Leiden stak de vlassen uit K&G-korpsen exerceerden Universiteitstoren (120 m) aan W. Singel niet verantwoord Kinder feesten MATRASSEN Op (bewolkte) Koninginnedag Op het Pieterskerkplein In historische stadskern: WOENSDAG 1 MET 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 LEIDEN In Leiden werd gisteren opmerkelijk druk gevlagd. De vele uitgestoken vlaggen gaven fleur aan het feest van 30 april, dat in de Sleutelstad op de gebruikelijke wijze werd ge vierd met kinderfeesten, met Oranjewandeltochten, met een voetbalwedstrijd, met een ont vangst in het Stadhuis en met veel muziek. Een nieuw onderdeel van het door de Vereniging „Koninginnedag" samengestelde programma was het Oranjebal in de Stadsgehoorzaal. Het dansfestijn, dat tot laat in de avond voortduurde, trok heel was (jeugdige) belangstelling. De carillons van het Stadhuis en van de Lodewijkkerk strooiden in de ochtenduren van deze nog al bewolkte Koninginnedag hun feestklanken over de stad uit. De feestdag begon met een re veille door de St. Franciscus-drum band, de band van de St.-Paulus- groep en de band van „Jahn." De drie drumbands gingen 's ochtends in alle vroegte op pad om met hun luide roffels de Leidenaars eraan te herinneren dat het een feestdag was. Kort na deze reveille verzamelden zich de leerlingen uit de hoogste klassen van de Leidse lagere scho len zich op het Stadhuisplein, waar zij de burgemeester een zanghulde brachten. De kinderen zongen onder aanvoering van de heer A. van Ka pel en met begeleiding van het Leids Politie Muziekgezelschap het Wilhelmus en andere vaderlandse liederen. Burgemeester mr. G. C. van der Willigen op zijn beurt sprak de schoolkinderen vanaf het bordes van het stadhuis toe, waarbij hij on der meer aandacht schonk aan de verantwoordelijkheid van het ko ningschap. Dezelfde kinderen waren later op de ochtend in het donker van een bioscoopzaal te vinden. Zowel in het Camera-theater als in de Luxor- de Lido- en de Studio bioscoop werden behalve beelden van ons vorstenhuis films vertoond, die de nodige span ning teweeg brachten. eHet jonge volkje kreeg aan het einde van de vier voorstellingen een zakje met snoep mee naar huis. Voor de leerlingen uit de lagere klassen waren er 's morgens wed strijden op het sportterrein aan de Zoeterwoudse s ingel, die eveneens met een tractatie werden afgeslo ten. De scholieren vermaakten zich gezien het enthousiasme waarmee de spelletjes werden gedaan best. Met het blokjes rapen, het zaklo- pen, het hardlopen, het eierlopen, het ringsteken en het fietsen met hindernissen kon weer vee eer wor den behaald. Eerste prijzen werden op deze „schoolsportdag" toegekend aan Peter de Graaf, üke Blok, Jo hanna de Wit, Frans de Rooy, Rob Zandbergen, Ine Gottenbos, Marina van Schie, Michel Boekee, Simon van Dort, Nelly v. d. Linde, Els Ja cobs, Willy Rijnsburger, Loes van Inge Schenau, Robbie van Ginkel, Jos Neyssen en Ingrid Vaneker. Ook de kleintjes werden tijdens deze Koninginneviering niet verge ten. Het poppentheater „Devilé" gaf namelijk in de grote Burchtzaal tot drie maal toe een voorstelling voor de peuters, die de avonturen van Jan Klaasen luid joelend meebe leefden. Burgemeesterswijk De kinderen uit de Burgemeesters- wijk hebben van Koninginnedag weer Jubileum W. Hamlgraaf LEIDEN De heer W. Handgraaf, timmerman/magazijnmeester her denkt vrijdag het feit, dat hij 25 jaar geleden bij de N.V. Leische Duinwa ter Maatschappij te Katwijk in dienst trad. Voor collega's en belangstellenden is er die dag van 8 tot 10 uur I 's avonds gelegenheid de jubilaris ge luk te wensen in de recreatiezaal van het kantoorgebouw in Leiden. een vrolijk feest gemaakt- De op tocht was een kleurrijke stoet van verkled'e kinderen en versierde fiets jes en steppen. De jongens en meis jes (en him ouders!) hadden er veel werk van gemaakt. Schoorsteenve gers, bergbeklimmers, spoken en .schaatscracks" wandelden of fiets ten achter de muziek van de Harmo niekapel „Werkmans Wilskracht" en de muziekvereniging .Nieuw Leven" aan. De deelnemers aan de optocht hadden de verjaardag van de Konin gin aangegrepen om de hele konin klijke familie, en vooral de kleine prinsje erbij te betrekken. Wel tien kinderwagens met oranje dekentjes er in of kroontjes er op en een „ver pleegster" erachter reden in de stoet mee. Eén kinderwagen werd zelfs door de Koningin. Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven voortge- AD v ert entte Lage prijzen Gedenkplaat voor Lenin De Sowjetrussische ambassadeur in Bonn, Tsarapkin, heeft maandag te München een gedenkplaat onthuld aan de gevel van een huis in Mün chen waar Lenin van september 1900 tot april 1901 gewoond heeft. HAARLEMMERSTRAAT 111 Het grote Oranjebal in de Leidse Stadsgehoorzaal werd voornamelijk door jongeren druk bezocht. Er werd gedanst op muziek van het Radio Dansorkest o.l.v. Piet Daalhuizen en van de popgroep „The Keystones". (Foto L.D./Holvast) MEER PRINSJES, HOE MEER vrij r Na afloop van de tocht kregen de kinderen een traktatie. Daarna wa ren er kinderspelen op het plein Co- betstraat/De Laat de Kanterstraat. De allerjongsten konden meedoen aan het blokjesrapen, het vlaggetjes- steken of het zakjeklappen. 's Mid dags was er onder meer een aan- kleedrace, een kellnerrace en bal dribbelen. Devilé's poppentheater gaf een poppenkastvertoning, die veel be langstelling trok. Vele honderden schoolkinde ren begonnen Koninginnedag met een aubade op het Stadhuisplein. (Foto L.D./Holvast) duwd. de laatste in het uniform van de luchtmacht engetooid met zeer veel onderscheidingen. Ook Prins Bemhard was niet vergeten: met pijp, ijsmuts, prikstok en oranje ski's op de rug liep hij mee in de stoet. Op* een bord voor zijn buik: „Ik ben weg van Lech". Een andere jongen droeg een groot oranje bord, waarop een ooievaar met een baby in de sna vel en in grote letters: .HOE P. N. Wareman verliet Esso LEIDEN Tijdens een maandag middag in café-restaurant ,,In den Vergulden Turk" gehouden geani meerde receptie heeft de heer P. N. Wareman in verband met het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd afscheid genomen van N.V. Esso Nederland. De heer Wareman trad in oktober 1922 als verkoopassistent bij Esso in dienst en bracht zijn ge hele carrière door in de buitendienst van de afdeling verkoop van deze maatschappij, waar hij tevens belast was met de uitbreiding van verkoop stations. De heer Wareman werd deze mid dag toegesproken door de heren J. v. d. Veen, namens de directie, W. Ph. Schutte zijn directe chef, J. Kooy namens de collega's en J. B. Proper, die het woord voerde namens de vele relaties. Achtereenvolgens werden de vele verdiensten van de heer Ware man, „een reizend ambassadeur van de Esso", zijn optimale werklust en zijn grote onderhandelingsgaven ge- memoreerd. Onder de velen, die ter receptie kwamen, bevonden zich o.m. wethouder C. J. Plena, die het ge meentebestuur van Leiden vertegen woordigde, de burgemeester van Rijnsburg. de heer B. H. Koomans, de oud-burgemeester van Oegstgeest, de heer H. L. du Boeuff en veie re laties en vrienden van de heer Ware man. Tevens was deze middag gele genheid om met de opvolger van de scheidende functionaris, de heer H. J. Jonker, kennis te maken. LEIDEN De taptoe door twee Leidse drum-, trompetter- en pijper korpsen is gisteravond een groot suc ces geworden. De muzikale demon stratie werd gehouden op het met schijnwerpers verlichte Pieterskerk- plein. Tweehonderd muzikanten van „Kunst en Genoegen" en Jong K. en G. voerden in kleurrijke uniformen de muzikale exercitieshow uit. De junioren openden de show met enkele lichte stukjes, waarin de fluit de boventoon voerde. Daarna mar cheerden de senioren het plein op. De melodieën, die het korps ten gehore bracht, waren voor het merendeel een niet al te eenvoudige opgave. De muzikanten brachten het er ech ter voortreffelijk af. Bij één num- met werd zelfs door de niet-spelende party meegezongen. De muzikanten voerden tydens het spelen diverse ingewikkelde figuren uit. Vooral het laatste optreden, waar men de gehele breedte van het Pie terskerkplein voor nodig had, was in drukwekkend. Beatgroepen (23) bij talentenjacht BOSKOOP Aan de grote talen tenjacht die gisteren in Boskoop werd gehouden met medewerking van „Muizek Express" hebben 23 beatgroepen deelgenomen. Door dit grote aantal duurde de wedstrijd langer dan verwacht was. Van twee tot twaalf uur speelden de beatgroe pen. De organisatie van deze talen tenjacht was in handen van Nico van Bemmel. Als winnaars kwamen uit de bus de „Take 14" uit Leiden. Tweede werd de beatgroep .Flashback" uit Woerden. De Leidse ,3utts" kwamen op de derde plaats. Tot slot van de show traden de twee korpsen samen op. De publieke belangstelling was groot, ook tijdens een regenbui stond het publiek rijen dik om het plein. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Engelbert Paul us, z. v. B. van Bee- len en W. Kersbergen; Esther Nlcolet- te. d. v. R. Segaar en L. N. BodrlJ; Marc Karl, z.v. J. Willemsteln en H. Koramann; Hermlna Johanna, d. v. J. H van Hooidonk en D. M. Borst; Marlnus. z. v. P. Janssen en J. Tu ren hout; Frederik Anton, z. v. J. H. M. Feller en C. J. Nleuwenhulzen Segaar; Albertus Aldrlanus. z. v. A. A. Brok ken en C. A. Verhart; Arnoud Fran ciscus Antonius. z. v. A. M. F. van Vel- sen en O. M. J. van den Bergh: Adriana Anthonla. d. v. W. A. Tol boom en A. A. van Mook; Dennis Michel, z. v. G F. Bik en E. W. van Zundert; Karin, d. v. D. J. Pete nis- ma en E. Jongstra; Edtlh, d. v. H. Bo venkerk en H. Jacobs: Helen Louise. cL v. A. A. van Laarhoven en C. G. A. Adank; Ronald Maria. z. v. W. C. do Groot, en P. W. M. Elferink; Alphon slus. z. v. J. J. Schrijvers en J. Vissers: Ernest-Jan, z. v. J. H. J. Plasmeljer en T. J. M. I. Lambermont; Eugenia Ma ria Wilhelmina. d.v. H. M. visser en M. P. G. Clemens: Maurice Johannes Hendrik, z. v. H. S. Kok en P. J. H. van der Pluijm; Michel Barnardus Cornells, z. v. W. A. M. Colla ©n E. A. M. Röling; Anne-Francolse Simons Roberto, d. v. A. J. M. G. Moulaert en M. J. G. M. G. Ballleu; Peter Gregor. z. v. P. B. KoelewJJn en E. SÓ- rensen. GETROUWD H. J. F. Reerlngh en T. G. Klngma Boltjes: C. A. Wyffelman en A. H. Clemens; D. J. Kooreman en J. Miere- met; H. van Wijngaarden eh C. P. M. Haagen. OVERLEDEN W. J. Geijtenbeek, 58 jr., wed. r. J. S. Kolderman; A P. Sikklng, 50 Jr.. e v. C. van der Ploeg; E. Langezaal, 68 Jr, echtg. v. B. C. Paddenburg; A. J. Bon- sema, 21 Jr., man; E. M. Oosterhout, 72 Jr., man; C. G. Smal, 72 Jr., e. v. J. Gijsman; A. Mader, 79 Jr., man; H. J. Breuker, 73 Jr.. man; A. Bol, 2 maan den, an.; A. C. H. Gokke, 25 Jr.. man. IumiveksiteitstorchI I MOOtl. KERK I BINNtNb 1 AU Na het lezen van het artikel over de 120 m hoge universitelts- toren aan de Witte Singel in mijn geboortestad leek het mij noodzakelijk om hierover een paar opmerkingen te maken: fa De heer Zanstra weet hoe in zijn stad Amsterdam het ge bouw van de Nederlandse Bank aan het Frederiksplein (het is typisch: hoe steeds meer hoge gebouwen op elkaar gaan lijkennu niet bepaald en zeker niet op die plaats een architectonische aanwinst genoemd kan worden. Gaat hij het nu in Leiden zelf ook eens proberen? En dan nog een beetje erger? NAUWKEURIGER MAATSTAVEN VASTSTELLEN Ik bedoel, dat genoemde bank bij een grotere binnenstadopper vlakte al een behoorlijke ingreep genoemd kan worden; hoe dan met de kleinere binnenstadoppervlakte en óók aan een singel een nog grotere toren? Evenwel: wat op pa pier staat, staat nog niet op pa len Vergeten is naar mijn beschei den mening een doorsnede van de binnenstad Leiden te maken, het project in te passen en dan pas be sluiten welke hoogte verantwoord is. Daarom hierbij zulk een schema tische doorsnede. In de hal van het raadhuis te Leiden moet men maar eens in de maquette de gewraakte toren neerzetten. Wat ik echter misleidend vind is het feit, dat zulk een project gefo tografeerd wordt aJi.w. vanuit een vliegtuig. Wie zal het gebouw ooit zien? Ook hier als bij zoveel woonoorduitbreidingen wordt ge leden aan de ooghoogtekoorts: d.w.z. te veel op de projecten gekeken, te weinig op ooghoogte. Maak eens een perspectiefschets van het project, gezien vanuit de voorbijganger, staande op de Witte Singel ofin de Hortus Botanicus. Be kan mij niot aan de indruk onttrekken, dat er ook hier ^ver ruimtelijke ordening gesproken wordt op een wijze alsof zulks pas beteke nis zou krijgen buiten de gemeente grenzen. Neen, ruimtelijke ordening betekent (net als regeren): bij elke belangrijke beslissing van tevoren er voor zorgdragen, dat zo min moge lijk belangen worden geschaad. Alle belangen ontzien is niet mogelijk; zeker niet bij een dichtbevolkt land als het onze (denk maar aan het noodzakelijke onteigenen enz.) In het onderhavige geval is er sprake van een historische stads kern. Wat zulks betekent, behoef ik niet uit te leggen. Gewoon met enige voorzichtigheid te werk gaan. Niet conserveren tot het bittere einde en de stadsmuur weer herbouwen, doch wel een beetje nadenken op welke afstand men wét kan en mag doen. En om eens een vuistregel toe te passen: vanuit de .schil' van de bin nenstad (in dit geval dus de singels) een halve binnenstadmaat uitzetten en dén pas hogere gebouwen dan die ln de historische stadskern zich be vinden toestaan. Evenwel met de opmerking: zodra U als architect boven de 90 tot 100 meter wilt bouwene rijd dan eerst nog een keertje om de bedoelde stad heen, slaap nog eens een nachtje en dan pas de stift op het papier. Ik ben mij van het feit bewust, dat indien er grotere vliegtuigen de luciht in gaan, mamoettankers van de werven glijden er in de bouwsector sprake ls van schaalver groting. Dat en zo lijkt het wel eens er op een zeker moment een statusprojectenrace ontstaat: het zij zo, doch zet zulke wolkenkrabbers dan niet zomaar neer. Ik bedoel hier mee: met voorbijzien van andere be langen. Duidelijk wil lk ter afsluiting van mijn standpunt stellen, dat ik een vooruitstrevend arohitect ben, die olke ontwikkeling op de voet blijft volgen en die hoogbouw (hetwelk zeer hoge eisen stelt aan de be kwaamheden van de bouwmeester) voor de sector „werken" als een nor maal verschijnsel beschouw. Voor de sector „wonen" meen ik evenwel te moeten waarschuwen voor het hoger bouwen dan 9 lagen, terwijl de op pervlakte van elk appartement toch zeker 150 m2 moet zijn. wy zyn met z'n allen medeverant- woordeiyk voor het cultuurbezit van onze voorouders en moeten in dit ge val gewoon wat nauwkeuriger onze maatstaven vaststellen. Zulks is ook geschied ta.v. de Zwolsmantoren bij het Binnenhof. Deze beslissing was niet nodig ge weest als Nervi zelf nauwkeurig de omgeving eens had verkend. Tenslotte nog een detailopmerking: wie „precies" wil weten waar hy met 120 meter aan toe ls: hij begeve zich naar de Oosterkerkstraat (Zijlsingel) en ziet dan de meelfabrieksilo's, wel ke (volgens de hoofdportier) 40 me ter. Zet dus drie van deze massa's ter. Zet dus drie van deez massa's op elkaar en ga dan welgemoed (of niet?) naar huis of straks ter raadsvergadering. Tekenend met de meeste hoogachting, J. J. Barendse architect, Haarlem. Schematische doorsnede binnenstad gemeente Leiden, Waarom protest? Naar aanleiding van-het ingezonden stuk in het Leidsch Dagblad, waarin geprotesteerd wordt tegen het bou wen van de „wolkenkrabber" van het nieuwe Universiteitsgebouw aan do Witte Singel, vraag ik my af, waar de protesten bleven by zoveel andere zaken, die het stadsbeeld van Lei den werkeiyk hebben bedorven, zoals het lelijke hoge gebouw van de vuil verbranding (hoe nuttig het ook is), dat het silhouet van Leiden grondig bederft. Evenmin werd er geprotesteerd te gen de verschillende afschuwelijke afbraakgaten, die de laatste jaren in het stadsbeeld zyn gevallen. Ik noem de Garenmarkt, de doorbraak Hoge- woerd-Levendaal, de omgeving van de gedempte Langegracht, de buurt achter de Herengracht. Ook hiervan wil ik de noodzaak niet bestryden, maar dat een en ander het stads beeld van Leiden ernstig heeft aan getast, zullen velen met my eens zyn. Het nieuwe gebouw van de Univer siteit is modem, maar wordt ge bouwd op een plaats, waar het geen afbreuk doet aan het beeld van de oude stad. integendeel vormt de to ren, zoals het Leidsch Dagblad op 23 april j.l. schreef, een sieriyk accent op het silhouet van de Sleu telstad en het beeld van de binnen stad, en is het geheel een waardige huisvesting voor onze haast 400- Jarige, historische Universiteit. Met dank voor de plaatsing, hoog achtend H. Kükler Scholtenstr. 28, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13