T emperatuur economie gaat Europa's oplopen Nooit nooit J Concurrentiepositie blijft zorgenkind Laiidsteinerplaquette en -penning uitgereikt JFinancieel overzicht De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Egypte achter Nassers actie tegen Israël Hallo Mrs, Terrif it, er is nu een snellere manier om goedkoop naar Canada te vliegen. CPPVT -ZATERDAG 4 MEI 1968 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 13 j* 'den i al gd. gei, afslj at: gek t d< 7* Zeec var en (Van onzé financiële medewerker) DEN HAAG (GPD) Geleidelijk aan gaan de zaken beter drai Duitsland, maar evenals overal elders blijft de concurrentie- oositie van de industrie een zorgenkind. Tot nu toe heeft de Duitse.industrie geen klagen gehad over moeilijkheden bij de "ifzet in het buitenland. Integendeel, in de afgelopen maanden netjs er een zodanig overschot op de betalingsbalans opgetreden, t gjat eerder daaraan zorg moest worden besteed dan aan op voering van de export. ung toe^In de Bondsrepubliek was het de païllnnenlandse consumptieve vraag, majie maakte dat de conjunctuur als Hinder gunstig moest worden be- 5houwd. In het internationale over ig is er by de Duitsers dan ook her- laldelijk op aangedrongen oan de ■ugels wat te laten vieren teneinde li binnenlandse consumptieve beste dingen op te voeren en het overschot ep de betalingsbalans te doen afne- ^n. Nu is het als men op rozen zit in jet de concurrentiepositie omdat an- u ére landen meer inflatie hebben toe- ntwilaten. waardoor de eigen marktpo sitie werd ondergraven, moeilijk om n Jm zelf in het inflatiespoor mee aJ lopen. ^'Nederland heeft dat eerst in 1953 oelbewust gedaan en daarna in 1961 oor de opwaardering van de gulden iet 5 en vervolgens met de loon- eten van 1964 en daarna. nbi ust in prijzen Het is ons niet zo best bekomen, ant al zijn de lonen In die tijd ster- Iv^r gestegen dan elders in de we- iet Ijld, de consumptieve bestedingen Dnden niet gelijk optrekken, als ge- ïlg van de prijsstijgingen. Sinds een «.lar is er een zekere rust gekomen de prijsbeweging, maar de presi- ant van de Ned. Bank heeft er op iwezen dat het met de lonen nog leeds niet goed zit. B»Het heeft hem prompt het verwijt i de kant van één der vakbon- op de hals gehaald dat hij teveel biet naar de betalingsbalans. De (irkgelegenheid is niet alleen een ïomische kwestie, maar ook een jciale, heeft het CNM gesteld. Dat terecht en ongetwijfeld heeft de niet van sociaal gevoel ge- ïende heer Zijlstra ook de sociale int van de zaak terdege in het oog Viet op een eiland Wi Economisten plegen echter wat ver- Ier vooruit te zien dan degenen, die ft. «gelijks voor de belangen van de ferkers op de bres staan en dus aeer emotioneel gebonden zijn. Wij éven nu eenmaal niet op een eiland, ^_jaar we de zaken zo zouden kunnen fegelen als we zelf wilden. Zelfs het economisch matige Ame- pi"1» kan ik niet voortgaan zonder L':ening te houden met de repercus- die van het economisch doen en in in het buitenland worden on- »nden. Denk niet dat het aan- laam is voor de vertegenwoordi- der V.S. om bij elke internatio- le conferentie over monetaire en Conomische vraagstukken met be- fchaamde kaken te staan. ^elasting in V.S. ,.De belastingverhoging, die de re dering wil is er nog niet door bij het J tongres, maar de stemming wordt :h van gaat komen", is de stan- iaardexplicatie, welke zij geven als le presidenten van de Centrale Ban en bijeen komen om te praten over iet goud en de dollar, of de minis- ers van Financiën de hoofden bij en steken over de speciale trekkings- echten bij het imifcrnationale mo- ïetaire fonds. Deze week moest de ichone tirade ook worden afgesto len bij de bijeenkomst van de orga- lisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (de OESO). Intussen woekert de inflatie in de V.S. voort, hetgeen de concurrentie positie zodanig ondennjjnt dat in art voor het eerst sinds jaren een ikort op de handelsbalans stond. 4 stige tijdvak van 1967, toen de wins ten nog onder druk stonden van de minirecessie, die zich destijds in de VS voordeed. Het is een staging van 13 De voornaamste winststijgingen traden op bij de vliegtuigindustrie en bij de oliemaatschappijen. Er was een stijging van resp. 59 en 16 De oliemaatschappijen namen met elkaar ongeveer 30 van het geza menlijke winstcijfer der 567 maat schappijen voor haar rekening. Wall Street heeft sn de winstont wikkeling aanleiding gezien om de weg omhoog voort te zetten. De Dow Jones Index voor Industriefondsen is weer behaaglijk boven de 900 geko men en het ziet er naar uit dat de speculatieve vraag weldra tot verde- stUgMigen aanleiding zal geven. Het rendement op Philips bedraagt 3,5 op Unilever 3,6 en op AKU 4,4 De relatief hoge stand van aandelen AKU spruit natuurlijk voort uit de minder gunstige gang van zaken van het afgelopen jaar. Daarom zou er alle aanleiding zijn geweest om na de publikatie van de cijvers over het eerste kwartaal een stevige koersverbetering te verwach ten. Al is AKU tegenwoordig minder sterk gebonden aan de textiel dan voorheen, toch houdt de beurs albyd in het oog hoe sterk conjunctuurge voelig de textielindustrie is. Prijs voor Tati PARIJS (AFP) De Franse ac teur en filmregisseur Jacques Tati heeft de grote prijs voor 1968 van de Franse filmacademie gekregen voor zijn film .Playtime", een parodie op het leven in de moderne maatschap- Pij- CAIRO/LONDEN (AFP) Het door president Nasser opgestelde actieprogram voor de volgende slag tegen Israël blijkt de instemming te hebben van vrijwel het gehele Egyp tische keizerskorps. Bi) een referen dum ls 98.2 pet van de ingeschreven kiezers naar de stembus gekomen. Van hen betuigden 7 315 734 of 98.989 pet hun Instemming met het pro- tm^xt uaja gram, terwijl 798 keizers neen stem- DEN HAAG (ANP) De mimster van Landbouw en Visserij en de den« 867 kiezers een ongeldige stem staatssecretaris van Sociale Zaken en uitbrachten. Volksgezondheid zijn gaarne bereid I er aan mee te werken dat ia het President Nasser wil in zijn pro- verband van het nog te vormen ge-gramma voorrang geven aan de be- meensohappelijke melkbeleid van de „rHriW _ori ,nnr. To„„K1 EEG twee soorten drintanelk to con- vrüding ran de door Israel bezette sunmptie worden gebracht: melk met gebieden en aan een reorganisatie een vetgehalte van 3,5 procent en I van de Arabische Socialistische Unie, sumptie worden gebracht: melk met; minste 1,5 procent en ten hoogste I de eniSe partij die in Egypte is toege- 1,8 procent vet. Dit blijkt uit Melk met laag vetgehalte het. antwoord van minister Lardinois en staatssecretaris Kruisinga op schriftelijke vragen van het Tweede Kamer-lid Lamberts. Weliswaar zijn er thans ook keuze mogelijkheden, n.1. op 3 procent vet gestandaardiseerde melk op 2 juli wordt dat 3,2 procent en de tap temelk en karnemelk, maar het ge meenschappelijk melkbeleid in de EEG ontwikkelt zich in een andere richting en voorziet in nog ruimere keuzemogelij kheden staan. Naar in welingelichte kringen in Londen ls vernomen is de Britse re gering bereid een aantal Hawker Hunter jachtbommenwerpers aan Jordanië te leveren. Het vinden van dergelijke toestellen gaat verder ech ter moeilijk. Hunters worden niet lan ger gebouwd, maar de Royal Air For ce is er nog mee uigerust. Aandeleu- rendement Om het rendement behoeft men overigens de Amerikaanse fondsen niet te kopen, want dat bedraagt op basis van het bestaande koerspeil slechts gemiddeld 2.9 Om een hoog rendement op aande len te maken moet men aan de Am sterdamse beurs terecht, want on danks de koersverbeteringen van de laatste tijd ligt het gemiddelde ren dement der in de ANP-CBS-index opgenomen fondsen op basis van de huidige koersen op en rond 5 pet. De aan de Duitse beurzen verhan delde fondsen komen op slechts 3,4 die aan de beurs van Brussel op 4% de Parijse beurs op 4,1 Milaan op 4.2 Wenen op 4,4 en Japan eveneens op 4,4 Spiegel der toekomst Uiteraard wordt het rendement op de Nederlandse fondsen gunstig be- invloed dooi het grote aantal divi dendverhogingen, dat dit jaar reeds kon worden opgetekend. Bovendien zijn er bepaalde verwachtingen ten aanzien van de toekomstige ontwikke ling, welke de koers in sommige ge vallen zodanig omlaag drukken dat op grond van het dividend van het afgelopen jaar een bijzonder hoog rendement kan worden berekend. Zo komt Van Ommeren uit op een rendement van 8,1 Rijn-Schelde staat op 7,5%, Wilton-Feyenoord op 7,7%. en Van Berkel's Patent op 8,8% Het ss zomaar een greep om aan te tonen dat de rendementen in Ne derland aan de hoge kant zijn. Interestbelasting Zelfs op de gerenommeerde inter nationale fondsen valt een zodanig rendement te maken, dat Ameri kaanse beleggers erop af zouden vlie gen als zij niet door de interest-ega lisatie-belasting van 22 gehin- deid werden. Een aandeel Koninklij ke komt op de Amsterdamse koers uit op een rendement van rond 4 maar een Amerikaans belegger, die het aandeel uit Nederland laat over komen moet een zodanige prijs beta len met inbegrip van de belasting, dat voor hem het rendement op net 3 uitkomt. (Van onze parlementaire redacteur) BINNENHOF (GPD) Omdat er deze week aan het binnenlandse front toch helemaal niks te bele ven was, is de uitspraak van mr. Toxopeus over de mogelijke samen werking tussen liberalen en socia listen ineens erg belangrijk gewor den. Dat is gek, want eigenlijk heeft de liberale fractievoorzitter niets bijzonders gezegd. Dat zyn woorden toch wat deining hebben veroorzaakt, komt omdat de poli tieke geheimtaal niet altijd begrij pelijk overkomt. Voor het geval er binnenkort nog eens zoiets mocht gebeuren, is de korte hierna vol gende handleiding misschien nut tig. Om te beginnen moet de argeloze luisteraar er rekening mee houden dat het woord „nooit" in de voca bulaire van de politici niet voor komt. De politiek lijkt meestal lou ter en alleen te bestaan uit perso nen, die elkaar met huid en haar proberen op te vreten, maar dat is meer schyn dan werkelijkheid. De politiek is de kunst van het mo gelijke de politicus moet dus re kening houden met van alles en nog wat. De aartsvijand van van daag kan de bondgenoot van mor gen zyn, zoals de bondgenoot van vandaag de aartsvijand van mor gen kan zijn. Politici weten dat van elkaar en gooien hun meningsver schillen dan ook bijna nooit over de persoonlijke boeg. Mr. Toxopeus kent het politieke abc en heeft dan ook nooit gezegd, dat hilj nooit met de PvdA wil samen werken. Sterker: er kunnen best eens omstandigheden ontstaan, waarin de liberalen met de socialis ten gaan samenwerken. Wat die omstandigheden zijn, is vers twee. Voorop staat, dat samenwerking mogelijk is. Maar er komt iets anders bij en en dat andere lijkt in tegen spraak met het niet-bestaande „nooit" waardoor er voor de arge loze toehoorders een flinke ver warring ontstaat. Ruw genomen zyn er in Nederland twee politieke hoofdstromingenhet socialisme en het liberalisme. Er zyn wel meer politieke partyen, maar die vertegenwoordigen óf een onbelangrijke politieke stroming óf helemaal geen politieke stroming. Er zyn flink wat confessionele par tyen, maar die moeten in de prak- tyk van de politiek byna voortdu rend kiezen tussen socialisme en liberalisme. Uit dat moeten kiezen volgt meteen al. dat de beide stro mingen blykbaar eikaars tegenge stelde zyn. In de naoorlogse politiek is dat ook byna steeds zo geweest en daaruit wordt dan lichtvaardig de con clusie afgeleid, dat socialisme en liberalisme van huis uit eikaars te gendeel zyn en dus nooit kunnen samenwerken. Dit nu is onjuist. West-Europa, ook Nederland, kent voorbeelden van liberaal-socialisti sche samenwerking. Om een kras voorbeeld te noemen: als morgen de confessionele par tyen de openbare scholen willen gaan opheffen, proberen overmor gen Den Uyl en Toxopeus samen in één kabinet te zitten om dat te verhinderen. Een heleboel mensen voelen die te genstelling socialismeliberalisme ook niet als zo erg reëel. Zonder veel hartzeer hobbelen ze by de verkiezingen van de VVD naar de PvdA en omgekeerd. Je kunt ze links-liberalen noemen, of rechts- socialisten en by de vorige ver kiezing stemden ze met een zucht van verlichting op D'66, net er tus senin. Toch valt het niet mee om een situa tie te verzinnen waarin socialisten en liberalen samenwerken. De op heffing van de openbare school is er een, een soort nationale cata strofe is een andere. Daarmee is het ïystje dan wel uitgeput. Geen van twee zyn ze erg voor de hand liggend. Maar waarom heeft Toxopeus het punt dan aangeroerd? Hy heeft het zelf niet gezegd en daarom kunnen we er naar biyven gissen. Maar het ligt wel voor de hand, dat hy zyn zyn uitspraak met een half oog keek naar de linkervleugel van de WD. Dat is de vleugel, die iedere keer onrus tig wordt als Van Riel Zyn gespier de teksten èi la Ridder van Rap- pard over het volk uitgiet. Een vriendeiyk woordje van Toxopeus over de Party van de Arbeid brengt de onrust dan weer tot be daren. Vorige week had Van Riel inderdaad weer iets krachtigs gezegd en dus kwam het Toxopeus goed uit om wat tegengas te geven. De verkla ring van de fractievoorzitter in de Tweede Kamer heeft de rollen een beetje verdeeld. Van Riel houdt de mensen in huis, die de Boerenpar- ty niet zo gek vinden. Toxopeus zorgt ervoor, dat de potentiële weg lopers naar links thuis blyven. Sterker nog: misschien zorgt zyn uitlating er wel voor, dat een stuk of wat mokkende socialisten ineens iets gaan zien in de WD. Je kunt nooit weten. Den Uyl moet dit laatste hebben ge- vreesd. want hy sprong direct op de ketting. Toxopeus verwekt on- duideiykheid, was zyn verwyt. Hy had eraan kunnen 'toevoegen: „By al het geduvel over de linkse con centratie is dat net wat ik nog no dig had. Laat Toxopeus zyn mond houden. Ik heb het aan de linker kant al moeiiyk genoeg". Al met al was het natuuriyk wel veel eenvoudiger geweest als Toxopeus die avond in Rotterdam niets had gezegd. De Christelyk Historische Unie, die nog niet zo lang geleden prat ging op een fietsende fractievoorzitter, zit in de zorgen over de aanryding, die fractievoorzitter Mellema maakte na zyn bezoek aan een re ceptie. De eerste berichten waren onschul dig. Het simpele politiebericht over een 43-jarige landbouwer uit Nieuw-Scheemda deed weinig ver moeden. Maar toen er aan werd toegevoegd, dat de man ook nog kamerlid was, zaten ze aan het Binnenhof niet zo erg lang met de vraag „wie ken dat nou wezen?" En daarom tobde de fractie maan dag onder voorzitterschap van de „freule" met de vraag, wat er nu verder moest gebeuren. Dat die zelfde maandagmiddag de Haagse kermis losbarstte met vlak voor de fractiekamer van de CHU een baal vol botsautootjes was alleen maar toeval. De fractie heeft het probleem niet erg styivol aangepakt. Dat de heer Mellema voorlopig wat rust neemt, maakt geen glorieuze indruk. Het doet denken aan de onteerde doch ter, die uit angst voor de schande- roepende buurt verborgen wordt gehouden. De botsing van Mellema heeft niets met de politiek te maken. Wat ons betreft hoeft hy er Zyn politieke functies niet om te verliezen. Mis schien zyn er by de CHU nog meer personen, die de dingen door el kaar halen, maar die had Mellema tevreden kunnen stellen door voor de tv te vertellen, wat er was ge beurd en vervolgens bètersohap te beloven. Het boetekleed, mits eer- lyk gedragen, ontsiert niemand. ADVERTENTIE Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. LEIDEN Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis heeft wederom aan een groot aantal donors van de afdeling Leiden en omstreken van het N.R.K. een Landsteiner-plaquette, resp. Landsteiner-penning toegekend. De plaquette (voor twintig maal bloed geven) werd in handen gesteld van; mej. E. Mulder, W. C. J. Wil denburg, Hoogmade, A. J. Bax, M. C. J. Zwetsloot, Hoogmade: J- de Best. Katwyk; G. A. Baars, mej. J. E. C. Bergers, H. W. Bokma, P. J. Boot, W. .J Bull, J. J. Cramer, mej S. Cupe rus, J Dool, mej. E. M. Erkelens, W. van Ingen Schenau Jr., J. van Kampen, L. Klinkhamer, J. van Mee- teren, J. H. Sira, J. van Stryen, H. J. v. d. Weyden, J. A. van Wezel, S. Zeilstra, Leiden; L. Noordanus, J. Pelk, Leiderdorp; H. W. S. van Gef- fen. Nieuw Vennep; A. C. Heemskerk, W. Lindhout, A. J. v. d. Meer, M. Veldman, J. W. Vink, Noordwyk; J. F. J. Blom, C. L. Oudshoorn, Oegstgeest; F. J. Verhaar, Oud Ade; P. J. Akerboom, Roelof ar endsveen; F. C. van Dam, Sassenheim; H.» J. van Steyn, Voorhout; J. H. Hagen, A. M. de Vroomen, Warmond; J. P. Eys, mevr. H. C. van Kleef-Van Duy- keren, L. Th. P. Menken Jr., Wasse naar; J. D. Hulsbos, W. C. M. v. d. Salm, Th. W. J. Tyssen, Zoeterwou- de. De penning (voor vyf maal bloed geven) ontvingen :J. L. den Dekker, M. Schoordyk, Alphen aan den Ryn; mej. J. Cok, Boskoop; A. Kroon, C. J. de Ruiter, D. A. Vette, Hazers- woude; J. P. G. Hulsebosch, Hille- gom; J. W. v. d. Aar, De Kaag; J. v. Beelen, C. J. M. Karremans, C. Kei zer. mevr. J. Kralt-v. d. Boon, N. v. d. Mey, mevr J. G. Sauveur-Gre- vink. A. I. Schaddé van Dooren. A. W. J. Schmitz, Katwyk; Th. A. Fedde- ma, Koudekerk aan den Ryn; J. Arnoldus, D. A. v. d. Berg, H. C. Biesbrouck, A. A. Boek. mevr. A. D. Booy-Botter, mevr. B. de Booy-Paas- man, M. v. d. Brink, J. Bult, S. Cas- telein. A. Constandse, N. Cornet, J. van Ek, H. Engel, B. P. J. v. d. Geest, R. van Halem, mevr. W. Ham- Choufoer. J. Hettema, J. Jonker, mej. J. P. Keus, J. Kooien, C. C. J. Koreman, R. Lacourt, J. Lepoeter, J. C. Massaar, J. G. A. v. d Meer, I P. Meinders. J. A. W. A. Michels. H. .P Miggels Jr., mevr. Y. Molenaar- Grollé, G J. Mooten, J. F. A. van Noye, H. Otto, F. H. M. Peters, mej. E. Plag, A. de la Rie, J. H. Sim Jr., Chr. Slykhuis, A. Smits. R. Th. M. Starrenburg, W. B. A. N. Veenman, .W Verhoef, F. J. Visser, F. G. de Wayer, M .W. Zandvliet, Leidenj mevr. W. ten Haken-v. d. Kommer, Leiderdorp; T. A. Tibboel, J. J. E. v. d. Zon, Lisse; P. W. J. Augustinus, J. H. M. v. Grinsven, C. J I Korte- kaas, O Kramer, Th. A. M. Mooye- kind, mevr. M. C. v. Ryn-Heems- kerk, Noordwyk; mej. L. A. Jansen, J. G. M. Meeuwenoord, mej. G. J. M. Steekers, mej. P. M. M. v. Wierin-f gen, Noordwykerhout; B J. Carlier, J. H. Westen, Oegstgeest; A. A, Jonkman, J. Th. M. de Koning, Roe lofaren dsveen; W. J. Brugman, Ryp- wetering; J. van Eyk, M. Helmus, J. B. L. F. Jirka, C. J. de Jong, A. M. de Muynck, J. K. Roodzant, G. C. Th. Scholten, Sassenheim; P. Ouds hoorn, Valkenburg; mej. C. A. Ruig- rok, Voorburg; L. W. Roelevink, Voorhout; P. A. J. Barmentloo, W. Boeser, mevr. C. C. Tipker-van San ten, Voorschoten; N. J. van Diest, mej. C. J. van Ryn, Warmond; mevr, B. B. Smits-v. d. Voort, Wassenaar! P. N. Berg, H. C. van Ryt, Zoeter- woude. Dr .J. Riillmann uit zendiugsdienst UTRECHT (ANP) Na byna veertig jaar voor de gereformeerde zending te hebben gewerkt, treedt dr. J. A. C. Rullman uit Baarn per 1 ju li aanstaande uit de actieve dienst. Hy is op het ogenblik nog waarne mend rector van het zendingssemi narie in Baarn. ADVERTENTIE Metselen aan B.B. reï Met kunst- en vliegwerk wordt ge- ïlei'tracht wa4 aan de betalingsbalans te Bietselen. maar dat kan niet voorko mmen dat het tekort dit jaar waar- schyniyk groter zal zyn dan de 3.8 Wtaiiljard dollar, die verleden jaar met "rode cijfers uit de boeken kwamen, Ziitoen de gegevens voor de betalings balans verzameld werden. Het gevolg is dat de vraag naar goud op de vrye markt tamelyk ac- enjtief blijft. Op sommige dagen valt o weer duidelyk een speculatieve ten- dens te constateren. Het trapezewerk gij op het slappe koord van de valuta- a markten gaat daardoor voort, ir. aD Winsten in V.S. I In het eerste kwartaal zyn de wmsten van 567 industriële onderne mingen in de VS met elkaar uitgeko- mfhen op >4.372 min dollar tegenover 3.869mln. dollar in het overeenkom- Mrs.Terrific (de enige vliegende oma) Kan haar krachtpillen wel weggooien. Van nu af vliegt ze sneller, veiliger en bijna net zo goedkoop met de CPA. Leest u maar even hoe voordelig ons nieuwe tarief is. De vrouw die met haar man naar Canada vliegt (op familiebezoek, met vakantie, voor zaken of gewoon even op en neer naar Montreal) hoeft geen cent meer te betalen voor haar terugreis. En ook de kinderen vliegen gratis terug. Uw familie in Canada is door deze gunstige regeling van de CPA opeens honderden guldens dichterbij gekomen? Trouwens, als u eenmaal in Canada bent, dan wordt het nóg gunstiger. Want u kunt heel Canada 'doen' voor de halve prijs Ook meneer krijgt dan 50% korting. Vlieg op eigen kracht naar uw reisbureau en vlieg dan met de CPA voordelig naar Canada. CANADIAN PACIFIC AIRUNES

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13