Twee missers van Graham Greene en van Henry Roth Voor sportieve aktieve mensen Kapitaal spel van de New York Staff Band Roland Holst onderscheiden EXPERIMENTELE EXPOSITIE Korte verhalen en een machtige roman Eis van twee jaar voor fraude Sociale Verzekeringsbank kunst pe P CONCERT LEGER DES HEILS: Ie het Duaveehuys ing &terdag 1 juni 1968 LfilDSCH DAGBLAD i'AUliMA elei tig i advertentie Een joods jongetje uit Oostenrijk, met zijn moeder gemigreerd in 1907. Vader was al in Amerika. Het gezin vestigt zich in een volkswijk, een joodse wijk, is in het begin heel arm maar krijgt het op den duur iets be ter. De vader is een vreemde bruut, de moeder een lankmoedige, ver standige, liefhebbende vrouw. Het Jongetje David voelt zich alleen maar veilig in moeders armen. Het is een doodsbang kind met evenwel een zeer goed verstand. David hoort en ziet dus veel. Hij ziet de man die het op zijn moeder begrepen heeft, htf ziet zijn moeders zuster die altijd Jelin "^Graham Greene. Mogen we je man even lenen Contact Amsterdam Ik heb het gevoel dat er aan deze „kleine komedies over seksuele verhoudingen" van Graham Greene minder te waar deren valt, juist omdat hij een poging heeft gedaan om „kleine komedies" te schrijven. Luchtigheid ligt hem niet. Dat was al enigszins te zien in zijn vorige boek „De Komedianten". Daar om denk ik niet dat het alleen komt omdat Greene de vorm van ®'—het korte verhaal minder meesterlijk hanteert dan de roman- - vorm. Graham Greene is m.i. de schrijver van het probleem; het probleem van het geloof, het probleem van goed en kwaad, om een korte aanwijzing te geven. Men zie zijn hoogtepunten: Brighton Rock", „The Heart of the Matter", The Quiet Ame rican" e.a. Wat Greene in deze twaalf korte verhalen, verzameld onder de wel- iprekende titel „Mogen we ie man even lenen?" heeft getracht te ge- >ruiken is ten eerste de pure hu- kmor, de lach en de traan dus, en I ien tweede de erotiek. Nog eens, ik aeb niet de indruk dat deze vormen sterke kant zijn. Wanneer men jet eerste verhaal, het titelverhaal, ^oed bekakt, dan dringen de gebre ken zich al vroeg op. Het verhaal ■Begint met een beschrijving van An- tlbes na het seizoen. Met een paar rekken de kaarten met „Ferme- ture Annuelle", de mensen van de plaats zelf die nu in de cafés zit ten. de stryd van de nablijvers met de hotelier over de verwarming tracht Greene de verlaten plaats ran vermaak op te roepen, maar als je het leest word je je er maar il te sterk van bewust dat dit am- aachtelijk niet geslaagd is en dat iet de indruk maakt alsof je het al rele malen, héél vele malen beter verwerkt bij zijn landgenoten gele- sen hebt. Dezelfde clichéachtigheid nanifesteert zich bij de antagonis ten: de homosexsuele binnenhuisar- ïhitecten enerzijds en het jonge En- jelse echtpaar anderzijds. Het is leus niet kwaad gedaan, maar we- ierom vraag je Je als lezer af waar je die lieden al eens eerder ontmoet lebt. En wat die sexualiteit betreft: Greene probeert daar wel met he lend aagse openharitigheid over te preken, maar het gaat hem hoogst innatuurljjk af. Het is kennelijk zijn iroblematiek niet en zeker niet wan- leer dat onderwerp met een zekere uchthartigheid bewerkt moet worden. So'n grapje als hij maakt over de nitialen van de jonge vrouw op haar toffer. P.T. waar hij „Physical Trai ling" van maakt, is tpch rijkelijk flauw. De intrige is dan vervolgens 3at de beide homo's de jonge echt genoot verleiden waar zijn pasge trouwde vrouw bijstaat. Dat is inder daad een tragisch feit, maar weer, het is Greene's tragiek niet. De schrijver doet zijn best het geval vermakelijk voor te stellen maar op blz. 40 laat hij hij speelt zelf een rol in deze tragi-komedie zich heel terecht ontvallen dat hij in de hele situatie niets vermakelijks meer kan ontdekken. Het is jammer dat hy toch geprobeerd heeft de verma kelijkheid vol te houden. De elf andere verhalen zijn op een enkele uitzondering na zoals „Goed koop in augustus" en „Twee Zacht moedige Mensen", niet veel meer jan uitgewerkte anecdotes of zelfs „sick jokes", een genre waar je in ft-czen dat eerste verhaal ook toe —kunt rekenen. Wie deze verhalen ge lezen heeft en zich de oude man nog ïerinnert, zal onherroepelijk op de redachte komen dat Somerset Haugham toch de meester van het ;orte verhaal was. Henry Roth. Noem het maar slaap. Contact Amsterdam „Noem het maar slaap" is een machtige roman, bijna 500 blz. over een emigrantenjongetje in New York. Prof. Asselbergs ernstig ziek NIJMEGEN (ANP> Prof. dr. Willem Asselbergs. als schrijver be kend onder de naamAnton van Duin kerken, is sedert enige maanden ern stig ziek. Hy heeft in een ziekenhuis in Nymegen een operatie onder gaan. maar zyn toestand gaat gelei- deiyk achteruit. Gisteren is hy be diend. ruzie met haar zwager maakt en la ter trouwt met een ongelukkige we duwnaar met twee viezige dochtertjes. Hy ziet de kwajongens van de buurt, de grotere Jongens en meisjes en hun erotische spelletjes, hij ziet de rebbe: kortom hy ziet en hoort al les wat er in die buurt gebeuren kan. David kan er niet tegenop. Hy probeert altyd weer ontact te krijgen, te zyn als andere kinderen, maar het eindigt altyd weer met de vlucht de trap op, naar moeder. Het grote drama vindt plaats ais de vader met zyn beperkt verstand en zyn aangeboren achterdochtigheid Louise de Coligny Scholen gemeenschap LEIDEN Aan de Louise de Co- ligny-scholengemeenschap zyn ge slaagd voor het eindexamen h.b.s.-B de volgende leerlingen: Roy Challik, Valkenburg, Bep Frischi, met lof Voorschoten, Liesbeth Fry ling, Ma- riëtte de GraaffLeiden, Rein Grippe- ling, Oegstgeest, Catrien den Hollan der, Katwijk, Tom v. d. Meer, Wasse naar, Tineke Ruiter, Oegstgeest, Rie- tien Vreedenburgh, Leiderdorp. Alle kandidaten zyn geslaagd. Gouden huwelijk echtpaar Le Fèhre LEIDEN Op 12 juni 1918 werd in Leiden het huweiyk gesloten tussen de heer J. Le Fèbre en mejuffrouw Ligtvoet, beiden in Leiden geboren. Het echtpaar woont nog steeds in Lei den. Jarenlang hebben de heer en mevrouw Le Fèbre in de binnenstad gewoond, sinds vyf jaar hebben ze een huisje in de rustige Vivaldistraat. Mevrouw Le Fèbre had niet verwacht dat ze met haar man het vyftigjarig huwelyksfeest zou mogen beleven. In de loop der jaren is er veel ziekte in de familie geweest. Van de twee kin deren is nog een dochter in leven. De heer Le Fèbre is zyn loopbaan begon nen by de dekenfabriek van Zaalberg. Daarna heeft hy gewerkt by de Ne derlandse Heidemaatschappy. Zjjn laatste baan was by de gemeente, waar hy in 1962 met vervroegd pen sioen ging. Het echtpaar Le Fèbre geniet ook door de televisie van een rusti ge oude dag. uit kletspraatjes meent te moeten opmaken dat David zijn kind niet is. De jongen komt tot Iets dat een po ging tot zelfmoord kan zyn, geluk kig zonder al te ernstige gevolgen. Dat deze turfdikke, realistische ro man met een kind als middelpunt toch niet boeit, komt waarschijnlijk omdat de auteur vergeten heeft het knaapje David ook maar één aan trekkelijke eigenschap mee te ge ven. CLARA EGGIXK h!JM* De „New York Staff Band" van het Leger des Heils was op bezoek in de Stadsgehoorzaal, die beneden vrijwel bezet bleek. De leiding had kapitein Vernon Post. Hij werkt met amateurs; een bijna ongeloofwaardige verzekering. Want wat hier ge hoord werd, doet zelfs beroepsensembles eer aan. Het orkest zoals bekend brass band, met veel cornetten, zuiver ko per, dus zonder saxofoons is te vens een mannenkoor en als zodanig technisch minstens evenknie van onze vyfmaal grotere Maastreechter Staar. De ensembletechniek is buitengewoon, de virtuositeit verbluffend, de zang kracht subliem, de sonoriteit zeld zaam. Wat de componistenamen betreft bestaat er muziekkritisch een marge voor een reserve in de beoordeling, vyf maal ontmoetten we de naam Erik Leidzén, verder oa. Harry Gof- fin en Eric Ball. Ball is by de Ne derlandse blazerskorpsen ingeburgerd (en overschat). Deze componisten schrijven vakkundig. Maar op het programma stonden ook melodieën van Dvorak (arrangement) en er werden koralen gezongen. Ziet, die melodieën en koralen hebben met kunst te maken en betekenden ver- gely kingsmateriaal Vooraanstaande encyclopedieën ver melden noch Ball, noch Goffin, noch Leidzen. Waaischynlyk niet uit on achtzaamheid. Het zyn eigen mensen in hef Heils-leven. Door het Heilsle ger waait een frisse wind, het volgt op een afstand ritme en cadans van de tijd en onze moderne maatschap- py respecteert dat. Op artistiek ge bied, als het concerten geeft, moge het eveneens schrede voor schrede verder gaan en uiteindelijk trachten, met „werkelyk" en „erkende" kunst door de wereld te reizen. enkele solistische prestaties op cor net, eufonïum (Bes-tuba) of vocaal, hebben integendeel nog tot vermeer derde geestdrift bugedragen. Uiteraard was er ruimte voor een geestelijk woord en werden U.S.A.- volkslied en ons aloud Wilhelmus vooraf geblazen. V. GEEN MASSAAL KARAKTER UTRECHT (ANP) Het Nederlands Studenten-Ak koord, één van de oppositiepar tijen in de Nederlandse studen tenraad, ook wel de raad van vijftig genoemd, heeft meege deeld, dat het voor een vrucht baar overleg tussen premier De Jong en minister Veringa enerzijds en de NSR anderzijds noodzakelijk is dat de bespre kingen geen massaal karakter dragen. Desondanks zullen door het kapi tale spel maar weinigen tot teleur stellende gevoelens gekomen zijn. En advertentie Fa. D. LAD AN Molensteeg 27 (by Doezastraat) Leiden Telefoon 21375 Specialist op het gebied van aluminium jalouzieën. AMSTERDAM (ANP) Tegen een 30-jarige kantoorjjediende, die in sep tember 1965 kans zag de Sociale Ver zekeringsbank in Amsterdam, waar hij werkte voor bijna 3 ton te bena delen, heeft de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en ter beschikking stelling vand e regering geëist. Verdachte, die volledig bekende, werkte by de S.V.B. als tydehjke kracht ruim een jaar, toen hy in vier dagen zyn grote slag sloeg. Hy was via het uitzendbureau Manpower by de SVB terecht gekomen. De al eni ge keren wegens zedendelicten ver oordeelde verdachte was ter beschik king van de regering gesteld en ver bleef in de open psychiatrische in richting Groot Batelaar in Lunteren. Tydens 'n verlof was hy naar A'dam gegaan en had daar werk gezocht. Na zich het geld te hebben toegeëigend via uitbetaling van SVB-oheques aan diverse kantoren was hij uit Neder land verdwenen. In Parijs maakte hy kennis met een Amerikaanse, met wie hy in New York trouwde en die nu een kind van hem heeft. Het twee tal maakte een wereldreis. In Londen pleegde de man een zedendelict waarvoor hy een boete van 20 pond kreeg. Hy reisde op het paspoort van een ander maar in Londen kwam ook zyn ware identiteit aan het licht en hy werd oktober voiig jaar aan Nederland uitgeleverd. Verdachte zag kans uit een bureau lade van zyn sectiechef, toen deze met een afdelingschef stond te praten i zestien blanco uitkeringscheques weg j te nemen. Twintig man, die er om I heen zaten werkten blykbaar zo yve- rig, dat ze niets gezien hebben, merk- te rechtbankpresident mr. J. A. Bletz op. Over het wegnemen, zei verdach- i te, die een paar weken op de gelegen- i heid daartoe had zitten wachten, „dat was het spannenste moment", i Verdachte had 45 van de cheques, waarop hy bedragen rond de 8000 gulden had ingevuld, gebruikt. Ook de by deze cheques, die naar de poet kantoren ter uitbetaling werden ge^ zonden, behorende betalingsbewyzen, die naar de rechthebbende op uitke ringen gaan, had hy weggenomen. By deze bewyzen zyn ook machti gingsformulieren tot uitbetaling en daarop had hy zyn eigen naam inge vuld. Verdachte legitimeerde zich aan de postkantoren in Amsterdam, Rotter dam en Den Haag. waar hy gelden had geïncasseerd met 'n postindenti- teitsbewys waarop als adres dat van de inrichting Groot Batelaar stond. Dankzy een oplettende jonge PTT- ambtenaar aan het postkantoorin de Van Alkemadela&n in Den Haag, de heer Leupen, die de zaak niet ver trouwde en verdachte, die een cheque kwam incasseren, zei nog eens terug te komen, kwam de omvangrijke fraude tenslotte aan het licht. Een experimentele expositie is gisteravond geopend in het Duivenhuys, Rapenburg 94, waar Johan van de Heijden „cor dages" en tatons" en Miep Roggen „droge naalden" vertonen. Vreemde woorden, voorwaar. Cor dages zyn objecten, Ingenieus ver vaardigd van touw (waar de ex-we ver Van der Heyden wel raad mee weet), tatons zyn kastjes, waarin men met de hand „tasten" kan en daardoor merkwaardige gewaarwor dingen ondergaat .Of deze eventueel iets dan wel véél met „seks" te ma ken hebben, hangt van de gevoelens van de tastende af. In ieder geval zal een leder er zyn prettige dan wel schokkende belevenissen by onder vinden De tastzin is volgens Van der Hey den ons allereerste zintuig. Daarmee rekening houdend is hy by het ver vaardigen van zyn t&tons. welke byv. op een kermis een, soms griezelige dan weer pleizerige, sensatie zouden kunnen oproepen» uitgegaan. Maar of dit ongetwyfeld originele „spel", dit- Jmaal niet van „kastje-kyken". wma&r van „kastje-voelen" iets met „kunst" te maken heeft, is voor ons een grote vraag. Van der Heyden heeft voorts uit de nieuwe textielstof „Trevira 2000" moderne huisvrouwen zullen er wel mee bekend zyn figuren als Adam en Eva geschapen, waarin de sym boliek zyn woord meespreekt. Ook de seks is hieraan geenszins vreemd In ieder geval zijn de be doelingen voor de goede verstaander zeer duidelyk. Miep Roggen exposeert haar „dro ge naalden", niet „droge naaldetsen', want zuren komen er niet aan te pas. Daarin geeft zij blijk van een zui ver inzicht in de compositie, zowel in figuratieve studies als in meer ab stracte voorstellingen, die voor ie dere beschouwer een strikt individue le betekenis zullen hebben. Dat zij een serieus werkende kunstenaresse is, die haar vak beheerst, daarvan getuigen haar proeven van be kwaamheid ruimschoots. In verband met de late opening 's avonds te tien uur waren wy niet in de gelegenheid getuige te zyn van de muzikale omiysting van deze „akoesties-viesuweele okkur- raasie" („happening" of .gebeurte nis"), zoals zij door de exposanten genoemd wordt. Deze werd door een der huidige pioniers van de elektro nische muziek, Dick Raaymakers uit Den Haag, „op de band" ver zorgd, gepaard gaande met een ver toning van exclusieve dia's. Johan van der Heyden en Miep Roggen de eerste studeerde aan de Kunstnijverheidsschool te Amster dam, de tweede aan de academies te Tilburg en Amsterdam wonen in Groningen. Speciaal Van der Hey den, die, naar het ons voorkomt, on gebaande wegen betreedt, denkt zich daar nog aan nieuwe experimen ten te wjjden. Wy zyn benieuwd, wel ke bevreemdende vindingen van hem nog uit de bus zullen komen. Beider expositie blijft tot 22 juni geopend. H. BERGEN (NH) (ANP) In aan wezigheid van Prinses Beatrix en Prins Claus, die hem persooniyk met zyn 80ste verjaardag kwamen gelukwensen, heeft de minister van C.R.K., mej. dr. M. A. M. Klompé, gisteravond in restaurant „De rus tende jager" te Bergen (NH) Ne derlands grootste dichter van onze tyd, A. Roland, Holst, meegedeeld, dat het HM. behaagd heeft hem te benoemen tot Commandeur in de Orde yan Oranje Nassau. Notabelen uit heel Nederland wa ren in de „Rustende jager" samen gestroomd om de 80-jarige dichter te huldigen. De Stichting A. Roland Holst Fonds had de avond georga niseerd. Onder de 320 aanwezigen waren behalve de twee koninklyke gasten de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, en de minister van Defensie, de heer W. den Toom. Voor zij de dichter de versierselen behorende by de onderscheiding om hing. zei minister Klompé: „Om de wijsheid die u ons in uw werk hebt geschonken, om de geestelyke kracht die er uit spreekt en om de verrij king van onze taal heeft u nu reeds geslachten van Nederlanders aan u verplicht". Tevoren had de burgemeester van Bergen, de heer L. J. de Ruiter, tevens voorzitter van de Stichting A. Roland Holst Fonds, een korte bloem lezing gegeven van de dichter als persoon. Tijdens de huldiging van de dichter A. Roland Holst: v.l.n.r. minister mej. Klom-pé, A. Roland Holst, Prinses Beatrix en Prins Claus. De Leidse historicus, prof. dr. J. Schulte Nordholt, vriend van de dichter, noemde Roland Holst De Prins der dichters, die als klassiek dichter door de eeuwen heen stand zal houden. Na de pauze trad Wim Kan op. OUDE MEESTERS GESTOLEN BELGRADO (AP) Acht schilde rijen van oude meesters, die samen een enorme waarde vertegenwoordi gen. zyn uit het museum ,3ruken- thal" in de Roemeense stad Sibiu gestolen. Onder de gestolen schilderyen ztfn een Titiaan („Ecce Homo"), een van Dyck (Dood van Cleopatra) en andere Vlaamse, Duitse en Italiaanse meesters. De diefstal werd dinsdagaochtend door het personeel van het museum ontdekt. De schilderyen waren uit him lysten gesneden. De diefstal moet volgens de politie tussen zon dagmiddag en dinsdagochtend zyn gebeurd. Maandag is het msueum gesloten en heeft het personeel een vrye dag. Tot nu toe ontbreekt ieder spoor van de daders. Kerkelijk leven NED. HERV. KERK Beroepen te Dubbeldam (vac. J. van den Velden) (toez.) J. de Jager te Rotterdam-Zuid te Arnemui- den J. Koele te Ntfkerk te Oud- woude-Westergeest B. J. Lietaert Peerbolte te Voorburg te Gouds waard J. Kruyt te Rotterdam-Hille- gersberg. Aangenomen naai buitengew. wykgem. in wording (IJmond-Ver. van Vryzinnig Hervormden Velsen) S. Nydam te Hellevoetsluits. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Amsterdam- Bylmer- Diemen- Watergraafsmeer (vac. dr. C. Gilhuis) J. P. v. d. Stoel, laatstelyk pred. by de Geref. Kerk Vrygemaakt te Amsterdam-Cen trum, die bedankte voor Capelle aan de IJssel en voor IJmuiden. Bedankt voor Huizen (N-H) (vac. W. ten Kate) drs. R. van den Berg te Bodegraven. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Zutphen B. de Vos te Teq Boer- te Grootegast- Gerkes- klooster-Stroobos R.K. Wigboldus te Delfzyi. GEREF gemeenten Beroepen te Oost-Kapelle F. Ha- rinck te Benthuizen. Beroepen te Oost-Kapelle F. Ha- rinck te Benthuizen. EVANG. LITH. KERK Beroepen te Den Haag (vac. mr. |D. G. Hoevers) G. Kroes te Haarlem. „Gekke bijl" blijkt vermoord LONDEN (AFP) De zaak-Mit chell, die het Engelse publiek jaren lang heeft beziggehouden, heeft een verrassende ontknoping gekre gen. Mitchell, beter bekend als .de gekke byiman", ontsnapte op 13 de cember 1966 uit de gevangenis van Dartmoor en was sindsdien spoor loos. Hy blijkt nu tien dagen na rijn ontsnapping reeds vermoord te zyn door degenen die hem hadden geholpen uit te breken. Dat zyn de speelhuisexploitant Kray en een ze kere Donaghue. zonder beroep, die gisteren officieel in staat van be schuldiging werden gesteld wegens moord' op Mitchell. „De gekke byiman", de gevaariyk- ste man van Engeland genoemd van wege zyn gewelddaden en zijn enor me kracht, zat in Dartmoor levens lang uit wegens roofovervallen. Acht dagen na zyn uitbraak drukten kran ten een brief van Mitchell af, waar in hy aanbood zich over te geven mits de autoriteiten zyn spoedige in vrijheidstelling beloofden. De minis ter van Binnenlandse Zaken deed een beroep op hem zich aan te geven, maar „de byiman" kwam niet opda gen. Uitvoer munitie naai* Nigerië DEN HAAG (OPD> D» Neder- landse regering heeft vorig jaar 1 Ju li vergunning verleend voor de uit voer naiar Nigerië van 600 granaten kal. 76. mm bestemd voor het vroe gere Nederlandse Fregat Ogoya, 5000 houwitzer granaten, kal. 105 mm. en ruim zestien miljoen geweerpatro nen Een deel van deze munitie is in middels geleverd. Dit zegt premier De Jong, minis- ten van Buitenlandse Zaken ai., me de namens minister De Block (Eco nomische Zaken) in antwoord op schriftelyke vragen van drs. Th. E. Westerterp, tweede-kamerlid voor de KVP. Premier De Jong zegt verder, dat de regering bereid is in afwachting van het verloop van de onderhan delingen tussen Nigerië en Biafra afgifte van verdere vergunningen aan te houden. (De onderhandelingen over beëindiging van de burgeroor log tussen Biafra en Nigerië zyn gis teren mislukt. De onderhandelingen hebben een week geduurd en werden in de hoofdstad van Oeganda, Kam pala, gehouden RedJ

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17