Meer ruimte voor zevende Leidato Albert's Corner J? W. C. v. d. Heijden halve eeuw wj Servaas „Stout'" plan Griekse oud-minister krijgt huisarrest ua aanval op de regering □Dupli-kaat Ook „Klein Duimpje'" heeft een stem in de Moeders voor moeders HAL denkt aan nieuw passagiers Lustrumcongres van Sanctus Augustinus Huishoudshow van 30 augustus t/m 8 september waar de koffie lekker vers is elk j2 uur vers gezet) Leide maar nam tegels weg: boete Academische examens Zeven maanden voor Leidse autodief DONDERDAG 2 MEI 1968 PAGINA 3 ADVERTENTIE LEIDEN Leiden krijgt ook dit jaar een Leidato. De zeven de Leidato zal worden gehou den van 30 augustus t/m 8 sep tember op het Schuttersveld. Daartoe zullen niet minder dan vijf grote tenthallen, die teza men een oppervlakte van vier duizend vierkante meter be strijken, dienst moeten doen. De organisatoren zelf spreken van een „stout" plan, waarvoor echter van de zijde van de standhouders, gezien het aan tal inschrijvingen, zeer grote belangstelling bestaat. Deze tentoonstelling: van de Lcidsc i middenstand belooft een bijzonder aantrekkelijke te worden. Tegenover het gemis van de royale accommoda I tie van de Stadsgehoorzaal, waar de j Leidse middenstanders tot nog toe een gastvrij onderdak vonden, staat een aanzienijke uitbreiding van de ruimte. Voor de aanvoer van water en elektriciteit zal worden gezorgd, zodat de Leidato nieuwe-stijl een goede kans van slagen heeft. Voor de ingang van het tentencomplex, dat uit één geheel zal bestaan, komt ADVERTENTIE ■bki i Kon. /out Irganon boekt hogere resultaten Die slag is aan u. Mej. W. Schreurs uil Nieuw-Vennep Prijswinnaar van f 100.-in het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. een „sprookjestuin" met vijver en flamingo's als romantische blikvan ger. Op de tentoonstelling worden weer tail van zaken onder de aandacht van de consument gebracht, die de belangstelling zeker waard zijn Nieuwtjes Er zal bovendien op deze zevende Leidato een grote verscheidenheid te vinden zijn van nieuwe artikelen op huishoudelijk gebted. Een aparte hoek zal worden gereserveerd voor de warme bakkers en de banketbak kers, die graag aan het succes van de middenstandstcntoonstelling mee willen wei-ken. Voorts worden er straks op het Schuttersveld schoe nenshows en bloeinschikadviezen ge geven. Er zal ook gelegenheid zijn om kleurenprojecties en films over oud-Leiden te zien. Het voorlich tingsbureau van d" gemeente Leiden zal evenals op de vorige Leidato ver tegenwoordigd zijn voor het verstrek ken van inlichtingen op alle moge lijk, niet-commercieel gebied. Amusement Ook aan amusement zal het op deze Leidato niet ontbreken. In het midden van de grote tentoonstel lingsruimte komt een podium, waar op shows van twintig minuten zullen worden gegeven. Er zal voor worden gezorgd dat de bezoekers van het Leidato-restau- rant, waarover de heer I. Milikan van de Stadsgehoorzaal de scepter zal zwaaien, de shows ongestoord kunnen volgen. De artiesten die reeds hebben toegezegd naar Leiden te zullen komen, zijn: Johnny en Rijk, Ria Valk, het Cocktail-trio. The Luckberry's, Rita Coriba, Ted de Braak. Rornny Tooer en Tobi Rix. Zo zal de zevende Leidato. die dit jaar op het Schuttersveld zal worden gehouden er uit zién. De ingajig is aan de zijde van de Rijnsburgersingel, op de achter- grond de spoorbaan. (Foto LD/Holvast) Op eiiingsuren De zevende LeiriiUo-huishoudshow de zesde trok ongeveer 35.000 be zoekers wordt vrijdag 30 augus- I tus 's middags om 4 uur officieel geopend. De openingstijden zijn da gelijks van 1 tot 5 uur (zaterdags van 11 tot 5 uur) en van 7 tot 11 uur over Zuid-Afrika buitenlandse politiek en de apartheid Kamerlid Schakel Gelet op de feitelijke situatie in Zuid-Afrika en op grond van ruime contacten met de oppositie zou ik niet weten hoe er in grote lünen een an dere mogelijkheid is dan apartheid, aldus de heer M. W. Schakel, lid van de Tweede Kamer, >n een causerie op maandagavond voor de Centrale A. R. kiesvereniging in restaurant Van der Heijden. De heer Schakel vees op allerlei spanningselementen, die zich in vele volken voordoen: taal (België), godsdienst (India en Pakistan), etliniscb (Cyprus), ras, ontwikkeling. Al deze elementen vindt men in Zuid-Afrika in één staatsverband en nergens is zoveel potentiële conflictstof bijeen als daar. Wat de talen betreft: onder de blanken zijn er twee, Zuidafrikaans en Engels, on dei' de Bantoes zijn er zeven en voorts zijn er nog twee indische talen. Op het terrein van de godsdienst vindt men christendom heidendom, hindoeïsme en moham medanisme. Op ethnisch gebied mag men niet over het hoofd zien, dat de Bantoes geen eenheid vormen, maar uit vele volken bestaan, elk met een eigen cultuurpatroon en de daarmee samenhangende verschillen op aller lei gebied. Ten aanzien van de ont wikkeling varieert het peil tussen dat van de Bosjesman en prof. Barnard. Er zijn geen gelijke monniken en dus ook geen gelijke kappen. De heer Schakel onderstreepte dat er byv. geen eenvoudige huwelijks wetgeving mogelijk is, omdat de op vattingen wisselen tussen monogaam en polygaam. Spr. wees er voorts op. dat 4 van de 5 Bantoe-kinderen la ger onderwijs genieten in tegenstel ling met tal van Afrikaanse landen, waar het juist omgekeerd is. De drie universiteiten voor Bantoes, die voor kleurlingen in Beliville bij Kaapstad en die voor Indiër' m Durban, kun nen elke toets der kritiek doorstaan Over het gehee Igenomen laten on derwijs. huisvesting en volksgezond heid voor de niet-blanken niets te wensen over. Over gebrek aan pers vrijheid behoeft men niet te klagen; overal zijn kranten te koop. die de regering op de vingels tikken. De heer Schakel wenst overigens met al les wat in Zuid-Afrika geschiedt voor zijn rekening te nemen, met name de „kleine apartheid' (afzonderlijke lo ketten e.d.) en de huwelijkswetgeving. Voor de „grote apartheid" ziet hij echter geen alternatief. Nederland doet er verstandig aan de kanalen met Zuid-Afrika open te houden, om dat men ginds gevoelig is voor de kritische stemmen hier te lande. Maar die kritiek moet dan wel des kundig zjjn. Na de pauze ontspon zich in de vergadering, die onder leiding 1 Lonr. van mr, dr. N. G. Geelkerken, een levendige discussie. Recht voor macht LEIDEN „Juist in het huidige internationale systeem liggen er voor kleine staten mogelijkheden voor on afhankelijk optreden, dus mogelijk heden voor het beïnvloeden van in ternationale relaties" .Deze opvatting werd gisteren uitgesproken door me juffrouw drs. F. van den Burg. we tenschappelijk medewerkster aan het Polemologisch Instituut te Groningen. In een uitermate boeiende lezing voor de studenten van St. Augustinus schetste mejuffrouw van den Burg de situatie van de kleine staten direct na de oorlog en nu. Kort na de tweede wereldoorlog leefden we in een star systeem van twee elkaar vijandige blokken. (Het oostelijk blok onder aanvoering van de Sovjet Unie, het Westen gedomineerd door de Vei- enigde Staten). Het gevolg hiervan was de „bevriezing" van de relaties tussen beide helften van Europa, waardoor de Europese problemen niet werden opgelost. De kleine landen hadden in dit sy steem weinig politieke bewegingsvrij heid. Toch zijn er kleine staten ge weest die door onafhankelijk optreden de internationale relaties hebben be- invioed. Zo heeft de Hongaarse op stand in 1956 op de lange duui betere Oost-West verhoudingen tot gevolg gehad, al heeft het Hongaarse volk daar een afschuw elijke prijs voor moeten betalen. De Hongaren vorm den een niet-communistische rege ring, maar werden door de Sovjet Unie hardhandig teruggewezen. Had het Westen toen ingegrepen dan zou een conflict met de Russen onver mijdelijk zijn geweest en zou het ge vaar van een derde wereldoorlog niet denkbeeldig zijn geweest. Doordat het Westen niet ingreep werd de hou ding van de Sovjets tegenover het Westen minder star, terwijl ook de ideologische druk op de satellietsta ten afnam. De gebeurtenissen in 1956 maar ook die tijdens de Cuba-crisis, en het huidige optreden van de Ver- nigde Staten in Vietnam, hebben er toe geleid dat het systeem van de twee blokken wat losser is geworden. Nu hebben de kleine landen dan ook meer mogelijkheden tot het ont plooien van initiatieven die de inter nationale verhoudingen ten goede ko men. De buitenlandse politiek van Ne derland moet naar de mening van drs. Fenna van den Burg gebaseerd zijn op de overbrugging van de Oost- West tegenstelling en het vermijden dat de tegenstelling tussen de arme en de rijke landen fatale gevolgen krijgt. Daartoe moeten zowel de Ne- I derlandse regering als alerlei instel lingen en verenigingen van particu liere aard intensieve samenwerking met soortgelijke instellingen in het buitenland nastreven. Mejuffrouw van den Burg besloot haar lezing met een beschouwing 1 over de NAVO. die naar haar mening j zeker geen politiek orgaan mag wor- den, omdat het militaire denkpatroon nog te zeer berust, op de koude oor- log-mentaliteit, die inmiddels ach terhaald is. Nederland is een klein duimpje, maar kan toch gewicht in de schaal leggen. Want: Nederland heeft dooi zijn positie als klein land de natuur lijke neiging om naar andere dan machtsoplossingen te zoeken en van de nood der relatieve machteloos heid de deugd van het. zoeken naai' reöhtsoplossingen „te maken". Een 21-jarige straatmaker uit Lei den moest voor de Haagse politie rechter verschijnen omdat hij tegels van de gemeente had gestolen. Hij wilde zelf graag een tegelpad hebben. Dus nam hij de 45 tegels die in de buurt van een straataanleg lagen. Het. was niet alleen om die reden dat hij zich voor de politierechter had te verantwoorden. Er was ook nog spra ke van een platenspeler en grammo foonplaten, die hij uit een studenten flat had gestolen. De officier van jus- tie eiste f 75, boete en twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. Het vonnis luidde conform de eis. Jlir. mr. Van Eysinga ambassadeur DEN HAAG Bij KB. is de oud- j Leidenaar, jhr. mr. D. van Eysinga, j ambtenaar van de buitenlandse dienst I der 3de klasse ter beschikking, te re kenen van 1 maart 1968 wedei'om in actieve dienst hersteld en tevens be noemd tot Hr. Ms. buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in de So cialistische Republiek Roemenië. TTSC promoveert Het tafeltennisleam van TTSC I (Wim Onvlee, Sjaak Matters, Wim Ouwehanden) is gepromoveerd naar de derde klasse van de NTTB door in de promotie/degradatie competi tie ATTC 3 met 64 en Taverzo 2 met 73 te verslaan. Overigens slaagde TTSC er niet in kampioen van de vierde klasse te worden. Die titel ging, na een beslissingwedstrijd, naar Avanti. ATHENE (AP, Reuter) Dc Griekse oud-minister Rallis, die had aangedrongen op terugkeer van Ko ning Constanten, is gisteren onder huisarrest geplaatst. Rallis was mi nister van Openbare Orde in het kabinet-KanelIopoclos, dat door de militaire staatsgreep van 21 april vorig jaar omver werd geworpen. Ook Mavros, voormalig directeur van de Griekse staatsbank en een der leiders van de Unie van het Aanstaande moeders in Leiden. Leiderdorp, Oegstgeest. Rynsburg en Katwijk kunnen thans, evenals dat al eerder het geval was in ruim veer tig plaatsen in Nederland, deelnemen aan de actie „Moeders voor moeders", j Deze actie stelt zich ten doel. de uri- ne van aanstaande moeders te ver zamelen. die de onvervangbare grondstof is voor een geneesmiddel tegen bepaalde vormen van on vruchtbaarheid van de vrouw en ste- rilitiet van de man. In het begin van de zwangerschap, maximaal de eerste dertien weken, komt in de urine in zeer kleine hoe veelheden een bepaald hormoon (HCG) voor dat niet synthetisch kan worden bereid, althans tot dusver niet. Het HCG bezit een soortgelijke werking als een van de hormonen van de hypofyse die van essentieel belang zijn voor de functie van de geslachtsklieren'. Toediening van dit hormoon kan in sommige gevallen de normale werking van de geslachts klieren herstellen waar deze ver stoord is. Tienduizenden liters urine zijn nodig om slechts een kleine hoeveel heid van het belangrijke hormoon te kunnen winnen. Al deze duizenden li ters worden per auto in plastic con tainers opgehaald door een veertig tal auto's die dagelijks uitsluitend voor dit vervoer door geheel Neder land rijden. Duizenden aanstaande moeders in Nederland doen reeds aan deze inzameling mee. De verwerking en de vervaardiging van het medicijn geschieden centraal bij een farma ceutische industrie in het zuiden des lands. Het adres waar aanstaande moe ders, die aan de actie willen deelne men en die wonen in de eerstgenoem de vijf plaatsen, zich kunnen opge ven is mevr. E. Janssen-Niemeijer, Prinses Irenelaan 24 te Oegstgeest, tel. 01710 53652 HENGELO (ANP) De resulta ten bij Koninklijke Zout-Organon NV zijn over het eerste kwartaal van 1968 uitgekomen boven die in de Centrum, is onder huisarrest ge- overeenkomstige periode van 1967. plaatst. Voor zijn woning hebben »'t werd meegedeeld op de eerste twee politieagenten post gevat. jaarvergadering van de KZO. Sinds 15 april bevinden de leiders uitkomsten in het eerste kwar- taal waren zelfs beter dan op grond van het budget werd verwacht. Aan de hand van de huidige cijfers be hoort onder voorbehoud van moge lijke tegenvallers. over 1967 opnieuw een winststijging van circa 10 - tot de mogelijkheden. De wat minder gunstige trend in het vieide kwar taal van 1967 heeft zich dus niet in 1968 voortgezet. De investeringen voor 1968 worden geraamd op 150 miljoen gulden. De KZO gaat in Delfzijl ccn drie jarig investeringsprogramma uitma ken, waarmee in totaal 100 miljoen gulden is gemoeid. De gelden zullen worden gestoken 5>n de diafragma elektrolyse-fabrieken voor gechlo reerde koolwaterstoffen en in de energieopwekking. Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor de volgende examens: kandidaats Godgeleerdheid de heer aan allen die het willen horen." De S. Bouman (Leiden); kandidaats En- van de Unie van het Centrum, Pa- pandreoe Sr., en die van de Nationa le Radicale partij, Kanellopoelos, zich onder huisarrest. Wat Rallis aangaat, deze had ge pleit voor een overgangsregering onder Karamanlis die een moderne democratische constitutie zou moe ten opstellen en vrije verkiezingen houden. Rallis zei verder dat „Koning Con stants n na zijn terugkeer een over gangsregering zou moeten vormen en zijn grondwettelijke bevoegdhe den weer op zich zou moeten ne men. Deze regering zou alle politie ke groeperingen behalve de com munisten moeten omvatten." Karamanlis was premier van 1956 j tot 1963, toen hij aftrad na een ver schil van mening met Koning Paul, de vader van Constantijn. Kara manlis leeft in ballingschap in Pa rijs. Rallis verklaarde tevens, dat de kolonels niet langer de schijn ophou den. Vice-premier Patakos heeft vol gens hem verklaard; „Wij blijven aan de macht.. Dat verklaren wij aankondiging van de militaire junta dat een volksstemming over de nieuwe grondwet zal worden gehou den, ls volgens Rallis alleen gedaan om het State Department (Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken) te sussen. Rallis riep in zijn boodschap alle Griekse politici op zich te doen horen en het militaire regime in het openbaar te veroorde len. gelse taal- en letterkunde mevr. M. Bouman-Mauve (Leiden) en de heer G. H. Rigter (Rotterdam); doctoraal Engelse taal- en letterkunde de heer A. P. Schuur (Harderwijk)doctoraal sociologie mej. M. Kranenburg (Haar lem) en mej. A. C. Plieger (Amster dam); kandidaats klassieke taal- en letterkunde de heer G. Berveling (Leiden); doktoraal Ned. recht de heer P. H. Woltman (Den Haag). ROTTERDAM (GPD) De Hol- land-Amerika Lijn hoopt in de eer ste helft van 1969 net besluit te kun nen nemen tot. het bouwen van een nieuw passagiersschip. Dit schip zal voornamelijk worden gebruikt voor het maken van luxe vakantiereizen. De gedachten gaan uit naar een middelgroot sdhip, dat ruimte biedt aan 400 tot 650 passagiers. Daarmee heeft, de H.A.L. eigenlijk het principiële besluit genomen af te zien van het bouwen van een pas sagiersschip in de orde van grootte van de Nieuw-Amsterdam en de Rot terdam. In de toekomst zal dit be tekenen, dat met het afvoeren van de Nieuw Amsterdam van de vloot- sterkt.e over een aantail jaren Neder land een groot passagiersschip min der zal hebben. Het nieuwe schip dat. gezien het beperkte aantal passagiers, kleiner zal zijn dan de twee grote sohepen ide Rotterdam kan 1400 passagiers vervoeren) zal worden ingericht ala een modem hotel van hoge klasse. Incidenteel zal dit nieuwe schip ech ter ook transatlantische reizen kun nen maken. De directie van de H.A.L, is tot dik besluit gekomen na een uitgebreid marktonderzoek, waarvan de conclu sies positief waren. Met dit besluit stapt zij echter ook af van het aan vankelijke voornemen een passagiers schip te doen bouwen, da t in grot a lijnen zou aansluiten op de opzet van de Rotterdam, een sohip dat in com binatie met het vlaggeschip zou wor den geëxploiteerd. Het marktonder zoek werd verricht met het oog op de rentabiliteitseisen van de grote investeringen, welke de bouw van een dergelijk luxe-schdr vergt. Nederland en bel buitenland LEIDEN „Sanctus Augustinus". de r.k. studentenvereniging in Leiden viert dit jaar het 15e lustrum. Als onderdeel van de festiviteiten orga niseert de vereniging een tweedaags congres onder het motto: „Neder land: Klein Duimpje?" De congres commissie schrijft in het program maboekje: „Klein Duimpje is niet. al- te fors gebouwd, maar hij kan een spoor uitzetten om allerlei reuzen te leiden". De Leidse burgemeester, mr. G C. van der Willigen, opende het congres. In zijn openingsrede zei hij te hopen dat de woorden van St. Augustinus die hij op 75-jarige leeftijd sprak „De ouderdom heeft geen leeftijd meer om op te hopen" niet voor de studentenvereniging zullen gelden. De eerste congresdag in „De Burfcht" stond in het teken van de buitenlandse politiek van Nederland. Spreker was de heer N. Cramer, parlementair commentator van het Parool. De heei Cramer memoreer de het historische jaartal 1868 toen het parlement zegevierde over de re gering en de door Thorbecke in 1848 Ingevoerde parlementaire verant woordelijkheid een feit weid. Het parlement was het toen niet eens met de buitenlandse politiek van Koning Willem III. Nog altijd is de buitenlandse po litiek meer een aangelegenheid van de regering dan van het parlement. De heer Cramer weet de neiging naar zelfstandigheid van de minis ter van Buitenlandse Zaken aan de adellijke afkomst van zeer vele van zijn voorgangers. Tot de tweede we reldoorlog werd de buitenlandse po litiek uitsluitend vanuit de ambassa des bedreven. De buitenlandse poli tiek van Nederland heeft men in het verleden vaak kunnen bestemmen als „politiek amateurisme", terwijl ze ook vaak misbruikt is voor binnen landse schermutselingen. De heer Cramer noemde de instelling van een commissie voor de buitenlandse politiek een belangrijke stap vooruit. DEN HAAG LEIDEN Een 21-ja rige straatmaker uit Leiden had in zijn woonplaats twee auto's gestolen. Hij was daar zomaar wat mee gaan lijden, met de eerste auto in zijn woonplaats en met de tweede op weg naar Parijs. In een woonwagenkamp werd de auto verkocht. De officier van justitie bij de Haag se rechtbank eiste eigen de straatma ker negen maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaarde lijk. De rechtbank heeft uitspraak ge daan en hem veroordeeld tot zeven j maanden gevangenisstraf waarvan I twee maanden voorwaardelijk. LEIDEN Bijzonder hartelijk en groot was de belangstelling, die zich gistermiddag in her „Petruszaaltje' a.d. LammenscharióWeg concentreerde rond de figuur van de heer W. C. van der Heijden (68). En daarvoor was dan ook alle reden. Het was gisteren n.l. een halve eeuw geleden, dat de heer Van der Heijden als jongste be diende zijn intrede deed bij Servaas' kantoorboekhandel aan de Hoge- woerd. waar hij in de loop der jaren opklom tot winkelchef. De huidige eigenaar, de heer H. N. van Weizen, had veel waardering voor het werk van de heer Van der Heij- den, diens optimisme en „eeuwige jeugd". Als aandenken voor dit gou- j den feest bood spreker de jubilaris j een stereo-installatie aan. De heer W Boehlee. die namens het personeel het woord voerde, memoreerde de prettige samenwerking met de heer- Van der Heijden en onderstreepte j I deze woorden met de aanbieding van een wereldatlas. De jubilaris, die Halve eeuwfeest. V.l.n.r. mevr. Van der Heijdende jubilaris en de heren H. N. van Weizen en L. K. Servaas. (Foto LD/Holvast) thans met pensioen gaat, doch nu al weer toezegde „met de vakanties te komen assisteren", sprak een kort dankwoord. Tijdens een hierna vol gende receptie kwamen velen, o.w. de oud-eigenaar de heer L. K. Servaas, de heer en mevrouw Van der Heijden gelukwensen. Vele geschenken werden aangeboden.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3