Dyane 6: veel pittiger Ford Escort als stationwagen ergrijcleii lit heus el mee Alle Noordvietnamese troepen in 't zuiden Douane haalt miljoen smokkelsigaretten van Harlinger kotter Vliegende dokters voor zeelieden Recordvraag Britse auto's Verklaring van Amerikaanse inlichtingendienst in Saigon mmmrmm DRIE NIEUWE VICTOR ESTATES BMC in Mk II - versie JDAG 24 MEI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 31 vakantieseizoen staat weer Je deur en velen zullen op liun itierit ongetwijfeld met het ry- i de bergen te maken krijgen, nieuwe automobilisten is dit ten ervaring, waar men nogal ip heeft gezien, maar die ach- bHjkt sterk te zyn meegevallen. ;dient men daarbij enkele zaken irte te nemen. Het kan geen hierop ook nog eens de aan- te vestigen van hen, die de jdoop al eens hebben onder- Je eerste plaats dient de auto •de conditie te zyn, in het alge- maar wat he.t koelsysteem en men betreft in het byzonder. als u normaal geen enkele over uw auto heeft, dient hy op deskundige wyze te worden tken, want een dagelyks ritje vlakke weg is heel wat anders en zware tocht, meestal met iigage over één hoge bergpas. ;rende gebreken komen dan et licht. men vooral niet mag doen ty- bergrijden, is de motor over- Dat is gemakkelijk te con- ALs men gas geeft en de imeter niet meer stygt, is rer. Dan moet er direct terug- ikeld worden. By overbelasting iet koelwater in de radiateur als men tenminste een wagen •istofkocling heeft. Geen paniek zich dit verschijnsel toch dan is er nog geen reden voor i. Plaats de auto aan de kant, motorkap open en laat de mo- Üg afkoelen. Wacht met het •n van de vuldop van de radia- it het water wat is afgekoeld, inders zou 't kokende water er nnen spuiten en lelijke brand- n veroorzaken. U moet toch achten met water bijvullen, door bijvoeging van koud by üter zou het cilinderblok kun- theuren. Er moet dus pas wa- irden bijgevuld als de motor afgekoeld en dit dient dan met ode motor te geschieden. per LEIDEN (Eigen berichtgeving') „Het was ons liever ge weest als er onder de motorkap wat meer kracht had gehuisd. Maar wie weet? De lelijke eend is ook niet in zijn huidige vorm begonnen". Zo ongeveer besloten wij eind vorig jaar onze indrukkenna dat wij een week lang in Citroëns jongste zoon, de Dyane, had den rondgetoerd. Wij waren echt niet de enigen, die het gebrek aan pit van de Dyana betreurden. Integendeel, deze klacht was zo algemeen, dat het antwoord van Citroën niet lang op zich liet wachten. Dampbel ander ..bergverschljnsel" is de tlvorming In de benzinepomp benzineleidingen, de zgn. „va- lock". Deze dampbelvorming In de hand gewerkt door Iang- v rijden of stil te gaan staan. 1 et laatste geval blijkt opnieuw dan meestal vruchteloos. Ook de remedie de motor rustig te fkoelen. Het euvel is dikwijls irkomen door, als men wil niet direct de motor af te maar hem enige tijd te laten ,ien waarmee men ook de de werking van de. draaiende leur behoudt. Haarspelden haarspeldbochten, vooral de aangelegde wegen, zyn in de minder gevaarlijk dan de on- htelyke en daardoor verrade- bochten in het heuvelland, dan ook steeds al lijkt de dsschien eenzaam rekening iegenliggers. Kom niet op de weghelft, maar houdt by het houden er ook rekening mee, rechterkant soms geflankeerd een met vegetatie ovcr- de greppel. neeste haarspeldbochten kun- één keer dus zonder „za- worden genomen. Voor di- rechtse bochten zal daarbij )ok van de linkerrybaan ge weten worden gemaakt. Over- daarbjj en medepassagiers daarbij behulpzaam zyn of tegenliggend verkeer van bo- imt. Ook voor haarspeldboch- Idt echter, dat ononderbroken niet mogen worden gepas- Versnelling het afdalen van een berg Ie vuistregel, dat dit in dezelf- meliing moet geschieden als klimmen, want de motor dient afdalen als hoofdrem. De dient alleen om zo nodig wat remmen voor een bocht of Ield. Afdalen met afgezette staat gelijk met zelfmoord. typisch Nederlandse gewoon- int volgens de Zwitserse repa- ook te zyn om af te dalen Setrapte koppeling en die dan n bocht te laten opkomen ten lan van de remkracht van de P lc kunnen profiteren. Dat kost p ppeling per bergrit. Vandaar I Zwitserse reparateurs uit er- kannen spreken. op een sterk hellende weg li gebruik dan niet alleen de tn. maar schakel tevens de Esnelling of de achteruit in. laai zeker te zyn, dat de aan de haal gaat, kunt u de k blokkeren met een hout een steen, die voor het weg- ian wel weer verwijderd die- 06H worden. inachtneming van deze wen- Jfi I een bergrit u weinig zorgen tonen baren. loro - ADVERTENTIE Al luttele maanden later kwam de Dyane 6 op de markt. Uiterlijk in niets van de Dyane 4 verschillend, maar met een Ami-motor. We moe ten nu zeggen, met een „oude" Ami-motor, want inmiddels is bekend geworden dat in de Ami 6 de lucht- gekoelde twee-cilinder motor is op gevoerd tot 35 SAE-pk. Misschien dat deze opgefokte krachtbron ook nog wel eens in de Dyane 6 terecht zal komen, maar voorlopig zal de „ver edelde eend" het met de motor moe ten doen, die 28 pk by 5400 omw./ min. produceert. Vinniger Maar het moet worden gezegd, dat ook daarmee al een heel eind tegemoet gekomen aan de bezwaren die wij tegen de Dyane 4 koesterden. Wij struikelden destijds vooral op de luiheid en het gebrek aan fut van deze wagen. Daarin is een aanzien lijke verbetering gekomen. Vooral in de lagere versnellingen is deze Dya ne 6 veel vinniger. De acceleratie won beduidend aan felheid. In de hogere versnellingen is de winst wat minder. Het duurt nog steeds gerui me tijd voor men de snelheidsme ter op zyn uiterste stand heeft. Maar onder gunstige omstandigheden bleef deze toch pas op de 120 staan. Wij nemen direct aan, dat dit wat ge flatteerd is, maar iin elk geval ligt de top van de Dyane 6 heel wat gelukkiger dan bij de Dyane 4. Te gen een fikse wind kon het lichte 602 cc motortje niet voor méér dan 100 km zorgen. Maar dat was dan ook nog altijd zo'n 20 kilometer meer dan bij de Dyane 4. Alles bi) elkaar dus heel wat meer pit. Geluid Ook wat het geluid betreft is er sprake van een opvallende verbete ring. „In de twee lagere versnel lingen produceert de motor een ge luid dat associaties oproept met de bulderbaan", schreven wij na onze ervaringen van de Dyane 4. Wij kun nen echt nog niet zeggen, dat de Dyane 6 zich geruisloos laat optrek ken, maar het kabaal is toch wel heel wat decibellen minder geworden. Voor ons was het heel goed ver teerbaar. We zeiden het reeds, aan de be zwaren is dus voor een flink deel tegemoet gekomen. Natuurlijk, deze nu-niet-meer-lelijke-eend is nog steeds geen supersnelle wagen met een overvloed van comfort. Dat kan men voor zo'n prijs (in de goedkoop ste uitvoering nog net enkele gul dens beneden de vijf mille) ook niet verlangen. De Dyane is vóór alles *n handig en nuttig werkpaard, waarin men zich voor relatief lage kosten op een redelijk comfortabele wtfze van de ene plaats naar de andere verplaatst. Dat neemt niet weg, dat het wa gentje vele pluspunten kent, die wij al by de Dyane 4 hebben opgesomd. Een kolossale bagageruimte, een gemakkelijk te openen kap. een vorstelijke zit, een formudatoele ve ring, een prettige besturing, een gro te wendbaarheid, een kleine draai- cirkel en een behoorlijke ventilatie- mogelijkheid. Het contact zit in deze Dyane nog even ongelukkig, ergens onder aan de stuur kolom. En het benzineverbruik viel ons niet mee. Met stadsverkeer mee kwamen wij op 1 op 12,3 uit, op de lange af- Hoezeer de devaluatie het getij voor de Britse auto's in Nederland heeft gekeerd moge blijken uit de cijfers van de registratie van nieuwe personenauto's zoals die door de R.A.I. werden verstrekt over het eer ste kwartaal van dit jaar. De meeste Britse auto's worden verkocht door Ford, die niettegen staande het feit dat de verkoop van de op 22 maant jJ. geïntroduceerde Escort nog niet op gang kon zijn, toch nagenoeg evenveel heeft ver kocht als in het eerste kwartaal van 1967, toen men de markt overrom pelde met de Cortina 1200. Dit jaar werden in het eerste kwartaal 4.274 Engelse Fords verkocht tegenover 4.368 in dezelfde periode vorig jaar. Austin verkocht nagenoeg twee maal zovel als in dezelfde periode vorig jaar: 1.711 stuks tegenover 867 vorig jaar. Ook Vauxhall ziet met 1.499 afgeleverde auto's tegenover 1.059 vorig jaar een zonnige toekomst tegemoet. Morris verkocht 1.281 auto's tegen over 556 in 1967, een stijgingspercen tage van 130 Zoals uit de stijging is op te ma ken zijn leveringsachterstanden voor bepaalde modellen niet verwonder lijk. De fabrieken die Britse wagens aan Nederland leveren, werken op het ogenblik op volle kracht om aan de recordvraag naar Britse auto's te voldoen. stand (met veel topsnelheid) gebruik ten wij 1 op 14,1 km. Zo'n llohte Citroën of het nu een 2 cv is of een Dyane is een bij zonder wagentje. Het is een hele overgang als men er van welke wagen ook in overstapt 't Vraagt wat aanpassing en gewenning. Maar is men eenmaal geacclimatiseerd, dat is het niet moeilijk er veel waar dering voor op te brengen. Wij zei den het destijds al bij de Dyane 4: het is net als bü een kind. Men aanvaardt zyn onvolwassenheden. Het is er soms zelfs des te dierbaarder om. En dat is zeker het geval bij deze Dyane 6: ongetwijfeld een pret tig vervoermiddel. SAIGON (AP) Hoewel Noord-Vietnam op de Parijse vredesbesprekingen heeft be weerd, dat het geen troepen in Zuid-Vietnam heeft, be schikt de Amerikaanse inlich tingendienst over informaties, waaruit blijkt dat zich in Noord-Vietnam zelf vrijwel geen troepen meer bevinden en dat thans tenminste twaalf infanteriedivisies in Zuid-Viet nam opereren. Dit wordt elke dag bevestigd door buitge maakte documenten en verho ren van gevangenen. Officie ren van de Amerikaanse in lichtingendienst kunnen zeer nauwkeurig aangeven waar zich in Zuid-Vietnam Noord vietnamese troepen bevinden en welke dat zijn. Naar schatting bevinden zich ■'hans 80.000 Noordviètnamezen en 40.000 Vietcongmannen in het zuiden. Hanoi zond in het begin van dit TWENTE Onbekend maakt onbemind. De auto fabrikanten weten dat maar al te goed. Daarom doen zy natuurlyk hun uiterste best hun produkten de grootst mogelijke bekendheid te bezorgen. Het liefst zouden ze iedereen bij hen thuis uitnodigen. Maar zelfs de auto- heren die toch niet voor een klein stuntje vervaard zijn begrijpen, dat dit niet kan. „Niet haalbaar" noe men ze zoiets in de politiek. Een beter haalbare kaart is het uitnodigen van de pers. Die komt wel. Want die moet wel. Die is beroepshalve nieuwsgierig. Altjjd gebrand op nieuws. En dan de autofabrikanten maar hopen, dat die dames en heren van de publiciteitsmedia het nieuws, dat zij te vertellen hebben, belangrijk genoeg zullen vinden om het hun lezers voor te schotelen. r f y f Sliow Elke fabrikant serveert dat nieuws op zyn eigen wijze. De een houdt een sober zakelijke bijeenkomst, de ander geeft, een spectaculaire show weg in de hoop meer indruk te maken. En tussen deze uitersten ligt een enorm aantal varianten. Ford heeft er sinds enkele jaren gewoonte van gemaakt om de pers uitvoerig in de gelegenheid te stellen in de nieuwste a i i modellen te rijden. Dat zulke test-i\.iS KOUK ritten soms worden gegarneerd met vuurwerk en fanfares doet weinig terzake. Hoofdzaak zijn de auto's. En dit jaar waren dat natuurlek de Es corts: het schot in de roos van de Britse Ford-fabrieken. De vervanger van de Anglia heeft zo'n goede ont vangst gekregen (mede natuurlijk door de gunstige prijs), dat de man, die in de Britse fabrieken in Dagen- ham de publiciteit verzorgt, nu reeds een record durft te voorspellen. Na tuurlijk dit daar wat beroepsmatig optimisme bij. Maar misschien krijgt hij gelijk. „De Cortina haalde het miljoen binnen vier jaar, maar de Escort zou diezelfde mijlpaal wel eens binnen drie jaar kunnen bereiken". In elk geval staan de machines in de Engelse en Belgische fabrieken rood gloeiend en desondanks is er al een fikse levertijd. Soms zelfs van enkele maanden. Vauxhall heeft drie nieuwe station cars gelanceerd, gebaseerd op de Victor sedans met een nuttig laad vermogen van 1.71 m3 en met keuze uit drie verschillende motoren. Twee van deze modellen de Victor Estate en de Victor 2000 Es tate worden resp. aangedreven door de 1.6 en 2 liter versies van Vauxhall's motor met bovenliggende nokkenas. De derde, de Victor 3300 Estate, heeft de 3.3 liter, 140 pk zescilinder krachtbron van de Cresta, Viscount en Ventora-modellen. Alle drie hebben dezelfde afmetin gen en mechanische basisspecifica ties van de overeenkomende sedans. De 2000 en 3300 modellen onder scheiden zich uitwendig van de Vic tor Estate Car door hun wielbekle- ding, extra chroomwerk en opschrif ten. Een Ventora-grille en dubbele uit laatpijp zijn aparte onderscheidings kenmerken voor de 3300. Met neergeklapte achterbank wordt het laadvolume van 0.97 m3 tot 1.71 m3. De gescheiden voorzetels van de Victor 2000 sedan ztfn standaard op de 2000 en 3300 combinatiewa gens en als extra verkrijgbaar op de Victor Estate. De Victor en de Victor 2000 com binatiewagens hebben een drie en de Victor 3300 een vierversnellings- bak. Deze vierbak is als extra le verbaar voor de twee andere model len. Andere extra's zijn een overdrive (alleen ln combinatie met de vier- versnellingsbak) Borg Warner auto matische transmissie (alleen op de wagen met 2 liter motor) en Power- glide automatische transmissie (al leen voor de 3300). In Nederland zal alleen de Victor 1600 stationwagen leverbaar worden (begin juni) voor t 10.160. Op een parkoers je in het mooie Twentse landschap rondom Boekelo hebben wij kunnen ervaren waarom nu juist de Escort er als koek ingaat. Vooral de 1300 cc uitvoering vonden wij een bijzonder prettige auto, die zich gemakkelijk liet sturen, zich soepel liet schakelen met een mach tig fijn pookje, zich in korte tijd naar flinke snelheden liet opjagen, zich als zeer vast de weg liet kennen en waar in men zich onmiddellijk volledig thuis voelde. Zoals bij Ford gebruike lijk, is die 1300 er slechts één uiteen complete serie. Een serie, die juist dezer dagen weer is uitgebreid met twee nieuwe modellen; de stationcar en de bestelwagen. En Ford zou Ford niet zijn als die modellen ook weer niet in diverse uitvoeringen lever baar zouden zijn. Zowel de stationcar als de bestelwagen van de Escort is verkrijgbaar met een 1100 of een 1300 cc motor. De technische bijzonderhe den wijken weinig af van de stan daard modellen. De stationwagen heeft een maximum laadruimte van 1,53 kubieke meter, de bestelwagen (met gesloten zijkanten-achter) heeft De Ford Escort Estate een laadruimte van precies twee ku bieke meter (wat beduidend meer is dan destijds de Anglia-bestelwagen had). De Ford Escort Estate 1100 kost f6550 en de 1300 (met servo-schijf- remmen voor) f7.010. Als verrassing kwam ook de aankondiging, dat in deze goedkope Ford ook een auto matische versnellingsbak leverbaar zal zijn en wel de Borg-Warner- versnellingsbak. Natuurlijk tegen méérprijs. Er was nog wat nieuws op die pers- bijeenkomst in Twente. Althans voor Nederland. Want de RS-modellen van de 15 M. 17 M en 20 M waren tot dus ver nog niet tot ons land doorge drongen. Sterker, sneller en sportiever dan de normale typen, maar toch met alle comfort van die wagens. Er schijnt een markt te bestaan voor deze wagens, die uiteraard ook duurder zyn. (Van f 8250 voor de goedkoopste 15 M RS tot f12.200 tot de duurste 20 M RS). Maar daar heeft men dan ook wagens voor, die naar een top van resp. 155, 160 en 170 km reiken. DEN HELDER (GPD) Douane- meeuw" uit Den Helder. Men wilde jaar twee volledige divisies naar het zuiden. Het grootste deel van de Noordvietnamese divisies bevindt zich thans daar. Alleen de 308-ste elite- divisie oevrnat zien op naar bases bii Hanoi en Haiphong. Verder ligt nog een divisie bij Dien Bien Phoe, die in Laos opereert. Verder bevinden zich in Noord-Vielnam nog acht of negen divisiehoofdkwartieren. Volgens de Amerikaanse inlichtin gendienst heeft Noord-Vietnam ne gen volledige divisies in het zuiden plus het equivalent van een tiende divisie, die in vier onafhankelijke re gimenten in het centrale hoogland opereert. De twee Vietcongdi visies bij Saigon de 9 de en de 5de bestaan voor 80 pet. uit Noordvietnamese solda ten. De grootste concentratie Noord vietnamese troepen waaraan bijzon der veel zware artillerie is toegevoegd, is even ten zuiden van de gedemili tariseerde zone gelegerd. Daar staan tenminste drie divisies tegenover de Amerikaanse en Zuidvietnamese strijdkrachten. De overige drie Noordvietnamese divisies zijn in een boog opgesteld rondom Saigon en de provincie daar omheen, Gia Dinh. In dit gebied woont 15 procent van de bevolking van Zuid-Vietnam. Het zijn de ze vende, negende en vijfde divisies die hier opereren. De vijfde en de negende divisie, oorspronkelijk Vietcongdi visies heb ben in de strijd met de Amerikanen sinds 1965 zware verliezen geleden en de divisies zyn met Noordviet- naimezen versterkt. Volgens de in lichtingenrapporten bestaat nu 80 procent van deze divisies uit Noordvietnamese geregelde soldaten. Een Noordvietnamese divisie in Zuid-Vietnam telt ongeveer 7.700 man. Slechts één op de vijf Noord- vietnamezen infiltreert via de gede militariseerde zone. De anderen zijn via de Ho Tsji-minh-route en Cam bodja in Zuid-Vietnam gekomen. o BMC heeft de 1800 in een gewij zigde vorm als Mk II geïntrodu ceerd. De nieuwe modellen vervan gen de oorspronkelijke typen. Austin 1800 (in Nederland met de toevoeging Balanzo), geïntroduceerd in oktober 1964. en de Morris 1800, geïntrodu ceerd in maart 1966. De Austin 1800 Balanza Mk II en j de Morris 1800 Mk n, die in de loop van juni op de Nederlandse markt verkrijgbaar zullen ziijn, hebben als be langrijkste veranderingen een krach tiger motor, een andere grille en een nieuw gestyleerde achtersteven ge kregen. Het vermogen van de dwars voor in geplaatste 1798 cc motor is met 6 pk van 84 tot 90 SAE-pk geste gen. o.a. door een verhoogde com pressie <van 8.4 tot 9.1), een gewij zigd uitlaatsysteem, lichtere zuigers en ndere cylinderkoppen. Dit grote vermogen is vooral de acceleratie ten goede gekomen, maar resulteert eveneens in een iets ho gere kruissnelheid. Iets grotere wielen (14 i.p.v. 13 inch) zyn een gemakkelijker bestu ring ten goede gekomen. Als extra is nu ook een stuurbe- krachtiger leverbaar. De gladde ach tersteven heeft thans kleine staart vinnen gekregen door de flanken iets door te trekken. De horizontale licht- huizen kregen een verticale stand en zijn nu in de uiteinden van deze door getrokken flank geplaatst. Verder werd het radiateursc herm gewijzigd, waardoor bij de Balanza nu de horizontale dwarsbalk over het front is verdwenen. In het interieur werden diverse veiligheidsvoorzienin gen aangebracht en het dashboard uitgebreider van houtvineer voor zien. beambten hebben woensdagavond in de haven van Den Oever van de Har. lingse Noordzee-katter HA 2 „Sara Maartje" een miljoen smokkelsiga retten gehaald. J)e Amerikaanse si garetten en het schip werden in be slag genomen. De schipper-eigenaar en de overige drie bemanningsleden worden in Den Helder vastgehouden en verhoord. De vangst werd gedaan door de ambulante recherche te water aan boord van het douanevaartuig „Zee- niet meedelen, op welke wijze men er achter is gekomen, dat het vissers vaartuig contrabande vervoerde. De HA 8 werd naar Den Helder gebracht en daar op het Harssens- schiereiland aan de ketting gelegd. Er werd niet meegedeeld uit welk land de in beslag genomen sigaretten afkomstig zyn. Vermoed wordt ech ter dat de smokkelwaar uit Hamburg komt. De gesmokkelde originele Amerikaanse sigaretten houden een belastingontduiking van 100.000 gul den in. DEN HAAG (ANP) Zeventien artsen uit de Nederlandse kuststreek zyn bereid gevonden per helikopter of eventueel per reddingboot hulp te gaan bieden aan zieke schepelingen en bemanningen van booreilanden. Het betreft hier opvarenden van schepen, die met minder dan zeven tig koppen varen. Op schepen met girotere bemanningen moet een scheepsarts aanwezig zijn. Toch be treft het hier niet alleen kleine sche pen. Men denke maar eens aan met vrij kleine bemanning varende mam moettankers en verder aan boorei landen. De zeventien artsen maken deel uit van de radio-medische dienst van het Ned. Roode Kruis. Bij deze dienst zyn bovendien twee artsen met rui me ervaring als scheepsarts aange steld. Zy zijn dag en nacht via sema foon en Radio-Scheveningen bereik baar. Op ieder schip is een gecodeer de hoeveelheid medicijnen e.d. aan wezig. Nederlandse schepen op alle wereldzeeën kunnen via de radio raad en bijstand van deze artsen in winnen. De gezagvoerders op schepen zon der scheepsarts krijgen instructies ten behoeve van de patiënten. In 1967 werden ruim 600 adviezen ten behoe ve van ongeveer 250 zieke schepelin gen verstrekt. De behandeling-op-af stand geschiedt, totdat het schip een haven kan aandoen om de patiënt aan een arts op de wal toe te ver trouwen. ADVERTENTIE Fa. MATTH. BRINKS HAARLEMMERSTRAAT 126 LEIDEN N. BINK Juwelier, horloger, HOOIGRACHT 45 - LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 31