Halve mammoettanker gaat morgen te water HAL Nieuwe status academische ziekenhuizen SIMCA Russische satellieten voor atoom-aanval? Saturnus toch geschikt voor vlucht naar maan Nieuwe aanwijzing Amerika handhaaft landings-schema Gooi er maar EDELMÊ op VRIJDAG 26 APRIL 1968 leidsch dagblad De eerste van vier oliegiganten bij de NDSM AMSTERDAM (GPD) De drie maanden geleden afgele- Terde Shell-tanker „Neverita" is voor de werkers op de werf van de Neder landse Dok- en Scheepsbouwmaat schappij slechts een bescheiden vin geroefening geweest. Zij mag met haar draagvermogen van 110.000 ton de grootste tanker zyn, die tot nu toe lis land van de helling liep, de bouw ervan was „kinderwerk" verge leken by wat de NDSM-ers nu onder handen hebben. Met duizend man sterk werken zij op het ogenblik aan de eerste van mammoettankers, die rond twee keer zo groot worden als de „Neve rita". Deze oliegiganten krijgen een laadvermogen van 210.000 ton. Dit bij lengte van 325 meter, een breedte ruim 47 meter en een diepte van 24.5 meter. Voortgestuwd door een ruim 40 ton fware schroef (doorsnee negen me- voor de aandrijving waarvan 28.000 pk sterke turbinemotor zorgdraagt, zullen deze tankers moei teloos vrachten van ongeveer 250 mil joen liter olie over de wereldzeeën gaan vervoeren. Dj •ie velden De tankers zijn zó groot ruim drie voetbalvelden lang. wat inhoud betreft kunnen zij vier keer het pa leis op de Dam bevatten dat zij op de NDSM-werf niet in één stuk ge bouwd kunnen worden. Zy worden daarom in twee delen gebouwd, die afzonderlijk te water worden gelaten vervolgens via een reeds bij de bouw van een booreiland beproefde methode in het water aan elkaar worden gelast. Daarbij wordt e en caisson gebruikt, dat rond de aan el kaar te lassen delen wordt gelegd. De lassers kunnen hierin droog werken. Zaterdag is het zover dat het eer ste deel. het achterschip, van de eer- iste mammoet van de helling het IJ in zal glijden. Over enkele maanden volgt het voorschip. In september hoopt men zover te zijn, dat met het Ischip, dat de n aam „Melania" zal krijgen, een proefvaart gehouden kan morden. Investeringen Een belangrijke rol hierbij spelen de relatief geringe investeringn, die de NDSM voor de bouw van de mam moets heeft gedaan. De heer Tol: „Een mammoetdok kost al gauw hon- Kentering De „Melania" en nog twee van de hnammoets worden gebouwd in op- jdracht van de Shell. De vierde is be- isteld door een Deense reder. Voor ieder van de schepen tellen de op drachtgevers 50 miljoen gulden neer. Dat is evenveel als zij in Japan zou den moeten betalen. De vier mammoetopdrachten zyn )or de NDSM een uitkomst. Toen rond het eind van de jaren vijftig de averij, die de wereldhandelsvloot in de 2de wereldoorlog had opgelopen, was hersteld en deze vloot weer op sterkte was gekomen, betekende dat felle opleving van de concurren tie onder de scheepsbouwers. De Nederlandse werven en andere Europese werven, die in technische ontwikkeling waren achtergeble- dreigden het af te gaan leggen tegen de Japanners, die ook dankzij belangrijk minder dure arbeidskrach ten goedkoper konden werken. Deze situatie is inmiddels gaan kenteren. ,Een paar jaar lang hebben wij1 om se kennis in stand en de mensen het werk te houden, de bouw van schepen moeten aannemen, waarbij het bij voorbaat al vaststond, dat wij met verlies zouden werken. Nu zijn eer zover dat wij met deze vier schepen quite kunnen spelen en als het meezit een beetje winst kunnen maken", zegt NDSM-voorlichter J. Tol. ADVERTENTIE een volle tank op de Zoeterwoudse- weg nummer 11. En op de hoek staat hier een benzinepomp Dat kan wel zijn - maar als ik een paar minuten verder rijd, betaal'ik voor Supergold merkbenzine hijna 5 cent per liter minder. Doe ik voortaan ook! Stikt ZOETERWOUDSEWEG 11 Leiden - West derd miljoen gulden. Wy hebben twaalf miljoen gulden geïnvesteerd. Dat geld is voor een groot deel ge bruikt voor de aanschaf van een gi gantische portaalkraan (61.5 meter hoog. overspanning ruim honderd meter, hefvermogen 150 ton) en voor het ombouwen van vier veertig jaar oude hellingen tot twee hellingen die DEN HAAG (GPD) De academische ziekenhuizen bij de openbare universiteiten krijgen zelfstandigheid. Een bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp tot wijziging van de Wet op het Wetenschappelijk Onderwijs beoogt aan deze aca demische ziekenhuizen de positie te geven van een rechtsper soonlijkheid bezittend publiekrechtelijk lichaam, organisato risch zelfstandig, doch met betrekking tot de uitvoering van zijn taak nauw verbonden met de universiteit. breed genoeg zijn om ieder een deel van de mammoets te torsen. Voorlopig worden de tankers ge bouwd in een tempo van één per jaar. Voor het achterschip van de „Melania" werd de kiel augustus vo rig jaar gelegd. Men wil dit tempo echter opvoeren tot twee per jaar. Het hiervoor benodigde personeel ontbreekt echter. De NDSM kampt al met een tekort van 400 metaalarbei ders. Hierin heeft men proberen te voorzien door een wervingscampagne in het oosten van het land. Deze is echter mislukt. Nu haalt men ge schoolde arbeiders uit Turkije. De eerste 150 werken sinds enige tijd op de werf. ADVERTENTIE Nauw verband met universiteit De toe te kennen zelfstandigheid komt ondermeer tot uitdrukking '.n het recht van 't ziekenhuisbestuur tot vaststelling van een eigen zieken huisbegroting en in de bevoegdheid tot aanstelling van eigen ambtelijk personeel. Niet alleen op deze pun ten volgt het ontwerp de regeling, welke in de Wet op het Weten schappelijk Onderwijs voor de open bare universiteiten en hogescholen zelf is getroffen doch ook in vele andere opzichten is dat het geval. Zo is met name ook overgenomen de regeling voor de bekostiging, welke naast de begroting, ontwikkelings plannen en financiële schema's voor schrijft. Anderzijds wordt, met het oog op de belangen die het wetenschappe lijk geneeskundig onderwijs en onder zoek hebben in het academisch zie kenhuis, aan curatoren inspraak ge geven ten aanzien van verschillende zaken van het ziekenhuis. De grondslag van het ziekenhuis als academisch ziekenhuis is in het ontwerp uitdrukkelijk gelegd door te bepalen, dat bij het bestuur en de inrichting, voorzover de belangen van de patiënten zulks toelaten, zo veel mogelijk rekening wordt gehou den met de belangen van het weten schappelijk geneeskundig onderwijs De verbondenheid van het acade misch ziekenhuis met.de universiteit komt in de eerste plaats tot uiting in het feit. dat de klinische hoog leraren en lectoren van de faculteit der geneeskunde met hun weten schappelijke medewerkers en assis tenten. de medische staf van het academische ziekenhuis Ten aanzien van het academisch ziekenhuis bij de medische faculteit te Rotterdam, het Dijkzigt Zieken huis, is bepaald dat het dezelfde sta tus heeft als het academisch zieken huis bij een rijksuniversiteit. De hui dige rechtspositie van de academi sche ziekenhuizen bij de openbare universiteiten is voor alle vijf ver schillend. Te Leiden en Rotterdam vormen deze ziekenhuizen een onder deel van de universiteit respectieve lijk de medische faculteit te Rotter dam. te Utrecht een stichting, te Amsterdam een gemeentelijk zieken huis en te Groningen een ziekenhuis, geëxploiteerd door de gemeente krachtens een overeenkomst tussen het Rijk, de provincie Groningen en de gemeente Groningen. ONZE SHOWROOM AUTO BIERMAN ADVERTENTIE of 'n eethoek... voor tiet binnenhuis':.';.' waar u woont, werkt, leeft. U vindt tientallen levensvatbare interieurs bij Jan Bentveld. Jan Bentveld adviseert u in persoonlijk wonen. Jan Bentvehl jr. satellieten in een baan gebracht, die veel overeenkomt met de baan van de Kosmos/218. en ook van die tien weid geen omlooptijd bekend ge maakt. MOSKOU (AP, RTR) Rusland heeft weer twee onbe- mande kunstmanen in de Kosmos-serie gelanceerd: de Kosmos AARSCHUWING 217 en 218. Vermoed wordt dat de Kosmos-217 zal worden ge- j bruikt voor een nieuwe enteringsmanoeuvre en dat de Kosmos- \7 a ivr VADCTED 218 deel uitmaakt van de experimenten tot de ontwikkeling All V\Jr\o 1 H/Il van een systeem voor het lanceren van atoombommen door de ruimte naar vijandelijke doelen op aarde. AAN WILSON De Kosmos-217, die woensdag werd gelanceerd hetgeen echter eerst gis- teien bekend werd gemaakt, be schrijft een baan om de aarde waar de hoogte varieert van 396 tot 520 kilometer. De hoek met de eve- bedraagt 62,2 graden en de om looptijd 93,4 minuten. Men vermoedt, dat een koppeling tot stand zal wor den gebracht tussen deze satelliet en de Kosmos 216 die zaterdag werd ge lanceerd en waai over verder niets De Kosmos-218 werd gisteren ge lanceerd naar een baan waarvan de maximum hoogte 210 kilometer be draagt en de hoek van de baan met de evenaar circa 50 graden. Er werd geen omlooptijd bekend gemaakt het geen er op zou kunnen wijzen, dat deze Kosmos geen volledige omloop heeft volbracht doch voordien weer naar de aarde is teruggekeerd. Robert McNamara, die toen Ame rikaans minister van defensie was, verklaarde op 3 november van het vorige jaar de Russen er van te ver denken dat zij een bombardeersy steem vanuit een baan om de aarde aan het ontwikkelen waren, welk sy steem in 1968 voor gebruik gereed zou zijn. Volgens dit systeem zou een atoombom in een lage baan om de aarde worden gebracht om op het doel te vallen voordat een volledige omloop was voltooid. Daarmee zou den de Russen Amerika vanuit zui delijke richtingen met atoomwapens kunnen bestoken teiwijl het radar detectiesysteem van Amerika voor de nadering van intercontinentale projectielen uitsluitend ingericht is op een aanval via de noordpool en het noorden van de Atlantische Oceaan. Toen McNamara dit ver klaarde, waren reeds tien Kosmos- Recordwinst bij Shell Oil NEW YORK (Reuter) In het eerste kwartaal van dit jaar heeft de Shell Oil Company, Amerikaanse dochteronderneming van de Konink- zetten en andere exploitatie-opbreng- towinst geboekt van 74,3 miljoen dol lar, overeenkomende met 1.20 dollar per aandeel, vergeleken met een winst van 65.9 miljoen dollar, of 1.08 dollar per aandeel, in de overeen komstige periode van vorig jaar. Om zetten en andere exploitatie-opbreng sten stegen van 874,2 miljoen tot 995,7 miljoen dollar. (Van onze ruimtevaartredacteur) LEIDEN De eerstvolgende proef met een Saturnus-V- raket, waarmee de Amerikanen tegen 1970 de eerste ruimte vaarders naar de maan hopen te brengen, zal tegen het eind van dit jaar plaats vinden en daarbij wordt de tweede bemande Apollo-maancapsule gelanceerd voor een vlucht van enkele dagen. Generaal Samuel Phillips, leider van het Apollo-project, heeft voorts verklaard, dat Amerika nog altijd een goede kans heeft, als eerste een mens op de maan te brengen voor het einde van 1969. Scott en Russell Schweickart. Mc Divitt maakte in juni 1965 een Ge- minivlucht tijdens welke vlucht Whi te de eerste Amerikaanse ruimtewan deling maakte. White kwam januari vorig jaar om het leven tijdens de fatale brand in een Apollo-capsule bij een grondtest. Scott maakte een Geminivlucht in maart 1966. Tijdens deze vlucht trad er een noodsituatie ia een entering in de ruimte rdoor Scott en zyn commandant Armstrong een noodlanding moesten maken in de Pacific. Van deze twee de Apollo-bemanning is alleen Schweickart een nieuweling in de ruimte. President Lubke bereid tot aftreden BONN (Reuter) De Westduitse president, Lübke. heeft te kennen ge geven, bereid te zijn tot aftreden vóór het verstrijken van zijn ambtstermijn, indien het parlement een grondwets wijziging aangaande de presidentiële ambtstermijn zou goedkeuren, aldus wordt van welingelichte zyde in Bonn vernomen. De 73-jarige Lübke is de laatste tijd het mikpunt geweest 1 een campagne voor zijn aftreden, beschuldigingen dat hij bouwplannen had ondertekend voor nazi-con tratiekampen. Een woordvoerder van Ltibkes christendemocratische partij in de bondsdag, Barzel, heeft de grond wetswijziging met Lübke besproken, die zijn steun eraan gegeven zou heb ben. Deze wijziging houdt in, dat de pre sidentiële ambstermijn zeven jaai wordt en dat de president niet her- j kozen kan worden. Thans geldt vijfjarige termijn met de mogelijkheid van herverkiezing. Lübke is nu in zijn tweede termyn, die in de zomer '69 afloopt, kort vóór de algemene verkiezingen. KAAPSTAD (Reuter) Premier Vorster van Zuid-Afrika heeft giste ren zijn Britse ambtgenoot Wilson gewaarschuwd, geen politieke be slissingen te nemen die tot een open lijke confrontatie kunnen leiden. Hij deed dat in een rede in het par lement in Kaapstad. Kennelijk doel de hy op de nieuwe Britse campagne in de VN om de sancties tegen Rho- desië te verscherpen. Ook zou hy gedacht hebben aan het Britse ver bod tot levering van wapens aan Zuid-Afrika. Scherp veroordeelde Vorster de po litiek van boycot en sancties. Als men dergelijke maatregelen toepast als landen verschil van mening heb ben. zal tenslotte elke staat gevaar lopen, dat andere landen zo'n actie beginnen, aldus de Zuidafrikaanse eerste-minister. Ook oefende premier Vorster kri tiek op het besluit van de Afrikaan se en Aziatische leden van de VN om zich niet uit te spreken over het verdrag tegen verdere spreiding van kernwapens, zolang de volkeren organisatie niet een bevredigende re geling voor de kwestie-Zuid-west- Afrika heeft getroffen. „Als dit ultimatum gebruikt wordt, zul len er geen ordelijk internationaal rechtsbestel of normale internationa le betrekkingen meer zijn", aldus premier Vorster. GRONDTESTS NA1 VERBETERINGEN Deze verrassende mededelingen ko men na een aanvankelijk pessimis me als gevolg van de mislukte vlucht van de Saturnus-V op 4 april j.l. Op die dag maakte de Saturnus zijn tweede proefvlucht, waarbij zowel de tweede als de derde trap een reeks onvolkomenheden toonde. De vrees werd toen uitgesproken, dat de raket niet betrouwbaar genoeg zou kunnen blijken te zijn voor bemande ruimte- vluchten. Thans is gebleken, dat de technische fouten, die tot de misluk king van de vlucht leidden, niet van ernstige aard waren, op korte ter mijn kunnen worden verholpen en tests daarna op de grond kunnen worden uitgevoerd. De verwachting is. dat de eerste bemande Apollo-capsule in de aan staande zomer of begin herfst kan worden gelanceerd door een Satur nus IB-raket, een aanzienlijk min der krachtige versie van de Satur nus dan de maan-raket. Daarna volgt de thans aangekondigde vlucht van de Saturnus-V met een beman de Apollo-capsule. Het ligt in de be doeling. daarna elke tweeeneenhalve maand een bemande Apollovlucht te maken. In principe zou de vijfde be mande vlucht reeds kunnen leiden tot een maanlanding, maar waar schijnlijk zal men daartoe pas tij dens de zesde vlucht overgaan. Bemanningen Voor de eerste bemande Apoilo zijn Walter Schirra, Walter Cunningham en Don Eisele als bemanning aange wezen. Eisele verloor dezer dagen zijn zesjarig zoontje. Het is nog niet be kend of de psychische effecten van dit verlies tot zijn vervanging zullen moeten leiden, en daarmee tot ver vanging van het gehele team. Van dit team is alleen Schirra ruimteve teraan. Hij maakte in oktober 1962 een vlucht met de Mercury en in de cember 1965 samen met Stafford een Geminivlucht waarbij hij het eerste rendezvous in de ruimte tot stand bracht. Voor de tweede bemande vlucht van de Apollo met behulp van de Sa- turnus-V zijn thans aangewezen de astronauten James McDivitt, David Nieuwe uitgaven Ballerina, door Nada Curclja-Proda W. Bruna en Zoons. Utrecht. 50 rauwkost gerechten, door Ben J. Kuyper. Uitg.: Zomer en Keunlngs, Wagentngen. 50 Usgereehten, door Ben J. Kuyper, (Zomer en Keunlngs). 50 TVP-gereehten, door Ben J. Kuy per. Zomer en Keunlngs. AD VERTEN TIE M w De bemanning van de tweede Apollo, die met de Saturnus-V gelanceerd zal worden. Van links naar rechts: David R. Scott, Ja- mes A. McDivitt en Russell L. Schweickart. L. eN

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7