PIESTE IQ's samen E in één leertempo Wijs over onder wijs Toekomst is eigenlijk reeds begonnen DOOR HANS VELDHUIS Rompslomp «ür Golflijntjes Speels Onwetend Opgetogen kla sii g nageoogd door zijn vriendjes uit het woonblok stapt |je Hoogenboom parmantig aan de hand vat) zijn moe- zellar het platform, waar iedere maandagmorgen om tien der nderecies de schoolbus geluidloos komt binnenzweven. a op je registratiekaart passen hoor", waarschuwt gwr, wanneer ze voor de uitnodigend opengeschoven deu- jalj)n het glanzende voertuig staan. Voor Kareltje is het ag een belangrijke dag: 30 april 2068, de datum waar- ':iVoor het eerst naar school zal mogen gaan. vor ^lepje oudere kinderen schuifelt al naar binnen, drin- 'aarim de beste plaatsjes. Dan volgt ook Kareltje, aarze- 53og, onwennig zoekend naar de standaardgleuf waar Ugsiverslijtbaar plastic identiteitsbewijs in past. De elek- ntifhe controleur spuwt de kaart na een kort onderzoek Ge)it en geeft Kareltje toegang tot <je passagierscabine. Beiren sluiten zich zacht sissend, de bus verheft zich een '"Centimeter en glijdt geleidelijk versnellend in de rich- pbe haran het Hoofdschoolgebouw. ami ïimperron tuurt moeder Hoogenboom de zilveren stip na, eetje ontroerd, maar vooral trots. Haar zoon naar nu al. Ze kan het nog steeds niet geloven. mededeling van het con- Ie€lbureau, waar Kareltje geboorte geregeld is en getest, was duide- ™eJ°eg geweest. „In de week Mi^7 april zal uw zoon Karei htö9/0082) de intellectuele tU! van 6 jaar hebben be- )üj^ientengevolge zal zijn ont- voaig op de eerste dag van hejiaropvolgende week eem nemen. Op grond van de heb deze kennismakingsdag 'oorte observaties zal worden dezl tot welk onderwijsniveau tricm zal worden toegelaten". m er tegenwoordig geen aaijeer over groeien", bedenkt Hoogenboom, terwijl ze pis terug wandelt. Het kind l vijf jaar oud geworden, Iche leeftijd dan. Toen zij d haar oproep kreeg, was yat ouder geweest dan Ka- die tijd waren ze nog niet iies. na die eerste schooldag Dk bijna een maand ge- voor de computer van de ijspsychologische dienst 1de gegevens had verza- im haar bij de vriendinne- ifll wuste assimilatie nog in de kin derschoenen. In haar tijd duurde het met die goeie ouwe gepro grammeerde audiovisie instructie toch altijd nog een paar weken voor je behoorlijk de krant kon lezen. Zelfs dat lukte alleen maar als er een beetje-behoorlijke in structeur voor de klas stond, die niet te veel tijd verloren liet gaan tijdens de toen nog verplichte mondelinge lessen. tjes van een overeenkomstig in telligentiepeil te kunnen indelen. En toen gingen ze nog vier „volle" dagen van vijf uur, per week naar school. Geen wonder trouwens, vijfentwintig jaar geleden stond de leermethode van de onderbe- Al die omslachtigheid, die archaï sche rompslomp blijft Karei ten minste bespaard, overpeinst Judy tevreden. Het zou wat moois zijn als zo'n kind langer van huis was dan zijn vader, die met een zes- is al geen toekomst- el meer: een computer- •ucteur is de leerkrach- behulpzaam bij het les- n aan meer leerlingen lijk. Niets in het on derwijs is zo ver bijsterend als de hoeveelheid onwe tendheid, die het bijeenbrengt in de vorm van on nutte feiten Henri Adams Het is de groot ste dwaasheid dingen te leren, die men later weer moet verge ten. Erasmus Werkelijk, on derwijzers zijn zonderlinge lie den. Ze zijn zelf vol gebreken en verlangen dat wij volmaakt zijn Jean-Francois Collin d'Harleville Wie te veel vak ken wil laten le ren, belet de leer ling er ook maar één te leren Gustave le Bon Cultuur is wat overblijft als je alles vergeten bent wat je ge leerd hebt. Salma Lagerlöf In de scholen leert men te wei nig van wat men in het leven nodig heeft en te veel van wat men ïn het leven niet no dig heeft. WL. v. Fedorowicz Dank zij het on derwijs zijn er minder analfabe ten en meer zot ten. Albert Guinon Een voordeel van een academi sche studie is dat zij een jongeman duidelijk maakt hoe weinig hij er aati heeft. Jean-Frangois Collin d'Harleville tienurige werkweek op het over belaste ministerie van recreatie toch al langer in touw is dan de meeste van zijn collega's-ambte naren. Met een hele maandag school per week krijgt dat joch heus genoeg te verwerken. De moeders van andere schoolgaande kinderen weten daar staaltjes van te ver tellen. Neem bij voorbeeld die Ine ke van de buren, toch een flin ke meid van negen jaar. die was laatst na een dag elementaire biologie zó van de kaart, dat ze 's avonds om tien uur al uit zich zelf in bed kroop. Ze taalde niet naar dat balletprogramma op de 3D-TV. Judy Hoogenboom huivert, ondanks het gerieflijke microklimaat dat op de open galerijen van haar woonblok wordt gehandhaafd. Ze denkt aan haar Kareltje. Als ze het kind daar straks een paar IQ-punten te hoog waarderen, zal hij zijn hele schooltijd moeite hebben om het hem opgelegde tempo te volgen. Natuurlijk, ze kunnen hem in het gedifferen tieerde systeem natuurlijk over plaatsen naar een langzamer ni veau. Maar Judy weet drommels goed hoe dat gaat: zo'n psycho- ingenieur zal niet gauw toegeven dat zijn onfeilbare meetappara tuur ook weieens een foutje kan maken Het verhaal van Kareltje Hoogenbooms eerste schooldag is weliswaar volledig aan de verbeelding ontsproten, maar toch met als reële uitgangspunten de weten schappelijke ontwikkelingen die zich op het ogenblik voltrekken. In de Verenigde Staten worden bij voorbeeld proeven ge nomen, waarbij de hersenactiviteit van dieren door elektrische prikkels wordt beïnvloed en waardoor bij voorbeeld het gedrag voorlopig nog op grove wijze selectief kan worden veranderd. Ook de snel voortgang makende biochemie boekt nu al successen op dit gebied: on langs is een rapport gepubliceerd waarin het overdragen van kennis door middel van een injectie als geslaagde proef wordt vermeld. Daartoe waren ratten ge traind in het foutloos uitvoeren van een bepaalde opdracht, waarna de dieren werden gedood en uit hun hersenmassa de substantie werd geprepareerd, waar van men een activiteit bij het registreren van herinneringen vermoedde. Deze substantie, het zogenaamde ribonuclelnezuur, werd ver volgens bij ongetrainde ratten ingespoten, waarna de dieren dezelfde „opleiding" kregen als hun voorgangers. Het bleek dat zij de opdracht vele malen sneller leerden uitvoeren dan een controlegroep niet behandelde soortgenoten Ten slotte: wie in de afgelopen week een bezoek heeft gebracht aan de Nationale Onderwijs Tentoonstelling in Utrecht, heeft zelf kunnen constateren dat de toe komst eigenlijk al is begonnen. De elek tronica dringt steeds sterker in het onder wijs op in de vorm van talenpractica, „leermachines", een geraffineerde „ken nistester" en talrijke andere efficiëntie- verhogende hulpmiddelen. Ook de onder- wijsdifferentiatie van Kareltjes eeuw te kent zich nu al vaag af in de vorm van wat officieel de Wet op het Voortgezet Onder wijs heet en meer huiselijk bekend staat als Cals' Mammoetwet. Die psycho-ingenieur bekijkt in een van de onderzoekkamers van het Hoofdschoolgebouw op dat ogen blik juist nauwlettend de golflijn tjes, die Kareltjes hersenactiviteit op een papierstrook weergeven. Hij is een al wat oudere man, volgens zijn collega's wat tradi tioneel van opvatting. Hij is er nog zo een, die altijd wil zien wat hij meet, in plaats van de impul sen rechtstreeks aan de analysa- tor toe te voeren. Vandaar de aandacht waarmee hij zijn dege lijke papierstrook bestudeert. Zijn blik richt zich dan op het kind, dat in een anatomisch gevormd stoeltje gemakkelijk achterover leunt, de ogen strak gericht op een beeldscherm, de oren door een hoofdtelefoon afgesloten voor storende geluiden van buitenaf. Een van elektroden voorzien kap je omsluit het hoofd; zo worden de kleinste hersenstroompjes ge meten, krijgt het nog nauwelijks geprogrammeerde brein buiten de zintuigen om impulsen toege voerd. Op het tv-scherm laat de psycho-ingenieur een snel wisse lend Lichtpatroon verschijnen; ge hoorzaam krassen de rusteloze pennetjes van het registratie-ap paraat een uitstervende golflijn op het papier. Omzichtig sondeert de oudere man met zijn fijne instrumenten de mogelijkheden van Kareltjes braakliggende hersencapaciteit. Hij kriebelt wat cijfers op papier - alweer zo'n ouderwetse gewoon te - wacht ongeduldig tot de mee-ingeschakelde computer een paar ingewikkelde grafieken heeft vervaardigd, vergelijkt de resul taten met zijn notities. OINiet slecht", mompelt hij. „Responsie- tijd goed, absorptiekromme boven het gemiddelde, repetitiecoëffi ciënt kon beter". Een glimlach: „Ongetwijfeld een kereltje met hersens, wèl een beetje speels". De onderzoeker brengt zijn bevindingen via een toetsenbord over op het centrale geheugen van de computer. Hij aarzelt even, tikt dan een laatste aanduiding uit: „Na vier jaar on derwijs op niveau 138/22/23b uit gebreide test op mogelijkheden in creatieve sector". Onwetend van deze lotsbeschikking doorloopt Kareltje zo een hele reeks onderzoekkamertjes, ont moet nieuwe mensen in witte jas sen, geeft telkens zijn registratie- kaart af, waarop de uitslag van ieder onderzoek weer in de vorm van een nieuw, minuscuul magne tisch tekentje wordt aangebracht. Ten slotte brengt een vriendelijk, nu eens niet in witte jas gestoken juffrouw hem in een lokaal waar al meer kinderen in anatomische stoeltjes een kleuterprogramma op het videoscherm voorgescho teld krijgen. De kinderen lijken absoluut niet op elkaar, zijn ook zeker niet alle maal even oud. Maar toch zal dit ogenschijnlijk zo heterogene groepje gedurende de komende jaren een eenheid vormen, sa mengehouden door gelijkwaardige intellectuele prestaties. Kareltje Hoogenboom is één van hen, mis schien wat speelser dan de mees ten, maar ook dh&r is rekening mee gehouden. De centrale com puter weet het en zelfs zijn nog grotendeels blanke registratie- kaart vermeldt dit gegeven opdat de factor nergens en door nie mand zal worden onderschat. Voorlopig echter kan Kareltje zon der veel strubbelingen een paar jaar met zijn klasgenootjes ele mentair worden onderwezen in een tempo dat ze met hun vermo gens gemakkelijk kunnen bijhou den. Het bewijs hiervoor levert de proefles, die het klasje aan het einde van de eerste schooldag ontvangt. Het kleuterprogramma op de beeldbuizen wordt uitge schakeld, koptelefoons worden op gezet, het kapje met de elektro den aangesloten. De kinderen zakken onderuit, laten beeld, ge luid en elektronische prikkels op zich inwerken. Na een half uurtje, wanneer de grote leermachine aan de wand tevreden is met de hoeveelheid opgenomen kennis, wordt de les beëindigd. Uiterlijk zijn de kinde ren niet veranderd, maar een deel van hun hersens is volgens een uitgekiend schema geconditio neerd. Als Kareltje het lokaal verlaat steekt hij gewoontege trouw zijn kaart in de daarvoor bestemde gleuf. Een bliksemsnel le impuls noteert een microsco pisch klein bericht op de gevoeli ge laag. De vertaling zou onge veer luiden: „Heeft het eerste on derricht in de Nederlandse taal ontvangen". Een reisje met de bus besluit Ka reis eerste schooldag. Moeder staat al b.ezorgd op het perron te waditen, vraagt op weg naar huis natuurlijk hoe het was op school. Opgetogen verhalend van zijn belevenissen stommelt hij aan moeders hand de huiskamer binnen, waar vader zijn krant maar vast opzij legt om de storm achtige thuiskomst van zijn zoon zonder schade te kunnen verwerken. De jongen klautert op vaders knie, begint druk te vertellen, ziet dan de krant liggen, bekijkt ingespan nen fronsend de voorpagina. Ver baasd vraagt hij: „Pap, wat be tekent eco-no-mi-sche si-tu-atie?" Vader vangt de schok voorbeeldig op en zegt kalmpjes: „Dat bete kent dat je nu kunt lezen, jon gen".

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 29