Fransman met overgeplant hart overleden Bonte stoet trekt langs het paleis Twee branden op Karei Doorman ESRO op 9 mei naar de ruimte LOENA >RINSJE GROTE 3BLIKVANGER Koop UW nasi en bami met oosterse wijsheid Bestuur van NSR hersteld Geen sabotage Familieberichten Zien passeren in Soestdijk ffiTSDAQ 1 MEI 1B68 LEIDSCB DAGBLAD PAGITTA Expositie van Dieuwke Kollewijn Van 11 mei tot an met 30 juni ex poseert in Allemansgeest te Voor- sohoten Dieuwke Kollewijn schilde rijen en perkamenten panelen. De expositie wordt zaterdagmorgen 11 mei geopend door mevr L. H. A. Klaasesz-De Bruyne. echtgenote var) de commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Negende boek van Keizer Hirohito TOKIO (AP) Keizer Hirohito van Japan heeft maandag zijn 67-ste verjaardag gevierd met de publika- tie van zijn negende boek over zijn geliefde hobby, biologie. Het gaat over .De koralen m de Sagami-baai", een gebied ten zuidwesten van To kio waar hij zijn meeste oceanogra- flsche onderzoekingen heeft ver richt. MOSKOU iAP) De Sowjet-Unie heeft meegedeeld, dat haar onbe mande ruimteschip Loena 14 om de maan blijft cirkelen en wetenschap pelijke gegevens naar de aarde stuurt. De Loena 14 werd 10 april gelan ceerd. De satelliet had gisteren 176 omlo pen om de maan gemaakt en 97 keer contact met de aarde gemaakt. Alles aan boord werkt normaal. Wat voor gegevens de Loena 14 naar de aarde stuurt werd niet mee gedeeld. ADVERTENTIE! Weer speculatie in gotul iu Loiulcu Ziirick cu Parijs LONDEN (Reuter) Goudspecu lanten hebben gisteren op de Lon- dense goudmarkt giote aankopen ge daan met het gevolg dat de prijs met 35 cents steeg tot het record van 39,10 dollar per ounce. Ook op de vrije markt van Zürich steeg de prijs, met ongeveer 30 cents tot 38,88 a 39,25 dollar per ounce. Handelaren in Londen zeiden dai de bedrijvigheid over het geheel ge nomen niet groot was, maar dat kopers en dan vooral speculanten een overheersende positie Innamen. De prijs in Londen was de hoogste sedert de opening van de vrije marks aldaar op 1 april. In de afgelopen week is de prijs met 1.10 dollar per ounce gestegen en gisteren was de notering 2.40 dollar hoger dan het peil waartoe zy op 4 april was in gezakt. PARIJS (GPD) De 66-jarige Franse vrachtwagenbestuur der Clovis Roblain die in de nacht van zaterdag op zondag in het Parijse La Pitié-hospitaal als eerste Europeaan een harttrans plantatie heeft ondergaan, is gistermorgen om half elf over leden. Gedurende 53 en een half uur had hij geleefd met en dank zij het hart van zijn 23-jarige landgenoot Michel Gyppaze, die vorige week donderdag het slachtoffer was geworden van een ernstig auto-ongeluk waarvan hij de gevolgen in geen geval meer had kunnen overleven. UTRECHT (ANP) De Neder landse Studentenraad (NSR> heeft sedert gisteren een nieuw bestuur ge kregen in die zin, dat het op 23 april tijdens het NSR-congres in Delft af getreden bestuur-Bomhoff opnieuw mandaat heeft ontvangen. Het be stuur bestaat uit tien leden, van wie negen leden tot de Studentenvakbe weging (SVB) behorën en het tiende lid tot de Progressieve Studenten Organisatie. De beslissing over het opnieuw optredende SVB-bestuur viel In een vergadering, die tevens over een viertal andere omstreden waagstukken oordeelde. Zo zullen, tenzij de grondraden zich daar tegen keren, eind novem ber vervroegde verkiezingen voor de NSR worden gehouden. De grond- raden Groningen en Leiden hebben reeds te kennen gegeven tegen de vervroegde verkiezingen te zijn. In het geval dat deze raden niet kun- I nen worden overtuigd van het be lang van de novemberverkiezingen. zal de Nederlandse student pas in februari naar de stembus mogen I gaan. zien, omdat een 10-jarig ziekbed als 011 MINISTER WIL DEN HELDER (GPD) Tot tweemaal toe is maandag brand uitgebroken op het in de haven van Den Helder liggende vlieg kampschip Karei Doorman. Maandagmiddag ontstond brand in de voormachinekamer, 's nachts tegen drie uur kregen de vlammen vrij spel in de achtermachinekamer. hartpatint hem weinig krachten meer had gelaten. Om half één werd gistermiddag in een persconferentie in het ziekenhuis door het hoofd van de chirurgische afdeling prof. Mercadier voor de verzamelde journalisten en radio- en televisie-verslaggevers het fatale, maar gevreesde nieuws bekend ge maakt. Als doodsoorzaak werd door de ohef van de afdeling opgegeven een onvoldoende functioneren van de hersenen. Medieh - technisch ge zien, meende de professor niettemin te mogen vaststellen dat de hartope ratie zelf volledig was geslaagd, aangezien het organisme van Clovis Roblain het andere hart enkele da gen had aanvaard. Prof. Mercadier liet uiteraard niet na zijn jongere In beide gevallen is het ontstaan van de brand waarschijnlijk te wij ten aan het terugslaan van de bran- dervlam in het scheepsvlak onder de i ketel, waar meestal olieresten liggen. Een onderzoek van de marine-re cherche geeft geen enkele aanwijzing dat moedwilligheid in het spel is ge weest. Het uitbreken van de branden 7.0 kort na eikaar op één schip wordt voorlopig toegeschreven aan een toe vallige samenloop van omstandighe den. Voorzover reeds kon worden be keken, dienen de regelapparatuur van de stookketels en de hulpwerk tuigen hiervan een algemeen onder houd te ondergaan. Met geen mogelijkheid is een be drag van de schade te noemen, even min kon al worden meegedeeld hoe veel tijd met de reparatie en het on- 1 derhoud zal zijn gemoeid. Het is zeker dat het vliegdekschip voorlopig niet kan deelnemen aan de voorjaarsoefenreis van het smaldeel V, die vandaag is begonnen. De twee kor.t na elkaar optredende branden in de meest kwetsbare delen van het geweldige schip, hebben het volko men lamgelegd. Maandagmiddag kregen alle nog aan boord zijnde bemanningsleden, ongeveer 350, opdracht het schip te verlaten, 's Nachts moesten alleen die mensen van boord, die verblijven in het gedeelte dat grenst aan de ach termachinekamer. De grote schuim- kanonnen va nde marinebrandweer hebben in totaal 100 vaten van 20 liter elk, schuim in de machineka mers gespoten. In beide ruimten was, nadat de rook was opgetrokken en de ergste hitte voorbij was. een dik tapijt van goor wit schuim te zien. Hoge drukstralen spoten massa's wa ter naar binnen. iff. Brand aan boord van de Ka- rel Doorman. Een kijkje in de machinekamer, die vol blussings- schuim zit. Buiten gevecht Drie mannen werden bij de na- middagbrand buiten gevecht gesteld. Sergeant Schilder, die had gepro beerd de handveiligheid over te trek ken, had brandwonden aan zijn han den opgelopen, de machinist derde klas A. K. Roelofsen, was bevangen door rook en hitte, evenals brand wacht tweede klas, J. de Vries van de marinebrandweer. Ze kwamen in de ziekenboeg weer op verhaal, s' Nachts werd niemand gewond. Volgens de commandant, kapitein ter zee B. Veldkamp is onder de op varenden geen moment paniek ge weest. hoewel groot alarm was gesla gen. Hij schrijft die houding toe aan de vele brandoefeningen, die geregeld zijn gehouden. De meeste van de be manningsleden verkeerden in de ver onderstelling dat het om een groot scheepse oefening ging. (ontleend aan andere bladen) Getrouwd: C. Andrë de la Porte en A. H. Heybroek, Elst/Bilthoven; M. H. G. Struivig de Groot en A. I. T. van Ballegoijen de Jong. Put ten:* B F. van Erven Dorens en Hanneke de Bruyn, Eindhoven; H. J. F Reeringh en T G. ïKngma Bolt- jes. Leiden: ir. E. M. Lammerts van Bueren en J. C. Treffers. Was senaar; mr. M. C. van der Burcht van Lichtenbergh en Adriana M. A. van Eibergen Santhagens, Amstel veen. Overleden: P. W. Klein, m. 49 jaar, Amstelveen- LANDELIJK ALARMNUMMER DEN HAAG (GPD) Poli- tie, brandweer en GGD zullen als een proef daarmee slaagt in het gehele land via één telefoonnummer gealarmeerd kunnen worden. Het nummer wordt 011. Dat antwoordt minister Polak van Justitie op vragen van de liberale Kamerleden Van SomerenDowner en Wiegel, die het alarmnummer van de Rijkspolitie in Driebergen (03438- 4321) maar een lastig nummer vin den. Aan de invoering van 011 moet nog een gedegen voorbereiding vooraf gaan. vindt minister Polak. Hy wordt dan ook in de organisatie bij gestaan door een werkgroep, waarin alle ministeries zyn vertegenwoor digd. De werkgroep maakt zoveel mogelijk haast met de voorbereiding, zodat het nummer 011 zo snel mo gelijk als landelijk alarmnummer in gebruik kan worden genomen. In twee telefoondistricten wordt eerst een proef genomen. In de an dere twintig telefoondistricten is het nummer 011 gereserveerd voor de alarmering van de Rijkspolitie in die gevallen, waarin de plaatselijke po litie niet bereikbaar is. ADVERTENTIE Neem Iglo. Dan proeft u lekker vlees. Lekkere krui den. Goede groenten. Oosterse ingrediënten. En niets meer. Dus geen bijsmaak. Dat hoort niet. Doe zoals het wel hoort: neem Iglo nasi en bami. Dat is wijs. NASI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 BAMI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 SOEST DIJK (GPD) Blikvan- ir op het nooit aan populariteit boetende bloemendefilé op de ste april, verjaardag van Ko- ngin Juliana, was gisteren zon- \r enige twijfel Prins Willem 'sxander. De een paar dagen ge ien juist een jaar geworden idste kleinzoon van de nu 59- rige vorstin, trok al direct bij de lening van het traditionele de- lé alle aandacht tot zich, toen j op de rechterarm van zijn va ir, Pruis Claus, op het paleisbor- is verscheensamen met de au tre leden van het vorstenhuis. Heen Prinses Margriet en haar isgeboren zoon, Prins Maurits, itbraken op het bloemrijke ppéL De massale ontmoeting van de jninklyke familie met het Neder- indse volk, had voor 't eerst sinds «ge tijd plaats onder minder ideale eersomstandigheden. Niemand wist i vertellen, wanneer het tijdens het joemendefilé wel eens geregend ad, maar gisteren pakten zich dan joh donkere wolken samen boven fcleis Soestdyk. Donkere wolken, die 'ëmig goeds voorspelden. De water- ehade bleef echter beperkt tot twee reinig beduidende regenbuitjes, die éen noemenswaardige domper op de eestvreugde konden zetten. Kleurry- parapluis (voor de kleurenitelevi- ie?) die paraat werden gehouden «oor de vrouwelijke leden van het ranjehuis, behoef&en maar twee Beer heel even te worden opgesto ten. Langer Gewoonte getrouw liep het défilé Wk dit jaar weer langer uit dan op set tijdschema gedacht was. De lan- fe bonte stoet van rond 70 vereni gingen, groepen en deputaties uit al le delen van Nederland en de negen ferote groepen burgers hadden voor ie gang door de paleistuin, langs te jarige landsvrouwe op het, bor- ies, anderhalf uur nodig. Evenals bet vorige jaar trokken er ook nu rear ruim 5000 personen door het Baarnse hek om na een schuifeltocht van ongeveer 20 minuten de paleis tuin door het Soesterhek weer te ver laten. Om half zeven gisterochtend was ie eerste deelnemer aan het défilé al voor het paleshek gearriveerd. Het was de heer A. C. van Laar uit Leiden. Een 40-jarige broeder uit een psychiatrisch ziekenhuis in Leid- schendam. Op de bromfiets was hy al om kwart over vier in de rich ting Soestdijk vertrokken Het was de eerste keer, da hij aan het de- filé deelnam. Kort na de heer van Laar kwam mevrouw A. van Steen beek voor het paleis aan. Zij was om half vijf 's ochtends op de fiets gestapt en was in goed twee uur van het Gelderse Voorthuizen naar Soestdyk getrapt. Bloemenportret Terwijl er op het gazon voor het paleis nog druk werd gewerkt door leden van het 100-jaar bestaande Rode Kruis aan de voorbereidingen van de demonstraties, die later zou den worden gegeven voor de leden van de koninklijke familie, versche nen traditiegetrouw Leidse studenten met een oorkonde als eersten op het bordes, om Koningin Juliana te feli citeren. Tegelijkertijd trok een laag- vliegende helikopter met een duide lijk te lezen gelukwens Ieders aan dacht, speciaal die van in lucht machtuniform gestoken mr. P. Van Vollenhoven, die zelf ook jarig was. Het défilé kon beginnen met een weelde aan bloemen en een schat van geschenken. Zo kreeg de vorstin een imposant bloemportret in wit en paars van de carnavalsvereniging „Kaninifaaten" uit Noordwijkerhout". Een harmonie uit Soest, heel toepasselijk geheten .Geduld overiwnt alles" marcheerde om kwart over twaalf, drie kwartier later dan het schema aangaf langs het bordes. Daarop volgde het sluit stuk van de festiviteiten in de paleis tuin: de Rode Kruis-demonstratie. die krachtig werd ingezet door de eigen drumband van de 100-jarige vereniging. Belangstellend Nadat een aantal hoofdbestuursle den van het jubilerende Nederland- sche Roode Kruis aan de Koningin en de overige koningshuisleden was voorgesteld, begon de tocht te voet langs de verschillende tenten, waar tal van activiteiten in plaats hadden. De jarige vorstin was zeer belangstel lend en liet zich voorlichten door dr. J. G. Herschel, colonnecommandant ADVERTENTIE Nieow! Met véél kraak en smaak! 206.457 oranjehovenjuichers, 182 au-kreuners (met te krappe schoe nen) en 3661 chip-chip-hoera- roepers. Zij aten Friendchips. U weet wel: die feestelijke tastoe- tractatie van snack-expert Smiths. De Koningin steekt tijdens het défilé de hand onder de para sol uit om te voelen of het regent. Utrecht en door jhr, G. Kratfenhoff, voorzitter van het NRK. Prinses Beatrix, die haar slapende zoon aan de kinderverzorgster had overgela ten, voegde zioh by het gezelschap in de tuin met de woorden „Hy slaapt toch zo verschrikkelijk vast". Prins Carel Hugo, echtgenoot van de altijd charmante Prinses Irene, liet zich in het Engels of in het Frans voorlichten. De Koningin mocht en kele cadeautjes in ontvangst nemen voor haar twee kleinzonen. Tweede poging VANDENBERG <AFP) De Nasa zal op 9 mei de eerste van een serie Europese kunstmanen lanceren, de Esro-II B. die in Europa is vervaar digd onder leiding van de Esro. de Europese organisatie voor ruimte onderzoek. Met de 74 kilo wegende kunstmaan zal de zonnestraling en I de kosmische straling worden onder- I zocht. De lancering gebeurt op de1 luchtmachtbasis Va.ndenberg met een Amerikaanse Scout-raket, een vier tra psraket met vaste stuwstof. Op 29 mei vorig jaar werd met een zelfde soort raket de Esro-II A ge lanceerd, maar de derde trap weiger de en de kunstmaan kwam in de oceaan terecht. De fout die dat ver oorzaakte is nu volgens de Nasa op geheven. De Esro-II B moet in een polaire baan komen op een hoogte variërend van 350 tot 1.100 km en een omloop tijd van 98 minuten. Clovis Roblain 1b na de transplan tatie niet meer bij kennis geweest. Dat. hij de operatie niet heeft over leefd, was by na tevoren wel te voor- collega, de 43-jarige prof. Cabrol die de operatie had verricht, de aller hoogste lof toe te zwaaien.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7