Ook Rockefeller is nu kandidaat-president CH.-f ractie voorzitter lijdelijk op 11011-actief JAMIN Nieuwe verrassing in V.S. Udink komt met een vier-jarenplan voor ontwikkelingshulp Raadslid in arrest HAAIDE EIND NIET MIJNENVEEG OPERA TIF. BOVEN WADDENEILANDEN karnen met rxeagaiivan h«'p -* Enige WFERBERICHT ONBESTENDIG tijd rust Niet eerder Nasleep relletjes in St. Wi Hebron I Mammoet '68 NOODTOESTAND IN SEOEL NA ONTPLOFFING KRAMERS (§ud ^ÏUeuwo ericht 1 maart 1860 WOENSDAG 1 MEI 1968 No. 32472 EIDSCH DAGBLAD E. A. E. van Dishoeck J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte SingeJ 1, Lelden - Giro no. 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Prins Willem-Alexander heeft gisterochtend ook het défilé ter ge legenheid van zijn oma's verjaardag meegemaakt. Nu ja, niet hele maal. Hij begon heel stoer op de arm van zijn vader op het bordes, waar hij al meteen het middelpunt was van ieders belangstelling. Na tien minuutjes de drukte voor het bordes van paleis Soestdijk te hebben mogen aankijken, moest hij naar binnen. Maar even later leidde hij de show helemaal af. Hij kreeg op moe ders schoot een plaatsje voor een van de paleisramen. Natuurlijk schoot een batterij fotografen naar het raam om vele plaatjes te schieten van Beatrix's blonde zoon. die zich aanvankelijk best scheen te vermaken. Hij drukte zelfs zijn neus soms tegen de ruit plat. Maar op den duur duurde het hem allemaal toel wat lang. Na eens opzichtig te hebben gegeeuwd en uitgebreid op zijn duim te hebben gezogen, viel hét Prinsje in de armen van zijn moeder in slaap. Hij sliep nog, toen zijn moeder hem overdroeg aan de verzorgster, omdat zijzelf naar de demonstratie van het Rode Kruis op het gazon voor het paleis moest. „Hij sliep zo vast", vertelde zij daar. (Zie ook pagina 7) WASHINGTON (GPD, AFP. AP. Reuter) Het politieke tafereel in Amerika is opnieuw gewijzigd. Nadat vice-president Humphrey zich als Democratisch kandidaat in de strijd om de presidentsverkiezingen had geworpen, is nu ook aan de Republi keinse kant een formidabele kandidaat naar voren gekomen: gouverneur Nelson Rockefeller van New York, die gisteren meedeelde, dat hij, naast Richard Nixon, de tweede actieve kan didaat voor de Republikeinse nominatie is. Als reden voor zijn besluit gaf Rockefeller op, dat hij de Republikeinse kiezers de keus wil geven tussen verschillende kandidaten en program ma's. Nixon toonde zich verheugd over het besluit van Rocke feller: „Een race om het hoogste ambt in het land is het beste als er mededinging is". Rockefeller (59) heeft gisteren al dadelijk een verrassende entree gc- I gens bet televisiestation Columbia maakt bij de voorverkiezingen in de Broadcasting Corporation zijn thans staat Massachusetts. Na een telling 677 gedelegeerden naar de Republi- I van 1596 van de 1734 stembureaus keinse conventie voor Nixon en dat bleek hij voor te liggen op Nixon en zijn er tien meer dan Nixon nodig DEN HELDER (GPD) Onder de naam „New broom' (nieuwe bezem) vandaag een grote internationale mijnenveegoperatie begonnen, waar aan door niet minaer dan 64 sche pen van 5 nationaliteiten wordt deel genomen. De leiding van „New Broom" berust bij de commandant Zeemacht Nederland, vice-admiraal W. C. M. de Jonge van Ellemeet. De opzet van deze internationale veegoperatie is. de bestaande en druk bevaren E.T -route boven de Waddeneilanden, Terschelling, Ame land en Sohiermo-onikoog recht te trekken en te verbreden. Men wil hier tweerichtingsverkeer tot stand brengen. De lengte van dit gedeelte van de ET.-route is ongeveer 60 mijl. Dat betekent dat 'n oppervlakte van niet minder dan 7000 km2 za-1 moeten worden geveegd. Het grootste voordeel van de actie noemde admiraal De Jonge van Elle meet, de veiligheid. Voor de scheep vaart is het verder van belang, dat de totale lengte van dit traject met on geveer 10 mijl zal worden ingekort door het verwijderen van de bochten. Om het schoonvegen van dit grote gebied goed te laten verlopen, zal door de schepen m drie groepen worden geopereerd: één combinatie van Belgische, Nederlandse en Noor se mijnenjagers en mijnenvegers, eén groep van alleen Franse schepen en één van Engelse in samenwerking met Nederlandse schepen. De opera tie wordt beëindigd op 29 mei. Admiraal 'De Jonge van Ellemeet merkte op, dat nu meer dan twin tig jaar na de tweede wereldoorlog een groot gedeelte van de Wadden zee en de Noordzee nog mijnenge- vaarlijk gebied is, ook op Volpe. een kandidaat, wiens naam op het stembiljet gedrukt I stond. De andere namen waren bij geschreven. Bij de Democraten leidde senator McCarthy. De cüfers waren als volgt: Republikeinen: Rockefeller 29.003, Volpe 27.717, Nixon 24.739, McCarthy (Democraten) 8875, Reagan 1756, Kennedy (Democraat) 1362. Democraten: McCarthy 105.898, Kennedy 58.646. Humphrey 38.291 Johnson 6.052. Senator McCarthy (Democraat) en gouverneur Volpe (Republikein) wa ren de enige kandidaten in deze voorverkiezingen, wier namen op de stembiljetten stonden. Alle anderen zijn „bij schrijf kandidaten". In een toespraak in New York zei McCarthy zeer tevreden te zijn over zijn nieuwe overwinning, daar hij in Massachusetts geen intensieve cam pagne heeft gevoerd. Het succes van McCarthy blijkt duidelijk uit de 8.875 stemmen die hij van Republikeinen heeft gekregen. Door deze nieuwe overwinning is McCarthy verzekerd van 72 stemmen op de Democratische partijconventie van 26 augustus a.s. Men verwacht thans een spannend duel tussen de Democraten McCarthy en Kennedy bij de dinsdag te hou den voorverkiezing in Indiana. Zag het er aanvankelijk naar uit. dat de strijd om het presidentschap zou gaan tussen de Democraat John son en de Republikein Nixon, thans is het beeld totaal veranderd. Aan Democratische zijde is Johnson af gevallen en zijn McCarthy, Kennedy en Humphrey naar voren gekomen. Bij de Republikeinen bedreigt Rocke feller de aan aanvankelijk „zekere overwinnaar" Nixon. heeft om de kandidatuur in de wacht te slepen. Rockefellers sterkte ligt in de vierhonderd en daaraan zal dus heel wat moeten worden gedokterd. Omdat Rockefellers handicap is dat zoveel Republikeinen hem te pro gressief vinden zal hij misschien zijn toevlucht nemen tot een ruilhandel met de conservatieve vleugel van de partij. Nog altijd lijkt het mogelijk, dat Rockefeller zal proberen Califor- nië's gouverneur Ronald Reagan te bewegen als vice-presidentiële kandi daat op te treden. Dat zou het Repu blikeinse team weliswaar een uiteen lopend karakter geven, maar wel at tractief maken in brede lagen van de kiezers. Rockefeller zegde gisteren op zijn persconferentie toe zo krachtig mo gelijk campagne te zullen voeren ROCKEFELLER over de „ernstige problemen waar voor het land zich gesteld ziet". De gebeurtenissen van de afgelopen we- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister Udink van Ontwikkelingshulp zal het parlement bij zijn begroting voor 1969 een vier-jarenplan voorleggen voor de hulp aan arme landen, zo verluidt in Den Haag. Daarin zal in grote lijnen het be leid tot 1972 worden uitgestippeld. Drs. Udink is de eerste minister zon der portefeuille, die behoefte heeft r, x» aan een inzicht van de ontwikkeling Overigens ligt Nixon op dit mo ment ruim voor op Rockefeller. Vol- Zonder avondklok De hoofdstad van New Jersey, Trenton, heeft het maandag voor het eerst sedert 21 da gen zonder avondklok gedaan. De avondklok was van kracht van 22.00 uur tot 06.00 uur voor personen be neden 18 jaar. Burgemeester Armen- ti nam het besluit na rijp be-raad met gemeenteraadsleden. De avondklok was op 9 april ingesteld naar aanlei ding van de onlusten die gepaard gingen met de moord en begrafenis van ds. King. De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Aanvankelijk enkele buien, afge wisseld door opklaringen en een ma tige tot krachtige wind uit westelijke richtingen. Later toenemende bewol king, met van het zuiden uit moge lijk enige regen en een zwakke tot matige veranderlijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 1140 uur). 2 MEI Zon op: 5.08 uur; onder: 20.07 uur. Maan op: 7.15 uur; onder: 0.50 uur. Hoogwater in Katwijk te 5.49 en 18.12 uur, laagwater te 1.43 en 14.02 uur Dit nummer besta auit 34 pagina's waarin is opgenomen een bijlage, welke gewijd is aan het voortgezet onderwijs en de beroepskeuze. aan arme landen op wat langere termijn. De afgelopen winter en dit voor jaar kreeg hij te maken met een nieuwe situatie op zyn gebied: de be stedingsmogelijkheden zijn groter dan de financiële middelen, die hem ter beschikking staan. DEN HAAG (GPD) De CH-frac- tieleider J. T. Mei'erna zal voorlopig niet als politiek leider van de CHU in de Tweede Kamer optreden. Hij heeft besloten enige tijd rust te ne men. in afwachtirg van de uitslag van het proces, dal tegen hem gaan de is wegens een aanrijding, die hij vorige week maandag in Rotterdam heeft gehad. Daarbij is tegen de 44- jarige politicus proces-verbaal op gemaakt wegens rijden onder invloed De fractie van de CHU kwam maandagmiddag bijeen om zich over het incident te benden. Beslissingen werden daarbij niet genomen. „De zaak blijft voorlopig nog geheel open", zei plaatsvervangend fractie voorzitter jkvr. mr C W. I. Wtte- waal van Stoetwegen na afloop van het fractieberaad. 'uit haar commen taar bleek, dat Je fractie in iede- gevai eerst de uitslag van de ge rechtelijke vervolging wil afwachten, die tegen de CH-tractieleider is in gesteld. Moeilijk punt daarbij is. dat de heer Mellema al eens eerder voor eenzelfde feit is veroordeeld. Ikvr. Wttewaal, die de tractie de komende tijd zal leiden las namens de gehele Tweede Kamer-fractie een verkla ring voor, waarin men zegt het voornemen van de heer Mellema om enige tijd rust te nemen te kunnen J. T. MELLEMA op non-actief billijken. In de verklaring wordt ook gewezen op het telt, dat de heer Mellema, die de laatste tijd te nard schijnt te hebben gewerkt, al sinds enige tijd wegens vermoeidheidsver schijnselen onder medische behande ling stond. Volgens de jonkvrouwe wordt in CH-kring zeer verschillend over het inoident geoordeeld. Die situatie heeft zich nog niet eerder voorgedaan. Een aantal jaren zijn de uitgaven achter gebleven bij de begrotingscijfers. Er bleef geld over. Daardoor konden in een zeer hoog tempo zeer veel ontwikkelings projecten worden geaccepteerd. Maar in de afgelopen winter en dit voorjaar moest de" activiteit vrij plotseling worden afgeremd om de uitgaven en de uitvoering van lopen de projecten op het peil van de be groting te houden. Er moest worden overgeschakeld op de overigens normale situatie, waarbij uitgaven en begrotingscijfers parallel lopen. In zo'n situatie is een vierjaren plan van grote betekenis. Dat afremmen van de activiteiten heeft hier en daar nogal teleurstel ling en ongerustheid gewekt. Heel wat afstuderenden van universiteiten en hogescholen en jonge academici, die in een ontwikkelingsland wilden gaan werken, kregen de afgelopen weken bericht van de directie In- j ternationale Technische Hulp van Buitenlandse Zaken, dat hun uitzen ding niet door zou gaan omdat het geld op bleek. Vooral onder studenten in tropi sche vakken, voor wie uitzending via I.T.H. één van de mogelijkheden is om in hun vak aan de slag te ko men, wekte die mededeling beroering vooral omdat heel wat studenten, die er vast op rekenden uitgezonden te zullen worden, ook nul op het re quest kregen. Ook de rector-magni- ficus van de landbouwhogeschool in Wagenlngen uitte er zijn ongerust heid over. Naar wij vernemen wordt overwo gen om een aantal „pijngevallen" te gemoet te komen. Er is een aantal jonge academici, dat als het ware zijn koffers al had gepakt, toen het be richt kwam. dat hun uitzending niet door zou gaan. Voor hen zal alsnog een mogelijkheid worden gezocht om uitzending mogelijk te maken. De directie I.T.H. wyst er overi gens op, dat er geen sprake is, dat het uitzendingsprogramma van jonge academici wordt beknot. Alleen zal de groei niet meer zo onstuimig kun nen zyn als de afgelopen jaren. Ook zal er, meer nog dan tot nu toe. streng worden geselecteerd. ken waren voor hem een aanleiding geweest terug te komen op zijn eer der bekendgemaakte besluit, niet ac tief te dingen naar de Republikeinse presidentskandidatuur. Rockefeller heeft al enige maanden geweifeld of hij zich wel of niet in de verkiezingsstrijd zou storten. Zijn besluit werd echter in brede kring verwacht, nadat medewerkers en sympathisanten van de gouverneur in het hele land peilingen hadden verricht over zijn kansen als tegen kandidaat van Nixon. Op de vraag of naar zijn mening het Vietnamese Nationale Bevrij dingsfront in een coalitieregering moet zyn vertegenwoordigd, ant woordde Rockefeller: „In een demo cratisch proces is deelneming van alle particulieren noodzakelijk". Hij voegde hieraan toe. dat de manier van deelneming moet worden uitge werkt aan de onderhandelingstafel. Vervolg op pagina 2 ST. WILLEBRORD (GPD) In verband met de relletjes in het Bra bantse plaatsje St. Willebrord heeft de politie een plaatselijk gemeente raadslid gearresteerd. De man kwam op verzoek van de Rucphense politie naar het bureau. Daar is hij inge sloten. Gisteren is hij voorgeleid voor de officier van justitie in Bre da. Het raadslid wordt ervan ver* dacht zich schuuhg te hebben ge maakt aan opruiing tijdens het ru moer van vorige week zondag. Ook zou hij zich niet hebben aangetrok ken van politionele bevelen. Vrijdag zal de Bredase rechtbank zich met de straatoproer in St. Willebrord be zighouden. Ook het raadslid zal zich dan moeten verantwoorden. ADVERTENTIE In dit nummer is een bijlage j )nernnmi>n. o-pilp «roheel ie f ö£,Uï,L (Reuter) In de Zuidko- a opgenomen, welke geheel is ge- A J nijd aan de keuze van sohmd. J 1 reaanse hoofdstad Seoel la de nood- studie en beroep en waarbij in a f het bijzonder aandacht wordt i geschonken aan het voortgezet i onderwijs. j) Vooral aan hen, die In de eerstkomende maanden te ma- (1 ken krygen met het vraagstuk J van de beroepskeuze, raden wij i slag hebben gepleegd door een lmnd- i trrannnr. in hpf. crphntiw tp trnnipn In f aan deze bylage te bewaren, f t teneinde ze te gelegener tijd te kunnen raadplegen. (1 toestand afgekondigd na een ontplof fing in een internationaal telecom- municatiecentrum. Zeven personen werden hierbij gewond. De Zuidko- reaanse viceminister van Binnen landse Zaken. Sang Bok Kim, meent, dat Noordkoreaanse agenten de aan- granaat in het gebouw te gooien. In een restaurant in de buurt van het genoemde centrum is een tweede, niet ontplofte, handgranaat gevon den. KOREVAARSTRAAT 17 PELIKAANSTRAAT 25 ADVERTENTIE morgen voordeel Iruitpotpourri 250 gram van 95 voor 73 niet duur re! heerlijk d Uit het Leidsch Dagblad van i 9. 30 April 1868: S Eergisteren inorgen staak- J ten de metselaarsknechts te Alphen a/d Rijn hun werk en wilden meer geld van hunne bazen hebben. Hun vroeger loon was 9 ets. per j uur en nu wilden zij 12 ets. hebben. Het werk der metse- laars staat dan ook op Al- phen geheel stil. Op Koude- 1 kerk hebben de timmer- mansknechts hetzelfde ge- daan, maar zijn terstond we- 1 der aan 't werk gegaan voor 12 ets. per uur, terwijl hun loon vroeger 9 ets. bedroeg. Evenals de vorige dagen waren ook gisteren de tribu- I nes van de Tweede Kamer 1 sterk bezet. De Prins van jö' Oranje heeft een gedeelte v i der zitting bijgewoond in een O der gereserveerde loges. <i*CSc*<Sfc!6c£c80Sc$<#0Scf-c®cScS-c®QS''

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1