Moore-expositie op de Veluwe niet ideaal gebied verschillen die twee radicaal van mening! uin van Boymans zal geschikter zijn Stijgende orders hij Werkspoor-Stork ,.HET PAARD VAN DE KONING" IEEN OPTIMALE WERKING: Hoogst amusante comedie: ederlands cultureel feest Talrijke dolle situaties I ertrouwen in Indonesië Familieberichten JERDAG 9 MEI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA IT ADVERTENTIE HAAG (GPD) In aansluiting op de plechtige over- [ing van de Erasmusprijs aan Henry Moore is in het r-Miillermuseum een tentoonstelling van zijn sculpturen eningen ingericht, een collectie die van 17 september af het Museum Boymans van Beuningen te Rotterdam te ll zijn. igstellenden, die het iverk van Moore ivillen zienzouden wij adviseren te wachten totdat dit in Rotterdam zal worden ge- >rd, omdat de inrichting van de tentoonstelling in de zalen uin van het Museum Kröller-Muller niet ideaal is. Er wordt moeerd dat Moore's heelden het best in de open lucht geplaatst t worden, ja, maar dan toch niet op elke willekeurige plek. Henry Moore: „Het gezin". terrassen, gazons en waterpartijen geschikter zal zijn dan het wat ar metierig veldje in Otterlo. Het ge deelte van de tentoonstelling dat daar binnenshuis is opgesteld hebben wij dan ook met veel meer voldoe ning kunnen bekijken. Hier zyn de kleinere plastieken ge plaatst en de tekeningen, die op zich zelf een boeiende tentoonstelling vor men. Men kan daarin het creatief proces op de voet volgen van na tuurstudie tot „Idee voor een beeld". Men ziet de weg van waarneming tot het uiteindelijk vormconcept. waarin alle toevalligheden zijn weg gelaten en een algemeen vomprincipe is overgebleven. Men kan op de expositie ook de voorwepen zien, waaraan Moore die algemene vormbeginselen bestudeert: afgesleten schelpen waarin de wen teltrapstructuur is opengelegd, eigen aardig gevormde stukken hout. ste nen en beenderen. Het zijn „studie objecten" die laten zien hoe de na tuur in een eeuwig slijtageproces de mateie bewerkt, géén voor beelden, die Moore ooit heeft nage maakt. Van de recente beelden is een wit marmeren „Divided oval But terfly", een der hoogtepunten van de collectie. Tot 7 juni is deze expositie te bezichtigen. Vuurgevecht in basiliek te Rome Canadese jongen gearresteerd ROME (GPD) Verrast door politie-agenten, ter wijl hij bezig was de kerkschat te ro ven van de basiliek van de Heilige Ambrosius, de schutspatroon van Milaan, heeft een dief verscheidene schoten gelost op de politie. De politie heeft die schoten beant woord, zodat het in deze zeer oude, bijzonder mooie kerk, tot een vuur gevecht is gekomen, dat ruim tien minuten heeft geduurd. De dief is een toerist. Hij is een 17-jarige jongen. Kirk Ryan Mech lin. woonachtig in Edmonton in Ca nada. Hij is aan zijn schouder ge wond en heeft toen met een wit zak boekje gezwaaid ten teken dat hij zich overgaf. De politie begreep niet waarom dit nodig was. doch later bleek dat hij geen woord Italiaans verstaat Die overgave was echter slechts schyn. want toen hy enkele passen gedaan had in de richting van de politie, trachtte hij zich een weg te banen en nog te ontvluchten. Ande re agenten, die de kerk binnenkwa men hebben hem overmeesterd. Maar hun pijp stoppen ze graag uit hetzelfde pakje. Voortrekker Pijptabak is aan geen gene ratie gebonden. Gewoon, eerlijke tabak zonder franje. Misschien wel de beste naturel pijp tabak, die u voor 1,25 per pakje kunt kopen! VOORTREKKER PIJPTABAK VAN THEODORUS NIEMEYER pen veldje tussen schraal be wallen. dat op de Hoge Ve- lor tijdelijke exposities ge wordt. is oepaald niet een waar beelden hun optimale kunnen krijgen. Moore s edge two piece" is natuurlijk een prachtig beeld, maar machtiger was de indruk op oiend grasveld van Sonsbeek. eörapeerde zittende vrouw" en mooi beeld, maar hoe on- ïjk is de indruk, die ditzelfde Kassei mankte op de eerste inta, geplaatst in een soort nic jekalkte baksteenmuren I Een natuurlijke omgeving 'is prach tig. maar dan moet men er wel één I enkel beeld zien, zoals de „Drie staande motieven" die een eind ver derop in eenzame afzondering staan. Voor een tentoonstelling '»s iets an ders nodig. Wij denken dat de tuin van het Museum Boymans. met zijn enry Moore: „Vrouw". Nieuw orkest voor Zuid-Holland DORDRECHT (ANP) Een nieuw gewestelijk orkest voor de provincie Zuid-Holland zal de taak van beide gewestelijke orkesten, t.w. het West-Neder lands Symphonie Orkest en het Zuid-Hollands orkest, overne men. Deze taak bestaat voorna melijk uit begeleiding van kooruitvoeringen, maar ook zelfstandig optreden, in het bij-1 zonder in jeugd- en schoolcon- j certen. Aan de vijf middelgrote gemeenten Dordrecht. Gouda. Leiden. Schiedam en Vlaardingen is gevraagd samen een evenredig deel te dragen van het nog resterende bedrag van f 40.000. dat na de eigen inkomsten ad.; f 198.500 en de subsidies van de pro vincie ten bedrage van f 200.000 en de gemeenten Delft. Rotterdam en Den i Haag. resp. f 50.000. f 15.000 en f 15.000 jaarlijks ongedekt zou blijven. Iriissel JSSEL (ANP) De Nederlandse cultuur zal van 18 mei uni a.s. bezit nemen van het Paleis voor Schone Kunsten issel. Onder patronage van Koningin Juliana en Koning pijn wordt daar een manifestatie „Nederlandse dagen georganiseerd, die bestaat uit lezingen, een boeken- en erijententoonstelling, toneelopvoeringen (in het bijzonder itudio uit Amsterdam) en de wereldpremière van de opera ion en het geweld" van Hugo Claus en Bruno Maderna lei. iderlandse dagen zijn niet al- tor het Vlaamse publiek be- [doch met name ook voor de prekende Belgen en de vele aiders, die Brussel als Euro- tofdstad ryk is. lezingencyclus zullen o.a Stuiveling, Marnix Gijsen, tutterheim en ex-premier Cals van de Nederlandse qul- •preken. Hoogleraren uit en- tere landen, w.o. Tsjechoslo- j,en de Sowjet-Unie zullen de Jflg van het Nederlands en de pdse cultuur naar hun landen Componist Olinan overleden DEN HAAG <ANP> In het Haagse ziekenhuis „Bronovo" is de componist Isr. J. Olman overleden. Israel Jacques Olman werd op 17 augustus 1883 te Amsterdam geboren. Hy ontving onderwijs van Hofmees ter. Roeske en Zweers. In 1892 debu teerde hy als dirigent. Kort daarop werd hij koorrepetitor by de Ned. Opera. Hy componeerde een 50-tal werken voor mannen- en gemengd koor, liederen, enkele opera's (waar van „Rina" in 1911 is opgevoerd), een symfonie en kamermuziek. In de tweede wereldoorlog vestigde hij zich in Den Haag. Daggeld boven liet officiële disconlo AMSTERDAM (ANP) Wegen» voortduring van de krapte op de geldmarkt en vooral in verband met het tot het zeer hoge niveau van f336 miljoen gestegen bedrag aan voorschotten, dat ae banken bij de centrale bank hebben opgenomen, werd gisteren het tarief van daggeld (call money) verhoogd tot 4*4 Ve. Het stond sinds 25 april op 4!£ Door deze verhoging is het tarief ge komen boven het officiële wisseldis conto van de Ned. Bank, dat 4H bedraagt. Dit is, naar men zich her innert, maar zelden voorgekomen. LEIDEN De toneelgroep ..Ensemble".die gisteravond de laatste Schouwburg abonnementsvoorstelling verzorgde, deed dit met een 1 hoogst amusant blijspel van de Franse auteur Jean Canolle Het I paard van de Koning". De boekententoonstelling wil een overzicht geven van het Nederlandse boek in de moderne talen, d.w.z. Frans, Duits en Engels, de schilde rijententoonstelling behandelt een be paalde periode van het Vlaamse ex pressionisme (1910—30). In het Paleis vam Schone Kunsten zal een ontmoetingscentrum worden ingericht, met een kiosk met Neder landse lectuur. De Nederlandse culturele manifes tatie wordt op 8 juni besloten met een groot feest, waaraan Belgische en buitenlandse artiesten hun mede - werking verlenen. ..Here God. wat is dat voor een paard", riep Engelands „blauwbaard". Hendrik Vin. uit. toen hij zijn vierde aanwinst. Anna van Kleef, voor het eerst aanschouwde. Deze Duitse prinses, hem uit politieke overwegingen opgedrongen, was in derdaad niet wat men een „schoon heid" pleegt te noemen. Het huwe lijk hield dan ook niet lang stand. (Hendrik was het beter gewend!) en na een half jaar sprak de Engelse kerk de echtscheiding uit. Geheel in tact. mèt hoofd, werd zij verbannen en leefde nog lang. steeds frivoler, als mevrouw Van Kleef, op een groot en riant buitengoed, waar Hendrik haar in zijn nadagen nog wel eens een bezoekje bracht. Van dit historische gebeuren heeft Jean Canolle een uiterst amusant blyspel gemaakt met dolle situaties, i Vooral de bruidsnacht wae een kos telijk stukje toneel, dat bij het pu bliek stormachtige uitbarstingen van vrolijkheid ontketende! Guus Verstraete speelde de „over- sexte" Hendrik VIII met veel geluid en bravoure. Henny Orri als Anna van Kleef gaf hem stevig party en tot slot een flinke tik op 't hoofd. Uitstekend spel Will van Seist, als de vazal Wrio- tesly, deed uitstekend het zyne om de bruidsnacht tot een succes te ma ken. De sluwe Cromwell was in goede handen bij Paul van Gorcum. Ook de overige typeringen waren zeer ge slaagd. Paul Rodenko leverde een buitengewoon goede vertaling. Regis seur Arnold Gelderman. die het stuk ontdekt heeft en de verschillende scènes zo kostelijk heeft uitgewerkt, komt alle eer van het succes toe. Be- j Een scène uit „Het paard van de Koning" met in het centrum I Jules Verstraete. (Foto LD/Holvast) weerd wordt, dat het liedje „Green i Sleeves", dat met variaties de tafre- len opvulde, gecomponeerd werd door Hendrik VIII ..himself". De mooie décors en kleurige kos- tuums van Colin Winslow droegen het hunne bij om deze heerlijke co- 1 medie tot een daverend succes te ma- I ken. Langdurige bijval van het op- getogen publiek was een welverdien- de beloning voor een gave voorstel- ling. Vanavond tweede en laatste opvoe ring. C. H. V. AMSTERDAM (ANP) De produktie in de verschillende on dernemingen van het Concern Ver. Machine Fabrieken Stork- Werkspoor gaat voortdurend in de richting van een meer genor maliseerde vervaardiging. In het concern werd in 1967 voor meer dan f 12 miljoen aan research besteed. De laboratoria spe len een belangrijke rol bij het verbeteren van de bestaande en het ontwikkelen van nieuwe produkten, zo zegt het jaarverslag. Als gevolg van de toetreding van de N.V. Machinefabriek Hen- sen te Rotterdam tot het V.M.F.-concem, vond een uitbreiding van het geplaatste kapitaal plaats tot f59.681.000. De agio- reserve is gestegen met f 2.187.000 tot f 16.911.000 als gevolg van de uitgifte van aandelen. (ontleend aan andere braden) Geboren: Barbara Charlotte, d.v. Biennan Beukema toe Water. Heem stede. Getrouwd. L H. Bodde Bouman en E. R. M. van Barneveld. Wassenaar. Overleden: P. N Wilders. m.. 78 jaar. Staphorst A. C. Wouda, m., 76 jaar, Amsterdam. Blijkens de geconsolideerde cijfers is het bedrijfsresultaat verbeterd van f 58.7 min tot f 62.2 min. Na afschrijvingen en toevoeging van op brengst deelnemingen en licenties plus incidentele baten is het resultaat f39,8 min <onv.>. Winstaandeel per soneel vergt f 16.3 min. Na aftrek voorts van rente, belastingen naar winst en toevoeging aan de algemene reserve, is voor dividend beschikbaar f7,2 min cdividendvoorstel onveran derd 12 De orderportefeuille is steeds stij gende en de laatste jaren in de to tale V.M.F. boven de 1 miljard gld. uitgekomen. De export maakt thans circa 50 van de omzet uit, en gaat voor eenderde deel naar de E.E.G., voor eenderde naar de ontwikkelings landen en voor eenderde naar de so cialistische landen. Ten aanzien van Indonesië ver trouwt de V.M.F. er op. dat zy dit jaar zeker tot een concretere aanpak zal geraken. Het beöryf heeft daar een uitermate goede aansluiting op het verleden. In augustus zal de heer M. H. Damme, lid van de raad van bestuur, daartoe weer in Djakarta vertoeven. Het bestuur heeft zeker vertrouwen in Indonesië, maar vindt het prettig daain niet alleen te staan. Ook anderen hebben dat ver trouwen en dat is maar goed ook. want Nederland alleen kan onmoge lijk de bedragen opbrengen, die In donesië voor zyn wederopbouw nodig heeft. De kracht van het V-M.F.-concem, zo wordt voorts vernomen, ligt in zyn brede basis, zijn vele produkten en zyn vele afzetgebieden, In 1967 werd geïnvesteerd voor f26 min. Do investeringen in 1968 zullen in de zelfde orde van grootte liggen, mis schien iets hoger. Hiervan wordt on geveer 90 besteed in het binnen land en 10 in het buitenland.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17