SROTERE OPENHEID N JAARREKENINGEN „autonoom" verklaard Franse universiteiten JAMIN Gewapende studenten *"!^spert* maken universiteit in Peking tot slagveld i (Sue/ Ql/e teuws Juni-examens geboycot Kennedy wint in Nebraska etsontiverpeii over jaarrekening en enqueterecht nquelerecht akcenlrales IFERBERICHT PLAATSELIJK OPSTAND IN ZU1D-JEMEN In de Nationale Vergadering, waar de spanning voelbaar was, hield premier Pompidou een lange rede, waarin hij sprak over „de crisis van onze moderne Westerse beschaving". Hij geloofde niet, dat de studenten zich nog met de kluitjes van enkele concessies in het riet zullen laten sturen, maar waarschuwde tevens te gen herrieschoppers onder de studen ten. Er zyn individuen bij, die finan cieel krachtig gesteund worden en over materiaal voor straatgevechten beschikken, dat kennelijk aan een internationale organisatie toebehoort, aldus de premier. Zij willen niet al leen in de Westelijke landen in het algemeen revolutie maken, maar juist in Parijs moeilijkheden veroorzaken op het ogenblik, dat deze stad de Examenvrees? HONGKONG (AP) De univer siteit van Peking is veranderd in een slagveld nu studenten, gewapend met speren, stokken en katapults. bezit trachten te nemen van het gebouw. zo meldde de Hongkong Star gis teren. Twee partijen het niïuwe „Comité van de universiteit van Pe king" en de „Universiteitsgroep Tsjingkang-Sjam" betwisten elkaar de macht over de studentenorganisa tie, die de universiteit in feite in be heer heeft. „De beide partijen hebben hun huizen op de campus in forten ver- anderd en het hele universiteitsge- I bied geeft de indruk van een staat van beleg", aldus de Star. „De rui- ten van de meeste gebouwen zijn vernield en de ramen op de laagste en eerste verdieping zijn volgepropt met matrassen.,stoelen, tafels en an dere meubelen om de andere party i buiten te houden. Uit de hoofdkwar- I tieren der beide paityen brullen I luidsprekers propaganda en de vlag- gen der twee partyen wapperen op diverse gebouwen". niet loom of slaperigl Verkrijgbaar bij H.H Apothekers«n Drogisten Dochter Johnson ADVERTENTIE morgen voordeel sprits per pak 15 stuks van 85 voor niet duur wol heerlijk in ve rw achting IS WASHINGTON (Reuter) Het Witte Huis h,eeft gisteren bekendge maakt dat president Johnsons doch- ter Lynda die gehuwd is met de ka pitein van de mariniers Charles Robb. in oktober haar eerste kind verwacht. Lynda Johnson en kapitein Robb zyn op 9 december van het vorig jaar op het Witte Huis in de echt verbonden. Kapitein Robb dient op j het ogenblik in Vietnam. Uit het Leidsch Dagblad van 14 Mei 1868: De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft een blaadje uitgegevengetiteld: De overwinning bij Heiliger- lee. Het is geschreven door Prof. R. Fruin alhier. Op kor te, en voor ieder begrijpelij- ke wijze wordt daarin duide lijk gemaakt, hoe dit echt nationale feest sympathie moet vinden bij een ieder die t er roem op draagt Nederlan der te zijn. Wij vernemen dat Prof. A. Rutgers met ruim 900 stem men benoemd is tot lid van het kiescollege bij de Her- vormde gemeente alhier, in 6 de plaats van den heer J. B. -n de Moen, die bedankt heeft, ff gericht 1 maart 1860 WOENSDAG 15 MEI 1968 No. 32484 EIDSCH DAGBLAD R A E van Dtshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel l, Lelden - Giro no 57055 ^redacteur: J. Brouwei ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie eD Administratie: 26041; Redactie 21507 Het wetsontwerp inzake het en quêterecht stelt voor een enquête mo gelijk te maken by alle besloten NV's en bij de coop, verenigingen en het recht tot aanvrage van een enquête ook toe te kennen aan de representa- MINISTER POLAK tieve centrale organisaties van werk nemers. Het verzoek cm een enquête wordt ingediend bij de Cndernemings DEN HAAG (GPD) Twee wetsontwerpen, het ene over jaarrekening van ondernemingen, het ander tot herziening n het enquêterecht, zijn bij de Tweede Kamer ingediend. Als jndslag van deze wetsontwerpen hebben gediend de voor werpen van de commissie ondernemingsrecht (commissie- dam en de adviezen door de S.E.R. over de voorontwerpen lebracht. Lie belangrijke punten uit beide wetsontwerpen zijn: I Omtrent de inhoud, controle en publikatie van jaarrekeningen van ondernemingen wordt een aantal dwingende voorschriften gegeven; instelling van een speciale ondernemingskamer bjj het Gerechtshof in Amsterdam, waar beroep tegen jaarrekeningen mogelyk is; lloekenning van het recht om een onderzoek te vragen (enquêterecht) naar het beleid in een onderneming, aan centrale organisaties van werknemers; het treffen van bepaalde ingrijpende voorzieningen door de onder nemingskamer als uit het ingestelde onderzoek wanbeleid blijkt; voorschriften ten aanzien van besloten naamloze vennootschappen. ENIGE REGEN Bilt verwacht van heden- tot H lenavond zwaar bewolkt met I toeljjk enige regen of motregen. 1 mogelijk enkele opklaringen aan de kust af en toe krach- vind tussen zuidwest en noord- 1 1 Ongeveer dezelfde temperatu- 1 'als vandaag. 1 (Opgemaakt om 11.40 uur) 16 MEI Zon op: 4.45 uur: onder: 20 29 uur *n op: 1.00 uur; onder 7.37 uur togwater te Katwyk te 5.43 en 1 11 uur, laagwater te 1.33 en 14.01 Bit nummer bestaat uit 20 pagina's PARIJS (GPD, AP, AFP) De 170.000 studenten van Pa rijs, Straatsburg, Rijsel en andere grote Franse steden hebben gisteren de onafhanke lijkheid van hun universiteiten uitgeroepen en tegelijkertijd een soort „culturele revolutie" geproclameerd. Van de Sor- bonne wappert de rode vlag en in de gebouwen patrouilleren „veiligheidsdiensten" en een „anti-spionagegroep". Overal voeren sprekers het woord, die herziening van het examen stelsel eisen en afschaffing van een examen, dat beslist over de uitslag van een heel studiejaar. De examens in juni zijn geboycot, totdat de minis ter van Binnenlandse Zaken en het hoofd van de politie zijn afgetreden. plaats van samenkomst is geworden voor de vrede in het Verre Oosten. Voordat premier Pompidou die toegaf dat de studenten motieven hadden voor hun optreden, vooral de vrees van sommigen latei geen baan te zullen krygen het woord nam, was de zitting van de Kamer ge schorst: verscheidene parlementsle den stonden gereed met elkaar op de vuist te gaan. De gaullist Souchal stelde namelyk voor staande een mi nuut stilte in acht te nemen wegens het feit, dat studenten het graf van de onbekende soldaat hadden onthei ligd door een rode vlag op de Are de Triomph te hysen. Linkse afge vaardigden pi otesteerden hiertegen en de ruzie liep zo hoog, dat de zit ting werd geschorst om vechtpartijen te voorkomen. Later maakte oppositieleider Mitter rand dankbaar gebruik van de gele genheid om de regeling al haar te kortkomingen en blunders van de laatste tyd onder de neus te wry- ven. Voor het eerst lykt het kabinet nu werkelijk ernstig gevaar te kun nen lopen als over enkele dagen de vertrouwensmotie, door de oppositie ingediend, in stemming zal worden gebracht. Intussen schünt de regering berust te hebben in het streven van studenten en hoogleraren een statuut voor een autonome universiteit te ontwerpen. Tegen het plan de exa mens af te schaffen en ze in elk ge val dit jaar niet te houden, heeft overigens de Franse Nobel-pryswin- naar, prof. Kastler, met klem ge waarschuwd, ofschoon hy zich naast de studenten had opgesteld. Waartoe de studentenrevolutie ver der nog mag leiden, hun voorbeeld om het gaullistische regime tot de aftocht te dwingen, zal in elk geval niet zonder verreikende gevolgen blij ven. Wel zal president De Gaulle op 24 mei na zyn terugkeer uit Roeme nië zich tot het Franse volk en de studenten in het büzonder richten, maar vanochtend vroeg men zich in Parüs af of die rede dan veel anders zal kunnen zyn dan een zwane- zang. Diegem bij Brussel BRUSSEL (GPD) Esso heeft 16 chemische fabrieken in Europa geconcentreerd in een uiterst mo dern laboratorium, dat in een re cordtijd van 15 maanden is gebouwd aan de rand van de Brusselse voor stad Diegem. Tot nu toe geschiedde het weten- schappelyke onderzoek in de vyf la boratoria. die in Engeland, West- Duitsland, Frankrijk (2) en Italië zyn gevestigd. Esso heeft de omge ving van Brussel om verscheidene redenen als de meest-geschikte plaats gekozen. Bouw en Inrichting van het laboratorium, dat over de nieuwste apparatuur beschikt, heb ben 25 miljoen gulden gekost. Esso heeft chemische fabrieken in Frank- ryk. West-Duitsland, Italië, Neder land, Spanje, Griekenland, Enge land en de Scandinavische landen. De Belgische minister van Econo mische Zaken Van Offelen heeft het laboratorium vanochtend officieel geopend. (Zie voor een artikel over de voordelen van Antwerpen als vesti gingsplaats voor nieuwe industrieën elders in dit nummer) ADVERTENTIE IJT or de besloten naamloze ven- happen zyn de voorschriften ent de inhoud van de jaarreke- zonder meer toepasselyk, ter- roor de grote besloten NV's een rzoek is voorgeschreven van de «ken in g door een registerac- fent. Polak is van plan in iting van een definitieve rege- in Europees verband een af- k wetsontwerp in te dienen een voorlopige herziening in de publikatieplicht van grote >n NV's. Verder heeft het en- ht ook betrekking op alle be- NV's. De ondernemingen waar- wetsontwerp betrekking heeft, naamloze vennootschappen, pera/tieve verenigingen, de enbanken, die niet de vorm n coöperatieve vereniging, vam een „gewone" vereniging en en de onderlinge waarborg- tschappijen. Beginselen uister Polak, die de memories jA toelichting op beide wetsontwer- W heeft ondertekend, omschryft doel van de jaarrekening als het geven van een zodanig in- dat een verantwoord oordeel de fmanciële positie van de on- kan worden gevormd, worden in de wet enkele al- beginselen geformuleerd, die bj het opmaken van de jaarre- in acht moet nemen. Zo moet ilans de grootte en de samenstel- van het vermogen en de winst- wliesrekening de grootte en de aistelling van het resultaat van uderneming weergeven, grondslagen, waarop d~ waar- ag van activa en passiva in de ns en de bepaling van het res ui- berusten, dienen te voldoen aan len, die in het maatschappelyk als aanvaardbaar worden be- mwd. Reserves Serves en wyzigingen daarin in af zonder lyk in de jaarreke- warden vermeld en toegelicht, wetsontwerp keert zich dus tegen ttamde stille of geheime reser- omdat deze het beeld van de rekening vertroebelen. De winst- rerliesrekening of de toelichting rop moet de nodige gegevens ver en omtrent de bezoldiging van .jjfliissarissen. Stlf (rder wordt voorgesteld de ter- 116* i. binnen welke de balans en de t- en verliesrekening moet wor- opgemaakt na afloop van het Ijaar der vennootschap, te ver- >n van acht tot vyf maanden. welkom bereid bij zijn aankomst in Boekarest. Deze foto werd ge nomen bij De Gaulle's aankomst op het vliegveld, waar hij door zijn Roemeense collega werd be groet. Esso concentreert laboratoria in 837 DODEN In afwachting van een EEG-richt- lyn komt er een voorlopige voorzie ning inzake een publikatieverplich- ting voor de grote besloten vennoot schappen met een balanstotaal van acht miljoen gulden en hoger. De indiening van een afzonderlyk wets ontwerp tot wyziging van het Wet boek van koophandel zal worden be vorderd. Enquete AKI AB (Reuter) Hulpploegen van de Birmaansr regering hebben tot dusver in vyf steden langs de kust van de Golf van Bengalen 837 doden geteld die het slachtoffer wa ren geworden van de wervelstorm. Gegevens over schade en dodental uit andere streken aan de kust, die vrydag eveneens door de wervel storm zyn getroffen, moeten nog worden afgewacht De stad Akiab is i vrywel geheel verwoest ^0 000 van i de <5.000 inwoners /.tin dakloos en e- is geen elektriciteit meer. De 95 in- woneis van twee gehuchten die in de baan van de wervelstorm lagen, zyn onvindbaar. In de ziekenhuizen van Akiab liggen 300 gewonden. kamer in Amsterdam. Tevoren moe ten de verzoekers schriftelijk hun be zwaren tegen het beleid aan bestuur en commissarissen bekend maken. Anders zyn zy niet ontvankelyk in hun verzoek. Een centrale werkne mersorganisatie is bovendien niet ontvankelyk als ze niet handelt op schriftelijk verlangen van een vak organisatie met leden onder de arbei ders in dienst van de vennootschap en nadat zy de ondernemingsraad in de gelegenheid heeft gesteld van zyn gevoelen te doen blyken. Als uit het verslag van het onder zoek van wanbeleid is gebleken, is de ondernemingskamer bevoegd bepaal de voorzieningen te treffen, die zy geboden acht. De Roemeense president Cea- ben het Franse staatshoofd pre- oesescoe en zijn landgenoten heb- I sident De Gaulle een hartelijk OMAHA (Reuter/AFP) De Ame rikaanse senator Robert Kennedy heeft gisteren bij de voorverkiezin gen in de staat Nebraska opnieuw een overwinning behaald op zyn ri vaal McCarthy in de strijd om de presidentskandidatuur van de Demo cratische party. Toen 70 procent van de stemmen waren geteld had Ken nedy, 53 procent van de Democrati sche stemmen op zich verenigd, te gen McCarthy 31 procent. Vice-president Hubert Humphrey behaalde tien procent en president Johnson zes procent van de Demo cratische stemmen. Humphrey was geen officiële kandidaat, zodat zyn naam op de biljetten moest worden bygeschreven. De naam van Johnson kwam wel op de lysten voor. Toen hy aankondigde geen kandidaat voor het presidentschap te willen zyn, was het al te laat om zyn naam nog te kun nen schrappen. By de Republikeinen had Nixon weer een grote voorsprong met 69 procent van stemmen. De Califomi- sche gouverneur Ronald Reagan be haalde 23 procent en gouverneur Nel son Rockefeller ran New York 5 pro- cent. De overige stemmen gingen naar de vroegere gouverneur van Nebraska en „favourite son" Ho ward Stassen en naar George Walla ce, die met een eigen party meedoet. De overwinning van Kennedy by de Democraten was aan de voor avond van de „primaries" reeds voorspeld in een opiniepeiling van de NBC (National Broadcasting Compa ny), waarby hem echter slechts 47 procent van de Democratische stem men waren toebedeeld. Senator Mc Carthy zou volgens deze prognose 22 procent krygen, Humphrey negen procent en Johnson zeven procent. WERVELSTORM IN BIRMA: BEIROET (AFP, Reuter) Pre sident Qahtan el Sjaabi, president van de jonge republiek Zuid-Jemen, heeft gisteren voor de radio gezegd, dat maandag een gewapende opstand was uitgebroken, die gericht is tegen het Nationale Bevrydingsfront (NLF), de regerende party in de vroegere Britse kolonie Aden. El Sjaabi zei, dat bij gevechten in Abijan, Enshoeqra, kustplaatsen ten noorden van Aden, doden waren ge vallen. Het centrum van de opstand bevond zich volgens de president in Jaar, waar/ veischeidene stammen zich na een oproep van rebellen ver zamelden en er een hoofdkwartier hadden gevestigd. De regering heeft troepen gezon den om de rust te herstellen. Vanmorgen hebben de Maleisi sche vice-premier Toen Abdoel Razak met zijn echtgenote mevr. Toen Poean Raha en de Maleisi sche ambassadeur Dato Philip Koeok Hock Khee met zijn echt genote mevr. Datin Koeok (links) een bezoek gebracht aan Konin gin en Prins.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1