Adres aan raad tegen torenbouw aan singel Als het u om de goede, pure tabak gaat Bron van vriendschap en genoeglijke kont Hoe het begon Universiteit heeft alternatieven om. op Doelenterrein Verkeerscu rsus of extra boete (Hoe minder gesaust, hoe liever...) PAGINA IS LEIDEN De Sociëteit „Amicitia" bron van vriendschap en genoeglijke kout bereikt deze maand een eerbiedwaardige leeftijd: 200 jaar. Twee eeuwen heeft zij zich in de wenteling der tijden, zich daarbij steeds verjongend en verfrissend, staande weten te houden. Twee eeuwen ook, waarin de geest en de sfeer, die haar oprichters eens voor ogen stonden, gehandhaafd zijn gebleven. Decennia lang hebben talrijke Leidenaars, veelal na een ver moeiende dagtaak, in „Amicitia" de ontspanning gevonden, waaraan zij in vele gevallen toe waren. Geen zwaarwichtige praat, doch een gezellig onder-elkaar-zijn was en is nog steeds de pijler, waarop het sociëteitsleven rust. Blikken wij in de geschiedenis van deze 200-jarige dan blijkt, dat de wieg van Amicitiastond aan de Breestraat tegenover het Stadhuis, ten huize van de heer H. Hogenstraten, waar een aantal lezeten burgers, nu 200 jaar ge iden, bijeenkwammet het doel \e komen tot het in het leven roe ven van een sociëteit, de huidige Iociëteit „Amicitia". Het waren met name de heren J. Subrecht, J. Heyns, A. van Gerven Bi J. H. Robbertson, die zich hier- [oor bijzonder interesseerden en dan K>k de stimulerende figuren waren. |een wonder, dat zij het eerste be- |uur vormden van de thans jubi- ferende sociteit Ruim 25 jaar heb- »en zij voor „Amicitia" de weg uit- testippeld in de door het Leidse so ciëteitsleven van de achttiende eeuw. pe contributie werd vastgesteld op pen gulden en tien stuivers per jaar, net dien verstande, dat ieder lid. dat 's morgens in de sociteit kwam schoon niets gebruikende" een dub beltje moest betalen en 's avonds drie puivers. Aan de sociëteitsknecht moest bovendien jaarlijks elf stui vers voor de kennis en elf stoers Voor nieuwjaar worden betaald. In 1794, en nu citeren wij de hui- tUge secretaris van „Amicitia", mr. y a. C. Branderhorst, die ter gele- fenheid van dit tweede eeuwfeest een ®ven interessant als keurig verzorgd schreef besloot men „ongemakken van kamer als widerzinds" het huis van de „eerza- ien Hogenstraten" te verlaten en 't eerste gebouw te betrekken door ;oop van twee panden aan de ïedestraat by de Maarsmansteeg, „voegzaam tot een sociëteitshuis konden worden geappropieerd". Ongemakken O °P 1 mei 1794 opent de sociteit - en nu voor het eerst onder de naam Amicitia haar poorten in het gebouw Breestraat 86. Eén kastelein, twee knechts (f 3,- per week) en een biljartjongen (24 stuivers per week) „van rijpen leef tijd" verzorgden de bediening in „de twee netjes gewitte hoofdlokalen be neden" met geverfde plafonds en het gepleisterde beeld (der vriendschap) voor de schoorsteen. Buskruitr •amp De Franse tijd, waaronder ook Lei den heeft geleden, bracht in de so ciëteit de kaarsenkronen terug in- plaats van de te dure olie. Boven dien tastte deze tijd de financiële toe stand van leden en sociëteit sterk aan. Ook de buskruitramp van 1807 liet Amicitia niet onberoerd: f 400.- schade aan gebroken glazen. Ging men in 1844 het gouden sociëteitsle ven in het eigen gebouw stilzwijgend voorbij, in 1849 werden gebouw en meubilair grondig vernieuwd. In 1850 De eerste sociëteit van „Amici tia" (links op de foto) aan de Breestraat 86, welke op 1 mei 1794 werd geopend. Voordien kiva- men de sociëteitsleden bijeen in de woning van de heer H. Hogen straten, eveneens aan de Bree straat. werd het eerste officiële contact met de studenten op 8 februari gelegd middels de emancipatie der sociëteit met een ontvangst van de besturen. Tot op de huidige dag is dit contact er. Hecht en zeer plezierig. Een jaar later vond de eerste of ficiële ontvangst plaats ter gelegen heid van de 3 oktobeiwiering. Een ontvangst, welke tot op de huidige dag steeds wordt geprolongeerd. Nieuwe activiteit blijkt ook uit de na 1846 steeds weer terugkerende ge dachte aan een buitensociëteit, de uitbreiding van de leestafels en de „soirée's musicales dansantes voor de dames". Het besluit in 1853 om het koffie huis met tuin „Eigenzorg voor bui tensociëteit aan te kopen, kwam niet tot uitvoering, maar een onderzoek wees uit, dat het terrein tussen de Rijnsburgse Poort en het Rijnsburg- se Bolwerk tot aan de molen „De Valk" zich bijzonder goed leent tot de bouw en inrichting van een zo- mersociëteit. In 1859 werd tot de bouw (f 12.000) besloten. In juni 1860 in die tijd deed men niet zo lang over het verkrijgen van de benodig de vergunningen kwam de bouw gereed. Het gebruik van deze zomer- sociëteit werd toegekend tegen een extra contributie van zes gulden aan culle leden, weduwen 1 en voormali ge leden, alsmede aan dames-hoof den van gezinnen, die zich in Lei den vestigden. Huisgenoten van deze dames hadden eveneens toegang tot deze sociëteit, uitgezonderd zoons bo ven de achttien jaar. Het slopen van de Rijnsburgse Poort in 1867 maak te een aanzienlijke verbouwing nood- Gordijntjes voor de ramen Putten wij nogmaals uit de geschie denis, zoals deze ons door mr. Bran derhorst in zijn boekje „Tweehon derd jaar Amicitia" voor ogen wordt gehouden, dan lezen wij, dat de voor zichtigheid by de bestuurderen van deze sociëteit groot was. Zo was er in 1923 een besluit om gordijntjes voor de ramen te laten maken omdat Lei den op zaterdagmiddag en zondag was drooggelegd en de leden, ondanks aanmaning, toch voor de ramen zit tend hun borreluur doorbrachten. Doch niet alleen de voorzichtigheid ook de service was bij de heren be stuurderen groot, hetgeen moge blij ken uit een in 1912 genomen besluit, dat aan de sociëteit in de Breestraat .lange, smalle spionnen werden aan gebracht. waaruit de leden hun huis toe-tram bij aankomst konden be gluren". Jeiieverliiiisje Ruim veertig jaar zetelde de so- j ciëteit aan de Breestraat toen zich j wederom financiële moeilijkheden voordeden. Het was de Juist dit jaar tot ere-lid benoemde heer R. van Eecke, die in 1923 met het plan kwam om een nieuw gebouwtje, nog steeds bekend als het „jeneverhuisje", op het terrein van de buitensociëteit aan de Steenstraat te stichten. Op 13 september 1924 was het zover en werd onder grote belangstelling dit „jeneverhuisje" geopend. En daar mede was het behoud van het ter rein van de buitensocitëeit op deze plaats verzekerd. In augustus 1930 breekt dan de verkoop van de pan den Breestraat 78/80 (voor een bod van f150.000) aan Peek en Cloppen- burg aan. Liquidatie van de schuld vindt door verkoop van deze panden plaats, waarna aan architect Buur man de opdracht wordt verleend tot de bouw van een nieuw sociëteitsge bouw (het huidige) aan de Steen straat, dat op 1 oktober 1932 wordt geopend. De laatste oorlogsjaren waren ook voor Amicitia moeilijk. Door vorde ring raakte men de kegelbaan in 1897 werd hier reeds gekegeld de biljarts kwijt en daarna ook (in 1943) het gehele gebouw. Restaurant „De Doelen" en later een zaal van de Maatschappij voor Toonkunst, bo den in die jaren Amicitia een tijde lijk onderkomen. Sinds 1946 zetelt de sociëteit weer in haar eigen gebouw. Een gebouw, waarin de plm. 180 leden het tweede Het voormalige z.g. Jenever huisje alias de Buitensociëteit aan de Steenstraat waarvan de ontwerper, de heer R. van Eecke, onlangs werd benoemd tot ere lid van „Amicitia" LEIDEN Er is de laatste tijd een stortvloed losgebroken van ingezonden stukken, advertenties en acties tegen de plan nen van de Leidse Universiteit, om aan de Wittesingel een torengebouw van tegen de 120 meter hoogte neer te zetten ten dienste van enkele alpha-faculteiten. Thans—hebben enkele Leidse ingezetenen ook een adres aan de gemeenteraad gericht, waarin zij hun verontrusting over deze plannen uitspreken, nadere studie wensen en bovendien maatregelen vragen om in de toekomst dergelijke objecten, die het cultuurhistorische ka rakter van de binnenstad zouden aantasten, onmogelijk te ma ken. De ondertekenaren zijn mevr. F. Böttcher en de heren R. Oomes en B. Oosterman, die ook via een advertentie de Leidse ingezetenen hebben opgeroepen, zich met protestbriefkaarten tot het gemeentebestuur te richten. OP DE VALREEP Tijdens een gisteren gehouden pers conferentie hebben de ondertekena ren van het adres aan de gemeente raad verklaard, niet eerder tot actie te zijn overgegaan, hoewel de plannen al van jaren her dateren (o.m. publi ceerden wij deze plannen in woord en beeld in ons blad van 18 december 1965) omdat zij meenden, dat voor verwezenlijking voorlopig toch nog geen geld beschikbaar zou zijn. Nu dat wel het geval blijkt te zijn, heb ben zij zich, bewust van het feit dat het in een zeer laat stadium is, toch tot de gemeenteraad gewend. In him adres zeggen zij dat de voorgenomen hoogte van de univer sitaire bouw onherstelbare schade zal toebrengen aan het stadsbeeld van het in het basisplan voor de sanering als monument beschouwde gebied tussen Rapenburg en Bree straat. Ondanks de rustige architec tuur waarvan het ontwerp blijk geeft, menen de ondertekenaren, dat door hoogte en volume van de toren een sterk schaalcontrast zal optre den. De aan de raad voorgelegde foto-montages geven een te optimis tisch beeld, terwijl deze serie voorts onvolledig is. Zij dringen er op aan, aan de hand van een nieuw te maken serie fotomontages een vol ledig beeld te vormen" van de te ver wachten aanblik van de faculteits toren boven de gehele gevelwand van het Rapenburg tussen het Noord- einde en de Nonnensteeg. Naar de mening van de onder tekenaren zou de faculteitstoren na de toren aan de Kaiserstraat voor zoölogie en de uitbreiding van het Kamerlingh Onnes Laboratorium aan de Zonneveldstraat de derde misslag van de universitaire bouw in en tegen de Leidse binnenstad zijn. Een krachtig tegenspel van de gemeentelijke instanties had deze kunnen voor komen. De singels be horen ongetwijfeld tot de be schermde stadsgezichten waar niet willekeurig gebouwen van grote hoogte en volume geplaatst mogen worden. Aangedrongen wordt op een plan voor de binnenstad waarin bindende beperkende voorschriften worden ge geven ten aanzien van de bouw hoogte, waarin de beschermde stads gezichten duidelijk staan aangege ven. waarin richtlijnen voor de be- j bouwing van de binnenterreinen staan en waarin de noodzakelijkheid tot uiting komt. dat aan de binnen stad haar woonfunctie hergeven moet worden ter voorkoming van verdere devaluering. Groter terrein Ter toelichting op hun adres ver klaarden de ondertekenaren tijdens de persconferentie van gisteren een alternatief te zien in de bebouwing van een groter oppervlakte dan de smalle strook langs de Witte Singel, waardoor de bouwhoogte kan worden beperkt. Zij menen, dat curatoren en gemeentebestuur in Den Haag ADVERTENTIE moeten proberen, het terrein van da Doelenkazerne voor universitaire be stemming los te krijgen, terwijl ook een mogelijkheid zou bestaan, terrei nen te onteigenen aan de overzijde van de te dempen Trekvliet (dus langs de huidige Rijn- en Schie- kade), hetgeen verdubbeling van het bebouwbare terrein zou bete kenen. Daarnaar dient te worden gestreefd ook al zou dan de tot standkoming van de nieuwbouw vijftien jaar moeten worden uitge steld. Zij menen, dat de Universiteit zich aan de stad dient aart te pas sen en niet omgekeerd. ADVERTENTIE Wolkenkrabber Wittesingel Stuurt Uw PROTEST naar POSTBUS 137, LEIDEN. Giro 68 95 78 t.n.v. J. Vreeburg, Leiden, met vermelding: W.W.W. Voor de Leidse kantoiireeliter LEIDEN Een 40-jarige bloem bollenkweker uit Voorhout stond maandag voor de Leidse kantonrech ter terecht, omdat hij op een weg, berm in de gemeente Noordwijker- hout een hoeveelheid huisvuil had ge stort. De verdachte vond echter niet dat hy artikel 43 van de Algemene Politieverordening had overtreden. „Ik heb het stuk land waarop die wegberm ligt van de gemeente Leiden gehuurd en het gaat die ge meente Noordwijkerhout dus niets aan of ik daar huisvuil neergooi", verdedigde verdachte zich. Tever geefs probeerde de kantonrechter de kweker ervan te overtuigen, dat het betreffende artikel ook geldt voor het aan Leiden in huur gegeven grond gebied. De verdachte werd heel boos, toen hij conform de eis tot een boete van vüftien gulden werd veroor deeld. Hij kondigde in elk geval met luide stem aan .absoluut in hoger beroep te zullen gaan. Een 22-jarige chauffeur uit Noord- wijkerhout werd veroordeeld tot een geldboete van f 250 subs. 50 dagen en de onvoorwaardelijke ontzegging van zijn rijbevoegdheid gedurende een Jaar. De verdachte probeerde op een avond in februari met hoge snelheid een file voor hem uit rijdende wa gens in te halen, hoewel een tegen ligger al dicht was genaderd. Een frontale botsing was het gevolg van deze gevaarlijke manoeuvre. Uit het politie-onderzoek was gebleken dat de jeugdige automobilist in de loop van de avond tien biertjes had gedron- ken. De officier eiste één week on voorwaardelijke hechtenisstraf en de onvoorwaardelijke intrekking van verdaohtes rijbevoegdheid voor de tijd van negen maanden. Een 54-jarige automobiliste uit Lis- se werd veroordeeld tot geldboeten van resp, f 50 en f 75 en bovendien voor de keus gesteld: binnen twee jaar een verkeerscursus volgen of nog eens een boete van f250 betalen. De automobiliste stond terecht, omdat zij in N oord wykr hout bij het wegrijden een haar passerende brom fietser had aangereden en vervol gens tegen een lichtmast op het voet pad was gevlogen. De kantonrechter nam het de verdachte vooral kwalijk, dat zij in plaats van op het rempe daal op het gaspedaal had getrapt. Mr. W. de Koning verklaarde in dit verband, dat opvallend veel dames een dergelijke fout maken. ONDERDAG 2 MEI 1968 LEIDSCH DAGBLAD zakelijk, terwijl de minder solide bouw de lopende onderhoudskosten onevenredig deden stijgen. Van die tijd dateert de vraag, die decennia lang geen oplossing vond: moet de buitensociëteit worden af gesloten om het voortbestaan van de binnensociëteit en dus van „Amici tia" te verzekeren. Eerst in de twin tiger jaren va ndeze eeuw krijgt de vraag een definitief antwoord door de verplaatsing van de binnensocië teit aan de Breestraat naar de Steenstraat. Terug naar tie Breestraat Maair keren wy nog even naar de Breestraat terug. Na vergeefse plan nen (de benodigde financiën kwa men niet byeen) een nieuwe socië teit te bouwen op de Ruïne (thans Van der Werfpark) wordt in februa ri 1880 het pand Breestraat 78 aan gekocht en in maart van dat jaar het ernaast gelegen pand no. 80 tot zijn overlyden bewoond door burgemeester Van den Brandeler en een huisje in de Man- demakerssteeg. Op 17 december van het daaropvlogende jaar betrekt „Amicitia' 'de nieuwe sociëteit, slechts tientallen meters van de plaats waar men In 1794 voor het eerst onder eigen dak was begonnen. Definitie van een sociëteit In het boekje „200 jaar So ciëteit Amicitia" is een defi nitie opgenomen van de so ciëteit. Zij luidt als volgt: Een sociëteit is geen eigen tijds verschijnsel. Zij behoeft daarom niet au sérieux te worden genomen. Zij beantwoordt geen en kele uitdaging van de tijd, maar voldoet aan enkele ver langens, die de tijd niet altijd serieus nemen. Daardoor overleeft zij ge neraties en hun vernieu wingsdrang. Daaraan dankt zij haar voortbestaan. eeuwfeest van hun sociëteit morgen middag met een receptie (van 4.30 tot 6.30 uur) denken te vieren. Aan deze receptie is reeds vrijdagavond in Kasteel Duivenvoorde een be- stuursdiner, met genodigden, vooraf gegaan. Op 10 mei volgt tenslotte een diner met de leden, waarna „Amici tia" met enthousiasme begint aan haar 201ste levensjaar. Amicitia Amicitia, sinds 1959 onder pre sidium van mr. S. C. H. Coebergh en met een penningmeester (de heer A. H. Moens) die nu reeds dertig jaar de financiële touwtjes strak in handen heeft, maakt zich op om onder het ophalen van tal j van herinneringen, dit tioeede eeuwfeest te vieren in de sfeer, ivaartoe haar oprichters in 1768 de basis hebben gelegd. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15