Paniek? Ach kom! FRANS DE WIT (PLASTIEK) EN ROB CLOUS (GRAFIEK) □Dupli-kaairt Jarige man, blije man, Bambusman! Werknemers pi jnli jk in de tang genomen Interessante kunstwerken van leden der jongste generatie loos Om derde wijngaard en de wereld van Schumann Bambus 2-ïn- shave lotion altijd n verfrissende verrassing, e Familieberichten [n Galerie Van der Vlist Hugo Claus voor Reactie van liet C.N.V.: 3 MEÏ t999 tUMffl T»ACW,M> PAOINA 19 de rechter BRUSSEL (G.P.A.) De Vlaamse schrijver Hugo Claus zal eind mei voor de rechtbank moeten verschij nen. Hij wordt beschuldigd van schending van de openbar ezeden. De s&ak zal met gesloten deuren wor den behandeld. Tjjdens het Jongste filmfestival te Knokke was er van de hand van Hu- go Claus en onder zijn regie een be werking van het middeleeuwse spel Marieke van Nim wegen gespeeld. Daarin kwamen drie naakte mannen voor die de „heilige drievuldigheid" voorstelden. Naar het schijnt heeft het gerecht daaraan aanstoot geno men. Claus heeft zich zeer verontwaar digd getoond dat het proces zoals alle andere wegens zededellcten met gesloten deuren zal worden ge voerd. „Het feit", zegt hij. „dat men het proces met gesloten deuren wil behandelen, beduidt dat men mij ver gelijkt met een man. die in het bos een vijfjarig meisje aanrandt. Mijn advocaat wil er nu alles opzetten om de zaak uiteindelijk toch openbaar te krijgen. Er is wellicht weinig kans, maar wij willen het proberen". UTRECHT (ANP) Wie de werkloosheid louter en alleen wil afdoen als een economisch probleem, schiet ernstig tekort in zijn taak en verantwoordelijkheid. Aldus reageert het Christelijk Nationaal Vakverbond in zijn officieel orgaan ,,De Gids" op de door de president-directeur van de Nederlandse Bank dr. J. Zijlstra geopperde keuzemogelijkheid: loonsverhoging of meer werkgelegenheid. Het CNV vindt dat op deze manier de werknemers bijzonder pijnlijk in de tang zijn genomen. Hoewel dr. Zijlstra zwijgt over de schuldvraag, kunnen zijn woorden onbedoeld toch de indruk wekken, dat de werkne mers zelf. en met name de vakbon den. de grote boosdoeners zijn, omdat zij teveel vragen en dus werkloosheid in de hand werken. Het CNV verzet zich met klem te gen een dergelijke voorstelling van zaken. Het verbond is het eens met dr Zijlstra. dat te grote bestedingen In kasteel Duivenvoorde i Voor het eerst zijn in de Galerie Van der Vlist aan de Boter- narkt werken, in casu plastieken van een jeugdig stadgenoot e bewonderen, n.l. die van de in 1942 geboren Frans De Wit. ezamen met grafieken van de Haarlemmer Rob Clous, die in 940 het levenslicht zag. Twee vertegenwoordigers van de jongste generatie dus, die imbachtelijk veel in hun mars hebben en kunstzinnig al even- leer veel te zeggen hebben. Beiden vertonen daarbij een ..eigen gezicht". Onder hun hand >aant de kunst zich nieuwe wegen. Rob Clous: vogel". ..Schrootschip- (Foto LD Holvast» i en elders) de aandacht naar zich toe getrokken Een expressief en talentvol kunsfce- naar, van wie wtf nog veel verwach ten mogen. Eenzelfde oordeel geldt voor Rob Clous, wiens grafieken reed» veel i bekendheid genieten. De attractieve terra-cottakleur in diverse nuances blijkt zijn hevige voorkeur te hebben. Hij houdt zich dikwijls al spelend be zig met de drie-eenheid „mens, ma- chine en natuur". In dit opzicht harmoniëren zijn vondsten op alleszins gelukkige wij ze bij die van Frans de Wit. Geheel apart en prachtig van coloriet is zijn magnifieke „Schrootschipvogel" «hierbij afgebeeld» en ..Polderleven". met modern oog gezienhuisjes, schroot, autowrakken enz. strengelen i zich hierin dooreen. Meer op de ou de Egyptische kunst geïnspireerd is ..Feestend schip", waarbij bewezen wordt dat Clous uiteenlqpende stijlen beheerst. Een imposante indruk ma ken „Arena generalissimus Franco". ..Espana" en „De berg Kannibal". Een in dit verband minder gelukkige uitschieter vormt naar ons gevoel de toren van de St. Bavo te Haarlem. Werken van Clous zijn reeds door het Frans Halsmuseum, het Stedelijk J Museum Schiedam en het Rijk aan gekocht. hetgeen van juist Inzicht ge tuigt. Deze Interessante expositie, waar mee Galerie Van der Vlist weer ge toond heeft over een goede neus voor het artistiek waardevolle te beschik ken, is tot 24 mei geopend. H. ADVERTENTIE de werkgelegenheid ernstig kunnen schaden, maar het voegt eraan toe. dat de afremming van de besteding dan voor de hele bevolking zal moe ten gelden en niet alleen voor één be paalde groep. Juist die zorg voor een evenredige verdeling van lasten mist het CNV. zowel in het regeringsbeleid als in het jaarverslag van de president-direc teur van de Nederlandse Bank. Zodra de bestedingen te hoog oplopen, staat ledereen altijd klaar met de conclu sie, dat dus loonsverhogingen moeten worden afgeremd. Dat komt, aldus het CNV. omdat we in Nederland al leen een loonpolitiek en geen inkom stenpoli tiek kunnen voor alle bevol kingsgroepen. Wanneer men de loon stijging afremt, komt dat erop neer. dat vooral de werknemer het kind van de rekening wordt. Naar aanleiding van een reeks voorbeelden van Nederlandse onder nemingen. die ondanks alle sombere voorspellingen, het afgelopen jaar HiH stijgende winsten noteerden, conclu- VOORSCHOTEN In kasteel Duivenvoorde concerteerde de deerde het CNV dat hierdoor de pianiste Toos Onderdewijngaard. De Marat-zaal was opnieuw noodzaak van invoering van vermo- geheel bezet, tengevolge waarvan het concert vanavond zal worden herhaald. Overeenkomstig de voorliefde van deze pia- systeem. waarbij de lonen wel. maar I niste werd het een Schumann-recital: de cyclussen Papillons de inkomsten niet in de hand wor- (opus 2) en Davids-bündlertanze (opus 6). gescheiden door de gehouden.Jcomen steeds duideljj- 2de Sonate in g (op. 22). Opus 2 en opus 6 brengen samen 36 deeltjes kleingoed. Ietwat vermoei- i end om bij te houden is dat wél. Ge- i lukkig bezat Schumann een grillige en interessante natuur, die van af wisselen en verwisselen weet. Iemand schreef eens: „Als het waar is dat ieder mens in zijn leven eigenlijk maar één leeftijd heeft, die hij aan houdt. meedraagt en uitwerkt, dan was Schumann een jongen van 16". Die jongen hield er een Davidsbünd- lerbund op na. die hy voor bestaand deed doorgaan, maar daadwerkelijk alleen bestond in het hoofd van de componist, in een tijdschrift en in de muziek van opus 2, opus 6. Caina val en Kreisleriana. David versloeg d® Filistijnen De „Philister" van Schumann waren de salonmuzikanten en de pianospelers, die hun tijd vergooiden aan nullen als Herz en Hünten en aan Prières d'une Vierge e.d. Leden van die fic tieve bond zijn o.a. Flore6tan en Eusebius. de mannelijke en de vrou- welijke pool in Schumanns wezen Schöngeisterei. Kortom al de grollen in de natuur van de ..zestienjarige", die ten tijde van opus 6 een 27-jarige was. Men leze zijn speelaanwijzingen: innig, ungeduldig. mit ausserst star ker Empfindung. wild und lustig, zaït und singend, mit gutem Humor, enz Hoe ook. Schumann zo een avond lang te kunnen bestuderen, is een boetende aangelegenheid en van de aanmerkelijke technische stand bij de pianiste kon men zich vooral ver gewissen in de Sonate, een echt pia nistische onderneming, met een aan minnig andantino tot afwisseling. I Maar de dichter spreekt origineler, sterker en rijker aan invallen in opus 6. want Schumann is bij uitstek .ge nie van de kleine vorm". ker aan het licht. Het CNV vindt de ontwikkeling bij de als voorbeeld genoemde onderne mingen verheugend. Maar er zit een bijzonder onaangename bijsmaak aan. In vele gevallen is de vergro ting van de winsten en investeringen mede mogelijk door matiging van loonsverhogingen. Die matiging was en is noodzakelijk, omdat investerin gen nu eenmaal onmisbaar zijn voor de werkgelegenheid. Maar het ge volg is wel. dat de aandeelhouders nu eenzijdig worden bevoordeeld, terwijl er meer en meer moet worden ge spaard. Onderhandse ROTTERDAM (ANP- De Hol- land-Amerika Lyn heeft het jaar 1967 afgesloten met een verlies van bijna f 19.2 miljoen. Vrijwel alle sectoren van het be drijf hebben tot dit verlies bijgedra gen. Zo bedroeg de achteruitgang op de noordatlantisehe vrachtdiensten f 5.5 milj., op de gulfdienst f 7.9 milj. en in de passage-sector f.7,9 milj. nianictinl' NIEUW VENNEP «ANP» De j Het nadelig saldo van de bijzondere f ris?" IJIdIIl»H"K raad van bestuur van Mulder-Vogem baten en lasten ls Met meestal frisse en pittige en f 500.000 aandelen onderhands nreiy&e pwi ui otimuiaiuiA «cmu vertegenwoordigend Een denkbeel- plaalSlllg aatlflelpll diige derde is Raro. Een. statu- fcaire doelstelling van de Bond is „die Philister zu züchtigen", een regel die JtIïIKk^F-VO^CIll de kunstenaar vleugels versohaf te. H.A.L. lijdt een verlies van 19.2 miljoen gulden Frans de Wit beëindigde zijn Itudie aan de Kon. Academie voor Beeldende Kunsten te Den Haag met het predicaat „cum laude": hij maakt op deze expositie deze onder scheiding waar. Zijn plastieken (brons, ijzer, zink, nikkel, hout) dragen veelvuldig een lymbolisch karatker. Sterk komt dit o.a. tot uitdrukking in zijn gedurfd feconcipieerd „Plateau van het le ven". waarin de dood. het leven, het truls indringende tekenen daarvan sjjn. Of bijv. in het bronzen „Renais- lance", voorstellend een gestyleerde wedergeboorte van de levensboom van de mens. Bloei en groei van mens en natuur, maar ook diens Kerven worden indringend uitge beeld. Wy wijzen voorts op enkele van zyn ingenieuze constructies, in ADVERTENTIE Die slag is aan u, Mijnh. J. Reyinga uit Groningen Prijswinnaar van f 100.-in het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. +Frans de Wit: Renaissance (Foto LD'Holvast» het bijzonder zijn hooggerekte, ver nikkelde „Tempels" en bronzen ab stracte reliefs, met verwantschap aan de scheppingen van André Vol- ten. Volkomen figuratief daarentegen zijn „Heil der wereld" (Madonna met kind» of „Kinderkopje". Bij de kleine plastieken viel onze aandacht speciaal op de „Scharensliep". Reeds eerder heeft Frans de Wit, van wie o.a. In onze stad een plastiek door de Leidse gemeentelijke ULO-: school verrezen is. op vele exposities (Ga lerie Walenkamp. Tnydsbeeld Hortus Kunsthistoricus Van Scheltema overleden De kunsthistoricus dr. Frederik Adama van Scheltema fs gisteren op 83-jarige leeftijd in zijn Beierse woonplaats Starnberg overleden. Hij werd beschouwd als een specialist op het gebied van de Germaanse kunst geschiedenis. Hy schreef verscheide ne standaardwerken over dit onder werp. „Zwarte Beertjes" niet onder prijs HAARLEM (GPI») In de win kels in Haarlem, Velsen en Bever wijk van de N.V Kijkgrijp zelfbe- dicn misbedrijven voorheen D. Kat in Velsen. zullen met ingang van 2 mei geen Zwarte Beertjes van de uit geverij A. W. Bruna en Zoon uit Utrecht verkocht worden tegen een lager dan door de uitgeverij vastge stelde prijs. Bij overtreding zal de Kijkgrijp een som van F 500 (ge vraagd was f 5.000» moeten betalen. Dat deelde de president van de Haarlemse Rechtbank gistermid dag mee. tijdens de uitspraak in het korte geding dat de uitgeverij aan hangig had gemaakt. Het betreft Zwarte Beertjes, die na 19 december van de pers zyn gekomen. In de winkels zyn de boeken te koop voor 99 cent per stuk. Hiertegen had de uitgeverij bezwaren en vroeg in kort geding de verkoop tegen deze prijs te staken. De president heeft in zijn vonnis o.m. overwogen dat Kykgryp gebruik heeft gemaakt van door andere be drijven gepleegde contractbreuk. Het vonnis is niet bij voorraad uitvoer baar verklaard, hetgeen niet ge waagd was. De raadsman van de N.V. Kijk grijp. mr. Van Koppen, overweegt ho ger beroep tegen het vonnis van de president aan te tekenen. Nu met GRATIS handige verstuiver (waarde f3,25) Idee voor cadeau va. f5.95. goed toegeruste pianistiek voerde de vertolkster de drie figuren ten tone le. Vakwerk was dat. Alleen trad wel eens bevangenheid» op door de span ning van het optreden en die plotse linge onrust beïnvloedde dan metriek en ritmiek en het zinniig geheel uit zeggen van de muzikale zin. Mannelijk en vrouwelijk: die te genstelling liet door fors en gevoelig niet te wensen over. Maar of de concertgeefster voortdurend de ge- dachtenkronkels van Meister Raro „door" had, leek niet steeds duide lijk. Bijv. als de componist ergens plotseling een loopje neemt met het lieve liedje „Als der Grossvater die Grossmuter nahm". Of de Uilenspie gel hi hem met 2ijn klontjes Welt schmerz, de Biedermeierkrullen, de Morgen zal de Engelse beeld houwer Henry Moore uit handen van Prins Bernhard de Erasmus prijs in ontvangst nemen. Naar aanleiding van deze prijsuitrei king is in het Rijksmuseum Kröl- ler-Müller te Otterlo een over zichtstentoonstelling van zijn werk ingericht, die zaterdag door Koningin Juliana zal worden ge opend. Op de foto het plaatsen van een van de zeer grote beelden. wegens NV deelt mede. dat ter versterking verplichtingen voortvloeiend uit de van het eigen vermogen nominaal vermindering van het personeel f 500.000 aandelen onderhands zijn f 61 mijj groter dan tn 1966 0ver geplaatst, terwijl overeenstemming is I dat jaar de HAL nog een div bereikt over de onderhandse plaat sing van in totaal nog f 500 000 no minaal. waarop de storting binnen afzienbare tijd zal plaatsvinden. De nieuwe aandelen, die tegen een koers van 240 overwegend bi) bui tenlandse beleggers zijn geplaatst, de len in de resultaten van 1969 en volgende jaren Voorts is een onderhandse 5-jarige geldlening aangegaan van us. dollar 1.200.000 tegen een rente van 7 1/2 per jaar. De nieuwe middelen zullen worden aangewend voor financie ring van debiteuren, voorraden en onderhanden werk. (ontleend aan andere bladen) Geboren: Elly Georgine. d. v. Cam- piome v Dam, Ontario (Canada». Overleden: W. C de Crane, heer van Westensohouw6n. m 77 Jaar, 's-Gr&venhage, H. van Gelderen, m 64 jaar, Palma Nova (MaUorcai; L F. Dammers, m., 69 jaar, Heemstede. M. de Olerc. vr., 8? jaar. Bennekom uit van 80 De nettowinst van de vennootschap was toen ruim 5.2 milj. Commissarissen stellen de aan deelhouders voor het verlies van 119,2 miljoen ten laste te brengen van de algemene reserve, die is ge vormd door het samenvoegen van de reserve voor vernieuwing en uit breiding en de reserv® diverse be langen. Het jaarverslag noemt een reeks van factoren die hebben geleid tot het verlies van bijna 20 miljoen gul den over het boekjaar 1967, De di rectie wyst er op dat men reeds in het jaarverslag over 1966 de voor uitzichten als moeilijk bestempelde. Een samenloop van factoren heeft deze situatie in de loop van het jaar I nog verder toegespitst. De uitkoms- ten van het passagebedrijf werden dooi- de intern, spanningen en con- flicten nadelig beïnvloed. Door de Amerikaanse oorlogsinspanning in Vietnam ontstond in de VS een ze kere terughoudendheid om buiten landse vakantiereizen te ondernemen Verder liep het toeristenbezoek aan Europa en vooral aan het Middel landse Zeegebied terug door het ge wapend conflict tussen Israel en de Arabische landen. Een „zeer enrnstige tegenslag" on dervond het pa&sagebedrijf door de marh.Mieschades aan de Nieuw Am sterdam en Rijndam. Hierdoor tnoes- I ten elf transatlantische reizen en vier 1 cruises van de Nieuw Amsterdam vervallen en vier transatlantische rei zen van de Rijndam. Weer devaluatie vau de peso MONTEVIDEO (Reuter) De Uruguese regering heeft de peso met 20 gedevalueerd, t.w. van 198-200 tot 248-250 per Amerikaanse dollar. Dit was de tweede devaluatie in vijf maanden. In november jl. werd de peso met 100 gedevalueerd, name lijk van 98-100 tot 198-200 peso per dollar. Vorig jaar heeft de inflatie in Uru guay katastrofale proporties aange nomen, waardoor de kosten van le vensonderhoud met 135.89 omhoog gingen. In de eerste twee maanden van dit jaar steeg het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud met nog eens zestien procent. Na de devaluatie van vorig jaar november is een omvangrijk programma ter hand genomen om het hoofd te bie den aan de kritieke economische en financiële situatie in Uruguay. ADVERTENTIE 1»aarom paniek? Zo'n lege rol maakt ons niet bang meer vandaag de dag. We pakken gewoon een nieuwe. Uit het vierrolpak. dat Edet zojuist heeft uitgebracht. Heel slim natuurlijk, zo'n voorraadje. f175 zachtheid .Öj^^'uitZwede" 1600 Dit. is dan dat Edet-altijd- papier-in-huis-pak. Inhoud rier rollen, oftewel 1600 zachte, luxueuze, comforta bele, hygiënische Edet velle tjes, en dat is heel wat meer dan in bijna alle andere vier- rolpakken. Een rustig idee, nietwaar? En nog voordelig ook. Alles bij elkaar kost het maar f 1.75. In groen of geel of rose. Als U een rustig gebruiker bent en vier rollen ineens te veel van het goede vindt, ligt de Edet King Size wellicht wat beter voor U. Vijfhon derd vel voor 55 cent. Zacht en hcéééel veel papier.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19