OONPAÜZE VAN HALF JAAR Frankrijk wacht op hesluiten De Gaulle OLGA Hemelvaarlbal Economie f269.- Zeev felle reacties van vakcentrales Verlaging belasting 1 januari IIet Hemelvaartsdag beter weer verwacht BOMBARDEMENT PRESIDENTIEEL PALEIS HAÏTI JAMIN Bar Dancing Disna Deli Volgende week loondebat GELATENHEID KOMT I.P.Y. VROLIJKHEID (§uct Qlte, teumo Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 21 MEI 1968 No. 32489 EIDSCH DAGBLAD Otfecteur: A. EL van Diahoecfc sin loofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte SlngeJ l, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 DEN HAAG (GPD/ANP) De drie vakcentrales hebben jjzonder fel gereageerd op de regeringsnota, waarin voor vol enti jaar een verlenging van de cao's met zes maanden wordt jngekondigd. Voor meerjarige contracten zullen gelijkwaardige maatrege- d worden genomen. Hun overlegorgaan komt vanavond in spoedvergadering in frecht bijeen ter bespreking van de nota, die ook een nieuwe ijectie ter bestrijding van de werkloosheid in het noorden, Asten en zuiden van het tand in het vooruitzicht stelt. Deze laatregelen gaan de vakbonden echter niet ver genoeg. De regering blijft vasthouden aan haar voornemen om per 1 ja nuari 1969 een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting door te voeren. Het geld daarvoor zal even eens uit de tijdelijke meeropbrengst van de btw (700 miljoen gulden in de overgangsfase) worden gehaald. De ze belastingverlaging is gericht op het wegnemen van het inflatie-effect en het optrekken van de belasting voet. Volgens minister Witteveen biedt deze laatste maatregel de la gere inkomensgroepen compensatie voor de aangekondigde loonpauze Met het oog op de verwachte stijging van kosten van levensonder houd als gevolg van de invoering van de belasting over de toegevoeg de waarde per 1 januari wil de re gering iets extra's doen voor de zo genaamde zwakke groepen als b.v. kinderrijke gezinnen. Zij overweegt compenserende verhogingen van de kinderbijslag, aow. aww en andere sociale uitkeringen. a het economisch evenwicht te illen en onze concurrentieposi- te verbetren, is het nodig, dat er !ge tyd rust aan het loonfront mt," zei minister Roolvink tijdens langdurige persconferentie, waar- hÜ met zijn collega's Witteveen Inanciën) en De Block (Econo- le Zaken) toelichting gaf op de Iten van het kabinet. - Door de teruggave van omzet ting over investeringen volgend ir bij de invoering van de btw lasting op toegevoegde waarde) t te vertragen, krijgt minister tteveen de beschikking over 150 joen gulden. Dit geld zal worden ruikt om de regionale industria- üe te bevorderen, de werkgele heid in de bouw in de randpro- cies op te voeren en een nieuw [ramma van aanvullende wer- te financieren. Grofste De vakcentrales stonden onmid dellijk met scherpe kritiek gereed. Het N.V.V. sprak van „de grofste ingreep in de loonpolitiek van na de oorlog." Het becijfert, dat de ver lenging van de cao's een loonkor- ting betekent van drie procent in 4 to onze weerkundige medewerker) EN HAAG (GPD) Drie weken hng heeft mei ons vooral overdag «leurgesteld met nat en koud *eer. Ook gistermiddag schommel en de temperaturen in ons land lussen 10 en 12 graden. Maar deze Beikoudegolf verdwijnt wellicht log voor Hemelvaartsdag. Depres ses boven de Middellandse Zee en •Frankrijk stuwen in de bo- itnlucht warmere lucht naar het noorden en dit zal in de komende Jjugen ook aan de grond een lang- ■une stijging van de temperatuur Jht een meer normaal niveau voor It tweede helft van mei (17 a 18 i raden) tot gevolg hebben. koude, noordelijke luchtstroom il hierbij verdwijnen. Met een tetje geluk profiteren wij reeds iet Hemelvaartsdag van deze ver- ttering. Speculaties voor de maand juni zijn moeilijk. Daarvoor zijn Ine verschillende voorbeelden. 3 was het ook een koude en natte meimaand, waarop een oude juni- en een zomerse juli maand volgden 194) een koude mei, ge- olgd door een junimaand, die in Bilt elf zomerse en drie tro- !h warme dagen deed noteren. In 1962 gaf mei een gemiddelde Baximumtemperatuur te zien, die 'oor De Bilt recordlaag bleef. Daar- "a volgde vrijwel geen warme dag Beer. De Bilt noteerde toen tegen "ormaal 23 slechts 4 zomerse dagen. TERBERICHT Iets hogere temperaturen Bilt verwacht van heden- tot "genavond wolkenvelden afgewisseld door op togen en droog weer. Zwakke tot fóge wind tussen noord en oost. "nacht plaatselijk nachtvorst, mor- 11 in het algemeen iets hogere mid- Heniperaturen. 'Opgemaakt om 11.40 uur). 22 MEI 1968 op: 04.36 onder: 20.38. ^aan op: 02.56 onder: 15.36. "oogwater in Katwijk - - en 12.17, "aagwater: 7.47 en 20.32. -» nummci bestaat uit 20 pagina's Een herhaling van 1941, met een warme juni na een natte en koude mei, lijkt ons dit keer het meest waarschijnlijk, waarbij Engeland tot half juni minder regen verwacht dan normaal. In dat geval zijn we bereid de tot vandaag begane kou de en natte misstappen van mei snel te vergeten. een periode, dat lastenverzwaringen zullen optreden in de vorm van prijs stijgingen, huurverhogingen en her ziening van sociale premies van ten minste vier procent. Ook het C.N.V. protesteert met klem tegen een zo drastische in greep in de vrije loonpolitiek, welke neerkomt op een bestedingsbeper king. Het noemt deze ingreep uiter mate eenzijdig, aangezien wel een bestedingsbeperking van de werkne mers wordt afgedwongen, terwijl geen maatregelen worden aangekon digd ten aanzien van de overige in komens. De ingreep druist lijnrecht in tegen alle adviezen van het geor ganiseerd bedrijfsleven. Krampachtig Het N.K.V. vindt het woord „be leidsnota" heel erg veel eer voor dit „krampachtig en onzeker" genoem de regeringsstuk, waarin deze vak centrale alleen heeft kunnen lezen, dat de loonontwikkeling koste wat het kost moet worden getemperd om de betalingsbalans een fleuriger aan zien te geven. „De toekomstvisie, die het toporgaan van het bedrijfsle ven straks kenbaar zal maken, moet wijken voor de speculatieve en dis cutabele argumentatie van het duo Witteveen-De Block, dat daarbij dui delijk wordt gesoufleerd door dr. Zijlstra," aldus het N.K.V.-orgaan „Ruim Zicht," dat tegenover de for se looningreep een imponerend werk gelegenheidsbeleid had verwacht, maar dat in die 150 miljoen niet kan vinden. Werkgevers li. J. Bosnia, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen, acht het verstandig, dat ADVERTENTIE Noordwijk aan Zee Picképlein 8-9 - Tel. 2600 DONDERDAG 23 MEI vanaf 20.00 uur. Max Koot maakte deze foto van Prinses Margriet, mr. P. van Vollenhoven en hun zoontje Prins Maurits. voor dit jaar geen maatregel wordt genomen. Hij is niet ontevreden met de loonpauze op termijn, omdat hij een geleidelijke afremming van de loonstijging verkiest boven een plot seling ingrijpen. Slot op pag. 2. Het ligt in de bedoeling, dat de Tweede Kamer volgende week dins dag zal debatteren over het loon- en werkgelegenheidsbeleid van de rege ring, zoals dat vandaag is vastgelegd in de loonnota. PARIJS (GPD) Parijs is bezig zich met een gelatenheid die de aanvankelijke vrolijkheid geleidelijk gaat overlappen, aan te passen aan de nog altijd onwezenlijke situatie, die de stu denten twee weken geleden hebben geschapen. Die situatie wordt by de dag ech ter minder prettig en tevens be angstigender. Gisteren werkten zes miljoen werknemers niet. De mees te verbindingen tussen Frankrijk en de buurlanden waren verbro ken en in de grote Franse steden was de verkeerschaos byna com pleet. Gisterochtend werd aangekondigd dat de banken vandaag zouden slui ten, zodat iedereen zich plotseling kort bjj kas voelde en zich voor de bankinstellingen steeds langere fi les vormden. De bankrekeningen werden echter gedeeltelijk geblok keerd en per persoon mocht men over niet meer dan duizend fran ken vaai zijn eigen zuurverdiende geld beschikken. Een overeenkomstige aankondiging had een run op benzinepompen tengevolge, waar de bedienden on middellijk weer een eigen distri butiestelsel improviseerden. Queu's kwispelden ook voor alle warenhuizen en verscheidene le vensmiddelen als suiker, olie en macaroni waren in tal van winkels snel uitverkocht. Deze hamster woede bewijst wel dat er zich een zekere paniek van de Fransen meester gaat maken. Lichte paniel Intussen wordt deze lichte paniek, die zich overigens alleen nog maar in een wat opgeschroefde koop- zucht manifesteert, wel gevoed door de houding van de regering, die zich van haar kant in een soort gezagsvacuüm lijkt te heb ben genesteld. De plannen die president De Gaulle momenteel smeedt om de crisis te bedwingen, die zachtjes aan tot een onmLskenbare revolutionaire situatie leidt, treden zelfs bij ge ruchte niet buiten het Elysée. Bekend is alleen geworden, dat het staatshoofd gisteren met al zijn ministers apartjes heeft gehad, waarbij hij voor ieder eerlijk twin tig minuten uittrok. In het Gaul listische ritueel kondigen die mi nisteriële séances altijd dramati sche bésli°singen aan. Tot dusver heeft de president echter nooit zo veel tijd aan elk ziiner ministers besteed, zodat De Gaulle nu wel besluiten van ongekende omvang en draagwijdte schijnt voor te bereiden. De politieke hemel is dan ook be zwangerd van geruchten, specula ties en voorspellingen, maar nie mand weet precies „hoe of wat" en de ministers is kennelijk een ab solute zwijgplicht opgelegd. Verwijdering De stakingen zijn inmiddels niet meer te stuiten, zodat het mo ment dat iedereen het werk zal hebben neergelegd nabij lijkt We hebben gisteren een bezoek ge bracht aan de autofabrieken van Renault en Citroen, waar de ar beiders een indruk van opgewekte vastberadenheid maakten. Van een samengaan van arbeiders en studenten is evenwel niet zo vee] meer te merken. De arbeiders heb ben zich weer van de studenten gedistancieerd en wel om verschil lende redenen. De grote massa begon zich, vooral nadat premier Pompidou een waarschuwing had laten horen, van de alles vernie lende studenten af te keren, ter wijl de vakbonden hun 9terke po sities zagen ondergraven door de anarchistische studentenbeweging van Cohn-Bendit. Deze avondlijke opname van een fabriek voor de produktie van de nylon-grondstof Caprolactam, geeft iets weer van de onwerke lijke speer op zo'n hypermoderne installatie, die in een science fiction film niet zou misstaan. Deze fabriek staat in Geleen en behoort tot de organische sector van de Staatsmijnen. ADVERTENTIE De vakbonden hebben dan ook reeds verscheidene malen op matiging j aangedrongen. Geen van de vak bonden heeft ook opgeroepen tot een volledige algemene steking. Het communistische partij-orgaan „l'Humanité" heeft zijn lezers zelfs gewaarschuwd op hun hoede te zijn voor provocateurs (waarbij wordt gedacht in de richting van de anarchistische studenten) die de regering een motief in de hand willen geven tot krachtig ingrij pen. Vervolg op pagina 2 Landing guerrillastrijders PORT AU PRINCE (AFP/Reuter) Een vliegtuig van het type B-25, van onbekende nationaliteit, heeft gisteren vier bom men afgeworpen boven de hoofdstad van Haïti, Port au Prince. Eén van de bommen trof 't presidentiële paleis, maar president „Papa Doe" Duvalier, een voormalige plattelandsdokter die sinds 1957 aan de macht is en een dictatoriaal bewind voert, bleef ongedeerd. Electrische Zig-Zag naaimachine in koffer, 1 compleet met alle accessoires.ook gespreide betaling is mogelijk Wel werden, naar de Haïtiaanse ambassadeur in de aangrenzende Dominicaanse republiek meedeelde, enkele andere personen gedood of ge wond. Onder de gewonden bevonden zich twee adjudanten van Duvalier. In Port au Prince wordt gezegd, dat de president de toestand volkomen meester is lil V asit' De ambassadeur van Haïti in Was hington, Bonhommc, heeft gezegd, dat twee andere vliegtuigen de stad Cap Haïtien hebben gebombardeerd en gewapende lieden in het gebied hebben neergelaten. Het Haïtiaanse leger had het gebied omsingeld en bereidde zich op een aanval voor. De ambass ur zei na een telefoonge sprek met president Duvalier dat een intact aangetroffen bom een Ameri kaans opschrift bevatte. Cub: In kringen van Haïtiaanse ballingen te San Domingo wordt gezegd dat zwaargewapende guerrillastrijders binnen enkele uren na hun landing in Haïti als voorhoede van een grote in vasiestrijdmacht een militaire post j hebben veroverd en een radiozender I geïnstalleerd, en nu proberen een al gemene opstand te ontketenen. Volgens deze kringen staan de in vasieleiders in nauw contact met Du- vallers verbannen schoonzoon, kolo- nel Max Dominique, die vorig jaar juli door de president uit het leger werd ontslagen toen hij zich in G.enè- ve bevond. Duvalier beschuldigde I hem van desertie, muiterij en ver raad. De guerrillagroepen zouden be staan uit Europese huurlingen en Ha- itiaanse ballingen, en afkomstig zijn van Cuba. Betiding op Noordzee Bemanning van brandende Noor van boord gebaald KOPENHAGEN (DPA) Het 4.766 brt metende Noorse passagiersschip „Blenheim" (Fred Olssen) is van ochtend op de kalme Noordzee door onbekende oorzaak in brand geraakt Deb rand werd later geblust. De 89 passagiers en het merendeel van de 78 bemanningsleden van het in 1951 gebouwde schip begaven zich in de reddingboten. Het deel van de be manning dat achterbleef slaagde er in het vuur onder controle te krij gen. Verscheidene schepen, in hoofd zaak Deense vissersvaartuigen, had den al kort na de eerste brandmel ding de „Blenheim" bereikt. Het schip ligt op 300 km ten westen van Hvidesande aan de westkust van Jutland. Het was van Newcastle on derweg naar Oslo. Twee hefschroef- vliegtuigen van de Deense lucht macht gingen poolshoogte nemen en verscheidene schepen, waaronder de Westduitse sleepboot „Heros" en het Nederlandse bevoorradingsvaar tuig Smit-Lloyd 3 begaven zich op volle kracht naar het brandende schip. LEWENSTEIN Leiden Maarsmansteeg 8 Lel. 20685 Dealer voor Alkemade, Leimuiden en Nieuw Vennep: Firma W. Los, Acacialaan 21 Leimuiden tel. (01721)-412 ADVERTENTIE de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust ADVERTENTIE morgen voordeel citroen zuurtjes 250 gram van 85 voor 75 niet duur we/ heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 1 20 Mei 1868: Er staat op de kermis te 's Gravenhage eene kraam. zooals er zeker nog nooit op 1 eenige kermis eene gestaan heeft. Mqn verkoopt er gods- c( dienstige boeken, en reikt er 1 kosteloos tractaatjes uit, alles J met het doel om aan te too- nen je slecht ^e kermis is. S (Advertentie) Bad-inrig- ting Bloemmarkt. De Bad- f a plaats is geopend dagelijks a voor Dames van 8 tot 10 V2 Q uren, en voor Heer en van 11 1 .6, tot des avonds te 8 uren; 5 Zon- en feestdagen (alleen voor Heer en) van des mor- 6 gens 8 tot des middags te 12 r, a uren. A J. W. F. Couvée. A

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1