Hyperion en het geweld in de Brusselse Munt Weinig geslaagd experiment Slag bij Heiligerlee herdacht SPD verbreekt in Baden- Württemberg „grote" coalitie ROOFOVERVAL SNEL OPGELOST PREMIERE VAN CLAUS EN MADERNA kunst laleiöósQ9P STERFDAG PHILIPS VAN MONTMORENCY HERDACHT PAOUiA LEID SC H DAGBLAD i.lAANDAO 20 MEI 1968 hoe iemand als Claus, die toch veel talent heeft, deze keer een tekst van een zo platvloersheid heeft kunnen schreven en nota bene ook nog openbaar maken. Het aardigste was misschien nog wel het begineen oud filmpje van Popeye de Sailor- man dat waarschijnlijk de belache lijkheid van het oorlogvoeren moest aantonen. Maar dan sloeg toch daar na de parodie van de plastic-soldaten weer als de tang op het befaamde varken. Onzinnige retoriek Men kreeg trouwens de indruk dat Bruno Maderna er ook niet goed weg mee heeft geweten. De meer of minder illustratieve muziek die hij bij het geval heeft gemaakt scheen ons nogal arm aan originele vond sten en rijk aan herinneringen aan de toen nog moderne Duitse com ponisten van rondom 1925. Er is. zoals gezegd, een mooi vrouwenkoor en de Hyperionfragmenten hebben de aanloop van lyrische, in eigen tijds idioom geschreven muziek. Alles bij elkaar is het een weinig geslaagd experiment geworden, lood zwaar van onzinnige retoriek en mu zikaal nogal pover. BRUSSEL (GPD) In de Brusselse Muntschouwburg is „Hyperion en het geweld", muziek van Bruno Maderna naar het libretto „Morituri" van Hugo Claus in première gegaan. Claus had Morituri geschreven nadat Maurice Huisman, de directeur van de Belgische Nationale Opera hem in 1966 om het libretto voor een opera had gevraagd. Een jaar later werd Maderna aangezocht om de muziek te schrijven. Auteur en componist zijn later tot een soort compromis gekomen en dat is dan „Hyperion en het geweld" geworden, een werk waarvan wij ons niet kunnen voorstellen dat het ooit in de muziekge schiedenis van de 20ste eeuw zal binnengaan. Het is met uitzondering van een kort vrouwenkoor en van de Hyperion-jragmenten voor (mezzo)sopraan van Maderna eigenlijk een zeldzaam pretentieus haljslachtig en wat het erg ste is: vervelend onbenullig werk geworden waaraan veel geld, veel tijd en veel artistieke krachten van de uitvoerenden vol komen zijn verspild. Een scène uit hyperion en het geweld". moeten ondergaan. De nogal lege tekst van Claus heeft de Engelse re gisseur Deryk Mendel relief trachten te geven door eindeloze passen op de plaats, rechtsomkeert en zo meer. Men vraagt zich wat verbijsterd af Schrijver Frans Smits overleden BRUSSEL (ANP) De Belgische letterkundige Frans Smits is op 77- jarige leeftijd overleden. Smits, die vooral bekend werd door een studie over zyn vriend Willem Elsschot, was penningmeester van de vereniging van Vlaamse letterkundigen. Meisje slachtoffer van zedenmisdrijf DEN HAAG (GPD) De Haagse politie zoekt een jonge zeeman, die ervan wordt verdacht, dat hy zich gistermiddag zeer ernstig heeft ver grepen aan een 11-jarig schoolmeisje, het vriendinnetje van de dochter van zjjn hospita. Politiemannen en broe ders van de GG en GD brachten het slachtoffertje naar het zieken huis Znidwat De zeeman was gistermiddag al leen thuis, toen het meisje aanbelde, en vroeg of haar 8-jarig vriendinnetje er was. De zeeman ver zweeg, dat het kind met haar vader en moeder een dagje uit was, en liet haar binnen. In de keu ken vergreep hij zich aan haar, en bedreigde haar met een mes. Vervol gens zette hy haar gewoon op straat. Het slachtoffertje strompelde naar huis, en vertelde haar vader en moe der, wat er was gebeurd. De vader stormde het huis uit, maar toen hij bij de bewuste woning aankwam, was de zeeman al gevlucht. De politie doorzocht de woning, en nam een aantal eigendommen van de zeeman in beslag. DEN HAAG (ANP) De slag bij Heiligerlee op 23 mei 1568 is zaterdag in de Oude Kerk in Scheveningen op initiatief van de vereniging „Protestants Nederland" herdacht met redevoe ringen van ds. Jac. de Vries uit Scheveningen over het voorspel tot de slag en van mr. W. Beernink uit Dordrecht over Heiliger lee als waarschuwing voor heden en toekomst. De plechtigheid werd bijgewoond door ongeveer vijfhonderd personen, die de kerk voor driekwart vulden. Krijgt te weinig aandacht op lagere scholen De bijeenkomst werd geopend door ds. L. LagerweU uit Den Haag en be sloten door ds. A. J. de Jong uit Lei den. De herdenkingsdienst werd om lijst door zang van het Schevenings vissersvrouwenkoor onder leiding van Ary Noordhoek en door samen- BONN (GPD) De Westduitse Sociaal-Democratise he Partij heeft een nieuwe aardbeving moeten be leven, door het besluit van de SPD- ged el eg eer den in de deeltaat Ba den- j Württemberg niet meer aan de rege ring van dat land deel te nemen. To»t de landdagverkiezingen eind vorige maand bestond de laatste re gering in Stuttgart evenals de Bondsregering in Bonn uit chris ten- en sociaal-democraten. Bij deze landdagverkiezingen zakte de SPD van 47 naar 37 zetels in de volksvertegenwoordiging van deze deelstaat terug, waarin voortaan ook 12 neo-nazisticche NPD-ers zit ting zullen hebben. Claus heeft de synopsis van het werk als volgt omschreven: verlo ren ln een vijandige jungle over nachten enkele soldaten van de ver drukkende macht, omsingeld door het onzichtbare leger van de ver drukten. Uit him kunstmatige slaap ontluiken hun dromen in de vorm van de monsters uit hun kindertijd, comic-stripfiguren, filmhelden. In een nacht worden zij totaal uitge moord maar in de dageraad verschij nen zij zelf weer als de dode schim men van hun verbeelding. Tegen over deze zwarte anecdote wordt euntrapunotisch een nobele zang Beeld van Merijntje Gijzen onthuld NIEUW-VOSSEMEER (ANP) Nieuw-Vossemeer, de geboorteplaats van de schrijver A. M. de Jong, die 25 Jaar geleden door de Duitsers in zijn woning in Blaricum werd ver moord, ls zaterdag een bronzen beeld onthuld van Merijntje Gijzen, de jongensfiguur uit de gelijknamige reeks boeken. Het door de bevolking aangeboden beeld, geplaatst vlak bij het gemeen tehuis, is aanvaard door burgemees ter mr. H. P. J. A. M. Hennekens. Het beeld is onthuld door mevrouw de weduwe De Jong—Defresne. Prof. dr. G. Stuiveling heeft in een rede aandacht geschonken aan de litteraire arbeid van de schrij ver. 's Avonds voerde de plaatselijke toneelgroep in liet gemeenschaps huis het toneelstuk „De martel gang van Kromme Lindert" op. Dr. Walter Gropius over liefde en broederlijkheid aange geven. Platvloers Dat alles duurt een uur en drie kwartier zonder onderbreking. Zeker lijf kwartier daarvan wordt de ope- tabezoeker geconfronteerd met in plasticpakken gestoken „sexy-super soldaten" die toespraken van hun commandanten en een aalmoezenier 85 jaar CAMBRIDGE (Massachusetts) De beroemde architect dr. Walter Gropius heeft met collega's, opvoed kundigen. oud-leerlingen en vrien den zijn 85ste verjaardag gevierd. Dr. Gropius is grondlegger van de Bauhausschool te Weimar in 1919 Een onverwachte gast was Jack C. Pritchard uit Londen, die in 1934 Gropius en zijn vrouw uit Duitsland heeft getracht. Het feest voor oir. Gropius werd georganiseerd door de ontwerpschool van de Harvard Universiteit. Britten wordt het lawaai te erg LONDEN (AP) Benjamin Brit ten, een van de grootste levende com ponisten van Engeland, overweegt het lawaai van Engeland te verwis selen voor de rust van Ierland. De reden: straaljagers van een j Amerikaanse luchtmachtbasis bij het j dorp Aldeburgh (Suffolk) gieren de gehele dag laag over zijn huis. Het lawaai is zo groot, dat Britten zijn werk moet staken wanneer een der straaljagers overvliegt. De geluids sterkte is dusdanig dat hij zijn eigen stem niet kan horen. Britten is voornemens zijn huis in Aldeburgh aan te houden voor zijn jaarlijkse muziekfestival. In de we ken dat dat festival duurt verbiedt de Amerikaanse luchtmacht alle vluchten over Aldeburgh. Jacob Hartogprijzen toegekend DEN HAAG «ANP> De voorzit ter van het schilderkundig genoot schap „Pulchri Studio", de heer Dirk Bus. heeft zaterdagmiddag de Jacob- Hartogprijzen bekendgemaakt bij gelegenheid van de opening van de voorjaarstentoonstelling van het Ge nootschap. De prijzen, groot f 500 werden toe gekend aan de schilders Kees An drea en Jan Roëde, aan de beeld houwer Jan Snoeck en voor grafiek aan Pauline Braat. De werken waarmee de prijzen werden verworven, zijn geëxposeerd samen met werken van 87 andere ïeden van het Genootschap. De ten toonstelling duurt tot en met 8 ju ni De plastic-soldaten uit hy perion en het geweld". Expositie in Weert WEERT (ANP) De bur- gemeester van Weert, dr. H. A. C. M. van Grunsven, heeft zaterdag in het Stadsmuseum te Weert een tentoonstelling geopend, gewijd aan Philips van Horn en zijn tijd. Aanwe zig waren de burgemeester van Horn, mr. J. H. J. Daniels, dr. J. van Banning, voorzitter van het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap, en een groot aantal vertegen woordigers van het Algemeen Rijksarchief in Den Haag, het Rijksmuseum te Amsterdam en diverse andere musea in Nederland en België. Aan dit officiële begin van de her denking van de Sterfdag van Phi lips van Montmorency (gra- van Horn en heer van Weert, die op 5 juni 1568, tezamen met zijn vriend Lamoraal van Egmont, te Brussel op last van Alva werd onthoofd) is een cyclus van lezingen voorafge gaan. Een biografie van de graaf ten onrechte dikwijls Graaf van Hoorn genoemd is samengesteld door pater dr. Geurts O.FM. uit Leiden. Het stoffelijk overschot van Phi lips van Monitmorency, ridder van het Gulden Vlies, dlie met Egmont en Oranje een driemanschap vorm de, rust voor het hoofdaltaar in de St.-Martinuskerk te Weert. De expositie bevat fotocopieën van portretten van Philips en zijn Cal vinistische echtgenote Walgis van Nieuwenaar, verzameld uit het buitenland (Hamburg, Chantilly, Atrecht. Wenen en Dresden), mun ten en penningen (uit t Kon. Per.- ningenkabinet) van dit echtpaar, van Philips II, koning van Spanje, van kardinaal Granveile en Marga- retha van Parma, de landvoogdes, originele portretten, etsen en gra vures betreffende de 80-jarige oorlog en brieven van Willem van Oranje. Egmont en Horne, sommige uit het Kon Huisarchief. De expositie blijft t'm. 5 juni in Weert en komt van C juni t/m. 16 juni in het gemeen tehuis te Horn. Aansluitend aan de opening voer de de toneelgroep „Tierelantijn" uit Weert onder regie van H. Hunne - kens uit Hilvarenbeek geschreven en handelend over het laatste afscheid van Philips en de rechtspraak voor het Hof in Brussel. Dit wagenspel zal in de komende weken op diver- se plaatsen in het voormalige graaf- schap Horn worden opgevoerd- Ongewoon incident in Spaanse arena MADRID (Reuter» De Spaanse matador Miguel Mateo heeft bij een stierengevecht in Madrid gezorgd voor een incident, dat nimmer tevo ren in een Spaiarise arena ls voorge komen. De matador, by de Spanjaar den beter bekend onder de naam „Miguelin", zat zaterdagavond tus sen de toeschouwers terwijl de in Spanje aanbeden stierenvechter El Cordobes doende was een stier uit te dogen. Tot verbystering van het pu bliek, en waorschyniyk ook van El Cordobes, sprong Miguelin in de are na, waar hy, gekleed in een alle daags burgerpak, op de uitdrukking loos voor zich uit starende stier toe liep, het beest bü de horens vatte en het enkele malen op de snuit zoende. Vervolgens dwong hy de stier in een kring om hem heen t« lopen, I waarna hy gemelijk tegen het apa thisch biyvende dier ging leunen. Toen de stier nog maar steeds niet kwaad wilde worden riep Miguelin de zwart kykende, maar niet reage rende matador El Cordobes toe: ..Dit is geen stier". Hy ontving hier- bij het instemmend applaus van de 24.000 toeschouwers. Het incident is terug te voeren op een vete tussen de twee matadors. Miguelin zegt dat BI Cordobes een wedstrijd in het süierenvechten, om uit te maken wie de beste matador uit de weg gaat. Sommigen me nen, dat El Cordobes zyn successen te danken heeft aan het feit dat hy zorgvuldig geselecteerde stieren be strijdt die geen gevaar kunnen ople veren. De politie haalde Miguelin uit de arena en sloot hem in een cel van het politiebureau op. De stier, die hy na El Cordobes had moeten bevechten, kreeg nu een andere torero. De betekenis van het besluit van de gedelegeerden in Stuttgart gaat boven de interne politiek van de deelstaat uit. Zowel de uitslag van de recente verkiezingen als de nu getrokken consequenties duiden op het onbehagen dat onder de sociaal democraten steeds groter wordt over de grote coalitie in Bonn. zy gaan ervan uit. dat hun stem- busverliezen aan deze grote coalitie te wyten zijn. Het monsterverbond in Bonn heeft de Bondsepubliek een daadkrachtige parlementaire oppo sitie ontnomen. Het ie mede oorzaak van het opkomen van de „buiten parlementaire appositie", die luid keels om ingrijpende hervormingen roept. De voorzitter van de SPD en mi nister van Buitenlandse Zaken Brandt, sprak zich in het afgelopen weekend ook weinig vleiend over de grote coalitie uit. In een rede ter gelegenheid van de opening van het gebouw van de buitenlandse pers vereniging in Bad Neuenahr ver klaarde hy, dat de grote coalitie geen onderwerp was om by feeste lijke gelegenheden over te spreken. WANORDE IN MARYLAND SALISBURY (Maryland V.S.) (AP) Een 26-jarige rechercheur in Salisbury is zondag aangeklaagd we gens doodslag. Hy heeft zaterdag een neger doodgeschoten, die verdacht werd van een inbraak. De dood van de neger leidde tot een nacht (van zaterdag op zondag) vol ongeregeld heden. De rechercheur, die tegen borgstor- ting van 1500 dollar op vrye voeten is gebleven, is reeds zes jaar in het politiekorpa Zondag werd op last van gouver neur Agnew in Salisbury de noodtoe stand uitgeroepen. Van zondagavond 19 uur tot vanochtend 7 uur gold voor de gehele stad en omtrek een uitgaansverbod. Zondag werd de win- kelwyk van Salisbury van de bui tenwereld afgesloten. De geweldplegingen in Salisbury zyn zondagmorgen afgenomen na dat de gouverneur van Maryland en kele honderden manschappen van de staatspolitie naar de stad had ge zonden. De politieverstenking maak ten gebruik van honden en traan gas. Er zyn zes arrestaties verricht, waarvan een voor verzet tegen ar restatie en vyf voor het geen ge hoor geven aan de avondklok. Er zyn drie branden gesticht, maar geen ervan richtte grote schade aan. Er zyn enkele gevallen van plundering voorgekomen maar evenmin op gro te schaal. zang. begeleid door de organiste mej, H. M. van der Vlies. Ds. De Vries noemde het een ve«f teken, dat op tal van lagere scholen praktisch geen aandacht meer wordt besteed aan de geschiedenis van de tachtigjarige oorlog. Dit komt volgent hem voort uit de waanidee, met hoogmoed vermengd, „dat dit, ont, geslacht totaal los zou staan van het voorgaande geslacht en van de histo rie van ons volksbestaan, en dat, wat de vaderen deden en leden, voor ont van weinig of geen betekenis mee» zou zyn". Ds. De Vries meende evenwel, dat het tegendeel waar is.„Dat wy heden ln Westeuropa leven mogen onder de vryheid van een parlementaire demo cratie, danken wy mede aan de offer» gebracht in de stryd om onze vryma- king van Spanje", aldus spreker. Hy wees voorts op de vryheid». stryd als een volksstryd, een volksbe. weging, in tegenstelling tot de uithol, ling van onze parlementaire demo. cratie, die momenteel gaande is. Daarin heeft slechts een zeer klein minderheidje actief de hand, al moet gezegd worden dat het de sleutelposi- ties der publiciteitsmedia aardig in handen houdt, oordeelde ds. De Vries, Mr. Beernink noemde de slag bjj Heiligerlee het eerste militaire suc ces in de stryd omwille van de religie en omwille van de vryheid, een strijd waarin de calvinisten Oranje's beste bondgenoten waren. In onze tyd zijn de vryheden in de grondwet vastge legd. Oranje is steeds de beschermer van die vryheden geweest, consta teerde spreker. Oraje's jongste broer liet het leven by Heiligerlee. Oranje staakte de stryd niet. Zyn werk heeft tot zegen mogen strekken voor ons vaderland, dat zich toen in grote nood bevond. Zo, aldus mr. Beernink, houdt de slag een waarschuwing in voor heden en toekomst: niet het succes van de dag is doorslaggevend. Bepalend is een vaste koers en een wil om zich in dienst te stellen van een goede welge vallige zaak, de vryheid en de onaf- hankeiykheid van het vaderland, aan de God der vaderen trouw. Het Gereformeerd Politiek Ver bond herdacht geiykertyd deze slag in Heiligerlee. Baarns raadslid zegt lidmaatschap van de KVP op BAARN (ANP) Twee maanden na zyn benoeming tot lid van de Baarnse gemeenteraad voor de KVP heeft de heer W. P. Hakvoort zijn lidmaatschap van deze party opge zegd doch geweigerd zyn raadszetel ter beschikking te stellen. Het afde lingsbestuur van de KVP in Baarn is - verontwaardigd over de hou- ding van de heer Hakvoort, te meer daar hy voor zyn besluit hel raadslidmaatschap te biyven vervul len op een zetel die de KVP toe komt, geen enkel motief heeft op gegeven. Alleen heeft hij het bestuur van d« KVP meegedeeld, dat hy zich heef» aangesloten by de radicalen, omdat daar. naar zyn zeggen, een prettige» onderlinge verstandhouding zou be staan dan in de KVP. Het vermoe den bestaat bovendien, dat de heer Hakvoort by zyn installatie tot raadslid reeds het besluit genomen had op korte termyn voor de KVP te bedanken. Verwacht wordt, dat da heer Hakvoort in de komende raads vergadering een verklaring zal afleg gen. Ook in andere fracties van de Baarnse gemeenteraad heeft men weinig waardering voor het besluit van de heer Hakvoort. Lutherse misdienaar FOREST CITY (AP) Kort voor het begin van een huwelyksmis liep pater Lechtenberg uit de St. James- kerk om te zien waar zyn misdienaar bleef. Hy zag een jongen bij de kerk zitten en vroeg maar meteen of hy de misdienaar was. Toen deze nee zei, verzekerde de pater hem, dat hij toch misdienaar moest zyn. Haastig kreeg de jongen 'n toog aan en begon de huwelyksmis van Nancy Anderson en Charles Garcio. Toen de plechtigheid voorby was vroeg de pater de jongen zyn naam. ,ik ben Danny Gangstead". ant woordde de jongen. „Myn vader is dominee van de Lutherse kerk aan de overkant van de straat". Schermen Frans Mosman van Shell Amsterdam heeft in Vlaardin- gen zyn Nederlandse kampioenschap op sabel geprolongeerd. De eindstand luidt: 1. Mosman (ShellAmsterdam) 4 gewonnen partyen: 2. Dyksman (Zaal Abrahams-Den Haag), 3. gew. p. 15 ont treffers. 3. Makk (Zaal Adam Bela-Utrecht) 3 gew. p. 16 ontv. tr. AMSTERDAM (ANP) De re cherche van het Amsterdamse poli tiebureau Kattenburg heeft in 24 uur tyds een roofoverval opgelost, terwijl men aanvankelijk niet meer wist van de dader dan dat hy een groen vest droeg. Vrijdagmiddag, zo deelde commis saris Koppejan, chef van het bureau, zaterdagavond mee, liep een jonge man een boekwinkel aan het Rapen burg binnen. Hy wachtte rustig tot alle klanten de deur uit waren door met veel zorg een ansichtkaart uit te zoeken. Nauwelyks was hy alleen met de 55-jarige eigenaar van de zaak. de heer F. Molenwater de la Rive Box. of hy greep deze by de keel en duw de hem de kelderruimte in. Na de man met enkele klappen bloedend gewond te hebben trok hy zyn strop das zo stevig aan. dat de boekhande laar dreigde te stikken en zyn be- wustzyn verloor. Toen de man weer by kwam was de overvaller nog in de winkel. Deze dreigde de heer Molenwater te doden als hy de moed zou hebben de politie te waarschuwen. Metmedene ming van f 160 verdween de man. Een jong meisje, dat even later in de winkel kwam en zag in welke toe stand de toegetakelde boekhandelaar zich bevond aarzelde niet een belde zesmaal twee, waarop de politie snel ter plaatse was. De heer Molenwater de la Rive Box wist weinig meer te vertellen dan dat de dader jong wai en een groen vest droeg. Een onder zoek in de buurt leverde de recherche na intens speurwerk voldoende gege vens op om een duik te nemen in hel archief van de herkenningsdienst en uit de gegevens, die men had, war het niet moeilijk, toen een 23-jarige Duitse bankwerker, die overigens al enkele jaren in Nederland woont, als de dader aan te wijzen. De man werd zaterdagavond om half zes op het plein voor het Centraal Station ge arresteerd en hoewel hy hardnekkig blijft ontkennen is er voor de politie, aldus commissaris Koppejan, alle re den de man als de dader te beschou wen. Het feit, dat hy in het archief van de herkenningsdienst voor komt, betekent, dat hy eerder met de justi tie in aanraking is geweest.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 6