Lagos krijgt wapens uit Nederland uniek!! stërëö Karei Doorman zeker in uit de vaart 1970 The honey pot, een knap stuk filmwerk OMEGA festival In Brussel proeven met links voorrang DE RISICO S VAN HET VAK „Voor vele miljoenen" slechts 6.95 vv Leidien (Van onze parlementaire redactie» BINNENHOF (GPDI Het vlieg- kampschip „Karei Doorman" zal m januari 1970 in ieder geval wegens Tfroudering uit de vaart worden ge nomen. De reparatie van de schade itngevolge van de brand eind april ml minstens 4 maanden in beslag ne- Bfn, aldus gistermiddag staatssecre- jar« Van Es (Marine) in de Tweede ADVERTENTIE O Omega dameshorloge met gou den armband is Zwitserse High- Precision en tegelijk een vorstelijk 6ieraad. Nieuwste modellen, vanaf 650.-. JUWELIERS Den Haag - Lange Poten 11 Rotterdam - Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 Amsterdam - Kalverstraat 123 Haarlem - Grote Houtstraat 63 Vragen in Kanier over ongeval met reactor DEN HAAG <GPD» Is het Juist, at het ongeval met de hoge flux reactor in Petten te wijten is aan ►en niet onverwachte vorm van men- lelijk falen en door een betere voor leiding en mogelijk ook betere sa- nenwerking had kunnen worden roorkomen? Dit vragen de leden van de Tweede Kamer voor de PvdA. ir. A. Posthumus en dr. ir. A. P. Oele aan de minister van Economische Zaken. Voorts vragen de Kamerleden of de minister bereid is het aan hem uit te brengen verslag met de conulu- sie van het onderzoek van dit eerste nucleaire bedrijfsongeval in Neder land aan de Kamer ter kennisne ming te doen toekomen. GENÈVE/DEN HAAG (GPD, ReuterNaar aanleiding van berichten van Biafraanse herkomst, waarin Nederland wordt beschuldigd van wapenleveranties aan Nigeriëverne men wij van bevoegde Haagse zijde, dat inderdaad door Neder land contracten worden uitgevoerd voor de levering van wa pens aan de federale regering van Nigerië. Deze wapenleveranties worden Amsterdam gevestigde handels grotendeels verzorgd door de artil- maatschappij. Deze maatschappij zou opdrachten hebben om Nigerië te voorzien van 10.000 anti-tankgra naten. 10.000 105 mm artilleriegra naten, 10.000 zware mortiergranaten. 2.500 rookbommen 40.000 41 mm granaten, 2 miljoen geweerpatronen en een aantal stukken artillerie. lerie-inrichtingen. Hoewel men zich over de hoeveelheid wapens niet kon uitlaten en evenmin Iets kon zeggen over het bedrag, dat hier mee is gemoeid, kon men wel ver klaren, dat het hier ging om orders ter waarde van vele miljoenen gul dens. rel Doorman ADVERTENTIE Een stereo langspeelplaat waar op 14 beroemde, internationale amusementsorkesten 14 beroem de werken ©pelen. Verkrijgbaar bij elke erkende grammofoon- pletenhendeteer. Haast «ri Dit is een tijdelijke aanbieding. De oplage ie beperkt YRIJDAO MEI 1968 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 25 i DEN HAAG. (ANP» Het voor nemen van de vakbonden de N.V. Beha in Den Haag failliet te laten verklaren, omdat dit bedrijf in ge breke was gebleven nog een week loon te betalen aan handarbeiders en beambten die inmiddels zijn ontsla gen, wordt niet uitgevoerd. De N.V. heeft de door de vakbon den ten behoeve der georganiseerde leden ingediende vordering van dat loon aan de bonden uitbetaald De vakbonden zullen nu de lonen aan de georganiseerde ex-werknemers der N.V. uitbetalen. Op de Noordzee, ten noorden van de Waddeneilanden wordt op het ogenblik een grote internatio nale mijnenveegoefening gehou den onder de naam „New broom". Het praktische nut van deze oefe ning is, dat er inderdaad een bre de strook zee geveegd zal worden, waardoor de scheepvaart verlost zal zijn van een gevaarlijk gebied. Intussen wijst men er op. dat het niet zo is, dat Nederland zou heb ben besloten geen wapens te verko pen aan Nigerië. Voor alle wapenle veranties aan het buitenland is ech ter vergunning nodig van het minis terie van Economische Zaken. En kele jaren geleden schonk Neder land een oud-marinefregat aan Ni gerië. welke schenking later gevolgd werd door het zenden van munitie voor dit oude schip. 25 miljoen Volgens een in Genève werkende Biafraanse persdienst zou Nigerië in Nederland een bestelling hebben ge plaatst van 25 miljoen patronen voor door de Nlgeriaanse strijd krachten gebruikte NAVO-stand- aardgeweren. Voorts maakt dit bericht melding van geweermunitie alsmede duizen den artillerie- en fosforgranaten. die zouden worden geleverd door een in DEN HAAG (ANP) Onder aus piciën van het Belgische ministerie van openbare werken wordt dinsdag opnieuw in Brussel een proef geno men met links voorrang in het ver keer. Paler E. D. Krekelberg uit Delft, de bekende strijder voor deze voorrangsregel. vertelde, dat aan de ze proef zesenvijftig auto's zullen deelnemen. „Bij links voorrang is m.i een cijfer van meer dan 2500 auto's per uur over de proefkruising met een gemiddelde snelheid van 21 km per uur. wel te verwachten", zei pater Krekelberg. Hjj vertelde„In oktober komt in I twee congressen de voorrangskwes tie aan de orde. n.l. In München en op het wereldverkeerscongres te We nen. Personen van Internationale faam zullen daar met cijfers komen, die er niet om liegen". Ei- zijn ail eerder proeven met links-voorrang genomen in Nederland (Apeldoorn en Den Helder», Enge land en Duitsland. Volgens pater Kre- kelberg is hierbij gebleken, dat links - voorrang de beste voorrangsregel is. Bij de vorige proef in Brussel, op 7 mei. is het verkeer tot tweemaal toe muurvast gelopen, bij toepassing van de normale rechtsvoorrang-regel. „Er was geen wrikken aan", zei pa tor Krekelberg, die bij de proef -[ (waaraan 33 auto's deelnamen» aan- j wezig was. I De orde werd hersteld door de re gel „afvoer is belangrijker dan toe- 1 I voer" toe te passen. Op dit principe is ook het links-voorrang-systeem ge baseerd. Bij deze regel hebben auto's die op een kruising zijn namelijk voorrang op wagens, die er op willen komen. Bij steekproeven is volgens de pa ter gebleken, dat bij rechts-voorrang 1400 tot 1700 auto's per uur de proef kruising in Brussel kunnen passeren, als de regel „afvoer gaat voor toe- l voer", geldt. Bij het zuivere links- voorrang steeg dit aantal tot 1900 au to's per uur, met enkele uitschieters van meer dan 2200. Volgens pater Krekelberg had dit aantal hoger kun nen zijn als aan de proef meer auto's zouden hebben deelgenomen. ..Onder het toeziend oog van inge- nieur Hondermarcq. directeur gene raal van het ministerie van Openbare Werken, hebben telapparaten en al lerlei meetapparatuur, mclusief ver- ticaal genomen foto's, ën een film. de exacte gegevens verzameld. Het uitwerken daarvan zal zeker wel twee i of drie maanden vergen". aldus pa ter Krekelberg. De eerste proef ln Brussel werd gehouden op 23 april. Daaraan na men zestien, auto's deel. Bij de proef 1 van volgende week dinsdag zullen ra- l d:o en tv-ploegen uit België en ande re landen aanwezig zijn. i Kamer, in antwoord op vragen van het socialistische kamerlid, de heer Lierda. De staatssecretaris zei. nog niet te kunnen zeggen of de duur van de re paratie en de kosten daarvan mis schien zullen leiden tot het eerder uit ae vaat nemen van het schip, r De oorzaak van de brand is nog niet definitief bekend. De commissie, die naar de oorzaak zoekt, zal vol gende week de uitslag van het onder zoek aan de bewindsman overleggen Ook de schade is nog in onderzoek. De gegevens, die tot nu toe zijn ver zameld. doen vermoeden, dat de re paratie vermoedelijk minstens vier maanden zal vergen. Het is echter mogelijk, dat de voortzetting van het onderzoek nog andere gebreken aan het licht brengt. Indien gebreken ge repareerd moeten worden met behulp van onderdelen, die niet in voorraad zijn dan hangt de reparatieduur af van de levertijd van deze onderdelen. Het onderzoek naar de schade zal op 21 mei worden afgesloten, zodat eind mei de beslissing kan vallen over het al of niet repareren van de Karei Doorman. De staatssecretaris deelde verder mee. dat de Marine ijverig zoekt naar lange afstand verkenningsvlieg tuigen, die in 1970 de Karei Doorman met de daarop gestationeerde korte afstands verkenningsvliegtuigen zul len kunnen vervangen. Een beslissing over het type is nog niet- gevallen. Als de „Karei Doorman" eerder uit de vaart zal worden genomen dan janua ri 1970 dan ontstaat er een kloof. De staatssecretaris maakte echter dui delijk dat het wellicht mogelijk is een aantal vliegtuigen eerder gele verd te krijgen. Zeker is dit nog niet. Een archieffoto van de ,,Ka- ADVERTENTIE STUDIO Joseph Mankie- wicsz is één van de weinige Amerikaanse regisseurs die er in geslaagd is in zijn films een dermate grote artistiek niveau te halen, dat zijn naam ook buiten de Verenigde Staten met- groot ontzag wordt uitgespro ken. Trouwens de al grij zende Amerikaanse regisseur ,3ig Joseph" legde zijn bepaald puntige op haarfijne dialogen toegespitste wijze van filmen ook in de Verenigde Staten be paald geen windeieren. Hij is eveneens één van de weinige Amerikanen die zich er op kan oeroemen dat zyn films bin nen twee jaar vier Oscars ver jaarden. Wat het geval was in 1949 toen hij scenario en regie verzorgde voor „A letter to three wives" en „All about Eve". Zijn produktie is bepaald niet in drukwekkend door kwantiteit maar door kwaliteit: veertien films in vijfentwintig jaar mag voor een Hollywood-gigant als Mankiewicz geen groot aantal worden genoemd. Zijn eerste film „Dragonwyck" (geprodu ceerd door Ernst Lubischt viel al meteen op door zijn originele visie. Mankiewicz werk heeft artis tieke en alleen maar commer ciële hoogtepunten. Degenen di« geloven dat een artistieke film geen kasstuk kan worden, heb ben hem dan ook wel eens met ontzag het Janus-hoofd van Hollywood genoemd. De man die de musical „Guys and dolls" tot een nogal zoetsappige maar financieel zeer goed draaiende film ombouwde, werd door de Metropolitan Opera in 1952 uit genodigd om een seizoen La Bo hème te regisseren. Tot zijn ar tistieke successen behoort vooral „Suddenly Last Summer" naar het toneelstuk van Tenes- see Williams. Commercieel heeft naast „Guys and dolls", ..Ju lius Caesar" het goed gedaan. Mankiewicz heeft zich in zijn humoristische films altijd ge manifesteerd als iemand die een grot» liefhebber is van de Engelse humor. Bij hem zoekt men tevergeefs naar het beken de Amerikaanse „slapstick" werk en de „schoonmoeder in de kast". Zo ook in „The honev Malt Helm en de verdrukkers TRIANON De Matt Helm mms zijn in zekere zin te be lhouwen als parodie op het James Bond oeuvre. Niet hele maal, want Helm zelf (de zwie-. rige maar ook keiharde Dean Martin) klimt op zeker mo ment al evenzeer in de helden- mi om in dit geval een in gewikkeld spionage-zaakje rond =en vermist ruimteschip tot een oplossing te brengen. Als paro die is deze Matt Helm niet erg geslaagd, daarvoor mankeert iet toch te veel aan inhoud en sfeer. De film zit volgestopt met ritsen mooie vrouwen, die in de mmogelijkste kledij hun „func tie" uitoefenen, er is voorts een aantal vrij aardige vondst- jes aan toegevoegd (o.a. een apparaatje waarmee men heren de broek van 't lijf kan stralen maar dat alles Ls voor een paro die nog niet voldoende. Daar door is ook ironie, satire, nodig ?n dat is iets. waarin dé Ameri kanen vrijwel altijd zwak zyn. Wat dat betreft kunnen zij heel .vat leren van Britten en Italia nen. „Matt Helm en de verdruk- cers" is desondanks wel amu sant. Het verhaal is in elk geval joed overzichtelijk en dat is bij dit genre absurde films al heel wat. Tien geboden O LUXOR Cecil B de Milles de „Tien geboden" blijkt het ook in tweede instantie in Lei den goed te doen. Niet zo ver wonderlijk als men bedenkt dat De Milles film een bij iedereen bekend verhaal als een kleurig platenboek in beeld brengt. De Mille is eenvoudig te lezen en wat daar nog bijkomt is dat men in de meer dan twee uur dat- de film duurt waar voor zijn geld krijgt in de vorm Van een groot aantal massascènes en spectaculaire trucages waar mee de wonderen van de bijbel in beeld gebracht worden. pot" („Een elegant geval van moord") deze week in Studio. Het thema nam hij uit Ben Jonsons meer dan tweehonderd jaar oude toneelstuk „Volpone" een tussen de Comedia deH'Arte en Molières „Le malade ima ginaire" staand successtuk uit de tijd van Koningin Elizabeth. Volpone de arm geworden rijkaard weet in Jonsons stuk zijn vrienden te verschalken door te doen alsof hij gaat ster ven. De vrienden belust op zijn vermeend fortuin overladen Vol pone met geschenken en geld om maar tot enig erfgenaam te worden benoemd. Zo ook in „The honey pot". Cecil Fox in naam de bezitter van miljoe nen zit aan de grond. In zijn leven hebben drie vrouwen een grote rol gespeeld. Deze nodigt hij uit naar zijn onder de hy potheken krakend Venetiaans Paleis. Net als Volpone wordt hij door hen overladen met ge schenken. Maar het loopt voor Fox geholpen door zijn secreta resse McFlylltatiaans Masca, Volpones helper heette Mosca» anders af dan hij had gedacht. The honey pot is een knap stukje pretentieloos filmwerk. Mankiewicz weet binnen de ko medie die de film eigenlijk is een thrillerachtige sfeer te schecpen. „Grandold Rex Harrison, lange tijd niet meer op het witte doek is een Drachtige Cecil Fox. Trouwens de hele bezetting van de film kan goed gevonden worden: Susan Hayward. Cliff Robert son. Capucine, Edi Adams. Mag gie Smith en Adolfo Celli doen niet voor hem onder. CAMERA Wie als bewon deraar van de Belgische zanger Jacques Brei naar deze film itaipt, komt in één opzicht be- irogen uit. Hij zingt geen noot. Oe gevierde zanger treedt voor honderd procent op als acteur, naar in de filmwereld draait nen voor zo n overstapje de land niet om. Brei speelt de logelijk gewaardeerde dorpson- ierwijaer. die plotseling ver wrikt raakt in de wilde fanta sieën van zijn jonge leerlinge- tjes. Achter elkaar beschuldi- jen drie meisjes hem van ver- •eg-aande handtastelijkheden. Natuurlijk heeft Brei niets ge- laan. Anders zou hij die rol ïooit hebben geaccepteerd. Maar maak dat de politiemensen maai* eens wijs. die dat zaakje moe ten opknappen. Gelukkig heeft Brei een heel lieve en onwrik baar gelovende filmvrouw (Em- manuelle Rlva», die hem wel uit de nesten haalt. Bijster or- gineel is het allemaal niet. Ver warde verhoudingen tussen leer krachten en leerlingen hebben al legio malen stof geleverd voor rolprenten. En Jacques Brei is als acteur echt nog niet zo ver. dat hij van zijn rol een echte creatie kan maken. Maar regis seur André Oayafcte is vakman genoeg om in kleuren een glad- lopende film te produceren, die dan wel geen overweldigende in druk achterlaat, maar zeker toch ook niet verveelt. Ondanks de doorzichtigheid van de intrige en daardoor de weinig enerverende ontknoping weet Cayatte, de aandacht tot het einde toe vast. te houden. 1 ilni5 in Bloedspoor in de heuvels REX Het motief van deze film is wraak. Voor de wreker zijn doel heeft bereikt trekt een spoor van bloed door de heuvels langs de Mexicaanse grens. Twee mannen. Jerry Brewster en Ken Seagall worden na dief stal van de soldij van het Zuide lijke Confideratieleger. achter volgd door regeringstroepen. Als de toestand onhoudbaar wordt laten zij het lot beslissen wie van hen beiden met het geld ontsnappen zal. Ken wint en Jerry wordt gegrepen en voor vijf jaar achter slot en grendel gezet. Na die vijf jaar keert hy naar huis terug, waar hij tever geefs zoekt naar zijn vrouw en zoontje. Ken heeft zijn belofte aan Jerry om voor zijn gezin te zorgen niet gehouden. In het verlaten huis wordt Jerry over vallen door mannen van Ken. die gehoord heeft dat hij weer vrij* gekomen is. Jerry houdt stand dankzij de hulp van zijn zijn buurman. Winnie Getz. Jer ry zint op wraak en om die be ter te kunnen uitvoeren, slagen beide mannen erin Ken te doen geloven dat Jerry is gedood. Van dan af trekt Jerry het bloedspoor dooi de heuvels Jacques Brei als de be geerde onderivijzer in „De ri sico's van het vak". He nacht van insp. Tibbs LIDO Deze kleurenfilm van de Amerikaan Norman Jewison (s gebaseerd op de eerste van drie romans van John Ball over de neger-detective Virgil Tibbs. „In the heat of the night", zoals de oorspronkelijke titel luidt, confronteert de toeschouwer met een dubbel probleem: de moord in Sparta, een stadje in Missis sippi. op een industrieel uit Chi cago, die juist van plan was ter plaatse een grote fabriek te stichten; en daarnaast de moei lijkheden. die Tibbs ontmoet, als hij een poging doet de raad selachtige moord op te helderen. Want Tibbs, die zijn opleiding als moord-deskundige in het blanke noorden heeft gekregen, wordt in Sparta waar hy zijn moe der heeft bezocht als eerste verdachte in de kraag gevat Interessant is de tekening van het diepe wantrouwen tussen de uit blanken bestaande plaatselü- ce politie zonder enige erva ring in moordzaken en de ge kleurde vakman, die enkele ern- itige fouten van sheriff Gillespie en zijn mannen op het nippertje «veet te voorkomen. Er hangt °en voortdurende spanning tus sen beide partijen, waarvan Tibbs het slachtoffer dreigt te worden. In knappe filmbeelden schetst regisseur Jewison be- Daalde facetten van de plaatse lijke samenleving, tegen welke .achtergrond het drama van d.e moord zich heeft afgespeeld. In dit milieu is sheriff Gillespie het type „ruwe bolster, blanke pit". Zonder zich om de gevol gen te bekommeren schiet hij de in het nauw gebrachte in- specteur te hulp en deze begint, indanks de herinnering aan de beledigende eerste ontmoeting, respect te krijgen voor de koppi ge moed van zijn collega. Het slot is verrassend: opnieuw ziet het is voor Tibbs een uitste kende rol van Sidney Poitier zeer somber uit. maar dank zy zijn kennis van zaken, die hij door nauwkeurig speuren heeft verkregen, volgt een snelle ont knoping met een happy ending ...of bergruimte per m2 in een vlot - strak bergmeubel, voor mie zijn leefruimte tot op de laatste cm3 benutten mil, of moet Jan Bentveld adviseert u in persoonlijk wonen. Jan Rentveld jr. INTERIEURVERZORGING Nieuwe Rijn 24- hoek Burgsteeg-Leiden Telefoon 01710-34671 b.g g. 41974 lid dtsrribuanranvereniging goed wonen

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 25