bij Heiligerlee begin achtigjarige Oorlog Vins Bernhard bij herdenkingsfeest mei 1568: Eerste worsteling voor onze vrijheid van I godsdienst en geweten LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 20 MEI 1968 duurde maar kort: twee urenvan zes tot acht in de avond van de 23ste mei ende Hemelvaartsdag vierhonderd jaar geleden. Deze twee uren vormen een keerpuntzo niet een startpunt in onze vaderlandse geschiedenis. De Heiligerlee wordt gerekend te zijn het begin van de tachtigjarige oorlog, de ingf die de noordelijke Nederlanden zelfstandigheid en vrijheid bracht. Is er volksbestaan belangrijker zaak denkbaar? ge weten zo verdraagzaam niet *Ün. Hij voelde zich geroepen het geloof ongeschonden te bewa ren. Herhaaldelijk verklaarde hij de Nederlanden liever te gronde te zien gaan dan tot ketterjj te zien vervallen. Door het onbegrip van Philips II werden de te genstellingen verscherpt en kreeg de strijd al lengs het karakter van een godsdienstoorlog. precieselingen is de 80-jarige oorlog I Heiligerlee gestart. Het verzet tegen de overheersing in onze gewesten was in- I sl eerder begonnen; denken wy maar föwingen van een vergadering van de al in 1559 fin Gent bijeen geroepen» e noten werden gekraakt. Vrder verzet Heiligerlee niet alleen al langere tijd was ook al gevochten. Aan de slag bij ging de verloren slag bij Daelhem (op raf. Eigenlijk was er zelfs aJ eerder d. De heldhaftigheid van de predikant dels is vergeten, maar hij en een handje- hem naar Engeland uitgeweken landge- den in januari 1568 een min of meer wan- ival in West-Vlaanderen; ze werden uit ren en de overlevenden uit deze „ben- Dzich aan bij de zogenaamde Bosgeuzen, en haard verdrevenen en opstandigen (toen nog) voornamelijk bezig hielden plunderen van kerken en kloosters. leid van godsdienst et bestond al langer en de krijg was in jestart. Waarom dan toch de slag by Hei ezien als het begin van de 80-jarige oor- volgen prof. Presser in zyn redenering htigjarige Ooa-log, deel 1, 4de druk, Am- 1963): „Ook voor ons vangt met die jrote stryd aan. En dan niet, omdat Hei de eerste krachtmeting met de vijand i omdat Scholten merkt het op het ijjks lastbrief heette, dat hy voor zijn (roepen moest werven in de naam van eyt van religie en consciëntie". Heili- het eerste perk geweest, waar gestreden vrijheid van godsdienst en geweten en tonen ook wij nu nog de Tachtigjarige Ken aanvangen met die 23ste mei 1568". Schrikbewind ichtergrond we aangeland bij een teer en belangrijk achtergrond van de opstand tegen het jezag. De aanhangers van de nieuwe protestanten, eisten voor zich het recht wijze God te dienen en de stem van j eten te volgen. In het algemeen bestond bjj de gezagsdragers van vaderlandsen lewel zelf rooms-katholiek, begrip. Prins Oranje is hèt voorbeeld van deze to- Maar Koning Philips II kon naar eer en De houding van de Koning lokte enerzijds plunde ringen van roomskerkeliJke goederen uit, ander zijds stijfden de plunderingen de Kaning in zijn overtuiging en brachten zij hem tot scherpere maatregelen Na de Beeldenstorm verving hij zijn landvoogdes Margaretha voor de gevreesde Alva, die de opdracht had het volk tot absolute gehoor zaamheid aan kerk en Koning te brengen. En dat met behulp van een krijgsmacht die door datzelf de volk moest worden betaald. We kregen het schrikbewind met zijn bloedraad want, zo schreef Alva aan zijn vorst: „Een ieder moet voortdurend in angst verkeren dat hem het dak op het hoofd kan vallen". De terreurmethode was toen. als nu nog altijd in de wereld wordt toegepast. Geen nauwkeurig on derzoek, geen veiligheid voor onschuldigen, maar arrestaties bjj de vleet en volkomen wille keurig. Het lyden van het volk. in alle geledingen, is niet te beschrijven. De soldaten waren niet veel beter dan rovers en nog in 1573 vragen twee bis schoppen de koning „dat de krijgslieden in tucht mogen worden gehouden". Over de grenzen Keren wy ons nu tot de gebeurtenissen rond en op de 23ste mei 1568. Door de vervolgingen in onze gewesten vluchtten veel Nederlanders over de grenzen, met name naar Duitsland. Hun leider was Hendrik van Brederode. In december 1567 sloot hij met een aantal vrienden een verbond om geld te verzamelen, troepen te huren en het le ven te wagen voor de vrijheid van het vaderland. Op 16 februari 1568 echter stierf Van Brederode, waarmee de leider en (toekomstige) legeraan voerder wegviel en de bannelingen hun hoop gin gen vestigen op Dillenburg, waar de eveneens uit geweken Prins van Oranje verbleef. De vins had nog steeds niet openlijk party gekozen. Prins Willem van Oranje Zeker, de prins steunde het huren van een leger, hij werd in feite in die positie gerangeerd, maar QO zielen tellende dorp Heiligerlee slag bij deze Groninger plaats ijk gaan herdenken. De initiatief- i is de heer A. Kloosterboer, op en voorzitter van het Geuzenhuis, - irpshuis van dit tot de gemeente |||pda behorende dorpje. Dttepunt van het feest heeft plaats in een ltd ie achter het monument van Graaf fdit opgesteld. Hierin wordt het folkloris- Pel „Slag by Heiligerlee" door dorpsgeno- voerd. De heer H. J. Turn van de Regio- •roep Noord, die de regie op zich heeft ge- „u, heeft er een nieuwe spectaculaire vorm yli Ren, die 1100 mensen tegelijk kunnen 3, 24 en 25 mei. Er zyn reprises mogelijk tete drie dagen van de feest week. rmkin g begint op de 23ste mei een inter- 1 dienst in de Grote Kerk, gevolgd door lon-concert en de première van het spel. 24ste is de grote dag, die 's morgens door 1 wordt aangekondigd. Tegen de middag 1 het nabij gelegen Midwolde een histori- 'toonstelling geopend met een interessante welke deels afkomstig is van de krijgsge- "ndige afdeling van de Koninklijke Land- Daarna heeft de officiële herdenkings- P Md plaats in de grote tent met als ere- I Bernhard en voorts diverse Cornmis- der Koningin, eer. klein legertje burg- i en vele militaire autoriteiten. Hier de heer Kloosterboer een welkomstwoord h toricus dr. P. J. van Herwerden een ;ii ,Jden over de betekenis van de slag by rIe*. Er is muzikale omlijsting van het ge- ^ur Jaap Maarleveld zal er verzen le- - frhis wordt een oorkonde uitgereikt. kir belooft de demonstratie te worden, 44ste Pantser infanteriebataljon uit Zuidlaren zal geven, een soort slag bij Heiligerlee in moderne uitvoering. Op de tonen van de Jan Willem Frisokapel heeft daarna een parade plaats door datzelfde bataljon, maar interessanter aal de parade zyn, welke 120 Groninger ruiters in 16de eeuwse klederdracht aan dit gebeuren vooraf la ten gaan. hij weifelde. De aanval werd hem trouwens ont raden en het lag; in zyn aard om gehoor te geven aan het advies om met onderhandelen tot een op lossing te komen. Eerst de moord op de gevangen genomen Egmont en Hoorne, een moord die door de veldtocht werd verhaast, bracht Prins Willem over alle twijfel heen, maar toen zat Alva in het noorden al weer vast in het zadel. Het gijzelaar schap van zyn eigen zoon, Philips Willem, was niet genoeg om de prins te overtuigen. Gunstig getij In het voorjaar van 1568 was het getij gunstig om troepen te werven. Door de vrede van Langju- meau was de burgeroorlog ln Frankrijk tijdelijk ten einde en er weren dus huurlingen vrij. 's Prin sen broer, graaf Lodewijk van Nassau kreeg al dus na aarzeling toch de opdracht om, zoals ail aangehaald, troepen aan te werven in naam van de „liberteyt van religie en consciëntie." Hij deed het met voortvarendheid. De prins gaf zijn broer op 6 april machtiging om krijgsvolk te huren. Er werd een «onvol op twee fronten beraamd. Hoogstraten zou ln het zuiden aanvallen, Lodewijk in het noorden. In de stille Het monument te Heiligerlee. Graaf Adolf liet in de slagy het leven. sterking van Van Megen via Drenthe; diens troe pen rukten precies op in de richting waarlangs Lodewijk terug moest. Voor Lodewijk werd de situatie dan ook hachelijk. Hij liep de kans in zee te worden gedreven. Bovendien had hy de grootste moeite zyn volk tot gehoorzaamheid en trouw te brengen. Dat lukte uiteindelijk en in de nacht van 22 op 23 mei trok Lodewyk in alle stilte landinwaarts, richting Wedde. Voordat Aremberg dat in de gaten kreeg waren de Staatsen, of zo men wil de Geuzen, al een paar uur op weg. Ongehinderd door een directe achtervolging, be reikte Lodewyk in de loop van de middag het klooster van Heiligerlee. De soldaten mochten gaan eten en rusten en de graaf trok zich met zijn officieren in het klooster terug voor een wei buit aan materiaal voor Lodewijk was groot. De Spaanse vluchtelingen hebben zich voor een deel kunnen voegen bij het leger van Van Megen. Hoe veel doden er gevallen zijn, is niet exact bekend. Het getal van 1500 streelt misschien de staatse eer en fantasie. Fruin, aan wie wy voor de be schrijving van de slag een aantal gegevens heb ben ontleend, noemt het getal van 400 tot 450 man, met 1000 vluchtelingen. Aan Nederlandse zijde zouden 40 doden zijn gevallen en 200 gewonden. Graaf Adolf sneuvelde Onder de Nederlandse gesneuvelden is de jonge graaf Adolf van Nassau. Het Wilhelmus herin nert daaraan. Zijn sneuvelen is te wytcn aan het ongelukkige toeval, dat hij een jong en on stuimig paard bereed, dat aan het krijgsrumoer niet gewend was en dat niet meer te hanteren was. Bij de schermutselingen tussen de ruiters De initiatiefnemer van de herdenkings feesten, de heer A. Kloosterboer. En dan begint het feest pas goed: met tal van spelen voor kinderen, met fotowedstrijden, bazars en een groot lunapark. Zes lange dagen feest, met precies in het midden een zondagse rustdag. Vele huizen in het dorp zullen met schijnwerpers worden verlicht en de verenigingen zorgen nog voor vele extra-festiviteiten. Voor wie van een feestje houdt is het de moeite waard in de agen da te noteren: Heiligerlee 23 tot 31 mei. week voor Pasen, dot was van 11 tot 18 april zou Hoogstraten zien Brussel in handen te krijgen. Maar helaas bleef dat plan niet geheim. Alva werd gewaarschuwd en wapende zich tegen een overvail in Brabant. De opzet mislukte. Hoogstraten werd ziek en in zijn plaats trok De Vil Iers met 3000 man op Roer mond aan. Op 25 april werd hij door de heel wat meer ervaren Spaanse aanvoerder Sancho d'Avi- la bij Daelhem verslagen en gevangen genomen. Lodewyk was inmiddels met een klein vendel het Groningerland binnen gevallen en had op 24 april de burgt van Wedde veroverd, het kasteel van Aremberg, stadhouder van de Spaanse koning in Groningen, die op dat moment in Brussel ver toefde. Lodewijk huurde meer soldaten en wierf Groningse en Friese vrijwilligers. Begin mei had hij zoveel soldaten Duitsers, Walen, Gronin gers en Friezen dot hy drie troepen kon sa menstellen. Eén daarvan bleef in Wedde, de tweede bezette Appingedam mi de derde legerde zich dicht onder de stad Groningen. Groningen van belang Het bezit van die stad Groningen was voor beide partijen van essentieel belang. Het was een om muurde stad, die de „Ommelanden" in bedwang hield. De bezetting, praktisch geheel uit Duitsers bestaande, was niet al te groot. De stad. was ook niet Spaansgezind. Ze hield bijvoorbeeld de be noeming van een nieuwe bisschop tegen, maar koos toch ook geen partij voor Lodewijk. De „stadjers" hoorden van Daelhem en aarzelden. Zo had de plaatsvervangende commandant, Groesbeek, geen al te zware taak. En de aarze ling maakte Lodewijk onzeker. Hij durfde Fries land niet in te trekken (een oversteek naar Enk- huizen heeft tot de plannen behoord) en er ging een volle maand verloren. Toen Alva hoorde van de inval in het noorden, zond hy op staande voet Aremberg naar Gronin gen. De Gelderse stadhouder, Van Megen, moest hem gaan helpen. In Arnhem confereerden de heren en zagen in, dat de situatie erger was dan men in Brussel vermoedde. De beide heren vroe gen tien vendels van een in Den Bosch gelegerd regiment en verdei- verzochten ze de stadhouder van Holland en Utrecht, Bossu. een goed aantal schepen uit te rusten in Amsterdam om zo Spaan se troepen naar Friesland te kunnen overbrengen over de Zuiderzee. De heren hadden wat pech met de wind, maai- op 17 mei stonden de Spaan se scharen bij Harlingen aan land. In grote dag- marsen ging het dwars door Friesland op de stad Groningen aan. Op 20 mei was Aremberg in de stad met zyn gehele macht. Er deed zich daarbij het incident voor, dat de stad hem er niet in wil de laten. Hy moest eerst genoegen nemen met een legerplaats aan het Schuitendiep. Op 21 mei trok Aremberg op naar Wittewierum. in de richting Appingedam. waar de hoofdmacht van Lodewijk lag. De voorhoede van de Span jaarden raakte slaags. Lodewyk had het geluk dat het al vrij laat was en Aremberg niet durfde doortasten. De troepen van Lodewyk eisten nl. eerst betaling van de achterstallige soldij en dat bleef voor Aremberg niet geheim. Trouwens, dat was in die dagen heel gewoon. Maar zoals ge zegd, het was al laat. Hachelijk De 22ste bleef Aremberg voor Wittewierum lig gen met als doel de terugtocht op Wedde van Lodewyk tegen te houden. Aremberg kreeg ver- verdiende maaltijd. De horen zaten nog aan tafel toen een de opstandelingen toegenegen boer kwam waarschuwen, dat het Spaanse leger in aantocht was en al dicht was genaderd. Aremberg was van plan als hy Lodewyk ont moette meteen slag te leveren. Zijn troepen wa ren, zo dacht hij, minder vermoeid dan die van Lodewijk en niet tot muiten geneigd. De Span jaarden hadden naar eigen idee de overwinning in de zak en juist dat optimisme is ze duur te slaan gekomen. Toen Aremberg de troepen van Lodewyk in het gezicht kreeg, gingen deze door de waarschuwing niet aan de haal, maar stonden ze al in slagorde. Lodewijk had trouwens geen an dere keus. Juist omdat hij niet helemaal op zijn mannen kon vertrouwen, moest hij direct aan het vechten slaan. Bij de Spaanse troepen sloeg de overmoed om in vrees; twee hele vaandels, Friezen en Olden- burgers zonder krygservaring, gingen aan de haal en dat voorbeeld werd gevolgd door individuele soldatenÓe Staatse» kregen moed. Ze hadden en dat is essentieel gebleken het terrein mee. Lodewyk en Aremberg werden gescheiden door veengrond vol met sloten en plassen en grep pels die natuurlijke loopgraven vormden. Hierin werden een paar vendels harkebusiers in een hin derlaag gelegd. Over dat gebied moest Aremberg aanvallen. De weg waarlangs de Spanjaarden aanvielen was smal en werd bewaakt door 200 ruiters onder aanvoering van Adolf van Nassau, de derde broer van de prins en Joo6t van Schouwenburg. Links van die weg. achter het veen, werd het staatse voetvolk in twee „eskaders" (vierkanten) opge steld, het ene van ruim 40 pieken, het andere van ruim 30. De vierkanten weer geflankeerd door harkebusiers. De piekeniers hebben het echte werk gedaan, de harkbussen (geweren) waren nogal plomp. De Spanjaarden kwamen om ongeveer zes uur uit «en boöje te voorschijn, waar de weg door heen liep. op de vlakte tussen Heiligerlee en Winscho ten. Ze waren uiteindelijk vermoeider dan de troepen van Lodewyk, die toch enige uren rust hadden gehad. Aremberg was zo onverstandig meteen te laten aanvallen; hy moest overigens wel, wilde hij vóór donker om acht uur ging de zon onder klaar zyn met de verwachte over winning. Trouwens bij Daelhem was ook gebleken dat doortasten voldoende was om te overwinnen. I een werd noodlottig De slag begon met een kanonnade van Spaanse zijde. Maar de zes stukken geschut hadden geen effect. Zonder bevelen af te wachten stormde het Spaanse voetvolk op de vyand af. De veengrond met de sloten en greppels werd de soldaten nood lottig. Ze konden slechts in kleine eenheden voorwaarts en ze werden op de pieken ontvangen. In twee uur was de zaak bekeken. De moedigste Spanjaar den waren gesneuveld, de overigen gevlucht. Het leger van Aremberg bestond niet meer, de krijgs- ging het paard er met de grafelijke ruiter van door, tot midden tussen de vijandelijke troepen. Daar bleef het nerveuze dier steigeren en Adolf werd afgemaakt, moedig strijdend. De aanvoerder aan Spaanse zijde, Aremberg vond eveneens de dood. En dat op een gruwelijke wyze. Na de slag bleef hij nog een uur op het slagveld ronddwalen, in wamhoop. Toen hy einde lijk weg wilde, struikelde zijn paard bij een sprong over een afscheiding. De dappere man, want dat was hij zonder twijfel, werd door Lo- dewijks mannen gegrepen, zijn harnas verhinder de hem lopend te vluchten. „Ik ben de graaf van Aremberg, neem my gevangen". „Dan zyt gij de man die ik zoek", was het antwoord van een wraakzuchtige Geus, die de weerloze legeraanvoer der de helm van het hoofd sloeg en met tal van slagen afmaakte. Lodewyk was meer dan nydig, ai strafte hij de laffe dader niet. Ridderlijke figuur Lodewijk. de overwinnaar van Heiligerlee, wordt ons eveneens door Fruin beschreven als een ridderlijk en onbaatzuchtig man, innemend, vol vrijheidsliefde en evenals zijn broer de prins ver draagzaam in godsdienstzaken. Hy was aan ons land overigens alleen maar door de band met zijn broer gebonden. Lodewijk be haalde de overwinning bij Heiligerlee. Tegen het advies van zijn broer in begon hij daarna Gro ningen te belegeren dat op 24 mei door Van Me gen was bezet. Alva vond het nodig persoonlijk in het noorden orde op zaken te stellen. Bij zyn nadering baak Lodewijk op, trok haastig de Eems over maar werd op 21 juli by Jemmingen inge haald en volkomen verslagen. Hij wist persoonlijk aan de dood te ontkomen door over de rivier te zwemmen. De veldtocht was ten einde. De Ne derlanders hadden één slag gewonnen in een ver loren veldtocht. Maar de oorlog was begonnen en leidde uitein delijk tot de overwinning, tot de vryheid en do zelfstandigheid. Dat was alleen pas tachtig jaar later. fj TIPS VOOR DESSÜ 'r GEZONDHEID Als unu toch niet ver van de groenteman woont.sia dan nooit grote hoeveelheden "fruit tegelijk in maar koop liever telkens een beetje Fruit dat met snel wordt opgegeten, verliest door een voort gaand gistingsproces steeds meer van zijn voediïTgsproces^ Als u nu toch nieuwe sokken koopt, neem dan die waarvoor u geen sokophouders nodig hebt en die ook geen knellend elas tiek in de boorden hebben.Vergeet niet; hoe meer een been wordt af gesnoerd, des te groter s de kans op spataderen

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17