aardfceien Tong vangsten onder de kust Ruim duizend doden in massagraven in Hoee aafttóelen bollard, de Belgische kabinetsformateur ordt ongeduldig Priesterstudenten tegen celibaat Vuistslagen vielen 11a racistische belediging Steun regering voor textiel in Tilburg NIFRAGRILL Misdaden van Noordvietnamezen en Vietcong komen aan het licht IDEEDAG 2 MEI 1968 J.EIDSCH DAGBLAD paowa n nu toe is over de plannen van K.P. nog niet veel bekend ge il. Haar voorzitter heeft een ting gevraagd op de grote lij- pan het regeringsprogramma, jUard hem had voorgelegd en 6ft die gekregen. De onderhan- mdat zij de keus heeft tussen len van een kabinet met de of van een met de libe- Uiteraard is ër binnen de een stroming die de oude van Vanden Boeynants wil (it-ten, maar er is er ook een, oud-premier Lefèvre een int is, die meer voelt voor een f met de socialisten. [een deel van haar verloren terug te winnen, zien die [van de partij er wel wat in i uitgebreid sociaal program- i te stellen met de socialisten f Zij weten echter ook wel dat de social sten graag aan een nieuwe regering willen deelnemen omdat zij denken, dat hun teruggang by de jongste verkiezingen voor een groot deel is te wijten aan de omstandi- heid dat de B.S.P de laatste jaren een oppositieparty is geweest. Uiter aard wil dc C.V.P. uit die situatie zoveel mogelijk politieke munt slaan. jlSSSEL (GPD) „Mijn ge- leeft grenzen. De C.V.P. zal nu g moeten beslissen of zij ver let de B.S.P. (socialisten) wil kandelen over het vormen van beringscoalitie. Het land heeft fed een regering nodig. Het Mc vaai de monoloog is uit, wij h een dialoog", aidus CJoilard, Eter van de Belgische socialis- [parfy en door de koning aan- L als kabinetsformateur, in tie ter gelegenheid van de vie- ttn de lste mei. Hij heeft nog- Schril Ver (lreiffhlMpf [verklaard aat de socialisten Hl 1C1 lie-partijen -regering verwei-pen er niet aan denken ooit samsn met de liberalen aan Vail LoOV, krijgt twee jaar TURNHOUT (GPD. De recht bank van Turnhout heeft een 29-ja- obrige vrachtwagenrijder tot twee jaar iuie"va mie C.V.P. is echter gevangenisstraf en een boete van 200 frank veroordeeld voor het zenden van een dreigbrief aan de Belgische wielrenner Rik van Looy. De man in kwestie, een aangetrouwde neef van Van Looy heeft niet bekend schuldig te zijn. Begin januari ontving Van Looy een anonieme brief, waarin 200.000 franlk geëist werd onder bedreiging van ontvoering van zijn 12-jarige zoon André. De politie stelde daarna vast, dat de brief afkomstig was van de aangetrouwde neef van Van Looy. De man had zich vroeger ook al eens schuldig gemaakt aan een dergelijk geval van afpersing. ADVERTENTIE rioef'ns... MMM... Lekker udentenrellen in New York YORK (Reuter) Bij ds ïia-uniiversiteit in New York isteren vechtpartijen tussen en de politie uitgebroken .een politieman tijdens een Mbije en komst tegen de grond ^slagen. De politie stortte zich met wapenstokken op de stu - die met de blote vuist te- Afeten. Aan beide zijden vielen «den. fcdag werden reeds 80 studenten ld bij hevige vechtpartijen, die l ontstaan toen de politie de iteiteisgeibouwen, die negen da- 'ang door ongeveer 500 stoiden- yp varen bezet, begon te on trui- pe studenten eisen meer mede- "Tfeschap in het bestuur van de TOirsiteit en het opstellen van het sprogramma. ADVERTENTIE Vormgeving: typisch Erres. Bediening: heel gemakkelijk. Warmtebron: Infra-rood kwartselement. Krachtige grillmotor houdt grilleerpen draaiend. Kunststof handgrepen ie i en voetjes zijn één. f159.- apart verkrijgbaar saté-garnituur fllr ,C advertentie Proef 'ns... MMM... Lekker Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te GiessendamNeder Hardinxveld J. Koele te Nijkerk. Bedankt voor Hoog- en Leegkerk W. van der Hoek te Vroomshoop voor Dedemsvaart (toez.) H. J. van Leeuwen te Almen voor Nieuw- Beijerland A. Boertje te Moercapel- le. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Middelburg (vac. J. Wessel) J. A. A. de Boer te Ommen, die bedankte voor Halfweg —Zwanenburg (vac. B. Mintjes). GEREF. KERKEN Vrijgemaakt Beroepen te PerwerdHallum R. T. Urban, kand. te Drachten. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Alphen aan den Rijn M. C. Tanis te Barendrecht. UTRECHT (ANP) Alle studenten van het aartsbisdom Utrecht, studerend aan de Katholieke Theologische Hogeschool Utrecht, hebben naar aanleiding van de brief, die kardinaal Alfrink op zondag 21 april aan de gelovigen van het aartsbisdom heeft gericht en die handelt over de priesteropleiding, een ant woord aan de kardinaal gericht, waarin zij hun kritiek op dit schrijven uiten. DEN HAAG (GPD) Minister De Block van Economi sche Zaken heeft aan vertegenwoor digers van werkgevers en werkne mers uit de strijkgaren-wollenstof- fenindustrie (voornamelijk in en om Tilburg gevestigd) laten weten, dat de regering bereid is financiële steun te verlenen, indien de industrie de in het rapport- Goldschmidt aanbevolen herstructurering in gro te trekken uitvoert. Op die voorwaarde, mede gezien de omstandigheden waarin die indus trie zich blijkens het rapport-Gold schmidt bevindt, stelt de regering de volgende financiële hulp voor: een gegarandeerd krediet in het kader Ds. Abernathy na mars der armen bij minister Rusk WASHINGTON (AFP) De hulp bronnen die zo noodzakelijk en on misbaar zyn voor de strijd tegen de armoede in de Verenigde Staten zelf worden gebruikt om een oorlog te voe ren op meer dan 10.000 kilometer af stand", aldus ds. Ralph Abernathy, de opvolger van ds. Martin Luther King, toen hij gisteren als leider van de „mars der armen" naar Washing ton in de hoofdstad werd ontvangen door ministers van Buitenlandse Za ken Rusk. Een Indiaanse uit Oklahoma zei tegen Rusk: „Wij eten dikwijls maar één keer per dag. Onze kinderen gaan met een lege maag naar school. Wij willen niet dat zij hetzelfde leven krijgen als wij". Minister Rusk gaf ds. Abernathy en zijn mede-organisato ren van de mars ten antwoord: „Ik zal alles doen wat ik kan om een eind te maken aan de rassendiscriminatie". van de bijzondere financieringsrege ling met een soepele rentebetalings regeling en deelneming door de staat in het risicodragend kapitaal. Uit die voorstellen blijkt, dat de regeling vertrouwen heeft in de toe komst van de strijkgaren-wollenstof- fenindustrie en bereid is mee te wer ken om die toekomst zo veilig moge lijk te stellen. Vertegenwoordigers van de industrie hebben de minister toegezegd op de kerst mogelijke ter mijn concrete herstructureringsplan nen voor te leggen. In een brief aan de Tweede Ka mer Wyst minister De Block erop, dat volgens het rapport-Goldschmidt de rentabiliteit in deze industrie de afgelopen jaren bijzonder slecht is ge weest. De structuur in deze bedrijfs tak moet grondig worden gewijzigd, hetgeen volgens het rapport-Gold- schmidt alleen kan worden gereali seerd door: Samenwerking tussen de bedrij ven. Sanering in de bedrijfsleiding. Rationalisatie in de bedryfsop- bouw. Minister De Block is van mening, dat 't rapport van prof. Goldschmidt de juiste weg aangeeft om te komen tot de noodzakelijke herstructurering, die de industrie niet geheel op eigen kracht kan financieren. Grafiek uit Israël ROTTERDAM (ANP) In het kader van de Israëlweek 1968 in Rot terdam wordt in het Museum Boy mans- van Beuningen in Rotterdam van 8 mei tot 23 juni een tentoon stelling gehouden van grafiek uit Is raël. Twaalf voornamelijk jonge re kunstenaars zijn op de ten toonstelling vertegenwoordigd. De tentoonstelling is samengesteld door de conservator van het prentenka binet van het Israëlmuseum in Je ruzalem. Bij de opening woensdag avond 8 mei in de aula van het mu seum, zal prof. dr. H. L. C. Jaffé een inleidend woord spreken. Orgeldagen iu Arnhem ARNHEM (ANP) Aan de inter nationale orgeldagen, die van 20 t/m 23 september a.s voor de derde maal in Arnhem worden gehouden, nemen 8 jonge organisten uit 4 lan den deel. Zij zijn geselecteerd uit bij na 60 kandidaten. Uit Duitsland ko men Arwerd Henking (32) en Heinz Lohmann (34), uit Frankrijk Daniël- le Gullo (21) en Daniël Fricker (27), uit Zwitserland Monika Henking' (24) en Hans Peter Aeschlimann (23). Uit eigen land nemen deel Jos Wielakker (24) en Addie de Jong (27). Behalve in Arnhems Grote Kerk, waar het concours plaatsheeft, zul len zfj concerten geven in een aan tal plaatsen in Gelderland. Overijs sel. Noord-Brabant en het Duitse grensgebied. Uitgifte Albert He ij n geslaagd AMSTERDAM (ANP) Nagenoeg alle houders van claims van aande len, resp. certificaten van aandelen, hebben gebruik gemaakt van hun recht tot inschrijv. op de uitgifte van nominaal f7.755.500 gewone aande len Albert Heyn te Zaandam. Koers van uitgifte was f 95 per aandeel van nominaal f 20. Voor 1968 zullen zeer aanzienlijke middelen nodig zijn voor investeringen. Ook voor de eerst komende jaren na 1968 zullen de in vesteringen grote bedragen belopen. Na een verblijf van enkele da gen in ons land, o.a. om getuige te zijn bij het huwelijk van haar vriendin en de verjaardag van de Koningin mee te vieren, is Prinses Irene gisteren weer naar Madrid gevlogen. Haar echtgenoot was al enkele uren eerder naar Parijs vertrokken. De Prinses installeer de zich comfortabel in het vlieg tuig. Aanslag op hospita In Alkmaar heeft zich gisteren een drama vol trokken. toen een inwonende Turkse vrouw haar hospita (de lerares Duits G. C. MaithuseKleym) van het leven trachtte te beroven. Nadat zij me vrouw Kleijn eerst had getracht te wurgen, wilde zij haai* van het bal kon gooien. De Alkmaarse heeft haar leven te danken aan het feit, dat een buurman op dait moment ingreep. Over het motief tast de politie nog in het duister, maar men veronder stelt, dat de 33-jarige vrouw in een vlaag van verstandsverbijstering heeft gehandeld. voor zij deze opleiding zijn gaan vol gen. De eigen ervaring van de laatste jaren heeft duidelijk gemaakt, aldus de brief, dat het aantal roepingen voor het ambt niet daalt, zoals z o dikwijls wordt gezegd, maar wel het feitelijk aanbod niet wordt geaccep teerd. Te veel goede krachten n.l. worden naar huis gestuurd, alleen omdat zij zich niet willen binden aan het celibaat. Daarom vragen de studenten met klem, dat het episcopaat op korte termijn een nieuw beleid gaat voeren met betrekking tot de ambtspraktijk, n.l. een beleid dat gericht is op pluri forme ambtsuitoefening en dat func tioneler is ten aanzien van het doel dat de kerk zich stelt. De studenten maken zich ernstig bezorgd over het feit, dat het epis copaat met een wijziging in het be leid ten aanzien van de verplichte koppeling van ambt en celibaat v/acht op de uitslag van de georgani seerde enquête onder de priesters en religieuzen. Zij vinden het trouwens principieel onjuist, dat de R.K.-Kerk de vrije keuze van de levensstaat van de priesters laat afhangen van de uit slag van bedoelde enquête. Boven- DEN HAAG (GPD) „Vuile rot Als de aangiften blijven voortduren, dien zijn de studenten bang, dat het jodin. Ze hebben vergeten jou te I pleegt de politie toch te gaan praten vergassenDeze schunnige kreet met de schuldige. En een nadrukke- kreeg een joodse vrouw in Den j Iijke waarschuwing is bijna altijd vol- Haag herhaaldelijk te verduren I doende om er voor te zorgen dat het van een haar vijandig gezinde ophoudt", zei de officier mr. Van De Velen zien naar andere werkkring om De studenten betreuren het, dat in deze brief geenszins de kerkproble- men van de huidige priesteropleiding aan de orde worden gesteld, n.l. de verandering van denken bij de stu denten, met name omtrent het ver plicht celibaat. In hun brief voeren de studenten aan, dat alle studenten unaniem tegen de celibaatsverplich ting zijn. Ruim een derde der studen ten is nu al vanwege deze celibaats verplichting genoodzaakt naar iets anders uit te gaan zien", dan waar- buurvrouw. Op den duur werd het de man van het slachtoffer te machtig. Toen hij de buurvrouw tegenkwam, gaf hij haar een paar opstoppers, die haar bont en blauw in het ziekenhuis deden belanden. Gisteren stond de man wegens mishandeling terecht voor de Haagse politierechter mr. Van Lelyveld. „U bent te ver gegaan", hield de rechter hem voor, om er in één adem aan toe te voegen: „Maar ik kan me goed voorstellen, dat u woedend was, Een dergelijke manier van schelden is by de wilde spinnen af". „U moet uw handen thuishouden, al hebt u nog zo veel reden om boos te zijn. De enig juiste weg.was geweest om aangifte van belediging te doen bij de politie", vond de officier van justitie. De man gaf de edelachtbare heren volledig gelijk. „Maar ik deed het in myn drift. En aangifte doen had wei nig zin, want als zij mijn vrouw uit schold waren er nooit getuigen bij". „Dan gaat u toch naar de politie. IJMUIDEN (Eigen berichtgeving) Acht en twintig vaartuigen zorgden gisteren in IJmuiden voor een aan voer van 6.150 kisten vis, 3.350 kl. kistjes vis en 1.650 stuks stijve ka beljauwen. Er waren 310 kisten schel vis. 810 kisten en 1.320 kl. kistjes wij ting, 1.110 kisten gul en kabeljauw, 1.410 kisten koolvis, 340 kisten haai, 140 kisten en 780 kl. kistjes haring, 1.840 kisten en 1.250 kl. kistjes ma kreel, 320 kisten schol, 5 kisten tar bot, 35.000 kilo tong en 165 kisten di versen. Met de smaak van oliebollen en poling vaai koninginnedag nog in de mond deed de handel het voorzich tig aan. Schelvis noteerde tot f 35,-, wijting slechts tot f 17,-, gul to tf 37,- per kist. Voor kabeljauw werd tot f 84,- per 125 kg en tot f 62,- per re gel van tien stuks betaald. De zwarte koolvis bracht nauwe lijks Iets meer dan de minimumprijs op of draaide dooi- en leng moest met f 38,- per 125 kg genoegen nemen. Verse haring deed tot f22,-, ma kreel tot f 15,20 per kist. Voor schol lag het maximum op f43,- per kist. Weegtarbot varieerde van f 5,70 tot f 5,40, tong van f 3,98 tot f 2,16 per kg. Voor de donderdagmarkt stonden o.a. genoteerd de Elly VL 73 met 800 kisten vis, 850 kl. kistjes vis en 100 stuks stijve kabeljauwen en de Cor nelia Maria SCH 135 met 740 kisten vis, 482 kl. kistjes vis en 24 stuks stij ve kabeljauwen. De treilers laten de koolvis links liggen en zochten in de buurt van 58 graden noorderbreedte, waar wat haring en makreel te halen viel. Bij de P.-boeien was het stil. De loggers en kotters waren, omdat er weinig te halen viel, naar het gebied onder de kust gegaan. Daar zat weinig schol, maar er werd tenminste redelijk tong gevangen. Poll. Hij voegde er nog aan toe: „Men moet niet het recht in eigen hand nemen. Dan wordt het een bende in de maatschappij. Als u nog verder gegaan was, had u misschien gestaan voor doodslag. Dus wat ik zeg is mede ter bescherming van u zelf". De offi cier eiste 60 gulden boete. „Zult u zich voortaan beheersen?", vroeg de politierechter. „Dat beloof ik", zei de verdachte. Het vonnis werd twintig gulden boete. „Het komt niet te pas dat ra cistische scheldwoorden hier in Ne derland gebruikt worden", besloot mr. Van Lelyveld. episcopaat dan nog niet direct zal handelen. Tenslotte voeren zij aan dat degenen die dit jaar afstuderen, nog om antwoord vragen. advertentie Proef 'nsMMM Lekker Beethoven festival 1970' in Bonn BONN (DaD) Ter gelegenheid van de 500ste geboortedag van Lud- wig van Beethoven zal de Duitse Bondshoofdstad Bonn haar beroemde zoon met een reeks van glansrijke manifestaties eren. Zo zal in het ver loop van dit herdenkingsjaar zo mo gelijk het hele simfonische en ka- mermuzikale oeuvre van de grote meester worden uitgevoerd. Reeds thans tracht Volker Wan- genheim, Generalmisi kdirektor'van Bonn, die verantwoordelijk is voor de algehele artistieke leiding, alles, wat in de internationale muziekwereld naam heeft, voor een gastoptreden naar Bonn te krygen. Geëngageerd zijn reeds de Berliner Philharmoniker onder Herbert von Karajan, de Wie ner Philharmoniker met de dirigen ten Karl Böhm en Leonard Bernstein, het Philharmonisch orkest van Le ningrad en het Amsterdamse Con certgebouworkest. Onder de pianisten, die hun opwachting zullen maken', vindt men belangrijke musici als Swjatoslaw Richter, Claudio Arrau, Clifford Curzon of Andor Foldes. Ook de violisten Nathan Milstein en Hen- ryk Szeryng zullen aan de uitnodiging gevolg geven. De serie feestconcerten zal in drie cyclussen worden verdeeld en besloten worden op de geboortedag van Beethoven met een uitvoering van „Fidelio". Wangenheim, zojuist van een succesvol dirigentendebuut uit Kansas City teruggekeerd en bin nenkort op concertreis in Warschau en Krakau, wil bovendien opdrachten aan belangrijke binnen- en buiten landse componisten geven, wier op Beethoven georiënteerde werken dan in Bonn in première zullen gaan. SAIGON (Reuter) De Vietcong en Noordvietnamese troepen hebben tijdens de be zetting van Hoeé in februari meer dan duizend inwoners van de stad gedood, aldus een Amerikaans rapport. Onderzoekingsploegen ont dekten dichtbij het noordelijke stadsdeel van Hoeé, dat bijna een maand in handen van de rebellen is geweest, 19 massa graven. Vele sachtoffers waren doodge schoten, sommigen onthoofd en een aantal doden vertoonde sporen van marteling. De meeste slachtoffers la gen met geboeide handen in de gra ven. Een lid van de onderzoekings ploegen was van mening dat bijna de helft van de slachtoffers levend be graven moet zijn. Onder de slacthoffers bevinden zich pater Urbain (53) en pater Guy (48), Franse priesters uit de nabij gelegen Benediktijner missie in Thien An. Pater Urbain was aan handen en voeten gebonden en te zamen met tien anderen levend be graven. Pater Guy was door het hoofd geschoten. Een boeddhistische monnik uit een pagode bij een graf waarin zich 67 slachtoffers bevonden, vertelde de onderzoekers dat er gedurende de communistische bezetting van de stad elke nacht executies waren. Hij had pistool- en geweerschoten ge hoord in het veld achter de pagode en de smeekbeden van de slachtof fers. Onder de slachtoffers in een ander graf waren drie Zuidkoreanen en een Chinees uit Hongkong, een Brits onderdaan. Allen waren door het hoofd geschoten. Bij de Gia Hoi-school werden bij na tweehonderd doden gevonden, van wie de helft levend was begraven. In de nacht van 26 februari had de Vietcong plaatselijke arbeiders uit genodigd voor een politieke vergade ring. Meer dan een maand later wer den de lichamen van negen van de uitgenodigden in een graf gevonden. „RODE TOF' OP 25 NOVEMBER BOEDAPEST (AFP/Reuter) De wereldconferentie van communisti sche partijen zal op 25 november in Moskou beginnen. Dit blijkt uit het slotcommuniqué van de voorberei dende commissie die eind april in Boe dapest bijeen is geweest. In het com muniqué wordt een beroep gedaan op alle communistische partijen die in Boedapest niet vertegenwoordigd wa ren om hun standpunten kenbaar te maken. Aan de conferentie van Boe dapest hebben 54 afgevaardigden deelgenomen. Vijftien partijen die verhinderd waren hebben zich ver ontschuldigd. Dit heeft de woordvoer der van de Italiaanse delegatie, Gruppi, meegedeeld. Onder de 85 uit genodigde partijen, die geen verte genwoordigers hebben gezonden, zijn die van Roemenië, Joegoslavië, Al banië en Cuba. Ook de Chinese en enkele andere Aziatische partijen hebben de conferentie geboycot. De bijeenkomst van Moskou zal de eerste wereldconferentie van com munistische partijen zijn na die van 1960, toen China wel vertegenwoor digd was. OECUMENE IN BIERVLIET BIERVLIET (GPD) - De hervorm den en rooms-katholieken zullen sa men zondag de gerestaureerde r.k.- kerk in Biervliet in gebruik nemen. Dat gebeurt met een uit twee delen bestaande dienst, die wat het protes tantse deel beta-eft (de woorddienst) in de hervormde kerk wordt gehou den en die wordt vervolgd met de misviering vanaf de canon (deel van de mis) in de vernieuwde r.k. kerk. De hervormde en r.k, kerkgangers onder wie bissohop H. Ernst van Breda, die de r.k. kerk officieel in gebruik zal nemen zullen na het protestantse deel samen naar de pa rochiekerk wandelen. Zowel de pas toor als de hervormde predikant zul len een predikatie houden en de schriftlezingen verzorgen. De rooms- katholieken hielden hun diensten in het hervormde kerkgebouw geduren de de restauratie. Kath. theologische hogeschool in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) Een ope ningswoord door de president-cura tor, mr. W. J. de Graaf, luidde gis termiddag in de Westerkerk in Am sterdam de officiële openingszitting van de Katholieke Theologische Ho geschool in, die is gevestigd aan de Keizersgracht in Amsterdam. In fei te is de school haar werkzaamheden reeds bij de aanvang van het nieuwe studiejaar op 13 oktober van het vo rig jaar begonnen. De theologische school is ontstaan uit een concentratie van verschillen de priesteropleidingen, die een facul teit hadden in enköle plaatsen ln het zuiden van Nederland. Ook het groot seminarie in Warmond van de bis dommen Haarlem en Rotterdam neemt aan de nieuwe opleiding deeL De KTHA is niet uitsluitend be stemd voor de studenten van ge noemde opleidingen, die deze hoge school hebben opgericht, maar de school is ook opengesteld voor ieder, die theologie wenst te studeren en voldoet aan de gestelde eisen. Naast de doctorale opleiding kent de hogeschool een baccalaureaatsop leiding in de theologie ln aansluiting bij hetgeen in andere vormen van wetenschappelijk onderwijs aan het groeien is. Deze baccalaureaatsop leiding heeft als eigen karakte ristiek, dat zy voorbereidt op een af sluitend examen met het oog op de later te vervullen functie in kerk en maatschappij. Omdat het grootste deel van de studenten later als pries ter werkzaam zal zijn, wordt specia le aandacht besteed aan de pasto- le vorming van de studenten. In het eerste sudiejaar telde de ho geschool 210 studenten en het ge meenschappelijk pastoraal instituut 42 studenten. De staf bestaat uit ze ven gewone en zeven buitengewone hoogleraren, vijf gewone en acht bui tengewone lectoren, zeven weten schappelijke medewerkers en een toegevoerde docent. De KTHA houdt nauw contact met de theologische faculteiten van de Universiteit van Amsterdam en de Vrije Universiteit, met welke zij volgend jaar de eerste gezamenlijke werkgezelschappen gaat organiseren.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11