Opvolger van Nordhoff een eigen huis binnen uw bereik Compactsmoeten de import stuiten Versleten banden vergroten slipkans Parkeerperikelen in Parijs en New York RIJKSPOSTSPAARBANK BOUWFONDS NEDERLANDSE GEMEENTEN - ONDERDAG 26 APRIL 1068 LEID8CH DAGBLAD PAGINA 25 tl t»»i wat - er - :o- bij - komt )oor het plotseling verschei- van prof. Heinz Nordhoff zijn reeds vorig jaar be- emde opvolger, dr. Kurt tz, eerder aan de top van de Jcswagenfabrieken komen staan dan aanvankelijk in de joeling lag. 'rof. Nordhoff had mei vorig r reeds te kennen gegeven, hij op 31 december van dit r zijn functie zou neerleg- Als zijn toekomstige op- ger werd kort daarna be- smd dr. Kurt Lotz, thans 56 die nu Europa's grootste tofabriek zal gaan leiden. In april 1946 deed hij zyn intrede als handelsemployé van een BBC- dochteronderneming in Dortmund. ij conibroleerde loonstaiten en schreef materiaalbriefjes uit. Elke drie weken reed hij op de buffers van een trein naar zijn in Noordhessen wonend gezin en sloeg bij de boe- proviand in voor de volgende drie en. Met een rugzak vol aardappe len keerde hij naar Dortmund te- waar hij bij een spoorarbeiders- w in pension was. Prof. H. Nordhoff automóbielkringen was deze 56- e een volslagen onbekende, in de industriewereld heeft hij gemaakt door zyn bliksem - ère bij het Mannheimer Elek- ncern Brown, Boverie en Cie IC), bij welke maatschappij hij de hoogste functie opklom. as 34 jaar. toen hij voor het industrieel kantoor als em- ré betrad. Daarvoor was er geen ele aanleiding om te voorspellen, deze man nog eens tot de „cap- of industry" zou gaan beho- Boerenzoon ij werd in 1912 geboren op een Idelgroot landbouwbedrijf in Len- icheid in de Noordhessische streek {enhain. Iet gezin bestond uit zeven jon en twee meisjes en daar slechts Ier zonen de hofstede kon er- en dat was Kurt Lotz niet oten de ouders de anderen het dzakelyk minimum aan opleiding [even om zich een ander bestaan urt bezocht in 1932 een politie- was in 1935 luitenant der itie. De nationaal-socialistische re- ing, die juist de algemene dienst- It had afgekondigd, verzocht als luitenant van de luchtmacht te treden tot een luchtmacht ooi in Lechfeld, hoewel hij nog ir één keer met een Junker 52 •as gevlogen, ijn opleiding duurde echter niet K, want hij probeerde met kinine opgelopen griep te bestry ïze zelfbehandeling leidde ter tot een ernstige ziekte, die hem maanden in het hospitaal deed toeven. Na zyn ziekte bleek hy meer geschikt voor vlieger en luitenant bij het afweergeschut, lan het einde van de wereldoorlog at hy de rang van majoor. De lerikaanse bezettingsautoriteiten Bad ReSchenhall ontsloegen hem november 1945 uit het krijgsge- genschap. Worst -majoor, die in 1939 waf uwd. stond op 33-jarige leeftyd nr de vraag hoe hij zich en de zy- kon voeden, n de winter 1945/46 hielp hjj de bij het slachten en 's avonds icht hy als beloning voor zyn fa lie een worst mee. Een nieuwe creatie var uxhall-fabrieken in Engeland, Vauxhall-Ventora. De wagen eft een 3,3 liter motor, die de iven een topsnelheid van ±160 ilu kan geven. Tot de stan- arduitrusting behoort een met pookje geschakelde versnel- j/sbak, terwijl tegen een meer- Ös de wagen ook met een auto- itische bak leverbaar is. College Van zyn maandsalaris van 300 mark hield hij voldoende over om 14 uur per week college te kunnen lopen op een avond-universiteit en privé-les te nemen. Dr. Lotz, thans eredoctor van de Economische Hogeschool in Mann heim, acht twee prestaties van door slaggevende betekenis in zyn leven: ten eerste, dat hy de moed en de kracht had tweemaal uit gevangen schap te vluchten en ten tweede dat hy in 1946 een slecht betaalde func tie in de industrie koos, terwyl hy op het land de mogelijkheid had veel beter te leven. Eén jaar bleef Lotz in Dortmund, daarna mocht hy in Mannheim ko men. In 1900 werd hy afdelingschef op de moederfabriek van het grote concern, in 1955 directeur, en in 1957 president- dir ec teur Met zyn 45 jaar was hy de jongste in de topleiding. De op een na jongste was 54 jaar. Hy was tevens de enige niet academicus. Hy heeft twee zonen en een doch ter. Om zich op zyn toekomstige taak te kunnen voorbereiden werd hy in juni 1967 tot plaatsvervangend presi dent-directeur van de VW-fabrieken benoemd en van zeer recente datum is zyn benoeming tot president van Auto-Union, een dochteronderneming Volkswagen. Minder ongelukken door de anti- diefstalsloten De Amerikaanse autoriteiten zijn tot de conclusie gekomen, dat de in bouw van anti-diefstalapparaten in auto's de veiligheid van het verkeer aanzienlijk kan bevorderen. Met ge stolen auto's worden namely k de meeste brokken gemaakt. Het aantal 1967 gestolen auto's in de Ver. Staten wordt op 650.000 geschat. Van deze gestolen auto's geraakten niet minder dan ongeveer 100.000 by on gelukken betrokken. Twintigduizend hiervan waren zo ernstig, dat er per sonen by werden gedood of gewond. Kort autonieuws In Zwitserland is 35 pet. der personenwagens reeds van autogor dels voorzien. In Riga is een ontwikkelings centrum voor auto's met elektrische aandrijving gesticht. Nog dit jaar wordt de eerste Russische elektromo- biel verwacht. De bedrijfskosten hiervan zouden 30 pet. lager liggen dan van benzineauto's. De VEB-autofabriek in Eise nach (opgericht in 1896 en derhalve een der oudste autofabrieken), ge vestigd in Oost-Duitsland, heeft in een moderne tentoonstellingshal een permanent automuseum ingericht met als oudste exemplaar de in 1898 vervaardigde eerste Wartburg-auto. Het in 1951 geopende Daimler Benz museum in Stuttgart wordt thans jaarlyks door ruim 100.000 per sonen bezocht. In totaal werden er tot dusver 1.3 miljoen bezoekers ge teld. In New York werden in 1966 ruim 4 miljoen personen voor het gerecht gedaagd wegens verkeersde licten, d.w.z. byna een op de twee ingezetenen van die stad. Slechts 50 pet. van de overtreders verscheen ln persoon. Dergelijke zaken worden razend snel afgehandeld. Gemiddeld werden 32 seconden aan elk geval besteed. Dr. Kurt Lotz [N VERENIGDE STATEN De import van personenauto's in de Verenigde Staten, zowel uit Euro pa als uit Japan vertoont de laatste jaren weer sterk oplopende cijfers en men verwacht dat er dit jaar onge veer één miljoen personenwagens zul- worden ingevoerd (vorig jaar ongeveer 775.000). Het marktaandeel buitenlandse auto's staat thans op de recordhoogte pacts Die van GM zullen waar schijnlijk niet voor eind 1970 gepre senteerd kunnen worden, maar Ford zal zyn nieuw, kleiner model, onder de naam Delta, mogelijk reeds als 1969-model op de markt kunnen brengen. De Delta is nog Iets klei ner dan de eerste Faloon en zal de kleine zescilinder motor krygen, waarmee de Falcon indertyd startte. 10 procent. Opnieuw beraden de Bij General Motors zal de Chevrolet Amerikaanse autofabrikanten zich er maatregelen om hieraan paal i perk te stellen. Een achttal jaren geleden kon de buitenlandse concurrentie met succes worden bestreden door de lancering der zg. compact cars. Voor onze be grippen nog altyd grote wagens, maar in vergelyking met de grote Ameri kaanse sleeën, toch beduidend ge ringer van formaat en gewicht. Een plan van Henry Ford II om in Amerika zelf een kleine viercilin- der wagen onder de naam Cardinal uit te brengen, werd vlak voor het produktiebegin echter geannuleerd. De automobielmagnaat gaf er ten slotte de voorkeur aan de auto in West-Europa te laten vervaardigen, waar hy als Cortina en Taunus 12 M werd gefabriceerd. De „compact cars" werden elk jaar echter weer groter en zwaarder, zodat het verschil met de zg. standaardauto's vrywel werd genivelleerd. De Ford Falcon by- voorbeeld is thans 7 cm langer, 7 cm breder en 200 kg. zwaarder dan in 1959. De toegenomen afmetingen en prijzen van de compact cars ver schafte de importwagens echter nieu we mogelijkheden, die dankbaar wer den benut. Dit baart de Amerikaan se auto-industrie sinds eind 1966 weer nieuwe zorgen. Als eerste tegenmaatregel ver grootten de Grote Drie de import van die Europese dochterondernemingen: Vauxhall en Opel van General Mo tors, Engelse en Duitse Fords van Ford Motor Co en Simca en Rootes van Chrysler. Dit bleek echter niet voldoende. Naast het aantrekkelyker maken van de eigen importmodellen, ontwikkelen General Motors en Ford thans wederom nieuwe „com- Corvair met achteringeplaatste tor, die als gevolg van de veiligheids campagne uit de running kwam. wederom e en grotere rol gaan spe- Eindstrijd Europa Cup II definitief in Rotterdam BERN (ANP) De finale toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars zal definitief Feyenoord-stadion in Rotterdam worden gehouden. De Europese voet balunie (UEFA) heeft namelyk af- wyzend beschikt over een verzoek van de Westduitse Voetbalbond finale in West-Duitsland te laten spelen, indien de Westduitse clubs Bayern München en Hamburger SV de eindstryd zouden bereiken. De UEFA baseerde zyn beslissing op het feit dat de Nederlanders reeds te ver waren met de voorbereidingen, hoe wel de reglementen voorzagen Een nieuwe band met een groef- diepte van 8 tot 10 mm verliest by snelheid van 100 km per uur slechts één-vyfde van haar greep op eg, wanneer het wekdeg is over dekt met een laagje watei van 1 Een versleten band met een groef van 1 mm verliest onder dezelf de omstandigheden niet minder dan twee-derde van haar greep op de weg. Aldus is gebleken uit proefnemingen de grote Zweedse rubberfabriek Trelleborgs Gummifabriks AB. Voor een wagen met een groef van mm. op de banden begint het „schaatsen" reeds by 75 km per uur, wanneer de weg is bedekt met een waterlaag van 1 cm. Deze waterlaag wordt reeds bereikt ij een normale regenbui. „Schaat- »n" of zoals de uitdrukking in het Engels luidt: „aquaplaning", is het versohijnsel, dat zich manifesteert meer de auto by het ryden op nat wegdek haar greep op de weg verliest. Vlak voor de band vormt zich een wig van water. Deze wig wordt groter naarmate de snelheid hoger wordt, en het contact met de verdwynt wanneer de band met te ondiepe groeven niet in staat is om door de laag water heen te „sny- i een snelheid van 100 km per op een effen geasfalteerde of be tonnen weg moeten de banden na normale regenbui ca. 5 liter wa- per seconde verwerken om contact te kunnen houden met het wegdek. By een volledige omwente ling van het wiel raakt elk deel van de bandgroeven de weg gedurende 1/ 50 seconde. In deze fractie van een seconde moet de band in staat zyn zich door de waterlaag heen te druk ken, terwyi zy geiyktydig de trek kracht moet overbrengen. Thans worden nog banden met slechts 1 mm groefdiepte toegelaten op de openbare weg. Volgens Trelle- borg hebben proefnemingen allang bewezen, dat terwille van de veilig heid een groefdiepte van 2 tot 3 mm het minimum diende te zyn. Binnenkort ook Peugeot 504 Officieel is nu ook door de fa- i brieksleiding medegedeeld, dat Peu geot binnenkort met een nieuw mo del uitkomt, dat de huidige serie 204 en 404 die in produktie bly ven naar boven zal aanvullen. Dit nieuwe type, dat volgens de Peugeot-traditie weer zal worden aangeduid met drie cyfers, waarvan een 0 in het midden, zal als de 504 worden gepresenteerd. Van fabriekswege zyn nog geen by- zonderheden over het nieuwe type bekend gemaakt, maar diverse Pa- rijse bladen zyn vry eensluidend over de hoofdkenmerken der toekomsti ge 504, die op het volgende neerko- Pininfaiina heeft evenals by de 204 en 404 medegewerkt aan het koetswerkontwerp. De motor is voor in geplaatst en de aandrijving ge schiedt op de achterwielen. De wa gen is uitgerust met vier schyfrem men en alle vier wielen zyn onaf- hankelyk opgehangen. De viercilinder 1.8 liter motor, die zowel met carburateur als met ben- zine-inspuittng leverbaar zal zyn, ont wikkelt meer dan 100 SAE-pk en geeft de wagen een topsnelheid te gen de 180 km per uur. ADVERTENTIE Wielrennen De Belgische Wieler bond heeft gisteren negen renners aangewezen voor de Ronde van Fran- krijk. Zoals bekend mag België twee ploegen uitkomen. De renners zyn: Jos Huysmans, Edward Seis, Rik van Looy, Victor van Schil, Fer dinand Bracke, Walter Godefroot, Antoin Houbrechts, Herman uitwyken naar een Westduitse plaats. Springel en Wilfried David. Sinds enkele weken wordt in Pa- js een nieuwe methode toegepast n het parkeren op verboden plaat- n tegen te gaan. In plaats van de verkeerd geplaat ste auto's weg te slepen zoals vroeger gebruikeiyk was, wordt een van de wielen van zo'n wagen nu van een soort remschoen de klomp van Denver genaamd voorzien. Met dit aanhangsel aan een van de wielen is het onmogelyk te gaan ryden. De overtreder is dan ook genoodzaakt naar het politiebureau te stappen en nadat hy daar een fikse boete (min stens vyftig francs of ongeveer f40) heeft betaald, is de politie bereid met een sleutel de wielboei weer te ver- wy deren. Pogingen om het wiel met klomp en al door het reservewiel te vervan gen zyn vruchteloos gebleken, om dat de klomp ook de wieldop om spant. De Paryse politie heeft zo'n 1000 van deze remklompen aangeschaft. Dageiyks worden er gemiddeld 500 auto's „vastgenageld". Op normale wyze aangebracht zyn deze remklompen niet met een schroevedraaier los te maken, maar alle politiemensen hebben nog niet voldoende ervaring om met deze wiel- boeien om te gaan. Dus zag een han dige sleutelaar kans om een foutief bevestigde klomp te verwy deren het blok als souvenir mee naar huis te nemen. Daar de politieman echter ook het nummer van de auto had genoteerd, kon de man gemakkelyk worden opgespoord. Hij moet nu behalve voor het geoorloofd parkeren ook nog wegens ontvreemding van openbaar eigen dom terechtstaan Ook in New York treedt men stren ger op tegen de parkeerzondaars. Wie daar op ongeoorloofde wyze par keert, krijgt een witte of groene kaart (naar gelang van de zwaarte va overtreding) aan de ruitenwisser ge bonden. Daarmee kon hy een schikkingsbe drag (5 dollar voor de witte e: dollar voor de groene kaart) voldoen. Onlangs zyn deze bedragen tot resp. 15 en 25 dollar verhoogd. Op het wegslepen van een verkeerd geparkeerde auto door de politie staat een boete van 50 tot 60 dollar. Daar er gemiddeld per week ongeveer 2000 auto's in New York worden wegge sleept. brengt dit jaarlyks een kapi tale som ln het overheidslaatje. De Rijkspostspaarbank en het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten brengen samen Snel en voordelig sparen Op een speciale "bouwfonds-rekening" bij de Rijkspostspaarbank spaart u met-kleine bedragen (f 50,- minimum) per maand. De regelmaat van dit sparen en de voor deze spaarvorm hoge rente vau 5% brengen het benodigde geld snel bijeen. In veel gevallen krijgt u een hypotheek van 90% Dat betekent slechts 10% eigen geld. Zo komt uw eigen huis snel dichterbij. De aflossing en de rente liggen vaak maar weinig hoger dan wat u anders aan huur zou betalen. Voor jonge mensen is er bovendien een extra voordelige betalingsregeling met nog lagere maandelijkse termijnen! Een volledig "pakket" bouw-voordelen voor u Het Bouwfonds garandeert - en dat is zeer belangrijk voor u - de kwaliteit van zijn huizen zwart op wit. Het informeert en adviseert u strikt eerlijk en objectief. Het helpt u bij uw plannen en het con troleert uw bouwwerk. In veel gevallen heeft u als "bouwfonds- spaarder" bovendien voorrang. Er ligt een uitvoerige brochure voor u klaar Als u onderstaande coupon invult en verzendt aan de Rijkspost spaarbank, Afd. Publiciteit, Amsterdam, krijgt u een brochure met alle gegevens. U kunt ook een briefkaart met uw naam en adres sturen. Doe het vandaag nog! COUPON Aan Rijkspostspaarbank, Afd. Publiciteit, Amsterdam. Zend mij vrijblijvend de gratis brochure "Ik koop een huis" en het Reglement Bouwfondsrekeningen. adres: woonplaats: datum: tel.no.: handtekening:..... Koersen Duindigt Cherie Spencer's sprint was niet te weerstaan (Eigen berichtgeving) WASSENAAR Cherie Spencer, aan wie in verband met een doping- affaire voor zes maanden een start verbod was opgelegd, toonde gisteren dat zij het „vak" niet verleerd is. De merrie werd zaterdag jl. door een minder gunstige positie slechts vierde. Gisteren zorgde pikeur Rees v. d. Lubbe uit het gedrang te biy- ven. De laatste bocht uitkomend zette hy vanuit de achterhoede een machtige slptaanval in. Hoewel kop loper Cyrano -Silk zich tot het uiter ste verweerde, moest deze het toch afleggen tegen de pure snelheid van de in 1.23.1 triomferende Cherie Spencer. Antons eindsprint reikte juist niet ver genoeg: hy werd derde. Imponerend was ook de wyze waar op Youngstar de Kuurneprijs voor zijn rekening nam. Matthijs Lange bracht de hengst op vakkundige wyze door de bochten, die voor de schim mel nogal eens moeilijkheden opleve ren. In het laatste rechte eind kreeg Youngstar de vrije teugel. Als een bliksemschicht vloog hy naar voren, passeerde alles buitenom en besloot de opwindende eindstryd tegen Ernie Rita en Elma Kinley met een prima 1.24.4 triomf. UITSLAGEN Zellickprijs: 1. Fluweeltje (E. Lee man) (1.28.4); 2. El vera; 3. Franclna. Toto w. 5.30, pl. 1.90. 2.40, 1.70, gek. 7.30, cov. 10.20. trio 386.40. Groenenclaalpnjsi. Grace Rodney (H. A. G. Streng) (1.30.7); 2. Full Time; 3. Fille d'Unlque. Tot. w. pl. 1.80. 9.—, 7.20, gek. 5.60, cov. 2 Waxeghemprijs: 1. Enterprise Hoi 3.20. 1.60, L60. 1.40, kop. 13.2 1. Cherie Spencer (R. Q. J. v. d. Lubbe) (1.23.1): 2. Cv- rano Slik; 3. Anton. Tot. w. 2.10. pl 1.20, 1.90, 1.20, gek 12.10, cov. 9.40. Kuurneprijs; 1. Youngstar (M. W. M. 4 4); 2. Ernie Rita; 3. Elma w. 4.30, pl. 2.30, 1.50, 2.50. ;eK. ö.ao, cov. 4.50, trio 123.-. Ostendeprijs: 1. Fan Pom B (J. Wa- jenaar sr.) (1.24.1): 2. French Mac: Enigste. Tot. w. 3.70, pl. 1.50. 1.90 Paardesport De heer Johan Smit, groot man in de Nederlandse drafsport, die op 14 maart overleed, heeft aan de gemeente Zuidhorn een niet onaanzienlijk legaat nagelaten. De gemeente Zuidhorn, waar de heer Smit werd geboren, ontvangt uit de boedelkas een bedrag van 133.500 gulden. Het is bestemd voor de aan leg of bouw van een gelegenheid tot sportbeoefening in die tak van sport welke daarvoor, naar het oordeel van het gemeentebestuur, het meest in aanmerking komt. Voetbal Eredivisieclub FC Twente heeft besprekingen geopend met Heinz Hornig van FC Köln. Hornig, die vroeger linksbuiten is geweest van het Westduitse elftal, heeft van de Enschedese club zo'n aantrekke lijke aanbieding gehad, dat het te verwachten is dat hy volgend seizoen in Nederland zal voetballen. Tennis —Evert Schneider heeft op de 2de en laatste lag van de oefen wedstrijd Zwitserland-Nederland met 62, 61, 62 gewonnen van Ma- thias Werren. Fred Hemmes verloor met 8—10, 3—6, 0—6 van Rolf Spit- Merkel kan nog hard schieten NEURENBERG (ANP) Max Merkel, de trainer van het succesvolle FC Nürnberg, is niet alleen een theoreticus. By clubtraining bewees de voorma lige speler van Rapid Wien gis teren, dat hy nog over een merkelyk schot beschikt. Merkel schoot zó hard op het doel, dat de pink van doelman Roland Wabra uit de kom raak te. Hierdoor kan Wabra in de eerstkomende competitiewed strijd waarschynlyk niet van de party zyn. Kinfey. 1.50. gek. 7.10. Sunshine (G. Eykelenborg) (1.24.3); 2. Docn- m Our Bonni; 3. Cash f' w' 4 !?)^pL 210' L8£- 41°. gek- 6.50. cov. 3.80, trio 260.7(T. Boitsfortprijs: 1. Gietellng S (J van Dooyeweerd) (1.27.9); 2. Gea Voïann. 3. Gamin B. Tot. w. 1.80. pl. 160 3.80, 3.40, gek. 3.10. cov. 4.60. Marlalvaprljs: 1. Flanagan .T. M. Mc Garrlty); 2. Mary Jane S: 3. Sapphire. Tot. w. 1.40. pl. 1.20, 1.40, gek. 3.90. Cometprijs: 1. Right Royal (P. Per kins); 2. Abgnrs Bonnv Bov; 3 Cin Oln. Tot. w. 4.30. pl. 2.10. 1.10, gek. 2.30. cov. 3.50. To talisator-omzet 191.117.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 25