Hoogmades Vlietmolen officieel in gebruik Eerste dag van Softenon-proces juridisch spel Uw Leidsch Dagblad kuntu nog kleuren mevrouw? Voor280werknemers dreigt nu ontslag mee op vakantie Restauratie voltooid VS willen weer diplomatieke band met Cuba Zd-Flevoland nu vrijwel drooggevallen Brand naast ziekenhuis tETTSGH DAGBLAD PAOCTA tt DtWSDAO M MM 19«g NEW YORK, (AP) Volgens het Amerikaanse blad „Newsweek" heeft de Amerikaanse regering een boodschap aan Cuba gestuurd waar in aangeboden 'wordt de diplomatie ke betrekkingen te herstellen als Cuba van alle Russische militaire hulp afziet. ADVERTENTIE win'n zuiver zilv'ren bonbonschaaltje Volgens het weekblad is schade- veigoeding voor de genaaste Ame rikaanse bezittingen geen voorwaar de voor hervatting van de diploma tieke betrekkingen. Volgens het nummer van 3 juni had premier Fi del Castro eerst de boodschap naast zich neergelegd, maar zou hij nu be langstelling hebben getoond en mo gelijk reeds spoedig met besprekin gen instemmen. DEN HAAG (ANP) Zuidelijk Flevoland, Nederlands jongste polder met een oppervlakte van 43.000 ha komt in een nieuwe fase van ontwik keling. Naar verwacht mag worden, zal binnen enkele dagen een water stand wordgn bereikt, waarbij de voeren voor Grünenthal-presidentdi- polder als drooggevallen kan worden recteur Wirtz en tegelijk voor twee beschouwd. De bemaling zal dan niet van diens ondergeschikten. De recht- ALSDORF (GPD) Officier van justitie dr. Havertz voorzitter van driehoofdige vertegenwoordiging van het open baar ministerie bij de rechtbank van Aken zorgde tijdens het maandag geopende „SoftenorT'-proces in het Alsdorfse casino voor het eerste vuurwerk. Dr. Havertz drong er bU de recht- bank gepresideerd door dr. Weber I en op aan jra dr. Veltheim niet toe te „Dr. fifl Veltheim heeft vroeger deel uitge- I maakt van de fabrieksstaf van Grü- nenthal. Hij kan bovendien in moei lijkheden raken als hij straks als een moet leggen", argumenteerde de of- ipjgamm. Raadsman dr. Veltheim heeft zelf lang op het verdachtenlystje in de „Softenon-zaak gestaan. Ook vroeg HBpjf Y~ Jü de officier van Justitie aan de recht- Wm bank niet te willen toestaan, dat 2 andere verdedigers de bekende Westduitse hoogleraar professor Brüns en dr. Piek de verdediging worden gestopt, maar met minder pompen geschieden en dan alleen by verdunde watertoevoer. Sinds 18 ok tober jj. is het met vier pompen uit geruste dieselgemaal „De Blocq van Kuffeler" dag en nacht in bedryf geweest om de miljarden liters water weg te malen. Dit water werd door een deel via de reeds onder water ge baggerde kanalen naar het kanaal geleid. Door het toestromen van het water naar de kanalen zyn echter, evenals dit bij vorige polders het ge bank ging na beraad voorlopig niet op de bezwaren van het open baar ministerie in. „Het is altijd nog mogelijk dit standpunt tijdens het verloop van het proces nog te wijzi gen", oordeelde de rechtbank beda rend. De hist van de verdachten In dit hoofdproces Is inmiddels tot zeven val was. belangrijke hoeveelheden I namen gekrompen. Heinz Wolfgang slib in de kanalen gevloeid. Met het Kelling (48) uit Backnang (Württem- wegbaggeren van de slib en het berg) tot 1962 chef van een we- daarmee weer op diepte brengen van tenschappelijke afdeling van Chemie- genoemde kanalen is inmiddels een Grü nenthal in Stolberg wa* aanvang gemaakt. i maandag niet komen opdagen. Bij Delana in Dedemsvaart DEDEMSVAART (GPD) Decla- meisjes. Het is een familie NV. be- na N.V.. sinds het begin van deze heerd door de heer A, J. C. Mnike eeuw fabrikant van onder- en bo venkleding, kampt met ernstige fi nanciële moeilijkheden. Er worden thans allerlei s tappen ondernomen om sluiting van het bedryf te voor komen. Met name heeft de directie haar hoop gevestigd op een bijdrage van het ministerie van Economische Zaken. By Delana werken 830 mensen, voor het merendeel vrouwen en vier zoons. Zjj zouden er de laatste jaren niet in zijn geslaagd hun beleid voldoende slagkracht te geven. Een eerste openlijke aanwijzing voor de moeilijkheden kon men zien in het afstoten van de dependance In Genemuiden enige dagen geleden. De bedrijfsleider, eigenaar van het gebouw, heeft de produktie voor eigen rekening ter hand genomen. Via opdrachten kan hij zodoende de werkgelegenheid voor 29 meisjes en 2 mannen handhaven. Of voor het hoofdbedrijf in Dedemsvaart ook een oplossing kan worden gevonden zal op korte termijn worden beslist. In middels zijn over deze kwestie reeds aan minister De Block inlichtingen gevraagd door de socialistische twee de- kamerleden Hogendorp en Mas- man. Het Softenon-proces in Alls- dorf wordt ook bijgewoond door vele ouders van Softenon-kinde- ren. Een vrouw toonde de foto grafen foto's van haar kindje. Zijn arts meldde even voor het weekeinde dat hij aan een acute maagkwaal lijdt. De politie van Backnang onderzocht zaterdag haas tig de waarheid daarvan en deelde zondagvoormiddag aan president We ber mee dat verdachte Kelling inder daad ernstig ziek te bed lag. Het on derzoek tegen dr. Kelling zal nu la ter plaatsvinden. Zo mogelijk zal het proces tegen hem later plaatsvinden. Zo mogelijk zal het proces tegen hem later toch weer aan het hoofdproces gekoppeld worden. Eerder vorige week te ook het pro ces tegen president-directeur Her mann Wirtz van „Chemle-Griinen- thal" losgemaakt van het gisteren begonnen rechtbankonderzoek. Ook de heer Wirtz lydt aan een maag kwaal en kan daardoor en mede door zijn hoge leeftijd 71 jaar nu niet voor de rechtbank verschijnen. Even liet president dr. Weber de gedachte los het hele prooes op te schorten tot de zieke verdachten hersteld zijn. Tij dens een beraad in de raadkamer doe mee aan de Bensdorp boomschors kleurwedstrijd in Eva. Libelle, Margriet en Prinses^ oooooooooooooooooooooooooo beslist» de refcetbank het proces met van de hand. de zeven aanwezige verdachten voort te laten gaan. Indrukwekkend Er zijn voor het volgen van het proces 250 toegangskaarten uitge reikt aan belangstellenden in heel Duitsland. Het merendeel van de be schikbare plaatsen voor toehoorder» bleef maandag onbezet. Voor deskundigen en voor belang stellende leken waren maandag ook weinig interessants zaken aan de or de. Indrukwekkend was wel het voor lezen van de vertegenwoordigende ouders van de mede- aanklagende Martin, Ursula, Maricka, Michael, Helmut, Monica, Angela. Andrea, Gitta, Waltraud, Klaus, Suzanne, Ingrid en al die andere nu tussen 8 en tien jaar oude „contergan"-slacht- offertjes. En voor de juristen wae het verbeten gevecht tussen open baar ministerie en de verdediger» over de toelaatbaarheid van enkele raadslieden een aantrekkelijk steek spel. De rechtbank liep de eerste dag zowaar al wat in op het tijdschema. Vandaag kan de officier van Justitie daardoor ai dlrekt beginnen met hel voorlezen van een uittreksel uit de honderden pagina's tellende beschul diging. Gisteren zijn alle verdachten té omtrent hun persoonlijke gegeven» kunnen worden gehoord. Daarbij weerde vooral dr. Mückter zich tegen aan zijn adres al eerder gerichte beschuldigingen over zijn oorlogsver leden. Dr. Mücktecr was in 1944-'48 plaatsvervangend ehef van het insti tuut voor typhusvirusonderzoek in Krakau. Beschuldigingen, dat hij daar betrokken Is geweest bfj ontoe laatbare proeven op concentratie kampbewoners wijst dr. Mcüektee ADVERTENTIE Kwartaal Wij hebben een Maand Postabonnement doorhalen wat niet van toepassing is. Ons VAKANTIE-ADRES im 2 straat .voMnm»- v. no. plaatsnaam «-»ww—-— (By tijdelijke inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet invullen, maa* wèl datum le en laatste dag van inhouding). OPZENDEN/INHOUDEN: doorhalen wat niet verlangd wordt 3 1« dag laatste dag Duidelijke opdrachten voorkomen teleurstelling. Kosten van opzending/inhouding. Voor Nederland. België en Luxemburg, f 1,25 per vakantieperiode. Buiten de Beneluxlanden f 0,40 per dag Luchtpost f 0,60 per dag. Voor tijdelijk ln te houden kranten wordt bij restitutie van het te veel be taalde abonnementsgeld f0,50 in mindering gebracht voor administratie kosten. Een grote brand w gistermid dag uitgebroken in een bouwloods naast de nieuwbouw van het Wil- helmina kinderziekenhuis bij de Nieuwe Gracht in Utrecht- De brandweer, die aanvankelijk de melding van een uitslaande brand in het ziekenhuis kreeg, bestreed het vuur met dertien stralen. Het ziekenhuis Hep geen schade op. De grote bouwloods brandde geheel uit. Er ontploften enkele flessen met vloebaor gas, maar persoonlijke ongevallen de den zich niet voor. Hoe de brand te ovttetaan te nog niet bekend. VELDHOVEN De NV ta baksindustrie v/h gebroeders Phi lips heeft besloten een aantal afde lingen van haar bedrijf in Veldho ven over te brengen naar haar vesti ging ln het Belgische plaatsje Geel. In verband hiermee is aan 113 ar beidskrachten ontslag aangezegd, te weten veertig mannen en 29 vrou wen uit Nederland en 44 vrouwen uit België. De getroffen maatregelen zijn volgens een communiqué van de raad van bestuur der NV een gevolg van het tekort aan vrouwelijk per soneel, hetgeen een gevaar inhield voor de vereiste stabiliteit in de I produktie. De vakbonden waren reeds vroeg in het overleg betrok ken. Er is een aanvaardbare rege ling getroffen. Uw Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie, als U wttt helpen, doorl gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulie», dit ten minste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons ln te zenden, ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Tele fonische opdraohten kunnen wij niet aannemen. Als brief verzenden en frankeren met 20 cl. Ons HUISADRES 1m teroat woonplaats HOOGMADE Gedeputeerde D. ran der Kwaak, voorzitter van de provinciale molenstichting, heeft gis- terimddag met het lostrekken van de ,vang" de gehee' gerestaureerde .Vlietmolen" officieel in gebruik ge- iteld. Deze uit 1913 daterende molen verd in 1956 tijdens een hevige itorm van de vier wieken ontdaan. Tevens werd de kap van de molen afgerukt, waarbij de molen zware pchade opliep. Lange tyd zag het er uit, dat de Vlietmolen zou wor- afgebroken, maar dank zij de icttvileiten van de Rijnlandse Mo fenstichting werd besloten tot res tauratie. Na de plechtigheid was er een bij- •enkomst in het, Doesrestaurant iraarin de heer Van der Kwaak wees op het belangwekkende werk van ae Rijnlandse Molenstiohting, onder be ielende leiding van voorzitter A. Bioker Caarten. De gedeputeerde Mhonk daarna aandacht aan het geringer wordende aantal mo- In 1923 waren er 3000. in 1933 1400 en in 1946 1400 molens. Thans Hjn er nog maar 950, waarvan 217 Zuid-Holland. Van de Zuidhol- "3 kndse molens zijn er nog 54 in be kijf. Tot slot feliciteerde de heer Tan der Kwaak de heer Bicker Caai - met de onderscheiding van het Prins Bernihardfonds. De Zilveren Noordwijkse bridgers in Amova-toernooi NOORDWIJK In de laatste roorronde van het »n „Huis ter Duin" te Noordwijk gespeelde irnova bridgetoernooi hebben teee Noordwijkse paren de finale tereikt. Het waren de heren Jac. Roeleveld-Beuk en de heren J. Roe- feveld-Turk, die als 9de «n 12de ein- flgden. Uit de kring van de bridge-elite bestond weer grote belangstelling. volgende 16 paren plaatsten zich id de finale: 1. heren Bieshaar-Veen- boer (Leiderdorp) 1586 p.; 2. heren faurbier-De Haan (Amsterdam-Den Raag) 1542 p.; 3. heren Lange-Tilly (Den Haag) 1490 p.; 4. echtpaar S Mulder (Rijswijk) 1485 p.; 5. heren Polak-Boender (Amsterdam-Den Haag) 1477 p.; 6. gebr. De Haard (Maassluis) 1469 p.; 7. heren Jhr. •eel de Morigmeau-Sangster (Den 1445 p.; 8. heer Schipper- isj. Bosklopper (Amsterdam) 1438 p.; 9. heren Beuk-J. Roeleveld (Noordwijk) 1424 p.; 10. heren Van Djjk-Goutier (Leiden) 1419 p.; 11. 2 Khtpaar Holleman (Leidschendam) 3 1416 p.; 12. heren J. Roeleveld-Turk (Noordwijk) 1411 p.; 13. heren Kap- -I tein-Booy (Haarlem) 1388 p. 14. en 53(15. heren Van Berkel-Keulemans (Roelofarendsveen) en heren Ba- Tink-Försch (Amsterdam) 1385 p.; M. heren Block (Amsterdam) 1374 i Anjer zal he>m op 21 juni worden uitgereikt. Burgemeester J. C. van Wagenin- gen van Woubrugge was eveneens verheugd over het werk van de Mo lenstichting. Hy doelde mee. dat de Vlietmolen de laatste molen in de gemeente was, die nog voor restau ratie in aanmerking kwam. Namens het bestuur van de Vlietpolder voer de wethouder v. d. Wereld het woord. Voldoening over de restau ratie toonde ook de heer De Koning, bestuurslid van „De Hollandse Mo len". Machinist op de Vlietmolen, die geen water meer uit de polder zal malen, omdat direct na de storm in 1956 een motorbemaling werd ge plaatst, is de heer D. Borst. Diens Akkoord Billiton Indonesië DJAKARTA (ANP) De onder handelingen tussen de Nederlandse Billiton Tinmaatschappij en de Indo nesische regering over een tinmijn- project voor de kust zijn afgesloten, zo heeft de Indonesische minister van Mijnbouw, prof. Soemantri Brodjone- goro, meegedeeld. De minister, die verslag uitbracht aan de ministers op het gebied van economische za ken, financiën en industrie zei, dat nog een besluit moet worden geno men over belastingvrijdom. De geheel gerestaureerde Vlietmolen met de vlag in top en de ivieken in de vreugdestand. De inzet toont gedeputeerde D. v. d. Kwaakdie met het lostrek ken van de „vang", de molen offi cieel in gebruik stelde. (Foto Leidsch Dagblad) overgrootvader is reeds molenaar van de Vlietmolen geweest. Deze heeft destijds op verzoek van een hofdame van Koningin Wilhelmina, die de molen cshilderde, de wieken in een andere stand gezet De Koningin had namelijk enkele streken op papier gezet, maar toen zij later het schil derij wilde afmaker,, stonden de wie ken anders in verband met een wij- zijging van de windrichting. De restauratie van de Vlietmolen is verricht door de heer H. J. Verbij, wiens grootvader nn 1913 d« molen heeft gebouwd. Geen paarden op liet strand NOORDWIJK Van 1 Juni tot en met 31 augustus is het verboden met rijdieren op het strand te komen tussen kilometerpaal 80 en de meest zuidelijke gelegen afgang naar het strand van de Koningin Astrid Bou levard Het verbod geldt niet voor hen die een vergunning hebben om op het betrokken strandgebied rij dieren te exploiteren. Man wilde protest aan Tweede Kamer spijkeren DEN HAAG (ANP) De Haagse politie heeft vannacht op het Bin nenhof een 26-jange inwoner van Wassenaar aangehouden, die zijn on tevredenheid over de volksvertegen woordiging op een hardboard-plaat van 40 bij 60 centimeter had neer geschreven, die hij van plan was aan te brengen op het gebouw van de Tweede Kanier. De man had een hamer en spijkers bij zich. Tegen over de politie verklaarde hij geen beroep te hebben. Op de plaat stond de volgende tekst: „Aan de leden der Tweede Kamer, ook wel noemende ae volksvertegen woordiging. In uw midden bevindt zich een partij welke geen enkel mandaat van welke kiezer dan ook heeft. In uw college wordt op een ontstellende wijze misbruik gemaakt van het ver trouwen dat de kiezer u gegeven heeft. Eerlijkheid en betrouwbaarheid zijn dan ook zeldzame eigenschap pen in uw college. Velen uwer zien de democratie al leen als een middel en niet als een doel. U bent dan ook hard op weg om uzelf overbodig te maken. Comité tot behoud en bescherming van de democratie".

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11