Kwart eeuw Leidse beroepsbrandweer Steeds paraat Saskia wil je een stuk kaas* uit het vuistje Derde Lom-school in Leiden geopend DE LUXE rkJ inritas 10senoritas 2r Leidse Rembrandt Scholeiigeiiieensclia Lniversiteitstoren Ophalen huisvuil Academische examens weer o pen 6380.- KOM DONDERDAG kamsteeg GRATIS DEMONSTRATIE IN EEN AUTOMATISCHE VOLKSWAGEN 5 LITER BENZINE GRATIS!! geslaagde toegift zeró ócltryven I rySDAG 21 MEI 1968 LETDSCH DAGBLAD PAGINA ADVERTENTIE voedzaam gemakkelijk lekker BRIDGECLUB DE SLEUTELS PROMOVEERT LEIDEN Op de laatste dag van het kampioensohap van Nederland voor Hoofdklasse-viertallen won de Leidse bridgeclub De Sleutels achter eenvolgens van „IJsselstreek" (Arn hem) met grote cijfers, o.m. door een goed zeven-schoppenbod, en even eens royaal van Star ("Utrecht)Door deze resultaten eindigde het Leidse viertal op een gedeelde eerste plaats en zal voor het eerst sedert jaren in de hoogste afdeling van de Neder landse bridgebond vertegenwoordigd zijn. Het team bestaat uit: A. Rip, E. de Jongh, P. v. d. Burg en M. L. Kuyt. LEIDEN In verband met He melvaartsdag zal het huisvuil niet worden opgehaald. In -wijken, waarin dit steeds op donderdag geschiedt, ia! dit nu morgen plaatsvinden. LEIDEN In de kring van het Leidse brandweerpersoneel lal morgen het feit worden herdacht, dat het thans een kwart eeuw geleden is, dat de Sleutelstad een beroepsbrandweer kreeg «jen dat de heer F. Flameling tot brandweercommandant werd benoemd. Voordien kende Leiden de com- iinatie van politie-brandweer aan welke combinatie tal van re voor af ging en. Reor- ttg misaties, welke het huidige l^ïorps deden uitgroeien tot een tütenheid en paraatheid, welke pa rallel lopen met doortastend op- ra reden. Van de Leidse brandweer tan worden gezegd, dat zij voor hete vuren heeft geStaan het laatst nog bij Sikkens Lakfabriek in Sassenheim en daarop vrij- nel steeds een passend „ant- noord" hadhet beheerst en tac- isch optreden roaardoor in vele gevallen de schade tot het mini mum beperkt bleef. Paarden j-zen en Zeeuws-Vlaanderen. De seeste tegenstand ondervonden Ton 1 'i Prins Clausschool LEIDEN „Het is een open vraag of een school voor kin deren met leer- en opvoedingsmoeilijkheden wel zo noodza- Op de voorgrond naast de brand- j kelijk is. Voorziet een Lom-school in een behoefde of is het be- Thet?p0y.y?rZog°mman' staan ervan een ""klacht tegen het onderwijssysteem?" Modem voor 1923. In dit jaar werd de eerste automobiel-brand spuit door de Leidse vrijwillige brandweer in gebruik genomen Het Is verleidelijk om bij 25 jaar beroepsbrandweer en wij doen het dan ook eens even iri de geschie denis van de Leidse Brandbestrijding terug te blikken. Zo kan het in het jaar 1904 gebeuren, dat een particu liere stalhouder permanent enige paarden „in span" diende te houden omdat de Rotterdaimsche Tramweg Maatschappij, die tot dat jaar de paardetraotie verzorgde, er niet meer voor in stond, dat zij geschikte paar den voorradig zou hebben om voor het vervoer van een stoomspuit zorg te dragen. Teneinde de brandbeveiliging op te voeren treft de gemeente in 1917 met de Leidse schoorsteenvegersfirma Gubbi en Sarroni een overeenkomst, I waarbij werd aangegaan, dat deze firma bij de melding van schoor steenbranden voor de hulpverlening zorgde. Bovendien kon men in die jaren terugvallen op de activiteiten van de Leidse weesjongens, die er ails de kippen by waren om een brandje te blussen. in de avonduren, waarbij de perso neelsvereniging „De Vlam' als gast vrouw optreedt. In de middaguren (van 2 tot 4 uur) is er voor die bur gerij gelegenheid om op het terrein van de kazerne het brandweermate riaal 'te bezichtigen. LEIDSE RAAD DEED ZAKEN SNEL AF Aulo Reeds in 1921 werd onderkend, dat het brandweervak veel van de mens] vergde, hetgeen moge blijken uit een voorstel van B. en W. om de brand weerman reeds op 50-jarige leeftijd te pensioneren. In diit jaar werden overigens nog meer belangrijke be sluiten genomen en werd o.m. op ver zoek van regenten van het Weeshuis besloten de weesjongens niet langer hur. vrijwillige taak te laten vervul len. Ook in de alarmering kwam een ander systeem. En dit was dan ook wel noodzakelijk omdat 'n telefoni sche melding 's nachts niet werd aan genomen. Voor deze meldingen was een particulier ingeschakeld, die in de avonduren en 's nachts niet be reikbaar was. Het jaar 1923 was voor de Leidse vrijwillige brandweer, onder com Castellum-heren promoveren naar overgangsklasse EINDHOVEN De Alpheuse vol leybalvereniging Castellum js met pieces door de promotiewedstrijden foor een plaats in de Overgangs- lasse gekomen. Tijdens de wedstrij- !en, die in een halve competitie terden verspeeld in de sporthal van e Technische Hogeschool in Eind- j oven, toonden de Alphenaren zich I ibetwist de sterksten. De groenwit- tn wonnen achtereenvolgens met -0 van de kampioenen van de irtricten Walcheren, Tilburg. Eind- mando van de heer P. J. Verhoog, oven en Zeeuws-Vlaanderen. De een belangrijk jaar: de eerste auto mobiel brandspuit werd ingebruik ge nomen, waardoor men zich vlugger kon verplaatsen. Voor de grootste krachtproef kwamen deze vrijwilli gers te staan bij de ramp, welke Lei den op 12 februari 1929 trof: het Leidse Stadhuis ging in vlammen op Zes jaar later werd de brandbe veiliging en- bestrijding in handen gelegd van de politie, waarna in 1943 het korps zijn huidige status verkreeg. Tot 1946 stond de heer Fla meling aan het hoofd van het Leidse korps, in welk jaar de huidige on- dercommand'ant, de heer W. A. Kos ten, zijn intrede in de Leidse brand weerkazerne deed. In april 1947 werd de onlangs plotseling overleden heer S. W. Hagedoorn tot commandant van het Leidse korps benoemd. Het was vooral onder zyn leiding, dat de brandweer meerdere malen werd ge moderniseerd en tot een vorm van uiterste paraatheid werd gebracht, waarbij vooral ook aan de preventie grote aandacht werd geschonken. Ook hulpverlening, anders dan by brand, namen hand over hand toe. Jubilarissen Tegelijk met deze kwarteeuw be roepsbrandweer, ook enkele zilveren jubilarissen. Het zijn de brandmees ter C. A. J. Godbhelp en de hoofd brandwachten A. A. Langezaal, D. J. Mieremet, W. J. Stokkel, C. van Nier- op, F. Penseel en J. Crama. Vanaf het eerste uur in de geschiedenis van de Leidse brandweer nieuwe styl heb ben zy zich ingezet om daar waar nodig handelend op te treden, 'n ko peren jubileum vieren in deze dagen de hoofdbrandwaohten H. Rijnsbur ger, P. de Jager, G. v. d. Weijden, H. Zitman, C. v. d. Kraan. M. Klom, J. M. Labruyère, P. Mleuldyk, A. Ber gers, L. de Wit, E. Devilee en J, Gy- zenij. Morgenochtend om tien uur zullen alle jubilarissen in de brand weerkazerne worden gehuldigd, ge volgd door een feestelijk samenzijn d. Bos c.s. van het Tilburgse ünenco. In de eerste set dankten Alphenaren na een aanvankelijke fchterstand bij 1111 goed door n wonnen met 1511. De aangesla- at ft) Tilburgse ploeg liep in de twee set spoedig een 50 achterstand Iftfc) en met goed combinatiesnel van fie de Jong en Ton v. d. Bos won m 'astellum met 155. Het eerste damesteam van Rijns- initiirg heeft zich eveneens na promo- ^wedstrijden kunnen plaatsen in Overgangsklasse. ■ha np Trim junioraktie .j' LEIDEN De Trim-junioraktie, te in Leiden georganiseerd door k stichting Leidse Jeugd Actie, be- 1 'nt op gang te komen. Tijdens de Oranjewandel tocht op 30 april heb- kinderen de zgn. lange- Istandwandeltodht afgelegd. Zater- fo?, 25 mei, begint men in het jeugd- brp Zuid-West (naast het zwem- Qd De Vliet aan de Voorschoten met de spelvormen. Behalve Port en spel zijn er ook andere ac- Mteiten zoals handenarbeid "Ucsdansen georganiseerd. Het jeugddorp is open van 13 mei ot en met 27 juni. De opëningstij- fti zijn: woensdagmiddag van 2 tot vijf en zaterdag van 10 uur tot talf vijf voor de jeugd van 5 t/m, 13 jaar (brood meenemen)maan- k-, dinsdag-, woensdag- en don derdagavond van 7 tot 9 uur voor Neren van 13 tot en met 15 jaar. Aan de Leidse Universiteit slaag- te voor het apothekersexamen de teen J. j. M. van Hagen (Leiden) W. F. Postel (Leiden) en W. Winters (Leiden). Deze woorden sprak de heer A Huigens. voorzitter van het bestuur van de stichting Chr. Orthopedago gisch Instituut, op de gistermiddag gehouden officiële opening van de Chr. Lomschool. De heer Huigens was van mening dat er geen Lomscholen zouden hoe ven te bestaan als de lagere school onderwijzer kleinere klassen had. Dan zou hij meer individueel en persoonlijk contact met zijn leerlin gen kirnnen hebben De voorzitter herinnerde aan de tien jaar lange strijd, die aan deze dag- van de ope ning van de school is vooraf gegaan. De opening in de Stadsgehoor zaal werd verricht door cfe Leidse burgemeester, mi*. G. C. van der Willigen, die in zijn toespraak vast stelde dat 'het 'buitengewoon onder wijs in ons land een eigen plaats heeft veroverd. Hy schetste in het Neil. Legermuseum P. FAKKEL LEIDEN In record tijd heeft de Leidse raad gisteravond de voorstel len behandeld. Binnen het half uur kregen alle elf door ons reeds gepu bliceerde voorstellen het fiat van de raad. Slechts by eeaa enkel agenda punt werd terloops een opmerking gemaakt. Het onderzoek van de geloofsbrief van het nieuw benoemde raadslid, de heer P. Fakkel (P.v.d.A.) in de vaca ture van dr. S. J. Roorda, leverde geen moeilijkheden op. Tot zijn toe taling werd dan ook besloten. In de zitting van 10 juni zal de heer Fakkel als raadslid worden geïnstalleerd. Met algemene stemmen besloot de raad om drs. J. den Boeft aan te wij zen als conrector van het Stedelijk Gymnasium. Eervol ontslag werd verleend aan mej. dr. A. Dijksterhuis, lerares in de Duitse taal en letterkunde aan de Louise de Coligny-scholengemeen- schap, idem aan mej. T. Zonneveld, lerares in de muziek aan het Rem- brandt-lyceum. LEIDEN Op 19 augustus van het vorige jaar werd hel voormalige ..Pesthuys" te Leiden, waarin zich de zeer waardevolle en oudste collecties van het Nederlands Legermuseum bevinden, in overleg met de dienst der genie tijdelijk voor het publiek gesloten, aangezien een gedeelte der z.g. „moerbalkcn" van het uit 1658 daterende gebouw bleken te zijn aan getast door de boktor. In afwachting van de definitieve restauratie van het architectonisch unieke gebouw waarmee een lan gere tijd zal zijn gemoeid is een tussentijdse oplossing verkregen dooi de acht zalen, waaruit het gebouw bestaat plaatselijk te stutten. De hieraan verbonden werkzaam heden zijn momenteel dusdanig ge vorderd, dat reeds vijf zalen weder om voor belangstellenden kunnen worden opengesteld. In deze zalen be vinden zich de oudste collecties van het museum. De modernisering en herinrich ting van het uit 1874 daterende voor gebouw zijn vrijwel voltooid; deze verjongde expositie mag zich ver heugen in een steeds groter wordend aantal bezoekers. Het Nederlands Legermuseum te Leiden is geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 17 uur, als mede op zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur. ADVERTENTIE Er is al een automatische Volkswagen (VW 1500 Sportomatic voor voor slechts f 585,- minder is er de niet-automatische uitvoering. HEMELVAARTSDAG naar Tel. 01710—42041 LEIDERDORP v. d. Valk Boumanweg 2 Gladiolenstraat 39 Telefoon 02530—3045 LISSE. van 10.0018.00 uur. VW 1500 (kever) of 1600-modellen. Werkelijk gratis Zelfs Uw benzinekosten vergoeden wy Na Uw demonstrotie kort de geschiedenis van die buiten gewone scholen. In het begin van de 19de eeuw kende men in ons land alleen een school voor de doofstom men en een school voor blinden. Later kwamen daar ook scholen voor zwakzinnigen, slechthorenden, licha melijk gebrekkigen e.a. bij. In 1967 ADVERTENTIE LEIDEN Geslaagd voor de brugklas afd. HAVO-VWO: Ronald van Aggelen, Jaap Azier, Erik Baart Mike Beem, Leiderdoip; Ellen Blok. Frans Bonte, John Boom, Louis Bosman, Voorschoten; Martijn Bulk, Leiderdorp; Jolanda Dekker, Anja Dekker, Hazerswoude; Jan Dekker, Hazerswoude; Harry van Dorp, Wim van Dorp, Wilma van Egmond, Odette Faas, Marjan Fallaux, Tine ke Fallaux, Jan van Gameren, Lei derdoip; Roel de Graaf, Jan Gra- per. Benthuizen; Vroni Harsma, Hans Hartman. Arie de Heiden, Marleen den Hertog, Woubrugge; Theo van Heukelom, Leiderdorp; Nick Holwerda, Leiderdorp; Tjerk Jazzsociety FB 14 LEIDEN De Leidse Jazz Society FB 14 verzorgde na de afsluiting van wairen er in Nedenand 20 soorten het seizoen een toegift voor de lief' van buitengewoon onderwijs. Op het j hebbers. In de kantine van het sport- ogenblik zijn er 80 scholen in diepark Roomburg speelde zaterdag- sector. Mr. van der Willigen haalde dagavond een quintet bestaande uit de stelling aan van de Groningse Ferdinand Povel (tenor-altsax). Rein professor Bladergroen, volgens wielde Graaf pianoi, Wim Overgaauw één derde van de Nederlandse schooljeugd Lom-onderwijs behoeft. Hij richtte zich tot het hoofd van de school, d'e heer A. Boeker en diens personeel met de wdbrden: „Ik hoop van harte dot u als jonge mensen de roep van deze tijd zal verstaan". De nieuwe school zal de naam van Prins Clausschooldragen. Het be stuur is tot deze keus gekomen om dat zij hierin een blijk van dank ziet voor de grote mate van mede leven die Prins Claus en zijn vrouw hebben getoond voor de gehandi capten, ook dooi* hun huwelijksge schenk. Ds. G. Koerselman. oud-bestuurs lid, sprak een kort gebed. De Prins Clausschool is de derde Lom-school in Leiden. Er is reeds een r.-katholieke en een openbare (gitaar), Ruud Jacobs (bas) en Max Bolleman (drums). Er werd aan dachtig geluisterd naar nummers als Autumn leaves. Out of nowhere, Cherokee en Walkin. Na afloop van het optreden van het quintet werd de avond voortge zet met jamsessions met medewer king van Leidse jazz-musici zoals Rob de Tombe, Henk van der Berg en Kees Nix. FB-voorzitter Eric Faber deelde mee dat er binnenkort ingrijpende bestuurswijzingen komen. Cees Zie- rikzee. Rob de Tombe en Karei Ver- rips hebben allen bedankt voor een nieuwe bestuursfunctie. Eric Faber hoopte in het komende seizoen fi nancieel beter uit te kunnen komen. Daarvoor moeten er meer leden ko men. „Een bredere basis is voor FB- Lomschool. De Prins Clausschool is 14 onontbeerlijk. Pas dan kun je wat tijdelijk gehuisvest in het gebouw I gaan doen, zonder iedere avond een vain de Gereformeerde Schoolvereni- bankroet te vrezen". Aldus Eric Fa- ging aan de Lusthoflaan. 1 ber. Bij het naschrift van de Redactie bij mijn ingezonden stuk van 14 de zer, over de universiteitstoren, zou ik willen opmerken, dat inderd'aad ook deze eeuw ontwikkelingen kent, die menigeen verbazen. Die der B-we tenschappen treden daarbij het meest naar buiten. Aangenomen mag wor den, dat grote kosten moeten worden gemaakt om wetenschapsmensen in staat te stellen hun werk te verrich ten en tevens om de studenten hun opleiding te kunnen geven. Dat met name de sociale wetenschappen deze ontwikkelingen moeten begeleiden, is niet onwaarschijnlijk. In de A-faculteiten bestaat de vor ming tot zelfstandige beoefening dei- wetenschap vooral in liet bestuderen van de voor de bepaalde studierich ting vereiste literatuur. De betrokken hoogleraar geeft daarbij steun en richting door bepaalde onderwerpen op zijn colleges te behandelen. De in dividuele student neemt kennis van de geboden rijkdom, vergaard door vele generaties van geleerden. Zijn I gymnasiale vooropleiding stelt hem in staat van het gebodene te proeven en ervan te genieten. Ieder doet dat op de voor hem meest geëigende wij ze, al is hij gebonden aan de eisen, die de hoogleraar naar beste vermo gen heeft gesteld. Wat is er eenvoudiger dan te gaan zitten voor de literatuur, die men moet doorwerken? Iedere verkenning roept twijfel op en soms is er een gevoel van teleurstelling, wanneer men zelfs na veel inspanning nog geen uitzicht heeft. Maar wie door zet en de top heeft bereikt, wordt be loond met schitterende vergezichten. De afsluiting van de gedane arbeid door een wetenschappelijk gesprek op een examen, geeft een hoge mate van bevrediging. Het besef, dit alles zelf te hebben bereikt, is versterkend en geeft nieuwe moed om verder te gaan. Pas later komt de dankbaar heid jegens de leraar, die de goede weg heeft gewezen. Hooghiemstra, Leiderdorp; Arjaan ten Hoorn. Leiderdorp; Rudolph Huizmga, Oegstgeest; Eddy Hüp- scher, Anneke Jaspers, Voorscho ten; Ka trien de Jong, Sylvia de Jong. Leiderdorp; Hetty Karman, Voorschoten; Yolanda Kastelein, Pe ter Kettenis, Kees Keijzer, Roel Knaap, Elmer Koning, Leiderdorp; Jan Kooreman, Leiderdorp; Menno Kosters, Voorschoten; Marijke Kra mer, Rob van Lambalgen, Marian ne Ligtvoet, Jankees Louwman, Voorschoten; Theo Luinting, Leider dorp; Henk Lups, Leiderdorp; Bram Marijt, Hans Marijt, Louise Mau- rits. Leiderdorp; Oscar Meijers. Lei derdorp; Fred Meyers. Hugo Min- derhoud, Leiderdorp; Peter Mioulet, Leiderdorp; Paul Mizee, Valken burg; Bert Moeliker, Ton van Mun- I steren, Louise Myjer, Voorschoten; j Wilma Neuteboom. Rik van Oosten, Willem Jaap Pels, Leiderdorp; Ma rian Perel. Voorschoten; Hetty Pe- fiPI'/nPIl uf iters' Hans kersen. Erik Piena. MOOI beizueil ai lllt l Marjolein Hoogeveen. Leiderdorp; Hans Ranselaar, Menno Reyers, Al phen; Louis Reijken, Voorschoten; I Tineke de la Rie, Monique Romun- I de, Leiderdorp; Annet Sacharov, Ineke Sanders, Edward Schijf, Kou dekerk; Leon Schijf, Woubrugge; Gaby van Slee, Menno Slegtenhorst, Leiderdorp; Jettie van Sonsbeek, Paul Stam. Voorschoten; Leo Star- renburg. Mark Steffelaar. Leider dorp; Paul Stephan, Leiderdorp; Ferry v. d. Sterre, Leiderdorp; Mo nique Stikvoort, Leiderdorp; Robert Tan, Som Tjwan Tan, Inge Teunis- sen. Reinder Tonkens, Joop Verleg, Aad Verstraaten, Hazerswoude;' Tom Visser. Leni Voorthuyzen, Jack Voortman, Yvonne de Vries. Paul Vroom, Leiderdorp; Marcel Vroom, Dick Wielink, Leiderdorp; Karei van Wieringen, Rudy van Wieringen, Koudekerk: Francine Wilmink, Man- da de Wolf, Marike Zaalberg, Ellen Zondervan, Imke Zuidema, Wilma Zwarts, Jenny Goris, Leiderdorp. Afd. MAVO Prof. van der Leeuw. Tom de Beer, Mary Bekooy. Gerda v. d. Berg, Karin Bergman. Joke den Bossterd, Ingrid van Buuren, Flok van Dam. Jerry van Doorn, Enno Dreef. Cobie Glasbergen, Ru dy de Graaf, Jos de Groot, José Gijsman, Marian van Harteveld, An- ton'jjke Humme, Rineke Kanbier. Hans Kanbier, Marco Kelder, Son- ja Klein, Annelies Lacourt, Astrid Lancel, Johan Lens, Henk Loen- houd, Els Mazurel, Harma van Mee- keren, Marian van Meeteren, Lau rens Meijer, Madeion Modderman, Jan Mosselman, Tineke Oom, Dik van Oosten, Jan Ouwerkerk, Netty Post. Ingrid v. d. Reijden, Anneke Roest, Frans Schild, Henny Schou ten, John Selier, Josee Serdfjn, Eric Smit, Marjan Smit, Peter Smits, Ru- die Smittenaar, Henry Turnhout, Annemieke Veldeman. Frank Vrede, Fred Waterland, Martijn Wegman, Anjo Weima, Hans de Wekker, Kees van Weizen, Marion van Westrie- I nen, Job Wolfslag. Bob Wouters, Greetje Engels, Anja Flippo, Bram I Bakker, Tom Dévilee. Afd. MAVO-Thorbecke: Wim Ar- bouw, Betty Barthen, Norbert v. d. Bos, Florisch Bosch, Willy Breuren, Martien Brugman, Janneke de Bruin, Marian de Bruin, Joyce van Caubergh, Coen Coster, Els Dévi lee, Margriet Dexel, Mieke v. d. Doe, Harry Dumas, Sanneke Fisser. Mies Gallas, Kees v. d. Geer, Harry Griffioen, Kees Grootes, Wim Hak kaart, Paul Hansen, Frank Helling man, Peter Hemerik, Cesar Hicks, Roous v. d. Hoek, Voorschoten; No- ra Hofker, Johanna v. d. Hooidonk, Ilse Isaak, Anneke v. d. Kaay, Arien Kampman, Dineke Knol, Jony de Koning, Rudy Kop, Klazina de Kreek, Kitty van Krieken, Geesje de Lange, Charles Leidelmeijer, Joke v. d. Linden, Loes Loof, Yvonne van Looy, Alex v. d. Meer, Willy Merts, Carla Neuteboom, Hans Ouwerkerk, Ada Pardon, Marian Piersma .Ro nald v. d. Pot, Jan Rosendaal, Desi- ree Sanders, Martien van Soest, Wil ma van Strien, Kiau Tan, Rudy Thomas, Anneloes Timmerije, Con stance van Tongeren, Hans Trap, Peter de Vries, Ronald Westerduin, Gideon Willems, Hans de Wolf, Eli- ze v. d. Wijngaard, Bub v. d. Zee, Sjaak van Meurs, Rens Henzen, Leo Blikman, Ger Bontje, Gérard Feen- stra, Jane Houtman, Leonie v. d. Linden, Cobi Ouwerkerk, Hans Rus man, Ellen Sprong. Afd. MAVO Weth. Verwey: S. van Beek, A. van Berkel, R. Brouwer, G. v. d. Burg, C. Buurman, A. van Essen, L Freeke. Zoeterwoude; K. Gonlag, C. de Graaf, N. Haarlem, T. Hermsen, F. v. d. Kaay, P. Ket tenis, M. Kop, G. van Leeuwen, M. Molenkamp, T. Nieuwenburg, J. Nie- vaart, R. Pracht. W. de la Rie, H. Rietkerken, M. Schild. C. Sinteur, G. Sluys, A. Sommeling, R. Vane- veld, J. Veefkind, M. van Veen, F. Vogelenzang, M. de Vos, K. de Vos, T. de Vrind, F. Wickel, Leiderdorp; B. v. d. Wiel, S. Winterdink, J. Wyn- I stra. I Waar geen woonplaats is ver- I meld, is deze Leiden. De eigen studeerkamer is de broei kast der A-wetenschappen. De taak van curatoren is het verwerven van bekwame hoogleraren en het zorgen voor een aantal niet te grote lokali teiten, waarin colleges kunnen wor den gegeven. Daarnaast een goede bibliotheek. Dat nu juist in deze tijd van ontvoogding wordt overgegaan tot het aanstellen van een onzinnig groot personeel, dat de studenten en elkaar op alle mogelijke wijzen moet begeleiden, acht ik onjuist. Laat toch iedere student zelf de weg trachten te vinden; met zijn aanleg en karak ter zal hem dat wel lukken en vaak zelfs met enkel staag volhouden. Wat er in die 120 meter hoge toren komt, noem ik zonder overdrijving een onvoorstelbare luxe. Deze be treft niet de inrichting, maar het bouwen van vele vertrekken voor personeel, dat best gemist kan wor den en dat zeker niet van curatoren speciale studeervertrekken moet toe gewezen krijgen. En ook de hoogle raar kan thuis studeren of in de bi bliotheek; de ontlasting van de zorg voor topzwaar wetenschappelijk en ander personeel zal trouwens zijn studie ten goede komen. Als curato ren eenmaal Inzien, dat zij op de ver keerde weg zyn, dan kunnen zij wel het personeel verminderen, maar die lege toren blijft dan staan als een triest monument. Dit moet de Leidse gemeenteraad mede bedenken, wan neer zij zich over de toren gaat uit spreken. t De opvatting van mr. Hanssen, in het L.D. van voorleden zaterdag, dat myn argumenten voornamelijk emo tioneel zijn, kan ik niet delen; zij zyn vooral zakelijk. Een optreden op de grote burgerij-avond zou misschien interessant zijn, maar mr. Hanssen kan weten, dat mij daartoe de tijd ontbreekt. H. J. WITKAM. Rapenburg 21 Leiden.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3