Kerkdiensten zijn niet stimulerend 1600 vel ineens Edet Transfusiedienst doet wonderen met bloed Samenwerking met Leidse instituten Onverdraagzaamheid en starheid DONDERDAG 23 APRIL 1968 LEIDSCH DAGBLAD Nu nog science fiction ADVERTENTIE AMSTERDAM (GPD) ,-Wij leven in een tijd vol storm achtige en vooral spannende ontwikkelingen. In ons laborato rium hebben wij een methode ontwikkeld om levende bloed cellen in vloeibaar stikstof van 196 graden onder nul jarenlang te bewaren. Straks zal het mogelijk zijn menselijke organen lange tijd te conserveren. En er komt een ogenblik dat wij de mens misschien ook wel in die koude stikstof eeuwen lang kunnen bewaren. Dit laatste maakt het dan mogelijk voor de mens om planeten te bezoeken, die duizenden lichtjaren van ons verwijderd zijn. Het klinkt allemaal als science fiction en dat is het ook nog. Maar er zal een moment zijn, dat wij mensen naar zo'n planeet sturen nadat wij hem hebben onderzocht en zijn zwakke organen door nieuwe hebben vervangen". methode is van belang om het bloed j te bevriezen van donors, die zeldza- me bloedgroepcombinaties bezitten, i Een tweede toepassing is het bevrie- j zen van bloed van personen voor wie het niet mogelijk is een passende do nor te vinden. Op deze wijze kan een bloedvooraad worden aangelegd van dnor te vinden. Op deze wijze kan een bloedvooraad worden aangelegd van het eigen bloed om dit eventueel in noodgevallen weer aan de donor zelf te kunnen toedienen. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum heeft het Centraal Labora torium van de Bloedtranfusiedienst de beschikking gekregen over een twee ton kostende elektronenmicroscoop, die tot 500.000 maal vergroot. Het is de aan het laboratorium ver bonden dierenarts drs, A. ,W. Helder, die dit apparaat dankbaar zal ge bruiken in het onderzoek naar de auto-immuniteit; dat is het verschijn sel waarbij het lichaam antistoffen gaar vormen tegen eigen lichaams weefsel. In samenwerking met een werkgroep is hij bezig mogelijke oor zaak van de auto-immuniteit op te sporen. Hierbij is ojn. het Instituut voor Reuma-Onderzoek te Leiden be trokken. Bij het onderzoek wordt gebruik gemaakt van een muizenstam. die is geïmporteerd uit Nieuw-Zeeland. Het zijn bijzondere muizen, want zij ver tonen een aantal afwijkingen, die ook bij mensen worden aangetroffen: in het bloed komen antistoffen voor, die de eigen rode bloedlichaampjes bestrijden, waardoor bloedarmoe de ontstaat, er treden enkele vor men van reuma op, nierafwijkingen en een vergrote milt. Met gebruikmaking van de elek tronenmicroscoop zijn inmiddels oi- ganen van de muizen onderzocht. Daarbij heeft men een groot aantal virusdeeltjes gevonden, die niet voor komen bij muizen zonder dit ziekte beeld. In het laboratorium zullen de ze minimale virusdeeltjes worden j gekweekt in de hoop aan te tonen, dat zij inderdaad de ziekteverwek kers zijn. Dit zou ertoe kunnen lei- den, dat er een vaccin kan worden ontwikkeld, dat de ziekte kan be strijden. Vele taken Het Centraal Laboratorium is te beschouwen als het medisch-tech- nisoh instituut voor de Bloedtransfu siedienst en alles wat hiermee in ons land samenhangt. De donororganisa tie is overigens opgebouwd uit 113 diensten, die over het land zyn ver- spreid en rechtstreeks met de zieken- 1 huizen in relatie staan. Zij beschik- 1 ken over ruim 190.000 donors. Het Centraal Laboratorium heeft daar-1 naast eigen gebruik" 90.000 donors, meest uit plattelands gemeenten. Een van de belangrijkste taken van het laboratorium is name lijk de produkitie van bloedeiwitcom- ponenten en bloedcelconcentraten, die aan ziekenhuizen worden geleverd. En uiteraard vraagt het wetenschap pelijk onderzoek op het gebied van de biochemie en genetica van het menselijke bloed en voorts de immu nologie ook veel bloed. Het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst werkt op een non-profit-basis. Alle produkten wor den dus tegen kostprijs aan medi sche instellingen geleverd. Er zijn twee belangrijke dingen nodig om de vele taken te kunnen uitvoeren: bloed en geld. Het bloed wordt gele verd door vrijwilligers overal in den lande. Het geld, voor zover dit nodig is voor het wetenschappelijk onder zoek, komt van de Universiteit van Amsterdam en van beurzen, die door diverse binnen- en buitenlandse in stellingen ter besohikking worden ge steld. Bent U al donor? De enige en daardoor onmisbare grondstof van het Centraal Laborato rium van de Bloedtransfusiedienst is bloed. Men is er nog niet in geslaagd bloed te maken langs een chemische of andere kunstmatige weg en het ziet er niet naar uit, dat dit zal ge beuren. Het bloed moet komen van vrijwilligers. Anders dan in sommige andere landen wordt het afstaan van bloed in Nederland niet beloond. Toch zijn er 280.000 donors. Voor het grootste deel wordt het bloed infusie bij pa/tienten gebruikt. De op dat platteland werkende do- nordienst van het Centraal Laborato rium heeft het niet gemakkelijk. In de zaai- of oogstperioden kan nie mand worden gemist. Mej. Joke Teil- rooy, de organisatrice van de cam pagnes zegt ervan: „Wij zijn voorna melijk op de avonduren aangewezen, maar meer dan 200 avonden per jaar kunnen we toch niet werken. De za terdagen en zondagen vallen al af. Verder kan een voetbalwedstrijd op de televisie honderden liters bloed schelen". Nog geen drie procent van de be volking heeft zich gemeld als donor In de grote steden kan men zelfs van een tekort aan donorbloed spreken met name in de zomermaanden als een groot deel van de ingeschreven bloedgevers met vakantie is. De ziekenhuizen en het Centraal Laboratorium hebben steeds meer bloed nodig. De behoefte stijgt naar mate de mogelijheden van o.a. de chirurgie toenemen. Hartoperaties bijvoorbeeld vragen grote hoeveel heden bloed. Misschien is het goed daaraan te denken als het Rode Kruis een oproep doet zich op te ge ven als donor. Enquete in nieuw-Leiderdorp van herv. gemeente en gerej. kerk over plaats in de samenleving Zeer hoog aangeschreven Dat zegt prof. dr. J. J. van Log- hem, diiecteur van het Centraal La boratorium van de Bloedtransfusie dienst van het Nederlandsche Roode Kruis te Amsterdam. Zijn labora torium bestaat 25 jaar en dat heeft het hardwerkende team van weten schappelijke onderzoekers even in de schijnwerpers geplaatst. Het aantal van vier personeelsleden bij de start, in de oorlogsjaren is thans gegroeid tot een staf van 600 medewerkers. Internationaal staat het laborato rium zeer hoog aangeschreven. Op diverse gebieden wordt dan ook zeer belangrijk werk verricht. Om maar een actueel punt te noemen: het onderzoek naar de transplantatie-factoren. Wanneer een "weefsel of orgaan van de ene mens op de andere wordt getransplanteerd ontstaat, in de ontvanger een immu nologische afweerreactie tegen het ti ausplantaat. Deze reactie kan wor den voorkomen als men alle factoren van donor en ontvanger, die bij deze reactie een rol spelen, zou kunnen herkennen. Deze factoren zijn aan wezig in de witte bloedlichaampjes. Het uitzoeken en verzamelen van antisera en het vinden van antisera tegen nog onbekende factoren is een van de functies van het labora torium. Bloed in „ijskast" Toen de broer van de Zuid- af tikaanse chirurg dr. M. Barnard onlangs Nederland bezocht roemde hij het werk van het centraal labo ratorium wat betreft het onderzoek naar de antisera. Dr. H. P. Stall- man, plaatsvervangend directeur, zei ons erover: „Er is helemaal geen reden om ons op de borst te kloppen. Het onderzoek wordt bovendien ver richt in samenwerking met de afd. immunohaematologie van het Leids Academisch Ziekenhuis en verder met twee Europese en vijf Ameri kaanse instituten. Het onderzoek naai de transplantatiefactoi en is een uiterst belangwekkend werk. dat door de hartoperaties in Kaapstad in het centrum van de belangstelling is ko men te staan. Persoonlijk zie ik het geen dr. Barnard heeft gedaan als een show-stuk. Maar het leidt er misschien wel toe. dat onder druk van die grote belangstelling meer middelen beschikbaar komen om het onderzoek naar de transplantatie- factoren uit te breiden en te ver snellen. En dan zie ik in de toe komst vooral voordelen voor de nier transplantatie". In Amerika is een methode ont wikkeld om ondergekoeld bloed enige jaren in goede conditie te houden Het Amsteidamse laboratorium is een stap verder gegaan. Onder lei ding van biochemicus dr. H. W. Krijnen worden rode bloedlichaamp- Prof. dr. J. J. van Loghem na toevoeging van glycerine als beschermende stof. tot 196 gra den onder nul bevroren, waardoor het bloed tien jaar en zelfs langer be waard kan blijven. In de kelders van het laboratorium wordt dit bloed in roestvrij stalen dozen bewaard in geïsoleerde vaten, die met vloeibare stikstof zyn gevuld. Deze De vloeibare stikstof in dit vat heeft een temperatuur van 196 graden onder nul. Hierin kunnen bloedcellen tien jaar of langer worden bewaard. (Van onze kerkredactie) LEIDERDORP In nieuw-Leiderdorp is in oktober 1967 een huis-aan-huis-enquête gehouden, voorbereid en uitgevoerd door de leden van de gereformeerde evangelisatie-commissie en de hervormde commissie voor bijzonder kerke werk. Het gebied besloeg het dorpsdeel ten westen van de Persant Snoepweg, omvat bijna de helft van de gesloten bebouwing van Leider dorp en telt ongeveer 1050 woningen. De bewoners komen voor een groot deel van buiten de Leidse agglomeratie en de ge-j middelde leeftijd ligt duidelijk lager dan overeenkomt met het landelijk gemiddelde. Er zijn vrij veel forensen bij, relatief veel academici en als geheel zijn de bewoners van dit gebied te vat- ten onder de noemer jonge, beter gesitueerde, enigszins intel lectuele middenstand. gen de getallen als volgt: hervorm den 46.7 en 18,7 gereformeerden 25.9 en 22,7 r.-fcatih. 36.4 en 21,2 en niet-kerkelyken 52.6 en 19.7 Hoop op verbetering was er bij 8,4 van de hervormden, by 18.7 van de gereformeerden, bij 13,6 van de rooms-katholieken en by 6,5 van de met-kerkeltfken. Het achter lopen bij de ontwikkeling was het voornaamste tekort, dat men de kerken aanwreef. Dat degenen die aan óe enquête deelnamen over godsdienst plegen te spreken of denken, bleek duidelyk uit «ie antwoorden. Van de hei-vorm den antwoordde 83,2 bevestigend op een desbetreffende vraag. 96 der gereformeerden, 84,9 der rooms- katholieken en maar liefst. 73,6 der zich niet-kerkelijk noemenden. De enquête had een tweeledig doeL In de eerste plaats wilden de com missies van beide kerken trachten het gesprek op gang te brengen tus sen kerkelyk meelerenden en nfet- meelevenden. Er werden aanwijzin gen gezocht voor een moderne opzet van oecumenisch georiënteerd evan gelisatiewerk. Daarnaast wilden de hervormde gemeente en de gerefor meerde kerk van nieuw-Leiderdorp sich bezinnen op de plaat-s, die zij in deze wijken zouden kunnen innemen. In dit verband werden meningen, suggesties em kritiek gezocht over de kerk, de kerkdiensten en de gods dienst, zowel bij leden als niet leden van deze kerken. Uit dit onderzoek naar de mening over kerkdiensten onder de inwoners van deze nieuwe wijk is als algemene klacht naar voren gekomen, dat de kerkdiensten onvoldoende stimule rend zyn. Van de 1050 geënquêteer den reageerden er 435 door de vra genlijst in te vullen. Van deze 435 waren er 283 kerkelyk. Schraal Bij de antwoorden op de vraag over 1 de kerkdienst valt op, dat alleen de gereformeerden in plaats van „niet stimulerend" op de eerste plaats (16%) zetten de kwalificatie, „gebrek aan blijheid, schraal". Bij de her vormden klaagt men evenzeer over „te weinig actie van de gemeente" en ..preek te weinig praktisch" (7.5%). De rooms-katholieken noemen de kerkdienst vaak „ouderwets" <6,1 en bij de niet-kerkelyken worden vooral „gebrek aan gemeenschap" (9,6 „gebrek aan bloheid" (6.6 en „teveel uiterlijk vertoon" (6.6 genoemd. i De eerste vraag van de vragenlijst I luidde: „Heeft de kerk naar uw me- J ning een zinvolle functie in de sa menleving". „Ja" antwoordde 85 van de hervormden, 90.6 van de gereformeerden, 91 van de rooms- katholieken en 76.3 van de buiten kerkelijken. Welke taak de kerk heeft werd zeer verschillend gezien. Bij de hervormden noemde het grootste per centage (15,5 „naaste dienen':' by de gereformeerden 24,8 de predi king. by de rooms-katholieken 18,5 ..gemeenschapsvorming" en de niet- kerkelijken 17,9 weer „naaste die- Bij de vraag naar het eventueel te kort schieten van de kerk was één richting te onderkennen, die dat te kort schieten verwijtend aangaf en een andere groep die er vergoelij kend over wilde oordelen. Respectie velijk verwijtend en vergoelijkend la- Conclusies Aan hel eind van hel rapport komt de Interkerkelijke commissie tot de volgende conclusies: 1. Gelet op de doelstelling van de enquête mag worden vastgesteld, dat het gesprek tussen kerkelyk meelevenden en niet-kerkelyken is gestimuleerd, gezien de beantwoor ding van de vragen en de contacten, j die inmiddels met een aantal men sen werden gelegd: dat overleg in- zake het evangelisatiewerk met de r.-k. parochie nadere aandacht yer- dient en dat weinig duidelijke sug gesties kunnen worden gedaan ten aanzien van de plaats, die de ker ken van Leidei dorp kunnen gaan in- 2. Op de vraag of de kerken een zinvolle functie hebben in de samen leving wordt door de grote meerder heid een duidelyk bevestigend ant woord gegeven. Het dienen van de riaaste wordt hoog gewaardeerd en het „service"-element zal In de evangelisatie daarom aandacht moe ten hebben. 3. Er zal rekening mee gehouden moeten worden, dat 70 a 80 procent van de in de antwoorden genoemde tekorten van de kerk betrekking hebben op „soepelheid en aanpas sing": de kerk loopt achter; er is te veel verscheidenheidde organisatie is te introvert en onverdraagzaam heid en starheid. 4. Uitspraken ovei zedelijke en maatschappelijke vraagstukken wor den door bijna iedereen in advise rende zin gewenst. De r.-k. kerk zal zich daarbij vooral op tijdigheid, de j protestantse kerken op duidelijkheid j moeten richten. 5. Bij opmerkingen over de kerk- diensten komt als meest voorkomen de klacht het gebrek aan stimulans naar voren en vooral bij de gere- formeeiden gebrek aan blijheid. Opmerkingen In het rapport worden talrijke op merkingen van de geënquêteerden i als een „bloemlezing" weergegeven. Er zijn vernietigende bij voor de i kerk, maar ook verblijdende. Hier onder laten wij er enkele volgen. De gereformeerde kerk schiet duidelyk tekort in oecumenisch be sef en slaat zichzelf als instituut te hoog aan. Men is bereid de waarheid Gods te loochenen om elkaar te kunnen vinden. Wees voorzichtig met de R.-K. Kerk. die zo ver van de protestantse kerken staat. De nog bestaande verschillen tussen de Ned. Hervoimde Kerk en Geref. Kerken moeten in liefde tot Christus vervagen. Laat de kerk toch geen sociaal instituut worden. Politiek hoort niet thuis in de kerk. De kerken moeten geen uitspraken doen op politiek terr De kerk moet begeleiden naar het Koninkrijk Gods en de mensen vrede, blijdschap en geluk brengen door bevrijding en liefde, Bij het stimuleren van elkaar als volgelingen van Jezus Christus hebben de R.-K. Kerk en de Geref. Kerk een sterk negatieve werking. Maar ook: Waar de geest van Chris tus zegevierde, faalde de kerk niet. 2000 .jaar christendom hebben de mensheid niet bevrijd van de te genstellingen armoe-rijkdom. recht loosheid-machtswei lust. oorlog-vre de. discriminatie-superioriteitsgevoe- De kerk heeft me de laatste ja ren veel afgenomen en erg weinig gegeven. Haarkloverij De kerk ia tot vormendienst ver vallen: dikwijls Is er ook strijd om woorden en uitleggingen. Er b te veel theologische haarkloverij ge- In de praktijk blijkt Chritsus schuil te gaan achter een grote hoe veelheid geboden, verboden, plichten en gewoonten. Sommige kerken hou den er te strenge normen op na. Bij de gereformeerden is er een te «mg begrip van de Bondagsviering. De kerken bevinden zich niet midden ki de samenleving. Het uit dragen van het Evangelie geschiedt nog te vaak in een terminologie, die de buitenstaander niet begrijpt. Gelukkig is er de laatste jaren een geest in de kerk, die oproept tot meer actief belijden. Uitspraken van de kerken zijn in feite die van een groep theologen over de hoofden van de kerkmensen heen. Thuis vijf minuten met God pra ten doet mij meer dan een uur in de kerk zitten. De kerk maakt inbreuk op de persoonlijke relatie mens-God. Geloof versterken Wanneer men met de bedoeling in het geloof versterkt te worden naar de kerk gaat, zal men zelden te leurgesteld worden. De preek steunt teveel op de ei gen mening van de predikant. Vanaf de preekstoel wordt het kinderlijk ge loof op losse schroeven gezet. De preek is soms meer reclame voor be paalde groeperingen dan een geeste lijke verfrissing. De meeste dominees zijn een karikatuur van het predikantenambt. anderen zijn woordkenners en ver tellers. Zy zeggen niets concreets, kletsen maar wat in hun burgermans moraal. Om nog maar niet te praten van de „Raadsman" van de Elisa- bethbode. Zouden we onze kerkdiensten niet kunnen maken tot bidstonden? Vragen om een nieuwe aanraking met Gods geest. Wie wil samen met mij gaan worstelen en bidden. Het volledige verslag is ter kennis gebracht van de desbetreffende ker keraden en ligt voor belangstellenden ter inzage bij de volgende personen: E. Torenbeek. Splinterlaan 114: P. Lek, Ridderhof 11, beiden Leider dorp. en W. J. G. Verhoog, Drecht- straat- 10, Leiden. Jawel. Zestienhonderd Tel. Zestienhonderd keer com fort, luxe, zachtheid, hygiëne uit een vierrolpak, en dat is heel nat meer dan in bijna alle andere vierrolpakkcn. Van Edet nota bene... Kijk. Zo'n leeg kokertje zaait nu geen paniek meer in het kleine kamertje. Al thans na de aanschaf ran een Edet - altijd - papier - in- huis-pak niet meer. Een rus tig idee is dat. En nog voor delig ook. Elet Edet vierroE pak kost alles bij elkaar maar f 1.75. In groen of geel of rose. Als U een rustig gebruiker bent en vier rollen ineens te veel van het goede vindt, ligt de Edet King Size wel licht wat beter voor U. Vijf honderd vel voor 55 cent. Zacht en hèéééél veel papier.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 21