kker in a vorm Palle Lykke uitgevallen Davis Cup U.V.S.-E.B.0.H. O verinaas- Rood e 11 b u m onverwacht topduel L.F.C.-Sparta Wilde demonstraties bij Zweden-Rliodesië Krantenbezorger gevraagd Sporttoto ederland-Spanje 1-1 rfrste dag Davis-Cup na Piet de Jong staat voor een dilemma Zesdaagse van Rotterdam ok Jan Hajer ;oed op slag enkele sla?- Zondag 2.30 uur Bedankt als lid van LFC Tennisduel afgelast iAO 4 MEI 1968 PAGINA 17 DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD ajENCIA (ANP) Met stijgende onrust hebben de meelevende tennisliefhebbers van Valencia op de ope- van de Davis-cupwedstrijd SpanjeNederland moe- inzien hoe het in hun ogen van weinig faam voorziene j Tom OkkerJan Hajer zowaar een ernstige bedrei- vormde voor de al jaren bestaande Spaanse Davis-cup- tie. de eerste dag zijn de kansen nog volkomen open: 11, mocht worden verwachttegen de Spaanse jaar Santana de weg van de zwakste had -9, 3-6 en Tom Okker met meer overmacht cijfers (7-5, 6-3, 7-5) doen vermoeden Spanje's tweede rJuan Gisbert versloeg. van links naar rechts. Geen bal zo scherp geplaatst of hij liep er op. Santana werd zelfs gedwongen zeer op de man te spelen om de gevaar lijke slagen van Hajer op de vleu gels te beperken. Het was tenslo tte de routine die het won van de pure inzet. Maar uit het applaus dat de Nederlander bij het verlaten van de baan begeleidde, bleek duidelijk dat het Spaanse publiek waardering had voor de tegenstand die de Neder lander bijna twee uur had geboden. En toch waren de laatste games duidelijk de minste die Hajer speel de. Het verlies van de tweede set na een voorsprong van 52 en vijf 6etpoints op de eigen service en nog vier kansen op nieuwe doorbraken, hadden het vuur gedoofd. Ineens voelde hij de onbarmhartig brandende zon en toen hij in het begin van de derde set zich verstap te en geforceerd ging lopen, was het snel gedaan. Santana beslechtte de partij zotls een waar kampioen be taamt. Als er iets ten nadele van Hajer moet worden gezegd, en dat is met de inzet waarmee hij speel de zeer moeilijk, is het dat hij op de beslissende momenten de opbouw van zijn spel verwaarloosde. ie eerste dag zij Hajer, zoals moe 'ai(man van het jaai Jen inslaan, 4-6, 7-9 i drie sets-partyen. waarbij moet worden dat Hajer tegen L bij de stand 52 in de set op zijn eigen opslag niet r dan vijf setpunten kreeg en injaard bij het tweede daar- jet een gelukkige netbal goed jam. Anders had hij voor het Binds jaren in zijn Daviscup- ,an tegen een Europese tegen een set moeten afstaan, st had Hajer in de eerste de stand 4—4 en 15—30 op ce van Santana ook al een een vrijwel beslissende dooi- thad. damde het geweld, dat Gis- |d de eerste games ontketende, n in en kwam ondanks de eerste en derde set niet iioeiiyicheden. Deze resultaten 1 de Spanjaarden in ernstige [verontrust. De voorspellingen, ivankelijk nogal zorgeloos wer- [esproken, zijn bescheidener Zelfs het dubbel Santana i, dat stellig van wereldklasse ert geen zekerheid op voor het t Spaanse punt. De service in de kardinale punten in het «nel was gisteren van de vaderlanders bijzonder lndruk- nd. er sloeg weliswaar zijn eerste es lang niet altijd in, maar porde toch tien aces, Okker ,B er negen. Santana maakte er I-Ij twee en Gisbert, die zater- KKIet in actie komt, sloeg er ze- Dubbelspel ru-cupaanvoerder Van Dalsum voor het dubbelspel Okker en opgegeven. Maar hij behoudt X-len uur voor de aanvang van de ftlïijd het recht een wijziging aan engen. Het is niet geheel uitge- l dat hij alsnog zal besluiten .Schneider op te stellen en Ha- sparen voor het laatste enkel- in zondag tegen Gisbert. lokker inderdaad zijn stijgen- kan waarmaken door een op Santana, kan de partij van beslissende beteke- i, aangenomen dat Nederland bel verliest. zoals gezegd staat ook dat Diet helemaal vast. Onder de van Prinses inoot a31 1965 en 1967 doorstootte tot de engeround in de eerste de beste uit te schakelen. Wie een der- p:j lie gedachte voor de aanvang van lil'ontmoeting had uitgesproken, por een dromer zijn uitgemaakt, nde'in de tennissport kunnen dro- 'Jk:jtot realiteit worden, want het ,!uil tussen winst of verlies kan hfk in het wel of niet gelukken Vertragend Vto moment kwam voor Hajer bij en ito de tweede set van de wed- I tegen Santana. Intelligent, koel- jig vertragend, had hy zich tot hoogte opgewerkt als de gro- ijaard. Zijn lob was voor de i bewegende Santana een in d*r geworden om voortdurend at op te zijn, zijn dropshots en ^olley's waren niet te veront- ^•tmen. Natuurlijk maakte Hajer vrij veel fouten zelfs. .Zoiets normaal geacht worden voor Dd die internationaal als een ertennisser geldt. Maar Santana •de ook verre van foutloos en l zelfs overklast op het punt de velddekking, hetgeen ge- lljjk als zijn sterkste kwaliteit aangeduid. Hajer schoot als panter van voren naar achteren, haar heeft Nederland een klei- Ujkheid geschapen Spanje, Regelaar" De partij van Gisbert en Okker kan op dezelfde manier worden ge karakteriseerd, zij het dat het hier de Nederlander was. die het spel- beeld bepaalde. In de eerste partij had Santana op rustige wijze een be gin van partijdigheid bij zijn al te enthousiaste landgenoten-lijnrechters de kop ingedrukt. Okker regelde zelf de twistpunten. Ageerde als men zijn tegenstander ten onrechte het voordeel gunde met nieuwe ballen te beginnen, stak een hand op als Gis bert serveerde by de keren dat het rumoer op de tribunes nog niet was bedaard. Kortom, Okker regelde het wedstrijdverloop op een wijze zoals men hem nog nooit in Nederland heeft zien doen. Daarnaast hield hy ook het spel stevig in handen. Gisbert is voorwaar geen figurant ln het Davis Cup-gebeuren. Het vorig jaar won hy achtereenvolgens van de Roemeen Nastase, de Russen Lejoes en Metreveli en de Ecuadorianen Guzman en Olvera alvorens hy in de tweede interzone finale tegen Zuid- Afrika vrij onverwacht aan de kant werd gezet. Maar tegen Okker kon hy niet op. De fors gebouwde Spanjaard heeft er alles aan gedaan. Na 30 voor Okker in de eerste set brandde hy los met een bombardement van services en smashes, dat hem, zonder dat Ok ker een fout maakte, op 53 bracht. steeds minder in te brengen gekregen Ditmaal werd ik overklast, hoewel ik zonder twyfel beter speelde dan in de jaren dat ik van hem won". Tom Okker had geen moeite de toch niet ongevaarlijke Span jaard Gisbert in drie sets te kloppen. De (voorlopige) uitslagen van an dere voor de Davis Cup gespeelde wedstryden luiden: EngelandFrankrijk 30, Sowjet- Unie—Griekenland 0—1 (tweede par ty d door regen uitgesteld), West- DuitslandZwitserland 20, Tsjecho- Slowakye—Brazilië 1—0 (tweede par ty door regen uitgesteld), West- Italië—Hongarye 30. IranIsraël 20, BelgiëPolen 10, Bulgarye Turkije 20, FinlandPortugal 10, LuxemburgNoorwegen 01, Joego slaviëNieuw Zeeland 10, Oosten- rykZuid-Afrika 02. ADVERTENTIE V oetbalprognoses Doorbraak In voorgaande jaren zou de tengere Haarlemmer nerveus zyn geworden. Maar nu niet meer. Hy antwoordde met een love game, for ceerde een doorbraak met slechts één slag tegen en greep de set. Van dat moment is zyn zege geen moment meer in ge vaar geweest. Het was slechts een te grote ontspannenheid van de zyde van de Nederlander, die de party lan ger deed duren dan noodzakelyk was. Gisbert had het voordeel dat het met het vallen van de avond killer werd en hy zyn aangetaste krachten reservoir kon aanvullen. Maar Okker had steeds een antwoord op de acties van de Spanjaard. Daardoor kreeg de derde set een betrekkelyk eenzydig verloop. Okker doorbrak de service van zyn tegenstander, maar kon bij 21 en 54 zijn eigen opslag niet houden. Onder enorm gejuich werd het 55. Een nieuwe overtuigende doorbraak van Okker volgde en op eigen service forceerde hy op 4015 twee setpoints. Evenals Santana had hy voldoende aan het eerste. De wedstryd werd door Gisbert als volgt gekarakteriseerd :„Dit was de zevende keer dat ik tegen Okker speelde. De eerste drie wedstryden heb ik gewonnen, daarna heb ik LEIDEN De wedstryd Over maasRoodenburg is nog onver wacht tot een topduel gepromoveerd, doordat het Haagse VUC zich uit een vrywel hopeloze positie heeft te ruggevochten tot op één punt ach terstand op de bewoners van Var kenoord, wier slappe eindsprint voor zitter Thomassen ongetwijfeld sla peloze nachten moet hebben bezorgd. Overmaas moet dus winnen aannemende dat het door Jan Brinckmann „opgepepte" VUC by Neptunus wint om zich veilig te weten en in feite ligt dus èn het lot van Overmaas èn dat van VUC in handen van Roodenburg. Een zware last voor de Noordbewoners, op wier prestaties in him sportieve- plicht-wedstryd tegen het voor haar behoud vechtende Overmaas zonder twyfel vele ogen gericht zullen zyn Kampioen UVS (weer met v. Schoo- fcen) speelt haar laatste gewone com- petitiewedstryd thuis tegen het Dordtse EBOH. De wedstryd is van geen enkel belang meer, maar de blauwwitten zullen er toch nog wel op gebrand zyn voor Leids publiek hun kunnen te tonen. Prognose een 1. Ontknoping In de derde klasse a kan morgen na een wekenlange strijd de ontkno ping vallen. TOGB heeft zich met nog één wedstryd te spelen een punt voorsprong verschaft en zal by winst (tegen UNIO) ONA en Lugdunum el ke hoop op de titel ontnemen. Lug dunum krygt het by Lisse overigens verre van gemakkelyk. De kikkers zyn zich zo langzamerhand wel be wust van htm enige mogelykheid: winnen. Of het hen nog zal baten? Wassenaar is kansloos tegen de aan staande kampioen van 3B, CKC. In de vierde klasse A spitst de stryd zich onderaan toe tot de wed stryd AltiorASC. Met geen moge lykheid valt er een favoriete ploeg aan te wijzen. Beide kwamen in hun laatste wedstrijd tot een verrassen de overwinning. Als ploeg UJkt ASC iets sterker, maar daar staat tegen over, dat Altior het voordeel van eigen terrein heeft en bovendien over een schutter (Zevenhoven) be schikt. De Langeraarders kunnen zich tevreden stellen met een geiyk spel, iets waar de Leidenaars weinig plezier aan zouden beleven. Teijlingen zal wel met enige zor gen de stryd tegen BEC tegemoet gaan. Na het gebjke spel van vorige week tegen Warmunda is BMT tot op 1 punt genaderd. De Sassenhei- mers kunnen zich nu nog maar wei nig „slippertjes" permitteren. Als de roodzwarten met die gedachte in het veld gaan. geloven we wel, dat zy een kleine zege kunnen behalen. BMT zal zich tegen SJC echter mins tens zo zorgvuldig op de stryd moe ten voorbereiden. De Noordwykers zouden anders wel eens voor een verrassing kunnen zorgen. SJZ en Docos, ploegen, die de punten ook Haarlem gegadigde voor restant van Xerxes j DHC HAARLEM (ANP) De eerste divisieclub Haarlem is een serieuze gegadigde voor het overnemen van de spelers van Xerxes/DHC, die niet naar Feyenoord zullen gaan en voor de plaats in de eredivisie van de Delftse combinatie. De voetbalvereniging Haarlem is in bespreking geweest met geldschieter Hoogenboom van de Delftse club en ïykt aan de financiële voorwaarden van de Rotterdammer te kunnen vol doen. Overigens is Haarlem niet de enige kandidaat voor de overneming. De financiële positie van de Haar lemse vereniging is redeiyk gunstig. Zoals bekend verkocht de vereniging drie jaar geleden haar terrein aan de gemeente Haarlem voor een bedrag tussen de 300.000 en 400.000 gulden. Bovendien leverde een jaar later de transfer van rechtsbuiten Aad Smit naar DWS ook een aanzienlyk be drag op. De werkelyke besprekingen tussen Haarlem, of mogelyke andere gega digden en de heer Hoogenboom zul len op zyn vroegst na 15 mei begin nen. Tot die datum heeft de heer Hoogenboom de andere leden van het stichtingsbestuur van Xerxes/ DHC de gelegenheid gegeven een be drag van 300.000 gulden op tafel te brengen waardoor het voortbestaan van Xerxes/DHC als zelfstandige stichting zou kunnen worden ge waarborgd. Onmiddeliyk nadat deze voorwaarde bekend is geworden, is men begonnen door een inzamelings actie het benodigde bedrag of ten minste een gedeelte daarvan by el kaar te brengen. Alle activiteiten werden echter gestaakt, nadiat was bekend geworden dat Xerxes/DHC van zijn beste spelers aan Feije- noord zou overdoen. Hoe komt mijn club uit? Roodenburg Keereweer, B. de Jonge, Pennenburg, I. v. Weerlee, De Bruin, De Klerk, J. v. Weerlee, Klinkhamer, Den Os, N. N„ E. de Jonge. UVS Sloos, Balkhoven, v. Duyl, Lardé, Plezier, Koren, Leget, Teske, Holl, Désar, v. Schooten. ADVERTENTIE ZILVEREN MOLENTOERNOOI Donderdag 9 mei, 8 uur n.m. (le Amateur elftal) Terrein Boshuizerkade. nog hard nodig hebben, zyn zeker niet kansloos bij resp. Concordia H en VVSB. Voor Boskoop valt of staat het behoud van het vierdeklasser schap in de wedstryd tegen Ooie vaars. Alleen een zege in deze laat ste competitiewedstryd brengt Bos koop op gelyke hoogte met de Ha genaars. Een beslissingswedstrijd zal dan moeten uitmaken, wie van de twee naar de afdeling degradeert. Wy geven de Boskopers in deze zenuwenstryd wel een klein kansje. St. VolhardenAlphia is van geen belang meer, al zal de thuisclub wel winnen. (Van onze sportredactie ROTTERDAM Piet de Jong staat voor een dilemma. De felle middenveldspeler van LFC heeft na de laatste competitiewed strijd tegen RFC officieel als lid van de kanaries bedankt. „Het sloeg in als 'n bom", vertelt de 29-jarige Rotterdammer in zyn stamcafé aan de Beyer- landselaan onder de rook van het Feijenoord-Stadion toen ik met die boodschap by het be stuur kwam. Met opzet had ik niemand iets verteld van mijn plannen. Ik wilde, met het oog op het behalen van het kam pioenschap. geen onrust veroor zaken in het elftal. Maar myn besluit stond al geruime tyd vast. Nou ja, vast Piet de Jong kykt zuchtend in zyn bierglas eerlijk ge zegd begin ik eigenlyk aan mezelf te twyfelen. Er is de laatste weken van alle kanten zó stevig aan me getrokken. Door het bestuur ze hebben me gevraagd zaterdagmiddag 'vanmiddag dus) nog eens te ko men praten maar vooral door de spelers De reden van Piet de Jongs bedanken als lid van LFC? ..Ach, het werd me teveel, Acht jaar lang ben ik, voor de training, tweemaal per week van Rotterdam naar Leiden ge reisd. Trainen vind ik fyn. Fy- ner dan voetballen. Maar dat 's avonds laat terugreizen met- de trein. Alleen. Ik moet er niet aan denken. De laatste twee jaar ben ik ook wat verwend. Toen kon ik met trainer Van der Moer 'Schiedam) mee in de auto. maar die gaat weg Het bedanken als lid van LFC is Piet de Jong, vrygezel en werkzaam by een scheepvaart maatschappij, overigens heel zwaar gevallen. „Ik heb by de kanaries vreselyk veel vrien den gemaakt Acht jaar geleden maakte Piet de Jong die destyds in 't eerste amateurteam van de stadion club speelde 'Feyenoord, waar van hy elf jaar lid was, heeft nog altijd een heel warm plek je in zyn hart) zyn entree bij LFC. In het begin heeft hy wat moeite gehad om zich aan te passen. De mentaliteit van de Leidenaars is anders dan die van de Rotterdammer. Hij is wat gemakkeiyker. Een Rotter dammer is feller, meent De Jong. zyn oordeel over het spel peil van LFC? „Niet zo dende rend. Maar om uit de tweede klasse te komen was het wel noodzakelyk dat we zwaar ver dedigend speelden. Dat zie je aan een ploeg als Quick. Die speelt heel goed voetbal, maar gooit veel te veel op de aanval en het resultaat is dat zy moet degraderen. Ons (verdedigende) Piet de Jong Foto LD/Holvast) iysteem vind ik juist, maar prettig voetbal, nee, dat is het niet De Jong is er van overtuigd, dat LFC in de eerste klasse vast zal kunnen meedraaien. „Ploe gen als Overmaas, CW en De Musschen zyn oude tegenstan ders van ons. Zo heel groot is het verschil in spelkwaliteit niet dat heb ik zondag jj. wel ge zien bij CV V-Overmaas. In de serste klasse springt alleen UVS ?ruit. Nou ja, daar kan je toch niet aan tippen De Jong heeft veel waarde ring voor het werk van oefen- meester Van der Moer. ..Een enorm goede trainer. Die man heeft zoveel oefenstof dat je er eng van wordt, zyn vertrek is een verlies voor LFC De beste voetballer by LFC in de afgelopen acht jaar? Zonder aarzeling zegt Piet de Jong: „Hans van der Starp. Een jon gen met een groot talent die zo in de ere-divisie had kunnen spelen als hy de juiste mentale instelling had gehad. Ik heb veel moeite voor hem gedaan, dik- wyls met hem gepraat en ik had het by na in kannen en kruiken dat hy mocht terugkomen. Maar toen kwam er weer een onaar dig ding tussen en was Van der Starp weer van de baan. Jam mer. Hy kon, als hy in de goe de stemming was, een wedstryd in twee minuten winnen Het enige bezwaar, dat Piet de Jong tegen de LFC heeft? Lachend, door het geroezemoes van het café en het dreunen van de juke-box heen, zegt hy: „Er spelen nog maar zo weinig vrij gezellen in het eerste BAST AD (GPD) Politieagenten te paard, andere agenten met hon den, traangas en een waterkanon, zyn er gisteren in het Zuidzweedse plaatsje Bastad niet in geslaagd de tenniswedstrijd voor de Davis Cup tussen Zweden en Rhodesië doorgang te laten vinden. ZoYi 1500 tot 2000 betogers hadden zich al in de ochtenduren in Bastad verzameld. Men demonstreerde tegen de rassenpolitiek van het regime- Smith en het feit dat spelers uit Rhodesië toestemming hadden ge kregen in Zweden te spelen, hetgeen als een erkenning van het regime- Smith werd beschouwd. Terwyl en kele honderden demonstranten, voor ADVERTENTIE Leeftijd boven I 5 jaar. inmelden: Bui een LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1, ROTTERDAM (ANP) De zesdaagse van Rotterdam is gisteren twee renners kwijtgeraakt: de Deen Palle Lykke en de Engelsman Billy Holmes. Lykke was donderdag op de twee de avond met de Duitser Sigi Renz betrokken bij een valpartij, die zich vrij ernstig liet aanzien. Het tweetal, dat in het na burige Dijkzigt-ziekenhuis was onderzocht, keerde in de nacht weliswaar weer op de baan terug, doch behoefde niet eerder te starten dan vrijdagmiddag. Renz, die een diepe vleeswond aan zyn zyde had opgelopen, vertrok toen inderdaad, maar Palle Lykke, die steeds meer last van zyn blessures een ontwrichte schouder en een zware bloeduitstorting aan een enkel had gekregen, bleef buiten de wedstryd. De Deen werd nogmaals uitvoerig onderzocht en tegen vyf uur viel hy uit. Lykke's partner. Freddy Eugen, werd toen gekoppeld aan de Brit Norman Hill, die ook alleen over de baan ging omdat zyn ploeggenoot Billy Holmes eveneens geblesseerd was geraakt. By een schynbaar on betekenende val, die zich donderdag nacht had voorgedaan, bleek Holmes een beentje in zyn pols te hebben gebroken. Hoewel de Brit er aanvan- keiyk weinig hinder van ondervond, bleek vrydagmiddag dat ook voor hem verder ryden onmogelyk was. Eerzuchtig In de vroege avond, toen ruim 4000 toeschouwers het hoogste aantal tot nu toe voor een enorme sfeer in de rokerige Energiehal zorgden, bewezen Post en Sercu dat men van zeer goede huize zal moeten komen om hen van de overwinning af te houden. Vooral de eerzuchtige Post is op de zege gebrand. Hy wil ten koste van alles voor eigen publiek zyn 42ste triomf behalen. De lange Amstelvener liet dat duideiyk uitko men in de klassementssprints, hy won er van de vyf zelf twee en Sercu nam er ook nog een voor zyn reke ning. Zaterdagmorgen na de neutrali satie van 03.00 uur luidde de stand in de Rotterdamse wlelerzesdaagse: Stand 1. Post/Sercu <Ned/Belg> 200 pnt., 2. Bugdahl/Duyndam (Dld/Ned) 167 pnt., op drie ronden: 3. Renz/Koel (Dld/Ned) 74 pnt. Op 7 ronden: 4. Van der Lans/Lawrie (Ned/Austr.) 185 p., 5. Verschueren/Seeuws (Belg) 108 pnt., 6. De Roo/Severeyns (Ned/ Belg) 54 pnt. Op 9 ronden: 7. Bon- gers/De Wit (Ned) 183 pnt., 8. Hill/ Eugen (GB/Den) 132 pnt. Op 16 ronden: 9. Legrand/Grossimlinghaus (Ned/Dld) 112 pnt. Op 19 ronden: 10. Brouwer/Verdoorn (Ned) 124 pnt. het grootste deel studenten, de in gang van hot tenmsstadion blokkeer den, werd aan de aohterzyde een doorgang geforceerd waardoor de de monstrerende menigte de tennisba nen kon bereiken. In een oogwenk werden alle banen onbruikbaar gemaakt door olie. eieren, zaagsel, stenen en verf. waarby het tot he'.tige schermutse lingen kwam met de ordebewakers. De politie maakte gebruik van alle mogelyke manieren om de demon stranten van de banen te verwijde ren, maar slaagde hierin slechts na veel gevechten. Verscheidene agenten en een twin tigtal studenten werden iiierby ge wond, echter niemand ernstig. Een dertigtal arrestaties werd verricht. Het spreekt vanzelf dat het duel werd afgelast. De wedstryden zullen nu elders, op een geheim gehouden plaats, ge speeld worden, waarby men de mo gelykheid heeft de tennisbanen van de politie te gebruiken, die op hes terrein van het hoofdbureau liggen. Ze zijn geheel omgeven door een mee prikkeldraad bespannen vier meter hoge muur. Daar kan geen demon strant by komen, garandeerde de hoofdcommissaris van politie. Waar of wanneer echter de wedstryden ge speeld zullen kunnen worden, ls nog niet bekend. Maai- Bastad wordt het in ieder geval niet- DEN HAAG (ANP) De voorlo pige cyfers van sporttoto 43 uiden: deelnemers 530.695, bruto inleg 717.094.80 gulden, beschikbaar prij zen bedrag 236.641 gulden, eerste prijs 130.152.55 gulden (37 meldingen. Per kolom wordt 3.517.60 gulden uit betaald), tweede prijs 70.992.30 gul den (837 meldingen. Per kolom wordt 84.30 gulden uitbetaald), derde prijs 35.496.15 gulden '1.363 meldingen. Per kolom wordt 25.60 gulden uitbe taald.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17