Sleutelstad treedt toe tot het Gewest Leiden Rennies Yan Europese eenwording zij n wij nog ver af Leefklimaat wordt niet meer door woongemeente bepaald Sanctiis Augustinus start restauratie van Eigen Huis'' Barbara wil je een stuk kaas* uit het vuistje Samen werken Wandel tochten 's Nachts 0111 half twee Brandend maagzuur, •asso S.L.F. SHOW „WERKMANS WILSKRACHT' Alleen maakt behang in Fixacolor kwaliteit Rath Doodeheefver WOENSDAG 1 MEI 1968 LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN Na een zeer inspannende zitting, welke van maandagavond zeven uur tot 's naclits half twee duurde, heeft de Leidse raad met algemene stemmen besloten om met nog negen gemeenten een gemeenschappelijke regeling aan te gaan tot de vorming van een Gewest Leiden. De raad, die 's avonds 0111 kwart voor tien met de behandeling van dit voorstel begon, schonk daaraan na ruim uur vergaderen zijn fiat. Hoewel op enkele details van het door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten opge stelde rapport nog wel enige kritiek bestond, stelde de raad zich op het standpunt, dat het nut van een intergemeentelijke samenwerking bijzonder groot is. Uitgangspunt van dit rapport was, dat de ontwikkeling van de moderne maatschappij met zich meebrengt, dat het lokale leefklimaat niet meer alleen door de woongemeente wordt bepaald. Ook de mogelijkheden van de nabij gelegen gemeenten de voorzitter, burgemeester Van der Willigen, sprak liever van buurr-, dan van randgemeenten spelen iii het da gelijkse leven een belangrijke rol. Als gevolg hiervan tekenen zich in maatschappelijk opzicht bepaalde re gio's af, waarbinnen de belangen van de afzonderlijke gemeenten steeds meer met elkaar verstrengeld raken. Daarnaast stelt de dynamiek van de ze tijd de gemeenten in toenemende mate voor problemen, welke zij als afzonderlijke gemeenten niet meer j toekomst in Nedenand te komen tot tot een oplossing kunnen^ brengen. het verkiezen van een burgemeester. Hoewel oo khaar fractie nog wel wensen t.o.v. de gewestvorming heeft is het thans niet de tijd om wijzigin gen in de artikelen aan te brengen. Dit kan eventueel straks in geweste lijk verband geschieden. Zo zal b.v. moeten worden afgewacht of een se cretaris (in dit geval uit Wassenaar» in de praktijk wel goed werkt. Vol gens mevr. Geelkerken is het ge wenst, dat deze onder „handbereik" van de voorzitter werkt. Haar frac tiegenoot, de heer Kret, maakte hier na enkele opmei kingen over de voor gestelde samenstelling van de ge westraad (getalsverhouding», welke z.i. juister moet woren afgestemd. Goede basis De heer Porthesne (V.V.D.), die blij was, dat het klimaat In de laat ste jaren tussen de gemeenten aan zienlijk was verbeterd, zag deze ver betering als een goede basis voor de thans voorgestelde en noodzakelijke samenwerking. Wij, als fractie heb ben ons steeds geïnteresseerd voor de nu voorgestelde intergemeentelij ke samenwerking. Op de thans be reikte resultaten zal voort moeten worden gebouwd. Als een belangrijk element zag spreker de ..meldingsplicht". Hulde Sewest -een zware zaak wordt, pre- had spreker voor de initiatiefnemers fereert °°k de burgemeester een se- ADVERTENTIE druk op dc maag. opgeblazen gevoel? PlpendirectJ Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Amersfoort (wykgem. „Zon en Schild"» (2e pred.pl.» R Houtsma te Hijkersmilde; te Drachten (wijkgemeente Zuid-Oost» A. J. de Bue te Makkum. te Drachten wijkgemeente Noord- West» J. Dijkstra te Kampen; te Rijnsburg <vac. M C Groenewoud) I. J. Wisse te Vroomshoop Aangenomen naar Bussum 'vat A. Oskamp» G E Zevenbergen te Zwolle Bedankt voor Benthuizen G van Estrik te Genemuiden. GEREF KERKEN Beroepen te Gictegast. Holwerd, Loppersum en te Uit rum drs. R Brand*, laatstelijk predikant bij de Geref. Kerken Vrijgem.. woonachtig te Oegstgeest Aangenomen naar Bakkeveen J. G Korteweg. kand. te Leeuwarden, die bedankte voor Zuidbroek-Harkstede V)- Deel sociëteit wonlt „open" LEIDEN De Leidse r.k. studen tenver. „Sanctus Augustinus", die deze week het vijftiende lustrum viert, heeft zaterdag weer uitzicht gekregen op een goede huisvesting. De voöizitter van de Stichting .Pro Civitate". prof. mr. A A Bloem bergen gaf tijdens een korte plech tigheid het startsein tot de restau- 1965 alvorens definitieve plannen van vereniging en architect ir. P. Haff- mans een ook in ogen van overheids instanties aanvaardbare vorm had den gekregen Een van de proble men was of al dan niet een mensa gehuisvest moest woiden. In januari 1966 werd besloten die met het oog op overheidsregelingen niet te doeo. Omstreeks die tijd werd een bouw- comité gevormd en werden definitief plannen opgesteld, waarvan de kos ten op een half miljoen werden, ge- ratie van het „Eigen Huis" doorj'aamd. Allerlei acties werden ge- een emmer water naar boven te i voerd om aan financiële middelen hijsen. De bouwplannen van ..Sanctus Au gustinus" dateren van bijna tien jaar geleden; in november 1959 rea liseerde men zich dat het ..Eigen Huis" in het pand Rapenburg 24 in min of meer vervallen toestand be gon te geraken, terwijl de nieuwe i eisen, die er allengs aan werden ge steld. niet meer vervuld konden I worden zonder ingrijpende ver anderingen. Het duurde tot en met DR. S. J. ROORDA Af scheid na 10 jaar cretaris, „die dicht by huis zit". van de thans ontworpen regeling, di' op democratische wjjze aan het werk 411 zjjn gegaan. Er is althans in Lei- AkKOOI*(1 den goed in- en voorgelicht. Ons allen past een houding van beperking van wat wij in de toekomst denken te bereiken. Het is juist, dat de se cretaris uit de ambtenaarskring voorT komt. Zijn fractiegenote, mej. Kap- peijne v. d. Copello, gaf hierna een juridische toelichting op artikel 38, 2e lid van de regeling (het stem- mlngsrecht», waarin hi. een veran dering dient te worden aangebracht. De heer Pompe (Noodraadt tenslotte zag in de ontworpen regeling een vruchtbare samenwerking weggelegd tot verbouw en restauratie te komen, terwijl inmiddels de plannen steeds weer werden aangepast aan nieuwe eisen en verder verfijnd. Tijdens de afgelopen kerstvakantie verhuisde Augustinus naar een tijde lijk onderkomen de Hooimijt. Hooi- giacht 69. welk toevluchtsoord door de gemeente Leiden beschikbaar werd gesteld Op 17 januari jl werd j het officieel in gebruik genomen. Hoewel deze behuizing als noodop lossing wel voldoet ondanks ernstig gemis aan een grote conversatie- zaal. heeft men het grote offer moe ten brengen dat het 75-jarig bestaan van de vereniging vanaf vandaag tot het einde van deze week buitey het eigen huis gevierd moet woideo en dat ook het komende novitiaat nog niet in „Eigen Huis" afgewerkt kan worden. De verbouwing en restauratie van het Eigen Huis. waarvoor inmiddels een broodnodige hypotheek van bij na een kwart miljoen is verkregen, omvat ondermeer de inlichting van een groot open studentencafé op de begane grond met onder andere een leestafel, twee open haarden en een podium. Zoals de kenschetsing ..open" al aanduidt, zal dit café ook openstaan voor niet-Augustinusleden LEIDEN Aan het begin van de maandagavond gehouden van de Leidse studentengemeensehap. Burgemeester in Leidse raad: Na deze toelichting worden de P.S.P.-amendeanenten met 34 tegen 3 stemmen verworpen, waarna de Leidse raad met algemene stemmen besluit tot het aangaan van deze ge meenschappelijke regeling. Voorts zitting van de Leidse raad, die tot ver na middernacht voort- r5rM86bebeSkbaear tASn ™la duurde' ,h®eft de mrG' C. van der Willigen, reeds bij voorbaat herinnerd aan de herdenking van de Dag van Europa (9 mei). Hoewel de voorzitter enkele pluspunten aanhaalde van hetgeen is geschied in het kader van de totstandkoming van de Gelukwens I bijdrage van Leiden voor het gewest I in 1968. Voor Leiden werden tot lid van de Ilactlevoor- gemeenschappelijke markt voor het Europa van de Zes. heerst zitters mevr. mr. I Geelkerken-Brus- j er een bijzonder groot onbehagen met betrekking tot de toe treding van Engeland. MR. G C. VAN DER WILLIGEN handen ineen slaan noodzakelijk, dat de gemeenten thans zoeken naar een intergemeentelijke samenwerking. De tijd van annexatie is voorbij. Afgaande op hetgeen in andere gemeenten reeds over een en ander is gezegd, was hij van oordeel dat de sfeer in gewestelijk verband toch net 'zo treffen.'0 was. Er zijn rechtstreekse aanvallen gericht op de voorgestelde voorzitter van het ge west. In feite, aldus de heer Frans, houdt dit een pleidooi in om in de Allerwegen en dit geldt ook voor de agglomeratie Leiden is dan I ook het besef doorgedrongen, dat de gemeenten niet meer kunnen staan met incidentele vormen van samenwerking. Zoals beikend wij schreven reeds uitvoerig over dit rapport Red. De voorzitter, die om klokslag 12 uur een gelukwens aan het adres van Koningin Juliana uitsprak, merkte in zijn verdediging o.m. op. dat ook Lciilen in vele gevallen afhankelijk is van de kleinere buurgemeenten. Treedt een gemeente op een later tijdstip toe. dan zal deze de volle fi nanciële consequenties moeten aan vaarden. De rekening woidt volledig geresenteerd. Een rechtstreekse aanval op de voorzitter, zoals thans door een enkel raadslid „en be slist niet de gehele raad" in een bepaalde gemeente is geschied, zag hij nu eenmaal „als zijn lot". De re geling. zcals deze ttnans voor ons ligt. hebben wij te aanvaarden. Het zou niet verstandig zijn indien iedere ge meente afzonderlijk daarin wijzigin- se. mevr. J. M. van der Blom-Vijl- brief en de heren M. van Aken. J. C. J. Lambermont, E. R. Frans. W. J. J. Pompe en de raadsleden de heien W. G. den Dubbelden, dr. J P. Duy- zes landen dezc toetreding uit poli- Het is bekend, dat vijf van de verman en K. F. de Bree Tot leden van de commissie voor tieke overwegingen wensen. doch niettemin is daai het veto van een de agglomeratievraagstukken werden I der deelnemende partijen. Van een benoemd de dames Geelkerken Van der Blom en de heren mr. F. Portheine, Van Aken. Lambermont, Amptmeijei en Pompe. Afscheid De heer Frans ging akkoord met de thans gelanceerde gedachte om A een burgemeester zitting te doen heb ben in de gewestraad, doch dan uit- &en ging aanbrengen. Alle suggesties an nrnvininnnn 7nak 1111 flflk WfPf sluitend met een adviserende stem In deze geest diende hij een amende ment in. Later op de avond wan hebben inmiddels gevoerde bespre- fractiegenoot, de heer Ampt- kingen het resultaat opgeleverd, dat de Colleges van Burgemeester en Wethouders van Katwijk, Leiden. Lei derdorp, Oegstgeest. Rijnsbui g, Val kenburg, Voorschoten, Warmond, Wassenaar en Zoeterwoude hun ge meenteraad hebben voorgesteldeen gemeenschappelijke regeling voor het Gewest Leiden aan te gaan. Leiden heeft daartoe thans besloten. meijer, eveneens met een amende ment in. Later op de avond kwam val gewestraad een afspiegeling is van de politieke samenstelling van de be volking. en wijzigingen, zoals nu ook weer in Leiden, dienen straks in de ge westraad aan de orde te komen. De P.S.P-Amendementen moeten dan orden afgewezen. Het pleidooi n deze fractie voor het verkiezen van een burgemeester, kan spreker I niet onderschrijven. Partners V rees Noodzaak De fractievoorzitter van dc K.V.P., de heer Lambermont, die de discus sie over düt voorstel opende, zag de noodzaak aanwezig om thans tot een dergelijke gewestvorming te komen, waarbij hij nadrukkelijk stelde, dat hierbij geen overheersing van de ene gemeente over de andere dient voor tc komen. In liet besturen hebben de gemeenten een gezamenlijke taak. Als centrumgemeente is Leiden over zijn gemeentelijke grenzen heen- gegroeid. Hoe wordt, zo wilde spre ker weten, de financiële regeling voor een gemeente, welke aanvanke lijk weigerachtig is tot het gewest toe te treden. De heer Frans (P.S.P.i achtte het ADVERTENTIE voedzaam gemakkelijk lekker De heer Van Aken, voorzitter van de P.v.d.A.-fractie, zei dat zijn frac tie in principe met het voorstel ak koord gaat. Hoe zullen G.S. echter op deze regeling reageren? Wij zullen er goed aan doen, aldus spreker, ons voor ogen te houden, dat deze rege ling niet alleen een naam moet heb ben, doch ook een achtergrond, waar bij het algemeen belang primair staat. Tal van taken liggen te wach ten op 'intergemeentelijk terrein. Ie dere gemeente zullen wij moeten erkennen als glijkberechtigde part ner. Hoewel de heer Van Aken daarvan nog geen onderwerp van discussie wilde miJcen op dit mo ment heb ik nog geen andere naam geeft hij de voorkeur aan een an dere naam dan Gewest Leiden. Voorts „speelde" de heer Van Aken met de gedachte van een roulerend voorzittel. Naarmate van de moge lijkheden zullen wij in gewestelijk verband een slagvaardig beleid die nen te voeren. In de regeling is opge nomen, dat het dagelijks bestuur van het gewest bestaat uit een voorzit- De bij sommige gemeenten gekoes terde vrees voor elkander, dienen wij te overwinnen door de handen geza menlijk ineen te slaan. Laten wij. al dus spreker, ook met deze regeling voorzichtig beginnn en er voor wa ken, dat „wij de deelnemende part ners door onze houding voor de kop stoten". Uit een onderzoek is gebleken, dat er een duidelijke binding bestaat tus sen het te voimen gewest en Wasse naar. Zodra de ontwikkeling van het De Oranjewandeltocht, die gisteren voor de veertiende achtereenvolgende maal werd gehouden, vormde één van de hoogtepunten in het middagpro gramma van de Leidse Koninginne dagviering. Vanaf het Burcht-terrein de startplaats van het Oranje-wandel- Aan het einde van deze nachtver - gadering nam de voorzitter in een sympathiek woord afscheid van dr. S. J. Roorda. die bijna tien jaar voor de P.v.d.A. zitting had in de raad en in verband met zijn vertrek naar el ders bedankt had als raadslid. Als aandenken overhandigde de voorzit ter het scheidende raadslid een as bak met het wapen van de gemeente. l.B.B. 14% LEIDEN Commissarissen van de N.V. Ingenieursbureau voor Bouwnij verheid in Leiden stellen zich voor om over 1967 een dividend van 14% uit te keren In het verslag over het boekjaar 1967 schrijft de directie dat de be drijfsbezetting bevredigend was. on danks een duidelijke terughoudend heid. vooral van de zijde van de in dustrie, in gebouwen te investeren. De orderportefeuille is zowel voor de afdeling utiliteitsbouw als voor de afdeling woningbouw voor wat be treft dit jaar als redelijk te kenmer ken. De directie vertrouwt dit beeld ook in de toekomst te kunnen be stendigen. ondanks de momenteel moeilijke situatie op de bouwmarkt. I werkelyke Europese eenwording zyn wij. aldus de voorzitter, nog ver af. Ondanks deze constatering van een feit mogen wij toch allerminst ver sagen. De ontwikkeling in wereld- verband dwingt eenvoudig tot een verenigd Europa, niet slechts van de Zes. doch in een grot-er geheel, aldus de voorzitter. IllC De raad. die deze avond vele voorstellen zonder discussie of stem- i ming aanvaardde, stond vrij uit- j voerig stil bij het voorstel een nieu- we incasso-regeling in te voeren bij de Stedelijke Lichtfabiieken (giro betaling». Het was met name mevr. Kerling «PvdA» die bezwaar maak te tegen hetgeen is bepaald in arti kel 8. lid 2. van de Verordening, waarin gesteld wordt, dat de ver bruiker het verschuldigde bedrag binnen twee weken na dagtekening van de rekening dient te voldoen. Mevr. Kerling, die rekening hield met eventuele vakanties, wenste de ze termijn op een maand gesteld te zien. Rente-verlies Wethouder Harmsen maakte de raad duidelijk, dat men ruimschoots (plm. zeven weken) de gelegenheid heeft om na de meteropnem'ing te betalen. Veelal valt deze termijn tussen twee salarisbetalingen. Bo- Voorts komt er een eetzaal op de eerste verdieping, die tevens te ge bruiken zal zijn voor lezingen, film voorstellingen en conferenties. Cultu rele activiteiten van andere aard kunnen een goed onderkomen vinden in een grote zolder met een ver plaatsbaar podium, kleedkamers en een donkere kamer. Ook deze ruim te kan open staan voor niet Augus- tinusleden. Er komen vyf kameis voor bestuur en disputen en vyf com missiekamers. terwyl de studen tenkamers zullen verdwijnen. In de hoogste regionen zal het dak worden vernieuwd en zal een dakterras wor den ingericht. Andere belangrijke verbeteringen zijn de aanleg van een centrale ver warming. betere garderobe en toi letgelegenheden, restauratie van trappen, plafonds, schouwen, deuren, voorgevel en andere onderdelen en algehele nieuwe inrichting. De verwachting bestaat, dat het gehele werk. dat door de aannemer K. Burgy zal worden uitgevoerd, eind van dit jaar kan worden opgeleverd. Lustrum geopend Inmiddels werd maandagmiddag de lustrumviering van Augustinus geopend met een bijeenkomst in het Groot Auditorium waarbij opmerke lijk was, dat noch curatoren noch de zusterverenigingen vertegenwoor digd waren. De praeses van de lustrumcommis sie, de heer S. H J. M. Linthorst vertelde iets over ae organisatie van het lustrum, waarna prof. dr. L. Ku- kenheim bij verhindering van de rector magnificus de officiële ope- ningsrede uitsprak. Hij toonde daar- vendien dient men te bedenken, dat de levering bij voorschot geschiedt en dat door de suggestie van mevr. Kerling rente-verlies optreedt. On danks deze uiteenzetting van de wethouder, hield mevr. Kerling vast aan haar visie, waarvan zij zelfs een voorstel maakte. Het voorstel, in stemming gebracht, werd aange nomen met 22 tegen 16 stemmen. By de behandeling van het voor stel een bedrag van ruim f 6000 be schikbaar te stellen voor de aan schaffing van leer- en hulpmidde len van de openbare school voor imbeciele kinderen vroég de heer J. Lijten (KVP> of dit geen nadelige invloed heeft op de toekomstige stichting van een dergelijke school. Wethouder Sannes stelde de heer Lijten gerust; dit zal niet het geval zijn. Tenslotte en daaraan vooraf ging een onderling beraad van de commissie voor onderwijszaken vergde ook de benoeming van een hoofd van de Prof. van der Leeuw uloschool in deze zitting nog enige tijd. Hoewel B. en W. voorstelden om, na het bedanken van de heer J. W. Hardewyn voor deze functie, de heer H. van Heuven (nummer 2 op de voordracht) te benoemen, kwam er van enkele raadsleden het ver- zoek een meervoudige voordracht op I waardering voor het streven van j te stellen. Nadat wethouder Sanne de raad had duidelijk gemaakt, dat o.a. de i rijksinspecteur van het u.l.o. achter deze benoeming staat, werd de heer j Van Heuven met 31 stemmen (drie ongeldig en vier blanco» benoemd tot hoofd van de Prof. van der Leeuwschool. ter en vier leden, waarvan twee evenement begaven zich ditmaal raadselden. Volgens spreker zou het voor een evenwichtige ontwikkeling I 18 veremgings- en schoolgroepen met een totaal van 325 deelnemers (stersi aanbeveling verdienen, dat dit vier en 380 individuele wandelaars (sters) raadsleden. Volgens spreker zou het j Qp pad voor een sportieve wandeling ker nog enkle suggesties t.a.v. de samenstelling van de commissies, waarbij men zou kunnen putten uit de gemeentelijke commissies van bij stand. Zodra de regeling van kracht over de afstand van 10 of 15 kilome ter. Traditiegetrouw verzamelden de wandelaarsisters» zich aan het eind an de middag op de Hoge Ryndyk. is geworden, zou Leiden het initia- waar zij een lange feeststoet vorm- tief kunnen nemen om alle raadsle den van de deelnemende gemeenten uit te nodigen kennis te maken met de leden van de gewestraad en de te vormen commissies. Beier klimaat Mevr. Geelkerken (Prol. Chr.) had waardering voor de wijze waarop burgemeester Van der Willigen, kort ZOwel de wandelsportverenigingsgroe- na zijn komst en na de grenswij- pen als de schoolgroepen op hun ziging. de argwaan bij de omliggen- niarsvaardigheid. de gemeenten t.o.v de plannen van jn de afdeling wandelsportvereni- Leiden had weten weg te nemen. Er gingen ging de wisselbeker ditmaal naar „NAS". Leimuiden en in de af deling schoolgroepen naar de Lidwi- den. Voorafgegaan door het muziek gezelschap „Nieuw Leven" defileer den de wandelaars even later voor het stadhuis. Daar werden de beide wisselbekers uitgereikt en had tevens de overhandiging plaats van de her inneringsmedailles de jaarcijfers en de bijzondere onderscheidingen aan hen, die de tocht voor de vijfde of tiende maal volbrachten. Een jury beoordeelde onderweg de vereniging, zioh aan de verande rende tijden aan te passen doch waarschuwde voor een te grote openheid, die het eigen karakter zou aantasten. De praeses van de commissie ge denkboek de heer J. W. M. Nabuurs bood daarna het eerste exemplaar van het gedenkboek (waarover wij zaterdag uitvoerig schreven) aap de praeses van het bestuur aan, welke laatste tijdens zijn dankwoord mede deelde dat prof. Van Iersel als ge schenk van de oud-leden een be drag van f 11 000 had geschenken voor de inrichting van het te res taureren „Eigen Huis". Vandaag is het lustrumcongres van Augustinus over Nederland en de buitenlandse politiek geopend. ADVERTENTIE j duurde de show op het Pieters- Eén van de meest spectaculaire kerkplein. Naast een potpourrie figured die werden gelopen, was van bekende melodieën werden ..de spiraal", een moderne varia- is thans een beter klimaat ontstaan. H.i. kunnen wij door intergemeente lijke samenwerking betere resultaten nagroep 4. Leiden, die ook vorig jaar I bereiken dan door annexatie. j op deze trofee beslag legde. LEIDEN Muzikale shows trek ken op feestdagen veel belangstel ling. Ook bij de show van de Har moniekapel „Werkmans Wils- ook enkele minder bekende werk- tie op het kinderspelletje „En de kracht" was ondanks het sombere jes uitgevoerd. Al spelend trokken boom die wordt hoe langer hoe weer van gistermiddag veel pu- I de muzikanten kruislings over dikker" (en dunner) bliek aanwezig. Drie kwartier lang 1 het plein. Foto L.D./Holvast) Fijn zo! Nu weet u tenminste zéker dat u werkelijk behang van topklasse koopt. Fixacolor. 't Staat op het staalboek. Samen met het vertrouwde merk R&D. Fixacolor. Een garantie dat u voor 't zelfde geld het beste krijgt. Kwaliteitsbehang van Rath Doodeheefver. Vraag uw vakman. ontwerpers en fabrikanten van behang

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3