Vele kunstschatten in het schone Muhlviertel Rauwelijks ontdekt door toeristen OOSTENRIJKS IDYLLISCHE RIJKDOM \iwelen van jutsneekurist Bridgevereniging Sans-Atout Orgelconcert A. de Klerk Herdenking gevallenen Stijlvolle herdenking bevrijding Chr. Korfbalver. stelt gastleden in Zware nederlaag van Wassenaar Ds. Joh. Bosch overleden Bloemen worden weer duurder ypAG 6 MEI 1068 J£1DSCH DAGBLAD PAGINA If g. Wet alleen tel. j v. d. rg. L >op tsen, ..Frn Leiden ft tomol i pri) antle. >nder n en rbaar Natui Rijst* 31260* iren i 1. Ti, •bufija 4Ut< •Aagte typ» Plan; 322 gtw 't u l zijn. ling. 92 alle Icortlr ntsoei 0—32: ds ei :«rda$ sen f i. Bo Cent: et 1, 532, Zee: 15. 58i •or f sen 1 Bi Cent: In: a l terges burg met lijn kloosterkerk waarvan de stijl Romaanse, Gotische en Ba rokke elementen met elkaar verbindt. Nu de betrekkingen met Tsjecho-Slo- wakjje verbeterd zullen worden, kan men ook over de grens gaan en de steden Kramlov en Boedejowice be zichtigen als staaltjes van uitzonder lijke stedebouwkundige architectuur. Er bestaan wel politieke grenzen, maar de bevolking is aan weerszij den van hetzelfde zwijgzame en de gelijke ras. Zij honden van het land en van het werk op de velden en allen voelen zich met elkaar verbon den door het Boheemse woud dat zich aan beide kanten uitstrekt en een voortzetting vindt tot diep in Beieren toe. 3mob: (Van onze Weense correspondent» 1st* 27 bi nderd jaar geleden stierf Adalbert Stifter, een van de pte Oostenrijkse schrijvers, wiens taalvermogen vooral ^Nietzsche werd geprezen. Dit getuigenis is waardevol, men kan zich nauwelijks een groter verschil tussen twee jvers voorstellen. Stifter heeft het Muhlviertel, het ooste gedeelte van Opper-Oostenrijk, meesterlijk beschreven, sen doorgedrongen in de wonderlijke en geheimzinnige wereld St*? iet Boheemse woud en hij is het geweest die het beroem- eugelaltaar van Kefermarkt voor de ondergang heeft ge- Het dorp is maar klein en ook nu nog staan er slechts een boerenhuizen rond de heuvel in het midden. Maar op die smei el werd op het einde van de middeleeuwen een bedevaarts- gebouwd met het mooiste laat-gotieke vleugelaltaar dat HjJnrijk bezit. Boheemse woud: geheimzinnig o O Het Mühlviertel Is eigenlijk nog niet voor het toerisme ontsloten en pas langzaam ontwerpt men plannen voor het vreemdelingenverkeer. Zelfs de Oostenrijkers kennen deze streek nauwelijks. Op het gevaar af dat het hier straks van buitenlanders zal we melen. moet deze streek toch ge noemd worden als een vakantiege- bied bij uitstek waar men rust vindt, ongestoord kan wandelen en geen last heeft van het verkeer. Met de auto is het gemakkelijk te bereiken was eigenlijk inspecteur L.O. in dit gewest. Op een inspectiereizen bezichtigde de kerk van Kefermarkt en onmiddellijk dat het altaar houtworm was uitgehold en geheel zou vervallen. Hij in 1952 een uitvoerig verslag. is het te danken dat dit van houtsnijkunst bewaard is De prachtige beelden die [twee meter groot zijn, de to- de fijne versieringen wer- ch bewerkt en gerestau- bewondert men dit kunst- rleïj vooral de Chrisbofoor die in spT^fing en uitwerking herinnert •e overgang van laat-middeleeu- i^naar Renaissance. Deze figuur in zijn edele uitdrukking vereenkomst met figuren van van der Weyden, maar dan in leden. lig blijft dat men uit de 'en precies weet dat het werk «£1490 werd vervaardigd, hoeveel "rite en wie de opdrachtgever 'eest, maar de naam van de is nog steeds onbekend, 'mt aan dat hij in Freistadt of tot de kring van de hout- uit Passau behoorde. De vak- n) C"^Zeggen in ieder geval dat de- laar op gelijke lijn staat of Veit Stoss. j,7i'gewest is gelukkig nog rijk [^-^Seüjke altaren en juist in de Uto'" Kefermarkt St.-Michael- bevinden zich drie van de voorbeelden. Maar Kefer- I blijft het mooiste, een klei- dat men nooit verwacht zou 1 in deze uithoek van Oosten- Christofoor"een juweel vanuit Passau en wie de Internatio nale trein neemt kan in Lins over stappen en is dan bannen anderhalf uur in Freistadt, het centrum van I dit gewest. Ondanks alle kunstschatten be staat de rijkdom van het Mühlviertel vooral uit zijn bossen. Hier begint het Boheemse woud even ten noor den van Freistadt en zet zich dan voort op het grondgebied van Tsje- cho-Slowakije. Zowel daar als in Oos tenrijk zingen de kinderen nog oude liederen waarin met weemoed en vol romantiek, gedweept wordt met de schoonheid van deze bossen. Wie het werk van Stifter heeft gelezen, her kent daarin de zwaarmoedige stem ming van dit boslandschap waarin men geen mens tegenkomt en waar men alleen geconfronteerd wordt met de indrukwekkende en geheimzinnige natuur. Men neemt het beste Freistadt als uitgangspunt. Het is een van de meest idyllische stadjes van Oosten rijk, het verkreeg reeds in 1241 het stadsrecht en ook nu nog is het middeleeuwse karakter bewaard ge bleven. Dat ziet men aan de stads muren en wallen en aan de twee middeleeuwse stadspoorten: de Lin- zer poort en de Boheemse poort. Vooral getuigt hiervan het grote vierkante plein met de deftige bur gerhuizen en hun sierlijke puien. Want Freistadt lag in de middel eeuwen aan de z.g. „Zoutweg" en vormde de verbinding tussen Noord en Zuid. maar vooral tussen Oosten rijk en Bohemen. Uitslagen van de perenwedstrijden. De tussen haakjes geplaatste cijfers geven de stand weer na de laatste ronde. Groep A: 1. v. d. Heuvelmevr. Crama 149 p. (273); MarkCrama 120 p. (227); mevr. Tielkemeijer mevr. Brakel 112 p. (216); heer en mevr. Aenmey 124 p. (232)v. d. DriftEling 78 p. (214); mevr. v. d. Driftmevr. Den Dekker 103 p. (213) v. d. OeverRijnsburger 102 p. (207); hr. v. d. Starhr. Ooms jr. 97 p (202)hr. n mevr. Bernard 109 p. (204)mej. Brunéhr. Kop 86 p. (172). Groep B: mevr. Been inkhr. la Lau 140 p. (243)heer en mevr. Kruts 132 p. (240)dames v. d- Heu velPostma 115 p. (240); H. H. Jon kersv. Zanten 115 p. (250); Pen Van Dijk 115 p. «252); dms. Jee- Stynis 104 p. (217); dms. Jonk—Vo gel 87 p. (186); dms. Brandt—Vlaar- dingerbroek 74 p. -185); dms. Mes- singh—Koet 82 (183); dms Miranda —Van 76 (164). Freistadt: nog spotgoedkoop Er moet een tijd zijn geweest waarin de burgers van dit handels stadje zo onvoorstelbaar rijk waren dat zij volgens de volksmond in staat waren om de hele stad met al le kerken, gebouwen en schatten te kopen. Nu is er een einde gekomen aan die overweldigende rijkdom, om dat Freistadt onmiddellijk aan de grens ligt en er geen handel meer mogelyk is met Tsjecho-Slowakije. Het is een rustig provincieplaatsje ge worden van gewezen middenstanders. Van hieruit kan met 't beste uit stapjes maken naar de bossen en de kleine dorpen in de omgeving. Lang zaam begint men daar met het in richten van pensions en het bouwen van moderne kleine hotels, doch het is slechts een begin. Daarom betaalt men hier voor een kamer met ont bijt (met ei) 25 schilling, dat is f 3,75 en dan heeft men een kamer met balkon met het uitzicht op ber gen en bossen! Uren dwalen Men kan hier urenlang wandelin gen maken en komt dan langs oude kastelen zoals Wildsberg, Rechen- stein, Wartberg en Baumgartenburg. De vesting Klam is wel het mooiste en vooral het klooster Baumgarten- Manege Van Zeist feestelijk geopend VOORSCHOTEN „Wat hebt gjj van uw vrijheid gemaakt? Een vraag, die in deze dagen velen aan velen stellen. Het gemiddelde ant woord is niet slecht. Na de oorlog is een nieuwe periode begonnen, een periode met andere wensen en soms andere eisen. Het huisdier, dat de mens door de eeuwen heen trouw heeft gediend, scheen het slachtoffer te worden van de nieuwe ontwikke ling, het paard als last- en trekdier heeft de strijd verloren. Gelukkig is het paard als huisdier gebleven en leder kan er gelukkig mee zyn, dat dit edele dier thans hoe langer hoe meer in trek geraakt als rijdier voor ontspanning en sport. Met vreugde open ik de hernieuw de manege Van Zeist, de jeugdrij- school „New Forest", die de paarde- sport mee helpt te populariseren. De gemeente Voorschoten is dankbaar voor de burgers, die zonder aan te kloppen by de overheid, de jeugd vertrouwd willen maken met het paard". Deze woorden sprak burgemeester L. de Kool zondagmiddag by de fees telijke opening van de manege Van Zeist en Jeugdrljschool „New-Forest*. Na de burgemeester volgden tal van sprekers, die de heer en mevrouw Van Zeist complimenteerden met de ze moderne rijschool, die in een gro te behoefte voorziet. Een koffiebar werd aangeboden door de heer Tim mermans namens jong en oud. De Postruiters uit Den Haag boden een fraai paardehoofdstel aan. De vele honderden belangstel lenden kregen daarna een feestpro gramma aangeboden. Het Jeugdcar- rousel opende dit programma. Deze selectie uit de ruim tweehonderd Jeugdrijders, gekleed in groene trui en rijbroek, stal de harten van de ve le ouders. Daarna volgde een openba re les door de Postruiters (PTT) uit Den Haag. Een Cavaletti-demonstra- tie en Pas de Deux besloten het pro gramma voor de pauze. Na de pauze kwam een springcon cours, daarna voltigeren. Pas de Ouatre en tenslotte een senioren- carrousel. VOORSCHOTEN Maandagavond 13 mei zal de stadsorganlst van Haarlem, Albert de Klerk een con cert geven op het orgel van de dorps kerk. Aanvang 20.15 uur. Uitgevoerd zullen worden van J. P. Sweelinck o.a. Toccata in d-moll, een koraalbewerking over „O mensch.be- wein dein Sünden grosz" en Fanta sia op de manier van een echo; een concerto van Johann Gotfried Wal ter en verder werken van Louis Marchand, Johann Sebastiaan Bach en César Franck. Tevens zal Albert de Klerk een improvisatie ten geho re brengen over een opgegeven the ma. De concertavond wordt georgani seerd door de culturele commissie van de hervormde gemeente. VOORSCHOTEN De herden king van de gevallenen uit de laat ste wereldoorlog vond plaats rondom het verzetsmonument in de bocht van de Koningin Julianalaan. Ter wijl de klok van de dorpstoren luid de, vertrok men voor een stille tocht van het gemeentehuis naar het mo nument. De stoet werd geopend door burgemeester L. de Kool, de wethou ders en een aantal raadsleden. De beide harmoniegezelschappen „Ben- venuto" en „St. Laurentius" gaven toepasselijke muziek ten gehore. Nadat een trompetblazer de twee minuten stilte had aangekondigd, klepte het Angelusklokje van de dorpstoren. Na het spelen van de tap toe door een hoornblazer, volgde de kranslegging. Namens de gemeente werd de krans gelegd door burge meester L. de Kool en wethouder drs. A. F. van der Laan. Daarna legde de Kon. Wilhelminavereniging een krans en een aantal verzetslieden uit de groep, waarvoor het verzetsmo nument is opgezicht. De sobere plech tigheid werd besloten met het zingen van het eerste en zesde couplet van hert Wilhelmus. VOORSCHOTEN Gisteravond was er in de Dorpskerk een bevry- dingsdagsamenkamst onder auspiciën van de raad van samenwerkende ker- I ken van Voorschoten. Deze samen- I komst bestond uit de opvoering van „Korczak en de kinderen" van de Duitse schrijver Erwin Sylvanus door 1 de Leidsce ohristelyke toneelgroep „Imperium". Het is een aangrijpend verhaal van een Poolse (en joodse) kinderarts in het ghetto van War- chau en de Duitse commandant. Niet alleen de heldenrol van deze arts, die samen met zyn weeskinde ren zingend de gasoven in stapte, maar ook de heersersrol van de Duit se commandant, met al zijn twijfels en onzekerheden, grepen de toe schouwer aan. waren ongeveer 200 belangstellenden WARMOND Niet-christelijke korfballiefhebbers kunnen zich voortaan als gastleden opgeven bij de Christelijke Korfbalvereniging „CKC Warmond." De vereniging heeft hiertoe besloten op de laatste algemene ledenvergadering om wat meer ruimte te krijgen bij het vast stellen van de twaalftallen. Voor de vergadering in „Het Tref punt" was weinig belangstelling. De voorzitter, de heer E. de Vos, maak te bekend dat in verband met werk zaamheden aan de velden van het Overbos op dit terrein niet getraind kan worden van 15 juni tot 15 augus tus. Naar een ander tijdelijk terrein wordt nog gezocht. De trainingsuren werden als volgt vastgesteld: maandag - aspiranten (7 uur), donderdag - pupillen (half zeven tot half acht) en vrijdag - se nioren en junioren (7 uur). De voorzitter spoorde de leden aan op Hemelvaartsdag, waarop de War- mondse Hervormde jeugdraad een sportdag organiseert, goed voor de dag te komen. Bij de bestuursverkiezingen werd de heer K. Nieuwenhuis gekozen in de plaats van H. Roest. In de voor lopige feestcommissie voor de win ter '68/'69 namen zitting de dames Oskam-Oomsen en W. Loddel en de heren Bommezijn en J. van Leeu wen. Warmond herdacht de gevallenen WARMOND Aan de stille tocht naar het monument voor de gevalle nen in Warmond werd door zeer ve len deelgenomen. Vooral de jeugd was sterk vertegenwoordigd. Aan de tocht ging een avonddienst in de R.K. kerk vooraf, waaraan medewer king werd verleend door de beide Warmondse muziekkorpsen. Er was ook declamatie. Bij het monument werden vele bloemstukken neergelegd, waaronder een krans van het gemeentebestuur. Sportdag Warmond WARMOND Op Hemelvaartsdag wordt in Warmond traditiegetrouw een sportdag gehouden met mede werking van de Hervormde Jeugd raad. De wedstrijden beginnen op 23 mei as. om 11 uur. Deelname staat open voor iedere ingezetene vanaf de leeftijd van 7 jaar. Man kan zich opgeven vóór 19 mei by de heer A. Sikking, Dorps straat 8; boekhandel „Papyrus"; de heer B. Oskam, Herengracht 3 en de heer G. van Leeuwen, Irenestraat 16. De leerlingen van de hervormde en r.k. scholen kunnen zich op school laten inschrijven. Ledenvergadering KVP: samenwerking bepleit WARMOND Op de algemene le denvergadering van de KVP in War mond hebben de leden aangedrongen op nauwe samenwerking met de pro testants-christelijke groeperingen. Er werd het plan geopperd om op zeer korte termyn met de ARP en de CHU van gedachten te wisselen over een gezamenlijk verkiezingsprogram ma met betrekken tot de Warmond- se problemen .De samenwerking werd te meer bepleit omdat inmiddels het interim-rapport van de groep van Achttien (KVP. AR en CHU) is ge publiceerd. De vergadering in hotel „De stad Rome" discussieerde over een inge zonden stuk van de heer drs. C. J. van Kuijen. De heer Kuyen vond de verklaring van de voorzitter van de KVP-raadsfractie onduidelijk. Voor raadsleden die geen vertrou wen meer stellen in de KVP zyn er volgens he mdrie mogelijkheden: óf zy stellen hun zetel ter beschikking, öf zij worden radicaal, óf zij blijven in de KVP en werken dan loyaal mee aan het herstel van de partij. De voorzitter, de heer Tijdhof, ver klaarde dat er volgens het bestuur vooralsnog geen aanleiding Is uit de KVP te treden. De penningmeester deelde mee dat er in de kring Leiden ernstige bezwa ren bestaan tegen de landelijk voor gestelde gedifferentieerde contribu tieregeling. die door sommigen als discriminerend wordt bestempeld. Postduivenvereniging „War mond" Wedvlucht vanaf St. Ghis- lain met 223 oude duiven; afstand 201 km. Gelost om 7.10 uur bereikte de eerste duif haar hok om 9.07.11 uur. Sterke zuid-zuidwesten wind Uitslagen: dr. J. Venker, 1.2.6.10; J de Vroomen, 3; A. v. d. Drift, 4; G. Zandbergen. 5. A. v. Noort jr., 7; J. C. de Koekkoek, 8 en Van de Zuiden-Mol, 9. Doden herdacht in Bos van Wijckerslooth OEGSTGEEST De plaats van het verzetsmonument in het Bos van Wijckerslooth leent zich er bijzonder toe om in rust en stilte de doden herdenking te houden. Er heerste daar als het ware een gewijde rust toen 's avonds om half acht na het lulden van de kerklokken de honder den. die bijeengekomen waien, samen zongen „Wilt heden nu treden", waarna pastoor H. J. Kooijman in zijn herdenkingswoor d wees op de dankbaarheid jegens hen, die in de oorlogsjaren in het verzet hun leven gaven. Dit aerdenken mag evenwel niet blijven bij bloemen en kransen. Wij zijn nog ver verwijdeid van hetgeen twintig jaar geleden is geformuleerd inzake de rechten van de mens. De pastoor wees op de mensonwaardige toestanden in de wereld, die een belemmering zijn voor echte vrede en viijheid. Hy riep op tot het stellen van een daad van sociale rechtvaardig heid door Nederland en besprak voorts de woorden van ds. King over de ideale wereld. Na samen gezon gen te hebben „Blijf by my Heer" volgde kianslegging en stilte. De „Last Post" weerklonk en toen ons volkslied was gezongen werd het défi lé, dat door de burgemeester werd geopend, langs het monument gehou den. St. Jorismarsen op 18 mei OEGSTGEEST Burgemeester jhr. T. A. J. van Eys>nga van Oegst- geest zal zaterdag 18 mei de opening verrichten van de 22ste nationale „Sint Jorismarsen" op het terrein van kasteel Oud-Poelgeest. Om 2 uur worden de gasten in het restaurant ontvangen, gevolgd door de roffel van de band en de opmars naar de slotvijver, waar het groot saluut van de band zal worden gege ven met het hijsen van de vlaggen. Hierna spreekt de waarnemend voor zitter van de Plaatselijke Commissie Oegstgeest, de heer A. Parmentier een welkomstwoord uit en burge meester Van Eysinga verricht de ope ning om half drie. Nadat het Sint- Jorismarslied is gezongen, vertrek ken de wandelaars om kwart voor drie. Om 4 uur is er een concours van de diverse bands. Nadat om kwart over zes de pry zen worden uitgereikt, volgt de sluiting om half zeven. Auto over de kop OEGSTGEEST Op Ryksweg 4 on der de gemeente Oegstgeest, ter hoog te van de Vinkweg, wilde de bestuur der van een personenwagen die in de richting Den Haag reed tegen kwart voor negen de file verlaten. Reeds ge- gedeeltelijk op de linker rijstrook zag hy dat een andere wagen hem wilde passeren. De man trachtte zijn wa gen op de rechter rijstrook te krijgen, maar de auto slipte en sloeg enkele keren over de kop. De bestuurder, een Inwoner van Egmond aan Zee. liep lichte verwondingen op. De wa gen is aanzienlyk beschadigd. Ds. Kranenburg leidde herdenkingsdienst gevallenen ZOETERWOUDE Nadat het vo rig jaar de deuren van de herv. kerk gesloten bleven voor dodenher denking was er dit jaar weer een interkerkelijke dienst, waarin ds. S. Kranenburg van Amstelveen voor ging. HU was in de beaettingsjaren predikant in Zoeterwoude, bovendien was hij daar een van de leiders van het verzet. Ds. Kranenburg hield zyn toe spraak uit een schriftgedeelte van het boek Micha, waarin deze een visioen had over het komende vre derijk. „Is het niet om moedeloos van te worden, als we zien hoe men in de wereld elkaar steeds weer naar hec leven staat, maar toch, het eeu wige Vredenrijk zal zeker komen, dan worden de wapens omgesmeed tot ploegijzers", aldus ds. Kranen burg. Na de korte dienst vertrok een stille toch naar het monument aan het raadhuis. De stoet werd vooraf gegaan door militairen van de Na tionale Reserve, die ook de wacht voor het raadhuis betrokken. Na mens het gemeentebestuur werden kransen gelegd door burgemeester J. A. Detmers en wethouder H. W. M. Sies: de heren J. v. d. Geest en J. Westdorp vertgerrwoordigden de Oranjevereniging Zoeterwoude-Dorp en de heer Th. Pley legde bloemen in zyn kwaliteit van voorzitter van het Oranje Comité van de Hoge Ryn- dyk. Namens het voormalige verzet werden bloemen gedeponeerd door dr Kranenburg en de heer H. Wil helm. Tot slot sprak burgemeester Det mers de hoop uit dat de dodenher denking in zijn gemeente tot in de lengte der Jaren zal voortduren. CAPELLE AAN DE IJSSEL In het veld was Wassenaar niet zo heel veel minder dan kampioen CKC. maar het wordt eentonig om het te zeggen als het om het benutten van de kansen gaat dan zyn de Ker- kehouters eenvoudig nergens. Al in de openingsfase liep CKC wat de score betrof ver van Wassenaar weg. In de 2de minuut schoot Wouters hard langs doelman Clement en de- zelfde spelers zorgde ook voor de I tweede CKC-treffer. Voor de rust werd het nog 3—0 door een doelpunt i van H. van Tuyll. In de tweede helft liep de Capelle ploeg de tegenstand van Wassenaar omver. Van Raay en Verdugt (2x> voerden de voorsprong op tot 60, I waarna Barnhoorn eindelyk een te- I genpuntje kon fabriceren. H. van j Tuyl maakte er 71 van en Van Stralen bepaalde de eindstand op 7—2. De vergadering van de gemeen teraad van Warmond, zal niet mor gen. maar vanavond woiden gehou den. Aan de Technische Hogeschool in Delft slaagde de heer L. W. Nou- wens uit Oegstgeest voor het inge nieuersexamen scheikundige techno logie. ALPHEN AAN DEN RIJN In de ouderdom van 78 jaar is over leden ds. Joh. A. Bosch, emeritus predikant van Daarle. Voordat hij naar deze gemeente vertrok was ds. Bosch ruim 20 jaar predikant van de gereformeerde kerk van Alphen aan den Ryn. Na zyn emeritaat, oktober 1958, vestigde hij zich weer in Alphen. Tydens het verblyf van ds. Bosch in Alphen kwam de gemeente tot flinke ontwikkeling. Dit leidde er in 1932 toe. dat, nadat er enkele kan didaathulppredikers waren ge weest, een tweede predikantsplaats werd ingesteld. De overledene leefde sterk mee met de gemeente en vooral vele ou deren hebben een goede herinnering aan ds. Bosch. Ook in de classis en de particuliere synode stond hy hoog aangeschreven. Donderdagmiddag om drie uur zal het stoffelyk overschot van ds. Bosch ter aarde worden besteld op de Oos terbegraafplaats. Hieraan zal een samenkomst, die om kwart voor twee begint, in gebouw „NabU" vooraf gaan. BURGERLIJKE STAND Zoeterwoude Geboren: Ar noldus G. M„ z. v. J. W. N. van der Poel en M. M. Ammerlaan; Christina M.. d. v. P. G. J. M. van Benten en M. Paarde- kooper; Franciscus F. M.. d. v. G. A. M. van Wetten en A. C. M van Nlerop: Vincentlus J., z. v. J. J. C. van Meurs en A. A. Rotteveel; Franciscus A. M.. d. v. C. J. Vaneman en G. A. Th. van der Laan; Petrus H. J.. z. v. J. M. C. van der Ploeg en J. M. van der Poel. Ondertrouwd: J. H. van Dijk, 49 Jr., en A. J. van Rijnsoever. 48 Jr.; L. A. M. Kleverlaan, 23 Jr., en A. M. Dlest. 22 Jr.; P. Hondema, 24 Jr.. en H. P. Kornaat. 24 Jr.; J. W. Steenvoorden, 39 Jr., en A. M. C de Jong. 29 Jr.; H. C. A. Kamerling, 25 Jr., en J. P. E. M. van Benten, 24 Jr.; A. J. van der Poel, 28 Jr.. en C. G. M. van Haastert, 25 Jr. Overleden: L. Luijendtlk, 65 Jr.; M. H. Niemeijer. 75 Jr. Getrouwd: J. G Timmermans en M. A G. L. Sieverding, H. Kamphuis en A. C. H. van Velzen; L. Q. van der Ham en J. M. van der Salm; J A P. van Winden en H. M. E. Valentijn; J C. van Rijn en Q. J M. Kleljweg; G. J. Vogelaar en E. M. Bijvoet. ROELOFARENDSVEEN Na een periode van lage pryzen voor diver se bloemensoorten was de afgelopen dagen te merken dat Moederdag weer voor de deur staat. Met daar naast een daling van de tempera turen was dan ook een verbetering van het prijspeil direct markbaar Aan de veiling „E.M.M.-Roelof- arendsveen" kan dit voor de tulpen en narcissenpryzen van weinig be tekenis meer zijn. Natuurlijk heeft men nog enige aanvoer, vooral van de latere tulpensoorten. De grote produktie is hier echter weer verleden tijd. Hiervoor in de plaats kent men nu weer een toenemende aanvoer van b.v. duizendschoon, margrieten, col- villeis en Lathyrus. Van de Colvilleis zyn het vooral de Spitfire en Nymph die in grote hoeveelheden voor de klok komen. Begrypelyk was de prijs van b.v. voor de Nymph van boven de vyf gulden per bos niet houdbaar, zodat men de laatste dagen met een top- prijs van f3.80 per bos genoegen moest nemen. Ook de Spitfire on derging by de grote aanvoer een verhoudingsgewijs geüjke prijsda ling Voor de specifieke zomerbloe men als Margrieten, Esther read duizendschoon, dhoromcum etc. was een goede vraag. Ook de irissen verkregen een belangrijke prijsver betering van f0.70 tot f 1.35 per bos. Ook de anemonen zyn geruime tijd laag geprijsd geweest. Het aanbod is vrij groot en ook hier is een be langrijke prijsverbetering. Het zelf de kan worden gezegd van de freesia. waarvan een uitgebreid assortiment de klok passeert. Een belangryk ex- sportartikel is ongetwijfeld ook de Am. anjer. De kwaliteit wordt aan zienlyk beter al heeft men nu wel een belangrijk percentage ge scheurde exemplaren die als ge plakte worden aangevoerd. De prij zen liepen in de afgelopen dagen sterk op, zodat nu de beste kwali teit weer boven de f 0.40 per stuk noteerde. Van groot belang in de aanvoer zdjn nu ook de rozen. Het op zee overboord werpen van haring door New Poundlandse ruignetters heeft een dergelyke om vang bereikt, dat de vissers van over heidswege hier tegen worden gewaar schuwd. In voorkomende gevallen zal de visvergunning worden ingetrok ken. Hiertoe zal toezicht worden uit geoefend. De overvloed aan haring was vaak zo groot, dat een schip dat de vangsten moest overnemen, niet alles kon meenemen. Het restant werd dan weer aan de zee terugge ven Deze haring i6 hoofdzakelyk be stemd voor de conserven- en vismeel - fabrieken.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13