FRANSEN STAKEN EN HAMSTEREN... V ietnam-o v er leg in een impasse Bij Hoogovens:2doden en miljoenen schade JAMIN Parijs leek vanochtend op en stad in oorlogstijd Hanoi blijft bij oude eisen Autodieven rijden twee jongelui dood (9ud Q&e, WEERBERICHT ets minder koud Pari js en Boekarest gaan meer samenwei ken VULKAAN VAN 85 TON VLOEIBAAR IJZER Bestuur ARP transport in wil praten met Radikalen rood-china ontwricht Port Harcourt door Nigerië veroverd euwó Q N.v. v. d. Velde Citroën itericht 1 maart 1860 MAANDAG 20 MEI 1968 No. 32488 A E var Dtshoeck ifdredacteurJ Bruuwej EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 13.35 per kwartaal (postabonnementen f 15.75) f4.45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel l. Lelden Giro no 67055 TelefooD Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 ARIJS (GPD, AP) Parijs maakte vanochtend de indruk een stad in oorlogstijd. Al het openbaar vervoer lag stil en niet-stakers gingen ook maar niet naar hun werk, omdat hiet wisten hoe zij hun kantoren of werkplaatsen moesten eiken. Tal van huisvrouwen waren bezig om zoveel moge levensmiddelen in te slaan, omdat er geen enkele garantie itaat voor voldoende aanvoer van de niet geringe behoefte de Franse hoofdstad. Ook in andere steden was het op- end druk bij allerlei levensmiddelenwinkels. Ie Parijzenaars hadden daar overigens geen weet van, want verschenen vanochtend geen kranten. In vele straten stijgt geur van rottend huisvuil op, omdat ook de vuilnisdiensten itaking zijn. Het telefoonverkeer met de buitenwereld fun- rt slechts in zoverre het om automatische verbindingen gaat. wijl treinen, metro's, bussen, vlieg tuigen, post en straatreiniging stil lagen functioneerden licht en water nog normaal. De Parjjzenaars bevin den zich in een onwerkelijke situatie. Iedereen gaat, vooral lopend, bezoe ken afleggen om met vrienden en verwanten te spreken over de situa tie. Ernstiger nog dan de stakingen, die voor de Fransen tenslotte een niet geheel ongewoon verschijnsel vor men. is de bezetting van fabrieken nu al een honderdtal hetgeen men sedert 1936 niet meer heeft mee gemaakt. De linkse partijen en de vakverenigingen lopen eerder achter dit spontane initiatief van de arbei ders aan dan dat ze dit beheersen, laat staan besturen. Dit alles is dooi de studenten op gang gebracht, re den waarom de communistische lei ders die studenten nu uitmaken voor anarchistische provocateurs en nihilisten. De drie grote vakcentrales schijnen een openlijke breuk met De Gaulle te willen vermijden. Tot nu toe heeft geen enkele van deze drie een oproep uitgegeven voor een algemene sta king. De centrales schijnen er zich mee tevreden te stellen, dat de be weging zich vanzelf uitbreidt. Tot dusverre zijn de eisen van de vak centrales ten gunste van de arbeiders betrekkelijk bescheiden: hogere lo nen met geen bepaald percentage en een lichte verlaging van de pensioen gerechtigde leeftijd. iljoenen stakers was vanochtend nog onduide- if radio en televisie volledig in rht zouden blijven. Hier werd iteeds beraadslaagd over sta- Voor de Parijzenaars is de om de politieke toekomst en de naar de maatregelen van pre- De Gaulle voorlopig even ongen door de zorg om het di- bestaan. Ook de helden van orige week, de radicale studen- rijn bijna geruisloos naar de ach- ond verdwenen. Zij beheersen langer de straten, zoals een geleden nog volop het geval Voorlopig hebben vakbonden en its het heft in handen. Vanoch- liepen de schattingen van het il stakers uiteen van twee tot miljoen. was vanochtend ook sprake lat de benzinepompen in de istad zouden sluiten, wat een ikerige run van automobilisten maakte. De banken keerden lts 1000 francs per cliënt uit, floor de onzekerheid nog vergro- De rijen voor de spaarbanken len dan ook steeds groter. Ter- AD VERTE NTIE IE.B.A.-LEIDERDORP U 11. (01710)-30797V21561 »Ql "«KASTEN KANTOORMEUBELEN Bilt verwacht van heden- tot Unavond wisselend bewolkt met belijk enkele buien. Zwakke tot te noordwestelijke wind. Van- 1 plaatselijk nachtvorst. Morgen flag iets minder koud dan van- (Opgemaakt om 11.40 uur) 21 MEI. 'oogwater: 11.16 en 23.47: 6.38 en 19.28. laag- „nee" tot de kermistroep Dat was de reactie van Frankrijks president D? Gaulie, toen hij zondag veertien uur vroeger dan de bedoeling was van zijn Roemeense reis terugkeerde op het vliegveld Orly. Hy weigerde de journalisten te woord te staan. Ook premier Pompidou bleef zwijgen. Van de resultaten van de krijgsraad, die hü kort na zijn aankomst op het Elysép belegde met o.a. premier Pom pidou. minister van Defensie Mess- m?r en de prefect van de Parijse politie. Ls niets bekend gemaakt, Overal in de Franse hoofdstad wa ren gisteren strenge veiligheidsmaat regelen in acht genomen. A'leen al in Parijs waren 70.000 man politie samengetrokken, terwijl alle Seine- bruggen en veel belangrijke gebou wen werden bewaakt Intussen heeft oud-premier Men- dès-France een verklaring afgelegd, waarin hij zei. dat het huidige re gime Frankrijk nu nog maar één dienst bewijzen kan. en dat is: zich ijlings terugtrekken om de weg vrij te mnken voor een werkelijke discus sie over alle sociale, economische en politieke problemen, die de erfenis vai) tien jaar gaullisme vormen. Het is niet uitgesloten dat de re- gering-Pompidou woensdag as naar aanleiding van een linkse vertrou- wensmotie e ennederlaag zal worden toegebracht. Nieuwe verkiezingen zouden dan hoogstwaarschijnlijk tot een linkse meerderheid leiden. In dat geval zou de leider van de linkse fe deratie. Mitterrand, meti de verant woordelijkheid van de nieuwe rege- Overal in Frankrijk ziet men I ring worden belast. BOEKAREST AFP) De samen werking tussen Frankrijk en Roeme nië zal worden uitgebreid on het ge bied van de chemische industrie, de elektronica, de scheepsbouw, irriga tietechniek en het vreedzaam gebruik van atoomenergie. Dit blijkt uit een gemeenschappelijke verklaring, die na het bezoek van president De Gaulle aan Roemenië is afgelegd. De twee regeringen zijn overeenge komen een regeringscommissie te vormen, die met de uitvoering van de akkoorden wordt belast. In Boe karest komt een Franse bibliotheek en in Parijs een Roemeense. Ook is een consulaire overeenkomst onder tekend en zyn besprekingen begon nen over een akkoord inzake juridi sche bystand. Met voldoening hebben beide staatshoofden vastgesteld dat de toe stand in Europa wat ontspanning en samenwerking betreft normaal aan het worden is Zy zijn ook voldaan over het begin van de vredesbespre kingen tussen Noord-Vietnam en de Verenigde Staten in Parijs, en hopen dat deze tot stopzetting van de bom bardementen en gevechten zullen leiden, zodat vrede kan worden geslo ten op basis van de overeenkomst van Genève van 1954 Tenslotte zyn de staatslieden het eens over de noodzaak dat de resolutie van de veiligheidsraad over het Midden oosten, die op 22 november vorig jaar werd aangenomen, zo spoedig mogelijk wordt uitgevoerd. BEVERWIJK (GPD) In een verschroeiende hitte van 85 ton plotseling vrijkomend vloeibaar ijzer, zijn gistermor gen om half zeven in de oxy- staalfabriek van Hoogovens, twee personen om het leven gekomen. De 47-jarige uit Haarlem afkomsti ge kraandrijver J. van Deursen en de 37-jarige Belgische constructeur J. A. i Verhoeden werden op slag gedood, toen tengevolge van een mechanische I storing in het kraanmechanisme een zgn pan met vloeibaar ijzer omlaag j stortte en in een weegput terecht- kwam. Tengevolge van een laag water in de weegput ontstond een geweldige reactie, die alles in de onmiddellijke omgeving kapot sloeg. Zeven perso nen werden tengevolge van de explo sie gewond. Zes van hen kregen zeer ernstige brandwonden, terwijl één werknemer een hersenschudding op liep. De schade aan installaties en fa brieksgebouw bedraagt miljoenen guldens. Hoogovens kon nog geen exacte opgave van de totale schade geven. Het produktieverlies van de i eerstkomende dagen zal eveneen» miljoenen guldens bedragen. De zes ernstig gewonden, voor wie geen levensgevaar aanwezig is. zijn opgenomen in het Beverwijkse Roode Kruis ziekenhuis. De omgekomen heer Van Deursen was gehuwd, hy had twee kinderen. De omgekomen Belg was ongehuwd. Hy en twee gewonde Belgen waren in dienst van de firma Savelkoul, die reparatiewerkzaamheden voor ver krijging van betere ventilatie ver licht aan 't dak van de oxystaal fa briek. Zy maakten deel uit van een ploeg van 12, die om 7 uur moest be ginnen. Het drietal was om half ze ven reeds op het dak Hun vroege komst is hun noodlottig geworden. gestrande reizigers tengevolge van gebrek aan vervoer door de stakingen. Hier een gelaten wachtende jonge moeder met ba by bij het Parijse station Saint Lazare. eerste openlijke breuk in de ryen van de studenten. „Ik zeg .ja" tegen hervorming en Psychologisch bezien lijkt die mo gelijkheid echter nauwelijks in over weging genomen te kunnen worden. De diepe vijandschap tussen De Gaulle en Mitterrand dateert al van ettelijke jaren en iedereen weet. dat Frankrijks tegenwoordige staatschef zijn persoonlijke afkeer nimmer overwint. DEN HAAG iGPD) Het cen traal Comité van de Anti-Revolutio naire Partij heeft zich uitgesproken voor contact met de politieke Party Radikalen. Het heeft het parbycon- vent van de ARP een ontwerp-reso- lutie voorgelegd, waarin wordt voor gesteld de verhouding tot de politieke Partij Radikalen onderwerp van be spreking te maken in de groep van achttien, waarbinnen de KVP. ARP en CHU tot nu toe besprekingen hebben gevoerd. PARIJS/SAIGON DP AAP, Reuter) N oord-V ietnam. heeft zaterdag de Amerikaanse voorstellen voor militaire ontspan ning in Vietnam afgewezen en geëist dat de V.S. snel beslui ten de bombardementen te beëindigen. De afgevaardigde van Hanoi, Xoean Thuy, herhaalde dat alleen resultaten te ver wachten zijn wanneer deze eis wordt vervuld. De bijeenkomst was de langste tot- dusver, zij duurde vier uur. Ha<rri- man herhaalde zijn voorstel, zich weer aan de gedemilitariseerde zo ne te houden. Thu.v wees niet alleen dit maar ook alle andere voorstel- dere kant is Saigon bereid om aan de besprekingen deel te nemen als geen onderscheid wordt gemaakt tussen bondgenoten aan de ene en aan de andere kant. Vervolg op pagina 2 TAIPEI (AP) Zegslieden van de nationalistisch-Chinese inlich tingendienst op Formosa hebben meegedeeld, dat in communistisch- China het land- en watertransport ernstig in het ongerede is in negen tien provincies door gevechten tus sen aanhangers en tegenstander» van partijvoorzitte" Mao Tse-toeng. Het vervoer zou ook gedeeltelijk verlamd zyn in de steden Sjanghai. Peking en Tientsin door gevechten tussen de twee groepen Het communistisch-Chineee pers bureau Hsinhoea deelde gisteren mede dat hoe dicntei de ..grote pro letarische culturele revolutie" bij de overwinning komt. hoe ingewikke!- i dei- en diepgaander de strijd zal worden tussen de groep die voorzit- ter Mao steunt en de goep die pre sident Lioe Sjao-tsji steunt. Hsin hoea zei dit in een radio-uitzending die in Tokio is beluisterd. Deze stel ling zou zijn voorgelegd aan afge vaardigden op een conferentie in Peking van spoorweg- en communi catiefunctionarissen Er werd bij de afgevaardigden op aangedrongen hun revolutionairs waakzaamheid te verhonderdvoudi gen omdat „de vijand van het proletariaat zich nooit zal neerleg gen bij zyn lot en zeker zal over gaan tot nog kwaadaardiger taktie- ken bij de sabotage van het revo lutionaire grote verbond". Breuk De studenten worden heen en weer geslingerd tussen twee met eikaar in strijd zijnde verlangens: de wens om eindexamen af te leggen en de wil voor drastische hervorming „van het bourgeois maatschappelijk systeem" Boycot van de examens was het cen trale punt van de meest radicale stu- dentengroepen als symbool van hun Ijver tot hervorming, maar onder de studentenorganisaties is over deze kwestie scherpe onenigheid ontstaan. De deken van de geneeskundige fa culteit van Marseille heeft bekend gemaakt, dat de studenten ermee in gestemd hebben het gebouw te ont ruimen en vandaag (maandag) met nummer bestaat uit 20 pagina's de examens te beginnen. Dit is de Zuid-Afrika wil vriendschap, maar geen inmenging PAROW (Zuid-Afrika) (AP) Premier Vorster van Zuid-Afrika heeft verklaard, dat zijn land bereid Is betrekkingen aan te knopen met elk land, doch hij voegde hieraan toe „Maar zij moeten ons nemen zoals wy zyn en niet proberen zich In onzr binnenlandse aangelegenhe den te mengen, want dat ks iets, dat wij nooit zullen dulden". In een rede op »en feestelijk con gres ter viering van het 20-jarig be wind van de regerende Nationale parti' zei hy: „De wanordelijkheden en onlusten, waardoor andere landen worden geteisterd, zullen hier niet worden geduld, waarschijnlijk ook niet voorkomen, omdat het com munisme is uitgeroeid". Hy liet hierop volgen, dat Zuid- Afrika de ernst van de toestand niet onderschat, maar eenvoudig zal moe ten leren ermee te leven. De minister van Landsverdediging, Botha, zei tot het congres, dat Zuid- Afrika bereid is de zeeweg om de Kaap te bewaken maar dat niet al leen kan doen. len van woensdag af. Deze zyn „diametraal tegengesteld aan de opvatting van de Vietnamese dele gatie, zoals zwart en wit", aldus j Thuy. Harriman legde bewijzen op tafel van de aanwezigheid van 85.000 man Noordvietnamese militairen in Zuid-Vietnam. Op dit verwijt ant- 1 woordde Thuy slechts: ..Het pro bleem in Noord en Zuid-Vietnam is Bij een frontale botsing met een ge- de Amerikaanse agressie. De con- i stolen wagen zijn gisterochtend ferentie wordt woensdagochtend omstreeks half vyf op de provin- voortgezet. Volgens de Zuidvietnamese minister van Buitenlandse Zaken Tran Van- do hebben de Verenigde Staten in Perils aangeboden alle bombarde menten en andere aanvallen op Noord-Vietnam te staken in ruil voor bevriezing van de Noordviet namese troepensterkte in het zui den. Volgens Tran Van-do heeft Zuid Viet nam met tegenzin in dit aanbod toegestemd. Do zei dat bevriezing van de Noordvietnamese strijd krachten verkregen zou moeten worden door een formele Noord vietnamese bevestiging om de ge demilitariseerde zone langs de 17de breedtegraad opnieuw in te stellen en de neutraliteit van Cambodja en Laos opnieuw te bevestigen. Daar door zou er een bufferzone ontstaan over de volle lengte van de Zuid vietnamese landgrenzen waar dan de infiltratie vanuit Noord-Vietnam gestopt zou worden. Do zei verder dat Zuid-Vietnam ge kant blijft tegen toelating van het Nationale Bevrijdingsfront tot de Parijse besprekingen. Aan de an- 19 jaar) waren onder invloed van alcohol. Geen van beiden had een rijbewijs. ciale weg tussen Uitgeest en de! buurtschap Busch Cu Dam de 20- De JonBens hadden eCTst ln Heeren" jarige instrumentmaker Jan Dorjé uit Zaandam en de eveneens 20- jarige typiste Loes Ingrid Huis man uit Koog aan de Zaan om het leven gekomen. Hun M-G.-sportwagen werd frontaal aangereden door een plotseling van een parkeerstrook komende perso nenauto, die by deze manoeuvre teveel naar links uitweek en op de rijbaan voor het tegemoetkomend verkeer terechtkwam. De wagen, die de fatale koers nam bleek door j de beide inzittenden jongelui uit Leeuwarden te zijn gestolen in Heerenveen. De knapen (18 en I veen een dancing bezocht. Met de vervolgens aldaar gestolen auto re den ze via Apeldoorn naar Amster dam. Het tweetal was daarna weer op weg gegaan naar Leeuwarden. Op de provinale weg nabij Uitgeest werd even gestopt op een parkeer strook achter een aldaar al staande wagen. Plotseling schoten de Leeu warders weer de weg op kennelijk zonder te letten op tegemoetko mend verkeer en het daarbij te sterk naar links afwijken werd de naderende MG en de inzittenden daarvan noodlottig. De twee Frieze zyn Ingesloten in Uitgeest. Ojoekwoe kondigt guerrilla aan LAGOS (Reuter. DPA, AFP) Nigeriaanse federale troepen zijn Port Harcourt Biafra's laatste verbinding met de buitenwereld zaterdagavond binnengetrokken en beheersen de stad, zo meldt radio- Nigerië. In een uitzending van radio-Bia- ira. welke in Lagos is opgevangen, zei de Biafraanse leider luitenant kolonel Ojoekwoe gisterochtend vroeg dat de tweede fase, die van de „gue rilla", op het punt staat te begin nen. We zullen allen naar onze hul zen moeten terugkeren, indien nodig achter de linies van de vijand, we zullen hem elke keer kwellen en bestoken. De verovering van Port Harcourt heeft naar het oordeel van waarne mers in Lagos de positie van de centrale regering by de vredeson derhandelingen. die donderdag in Kampala, de hoofdstad van Oegan da beginnen, ver.-terkt. Ondanks zyn aankondiging van een guerrilla schijnt de leider van Bi af ra. kolonel Ojoekwoe, bereid te zijn bij deze onderhandelingen concessies te doen. Hij heeft gezegd, dat hij toestem ming zou willen geven voor een volksstemming in het door Blaf ra en Nigerië betwiste gebied. ADVERTENTIE ADVERTENTIE VWWI ADVERTENTIE v. ZUYLEN V. NIJEVELTSTR. 372, WASSENAAR. TEL. 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 Uit het Leidsch Dagblad van l 19 Mei 1868: Wi/' zijn tot ons genoegen t in staat gesteld om officieel 1 mede te deelen, dat van den I 31sten Mei tot en met den v 30sten Augustus eiken Zcm-} dag (ook 2den Pinksterdag4 des avonds kwartier voor el-r ven een extra-trein van den$ Haag naar Leiden zal loopen.9 Uit het algemeen verslagt van den toestand der ge-\ meente 's Gravenhage ouerfl het jaar 1867 blijkt, dat det bevolking op 31 Decembere 1867 bedroeg 89.068 zijnde 40.484 van het mannelijk enj 48.584 van het vrouwelijk ge- C S slacht.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1