'arijs plaats redesgesprek Harttransplantatie in Britse hoofdstad en in Houston (VS) anoi en VS stemmen in met verleg op of omstreeks 10 mei Verolme gaf geen opdracht voor houw van mammoetdok lemming ÜERBERICHT Geniet nu van de lente! Geen „Expo" in Nederland VLIEGTUIGRAMP IN TEXAS: 84 DODEN ©uc/ ©fceuwo ericht 1 maart 1860 ZATERDAG 4 MEI 1968 No. 32475 .EIDSCH DAGBLAD but: E. A. Ei van Dishoecfe redacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel l, Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie eD Administratie: 25041; Redactie 21607 HINGTON (GPD) Noord-Vietnam heeft erin toege- nd voorbereidende besprekingen te beginnen in Parijs op :ört na tien mei en de Amerikaanse regering gaat hiermee oord. Dit zei president Johnson gistermorgen op een pers- ferentie, die overal in Amerika op de televisie te zien was. D zei dat alle betrokken par- vertegcnwoordigingen in Pa- hebben en dat aangenomen worden dat iereen in Frank- 'a?r en onpartijdig behandeld Hij waarschuwde voor over- n optimisme en noemde de nde ontmoeting een allereer- ap. Vele gevaren en moeilijk- i liggen nog voor ons, aldus son, die in Parijs vertegen- ligd zal worden door ambas- r Harriman en wellicht ook onderminister van Defensie i Vance. le kanten stroomde instem- met de nieuwste ontwikke- jinnen. Zelfs de Zuidvietna- president Ngoejen Van Tliioe reten dat Saigon met Parijs itmoetingsplaats instemt. Oe t, de secretaris-generaal der igde Naties die de afgelopen zo onvermoeibaar geijverd om overleg over de oorlog in im tot stand te brengen. 5 zich bemoedigd en uit het tan, waar men ook al jaren Ingt op een compromis in am, kwamen ook tevreden ge- De effectenbeurs in New j Wallstreet zei op zijn manier men over het nieuws dacht: ©eisen schoten omhoog en de ■r raakte hopeloos achter". 5011 t meer dan een maand duur- lordat overeenstemming tus- lanoi en Washington werd be over een plaats van ontmoe- werd gisteren algemeen ver- 3 met de lastigheid van Ame- Zuidvietnamese bondgeno- Bekend is dat Saigon weinig voor overleg en dat Zuidviet- zen, die een compromis voor- 11 waarbij communisten een I in de regering zouden moe rijgen, zonder meer in de ge- igenis worden gegooid. druk van Washington heeft II tenslotte ingestemd met Pa- 20 lijkt het, maar meer met zin dan wat anders. Door al het talmen kwam bovendien de kwestie van waar elkaar te ont moeten in propagandistisch water en de afgelopen dagen waren er steesd meer mensen, die in Was hington hardop zeiden dat er ge vaar bestond voor langdurige stag nering op het vredesfront. Hervatting Dit zou vooral gevaarlijk geweest zijn omdat „havikken" er zeker ge bruik van zouden hebben gemaakt om aan te dringen op hervatting van de bombardementen op heel Noord-Vietnam. De afgelopen dagen werd al in mili taire kring betoogd dat de Noord- vietnamezen sterker infiltreerden in Zuid-Vietnam dan ooit en dat de bommenregen op het hele noor den gauw zou moeten worden her vat. (Op dit moment wordt ei slechts gebombardeerd tussen de zeventiende en negentiende paral lel, waar tien procent van Noord- Vietnams bevolking woont)Mi nister van Buitelandse Zaken Dean Rusk zei eergisteren dat ge vreesd moet worden voor een nieuw communistisch offensief in de ko mende weken. Zinvol President Johnson gooide gistern geen olie op dit militaire vuur en daaruit was op te maken dat hij ernstig hoopt op zinvol overleg met Hanoi, dat overigens in het eer ste stadium alleen zal gaan over de voorwaarden waarop Amerika be reid is alle bombardementen op Noord-Vietnam stop te zetten zo dat een echte conferentie op touw gezet zal kunnen worden. Johnson weigerde namelijk te beves tigen dat Noord-Vietnam de infil tratie had uitgebreid sinds de be perking der Amerikaanse bombar dementen en hetzelfde weigerde ook minister van Defensie Clark Clifford een paar dagen geleden. Het ziet er dan ook naar uit dat de president niet van plan is toe te geven aan de druk der militai ren om weer harder te gaan optre den. P*J (Van onze 'erkundige medewerker) %9tILT (GPD) Onverioacht in de afgelopen nacht een jont van Frankrijk naar Jorden getrokken. Om zeven inochtend had dit regen- 'eeds het noorden van ons ireikt en was er in Zeeland ibant al vijf tot acht mm gevallen. Achter dit front t aanvankelijk vochtige en lucht van 12 tot 15 graden Wij blijven dit iveekeinde 1 ij een depressie die via En- in de richting van de ■ee trekt. Aan de ivestzijde 1 komen boven de Britse in belangrijk koudere en loordelijke winden voor. In erggebied van Schotland 1 zelfs natte sneeuwbuien momen. Het weekeinde zal wat wisselvallig zijn met dan wat meiregenbuitjes, fperatuur blijft op een ni- 'at vrij normaal is voor be- 9X namelijk 12 tot 14 gra- r zijn later ook enkele op- jen te verwachten, waarbij ikke toind weer naar zuid- li draaien. 5 MEI 1968 Dp: 05.03 uur; onder: 20.12 uur. >p: 10.42 uur; onder: 02.44 uur. iter in Katwijk: 8.11 en 20.48 iagwater: 3.38 en 16.08 uur. 6 MEI 1968 op: 05.01 uur; onder: 20.13 uur. op: 12.04 uur; onder: 03.03 uur. tater in Katwijk: 9.19 en 22.00 togwater: 4.36 en 17.20 uur. ummer bestaat uit 22 pagina'# Gesprek Biafra eu Nigerië begint morgen LONDEN (AFP) De inleidende besprekingen tussen Nigeria en Biaf ra ter beëindiging van de Nigeriaan- se burgeroorlog beginnen morgen in Marlborough House in Londen, zetel van het secretariaat-generaal van het Britse Gemenebest. De besprekingen zullen dienen om een plaats vast te stellen waar de werkelijke vredesonderhandelingen gevoerd moeten worden. De zegslie den verwachten dat Nigerië op de be sprekingen vertegenwoordigd zal wor den door Chief Anthony Enahoro, mi nister van Voorlichting en Arbeid, en Biafra door Sir Louis Mbanefo, de voormalige opperrechter van de af gescheiden Nigeffiaanse Oostprovin cie. Beide onderhandelaars worden in de komende 24 uur in Londen ver wacht. ADVERTENTIE De handige UIT-IN-EIGEM-LAND map met tips en autokaarten biedt U korting bij ruim 200 hotels, restaurants en zomerhuisjes! Trek er op uit en maak zelf uw keuze Inlichtingen en mappen bij de VW's en ANWB. Uit alles blijkt trouwens dat de Ame rikaanse troepen in Vietnam geen zoetsappige houding aannemen de laatste tijd. Er zijn aan een stuk door offense ven in het zuiden aan de gang van Amerikaanse en Zuid- vietnamese kant en de bommen- ladingen die op de relatief kleine strook Noordvietnamees gebied worden gestort, slaan geregeld re cords. Het is dan ook zeker niet Washing- tons bedoeling het onderhande- lingsbeleid samen te laten gaan met militaire dèescalatie zolang de tegenpartij zich niet in dezelfde richting wil begeven. Naast de na druk op overleg lijkt vooral minis ter Cliffords opzet te zijn een mi litaire situatie te scheppen, die aanvaardbaar is voor de Ameri kaanse publieke opinie (dus niet te veel kost aan dollars en mensen levens) en die aan de onderhan delingstafel geloofwaardig is. Of hem dit lukken zal is de grote vraag op dit ogenblik, want zoals bekend is het Cliffords streven de Zu«dvietnamezen beter te trainen en te bewapenen zodat zij een gro ter deel van het militaire schild voor hun rekning kunnen nemen. Maar tot nu toe lukte het nooit de Zu'idvietnamezen een geloofwaar dige militaire macht te maken en of dit lukken zal terwijl onderhan delingen alles onzeker maken lijkt een gok. Enorme oinzet in Wallsireet NEW YORK (Reuter) Giste ren zijn in het eerste uur van de handel op de Newyorkse effecten beurs 6.338.990 aandelen omgezet, meer dan ooit te voren in een eerste uur. Het oude .record, 6.316.000 aan delen, kwam tot stand op 3 april. Op 10 april gingen 6.290.000 aandelen om. De grote bedrijvig! eid hield ver band met de overeenstemming die Washington en Hanoi hebben bereikt over Parijs als plaats voor inleiden de vredesbesprekingen. De tikker liep op een bepaald moment een ach terstand van 15 minuten op. Uiteindelijk heeft de aandelenom- zet gisteren een omvang bereikt van 17 988.750 stuks, het op twee na hoog ste cijfer in de geschiedenis van de beurs. De tikker, die 's ochtends op een bepaald moment een achterstand van 25 minuten op de handel had, was bij het slot van de handel vier minuten achter. Nadat de koers 6terk was gestegen, trad later weer een lichte reactie in. Leicis jongetje verdronken LEIDEN In de afgelopen nacht heeft de politie uit het water van de Steenschuur tussen Korevaarstraat en Ga- renmarkt het stoffelijk over schot opgehaald van de vier jarige Martien de Water. Het jongetje werd reeds sinds gis termiddag 4 uur uit de ouder lijke woning aan de St. Joris- steeg vermist. ROOFOVERVAL OP STATION VOORBURG DEN HAAG (GPD) Een onge veer 25-jarige man heeft vanochtend vroeg een roofoverval gepleegd op het spoorwegstation Voorburg aan het Koningin Wilhelminaplein in Voorburg. Hij is er vandoor gegaan met ongeveer tweeduizend gulden. Om ongeveer kwart voor zes liep de overvaller het plaatekaartenkan- toor in Voorburg binnen en dwong de aanwezige beambte in een hoek te knielen. Volgens de beambte werd hy bedreigd met een hard voorwerp, dat de overvaller onder zijn jas zou hebben gehad. Een greep in de kas van het sta tion leverde ongeveer tweeduizend gulden op. De overvaller ging er daarna vandoor in een gereedstaan de auto, vermoedelijk een kleine crème-kleurige. De politie in Den Haag en omgeving was vanochtend op grote schaal op zoek naar deze auto. DEN HAAG (ANP) Het kabinet heeft gisteravond in de ministerraad besloten ons land niet aan te melden als gegadigde voor het houden van een wereldtentoonstelling. Dit heeft de RVD meegedeeld. Scheveningen wil vlootschouw op Vlaggetjesdag DEN HAAG (GPD) Het comité vlaggetjesdag in Scheveningen stelt pogingen in het werk om dit jaar na een onderbreking van vele jaren weer te komen tot het houden van een vlootschouw van vissersschepen, van de Scheveningse haven uit, langs de kust. Als de hiervoor vereiste toestem ming wordt verkregen ligt het in de bedoeling, om zaterdag 25 mei enige tientallen kotters en vleetloggers op zee te doen paraderen (Admiraalva ren). „Laatste" beroep op samenwerking DEN HAAG (ANP) De minister van Economische Zaken, mr. L. de Block, heeft „een laatste" dringend beroep gedaan op de vijf grote scheepswerven in Rotterdam en omgeving, samen te werken bij de bouw en exploitatie van een nieuwbouw- en reparatiedok Voor schepen van een half miljoen ton of meer, in het gebied van de Nieuwe Waterweg. Dit blijkt uit het antwoord van de minister op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Th. Joekes (VVD), die de minister o.a. had ver zocht alles in het werk te stellen om te bevorderen dat de Verolme Dok en Scheepsbouw Mij, de Kon. Mij „De Schelde", de Ned. Dok- en Scheepsbouw My, de Rotterdamse Droogdok Mij en Wilton Fyenoord het project gezamenlijk zullen onder nemen. Voor zover de minister bekend is, heeft de directie van Verolme geen opdracht gegeven om met de bouw van een dergelyk dok te beginnen, wel is men begonnen met het egalise ren van het terrein waarop het dok- project van deze onderneming even- tuecl zou worden uitgevoerd, aldus de minister. Op 7 maart herhaalde minister De Block ten overstaan van de vijf direc ties een verzoek dat hy reeds in ja nuari had gedaan, om tot een zodani ge vorm van samenwerking te beslui ten dat over het verlenen van een fi nancieringsgarantie kon worden be slist. De minister verzocht de vijf werven om hem uiterlijk binnen een maand het resultaat van hun overleg mee te delen. De werfdirecties zonden de minis ter op 8 april een brief, maar noch deze brief, noch verdere inlichtingen waren van dien aard dat een besluit kon worden genomen over de finan cieringsgarantie. DAWSON (AP) In de buurt van de stad Dawson in de Amerikaanse staat Texas is gisteren in een zwa re storm een viermotorige Electra met 79 passagiers en vijf beman ningsleden in de lucht ontploft. Er zijn geen overlevenden. Ooggetuigen verklaarden dat het toe stel door twee ontploffingen werd getroffen alvorens het neerstortte, de wrakstukken liggen verspreid Reddingsploegen zoeken tus sen de wrakstukken naar de lich amen van de slachtoffers. over een groot gebied. Het toestel was eigendom van Braniff Interna tional Airways. In 1959 stortte een Electra van deze luchtvaartmaat schappij neer by Buffalo In de staat Texas. LONDEN/HOUSTON (Reuter, DPA) Slechts enkele uren nadat gisteren in het Episcopaal ziekenhuis St. Lucas in Hous ton (Texas) de negende harttransplantatie ter wereld op een mens was uitgevoerd, begon in het nationaal ziekenhuis voor hartziekten in Londen de tiende, tevens de eerste in Engeland. Eveneens voor het eerst in Engeland werd donderdag in het Addenbrooks ziekenhuis in Cambridge met gunstig resultaat een lever transplantatie verricht. De operatie in Houston duurde drie gedaan over de Identiteit van de do- uur en werd uitgevoerd door een ploeg chirurgen van de Baylor uni versiteit. Hierbü werd de techniek van dr. Norman Shumway gevolgd, die zelf donderdag aan de de Stan ford universiteit in Californië een dergelijke ingreep verrichtte. De patient van Shumway, de tim merman Joseph Rizor, maakt het nog steeds goed. Hij was gisteren in staat met zijn ogen en handen tekens te geven. Hij heeft voor de ademha ling nog wel de hulp nodig van een zuurstofmasker. Een woordvoerder van het me dische centrum van de universiteit maakte vrijdag bekend dat de donor van deze operatie de telefoon-direc teur Rudy F. Anderson was. Hij leg de elke morgen drie kilometer in de looppas af. Hy overleed aan een hersenbloeding. Bevredigend De toestand van de patient in Hous ton is bevredigend. Hij is de 47-jarige boekhouder Everett Clair Thomas uit Phoenix (Arizona). Hij kreeg het hart van een vrouw, die donderdag met een kogel in het hoofd was opgeno men en in de loop van de nacht over leed. Alleen het onderste gedeelte van haar hart werd overgeplant. Belegerd De officiële bekendmaking door het ziekenhuis voor hartziekten in Londen van de eerste harttransplan tatie in Engeland kwam kort nadat journalisten het ziekenhuis hadden belegerd in verband met geruchten dat het lichaam van een hartdonor van een ander ziekenhuis in Londen daarheen was gebracht. Er werden nog geen mededelingen nor en de ontvanger. De donor zotl volgens geruchten een Ierse bouw vakarbeider Ryan ztfn, die door een val om het leven was gekomen. Later werd door een woordvoerder van het ziekenhuis meegedeeld dat de harttransplantatie in Londen ia voltooid en dat de toestand van de patient bevredigend is. ADVERTENTIE BREESTRAAT 173 ADVERTENTIE H.M. de Koningin, tezamen met de beeldhouioer Henry Moore. I aan wie gisteren door Prins Bernhard de Erasmusprijs ivera uitgereikt. Norma,'n Van Aarsen-produkt (sinds 1880), Boxmeer, tel.08855/1401 ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van 1 4 Mei 1868 De Bibliotheek van de I Maatschappij der Neder- c landsche Letterkunde werd s dezer dagen weder verrijkt j met een geschenk van den q i hoogleraar J. G. de Hoop ij Scheffer te Amsterdam, be- staande in eenige fragmen ten van een zeer oud hand- schrift van Maerlant's Rijm bijbel, gevonden in den rug j van een hoornen band uit de c 17de eeuw. 4 In de volgende week zal ij 9, te Witsum een 72-jarige we- •V duwnaar voor de zesde maal i een huwelijk aangaan en wel 9 met zijn dienstmeisje van 20 jaren.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1