iïudentenoproer in Parijs Maandag beslissing over loonmaatregel |iim|:iili)l Tweede Fransman met ruilliart overleden Uitstel Esro-II Moedige gevechten met politie op barricades Uitvoerverbod van wapens aan Nigeria i terpol geschakeld j opsporing vervuiler Ti vee patiënten uit inrichting ontsnapt Op korte termijn nota aan Kamer IN MADRID MIS VOOR HITLER Maarschalk Sokolowski overleden ZOMERPRIJZEN (§uc/ Qïtemvo ijericht 1 maart 1860 ZATERDAG 11 MEI 1968 No. 32481 EIDSCH ir: b A. van Ulsboeck tfütdacteur: J Brouwei DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13.35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte SingeJ 1, Lelden Giro no 6705ft Telefoon Dlreetie cd Administratie: 25041; Redactie 21507 VARIJS (GPD) Alles wat Parijs sedert ruim een week n manifestaties, wanordelijkheden en botsingen tussen stu nten had beleefd, is kinderspel vergeleken bij de gebeurte- sen, die zich sinds gisteravond en de afgelopen nacht in de mse hoofdstad hebben afgespeeld. maf ongeveer 2 uur vannacht is Quartier Latin, dat de regering terboden gebied voor de studen- bad verklaard, maar dat ze om- [ks middernacht hadden „her- d", het toneel geweest van een met de politie, waarbij geluk ken dode maar aan beide kan tte! honderden gewonden geval- jn. nauwkeurige balans kon de pre- van politie vanmorgen nog niet iken. maar wel verklaarde hy er weer een 400 jonge mensen n opgepakt en gearresteerd. Hun il zou zeker nog veel groter zijn est, als niet talloze studenten in felst van de strijd in de huizen len kunnen vluchten, die ze lorgen vroeg verlieten. Uit die tn moesten toen ook nog tiental- gewonden worden geëvacueerd. De minister van Binnenlandse Za ken begaf zich om vier uur in de ochtend met nog drie collega's naar het Elyssée om president De Gaulle van de hoogst ernstige ontwikkeling op de hoogte te stellen, die de eve nementen sedert de vorige avond hadden genomen. Hoop Schade materiële schade was vanmor- iroeg, toen wij de studenten- opnieuw bezochten, wel te over- maar niet te becijferen. In vele re straatjes van de studenten- naren de straatstenen verwij- «n ver te zoeken, omdat ze voor odenten als munitie hadden ge- L nderden Parijzenaars vonden lorgen een verkoold wrak in s van hun auto. die afgelopen ter versterking van de min- 50 barricades had gefunctio- barricades werden vanaf mid- icht opgebouwd toen de studen- ptocht van een 15.000 koppen de «kordons had doorbroken, en naai het scheen opmaakte ook orbonne opnieuw in handen te et. De politieprefect verzocht de minister van Binnenlandse n Christian Pouchet om verdere erking en vooral om toestem- eventueel geweld te mogen ge en om de barricaeds op te rui en de orde te herstellen. >EST (ANP) De politie van heeft Interpol ingeschakeld bij sporing van een 22-jarige inwo- ran Baarn, die donderdagavond derde roofoverval binnen een pleegde. Het is inmiddels vrij komen vast te staan dat de jon- in na de overvallen op de sta- van Voorburg en Soest, waarbij 2400 gulden en 85 gulden werd Smaakt, donderdagavond ook de fal up een benzinepompstation in endaal heeft gepleegd. H' ver- n toen met een bedrag van 300 De pompbediende, de heer J. heeft de jongeman van foto's le dader aangewezen. De man die jn gezelschap was, is volgens de ie een Brabander, met wie hij act heeft gehad in het huis van iring in Amsterdam. De politie wedt dat het tweetal nu is uit een naar België. /i'ERBERICHT Van onze weerkundige medewerker) Tegen en een waarschuwing r harde zuidwesten wind zijn vandaag het weekeinde be nen, dat voor mei koud zal "ei. Ook zondag zullen er en- buien zijn. Volgens de En- maandverwachting mogen in de tweede helft van mei 't activiteit van hogedrukge- kn en stijging van de tempe- j,ttr verwachten. wen Schotland en noord- Wand was de windvanmorgen noordioest gedraaid met Wer van koudere lucht. Het «einde met moederdag zal hierdoor een huiselijke Wegenheid wordenwaarbij Kachel tot de gezelligheid zal Werken. 12 MEI Wop: 4,5i uur; onder: 20.23 uur. 10 op: 21.00 uur; onder: 4.26 uur. **ater te Katwijk te 2.37 en 15.03 J 'aagwater te 10.53 en 23.19 uur. p/5 hoogwater te 3.21 en 15.47 •aagwater te 11.41 uur). Ht Dammer bestaat uit 22 pagina's De hoop van de Franse regering dat de rebellie van de Parijse stu denten met een enkel gebaar dat achteraf bovendien nog een slag in de lueht is gebleken wel weer in el kaar zou zakken, is een illusie ge weest. Nadat, sinds donderdagavond, de minister van Onderwijs Peyrefitte binnen twaalf uur zijn belofte de Sorbonne te heropenen weer had in getrokken. zyn de acties in alle richtingen toegenomen. Geografisch, is de opstand van Pa rijs naar alle andere Franse univer siteitssteden overgeslagen. Sociaal hebben de vakverenigingen nu open lijk voor de studenten gekozen met wie ze dinsdag gezamenlijk in het hele land zullen optrekken, nadat eerder ook de professoren het front al hadden gesloten. (zie verder pagina 2) De studenten vannacht op de barricades (boven politie van over bleef (onder). en wat er vanochtend na de bestorming door d* Kamerlid Westerterp vraagt: DEN HAAG (GPD) Het lid van de Tweede Kamer, drs. Th. E. Westerterp (KVP) heeft aan de minister van Buiten landse Zaken en van Economische Zaken gevraagd of de re gering bereid is met onmiddelijke ingang een uitvoerverbod af te kondigen voor de levering van wapens en/of minutie be stemd voor Nigeria. Verder vraagt hij alles in het werk te stel len om bij te dragen tot een vreedzame oplossing van het ge schil tussen Nigeria en Biafra. De heer Westerterp vraagt of het staat Nigeria. Als deze vraag beves- waar is. dat de Nederlandse regering tigend moet worden beantwoord, nog onlangs toestemming heeft ge- vraagt de heer Westerterp of de re- geven voor de uitvoer van munitie en/ gering dan precies wil aangeven voor of wapens naar de op het ogenblik welke soorten wapens en/of munitie door een burgeroorlog geteisterde sedert 1 juli 1967 vergunning is ver leend voor de uitvoer met bestem ming Nigeria. Vervolgens vraagt de heer Wester terp of de regering inmiddels kennis heeft genomen van de noodkreet, die president Houphouet-Boigny van de Afrikaanse staat Ivoorkust op 9 mei 1968 in Parijs, tijdens een perscon ferentie heeft gelanceerd. Daar gaf hü onder meer uiting aan zijn ver ontwaardiging voor de onverschillig heid, die er in de gehele wereld be staat ten aanzien van de massa slachtingen, die onder de bevolking van Biafra plaatsvinden, waar, overeenkomstig zijn mededelingen, de laatste tien maanden meer doden zijn gevallen dan in drie jaren in Vietnam. Mao raakte bijna twee maal in handen van opstandelingen HONG KONG (AP) De Chinese rommunistische partijleider Mao Tse-toeng is verleden jaar bijna twee maal gevangen genomen door zijn tegenstanders, toen hij bezoeken bracht aan de door str:id verscheurde stad Woehan. Dit meldt het blad van de Rode Garde, dat g'-steren in Hong Kong ver scheen. Mao had de bezoeken aan de stad gebracht om persoonlijk het ge schil te beslechten tussen de mili taire commandant generaal Tsjen en de Rode Garde. In de nacht, van 18 juli had generaal Tsjen het militaire hoofdkwartier belegd „en het huis omsingeld waar voorzitter Mao, premier Tsjoe en Lai en andere hoge functionaris sen uit Peking verbleven. „Iemand uit het gevolg van Mao, leidde de bandieten met geweren ai en voorzitter Mao slaagde er in te ontsnappen", aldus het blad. Twee dagen later had generaal Tsjen weer een poging ondernomen om Mao te ontvoeren doch deze had de plaats 20 minuten eerder ver laten. Uiteindelijk hadden para- ohutisten. infanteristen en mari niers zich naar Woehan begeven „om de schokkende contra-revolu tionaire staatsgreep de kop in te drukken", zo besloot het blad. EINDHOVEN (ANP) Gister avond om half zeven zijn twee patiënten <28 en 35 jaar) van de Rijks-Psychiatrische Inrichting aan de Boschdijk in Eindhoven ontsnapt. Zij waren ingedeeld in categorie 1, het geen wil zeggen dat zy gevaarlyk kunnen zyn. In de R.P.I. verblyven zy normaal in afgesloten ruimten. 75 „Club van Bazel in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) Ter gele genheid van de officiële ingebruik stelling van het nieuwe gebouw van de Ned. Bank te Amsterdam zal op verzoek van de president van de bank. dr. J. Zijlstra, de gewone vergadering van de Bank voor internationale be talingen deze maand niet, zoals ge bruikelijk. in Bazel plaatsvinden, docb maandag a.s. in het gebouw van de Ned. Bank te Amsterdam. Ook zullen dan naar Amsterdam komen een aantal gouverneurs van centrale banken, die mede van de ge legenheid gebruik maken dat zy opj doorreis zyn naar Stockholm, ter by- woning van de byeenkomst ter her denking van het 300-jarig bestaan van de Zweedsche ryksbank. DEN HAAG (GPD) De regering zal maandag beslissen over een eventuele loonmaatregel. Bij het gisteravond gehou den gesprek tussen een kabinetsdelegatie onder aanvoering van minister Roolvink (Sociale Zaken) en de Stichting van de Ar beid is een aantal mogelijkheden ter discussie gesteld, waarbij die van een verlenging van de looptijd van c.a.o.'s het meest voor de hand liggend is. Op deze wijze kan de te hoog geachte loonstijging in het komende jaar worden weggewerkt. Het kabinet heeft thans een vry redelyk inzicht gekregen in de loon ontwikkeling. Thans zyn reeds cao's aangemeld voor in totaal 755.000 werknemers voor dit jaar. De gemid delde loonstyging bedraagt 5,5 procent, exclusief arbeidstydverkor- ting. Wordt die arbeidstydverkorting (gemiddeld een kwartier per dag) ook verdisconteerd dan komt men aan een loonstyging van zo'n 7 pro cent. Dit stijgingspercentage gaat aanzienlyk uit boven het geraamde percentage. Arbeidstijd- Minister Roolvink verklaarde na afloop van het gesprek met de Stich ting van de Arbeid dat de regering zich nog niet op een maatregel heeft vastgelegd. Zowel de werkgeversdclc- gatie, geleid door ir. J. Bosma, als de werknemersvertegenwoordiging onder aanvoering van de heer A. H. Kloos heeft zich tegen een loon maatregel in dit stadium uitgespro ken. MADRID (Reuter) Een driehon derdtal Spaanse nazi-gezinden heeft gisteren een mis bijgewoond voor Adolf Hitler in een M^drileense r.-k. kerk. Na de plechtigheid klonken bui ten de kerk „Heil Hitier" kreten. Voorts werden bidprentjes rondge deeld ter gelegenheid van de 23ste verjaardag van Hitiers dood waarop een uitnodiging was gedrukt ter by- woning van „een mis voor de rust van zyn ziel en van al diegenen die met hem stierven by de verdediging van de christelyke en westelyke bescha ving". Vorige maand was een requiem mis opgedragen in een andere Madri- leense kerk voor de Italiaanse fascis tische dictator Benito Mussolini. verkorting Op betrekkelyk korte termijn zal de regering haar visie op de gehele sociaal-economische en financiële si tuatie weergeven in een nota aan de Kamer. Meer nog dan over de sty- ging van de lonen is minister Rool vink bezorgd over het effect van de arbeidstijdverkorting, die voor een belangryk deel zal drukken op het komende jaar. „Er is dan toch al weinig speelruimte", zei hij. Minister Roolvink erkende dat thans is komen vast te staan dat de werkloosheid voor een belangryk deel van structurele aard is. De re gering denkt aan gerichte maatrege len ter bestryding van de werkloos heid. vooral aan een bevordering van de mobiliteit van de beschikbare ar beidsreserve en omscholing. Het ka binet heeft nog niet beslist welk bedrag hiervoor zal worden uitgege ven. Vervolg op pagina 2 Bondsregering verdeeld over plan Leber BONN (GPD) De Westduitse minister van Verkeer Leber is met zijn omstreden ..Leber-plan" in moeilijkheden geraakt. Bij bespre kingen binnen het Westduitse kabi net gebleken dat de meningen van de CDU/CSU en de socialisten over dit plan, dat ondermeer tot grondige sanering van het vrachtver voer op de autobanen moet leiden, ver uit elkaar lopen. Het „Leber-plan" staat nu op de nominatie op het meningsverschil vast te lopen. Experts zyn het er over eens dat het plan van de minis ter van Verkeer niet meer voor de zo mervakantie van de Bondsdag voor de volksvertegenwoordiging kan wor den behandeld. Op 30 juni begint het zomerrreces van het parlement. De meningsverschillen tussen CDU en SPD over het „Leber-plan" schy- nen zo hoog te zyn gelopen, dat het een persooniyke controverse schynt te zijn. Een van de grootste struikelpunten is het plan van Leber om het ver voer van bepaalde goederen per vrachtwagen te verbieden, en om een byzondere belasting op het vervoer per vrachtwagen te heffen. Minister Leber heeft een reis naar de VS. die hij deze week zou maken, afge zegd. In de Bondsdag zal het „Leber plan" naar het zich laat aanzien op zijn vroegst weer in oktober ter sprake worden gebracht. MOSKOU (AP) D, maarschalk van het Rode Leger Sokolowski, ie gisteren op 70-jarige leeftijd gestor ven. Tydens de Tweede Wereldoorlog was hy belast met het beramen en ten uitvoer brengen van een aantal operaties, waaronder de verovering van Berlyn. Na de oorlog waa hy eerste vice-minister van defensie en chef van de generale staf. Hy werd onderscheiden met de titel „held van de Sowjet-Unie" en onderscheiden met vele Russische en buitenlandse ordes. MONTPELLIER (ANP) De tweede patiënt die in Frank rijk het hart van een ander heeft gekregen, de 65-jarige Elie- Joseph Reynes. is gisteravond overleden. Woensdag had hij in het St. Eloi-Ziekenhuis te Montpellier het hart gekregen van de 35-jarige benzinepomphouder Jean-Claude Armager. Gistermiddag nam de toestand van Reynes een keer ten kwade. Hy kreeg ademhalingsmoeilijkheden en zyn nieren werkten niet meer. De harttransplantatie de dertien de in de wereld was uitgevoerd on der leiding van de 53-jarige prof. Eric Nègre. Ook de eerste Franse harttrans plantatiepatiënt was ruim twee da gen na de operatie overleden. Deze man, Clovis Roblain, was in het zie kenhuis La Pitié in Parys behandeld. ADVERTENTIE Norma,'n Van Aarsenprodukt (sinds 1880), Boxmeer, tel. 08855/1401 VANDENBERG (AFP) De lan cering van de Europese kunstmaan Esro II, oorspionkelyk vastgesteld voor vrijdagochtend, is thans uitge steld tot 18 mei. Er zyn technische moeilykheden met de Scout-draag- raket. ADVERTENTIE ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS BODEGRAVEN Tel. 01726-2541 Kerkstraat 2-28 Bezoekt onze toonzalen of vraagt brochure. ADVERTENTIE BREESTRAAT 173 ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van 11 Mei 1868: Ingezonden. Een bewoner van het Noordeinde vraagt, waarom men nog niet eenige malen daags zooals andere jaren den waterwagen door onze Leidsche straten doet gaan. aangezien dit dezer da- gen meer dan noodig is. De afgevaardigde van het Jura-departement in Frank rijk. de heer Toulongeon, is door eene ziekte aangetast, waarvan de geneeskundige jaarboeken tot dusver slechts 73 gevallen aanwijzen. Men noemt haar bronsziekte, om- dat de huid de kleur van dit v. metaal aanneemt.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1