i Talloze nierpatienten overlijden als gevolg van geldgebrek IWFl Brit met ruilhart gaat snel vooruit □Dupli-kaairt Miljoenen nodig LFC verliest van UVS-reserves: 2-0 Sigerië stelt onmogelijke vredeseisen OUDE Koersen Hilversum Cisco Scotch op foto eerste OENSDAG 29 MEI 1968 WDfiCH DAGBLAD PAGINA 19 olgens Biafra KAMPALA (AFP. Reuter) De jeriaanse afvaardiging naar het fdcsoverleg met Biafra in de Oe- ndese hoofdstad Kampala heeft leren een reeks voorwaarden voor i bestand gesteld die In feite neer- oen op een overgave van Biafra. )e Biafraanse delegatieleider heeft klaard dat de NigerJ.ianse voor- llen niet kunnen worden be- ouwd als een ernstige poging om een bestand te kómen. 'olgens de regering in Lagos moe de „opstandelingen" in Biafra. ra een bestand van kracht wordt, wapens neerleggen en officieel klaren dat zij de afscheiding on- laan maken. Intussen zou 'n groep irnemers van nader overeen te ïen samenstelling zich langs de tandslijn moeten opstellen. Voorts den de organisatoren van de op- ïd amnestie krijgen en de krygs- angenen en gijzelaars over en r moeten worden vrijgelaten, ie federale legering heeft giste- bekendgemaakt, dat zij het ver van het internationale comité het Rode Kruis om in verband de hongersnood onder de Biaf- en de blokkade van de aanvoer voedsel op te heffen niet kan epteren. Volgens Lagos laat het tité zich gebruiken als werktuig „de propaganda der opstande- n". Zij wilde wel praten over luchtbrug voor de aanvoer van Isel. Schoolkinderen oor gas bevangen ILTIMORE (AP) Ongeveer kinderen zyn gisteren in een iekamer van een middelbare H)1 door gas bevangen. Meer dan eerlingen moesten voor behande- naar vijf ziekenhuizen worden gebracht. t kinderen schreeuwden luid, ïen naar hun keel en schopten andere kinderen en leraren ter zij uit het gebouw gebracht wer- De meesten van hen huilden, klaagden over brandende ogen, en in het hoofd en branderige ke- Ongeveer 250 tot 300 leerlingen in de kof iekamer binnengegaan de lunch. Naar de oorzaak van ^«concentratie wordt nog steeds tht. ADVERTENTIE ADVERTENTIE klare taal GENEVER Ide handige kneepfles fH,- per liter IfYNAND FOCKINK Onder het toeziend oog van irecteur-generaal van de PTT, eer H. Reinoud (zonder bril), de heer H. Kuyper, register untant in Amsterdam, giste- als eerste gebruik gemaakt de postgiromaat, die tegen hoofdpostkantoor op de Nieu- Zijds Voorburgwal hangt, 'lopig kan een beperkte groep ninghouders hier automa- een maximum bedrag van opnemen. nnenkort willen ook de Alge- Bank Nederland, de Am- lam—Rotterdam Bank en de rlandse Middenstandsbank msterdam, Utrecht en Hilver- een proef met een uitbeta- \automaat nemen. lor het gebruik van de uitbe- igsautomaat moet men in het zijn van een speciale iden- tskaart. Wanneer men deze in utomaat stopt, gaat een deur i. Op een toetsenbord dat dan 9bbaar wordt geeft men het g (100 gulden of een veel- daarvan tot een maximum 500 guldenaan dat men wil angen. Nadat men vervolgens geheim persoonlijk nummer 1 aangeslagen gaat de auto- t tot betaling over. Ronde van Italië Tweede etappezege van Eddy Merckx BRESCIA «.ANP) Wereld kampioen Eddy Merckx, die vijf da gen na de laatste etappe van de Ron de van Italië 23 Jaar wordt, beheerst de „Giro". Hij behaalde gisteren in de achtste rit van Piacenza naar Brescia zyn tweede etappezege. Eén dag. voordat de bergen van de Dolo mieten beklommen moeten worden, verkleinde de Belg zijn achterstand op Michelle Dancelli, die de rose lei derstrui trots zijn geboorteplaats Brescia binnenvoerde, met acht se conden tot 1.47. Belangrijker voor Merckx was echter de 48 seconden voorsprong, die hij had op de groep favorieten, zodat de afstand tot Gianni Motta en Felice Gimondi al byna vijf minuten bedraagt. De uitslag van de achtste etappe is: 1. Merckx (Belg) de 225 km in 6.28.37, 2. Adorni (It.) 6.28.45, 3. Dan celli (It.) z.t., 4. Letort (Fr.) z.t.. 5. Gabica (Sp.) 6.29.25, 6. Gimondi (It) z.t., 7. Bitossi (It.) z.t. Het algemeen klassement na de achtste etappe is: 1. Dancelli (It.) 37 uur. 21 minuten en 41 seconden, 2. Merckx (Belg.) op 1.47, 3. Zilioli (It.) op 2.40. 4. Letort (Fr.) op 4.13. 5. Adorni (It.) op 4.17. 6. Motta (It.) op 4.49, 7. Gimondi (It.) op 4.52. ADVERTENTIE Over paar weken naar liuis LONDEN (GPD) De 45-Jarige Fred West die bijna een maand ge leden in Londen een hartoverplan- ting oraderging, is thans een volko men nieuw mens. Voor de operatie was de heer West een wrak, die nau welijks meer kon lopen. De dokto ren en verpleegsters zijn opgetogen over zijn snelle vooruitgang en over Le Mans later PARIJS (ANP) De 24 uurrace van Le Mans, die 15 en 16 juni zou worden gehouden, is uitgesteld, om dat er op 16 juni een referendum in Frankrijk plaats vindt. De organisatoren hopen op 13 en 14 juli als vervangende data, maar het is waarschijnlijker, dat de race pas in september kan worden gehou den. Om dezelfde reden zal de Ronde van de Toekomst niet, zoals was vastgesteld, op 16 juni eindigen, maar een dag eerder. De ronde ein digt in Nancy. Hoe het slotparcouis zal worden gewijzigd, is nog niet be kend. zyn enorme geestelijke en lichame lijke veerkracht. Hij eet en praat normaal en er is een voortdurende brede glimlach op zijn gelaat. Hij heeft thans de eerste stappen gedaan op de weg naar een geheel normaal bestaan, 't Bed is thans overgebracht van de operatiekamer naar een uiterst comfortabele, doch eveneens steriel gemaakte suite. Daar zijn een televisietoestel, een radio en een ijs kast geïnstalleerd. De heer West mag kranten lezen en schaakspelen. Hy moch ook het eerste voedsel van buiten het ziekenhuis nuttigen en een sigaret roken. Als opmerkelijk snel herstellende patiënt is de heer West thans niet al leen gefotografeerd, maar ook voor de televisie gefilm en geïnterviewd. Hij sprak geestdriftig met zijn vrouw en toonde haar het verdwijnende operatielidteken dat zij de „ritsslui ting" heeft genoemd. Het zal waar schijnlijk nog wel een paar weken duren voor hy naar huis mag. Op de foto luistert de heer West naar de slag van zijn nieuwe hart. aan u. Mijnh. J. Lagendijk uit Rotterdam Prijswinnaar van f 500.-in het boeiende Shell Oupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. Voetbal Het Nederlands mi litair elftal heeft gisterenavond ln Amsterdam in de laatste oefenwed strijd voor het vertrek naar de eind- ïonde van het toernooi om het in ternationale militaire kampioenschap in Bagdad met 70 gewonnen van De Volewijckers. (Eigen berichtgeving) HILVERSUM Opwindend was gisteren de eindstrijd in de Kenne- merlandprijs. Leerling Streng, die met Cisca Scotch de leiding had. kreeg halverwege het rechte eind een felle aanval te verduren van Flying Victoria en Edward A. De drie paar den vlogen vrijwel op één lijn door de finish. De foto moest beslissen en deze wees Cisca Scotch als eerste aan vóór Edward A en Flying Vic toria. De favoriet Fouquet, die nog niet de oude is, werd vierde. In cle Westlandprys scheen Doch ter van Our Bon.ru rechtstreeks op de zege aan te gaan Piet Smit. die met Diana Sunshine de leidster voortdurend belaagde, bleek in het eindgevecht echter de sterkste en triomfeerde in een prima 1.22.6 km - tijd. De Dochter werd nog van de tweede plaats, verdrongen dooi- een zeer venassende Comtesse Terraise. In hel ..hoofdnummer" door slechts vijf deelnemers betwist, had Caeser Julia H weinig moeite om over het 2400 meter parkoers in 1.23.3 km- t.ijd te zegevieren. Blauwe Reiger S. die door enige foutjes achteraan was beland, ontnam ten leste Clara I Williams nog de tweede paats. UITSLAGEN Peel prijs, eerste afd.: 1 Guy Volann i (J. van Leeuwen) (1.30.2); 2. Gin Sprookjeshof: 3. Eduard Spencer. Toto w. 7.70. pl. 2.20. 1.90. 4.80. kop. 6 40. 'cov. 5.20. Betuweprils: 1. Filette Six (E. Lee man) 11.28.0) 2. Gaela van Amslel; 3 Friday. Toto w. 5.70, pl. 1.90. 4.00. 7.30. kop. 6.80. cov. 9.40. trio 1178.30. j Achterhoekprljs: 1. Foxtrot (J. van (Winden) (1.25.7); 2 Eric Klnlev; 3. Darla DN. Tot. w. 3.20. pl. 1.70. 2 90 2.00, kop. 5.30. cov. 12.40. Gooi en Stichtprljs: 1. Caesar Juila H (H. J. Pools) (1 23 3); 2 Blauwe Reiger S; 3 Clara Williams. Toto w. 190. pl. 1 40, 1.70. kop. 7.50. cov. 4 80 Kennemerlandprijs1. Ciscn Scotch (H. A. G. Streng) (1.24.6); 2 Edward A. 3. Flying Victoria. Toto w. 13.60. pl 3.10. 2.20, 2.30. kop. 22.50. cov. 6.00. trio 746.90. i Achterhoekprljs: 1. Dynamica (M. !Vergay) (1.27.1); 2. Fablola Spencer; ,3. Duco H. Toto w. 2.60. pl. 1.30. 1.40. kop. 3.10. cov. 2.90. westlandprijs: 1. Diana Sunshine (P M. Smit) (1.22.6); 2. Comtesse Ter raise; 3. Dochter van Our Bonnl. Toto w. 4.50. pl. 2.50, 10.30. 1.90. kop. 16.90 cov. 25.20. trio 1592.80 Peel prijs: l. Gni no van Amstel (N jSchouten) (1.29.6): 2. Féliclté; 3. Fan Sprookjeshof. Toto w. 4.00 pl. 1.60. 2 40, 1.60. kop. 9.50, ocv. 6.10. I Totalisator -omze t 161.663.50. AMSTERDAM (Eigen berichtgeving) In ons land over lijden per jaar driehonderd tot vierhonderd mensen aan nier ziekten, van wie velen in leven gehouden zouden kunnen wor den, wanneer er meer nieren voor transplantatie beschikbaar zouden zijn en wanneer de centra, waar behandeling met een kunstnier mogelijk is, over een grotere capaciteit zouden be schikken. Om aan deze in wezen tragische toestand gedeelte lijk een einde te maken is onlangs de Vereniging tot Steun aan de Nierstichting Nederland opgericht, die wil trachten fondsen te verzamelen, zodat het werk van de nierspecialisten in be langrijke mate kan worden uitgebreid. Aldus werd gistermiddag in Amsterdam meegedeeld door de Leidse hoogleraar in de inwendige geneeskunde, prof. dr. J. de Graeff, tijdens een persconferentie. Twintig transplantaties In ons land zijn tot nu toe twintig niertransplantaties verricht. Daar van zyn er achttien volledig geslaagd. In één geval Is de patiënt na de transplantatie overleden. In een an der geval is de overgeplaatste nier in verband met complicaties die zich voordeden weer verwijderd. Op deze patiënt zal binnenkort een nieuwe niertransplantatie worden toegepast. Van de twintig niertransplantaties hebben er tien plaatsgevonden in de laatste vier maanden. Prof. de Giaeff zei verder dat het aantal patiënten dat jaarlyks in ons land overlijdt ten gevolge van onge neeslijke nierziekten op 300 a 400 ge schat wordit. „Dat is minder dan het aantal slachtoffers dat hartziekten en kanker maken, maai- dat maakt het probleem niet minder schrijnend". Op het ogenblik warden in de twaalf kunstniercemtra die ons land telt 120 patiënten behandeld. Daar naast ondergaat één patiënt thuis een behandeling met een kunstnier. De kosten van de behandeling met een kunstnier bedragen ongeveer 35.000 gulden per jaar. Deze worden gedragen door de ziekenfondsen. Van de niertransplantaties hebben er vier meer dan een jaar geleden plaatsgevonden. De betrokken perso nen leiden op het ogenblik, afgezien van het slikken van geneesmiddelen om afstoting van de overgeplaatste nier te voorkomen, een normaal le ven. Moeilijke keus „Het afschuwelijke is echter dat er nog steeds meer patiënten zijn die een behandeling nodig hebben om in leven te blijven dan er-mogelijkheden zijn om hen te behandelen. Het aan bod van nieren voor transplantaties Is nog te klein. Ook hebben de cen tra waarin een behandeling met een kunstnier mogelijk is nog een te ge ringe capaciteit. Daarbij komt dat het. voor een transplantatie nodig is over een kunstnier te beschikken", zegt prof. De Graeff. Dit plaatst artsen die de leiding hebben van de centra waar een kunstnier beschikbaar is voor het maken van een vaak zeer moeilijke keus. De criteria die men hierbij laat gelden zyn de noodzakelijkheid van de behandelingen en de geschiktheid van de patiënt voor de behandeling met een kunstnier en eventueel transplantatie. „Een definitieve oplossing is alleen mogelijk door maatregelen van de overheid", aldus prof. De Graeff. Hij zei dergelijke maatregelen te ver wachten. Op korte termijn zal het particulier initiatief van de Neder landse Nierstichting en de Vereni ging tot Steun aan dete stichting ech ter belangrijk soulaas kunnen bren gen, zo betoogde hij. Giro 388000 „De beroering en ontsteltenis die zo terecht onder ons volk zijn ont staan toen het vernam dat niet iede re patiënt met een dodelijke nierziek te de nodige hulp kan krijgen, vraagt om een nationale reactie". Omtrent het bedrag dat benodigd zou zijn, kon prof. De Graeff geen mededelingen doen. „Het beloopt in de miljoenen". Bijdragen kunnen ge stort worden op postgiro 388000. Moderne kunstnier voor chronisch intermitterende hae- modialyse. Franse titelstrijd komt op gang PARIJS (ANP) De Internatio nale tenniskampioenschappen van Frankrijk, het eerste open toernooi op het vasteland. Kwamen gisteren enigszins op gang. Meer dan de helft van het aantal deelnemers bleek zich door de Franse vervoersmoeiliikhe- den te hebben geworsteld en door dat de regen was opgehouden kon een bescheiden programma warden afgewerkt. De voornaamste uitslagen luiden: Herenenkelspel, eerste ronde: Se gal (Zd.-Afr.) versl. Moore (Austr.) 7—5. 6—3, 6—1, 1—6, 6—3.; Tiriac (Roem.) versl. Deniau (Fr.) 61, 61, 61; Mandarino (Braz.) versl. Chanfreau (Fr.) 64, 63, 75. Damesenkelspel: Melville (Austr.) versl. Nenot (Fr.) 61. 61; Du Plooy (Zd-Afr.) versl. Sawa Matsu (Jap.) w.o.; Richey (VS) versl. Bor- da Diaz (Braz.i 6-^-0. 62; Baksjeeva Rusl.) versl. Lundqulst (Zwe.) 75. 36. 8—6: Sheriff (Austr.) versl. Radtova (Buig.) 63, 6—1. Zilveren Molentoernooi (Van één onzer sportredacteuren) LEIDEN In de strijd om de der de en vierde plaats van het Zilveren Molentoernooi heeft LFC gister avond een teleurstellende nederlaag geleden tegen de reserves van UVS. Met 20 gingen de niet op volle oorlogssterkte uitkomende kanaries (zonder Leen de Hoed, Piet en Leo de Jong) ten onder. De min of meer als „underdog" startende tweede keus van UVS speelde een alleszins acceptabele wedstrijd en deed be slist niet onder voor de nieuwbakken eerste klasser. LFC verkreeg in de eerste helft wel een ruim veldover- wicht, maar de aanvallers Gubler. De Wit en Dreef konden tegen de stugge verdedigers Rol en De Groot bitter weinig uitrichten. Het enige gevaar kwam nog van Peter Laar hoven. de derde middenveldspeler van de kanaries, wanneer hy zijn aanval kwam completeren. Zijn schoten misten echter zuiverheid. Meer doelrype kansen kreeg UVS, maar Fasel en v. Schooten konden de „moeilijkheid" alleen invaller doelman Fenkler voor zich niet over bruggen Fasel scoorde .wel een ogenschtfnlijk geldig doelpunt, het geen evenwel door de scheidsrech ter wegens buitenspel werd geannu leerd. Na de hervatting bleef er van de LFC - meer d erheid niet veel meer over, al moest reeds in de allereer ste minuut doelman Boudewijn Wil- lems snel reageren na een inezt van Reinier de Wit. De geelzwarten gin gen verkrampter spelen. Bovendien werden zy al spoedig teveel aangewezen op het centrum van de aanval, omdat naast de bij na onbezette rechtervleugel, op links Piet Gubler geblesseerd raakte. Er waren geen reserves meer voorra dig (in de rust had Kramp zich la ten vervangen door Meers), zodat Gubler op halve kracht maar bleef doorspelen. Ongeveer een kwartier voor het einde nam UVS de leiding. Wallie van Schooten ving de bal uit een half afgeslagen corner op, waar na de blonde, weer gepasseerde linksbuiten van UVS. het leer uit een halve draai keurig in de rechter hoek liet zakken. Twee minuten la ter had v. Schooten opnieuw succes, toen hy, op sprintsnelheid liggend, een op maat gesneden pass van de afgezwenkte Van Dinten beheerst in schoot: 2—0. LFC probeerde nog wel iets terug te doen. v. d. 3erg. v. d. Heyden en Laarhoven trokken naar voren. Het leverde allemaal niets meer op dan een aantal hoek schoppen. Het bleef 2—0 voor UVS. wordt u nu geboden door alle foto zaken in Nederland. Herhaling.f 7.50, f IQ,-, f 15.- of f 20.- schoon terug tegen inlevering van dat oude of kapotte ding bij aankoop van een nieuwe. Maak nu een Ruil-ln-Winst van f7.50, f 10.-, f 15.- of f20.- op uw 'voorhistorische' foto-apparaat bij aankoop van 't nieuwe toestel dat u al zo lang wilt kopen. Profiteer: de Grote-Ruil-ln-Winst

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19