Veel buitenlanders in de badplaatsen Nog niet bekend of ook liet verkeer UIT de badplaatsen rond Leiden wordt geleid In Leiden individueel nijverheidsonderwijs Actiegroep zich bemoeien met keuze president Amerika B EN W VAN OEGSTGEEST IN ANTWOORD OP VRAGEN Enque te onder Korfbalprogramma 2500 bejaarden CKV „Warmond" in Wassenaar RAADSAGENDA Dodenherdenking Circusliond Toto zondag in Monitor Katwijk en Noordwijk hebben niet te klagen over vroege vakantiegangers Goed voorseizoen AFSCHEID VAN J. RIJNBEEK ONTPLOFFING IN HART VAN SAIGON Medische diensten VERHOGING VAN andere lezin/ dtroeg de chau,f" Samenwerking BELASTINGEN IN WARMOND VRIJDA8 MEI 1968 LEfDSCH DAGBLAD PAGINA T 1 tot 24 mei a.s. wordt in Wasse j naar een grote enquête gehouden on- der alle ingezetenen, die voor of in j 1902 geboren zijn, met uitzondering j van hen, die in een bejaardentehuis wonen. OEGSTGEEST B. en W. van Oegstgeest zijn van oordeel, dat ten gevolge van de openstelling van de nieuwe weg door de Kikkerpolder in Leiden zeer verwarde verkeersituaties zich niet hebben voorgedaan. Doordat de route was aangegeven als een „tulpenroute" blykf enige verwarring te zijn ontstaan. Wat de plaatsing van richtingsborden op het grondge bied van Oegstgeest betreft, is in ja nuari door het gemeentebestuur van Leiden overleg gepleegd met het Oegstgeester gemeentebestuur. Het college zegt dit in antwoord op enkele vragen, die ir D. R. A. Stapel, fractievoorzitter van de VVD in de raad van Oegstgeest, heeft gesteld over de openstelling van de Oegst- geesterweg en de bewegwijzering van de nieuwe (omleidings)-route, B. en W. vestigen er naar aanlei ding van deze vragen de aandacht op, dat ter hoogte van de Leiderdorpse brug voor het verkeer, komende uit de richting Utrecht een bord is ge plaatst, waarop o.m. is aangegeven de richting Oegstgeest, Warmond/Noord- wijk. De bedoeling is dit verkeer zo veel mogelijk buiten de binnenstad te houden. Het verkeer komende van de nieu we weg', richting KeukenhofNoord- wyk, wordt bij de splitsing Abtspoel- weg—Haarlemmertrekvaart (War monderhek) door middel van een pijlbord „Keukenhof" en een bord met pijl „Noordwijk" naai- links ver wezen de Haarlemmertrekvaart op, terwijl de autobussen door middel van een bord rechtdoor worden ver wezen de gemeente Warmond in, daal de Haarlemmertrekvaart een B-weg is en dus voor autobussen verboden. Voor het verkeer richting Katwijk is op het punt van samenkomst van de nieuwe weg met de Laan van Oud- Poelgeest een aanduiding „Katwijk" naar links geplaatst, zodat dit verkeer via de WarmondeTweg op de Ryns- burgerwegLeidsestraatweg komt en verder de gebruikelijke route volgt. Het is de bedoeling van het ge meentebestuur van Leiden, aldus B. en W. van Oegstgeest, het verkeer richting Katwijk zo veel mogelijk de zuidelijke omleidingsroute te laten volgen, dus via Kanaalweg, Voorscho- terweg, Churchilllaan. Haagweg. Haagse Schouw, Valkenburgerweg. Bij de Leiderdorpse brug is deze route naar Katwijk ook aangegeven. Voor Rijnsburg geldt dezelfde route. Door de ANWB wordt een plan voorbereid voor een verbeterde defini tieve bewegwijzering van de nieuwe routes. Met de naar voren gekomen moeilijkheden zal daarbij rekening worden gehouden. Op het ogenblik valt nog niet te zeggen of ook het verkeer uit de bad plaatsen doelbewust, dus door mid del van aanduidingen op de borden via de nieuwe routes buitenom Leiden zal worden geleid. Ook hier wordt de ontwikkeling afgewacht. Zodra daartoe aanleiding bestaat, zal het college bij de raad een voor stel indienen voor plaatsing van ver keerslichten en reconstructie van de weg nabij de kruising met de Laan van Oud-Poelgeest. WARMOND De Christelijke Korfbalvereniging „Warmond" gaat WASSENAAR In de periode van zaterdagmiddag de volgende wed strijden spelen: Op het sportveld 't Overbos spelen de pupillen B van Warmond tegen de pupillen C van het Zuider Kwartier uit Leiden. De wedstrijd begint om 2 uur. Het tweede twaalftal speelt om 3.45 uur in Noordwijk tegen Fluks. In Leiderdorp speelt het eer ste twaalftal tegen Velocitas. De wedstrijd begint hier om 2.45 uur. BURGERLIJKE STAND V AN LEIDEN GEBOREN Catharina Johanna Harmina, d v. G. A. J. Hermans en G. E. G. Rijnders; Héléne( d. v. W. H. J. Philippo en W. G. Vinkesteijn; Michaël Petrus Theo- dorus, z. v. W. G. Steijn en A. C. C. Nieuwenhuijsen; Kimmo, z. v. W. M. Kastelein en E. M. Burgerjon; Edwin Marcel, z. v. B. C. Poederbach en E. M. M. de Vries: Maria Johanna Catha- Rina. d. v. A. Brouwer en C. Eradus; Cornelia Dlngena Maria, d. v. C. F. M, Kortekaas en C. R. M. Koppers; Aleksander Robert, z. v. A. M. Willem- se en J. Rikkers; Cornelia Aleida, d. v. M, W. van Zoen en C. van Duyn; Roe land Jasper, v. J. H. Segaar en H. P. Olivier. ONDERTROUWD L. R. Hafkamp en M. Lodema; C F van Dijk en M. Reihs; N. Stolk en M. Dittanann; D. de l'Ecluse en C. C. Ken ter; P. J. Neuteboom en P. van der Heijden; L. W. C. M. van Amsterdam en J. G. de Graaf; J. Blote en H. F Trossel: H. J. Stouten en M. E. de Vink; J. F Veldkamp en E, M. Dek ker; W. Sekeris en A. E. Nieuwenburg; W. J van den Berg en G. van Wee- ren; C. J. K. van Latesteijn en Y. M. van den Berg; J. F. van Bakel en A. A. Bodijn; H. W. T. Blote en H. Kulvenhoven; L. H. C. Friederich en P D. Kuenen; J. A. Konter en J. C. P. M. van Dijck. GETROUWD HAW. Biesheuvel en E. Laterveer; M A Bon en C. van 't Veer; A. H. Schaap en P. M. van Linden; C. Spaargaren en I, S, Ramakers; C. C. J. Zandbergen en J. E. M. Heemskerk; C A. van Lierop en G. J. J. Roesten burg: G. Hoppenbrouwer en A. van Hecke; M. L. Herruer en G. C. Veld hoven; J, van der Hoeven en M. C. Lens; A. van der Zeeuw en M. Dool. OVERLEDEN J. J van Houte, 48 jr., man; T. Her man, 38 jr., man. OEGSTGEEST De gemeente raad komt donderdag 9 mei, s avonds om half acht in openbare vergadering bijeen ter behandeling van om. de volgende agendapunten: herstemming over het voorstel van burgemeester en wethouders tot aan koop van het pand Poelgeesterweg 10 voor ambtswoning: voorstellen tot verhoging van de subsidie 1967 ten behoeve van het maatschappe lijk werk van de diaconie der her vormde gemeente: tot huur van het perceel Piet Heinlaan 30 voor onder wijsdoeleinden; tot opheffing van de ouderraad en instelling van een schoolraad voor het openbaar ge woon lager onderwijs; inzake de aanvragen van het bestuur der Stich ting Katholieke Scholen tot aanvul ling leermiddelen 3de en 4de klas Willibrordschool; tot afrekening van de exploitatie voor het gewoon lager onderwijs over het jaar 1967; tot ver lening van voorschotten vakonder wijs voor het bijz. lager onder wijs voor het jaar 1968. ZOETERWOUDE Ds. S Kra nenburg van Amstelveen (die in de bezettingstijd predikant was in Zoe- terwoude) zal op 4 mei om 7 uur een interkerkelijke herdenkingsdienst voor de gevallenen houden in de herv. kerk. Na deze dienst is er een stille tocht naar het monument bij het raadhuis waar een erewacht van de Nationale Rerserve is opgesteld. OEGSTGEEST Morgenmiddag om 3 uur bestaat er vooi de Oegst geester jeugd gelegenheid tot het leg gen van bloemen by het verzetsmo- nument in het Bos van Wyckers- slooth. De vlaggen gaan om zes uur half stok. Om half acht worden de klokken geluid als voorbereiding van de herdenkingssamenkomst. Cpreker is pastoor H. J. Kooyman. Muzikale omlijsting en begeleiding van de sa menzang geschiedt door een koper kwartet, gevormd uit leden van het jeugdorkest De Burcht. Deze doden herdenking wordt besloten met kransleggingen en een défilé. Deze enquête is voorbereid door de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwilli ge Hulpverlening, een orgaan waarin alle plaatselijke vrouwenverenigingen samenwerken en waarvan de echt genote van de burgemeester, me vrouw A. Geer teem a -Schoonenberg, voorzitster is. De federatie heeft een 250-tal dames en heren bereid ge- vonden als enquêteurs op te treden. I De bedoeling van de enquête is na ,te gaan hoe men oordeelt over de voorzieningen, die voor ouderen ge troffen zijn of zouden moeten wor den. De enquete wordt uitgevoerd onder supervisie van de socioloog drs. C. van de Merwe. Aan alle ingezetenen, die in ver band met de enquête bezocht zullen worden zal tevoren een berichtje worden gestuurd op welk tijdstip het vraaggesprek zal plaats hebben. De «lichtingen die door de geënquê teerden zullen worden verstrekt zul len volkomen anoniem worden be handeld. - Vanaf 6 mei zal ter gemeentese cretarie van Wassenaar gedurende 21 dagen ter inzage worden gelegd het raadsbesluit tot onteigening van ge bouwde en ongebouwde eigendom men, gelegen in de dorpskom. De onteigening is nodig voor de in het zo genaamde Kom plan geprojecteerde verbreding van de Luifelbaan en van de doorbraak Van Hogendorpstraat- Langstraat. WARMOND De oircushond Toto van het Warmondse jeugdcircus ,At- leba" zal zondag a.s. op de televisie te zien zijn. De gedresseerde hond treedt op in het tv-programma „Feest bij Boltini", waaraan ook me dewerken de indiaan Kluk Kluk, Al berto Althoff met zijn hoepelpaard en een achttal jeugdcircussen. „Feest bij" Boltini" wordt uitgezonden als on derdeel van het NTS-programma „Monitor" van zondagmiddag. Een lezer vestigt onze aandacht op een kleine vei gissing in de bijla ge .Mammoet '68" van het L.D. van gisteren. Op bladx. 9 van de bijlage, .leermiddelen in Brave Hendrik stijl," staat onder het plaatje „Het vrolijk leeren": een pagina uit het „Alphabetische Letterkransje" door J. F. L. Muller, met. letterversjes voor Brave Hendrik. Brave Maria en Roosje Vlijtig. Het plaatje is echter afkomstig uit de „Proeve ran kleine gedi.gten voor kinderen" door I van Alphen. i KATWIJK/NOORDWIJK. (Eigen zen en daarom willen ze. nu ze berichtgeving Het is sinds vorige daartoe op voordelige wijze in de I week zeer druk in de badplaatsen gelegenheid worden gesteld, het eens Katwijk en Noordwijk. In de avond- [met eigen ogen zien. LEIDEN De r.-k. vakschool voor meisjes start als eerste Leidse school met ingang van het nieuwe schooljaar met indi vidueel nijverheidsonderwijs voor meisjes. Het doel van deze opleiding is om c. zes klassen van de school voor aan meisjes, die niet voldoende lager gewoon lager onderwijs hebben door- onderwijs hebben genoten of dit met I lopen, maar qua theoretische be vallen en opstaan doorlopen hebben, gaafdheid niet. in staat zijn de voor- zodanig aangepast onderwijs te ge- j geschreven leerstof van een primaire T. uren kan men tientallen autobussen ïeionymus staan voor de hotels en pen- I sions op de boulevards en in de straten rond de badcentra. Heel veel Duitse, maar ook Zweedse en Ne derlandse toeringcars. Deze laatste Wie in deze dagen een bezoek aan de Keukenhof brengt staat versteld over het grote percentage buiten landers, dat zich onder de bezoekers bevindt. Men hoort er in het Duits, Engels, Zweeds en Frans loftuitingen rijn gecharterd door Engelse relsbu- over ^je immense kleurenpracht. Ze reaus, die een luchtbrug onderhou j den van de Engelse vliegvelden naar Zestienhoven bij Rotterdam. Het. is die buitenlanders niet in de j allereerste plaats te doen om de i zee, het strand en de duinen. Na tuurlijk genieten ze daar tegelijk van, maar het hoofddoel van al deze rei zen is het bezoek aan de bloeiende bollenvelden en aan de Keukenhof in Lisse. Over die kleuienpracht, achter de Nederlandse duinen heb ben ze reeds veel gehoord en gele raken niet uitgekeken en als het moment van vertrek daar is, dan ontbreken er meestal nog een paar gasten, die maai- niet genoeg kun nen krijgen van al dat moois. Vooral de mensen uit de grote steden ge nieten intens. Ze missen thuis hun tuin bol- en andere bloemen kenne lijk ven, dat zy zich by de intrede in het maatschappelijk leven zo goed moge lijk kunnen handhaven. De klassen van deze opleiding zul len een kleinere klassebezetting heb ben zodat de leerlingen meer indivi duele aandacht kan krijgen. Ook het aantal uren besteed aan de prak tische vakken zal groter zijn. Tot de klassen van de I.N.OM.- opleiding kunnen leerlingen worden toegelaten die a. het vijfde leerjaar van een school voor gewoon lager onderwijs hebben doorlopen en tenminste zes jaren lager onderwijs hebben ge volgd. b afkomstig zijn van een of an dere vorm van B.L.O., indien uit in te stellen onderzoek door een psycho loog zou blijken dat er sprake is van leerlingen die in staat worden ge acht het onderwijs van de I.N.O.M.- afdeling te volgen. opleiding met succes te verwerken. WARMOND De heer J. Ryn- beek, een van de leidende figuren van de vereniging 'Warmunda', heeft afscheid genomen. De heer G. Beu- gelsdijk. voorzitter van de jeugdaf delingen overhandigde de heer. Rijn beek een enveloppe met inhoud, als bewijs van waardering' voor alles wat hij voor de jeugd heeft gedaan. Voor zitter Padberg van Warmunda bood de heer Rijnbeek namens het bestuur een polshorloge aan, mevr. Rijnbeek SAIGON (AP, AFP, Reuter) Een taxi, geladen met ex plosieven, is vanochtend in de lucht gevlogen bij de radio- en I tv-stations van de Amerikaan se strijdkrachten en de Zuid- Vietnamese regering in het centrum van Saigon. De ont ploffing. het werk van Viet- cong-terroristen, doodde drie Leiderdorp dakter M. P. He- nink, Mauritssingel 166, tel. 33686. Zuster Van Maarle, Bonifaciusstraat 17, Zoeterwoude, tel. 34673. Bij on gevallen aan de Rijndijk (ook Zoe terwoude) tel. 01714-278. Oegstgeest dokter Van Walche ren, tel. 52130. Voorschoten dokter J. M. Abar- banel, Chopinlaan 32. tel. 3875. Tand arts G. M. Manschot, Pauwenstraat 1 (melden 9.30 uur). Voorsohotense apotheek. Leidseweg 66, tel. 2525. Wijkverpleging aaster C. Wiegerink. Curielaan 13. tel. 2052 of 4641. Warmond dokter H. A. G. M. Walenkamp, bel. 01711-220, zuster Mul haus, di-. KuiperMan 3. Voorhout, tel. 02532-8122. Wassenaar dokter J. A. J. Pau- lides, van Z. van Nyeveltstraat 42, tel. 4561 en dokter M. H. van To lingen, Wilhelminaplein 1, tel. 8303. Wassenaarse apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. Tandarts Bredero, van Z. van Nyeveltstraat 112, tel. 3116 (wt. en zo, van 18-18.30 uur). Warmoiids burgemeester drs. F. K. Langemeijer timmert het bouwplaat je vast van de 200ste polyester boot van Amstel Tech niek N.V., gevestigd aan de He rengracht in Warmond. Even te voren had gemeentesecretaris P. J. Baas de boot (lengte 3.60 m, breedte 1.50 m, geioicht 70 kg) namens het gemeentepersoneel van Warmond officieel in ont vangst genomen van directeur J. O. van Nugteren, die de boot met toestemming van B. en W. heeft geschonken aan de personeels vereniging van de gemeente. De plechtigheid had vanochtend plaats in de bouwloods van Am- stel Techniek N.V. (Foto LDJHolvast) kreeg bloemen. Tot slot spraken nog Vietnamezen en verwondde er de heer Ritzen en de geestelijke ad- I 25. Vijf Amerikanen werden viseur van de vereniging. ,r eveneens gewond. Volgens een feur van de taxi een grote mand een aangrenzend ge-1 bouw in en reed toen snel weg. Het Amerikaanse zend station werd slechts weinig beschadigd, maar het belen dende perceel, van de univer siteit. werd zwaar gehavend. Df bevelhebber van de noordelijke sector in Zuid-Vletnam. lt.-generaal deT mariniers Cushman, heeft mee gedeeld dat de aanval van de geal lieerden met 15.000 man op de Asjau- vallei de belangrijkste bevoorradings route van de Noordvietnamezen heeft afgesneden. Sinds het begin van „operatie-De- Iaware" op 19 april zijn 82 Amerika nen gedood en 442 gewond. De Zuid- vietnamese verliezen zouden zeer licht zijn. De cavaleristen hebben in de eerste 24 uur van de operatie 30 helicopters verloren en sindsdien zijn er nog 20 neergeschoten of bescha digd. Grote hoeveelheden oorlogsmate riaal, waaronder een tank van Rus sische makelij, 15 vrachtwagens en twee duwschuivers werden buitge maakt. Ook goed ingerichte onder grondse commandoposten en een ra diostation zyn gevonden. Aan de oostelijke uitgang van de vallei, bij" de kust, duren de gevech ten onverminderd voort. Volgens Amerikaanse mededelingen sneuvel den daar woensdag 167 Noordvietna mezen en drie Amerikanen bij Hoeé. Enkele kilometers van de grote Ame rikaanse bevoorradingsbasis Dong Ha trok de tegenstander zich na gevech ten terug nadat de Amerikaanse ar tillerie in actie was gekomen. Vijf entwintig Noordvietnamezen en ne gen Amerikanen werden gedood. Ne genenvijftig Noordvietnamese solda ten, van wie de helft gewond, gaven zich over. Dit is vermoedelijk het grootste aantal dat in de oorlog by één gevecht gevangen werd genomen. De politie in Saigon heeft deze week 102 verdachten gearresteerd bij huis zoekingen en blijft waakzaam voor •en eventuele Vielcongaanval. De hotel- en pensionhouders en de kamerverhuurders in Katwijk en Noordwijk spreken van een heel goed voorseizoen. Dat het zo zou worden hadden ze niet verwacht. Ook de strandexploitanten klagen I niet.. Ze zjjn blij dat ze vroegtijdig hun etablissementen hebben opge- I bouwd. We hebben enige goede weken achter de mg vertelde de Katwij- ker Fook de Best. Gelukkig had ik mijn consumptiegelegenheid met ter- j ras al heel gauw op het strand <- I staan. Op 1 april zijn we direct, be gonnen met de opbouw en kort daar na mochten we de eerste bezoekers reeds begroeten. Er komen hier mo menteel veel buitenlanders doch op zonnige dagen trekken ook tallozen uit de Leidse agglomeratie naar Kat wijk. Werkelijk we zijn zeer tevre den. Ook de hotelhouders zijn erg te spreken over het voorseizoen. De heer J. Deutekom vertelde, dat de Zeeeter-hotels de combinatie Op de boulevards in Katwijk en Noordwijk staan in de avond uren veel buitenlandse tourmg- cars. (Foto LD/J. v. Duijn, Katroijk-Z.) treedt dit seizoen voor het eerst in het openbaar op over de bezetting in het geheel niet te klagen hebben. We hebben het bijzonder druk en zijn blij. dat we tot samenwerking hebben besloten. Wanneer één van de hotels geheel bezet is, dan wordt even telefonisch geïnformeerd hoe de bezetting in de andere hotels is en dan worden de gasten, wanneer er ruimte is, naai- deze hotels ver wezen. Voorts kunnen we nog be schikken over dependances. De bij de Zeester-combinatie aan gesloten hotelexploitanten hebbc» enige gesprekken gehad met het ge meentebestuur en de directeur van de V.V.V„ de heer Chr. Verplancke. Deze gesprekken hebben, zo verna men we. verhelderend gewerkt en geleid tot samenwerking. De fol ders van de combinatie zijn nu ook te verkrijgen in het V.V.V.-kantoor. De grootste drukte is nu echter voorbij. De komende dagen worden nog' enige gezelschappen verwacht, maar dan keert zo langzamerhand de rust in de badplaatsen weer. Het uitermate goede voorseizoen was mede te danken aan het zeer gun stige weer. In Katwijk en Noordwijk kan men dan weer even op adem komen voor de eerste vakantiegangers die in juni naar de badplaatsen komen. Heb zal, vooral in de maand juli door het samenvallen van de Nederlandse en Duitse schoolvakanties, naar ver wachting zeer druk worden in de kuststreek. Voor augustus kan men nog volop terecht in de badplaatsen voor het huren van kamers. i WARMOND In de dinsdag' te houden raadsvergadering zullen B. en W. op de gestelde vragen met be- trekking tot de samenstelling van de begroting 1968 antwoorden, i Tevens zullen enkele voorstellen worden behandeld. De omschakeling I bij de vuilnisophaaldienst van em- mers op het systeem van verpakt vuil. Gebleken is, dat dit systeem zeer arbeidsbesparend is, zodat het I ophalen van dit vuil slechts m dag I per week zal vergen. Wanneer het I systeem van verpakt huisvuil wordt I Ingevoerd, zal van gemeentewege I een ophangbeugel worden verstrekt. De bevestiging' van de beugel zal op kosten van de gemeente plaats vin- J den op de daarvoor meest geschikte plaats. Het nodige aantal zakken zal i eveneens door de gemeente ter be schikking worden gesteld. De in houd van één vuilniszak is gelijk I aan twee maal de inhoud van een I vuilnisemmer. Hierdoor kan per ge- I bruiker één maal per week met het I ophalen van huisvuil worden vol- I staan. De totale kosten, i nclusief wagen met opbouw, zullen bedragen f 571.20 I Voorgesteld wordt de straatbelas- ting te verhogen en wel de percen- j tages voor de gebouwde en onge bouwde eigensommen te brengen op resp. 20 en 10 Het reinigingsrecht wordt gebracht op f 24 en f 20 voor resp. eerste en tweede emmer ,en zulks met terugwerkende kracht tot 1 januari 1968. De woonforensenbe- lasting zal met f 25 per groep wor- bouwde eigendommen te brengen op de personele belasting worden ge bracht van 200 op 250. Het bestaan de tarief voor de rioolbelasting zal zodanig worden verhoogd dat een gemiddelde opbrengst van f 50 per aansluitbaar perceel verkregen wordt. DEN HAAG <GPD> Ook de Ne derlandse bevolking zal in het ko mende najaar in de gelegenheid woi- den gesteld zich uit te spreken over de keuze van de nieuwe Amerikaanse president. Een actiegroep, waarin aanhangers van Sjaloom, de Chris telijke Studentenvereniging. Kerk en Wereld en de Katholieke Werkende Jeugd sterk vertegenwooidigd zijn, is van mening, dat de president van de Ver. Staten, die op 5 november wordt gekozen, zulke belangrijke beslissin gen kan nemen, die het wel en wee van heel de wereld raken, dat ons land het recht heeft zich met de keu ze van de president in te laten. De actiegroep, die gisteren zijn plannen bekendmaakte, wil dat doen doormiddel van een pocketboekje, Op woensdagavond 8 mei as., komt het West Nederlands Sympho- nieorkest onder leiding van Sam Swaap een concert geven in de zaal van het Sophiekehuis in de Van Zuy- len van Nyeveltstraat in Wassenaar. Medewerking wordt verleend door de pianiste Gerti Reiner. Er zullen o.a. werken worden uitgevoerd van Joh Seb. Bach, Mozart, en Hendrik An- driessen. Er wordit nogmaals herinnerd aan de Stille Tocht, die zaterdagavond in het kader van de nationale herden king in Wassenaar gehouden zal wor den. Deelnemers kunïten zich opstel len aan de Nachtegaallaan. van waar ongeveer tien minuten voor 8 de stoet zal vertrekken, en langs de oor logsbegraafplaats „Het Lange Duin" defileren. dat niet alleen de persoonsbeschrij vingen van de voornaamste kandi daten voor het presidentschap, maar ook een z.g. „opinion-card" bevat. Op deze scheurkaart staan puntsgewijze belangrijke opinies over de Ameri kaanse buitenlandse politiek. Men kan deze kaarten invullen en opstu ren. De ingevulde kaarten zullen naar een aantal Amerikaanse dag en weekbladen worden doorgezonden. Daarnaast wil de actiegroep in sa menwerking met de VARA-televisie nagaan hoe ons volk over de toe komstige leider van Amerika denkt. Ongeveer twee weken voordat de ver kiezingen in Amerika plaatshebben, wordt in Nederland een wetenschap pelijk onderzoek verricht. Daarbij zal via een steekproef uit de inge schrevenen in de Nederlandse stem bureaus worden nagegaan hoe ons volk gestemd zou hebben als het een Amerikaanse president had moeten kiezen. Het initiatief van de Sjaloomgroep, dat de naam .Actie precedent" heef* meegekregen, zal# resulteren in een speciale uitzending van .Achter heb nieuws", waarin breedvoerig de be tekenis van de Amerikaanse politiek voor de werel dwordt uiteengezet. Na deze uitzending zullen enquêteurs de openie van ca. 2500 Nedelranders pei len. Tegelijkertijd stelt de VARA d« kijkers in de gelegenheid een speciaal stembiljet aan te vragen om daar» mee ook hun opinie weer te geven. In een tweede uitzending, vlak voor de vei kiezingen, zullen vervolgens <i« resultaten van de steekproef en d® spontane stemming worden bekend gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7