yS. niet eens met mnciering bouw ^ee kleuterscholen Oegstgeest heeft 15000 inwoners Joiigerensocieteit „De Kwabbeldras" Jeroen Carolus Dessauvagie zaterdagavond geboren Kiaasesz tijdens werkbezoek in Leiderdorp: BURGERLIJKE STAND Woningbouw oor MAANDAG 20 MEI 1968 LETDSCIf DAGBLAD PAGINA 13 Leidse politie „De Drie Eendjes" I Opbrengst Macht tegen Zaandam Het Leids poütie-elltal speelt mor genmiddag een competitiewedstrijd tegen de politie van Zaandam. De wedstrijd wordt gehouden in de Kik kerpolder en begint om 2 uur. Het Leidse team komt uit met: Verdoes, Spaans, Voetberg, Bakker, Van Leeu wen, v. d. Sleet, Regeer, Blanken- stein. Verhoef Helmink, Roest. De vo rige thuiswedstrijd won de Leidse met 3-2 van Delft. DOZEN TEGELS GESTOLEN LEIDEN De Leidse politie heeft een 18 en 19-jarige Hagenaar aange houden. die van een bouwterrein aan de Churchilllaan, waar zij normaal werkzaam zijn, een aantal dozen te gels ontvreemdden. heropend van het Kleine ZOETERWOUDE Het parochie huis en verenigingsgebouw „De drie Eendjes" aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude is weer open. Onder grote belangstelling werd het zater dagmiddag heropend. De heer J. Boers prees in zijn ope ningswoord de aktiviteiten van het comité, dat de zaal met weinig kos ten en in zeer korte tijd wist te res taureren. Hij dankt mej- Marga de Haas uit Noordwijk. die een sfeervol interieur schiep. Voorts richtte hij woorden van dank tot alle medewer kers aan de verbouwing en inrich ting. Na de heer Boers sprak pastoor J. Kragtwijk. Hij hoopte, dat met vele parochianen ook andersdenkenden van het vernieuwde gebouw gebruik zullen maken. Na afloop van de bijeenkomst bracht de drumband „De Rijntam- boers" een serenade. G.S. zul- gaan met het de gemeente en besluit tot het van een erfpachts- ist en leasingscon- de Coöp. Raiffeisen- Dit deelde commissaris in de provincie ind. vanochtend mee een buitengewone raadsvergadering, uden werd in het ka- een werkbezoek van nissaris aan Leider heer Kiaasesz zei, dat filfcterie niet erg ingeno- i met deze wijze van ing en het provinciaal had aanbevolen hier- medewerking te ver- 7® )e Leiderdorpse raad besluit genomen ten van de realisering van iterscholen, waarvoor nodig was. schetste heel in het kort de snelle groei van de gemeente, die het ge meentebestuur voor problemen stelt. Dit bleek ook uit de redevoeringen van de fractievoorzitters. De heer L. Les (Prat. Chr.), nes tor van de raad, besprak het onder wijs in de gemeente, waarbij hij spe ciaal inging op voorzieningen voor het kleuter- en lager onderwijs. De zeer snelle uitbreiding van de ge meente stelt het gemeentebestuur voor zware problemen. Steeds Is ge tracht tijdig in de behoefte aan schoolruimte te voorzien en min of meer is dit tot dusver gelukt. Er is gebleken, dat de komende 2 a 3 jaar 4 lagere- en 3 kleuterscholen moeten worden gebouwd. Met het oog hierop deed de heer Los het verzoek aange vraagde kredieten voor de bouw van deze scholen goed te keuren. Graag zou hij van de commissaris willen weten of GS. akkoord kunnen gaan met het raadsbesluit van 29 april. Zoals reeds meegedeeld, zal dit niet het geval zijn. LEIDEN De ontwikkeling van het jeugdwerk bij de Vrij zinnig Hervormde Gemeente in Leiden is thans zo ver gevor derd, dat zaterdagmiddag tijdens een bijzondere bijeenkomst in haar verenigingsgebouw aan de Middelweg, onder grote be langstelling van leden en jongeren, de commissie voor het jeugdwerk geïstalleerd en de jongerensociëteit is geopend. VRIJZ. HERY. JEUGDWERK instelling een heilzame samenwer king kunnen resulteren, j Moge het duistere woord kwabbel- dras" een magische klank krijgen, al dus besloot dr. Ruiter. OEGSTGEEST De vorige week m Oegstgeest gehouden collecte voor ..De Macht van het Kleine" (epilep- I sie> heeft het mooie bedrag van f 1684.83 opgebracht. Chr. ulo wint dam wedstrijd WASSENAAR Evenals in vorige jaren heeft het Wassenaars Damge- nootschap weer schoolwedstrijden ge organiseerd Tot en met verleden jaar speelden deze wedstrijden zich steeds af tussen de chr. uloschool en de openbare Schout by Nacht Door manulo. Dit jaar voor het eerst heeft ook de r.k. ulo deelgenomen. Het toernooi 1968 werd gewonnen door de chr. uloschool aan de Herenweg, op de tweede plaats eindigde de Karei Doorman-ulo op de derde plaats de r.k. ulo. De wisselprijs en de andere pryzen werden uitgereikt door de wethouder van onderwys. mevr. A. J. Ie Coultre-Foest Postduiven Warmond WARMOND De postduivenver eniging „Warmond" hield zaterdag een wedvlucht voor oude duiven van af Corbeil. De afstand bedroeg 423 km De duiven werden om 7 uur ge lost bij kalme wind. Later stak de wind op en werd hard uit noord oostelijke richting. De eerste prijsduif kwam aan om 13-56-57, de laatste duif arriveerde 16-24-00 uur. De uit slagen zyn als volgt: A. v. d. Drift (1>. B. G. J. ter Beek I <2) Mol en v. d. Zuiden (3). A. J. v. .Ruitenburg <4-8», dr. J. Venken <5- '7-10), J. de Vroomen (6) en B. Landman (9). Warmond behaalde gelijkspel tegen Ves WARMOND Het tweede twaalf tal van de chr. korfbalvereniging „Warmond" speelde een thuiswed strijd tegen VES III uit Den Haag Direct na de af worp ging Warmond in de aanval en scoorde het eerste punt. VES maakte al spoedig gelijk en tot de rust bleef de stand 11. Na de rust bracht Warmond de stand op 21. VES benutte daarop een ooor Warmond veroorzaakte straf- worp zodat de stand op 22 kwam. De pupillen b speelden in Leider dorp tegen Velocitas-pupillen. Ze wonnen de wedstrijd met 20. De overige wedstrijden (jundoren tegen nuks en Warmond I tegen Madjoe in Rijnsburg) werden afgelast Lugdunum tegen Roodenburg Lugdunum en Roodenburg spelen morgenavond een vriendschappelijke wedstrijd op t terrein can de Haar lemmertrekvaart. Het duel begint om 7 uur. VAN LEIDEN GEBOREN Jan, z v. J. Nijgh en T. de Jong; Nathalie Willie Maria, d. v. H E. F. Lemmens en N. C. H. G. Quetin; Bart Herman, z. v. C. B.O.Brussee en G. A. Loonstra; Alfons Willem Alex ander. z. v. L. M. V. van der Mee en C E. L. Woortman; Daniel, z. v. H. A. van der MelJ en A. van Beelen; Olga Marije, d v. J. N. Voorhoeve en L. M. E Valstar; Willem Hendrik, z. v. W. H. Haasbroek en M. Netjes. GETROUWD P W. Hoogervoret, en L. G M. Meeuwlsse: C. J. K. van Latesteijn en Y M. van den Berg. OVERLEDEN M Overduln. 81 Jr.. wed v. A de Mooy; F. J. C. Klelnhans, 67 Jr.. mn.: J. A. Jansen, 70 Jr., mn. is 9 uur werd mr. Klaa- ïfMeld was van zyn echt- rrouw L. H. A. Klaasesz- bü het gemeentehuis ver oor het college van B. en II. W. Gallas-Dortland ltseeretaris C. Hobo. Mevr. reeg hierbij bloemen aan- »r de 10-jarige Augustine chter van de chef afdeling Ier gemeentesecretarie. •king met het college ff. woonde de commissaris wone openbare raadsver- i). waarin de fraotievoor- ?sz informeerden trikkeling van Leiderdorp. Bk burgemeester mr. R. M. inleidend woord. Hij Kiaasesz verlaat de ge it Munnikkenmolen, ten tevoren in gebruik 'ld. (Foto LD/Holvast) Ir. R. Poels (VVD-fractievoorzit- ter) belichtte enkele zaken betreffen de de woningbouw. Onder meer bracht hij onder de aandacht van de commissaris dat de gemeente be halve de Leiderdorpse behoeften ook voor huisvesting van de Ilaagse en Leidse ..overloop" zorg moet dragen. Het raadslid was van mening, dat ongeveer 40 van hel woningbe stand uiteindelijk uit hoogbouw zal bestaan. Niettemin wordt getracht de bebouwing het karakter te geven, dat bij de omstandigheden past. Waardering toonde ir. Poels voor de kleine staf van gemeentewerken, aangevuld met particuliere adviseurs, die blijk heeft gegeven de grote taak op dit gebied goed aan te kunnen. Tot slot gaf hij een opsomming van de in aanbouw zijnde woningcom plexen. Direct na de oorlog had de gemeente ongeveer 800 woningen. Op 1 mei jl. waren er 1952 bijgebouwd en in juni zal de 2.000ste naoorlogse woning gereed komen. Als alle plan nen zijn uitgevoerd, zal Leiderdorp bijna 9.000 woningen tellen, met een inwonertal van ongeveer 35.000. Burgemeester mr. R .Af. Gal las begroet mr. J. Kiaasesz voor het Leiderdorpse gemeentehuis. (Foto LD/Holvast) De heer C. N. Boot (PvdA) vestig de de aandacht op sociale kwesties. Onder meer bracht hij het gebrek aan erkende verpleeginrichtingen ter sprake. De heer A. M. Kleiss (HJst Kleiss) gaf een overzicht van de plannen op het gebied van de re creatie en de sport. Hij noemde on der meer het park „De Houtkamp", het sportparkplan „De Bloemerd" (naby de Dwarswateiing) en het re creatieplan voor het terrein by de brug over de Zyl. Hiermee zijn vele miljoenen gemoeid. De heer J. M. Tieken (KVP) deelde een en ander mee over de winkel voorziening in de nieuwe woonwijken. Ter sprake kwam onder meer de ves tiging van een winkelcentrum in de Munnikenpolder (plan „Winkelhof"). De belangstelling hiervoor is groot. Reeds hebben zich meer dan 60 gega digden voor vestiging aangemeld. De oppervlakte bedrijfsvloer zal ongeveer 22.000 m2 bedragen. Er zal parkeerge legenheid komen voor voorshands 1150 auto's. Gehoopt woidt, dat uiter lijk in 1971 met de bouw van de win kels zal kunnen worden begonnen. In 1969 zal een buurtwinkelcentrum ge reedkomen aan de Laan van Ouder zorg/Van Diepeningenlaan (in be stemmingsplan Zijllaan en Meyepol- der). De bedrijfsoppervlakte zal on geveer 1700 m2 zyn. Spectaculair Mr. Kiaasesz noemde de ontwikke ling van Le<lerdorp spectaculair. Door de grote toeneming van het in wonertal zyn vele voorzieningen no dig. Behalve de door de raadsleden naar vorengebrachte voorzieningen (sport, recreatie) vond de commissa ris de culturele ontwikkeling ook zeer belangrijk. Ingaande op een opmerking van de heer Kleiss zei mr. Kiaasesz. dat de papierstapels by diverse instan ties inderdaad hoog zyn. In zijn toespraak ter gelegenheid van de opening van het psychiatrisch-ge- riatrisch centrum „Overduin" in Katwijk aan Zeer had hy verwijten gericht aan de wetgeving in het algemeen en niet speciaal de amb tenaren. Aan de realisering van „Overduin kwamen ongeveer 20 instanties te pas. De commissaris vond dit teveel en zou dit beperkt willen zien tot 3 a 4 instanties. Het gevaar, dat dan eerder fouten zou den worden gemaakt, zag dr. Kiaa sesz niet ernstig: „Een fout kan een ton kosten, maar door een eer dere realisering zal misschien 5 ton worden bespaard". In zijn slotwoord wenste de burge meester de heer Los van harte geluk met het feit. dat de nestor van de raad morgen 20 jaar raadslid zal zyn. Voor mr. Kiaasesz stond hierna een bezoek aan de houtmot- en zaagsel- handel fa. W. v. d. Zwan aan de Achthovenerweg op het programma De commissaris kon hier eknnis ne men van de verwerking van houtaf val tot een nieuw produkt, dat in het bijzonder geschikt is voor de onder bouw van wegen e.d. Het bedrijf is het eerste van deze aard in ons land. Tijdens de rondgang door het be drijf werd toelichting gegeven door directeur W. v. d. Zwan. Na de verwelkoming by het ge meentehuis bestond het programma voor mevr. Kiaasesz, vergezeld van mevr. Gallas, uit bezoeken aan de felicltatiedienst „Felicitas" aan de Splinterlaan. aan de buurt- en speel tuinvereniging „Zijlkwartier" en aan de toonzaal van de heer H. B. M. KraaUvanger. Munnikkenmolen Hierna voegden mevr. Kiaasesz en mevr. Gallas zich bij de overige le- De voorzitter van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden Leiden Oegstgeest. dr. D. Ruiter, heette in het bijzonder welkom de voorzitter van de Remonstrantse gemeente, ir W. E. R. van Herwijnen en mevrouw Van Ingen Schenau, die de Doopsge zinde gemeente vertegenwoordigde. Dat met de komst van cis. Wagenvoor de het jeugdwerk bijzondere aandacht zou krijgen, stond reeds vast bij het bezoek dat de commissie uit de ver- eniging indertijd aan de pastorie van ds. Wagenvoorde in Zwolle bracht Het plan vond toen direct weerklank by het echtpaar Wagenvoorde. Dr. Ruiter vervolgde, dat veel dank was verschuldigd aan de leden van de voorlopige commissie, die aan de hand van het gedegen rapport van mevrouw Van den Ent-Kantebeen. de voorbereidende arbeid heeft ver richt. De jongeren hadden zich zeer verdienstelijk gemaakt met het op knappen van het zaaltje. Vervolgens installeerde dr. Ruiter de leden van de vaste jeugdwerkcommissie, t.w. de dames A. de Bruyn, M. van *t Hoff, V. de Jonge-Abrahams en L. R. Snie- der—Berkenbosch en de heren H. C. Hol. A. Marks en dr. A. Weiland. Aan de commissie werden toegevoegd ds. Wagenvoorde en de jeugdwerk leidster, mejuffrouw L. Kastelein. Nadat dr. Ruiter aan Annelies de Bruyn een uit symbolische motieven samengesteld schip had overhandigd, werd het door dit jongste lid van de Jeugdwerkcommissie te water gelaten en verklaarde dr. Ruiter Sociëteit ,.De Kwabbeldras" voor geopend. Ir. Van Herwynen feliciteerde de jeugdwerkcommissie namens de Re monstrantse gemeente en sprak de hoop uit dat het stichten van deze sociëteit in het aan de Remonstrant se Kerk grenzende gebouw, aanlei ding zou zfjn tot nog nauwere sa menwerking. Achtereenvolgens tra den woordvoerders voor de diverse afdelingen van de vereniging naar voren. Hun gelukwensen gingen meest vergezeld van een praktisch cadeau. In een korte schets, opgevoerd door enkele leden van „De Kwabbeldras" werd verduidelijkt wat deze sociëteit voor de jongeren betekent, in twee woorden uitgedrukt: overpeinzing en vrolijkheid. Dr. Ruiter besloot het officiële ge deelte met de hoop uit te spreken dat de jeugd nu niet geïsoleerd zal blij- ven staan, maar dat men in alle op zichten met. begrip voor de jonge ren. de band zal helpen versterken. Met het besef van de jongeren dat er ook ouderen zijn. zal uitb eider den van het gezelschap voor de rond rit. Gestopt werd by de jachthaven „De Does" en de gerestaureerde Munnikkenmolen aan de Dwarswa- tering. Deze wip-watermolen werd door mr. Kiaasesz in gebruik ge steld door het in werking stellen van de wieken. Ter gelegen beid van de ze plechtigheid kreeg mevr. Kiaa sesz uit handen van burgemeester Gallas een toepasselijke herinnering aangeboden: een taart in de vorm van een molen. Vervolgens werd het padvindershuis M'hali Panzi met een bezoek vereerd. In het Groene Kruisgebouw aan de Berkenkade werd tenslotte een be spreking gehouden met vertegen woordig (st)ers van het kerkelijke, maatschappelijke en culturele leven. In een inleidend woord zei burge- meeser Gallas, dat het inwonertal dit jaar met 11 zal toenemen, in 1969 met 18 en vervolgens met 10 Verder merkte hij op, dat twee derde deel van de huidige bevolking buiten Leiderdorp werkzaam is. Aan de hand van een maquette gaf de heer W. F. Buitendijk, diiecteur van gemeentewerken, een nadere toe lichting op de ontwikkelingsplannen van de gemeente, waarna een ge sprek volgde over het „leefklimaat". Aandacht werd onder meer geschon ken aan een gezondheidscentrum, een middelbare school, een lts. de werkgelegenheid, de middenstand, de culturele ontwikkeling, een trefpunt voor jongeren en vele andere zaken. mijn eerste naam is er by gekomen omdat Jeroen alleen zo kaal is", aldus i de heer Dessauvagie. die wel had ge- i lezen dat Oegstgeest de 15000ste ver- wachtte maar meende dat het al weer zo lang geleden was dat zijn kind dat niet meer kon zijn. Ook secretaris Jac. de Visser was op de korte bijeenkomst aanwezig. OEGSTGEEST Oegstgeest groeit, en hoe! Enige tijd gele den werd de 15.000ste inwoner verwacht, maar de grenswijzi ging met Leiden gooide roet in het eten. Nu is het dan zover: vanochtend werd Jeroen Caro lus Dessauvagie als vijftiendui zendste inwoner van Oegst geest in het gemeentehuis aan gegeven. Jeroen Carolus, het eerste kind van het echtpaar C. J. M. Dessauvagie (25) en W. E. M. van Rijn (22) wo nend in het pand Dorpsstraat 34 is zaterdagavond om half twaalf gebo ren. Dokter J. B. Hugenholtz assis teerde bij de bevalling. In de kamer van B. en W. werd een korte feestelijke bijeenkomst gehou den tijdens welke burgemeester jhr. T. A. J. van Eysinga de jonge vader hartelijk toesprak. Gememoreerd werd o.m. dat men in Oegstgeest nog nooit iets heeft gedaan bij de ge boorte van de zoveel-duizendste in woner. maar daar moest maar eens verandering in komen. De burger vader bood de verraste vader een spaarbankboekje met f 100,— namens de gemeente aan. nadat hy de ge boorteactie had verleend. De heer Dessauvagie. die in Indo- nesië is geboren en sinds 1947 in Ne- derland woont, trouwde op 14 juni van het vorig jaar. Hy werkt als technisch vertegenwoordiger by Van^ jjef echtpaar Dessauvagie po- Gelder Cie. seert met zoon Jeroen Carolus, „Ja. hoe we aan de naam Jeroen Oegstgeests 15.000ste ingezetene. zyn gekomen? Wel dat vonden wijJeroen heeft donkerblauwe ogen, een leuke naam en dat Carolus zwart haar en fs 51 centimeter De heer C. J. M. Dessauvagie tekent de geboorteacte van zijn zoon Jeroen Carolus. Hij is de 15.000ste inwoner van Oegstgeest. Burgemeester jhr. T. A. J. van Eysinga heeft het spaarbankboek je met honderd gulden als ge schenk van het gemeentebestuur bij de hand. lang. Toen hij werd geboren woog hij zes pond; nu weegt hij 5 pond en 350 gram. (Foto's Leidsch Dagbladj

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13