Roolvink: sociale premies omhoog Sportpark Hazerswoude-dorp voortaan op zondag geopend J. W. DE REN NAM AFSCHEID ALS GEMEENTE-SECRETARIS „Een multinationale onderneming'' P.v.d.A. in de stichting voor bejaardentehuis Tentoonstellingen in Alphen a. d. Rijn ÏIJDAG 26 APRIL 1968 LEIDSCH DAGBLAD aa' )e klok in Hazerswoude gaat de tijd mee. Letterlijk, irdat de gemeenteraad gis- avond tijdens de openbare ing onder leiding van bur- neester C. G. van Dobben Bruin besloot 5425, chikbaar te stellen ten be- »ve van de verlichting van t torenuurwerk van de her- Imde kerk in het dorp. Fi- ïrlijk, doordat met algeme- stemmen werd besloten tot lening van een subsidie aan N.V.S.H. en met meerder- d van stemmen tot open- Hing van hét gemeentelijk ^"tpark op zondag. grootste moeilijkheden bleken te ilen in de verkiezing van de ge- ïtelijke vertegenwoordigers voor J tichtlng Bejaardenhuis Hazers- ie-dorp. Op voorstel van de Par- an de Arbesd werd namelijk een f onkerkelijke, mevrouw R. T. Oos- off-Terpstra, door de meerder- van de raadsleden gekozen en ^ontlokte de heer C. Matze (AR) opmerking, dat een grote fractie mans) aan de kant was gezet koste van de eenmansfractie van artij van de Arbeid. en W. stelden de gemeenteraad op de ARP-er J. D. de Wit na illig was) voor als gemeentelijk jjogenwoordigers van de stichting ardenhuis Hazeiswoude-dorp te on: L. M. de Boer (KVP), P. de :1 (AR) en Jac. Vos (CHU). De Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK feroepen te Elim (Dr) (toez) J. H. vree te Sleeswyk te Lienden V. Verploeg te Leerdam te iwkapel J. H. Vlym te Krimpen IJsel, die bedankte voor Bles- jgraaf te Gouderak J. Enkelaar Huipwijk te Hoog- en Leegkerk ran der Hoek te Vroomshoop. fedankt voor Nieuwleusen (vac. C. jfca) (toez.) A. Westra te Rhenen- Waddinxveen (vac. Joh. Verwe- (toez.) E. M. Bakker te Tho- - voor Genderen (toez.) G. Voor- te Mastenbroek voor Elim C. L. Verbaas te Monnicken- voor Langerak H. van Am- te Nederlangbroek. GEREF. KERKEN roepen te Krabbendijke en te (Dr.) W. J. van der Kerk, kand. tnsterdam. genomen naar Bussum (vac. H. Schut) drs. F. Vroon te Am- im- Slotermeer- Geuzenveld. EF. KERKEN VRIJGEMAAKT [roepen te Rijnsburg (als tweede pred. op Curapau) T. O. G.' M. te Waardhuizen t.e Slie- [ht drs. H. de Jong te Wagenin- EVANG. LUTII. KERK te BAPTISTEN GEMEENTEN Btroepen te Tweede Exloermond te Utrecht. H Baptisten over eenheid 11 nsterdam, (ANP) De Unie van istengemeenten in Nederland zal 15-18 mei haar algemene verga- I f ig houden in Hengelo (O) presidium van ds. W. Veenstra Amsterdam. Behalve de behan- ig van een aantal verslagen ko- ook enkele voorstellen aan de Eindhoven stelt voor dat een nissie zal worden benoemd die met andere kerk- en geloofsge- ïschappen die dezelfde nieuw- mentische gemeentegedachte toegedaan, beraden zal op welke aan de eenheid in verbonden aan het lichaam van. Christus getuigenis en dienstbetoon meer ilte kan worden gegeven. Eind- in heeft ook een voorstel inge- om een werkcommissie in het te roepen, die de mogelijkheden rzoeken zal tot samenvoeging een aantal kleine gemeenten tot gemeente, die dan tezamen een Ükant kunnen salariëren. Boven- zal deze commissie een prognose en te stellen naar het benodigd !al predikanten na 1971. Haarlem de unie-commissie mandaat ver- om bij voorkomende gelegen- en, b.v. bij Kerstmis, het evan- atieblad „De Zaaier" in combi met andere evangelisatiebla- doen verschijnen. De algeme- 'ergadering zal aan de hand van nieuwe nota van de desbetref- commissie nader van gedach- wisselen over toetreding tot de eldraad van Kerken, voorzitter van de Unie, ds. W. Bstra zal na de algemene ver fing om gezondheidsredenen af- n. heer M. Zanen (P.v.d.A.) echter wees op de brief, die de PvdA-afdeling Ha zerswoude-Koudekerk aan de raad had gestuurd, waarin deze pleitte voor verkiezing van de heer M. Zanen en mevrouw R. T. Oos ter hof f-Terp stra. „De buitenkerkelijke maken in onze gemeente twintig procent van de be volking uit", aldus de heer M. Zanen. die een of twee vertegenwoordigers in de stichting billijk achtte. heer F. Kouwenhoven (KVP)die een kleine aantekening maakte: de mo gelijkheid van openstelling in zeer speciale gevallen na zes uur. Wethouder H. van Rijn (CHU>, die er nog eens de nadruk op vestigde geen tegenstander te zijn van open stelling van de sportvelden op zondag (hij behoorde dus tot de meerderheid van het college, dat het voorstel ter tafel bracht: de burgemeester toonde zich dus tegenstander), meende hier aan geen wijziging te moeten koppe len. Het AR-raadslid P. de Vogel was zeer teleurgesteld„Het spijt de AR-fractie, gezien de zondagrust, die wordt verstoord. Bovendien is hier in HazersWoude-dorp geen voetbalclub die zondagsport bedrijft". Hij en zijn fractiegenoot C. Matze stemden dan ook tegen het openstellen op zondag. De CHU-er E. van Elderen bepleit te de openstelling van een van de Stemming Kanunnik Kir (buitenmodel- geestelijke) overleden Na een zeer langdurige en vaak heftige discussie ging de raad over tot stemming. Gekozen werden tot vertegenwoordigers van de gemeente Hazerswoude in de stichting bejaar denhuis Hazerswoude-dorp: de heren L. M. de Boer (11 stemmen), me vrouw R. T. Oosterhof f-Terpstra (7 stemmen) en de heer Jac. Vos (10 stemmen) De heer C. Matze (AR) wees hier na op het feit, dat de gemeenteraad van Hazerswoude b'ij het vooroverleg akkoord was gegaan met de door B. en W. voorgestelde personen. „Men zet nu de grote fractie van de A.R. aan de kant. De eenmansfractie van de P.v.d.A. is geholpen". En de heer P. de Vogel (AR): „Onze fractie moest er onder door. Ik moest plaats ruimen". De voorzitter sussend: „De stemming heeft beslist. De atmos feer was niet zuiver". De heer P. de Vogel (AR» was de enige, die verklaarde, tegenstander te zijn bij de Kroon in beroep te gaan tegen een beslissing van Gedeputeer de Staten omtrent de afkeuring van het bestemmingsplan Groenestein. „Mijn standpunt is niet gewijzigd: op financiële gronden kan ik mijn fiat niet geven". Sport op zondag Het gemeentelijk sportpark zal voortaan op zondag worden openge steld van twaalf tot zes uur 's mid dags. Dit tot grote vreugde van de PARIJS (GPD) Na een ziekbed van slechts enkele dagen tengevolge van een ongelukkige val, is gister middag de bekende burgemeester van Dijon, kanunnik Kir, overleden. Hij was. met zijn 92 jaren het oudste kamerlid, in welke kwaliteit hij, met Zijn rollende Bourgondische r's en zijn schilderachtige woordkeus, de eer genoot de laatste tijd elk jaar het parlementaire seizoen te mogen ope nen. Ofschoon kanunnik Kir bij de con servatieve partij was ingeschreven, wist hij zich toch geregeld te onder scheiden door zijn onconformistische gedragingen, en zo is hij ook de eer ste Franse niet-communistische par lementariër geweest, die door pre mier Chroesjtsjow, die een persoon lijke vriend van hem was, voor een officieel bezoek aan Sowjet-Rusland werd uitgenodigd. Deze buitenmodel geestelijke en politicus zal om nóg een reden in brede kring niet gauw vergeten wor den. Kanunnik Kir heeft zijn naam namelijk ook nog gegeven aan een aperitief op basis van een Bourgon dische witte wijn, die men, te zijner ere, hopelijk nog lange tijd in elk Frans café bestellen kan. sportvelden in het odrp op door-de- weekse dagen voor de jeugd. Dit kan uiteraard niet geschieden, omdat Ha- zerswoudse Boys de velden van de gemeente pacht, aldus wethouder L. M. de Boer. Zonder ook maar een woord hier aan te besteden, besloot de raad de Nederlandse Stichting Consultatiebu reaus voor Huwelijks- en Geslachts leven een subsidie te verlenen, in het tekort veroorzaakt door elke ingeze tene, die van de diensten van het Leidse bureau gebruik maakt. Het maximum bedraagt vijftig gulden per geval. De heer Jac. Vos (CHU) bepleitte de Dorpsstraat als voorrangsweg aan te wijzen. Z'jjn al eerder gestelde vraag, het gemeentelijk zwembad in het hoogseizoen later dan 19.00 uur open te stellen, moest wethouder L. M. de Boer negatief beantwoorden. Het is onmogelijk, hieromtrent een regeling te treffen. in het Euro Recreatiecentrum in Westerhoven is gisteren een miniatuur-„OlcL Westernperso- nenspoorioeg in gebruik gesteld. Op de joto geven de burgemees ter van Westerhoven, F. Schram, en Merel Laseur het vertreksein voor de eerste rit. UTRECHT (ANP) Minis ter Roolvink van Sociale Za ken verwacht, dat de premies voor de sociale verzekeringen per 1 januari 1969 tussen de anderhalf en twee procent zul len stijgen. Aan die stijging kan men niet ontkomen wil men de uitkeringen op peil houden. krijgt. In 1947 b.v. ontving een echt paar op grond van de Noodwet-Drees f. 936.per jaar voor de oude dag. Thans is dat bedrag bijna vijfmaal zo hoog, n.l. f. 4650.In 1956 profi teerden 370.000 bejaarden van de AOW, op dit moment 950.000. Zo kan men doorgaan. Van 1953 tot en met 1966 liep het totaal aan uitke ringen van sociale verzekeringen op van 917 miljoen tot ruim 8,2 miljard! De minister sprak in Utrecht op de jaarvergadering van de Chr. Agra rische Bedrijfsbond. Hij roerde in ahtwoord op vragen nog meer onderwerpen aan. Onder meer de werkloosheid. „De redenering, dat de bestrijding van de werkloosheid zoveel prioriteit heeft, dat het er niet toe doet, waar het daarvoor benodigde geld van daan komt, is een verkeerde pro bleemstelling. De beschuldiging, dat voor de regering betalingsbalans en goudvoorraad voorrang hebben boven dc werkgelegenheid, is eveneens on juist. Men mag het een niet los zien van het ander. Als men andere be langrijke uitgaven moet besnoeien om de werkgelegenheid te bevorde ren, heeft ook dat een effect op onze nationale economie", aldus minister Roolvink. Hij stelde, dat de bestrijding van de werkloosheid bijzondér moeilijk is, omdat de werkloosheid in hoofd zaak van structurele aard is. Van de 76.000 mannen die eind maart werk loos waren (exclusief degenen, die zijn geplaatst op aanvullende wer ken of in de sociale arbeidsvoorzie ning) waren er ruim 20.000 bouwvak kers. Een andere belangrijke „hoofd moot" vormen de jongeren van 19 tot 24 jaar en daarnaast de oudere werk nemers. Het grote probleem is, dat de vraagt niet past op het aanbod. Volgens de heer Roolvink moet de bevordering van de werkgelegenheid misschien nog „verfijnder" dan tot nu toe. worden gericht op die gebie den, waar de werkloosheid onaan vaardbaar hoog is. Over de omvang van de te nemen maatregelen valt dan nog te praten, maar, zo zei hij, de oplossing zal op langere termijn toch moeten worden gezocht in het creëren van vervangende werkgele genheid en niet in de aanvullende werken. Van Leimuiden en Rijnsaterwoude LEIMUIDEN De raden van Lei muiden en Rijnsaterwoude kwamen gisteravond gecombineerd in open bare vergadering bijeen in de zaal van de heer C. N van der Poel on der voorzitterschap van burgemees ter H. L. Breen, om afscheid te ne men van de gemeente-secretaris de heer J. W. de Ren. De publieke be langstelling was bijzonder groot. De 29ste april 1968 is, aldus de voorzitter, een belangrijke dag voor de heer De Ren. want dan bereikt hij de pensioengerechtigde leeftijd. Hier na gaf de voorzitter het woord aan de scheidende gemeente-secretaris, die tot de raden van beide gemeen ten en de ambtenaren spraik. „U kunt", zo zei de heer De Ren, „wel begrijpen wat er in mij omgaat na een 45-jarig dienstverband in Lei muiden en een 40 jarig dienstver band in Rijnsaterwoude. In 1923 kwam ik, zo vertelde de scheidende secretaris, als volontair in Leimui den. Ei- waren toen 1800 inwoners en in Rijnsaterwoude 800. Leimuiden groeide tot 3450 inwoners en Rijn saterwoude bracht het tot slechs 877. In 1926 werd ik gemeente-ontvan ger van Leimuiden en in 1928 ook van Rijnsaterwoude. Aanvankelijk was de toenmalige burgemeester J. A Bakhuizen ook secretaris van bei de gemeenten, maar in 1936 werd de ze taak voor één persoon te zwaar, want toen werd de burgemeester ook benoemd in Nieuwveen. Ik werd zo doende per 1 april 1936 gemeente- secrearis van Leimuiden en Rijnsa terwoude. Burgemeester J. Bakhuizen ging in 1956 met pensioen en burgemeester B. Kammenga deed zijn intrede en ging in 1966 met pensioen. Onder zijn leiding kwam de woningbouw goed op gang. Belangrijke werken kwa men tot stand en werden voorbereid. Met U, burgemeester Breen, heb ik maar kort mogen werken", aldus de scheidende secretaris. Burgemeester H. L. Breen zei. dat hij geboeid geluisterd had naai' de man, die aan het eind van zijn loop baan staat. Toen ik twee jaar gele den hier kwam, kende ik uw karak ter al gauw. U bent na uw geboorte in Oude Wetering naar mijn mening weinig veranderd, zeer waarschijn lijk had u toen een kaal kopje en korte beentjes. U hebt veel gedaan. Schrijven was uw kunst: de notulen, die u in de loop der jaren hebt geschreven zijn 't le zen zeker waard. U hebt ook mede de gemeenten bestuurd. U hebt een groot stempel gedrukt op deze dor pen, want naast de functie van ge meente-secretaris, bekleedde u het voorzitterschap van vele verenigin- Ir. Philips op jaarvergadering; Enthousiasme en vertrouiven EINDHOVEN (ANP) De Philips-onderneming staat als elektronische industrie in het brandpunt van de belangstelling. Wij accepteren de uitdaging en wij zijn vastbesloten om ge steund door een uitmuntende staf van medewerkers in binnen- en buitenland, met enthousiasme en vertrouwen van de verdere groei van Philips een succes te maken. gen, ook was u secretaris van het Hollands Merendistrict, waaraan ve le schaatsliefhebbers prettige herin- neringen hebben. U maakt er geen drama van om afscheid te nemen. U zult nu gaan genieten van de natuur, waarvan u op de fiets al zoveel op vx'ije dagen heeft mogen genieten. Als aandenken aan de raden van Lei muiden en Rijnsaterwoude bood bur gemeester Breen de heer De Ren vervolgens een sportfiets aan; me vrouw De Ren kreeg een bloemstuk. De heer A. C. Kea lid van de Led- muidense raad sprak namens de ra den woorden van dank. Hij prees de grote spontaniteit van de heer De Ren en hoopte dat hij de fiets ook nog eens zal gebruiken om erop naar raadsvergaderingen te rijden. De heer H. W. van der Hoorn, ge meente-ontvanger, sprak namens al le gemeentelijke ambtenaren. Hij bracht de lieer De Ren dank voor al les wat hij voor de ambtenaren heeft gedaan en bood hem een elektrisch scheerapparaat aan. Oud-burgemeester B. Kammenga vertelde dat de jaren 1956 lot 1966 voor de gemeente-secretaris zeer werkzame jaren waren. Het wordt nu echter belangrijk om een goede dag indeling te maken, want wie hiermee in de knoei komt is fout. Persoonlijk heb ik zeer tegen mijn pensionering opgezien, maar het is me ontzettend meegevallen. Ik hoop dat het u net Burgemeester II. L. Breen biedt mevr. De Ren een bloemstuk aan. De scheidende gemeente-secreta ris kijkt met vreugdevolle blikken naar de sportfiets die hem door de raden van Leimuiden en Rijn- satenvoude is aangeboden. (Foto Leidsch Dagbladi zo gaat als. met mij. want het mij een lust om gepensioneerd te zijn. De heer Kammenga bood de secre taris een Fries wandbord aan. De lieer L. Treur sprak als voor zitter van de chr. schoolvereniging de lieer De Ren 'toe en overhandigde hem een boekenbon. Tenslotte sprak de heer H. J. J. Spitzen, oud-ambtenaar der secreta- i rie van 1940 tot 1945. thans wonende' in Den Haag. Op een zonnige zomer- j dag in augustus 1940 presenteerde ik j mij vooa- het eerst op uw gemeente- secretarie als sollicitant volontair. Ik werd aangenomen aanvankelijk onbezoldigd, maar later deelde u mij schriftelijk mee, dart. ik een maand salaris van f 12.50 zou ontvangen, waarvan 2/3 deel (f8.34) voor re kening van de gemeente Leimuiden en 1/3 (f 4.16) ten laste van de ge- méente Rijnsaterwoude zou worden gebracht. Na deze openbare zitting was er voor iedereen gelegenheid afscheid te nemen van de scheidende gemeen te-secretaris en zijn gezin. Dit verklaarde ir. F. J. Philips, president van de NV Philips' Gloei lampenfabrieken, in de vandaag ge houden algemene vergadering van aandeelhouders. Hij sprak over: „Phi lips een multinationale onderneming" en uitte zijn vertrouwen in de be langrijke rol. die de onderneming kan spelen bij de ontplooiing van de economie en daarmee voor de verhoging van de welvaart. De multi nationale Philips-onderneming zal haar taak vervullen en de welvaart in de gevarieerde en daardoor boei ende samenleving helpen opvoeren tot niet te voorspellen hoogten. En mogen de ontwikkelingslanden in ruime mate daarin delen", aldus ir Philips. Vooraf besprak ir. Philips de rol, die vooral de multinationale onder neming kan spelen in het continue groeiproces naar groteie economische eenheid in Europa. De multinationa le onderneming wordt bovenal geken merkt door een gemeenschappelijk reservoir van kennis en bestuurs- kracht, waarvan de nationale onder nemingen ter completering van hun eigen bijdragen ten volle kunnen pro fiteren. De internationale produktieverde- Hng heeft twee belangrijke voorde len: 1) prijs en kwaliteit worden gunstig beïnvloed 2) een grotere ef ficiency wordt bereikt door dat de geconcentreerde aandacht voor de ontwikkeling van één produkt snellere en betere resulta ten afwerpt. Op deze wijze kunnen Miljoenenopdraclit voor Gebr. Schools LEIDEN Aan het Aannemings bedrijf Gebr. Schouls N.V. in Leiden is door de Rijkswaterstaat, directie wegeail bij overeenkomst gegund de voltooiing van verhardingen ten be hoeve van het klaverblad Oudenrijn In de gemeente Utrecht. Jutphaas en Vleuten- de Meern voor een totaal bedrag van f4.520.000,-. produktieeenheden groeien, d»e grootte vergelijkbaar zijn met die in Amerika en Japan. AANSLAG OP PRESIDENT BOUMEDIENNE ALGIERS (AP, Reuter) De auto van president Boumedienne van Al- gerië is gistermiddag bij het re geringsgebouw hi Algiers met een mitrailleur beschoten. De president kreeg alleen wat schrammen aan het gezicht door glasscherven. Zijn chauffeur werd licht gewond. Een lijfwacht van de president zou om het leven zijn gekomen. President Boumedienm» had een vergadering van het kabi net bijgewoond. Van officiële zijde is meegedeeld, dat twee mannen, die bij de aan slag betrokken waren, ter plaatse door lijfwachten van Boumedienne zijn doodgeschoten. Niettegenstaande deze verklaring zy'n er aanwijzingen dat iemand er vandoor heeft kunnen gaan. Oop alle uitgangswegen van de stad werden wegversperringen aange bracht en elke auto die de stad verlaat wordt grondig onderzocht door zwaar bewapende politie. De namen van alle chauffeurs en pas sagiers worden opgenomen en ge verifieerd. Van onofficiële zijde werd meegedeeld dat de moorde naar of moordenaars in politie uni formen gekleed waren. Boumedienne zei gisteravond voor de Algerijnse radio dat de aanslag geen enkele invloed zal hebben op de verdere ontwikkeling van de so cialistische revolutie in Algerije. Het was de tweede maal ln minder dan drie maanden dat gepoogd werd Boumedienne van het leven te beroven. In januari J.L liep een militaire coup tegen de president uit op een fel gevecht ten zuiden van Algiers. In raadhuis en ImmanuelscliooJ ALPHEN AAN DEN RIJN Bur- gemeester Z. Bruins Slot opende gisterochtend half elf in het raad huis de architectuurtentoonstelling. Uitvoerig ging de eerste burger in op het .belang van de visie van de stedebouwkundige en de architect bij de vormgeving van een n>euw te bouwen woon- en werkcomplex. Ar chitect J. Brouwer hield een korte inleiding over deze tentoonstelling, die is aangeboden door de afdeling Leiden van de Bond van Nederland se Architecten. Hierna bracht de heer P. Groen- hart. voorzitter van het comité „Het Gouden Alphen" dank aan de heer J. D. den Hengst Jr. voor het ma ken van de foto's. In zijn dankwoord betrok de heer Groenhart tevens mevr. Grijpma en pottenbakster Li- li Willemsen, van wie het initiatief uitging tot het organiseren van een kunstmarkt in het Bospark op Ko ninginnedag. Om half twaalf opende wethouder A. J. Dekker de historische tentoon stelling in de Immanuëlschool, waar prenten en briefkaarten de groei en bloei van de gemeente uitbeelden. Op de foto: De heer C. Beunder, archivaris uit Zwammerdam, wijst de vindplaats van het castellum in Zwammerdam aan. Rechts wethou der Dekker. (Foto Leidsch Dgblad).

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19