De Grote Ruil-In-Wirvst. geland unt iraltar Straatsburg over liet Nederlandse rapport inzake Griekenland FRAAI LEERLINGENCONCERT VAN LEIDSE MUZIEKSCHOOL Biafra wil bezit oliemaatschappijen eventueel naasten Alarm-situatie bij Reactor Centrum 'êmÊÊmÈmm lin de Lutherse Kerk: f erzet tegen kiesrecht ambtenaren in buitenland Nauwelijks enige schoolsheid PAG 8 MEI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA \rhuis woedend ntaiise regering (AP, GPD) De Engelse heeft gisteren 'in het La- verklaard dat zü, zolang: jewoners van Gibraltar dat daar de macht in handen houden. Er zullen echter tpresaillemaatregelen tegen worden genomen, minister voor gemenebest- toomson en Sir Aleo Dou- me, Conservatief woord- in Gemenebestzaken, heb- $teun van de beide grote toegezegd aan het ver- i Gibraltar in handen te zolang als de bewoners nsen. De Britse minister itenlandse Zaken Stewart, daag de Spaanse ambassa- 3 protestnot over de kwes- iltar ter hand te stellen, uis oefende zware druk •ring uit om harde tegen- •len te nemen voor de •enger wordende beper- ie Spanje oplegt aan Gi- Het merendeel van de itsleden sprak zich uit [eldingsmaatregelen ge- het Engelse toerisme rnje, dat de Spanjaarden itting 40 miljoen pond (96 dollar) per jaar oplevert, stelde slechts voor dat e toeristen uit vrye wil mden mijden, hiertoe heeft tng echter al eerder zonder uitwerking opgeroepen. len Boeynants iieft naar drie tijen kabinet <EL (ANP) De nieuwe j kabinetsformatuer, de af- ÏCVP-premser Vanden Boey- f «eft gistermiddag verklaard rie-partijenregering de bes- Icht de enige formule is om e problemen van dit ogen- en grondig op te lossen, i Boeynants zal binken 48 de drie nationale partijen ien-democratische CVP, de She BSP en de liberale tstellen voorleggen voor het p de Vlaams-Waalse ver en de modernisering van pe staat. I Boeynants, noemde het "wan de Vlaams-Waalse be ien niet het enige grote [van dit ogenblik, doch wel Jelicaat aspect van het hui- le bestel. Zonder een na- >rd in deze was geen en- regering mogelijk, jateur kondigde aan, dat j zijn foxmatiepoging zou i door vijf beginselen: het i de nationale eenheid; er ft de Vlaamse en de Waal- gemeenschap; het schep- irborgen aan Brussel dat It als nationale en inter- jofdstad zou kunnen ver leent ral isat ie van overheids- i een efficiënt en selectief ADVERTENTIE Maak nu een Ruil-ln-Winst van f7.50, flO.-, f15.- of f20.- op uw 'voorhistorische' foto-apparaat bij aankoop van 't nieuwe toestel dat u al zo lang wilt kopen. Profiteer: de Grote-Ruil-ln-Winst wordt u nu geboden door alle foto zaken in Nederland. Herhaling.f 7.50, f 10.-, f 15 - of f 20.- schoon terug tegen inlevering van dat oude of kapotte ding bij aankoop van een nieuwe. senator Kennedy bij gen in Indiana en de overwinning be- kandidaat van de De- behaalde Nixon als bididaat van de Republi- Indiana een indrukwek- al stemmen. Nixon werd aanhangers luide toe- STRAATSBURG (ANP» De raadgevende vergadering van de Raad van Europa zou vandaag het rapport behandelen dat de Nederlan der mr. M. van der Stoel (PvdA) over Griekenland heeft uitgebracht. Daarin noemt de heer Van der Stoel het van groot belang dat Grie- kenlands vrienden en bondgenoten, speciaal de Verenigde Staten, al hun invloed uitoefenen om in het komen de jaar het land in staat te stellen terug te keren naar de democra tie. Hy concludeert verder, dat het van groot belang is dat de democra tische krachten in Griekenland zich verenigen en overeenstemming be reiken over een gezamenlijk pio- gramma, aldus het Griekse volk een constructief alternatief biedend. De heer Van der Stoel, die van 22 tot 28 april Griekenland bezocht, is tot de conclusie gekomen dat de ontworpen grondwet in vergelijking met die van 1952 een beperking van de mensenrechten en fundamentele vrijheden betekent. Verscheidene le den van de Griekse regering had den hem verzekerd, dat de parlemen taire democratie hersteld zal worden, maar niemand heeft een termijn ge noemd. Ook is geen datum genoemd voor verkiezingen. Tegenstrijdige ant woorden kreeg hij op vragen wan neer de staat van beleg wordt op geheven en of onmiddellijk na het referendum de grondwet in werking zal treden. De heer Van der Stoel kreeg geen toestemming het interneringskamp op het eiland Leros te bezoeken. De Griekse eerste-minister had hem ge zegd dat de regering problemen heeft omdat er teveel gevangenen zyn voor de ter beschikking staande ac- comodatie. Op zyn vraag of familie leden de gevangenen mogen bezoe ken kreeg mr. Van der Stoel tegen- strydige antwoorden. Het schijnt, zo zegt hij, dat het Internationale Rode Kruis een rapport voorbereidt over mishandeling van gevangenen. Sinds de vorige rapporteur van de Assemblee, de Nederlander mr. Sieg- mann, Griekenland bezocht, zijn er zuiveringen geweest in het leger, het ambtenarenkorps, in het onderwys en by overheids- en semi-overheids- instanties. De regering handhaaft haar politiek van het plaatsen van eigen mensen op sleutelposities. De onderdrukking is ongetwijfeld één van de redenen, aldus mr. v. d. Stoel, voor 't feit dat 't Griekse volk, dat in meerderheid tegen het huidi ge regime is, zich stil houdt. De andere reden is dat de Grieken toch nog hopen op herstel van de demo cratie door de huidige machthebbers. De rapporteur concludeert dat die hoop zeker vals is omdat geen enke le wezenlijke vordering in die rich ting gemaakt wordt. Een derde re den is dat de Grieken op dit ogen blik geen alternatief zien. Op dat laatste hamert ook voortdurend de regering en daarom is het van zo groot belang dat leiders van politieke partyen over persoonlijke rivaliteiten heenkomen, de scheidslijnen tussen de partyen vergeten en een pro gramma opstellen dat wél een al ternatief voor de huidige situatie biedt. SAMENZWERING VAN CHINESE GENERAALS HONGKONG (Reuter) Volgens een hier ontvangen blad van de Rode Garde uit Kanton zijn drie Chinese generaals van hun functies ontheven na de ontdekking van een komplot om het bewind van Mao Tse-toeng omver te werpen. Het blad zegt, dat de drie mannen afluisterapparaatjes hadden aangebracht in de woningen van Mao en minister van Defensie Lin Piao, hun telefoons hadden af getapt en de post van Mao en zijn vrouw, Tsjiang Tsjing, hadden on derschept en ingezien. De samenzweerders (waarnemend stafchef Jang Tsjeng-woe, de politie ke commissaris van de luchtmacht Joe Li-tsjan en de commandant van het garnizoen Peking, Foe Tsjen-pi) waren van plan de leiding van leger, staat en partij over te nemen, aldus het blad. dat afkomstig is van de Tsjoengsjan-universiteit. Ultimatum gesteld tot 12 mei LONDEN (AP. AFP) De Biafraanse regering oefent op het ogen blik grote druk uit op de Britse en andere oliemaatschappijen die bezittingen in Biafra hebben om de regering-Ojoekwoe te erkennen. Naar verluidt zou de Biafraanse president luitenant-kolonel Ojoek- tooe o.a. de Shell een ultimatum hebben gesteld dat niet-erkenning gevolgd zal ivorden door naasting. Dit ultimatum zou op 12 mei aflopen. Ojoekwoe's ultimatum kwam op een moment dat geruchten de ronde doen dat in Biafra Franse deskundi gen belangrijke nieuwe oliebronnen hebben ontdekt. Deze geruchten zjjn door de Britse regering bevestigd. Een woordvoerder van de Shell weigerde gisteren ieder commentaar op deze berichten. Zaterdag ging in Port Harcourt het hoofdkantoor van deze maatschappij, die in Biafra be zittingen heeft van meer dan een miljard guliden, In vlammen op. Overleg Het. oveiieg tussen vertegenwoor digers van de federale Nigeriaan6e regering en van de Biafaanse rege ring is gisteravond ui Londen voort gezet. Na afloop werd geen commu niqué verstrekt, maar in welinge lichte kringen in Londen werd ver nomen dat nog geen overeenstem- Interimregeliug vijfdaagse winkelpersoneel DEN HAAG (GPD) Compensa tie in vrye tijd voor het werken op zaterdagen en op (koop(avonden. Dat is het uitgangspunt, waarover dezer dagen overeenstemming is bereikt in het overleg tussen werkgevers en werknemersorganisaties over een in terimregeling voor de vijfdaagse werkweek in de detailhandel. Eerder kwam vast te staan dat geen overeenstemming kon worden bereikt over een regeling van de vijf daagse werkweek in het winkelbe drijf, waarin de vrye zaterdagmid- dag is begrepen. Op initiatief van j minister Roolvink (Sociale Zaken) en De Block (Economische Zaken) kwa men vervolgens besprekingen op gang over een interim regeling. De gevolgen van koopavonden brei den zich de laatste tijd steeds meer uit met als gevolg zeer lange werk tijden voor het winkelpersoneel op de laatste twee dagen van de werkweek. De vakbonden menen, dat hiervoor compensatie in vrije ty*d moet wor den gegeven. Met dit standpunt heb ben de werkgevers zich thans in be ginsel verenigd. Het overleg zal eind van deze maand worden voortgezet. Of er inderdaad een tijdelijke regeling tot stand zal komen is nog een open vraag, ook al omdat de vakbonden een duidelijke garantie willen dat een dergelijke regeling zal worden nage leefd. ming is bereikt over een plaats voor vredesbesprekingen Nigerië zou wel akkoord kunnen gaan met Dakar maar de eis stellen dat het overleg gevoerd zou worden onder auspiciën van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid. Ojoekwoe beschuldigde deze organisatie van partijdigheid i.n het conflict. De Biafraanse regerirg heeft president Kaoenda van Zambia gepolst om als bemiddelaar op te treden in het con flict tussen Nigerië en Biafra. Een woordvoerder in de Zambiase hoofd stad diie dit bekendmaakte kon nipt zeggen of Kaoenda inderdaad als be middelaar zal optreden. BINNENHOF (GPD) De Twee de Kamer fc er gisteren niet uitge komen of aan de tienduizend Neder landse ambtenaren die in het bui tenland werken, het kiesrecht moet worden gegeven. Vandaag zou wor den gestemd over een voorstel van de Radikaal-Aarden om «ver de zaak nog nader overleg te plegen met minister Beernink van Binnen landse Zaken. Minister Beernink, die het voor stel ingediend door zyn voorgan ger Smallenbroek verdedigde, kreeg het zwaar te verduren. Vooral D'66. de PvdA en de PSP maakten het. hem lastig, terwijl hy ook het GPV en de Boerenparty tegenover zich vond. Volgens mejuffrouw Goudsmit (D'66) en dra. Franssen (PvdA) is het wetsontwerp discriminerend te genover de andere Nederlanders, die in het buitenland werken. Afgevaardigden van de regerings partijen en minister Beernink leg den er echter grote nadruk op, dat de grondwet alleen ingezetenen het kiesrecht verleent. Ambtenaren in het buitenland willen zij daartoe ook rekenen, omdat, de dienstbetrekking met de overheid een band zou geven met de Nederlandse publieke zaak. De PSP-er Wiebenga en de heer Jongeling (GPV) wilden daarom met aanvaarding van het voorstel wachten tot de grondwet zo is ver anderd, dat het kiesrecht aan 11e Nederlanders, die duidelijk in het buitenland zijn, kan worden gege ven. Ook de VVD. de KVP en de PvdA vonden, dat de kwestie moet worden voorgelegd aan de staats commissie; die de grondwet en de kieswet moet veranderen. Mr. Beer nink beloofde de commissie op de kwestie attent te maken. LEIDEN Een uitstekend bezochte leerlingenuitvoering in de Lutherse kerk, vanwege de Stichting „Leidse Muziekschool", had gerust het woord „concert" kunnen dragen. Dit door de zorgzame pro gramma-opbouw en de keuze van de voor deze avond toege laten medewerkers. Een schoolavond, waarop het „schoolse" ternauwernood aanwezig is geweest. De orgellleerlingen mevr. van Haeften-Treffers en dr. H. C. Jas- perse ontsloten het programma. De eerste met Bachs 'Praeludium in Fuga in f. De imitaties van de bo venstemmen hadden een speels ka rakter en de doorgaande vaart werd vrijwel naar de eis volgehouden. Een geoefend oor zal nog wel enige rem ming hier en daar hebben waarge nomen. De fuga maakte echter dui delijk. dat de handmotoriek, wan neer zij zich gestadig ontwikkelt, de kans op toekomstige bezielde vertol kingen begunstigt. Jasperse had zich gesteld achter de bij eerste horen niet zo aanspre kende en niet zo articulerend wil lige, maar knapgebouwde Intrada en dubbelfuga uit Concerto I van Ernst Pepping. een tijdgenoot van Distier. Pepping verwijlt te constant en wat schraal van kleur, in dezelf de hoge sfeer. Jasperse, die een zeer ervaren indruk maakt, wist goed raad met de noodzakelijk ongerem de en doorgaande beweging. Beide organisten namen een bege leiding op zich. Mevr. v. Haeften van Jan Willem Terwen in de 2de fluitsonate van de Amsterdamse Ita liaan Locatelli, die in de leer bij Coreili gegaan was. Het van alle vier delen gegeven klankbeeld had al voldoende leven in zich en door de artistiek doorvoelde frasering „ademden" deze stukken. De vertol king gaf een stabiele indruk. Jasperse secondeerde de heer W. van Dam, die de Ciacona voor viool in g van Tommasi Vitali, een be kende virtuosenkluif, met overtuiging en incidenteel met vuur verdedigde. Byna altijd bleef de intonatie fraai. De spanning van de zegging mocht wel eens even luwen, maar dit duo Gevangenen vegen straten in Kinsjasa KINSJASA (Reuter) Gewapend met bezems en harken zyn ongeveer honderd gevangenen de straten van Kinsjasa opgestuurd om him zonden op nuttige wyze, het schoonmaken van de stad, te boeten. Op grond van een nieuwe strafwet zullen ver oordeelden in Kongo voortaan aller lei werkzaamheden moeten verrich ten die ten nutte van de gemeen schap zyn. Bij de groep, die dinsdag voor het eerst op straat verscheen, bevonden zich enttele blanken als mede verscheidene politici, die op grond van fraude en andere misda den waren veroordeeld. Zij kregen als taak het onkruid in het plant soen voor het gerechtshof te wieden. van volwassen spelers wist elkaar al- tyd stimulerend op te vangen. Tussen in hebben het bekendste Handel-concerto in Bes voor orgel en orkest en Telemann's Psalm 117 gestaan. Bij Handel zat Hans van Nieuwkoop op de orgelbank en voor het orkest-aandeel (soms antwoord jes of echotjes van wat Handel per soonlijk destyds voor zyn klavier ge zeten improviseerde» kon weer op de albereidheid van het Jeugdkamer- Orkest Leiden gerekend worden. Een voortreffelijk tegenspel kwam tot stand, waartoe de radde hand van de jonge organist veel bijdroeg. Deze heeft het stadium van dilettant achter zich, zyn Adagio werd aan trekkelijk „verteld" en het orkest verleende aan het geheel een gulden glans. In Teleman's Psalm werkte, olv Henk Briër, het J.K.L. samen met een vocaal ensemble. Dit koor, met prachtig materiaal liet een soepele zang zonder „uitspringers" horen bij een zeer intelligente benadering van de stof en evengoed van de zang- problematiek. Henk Briër heeft ook al in vocale lcidng zijn sporen ver diend en zijn leiderschap van orkes ten staat heel hoog aangeschreven. De uitvoering miste lengte: een plus punt. Het orgel in de Lutherse kerk is een aanwinst van ons orgelbezit. Onze verbazing was er opnieuw om wat Leiden aan muzikale verrassin gen aan te bieden weet. V. Oververhitting in de HFR PETTEN (GPDi Gistermiddag om half twee is in de hal van de ho- ge-fluxreactor op het terrein van het Reactor Centrum Nederland te Pet ten een alarmsituatie ontstaan, toen een capsule met 100 gram ura- niumoxyde, die door een neutronen bundel uit de HFR werd bestraald, oververhit geraakte en doorsmolt. Daardoor ontsnapte radio-activiteit, welke ernstig gevaar dreigde op te leveren voor de 15 mensen van het Militante negers willen leiding van mars overnemen Militante negers zijn van plan de leiding over te nemen van „de mars voor de armen" en in Washington tot onlusten en geweld aan te zet ten, aldus heeft McClellan, het hoofd van de Amerikaanse senaats commissie die een onderzoek inste't naar de rassenoniusten, gisteren be kendgemaakt op grond van medede lingen, welke hij uil de bedoelde mi litante beweging z^lf heeft ontvan gen. De commissie, die verleden jaar werd ingesteld, onthulde voorts, dat het Amerikaanse leger van plan is een grote troepenmacht in Washing ton op de been te brengen als dat nodig mooht zijn. De commissie voor publieke werken van het Huis van Afgevaardigden keurde gisteren een maatregel goed, die deelnemers aan de mars verhindert in en nabij de hoofdstad te kamper-en. RCN, die in de reactorhal werkzaam waren. Het alarmsysteem trpd onmiddel lijk in werking, waardoor de ketting splitsing in het reactorvat werd stop gezet en de normale ventilatie uitge schakeld. Er kon zodoende geen ra dio-activiteit naar buiten ontsnappen. De 15 RCN-werkers werden door de medische dienst opgevangen. In eer ste instantie werden hun kleren op radio-activiteit onderzocht en enkele, bij wie de dosis te groot werd geacht, moesten een uitgebreid lichamelijk onderzoek ondergaan. Het resultaat was gelukkig zo. dat by geen van de 15 mannen de toelaat bare dosis bleek te zyn overschreden. Het is nog niet bekend, wanneer de reactor weer in gebruik kan worden genomen. Zij was ongeveer drie we ken buiten gebruik geweest wegens een normale onderhoudsbeurt. Het ongeluk gebeurde, toen de reactor weer werd gestart. De koe van boer Sturken- boom uit Houten kijkt nieuws gierig naar het vreemde voorwerp, dat gisterochtend plotseling in het weiland neerplofte. Het bleek inderdaad de neuskegel te zijn, die een Fokker Friendship van de Koninklijke Luchtmacht na een blikseminslag had verloren. Na de melding van de vondst in het Houtense weiland nam de politie snel veiligheidsmaatregelen, om dat de neuskegel radio-actief kón zijn. Gelukkig bleken de maatre gelen overbodig. De neus was niet radio-actief, evenmin als een doos. die uit de kegel werd ge haald en bij wijze van voorzorg door de marechaussee per jeep werd afgevoerd. De kunststofneus tuas door de bliksem in zijn geheel losgeraakt, maar de radarinstal latie bleef geheel in tact. De neus kegel is 's middags verwijderd. 1 •IV w life*

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 21