Minister Beernink opent „Het Gouden Alphen" Van Bach tot Beat, over muziek lopen hun meningen fiks uiteen! Bedrijfsleven heeft nog circa 250 man nodig Werven houden vast aan de Maasvlakte Bollen streek in kleur Priesters (21) kunnen celibaat niet meer accepteren DONDERDAG 25 APRIL 1988 LETDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE ALPHEN AAN DEN RIJN Minister Beernink van Bin nenlandse Zaken heeft gistermiddag de manifestatie „Het Gou den Alphen, een nieuwe stad aan de Oude Rijn" officieel ge opend. Hij deed dit door na een korte toespraak (in een tent op het feestterrein aan de Amalia van Solmsstraat) op een gong te slaan. Deze handeling moest hij op verzoek van de fotografen maar liefst vier keer herhalen! door de heer C Kempenaar uit Aar- landerveen. Zo is „Het Gouden Alphen" een feit geworden. Na maanden van in tensieve voorbereiding kan nu feest worden gevierd op de kermis die op het terrein by de middenstandsbeurs is opgebouwd. In het raadhuis is een tentoonstelling, waar in foto's het le ven en werken in Alphen wordt uit gebeeld. magische getal 30.000 overschreden: thans heeft men bijna 32.000 inwo ners. Men moet er echter niet op re kenen dat Alphen nu constant zal blijven qua inwonertal. De groei gaat met de komst van de bedrijven ver der, en daarom wordt in de gemeente uitgezocht of men moet gaan begin nen met het uitbreidingsplan Alphen- Noord n of Zuid. Woonruimte Radar legen sluipschutters In de ochtenduren werd er in het raadhuis een persconferentie belegd, waar gegevens werden verstrekt over de in Alphen aan den Rijn gevestigde bedrijven. De 17 grootste firma's heb ben circa 2800 man personeel. Negen bedrijven hebben geen behoefte aan meer mensen, de overige hebben nog ruimte open voor ongeveer 250 werk- De behoefte aan directe woonruim te voor werknemers in deze bedrijven bedraagt circa 240 huizen. Binnen twee jaar zullen de 1100 thans in aanbouw zijnde woningen in plan Noord zyn bewoond. Door dit contin gent lijkt het alsof er dan van de zijde van de bedrijven geen woon ruimte meer zou hoeven te worden gevraagd. Men moet echter niet ver geten dat enkele grote bedrijven pas kort geleden of nog in de nabije toe komst naar het gouden Alphen zullen verhuizen. Daar komt dan nog de aanwas in de gemeente zelf en het zoeken van woonruimte voor gezinnen uit saneringswijken bij. De woningnood is Alphen is nog lang niet opgelost. Wel staat daar In zijn toespraak memoreerde de bewindsman, dat er thans be sprekingen worden gevoerd over het terugbrengen van 62 gemeen ten in Zuid-Limburg tot een stuk of 15. Dat dit thans voor de kleine gemeenten niet prettig is, aldus mr. Beernink, behoeft geen nade re toelichting. Maar als men dan na een halve eeuw samengaan eenzelfde resultaat heeft bereikt als thans het geval is met Alphen, Aarlandervecn en Oudshoorn, ziet men dat het offer niet voor niets is gebracht. Het is immers duidelijk dat voor een grote gemeente meer kan worden gedaan dan voor een kleine, hoewel er naar een rechtvaardige verdeling wordt gezocht voor wat betreft het toekennen van gelden. De minister feliciteerde het gemeentebestuur met het bereiken van deze mijlpaal en hoopte dat men met eenzelfde activi teit zou verder gaan Alphen tot grote bloei te brengen. Centrumfunctie De heer P Groenhart, voorzitter van het Comité Het Gouden Alphen zei in zijn openingstoespraak, dat Alphen aan den Rijn een steeds be langrijkere plaats in Nederland gaat innemen. Dat wordt wel bewezen door het feit, dat zich hier allengs meer grote industrieën vestigen. Hy meen de. dat het huidige net van water- en landwegen, uitgebreid met busdien sten, spoorwegen en P.T.T.-straalver- De beton- en dakpannenindus- trie hebben ter gelegenheid van „Het Gouden Alphen" een speel- hoekje voor de jeugd laten aan leggen. Op de voorgrond een van de plastieken van René Rijlaars dam. (Foto Leidsch Dagblad Mevr. Beernink krijgt uit han den van de driejarige Marjan een prachtig bloemstuk. (Foto Leidsch Dagblad) bindingen. Alphen op het gebied van verbindingen en verkeersdistributie een centrumfunctie geven. Alphen aan den Ryn, aldus de heer Groenhart, ligt bijzonder gunstig in de Randstad Holland; dat komt dooi de goede verbindingen en de centrale ligging ten opzichte van o.m. Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Leiden. Nadat de voorzitter nog in het kort de ontwikkeling van Alphen had ge schetst, overhandigde hij minister en mevr. Beernink resp. sigaren en een doos chocolade. Mevr. Beernink kreeg bovendien, by haar entrée in de tent een prachtig bloemstuk van de drie jarige Marjan van Leeuwen, klein dochter van oliehandelaar L. D. Schouten. Rondgang Na dit officiële gedeelte maakte het gezelschap (o.a. de burgemeesters van Boskoop, Bodegraven. Hazerswoude en Wassenaar met vele wethouders en raadsleden, prominenten uit het be drijfsleven enz., enz.) een rondgang door de tenten waarin de midden standsbeurs wordt gehouden. Hier kon men zich op de hoogte stellen van wat er in Alphen allemaal wordt geproduceerd. Vervolgens ging men naar het Bos- pak. dat- was verfraaid met plastie ken van René Rijlaarsdam. De beton en dakpannenindustrie hebben het comité een speelhoekje voor de jeugd aangeboden, met o.a. een zandbak, klimrek en een doolhof. Het gezel schap begaf zich tenslotte naar de tent in het Bospark. waarin verschei dene bedrijven hun produkten ten toon stelden. Zo was er een uiterst moderne stal te bezichtigen met melkwinning langs mechanische weg. Minister Beernink werd voor zijn ver trek nog een grote kaas aangeboden Minister Beernink van Binnen landse Zaken opent „Het Gouden Alphen" (Foto Leidsch Dagblad i BUFFALO Reuter i Amerikaan ingenieurs hebben een radarsy- eem ontwikkeld dat president Ken nedy voor de kogels van een sluip schutter had kunnen vrijwaren als de vinding in 1963 reeds beschikbaar was geweest. Via het systeem, dat ontwik keld is in het luchtvaartlaboratorium „Cornell" in Buffalo, kan bij de na dering van een kogel de plaats waar de schutter zich bevindt onmiddellijk worden afgeleid uit de richting en de snelheid van het projectiel. Op een dergelijk signaal kunnen kogelvrije panelen binnen een tiende seconde pneumatisch uit de wanden van een eventuele auto oprijzen. Op deze manier kan een kogel die op een afstand van 91 meter wordt afgevuurd met een snelheid van 914 meter.per seconde, nog worden afge wend. Bij ee nlagere snelheid kan een kogel die nog dichterbij is afge schoten worden tegengehouden. Proe- met het geweer, waarmee presi dent Kennedy werd doodgeschoten hebben uitgewezen dat de kogel een snelheid moet hebben gehad van 567 meter per seconde. Volgens het rap port-Warren zou het fatale schot kunnen zyn afgevuurd op een afstand ongeveer 64 meter. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Horn huizen-Kloos ter men-Pieter buren T. R. Scholten. kand. te Groningen; te Schoonhoven (vac. H. Jongerden» E. M. Bakker te Tholen, te Yerseke E. M. Rietveld te Harderwijk. Bedankt voor Valburg-Homoed H. Zethof te Kockengen. Benoemd tot vicaris te Witte veen (Drj J. R. Smit, kand. te Emmen. GEREF. KERKEN Beroepen te Zuid-Beyerland- Klaaswaal J. D. Sinte Maartensdijk, kand. te Rotterdam. Aangenomen naar Ten Post (voor een deel van de week» W. Reeskamp te Groningen-Oost. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) ROTTERDAM (GPD) Wilton- Beroepen te 's-Gravenhage-Oost G Fijenoord, de Rotterdamsche Droog Mulders te Murmerwoude. dok Maatschappij, de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouwmaatschappij (Amsterdam) en de Koninklijke Beroepen te Wageningen P Blok Maatschappij De Schelde (Vlissin- te Dirksland. gen), die gezamenlijk een reparatie- Bedankt voor Bodegraven. Boskoop werf voor mammoetschepen annex en Woerden Chr. v. d. Poel te Yer- tankerbedrijf willen bouwen, houden seke; voor Opheusden en voor Leer- vast aan de Maasvlakte als de meest dam J. Karens te Nieuwerkerk i.Zld.i.ideale vestigingsplaats. I l Maar hun pijp stoppen ze graag uit hetzelfde pakje. Voortrekker Pijptabak is aan geen gene ratie gebonden. Gewoon, eerlijke tabak zonder franje. Misschien wel de beste naturel pijp tabak, die u voor 1,25 per pakje kunt kopen! VOORTREKKER PIJPTABAK VAN THEODORUS NIEMEYER Laatste woord aan minister GEREF. GEMEENTEN Bij rasseuonlusten in de stad Detroit Politieman zou negerjongens hebben vermoord DETROIT (AP) Het Amerikaanse ministerie van Justitie is een «nder- zoek begonnen naar de dood van drie negerjongens tijdens rassenonlusten vorig jaar juli in Detroit. Een federa le jury heeft het getuigenverhoor ter hand genomen in de zaak tegen een politieman en een nachtwaker. Het is de eerste federale actie in een der gelijk geval. Als getuigen zullen dertig leden van de politiemacht van Detroit ver schijnen. De politieman zal terecht staan wegens moord. De nachtwaker voor een poging tot moord. De gemeenteraad van New York heeft een wetsontwerp aangenomen waarbij de burgemeester grote be voegdheden worden verlend om op te treden bij onlusten. De burgemees ter van New York zal een uitgaans verbod mogen uitvaardigen, de ver koop van vuurwapens, vloeibare brandstoffen en alcohol mogen ver bieden en de noodtoestand mogen afkondigen. Door de Ir. J. E. Woltjer, voorzitter vai de raad van bestuur van Wilton-Fije noord Bronswerk N.V., liet het stand- I de re&en punt gisteren duidelijk doorscheme ren in zijn toelichting op het jaarver- Uit zijn opmerkingen mag men concluderen, dat de combinatie van vier werven en scheepsbouwer Verol- tne geen overeenstemming hebben bereikt over de stichting dokproject (voor de bouw i fie van mammoettankers i in het Wa terweggebied. Verolme. die zijn werf op Rozenburg geschikt wil maken voor de bouw van tankschepen van één miljoen ton. beweert dat hij de beste kaarten bezit voor de krediet garanties van 100 miljoen gulden, die hij van de regering heeft gevraagd zijn geprojecteerde dok temperaturen en het begin van de week grote hyacinten en tulpen velden (veelal de kortstelige vroege tulpen) In bloei gekomen. Witte, ro se en blauwe hyacinten, felrode tu- lipa's, van wit tot donkerrode tulpen, alles bloeit thans tegelijk. Het komende weekeinde kan meo volop gemeten van de Hollandse vo©*- repara- jaarspracht. Zaterdag rijdt het grote bloemen corso dat meer kleuren tentoon zal spreiden.' dan ooit in zijn 20-jarig be slaan. Start vanaf Nassaulaan in Haarlem om 10.10 u - centr. Benne- broek 12.10 u. - pauze tot 14.00 u. centr. (lillegom 14.40 u. - centr. Lisse 15.30 u. - centr. Sassenheim 16.30 u. eindpunt Warmonderdam Sassenheim 17.00 i Ook in de Keukenhof volop lei Block van Economische Zaken begin maart, dat hy voor slechts één mam- Eenentwintig jonge priesters van het moetdok in het waterweggebied zijn HEERLEN (GPD) oo bisdom Roermond hebben tegenover de bisschop mgr. P. Moors steun zal verlenen. Hij nodigde de di- „i i j -- - &j 6 reotie van de werven uit het eens te verklaard, dat zij in geweten de verplichte binding van pries-1 worden over een «*am*niük nroiect terschap en celibaat niet meer kunnen accepteren. had verzocht voor haar project op de j Talloze geurende hyacinthen, tulipa's, Maasvlakte, besliste minister De honderden vroege bloe>ende tulpen allerlei andere soorten bolgewas- De grote verwarmde kas zal Bez ewaren aan bisschop bekendgemaakt Zij vragen van de bisschop officië le inzet voor ontkoppeling van celi baat en priesterschap. Het niet meer kunnen accepteren van verplichte binding van priesterschap en priesterambt, gezien hel andere denken over persoonlijk recht, vrij heid en geweten va ndeze -tijd, kun nen zij zo schrijven zij hun keuze van toen niet meer zien als een beslissing met altijd geldende en dwingende consequenties. En zij vervolgen; ..Op grond hier gezamenlijk project hy stelde daarvoor een termijn een maand. In de eerste weken april hebben de combinatie en Verolme hm hun standpunten 5 telyk voorgelegd. Het, laatste ls thans aan de bewindsman dit weekeinde voor de laatste maal te zien zijn. De koude kas staat in volle bloei. Dagelijks bezoeken gemiddeld on- geveer 17000 bloemenlicfhebbbers de i Keukenhof. Onder hen bevinden zich I veel buitenlanders, hoofdzakelijk j Duitsers, Engelsen en Belgen, maar ook opmerkelijk veel Zweden en al of niet als angstvallig celibatair leven in de toekomst niet meer gefundeerd zal zyn op onze in het verleden gedane belofte, maar op onze persoonlijke levenssituatie. Uw volgens'dé biefsdhryim-s al j standpunt en handelwijze in deze zal enkele jaren voldoende geformuleerd ons derhalve niet weerhouden ons ei- en gepresenteerd. „De maatregelen, jgen &eweten metterdaad te volgen' tot nu toe door u genomen", zo „Wü verwachten onder meer dat schrijven zij aan de bisschop, ..ma- u als bisschop officieel uitspreekt, dat Kardinaal Reran terug naar Praag? ROME i RTRMgr. Tómasek. Niet geschikt De heer Woltjer onthield zich enig commentaar, I omdait hij niet op het ministeriële be- sluit wilde vooruit lopen. Desondanks merkte hij op. dat de werf van Wil ton—Fijenoord in Schiedam en die van Verolme in Botlek niet geschikt zyn voor de bouw en of reparatie van mammoettankers. Hij voerde enkele de apostolische administrateur var. argumenten aan: de havens by de Praag, heeft in Rome verklaard, dat werven zijn er niet op berekend, de j onderhandelingen tussen de nieuwe min of meer geregelde vaart van i Tsjecho-Slowaakse regering en het ken op ons de indruk dat uw beleid hel onchristelijk en discriminerend dergelijke grote schepen levert voor Vaticaan over een eventuele terug- in deze stoelt op een visie die de on- is priesters te veroordelen wegens het overige verkeer op de Nieuwe keer in Tsjecho-Slowakije van de ze niet is". Zij zeggen daarin te zien hun al of niet gehuwd zijn. dit zowel Waterweg gevaar op en bovpndién ihans in ballingschap vertoevende een niet onderkennen van de feitelij- wal hun goede naam betreft als ten wordt daardoor het risico van ont- aartsbisschop van Praag, kardinaal ke situatie en een miskenning van aanzien van hel uitoefenen van een ploffingen groter Beran. binnenkort zullen beginnen hun persoon. functie op de door hen gewenste „Tankers van 200 000 ton en groter In een vraaggesprek met het Ita- Volgens de 21 priesters kunnen zij plaats", zo eindigt de bief van de moeten op de Maasvlakte blijven"', liaanse persbureau Ansa zei mgr. het aanvaarden bij de wijding van 1 21 priesters. zei de heer Woltjer de verplichte binding van celibaat en Behalve aan de bisschop 2a, de ^raag op de stoel priesterschap alleen plaatsen m de brlef Ml£ ge5tuurd worden aan hulp. envaren" toenmalige situatie van geestehjlc^kli- bjsschop mg, E „eel. vicaris-gene- sei hfvoor,., da, d, raai P. van Odijk. personeelschef dr. werven en Verolme voor de uitvoe W. van Kampen, het groot-semina- ringen van hun projecten niet zonde: rie in Roermond, de hogeschool regeringssteun kunnen. „Er is geen voor theologie en pastoraat in Heer- bedrijf in ons land. dat een dergelijke Gezien de huidige visie op huwelijk len en de diocesane pastorale raad. werf alleen kan betalen maat en opleiding. (De briefschrij vers behoren allen tot de priesters die gewijd zijn in de jaren 1961, 1962 en 1963». „Ik zal niet j Tomasek ook, dat de R.K Kerk u van degene, j Tsjecho-Slowakije zich niet langer j die beslist dat deze schepen wel de als de kerk van stilte behoefde t« beschouwen Zij was thans begon nen opnieuw in vrijheid te leven. Het nieuwe bewind in Tsjecho-Slo- I wakije had reeds enkele belangrijke concessies aan de R.K Kerk gedaan, waaronder het recht om in het J openbaar bijeenkomsten te houden.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7