NH«W! Ballet van XXste eeuw a.s. week in ons land <2)e gouden lien Het Z.H. Orkest met Zang en Vriendschap OVERSPANNEN EIGENAAR STICHT BRAND IN GALERIE Enorme veiling te prijzen op Amsterdam Maurice Béjart: geëngageerde kunst DONDERDAG 23 APRIL 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA IT Theater of choreografie ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) „Het mooiste voorbeeld van klassieke dans". „Ik doe er liever het zwijgen toe". „Geen enkele groep in Europa kan thans wedijveren met het ballet van de XXste eeuw". „Nu blijkt, dat wanneer die stijl wordt ontdaan van veel uiterlijkheden, er niet veel overblijft". „De les in techniek is verbluffend". „Meer spektakel dan tragedie". Dat is een kleine bloemlezing van recent neergeschreven meningen van Maurice Béjart en zijn „Ballet van de XXste jeuw", van volgende week maandag af in ons land voor een [orte tournee, (lie begint in het Scheveningse Circustheater. Béjart heeft zich de laatste jaren ontwikkeld als een voor rechter van het totaal-theater. In zijn „Messe pour le temps mésent" sleepte hij o.m. popmuziek, Japanse muziekinstrumen ten en teksten van Hitler en Nietzsche aan. Zijn Romeo en Juli ette lardeerde hij met zowel luitmuziek als het geraas van vliegtuigen en het dreunen van exploderende bommen. Hij toont zich tegenwoordig dan >k eerder theaterman, da>n choreo- raaf. Niettemin komt hem de eer de danskunst in België nieuwe mpulsen te hebben gegeven. Dat was nodig ook, waant sinds Jean-An- s Petipa vader van Marius Pe- ipa, die o.m. „Het zwanenmeer" (in amenwerking met Lew Iwanowzet- was daar weinig meer gebeurd. een dieptepunt van 150 jaar ■am Béjart in 1960 naar Brussel, tar toen had hij al van zich doen preken door zijn „symphonie pour homme seul". Levensloop Hü werd op 1 januari 1927 in Mar- sille geboren als zoon van Gaston :rger Reeds vroeg had hij belang- ielling voor letterkunde, hij schreef dichten en liet schoolvriendjes to- leelspelletjes van zijn hand opvoe- Ook voor ballet en dat kwam ied uit toen de dokter zijn ouders .nraadde hem in klassieke dans les laten geven, omdat hü zo lang en 'oor zijn leeftijd was. Na 10 jaren intensieve studie be- >n hij bij de opera van Marseille, balletgezelschappen in Monte io, Vichy, Parijs, Londen, Stock- m en militaire dienst kwam hij bij 'pe Ballets de 1' Etoile, waar by in 955 zijn „Symphonie pour urn hom- seul" uitbracht. Door dit werk eft hy niets nagelaten om zichzelf de wereld te bewijzen dat hij nog teeds aanspraak op die kwalificatie nag maken. Tekeningen in beslag genomen Gistermiddag heeft de Haagse po- itie vijf van de negen bij de interna- ionale galerij Orez aan de Java- Iraat geëxposeerde tekeningen van Haagse schilder-tekenaar Nol >es in beslag genomen, eigenaars van de galerij, de he- Albert Vogel en L. J. Verboon is ïedegedeeld, dat waarschijnlijk vry- tegen hen proces-verbaal zal •den opgemaakt wegens overtre- g van artikel 240 van het Wetboek i Strafrecht, dat o.a. tenroonstel- j verbiedt van geschriften, afbeel- Ingen of voorwerpen, die aanstote- jk zijn voor de eerbaarheid. De tentoonstelling van de tekenin- r gen van Nol Kroes is vrijdag j.l. ge opend. De expositie wordt gehouden ter gelegenheid van de 50ste verjaar- Wagner, Beethoven, Baudelaire, „Make love, not war", het zijn slechts enkele van de namen en begrippen welke Béjart dienstbaar heeft ge maakt aan zijn ideaal. Wélk dat pre cies is, valt moeilijk uit te maken. Hij heeft zich er slechts summier over uitgelaten, maar uit zijn werk stukken van de laatste tijd blijkt dat het moet liggen in de richting van het „geëngageerd zijn" en het met alle mogelijke middelen werken op de ontvankelijkheid van het publiek. Succes heeft hy het „Ballet van de XX ste eeuw" in ieder geval ruim schoots bezorgd. Het gezelschap maakte verscheidene tournees en voor dit jaar staan o.m. Portugal, Frankrijk en Mexico op de lijst. Nieuwe wegen In Nederland presenteert de groep „Ni fleurs, nu couronnes", variatie's op choreografische motieven van Ma rius Petipa, het liesdesduet uit „Ro meo et Juliette" en „Bolero" op Ra vels gelyknamige orkeststuk. Het zal een eerste of hernieuwde kennisma king worden met 'een fascinerend theaterman, een artistieke charlatan of een naar nieuwe wegen zoekende choreograaf. Maar waarschijnlijk met een mengeling van deze drie. Een sublieme sigaar voor een prettige prijs. Steek eens op. Ahhh. Een Keurkorps sigaar! Natuurgedroogd, verrassend mild en vol karakter. doos met 10 sigaren 2,90 luxe houten kist met 25 sigaren 7,25 Concert ie Hazerswoude Scheepersbekwaam musicus De „Culturele Commissie Hazerswoude" is een van de ac tiefste culturele motoren in de Leidse omgeving. Door samen werking kon nu het plaatselijk gemengd koor „Zang en Vriend schap in de N. H. kerk optreden in samenwerking met het Zuid hollands Orkest. In de bijna 20 jaar, dat we de concerten in Hazerswoude vol gen, hebben we nooit een vakman aan het hoofd van „Zang en Vriendschap" gezien. Thans was dat het geval. Ton Scheepers' na^m kwam niet in het programma voor, maar we hopen, dat men het in Hazerswoude doorvertelt, dat daar een bekwaam musicus is verschenen. De betere delen van Schuberts „Deutsche Messe", een geestelijk lied van Irvine, een Volkslied en het on sterfelijke madrigaal tje „Matona mi cara" (ook bekend als Serenade van een Lansknecht) van Lassus toonden duidelijke winstpunten op het stuk van klankevenwicht, zuiverheid, door zichtigheid, betere stemplaatsing, het wegwissen van uitspringen of uit schieten van individuele stemmen. Gevolg van betere stemplaatsing is bovendien glanzing,toegenomenge wichtloosheid en opkomst van klank welving. Scheepers had de composi ties aangepast aan de huidige capa citeiten van het koor. Dit betrof a cappella zang of en kele werkjes met piano-ondersteu ning. Begeleid dooi- het orkest, o.l.v. Jan van der Waart zong het koor nog 't „Laudate Dominum" uit de 2de Vespers van Mozart. Daarin vervulde Jeanne Scheepers-Hoogeveen de solo, een zeer bruikbare sopraan met rus tige opvatting en ernstige inleving. Een viool en een hobo heeft men in soliërende functie gehoord in het d mail Concerto voor viool en hobo van Bach door de orkestleden Henk Emmelot en Wim van Hartings- veld, die hun schone partijen met stuk is dit Concerto. Hoe prachtig weet Bach om de twee concerterende solo's heen ruimte te scheppen, o.m. door zachte pizzicato's of door de so lo's te laten contrasteren door alleen maar de donkere strijkers. Het orkest deed dat mooi, maar iets helemaal verfijnds leverde het in het symfonietje no. 4 van William Boyce, vier deeltjes met een echt Ita liaans zonnetje erin, weinig oorspron kelijk (de „Gavot" is o.i. zelfs pla giaat), maar verrukkelijke muziek. Voor reproduceren van een Rossini- ouverture „Italiana in Algeri" en voor een Haydn-symfonie ,La Rei ne" is het Z.-H.-Orkest een aange wezen medium. „La Reine" is echter niet de 15de, maar de 85ste symfonie, daterend van 1785. Voor liefhebbers van muziekge schiedenis diene, dat 1785 een van de belangrijke Haydn-jaartallen is: hij wordt vrijmetselaar zoals al eerder Mozart, hy maakt kennis met Mo zart hem zijn zes beste strijkkwar- grootste componist noemde van wie hy weet had: in dat jaar droeg Mo zart hem zijn zes beste strükkwar tetten op en in 1785 schreef Ha.vdn zijn befaamde „Sieben Worte des Er- lösers". „Boere-Hofke" verwoest Geen schade aan kunstwerken VALKENBURG (GPD) Een felle uitslaande brand heeft gisteren de expositieruimte van de galerie 't Boere-Höfke in Hulsberg bij Valkenburg in Limburg in de as gelegd. De 40-jarige eigenaar van de galerie heeft tegenover de po litie verklaard de brand te hebben gesticht. De man, die al ge ruime tijd in overspannen toestand verkeert en onder behan deling van een zenuwspecialist is, is ter verpleging opgenomen. Uit de zeer primitieve manier, waarop de brand werd gesticht, blijkt volgens de politie dat de man geen geldelyk voordeel moet heb ben verwacht van zyn daad, omdat brandstichting duidelyk te herken ADVERTENTIE Nu is het tijd voor fresia's. Bijzonder charmante bloemen in talrijke variëteiten. U legt er Zeg het met bloemen 1 nen was. De eigenaar had namelyk op de zolderverdieping stro en pa pier in brand gestoken. In verband met de bijzondere omstandigheden zal niet tot vervolging van de man worden overgegaan. Volgens verklaringen van de vrouw van de eigenaar was de man na zijn daad zo geschrokken dat hij nog getracht zou hebben de brand te blussen. De zolder en de eerste verdieping van de oude en zeer brandbare boerderij, die op de Monumenten- lyst staat, brandden geheel uit. De rest kon door ingrijpen van de Val ken burgse brandweer gespaard bly- Bij de brand hebben de in de Ga lerie aanwezige kunstwerken vrijwel geen schade opgelopen. Een aantal werken kon op tyd worden wegge haald. De kunstenaar Charles Eyck was dinsdag nog na afloop van zyn expositie zyn werken komen afha- en de werken van de kunste- Willem Hofhuizen, wiens expo sitie vrydag zou worden geopend, m nog niet gearriveerd. De Ga lerie zal voorlopig gesloten blyven. Schatten, die 30 jaar in de ma gazijnen van de stad Frankfurt a. d. Main sluimerden, kunnen thans iveer door iedereen bewon derd ivorden. Het stedelijke Mu seum für Kunstambachttoont een uitgelezen verzameling uit de 13de eeuw, vooral rijkversierde Duitse en Franse meubels. De prachtige schrijfkast (IJ* een werkstuk van de Duitser Martin Schnell (rond 1730) kan concur reren met de meubels van de be roemdste meubelmakers van die tijd. Bij het porselein van ver schillende Europese fabrieken valt, behalve de tafeldecoraties van Kandler „Parnassus met de negen muzen"') en de Liefdes tempel met Juna. Psyche en Amor", het Frankenthaler modél van Konrad Link (162/66) met de titel Zege van de schoonheid op de afgunst(r.) op. Niet alleen bij de liefhebbers van oude ambachtelijke kunst vindt de expositie in Frankfurt veel bijvak ,EIckerlyc' in Delft DELFT (ANP) De middeleeuw se moraliteit „Elckerlyc" blijft voor Delft behouden. De minister van CRM heeft een subsidie verleend van f 11.000 en als gevolg daarvan zal het stuk ook dit jaar weer op de bin nenplaats van het Prinsenhofmu seum in Delft kunnen worden opge voerd. De voorstellingen zullen plaats hebben in het kader van het Holland Festival. De regie is in de handen gelegd van Johan de Mees- In Sow jet-Unie Auteurs bedreigd niet uitstoting MOSKOU (Reuter) De officVéle Sowjetrussische Unie van schrijvers heeft leden die blijven protesteren tegen processen, waaraan schrijvers wegens ontrouw aan de partijlijn zijn onderworpen, met uitstoting be dreigd. De waarschuwing kwam in de vorm van de resolutie, die is aangenomen door het bestuur van de Moskouse afdeling van de Unie, i die gisteren werd gepubliceerd in et weekblad van de Unie, „Literai- Gazet". Het beètuur was bijeengekomen Dor beraad over mogelijke maatre gelen tegen schrüvers die protesten hebben ondertekend tegen het nuari gehouden proces Ginsburg, waarby vier schrüveis wegens anti- Sowjet-agitatie en propaganda wer den veroordeeld. Volgens de Gazet •heeft een van deze protesterende schrijvers per brief aan het bestuur zijn verontschuldigingen aangebo den, met het verweer dat hy het stuk had ondertekend zonder het goed door te lezen. Derde ronde „Gaudeamus" UTRECHT (ANP) De jury van het internationale concours voor vertolkers van muziek van onze tyd, georganiseerd door de stichting Gau deamus, in samenwerking met het Utrechtse Conservatorium heeft de volgende vyf deelnemers toegelaten tot de derde ronde: Ronald Lumsden (Engeland, piano); Norbert Gross- mann (Duitsland, piano); Michael Ranta (V.S., slagwerk)Nancy Voigt (V.S., piano»; Anita Krochmalska (Polen, piano». De derde ronde wordt vanavond gehouden in het Gebouw voor Kun sten en Weteirsohappen in Utrecht. Hockey Stans Snuif (Kraaien) is vervangen in het Nederlands dames- hockey-elftal. dat zondag in Hengelo tegen het nationale Westduitse elftal speelt. In haar plaats is gekozen Con- ny Heynes (Amsterdam». Verder bleef het elftal, dat vorige week za terdag Ierland in Bloemendaal met 41 versloeg, ongewyzigd. Enkele jaren geleden begon de eigenaar In de boerderij het exposi tiecentrum 't Boere-höfke. Er was veel belangstelling van artiesten en kunstminnend publiek. De financiële resultaten waren voor de exploitant echter niet zo dat hij er met zijn ge zin van kon leven. Het gezin van de eigenaar, dat drie eigen kinderen en 2 pleegkinderen telt, was in de boerdery" slecht gehuisvest. Voor de drie eigen kinderen is onderdak ge vonden bü familieleden; voor de twee pleegkinderen zoekt men nog huisvesting. Vier Nederlanders in Koningin Elisabethwedstrijd BRUSSEL (GPD) Op 29 april beginnen in het conserva torium te Brussel de eerste schiftingsexamens voor de Ko ningin Elisabeth-wedstrijd voor piano. Vier Nederlanders hebben zich aangemeld: Ste ven Hoogenberk (indertijd wo nend in Oegstgeest). Frans Linthorst, Frederik Meinders en Peter Serpenti. Kandidaten uit 27 landen zullen deelnemen. Daarbij is een zeer groot contingent Ame rikanen, n.l. 27. Twee sculpturen voor f 85000 AMSTERDAM (ANP) Twee bronzen sculpturen, een stij- gerend en een springend paard voorstellend, van Andreas Schluter (1664-1714), waarop tot resp. ƒ40.000 en ƒ26.000 was geboden, brachten gisteren op de voortgezette kunstveiling bij Paul Brandt in Amsterdam tezamen de som van ƒ85.000 op. Er waren nog meer stukken uit de zeldzame, collectie bronzen sculpturen die bov^n de halve ton werden geveild. Zo bracht een werk uit de Noord nederlandse school (1570), Voorstel lend een boerenvrouw die een koe melkt, f 66.000 op, een discuswerper van Ludivico Oardi (zie foto) ge naamd Cigoli f 64000, een figuur van een gevallen strijder van dezelfde ■kunstenaar f 60.000, een hengst in p van Florentine Artist (om streeks 1600) f57.000 en de bronzen buste van Karei V gemaalkrt door Leo ne Leoni (1509-1590) bracht het zeer hoge bedrag van f36.000 gulden op. De meeste kunstwerken werden ge kocht door buitenlandse musea, han delaren en particulieren, oa. uit New York. Ook de schilderijen, die eerder op de dag onder de hamer kwamen, gin gen voor soms uitzonderlyk hoge prijzen van de hand. Een Brabants landschap van Vincent van Gogh uit zijn Nuensche periode (1885) werd verkocht voor f 62.000. een landschap van Roussel voor f 40.000, een boeket bloemen van Chagall voor f 30.000, vissersboten aan de Normanddsche 'kust van Beokmann voor f 24.000, een stadsgezicht van Springer voor f 18.000, een straatgezicht van Weissenbruch f 10.000, van Paul Klee een stilleven voor 15.000 en een wind molen met. bomen van Piet Mondri aan voer f17.500. Ook de f7.600 die een stadsgezicht van Nuyen opbracht werd voor een romantische schilde rijtje een enorm hoog bedrag ge drag genoemd. VOORSCHOTEN Ter gelegenheid van de eerste verjaardag van Prins Willem- Alexander slaat de Kon. Begeer Voorschoten een penning met de beeltenis van de jarige Prins en op de achtergrond Kasteel Dra- kensteyn. Randtekst: Eerste Verjaardag Prins Willem-Alexander 27 april 1968. v- i De keerzijde toont het wapen van de Prins en als randschrift: Prins Willem-Alexander der Ne derlanden Prins van Oranje- Nassau. Gistermiddag bracht op de vei- ling van Paul Brandt te Amster dam een bronzen beeldje van de Italiaanse beeldhouwer Lodovico Cardi uit 1559 de hoge prijs van 64.000 gulden op. Voor de veiling van Renaissan- ce-beelden bestond bijzonder gro te belangstelling. Voetbal Gisteravond is voor de competitie van de Engelse League (eerste divisie) één wedstrijd ge speeld. West Ham United kwam op eigen terrein tegen Sunderland niet verder dan een gelijkspel Cl—li.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17