de ESOC geves tigd, een afkorting van European Space Operation Center. Hier be vindt zich ook het ruimtewaarne mingscentrum dat onlangs van Noordwyk naar West-Duitsland werd overgebracht. Momenteel is echter een periode aangebroken waarin geen kunstmanen gelanceerd zullen worden. Dit is mede het gevolg van de crisis waarin de Europese ruim tevaartorganisatie zich thans bevindt en waar ook het laten vallen van de twee grote kunstmanen een ge volg van is geweest. Werk Door deze gang van zaken wordt in de naaste toekomst ook de techni sche apparatuur van het grootste centrum van de Europese ruimte vaartorganisatie, het ESTEC in Noordwük, niet tot volle capaciteit benut. Er bestaat een mogeiykheid, zo werd ons In Darmstadt door de di recteur van dit centrum prof. W. Kleen meegedeeld, dat deze huidige overcapaciteit beschikbaar zou kun nen worden gesteld aan lidstaten van de ESRO ten dienste van eigen na tionale ruimtevaartprojecten. Er bestaat in wezen nauwelijks werk meer voor dit Noordwükse cen trum dat 1 april jl. officieel werd ge opend op het terrein waarvoor het werd opgericht, namely k de techno logische verzorging van ruimtepro jecten van de ESRO. Alleen 't werk aan de sonderingsraketten wordt voortgezet. In de komende herfst aal in Bonn een ministersconferentie van de lidstaten van ESRO worden ge houden waarin nadere beslissingen over de toekomstige activiteiten van de organisatie zullen worden geno men. Aanvankelyk zou deze confe rentie in juni zyn gehouden, doch het was duidelijk dat in het huidige «te dium van de ontwikkelingen geen vruchtbare discussies meer mogelijk zouden zün. Zoals bekend heeft de gemeente raad van Wassenaar onlangs beslo ten tot reconstructie van de Stoep- laan tussen de Wittenburgerweg en de Groot Haesebroekseweg. De aan besteding van deze werkzaamheden zal plaatshebben op vrijdag 7 juni 's ochtends om half 11 in het kantoor van de dienst Gemeentewerken, Hui ze Klimop. DEN HAAG (GPD) Als eerste vennootschap in Europa gaat de KLM Eurodollars lenen door middel van uitgifte van op een later tijdstip in aandelen omwisselbare obligaties. Het gaat om een bedrag van 40,4 min. dollars. De lening is over genomen door een syndicaat van Nederlandse bankinstellingen, waarbij een aantal buitenlandse, o.a. Amerikaanse, instellingen zijn aangesloten. De ministers van Verkeer en van Financien hebben te kennen gegeven dat zü bereid zün te bevorderen dat de Staat zal deelnemen voor 20,4 min. dollars. Dat heeft ten doel, dat het meerderheids-belang van de Staat in de KLM, dat 50,5 van het geplaatste aandelenkapitaal be draagt, na de omwisseling van de obligaties gehandhaafd blüft. De obligaties krügen een looptüd van 20 jaar, waarbü bepaald is, dat gedurende de eerste tien jaar geen aflossing zal plaatsvinden en daarna in tien gelijke, per jaariykse termy- nen, zal worden terugbetaald. De uit gifte geschiedt tegen de parikoer». De rente en de koers waartegen de obligaties vanaf 1 januari 1969 om gewisseld kunnen worden ln aande len zullen over ongeveer 2 weken worden vastgesteld. De storting op de stukken van 1000 dollar zal op 1 juli dienen te geschieden. De KLM zit, ondanks het feit dat er grote bestellingen op vliegtuigen lopen, niet direct om het geld verle gen, maar op aanraden van de ban kiers wordt gebruik gemaakt van de huidige gunstige situatie die zich op de Eurodollarmarkt voordoet. Het doel van de emissie is bfj te dragen in de financiering van de vlootult- breiding, die voor de komende jaren op stapel staat.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19