LEIDSCH DAGBLAD Vele vrachtauto's staan nu werkeloos Brand op de pier miljoenen schade Zuid- Vietnam kan Hanoi tegenhouden MENIG VERVOERDER IS DE WANHOOP NABIJ Speurtocht naar twee vermiste meisjes (7) Aos-yI V -I „Bedrijven gaan zo kapot r- Moordenaar Ria Florijn veroordeeld fc (9ucJ euwo Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 23 APRIL 1968 No. 32466 Directeur: E. A. E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), 4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 TelefooD Directie en Administratie: 25041; Redactie 21607 DUITSE GRENS (GPD) Er zijn gisteren tientallen vracht wagencombinaties van Nederlandse expediteurs aan de Duitse grens tegengehouden en teruggestuurd. IMaar dat zegt nog niets over de werkelijke situatie. Er heb- en op de eerste dag van het nieuwe vergunningensysteem honderden vrachtwagens werkeloos bij de bedrijven gestaan. Dit zei ons een woordvoerder van de vervoerdersorganisatie N.O.B.-wegtransport. In het oude vergunningenstelsel had. elke vrachtauto, die naar oj door Duitsland reed een vergunning. Er ivaren er zo'n 4600 in omloop. Per 1 april is onder Duitse druk een nieuw systeem ingevoerd volgens welk niet meer dan 1950 vrachtivagens tegelijk op de Duitse wegen zullen zijn Er zijn ook niet meer dan 1950 vergunningen, die nu niet meer op de auto, maar op de firma zijn uitgeschreven. Tot gisteren was van controle nauwelijks sprake. Maar gisteren is dat anders geworden. firma. De nieuwe wagen is er spe ciaal voor uitgerust. Hij staat nu werkloos. Ik moet steeds een dag vergunning aanvragen. Misschien kan ik er donderdae of vri1d?>°- één krii- gen. Als wij maar twee dagen per week kunnen rijden zijn we verlo ren. Wij hebben voldoende werk voor elke dag. Onze «opdrachtgever heeft al gedreigd naar een ander te gaan" Zo klinken de sombere kreten overal. Een firma uit Sappemeer heeft 34 vrachtwagens en kreeg zes tien vergunningen. „Ik zit hopeloos in de knoei". De heer H. G. Hecker uit Venlo bezit vier vrachtwagen en kreeg één vergunning. „Ik heb geprobeerd met die vergunning te schuiven door hem snel per personenauto van de ene grenspost naar de andere te laten brengen. Het gaat niet. Een dagver gunning aanvragen kost nog meer tijd. Het nieuwe systeem maakt het mij onmogelijk de zaak goed te drij- De Stichting Nederlandse Inter- ationale Wegvervoersorgamsatie in en Haag. die de vergunningen eeft verdeeld, heeft naast vergun ingen, die drie maanden geldig zijn >n deel van de 1950 „Bescheinigun- m" opgesplitst in dagvergunningen a daarom is nu een ware strijd ïtbrand. Het NIWO heeft in de [gelopen week dagelijks ongeveer aanvragen om dagvergun- ingen moeten afwijzen. Het zijn ooral de kleine bedrijven, die daar in afhankelijk zijn. Zij moeten :rst de lading accepteren, dan een eigunning aanvragen en als die niet eorradig is de order afwijzen. Ook gisteren moest het NIWO onderden aanvragen afwijzen. Dit itekent dat evenzovele vrachtwagens ilstaan, terwijl de vrachten op ansport liggen te wachten". Het is oidelyk, er moet iets gebeuren. Als li et zo blijft gaan, gaan er bedrijven apot", zei men bij' het N.O.B.-weg- I 1 ansport. Ook de Duitsers zijn aan een li- celllj iet van 1950 vrachtwagens ge- 'racfnden. Maar Nederland is veel klei- De Duitsers kunnen soms wel foi fee ritten op één dag maken Te- I c q cht wordt dan ook gevreesd, dat ve- 7 opdrachtgevers hun vrachten dooi uitse expediteurs zullen laten ver- iren. Men weet dan zeker, dat het ansport tenminste doorgaat. Verbitterd Van Sappemeer tot Schiedam, van Seleen tot Groningen klonken gis- verbitterde reacties. „Wdj ebben een combinatie van 120.000 ïlden vooi de deur staan. Vier ge- rmen moeten er van leven. Een irmanente vergunning heb ik niet ekregen. Wij kunnen de zaak wel illeggen", zegt een bedroefde me- Noellgen in Heerlen, die een ïrbeten strijd heeft gevoerd om haar ïdrijf te redden. Haar man is hart- itiënt. Vorig jaar werd besloten het idryf van drie wagens terug te voe- n tot die ene grote. „Wij vervoe- 31 al twaalf jaar glas uit Duitsland aar Nederland voor steeds dezelfde ADVERTENTIE morgen voordeel kokos nice 300 gram van 69 voor 59 De expediteur belicht nog een an dere kant: De nieuwe vergunningen worden afgegeven voor een periode van drie maanden, voorheen waren ze permanent. Een vervoerder, die 65 jaar wordt en zijn bedrijf wil ver kopen, kan er geen cent voor maken. Niemand weet immers hoeveel ver gunningen er over drie maanden voor het bedrijf zullen worden vrij gemaakt. Bij de aankoop van een nieuwe vrachtauto doet zich voorts het probleem voor, dat de financie ring in de knel komt. De bank heeft namelijk geen enkele garantie of de wagen na diie maanden nog wel rendabel kan worden gemaakt". De heer A. J. Abbas van de fir ma Abbas en Zonen uit Pinsterwol- de. was gisteren de wanhoop nabij, dit is een onhoudbare situatie" riep hij ons door de telefoon toe. „Een van mijn combinaties heeft zaterdag 25 t. appelen geladen in Trento in Italië. Ik heb onmiddellijk een dagvergun ning aangevraagd voor doorreis door Duitsland. Wat denkt u? Ik heb nu vergunning om woensdag door Duitsland te rijden. Gisteravond stond de wagen in Ober-Bayern aan de Duitse grens. Als ik tot woensdag wacht zyn de appelen verrot en draai ik voor de schade op. Ik heb nu een personenauto weggestuurd om de permanente vergunning van een van mijn andere vrachtcombi naties te brengen Het gevolg is t t-é een andere vracht moet laten lo pen. Als ik zo drie weken moet wer- wen, is mijn bedrijf kapot. Een Duitse chauffeur staat Hij mag met zijn vrachtwagen i heb ik met Leber te maken?" zei breed te gebaren tegen de Neder- Nederland niet in, omdat de ver- de Duitser. Iets ivat vele Neder landse marechaussee en douane, eiste vergunning ontbreekt. „Watlandse vrachtrijders zich gisteren 1 ook wanhopig afvroegen. DEN HAAG (GPD) Op de Scheveningse pier heeft vanmorgen een felle, uitslaande brand gewoed, waarbij halverwege het wandelhoofd vijf winkeltjes volkomen zijn uitge brand. Het pierpersoneel in de vcr- maakcentra en op de piereilanden was door het vuur van de vaste wal afgesneden. De brandweer rukte uit met groot materieel en zette onder meer een waterkanon in. De brand brak om tien uur uit in een bakkerij-snackbar en automa tiek, halverwege het wandelhoofd. Om kwart over elf had de brand weer het vuur onder controle en was gevaar voor uitbreiding voorkomen. De schade is nog niet met zekerheid vast te stellen, maar loopt zeker in de miljoenen. Explosie Kort na het uitbreken van de brand explodeerde in de bakkerij een fles butagas. In de ruimte lagen nog zes flessen met gas, zodat de bi and- weer extra voorzichtig moest zijn. Doordat ook een luifel ging branden, waardoor nagenoeg alle elektriciteits kabels en telefoonleidingen liepen, kwam de pier zonder stroom en was het telefonisch contact met het door het vuur ingesloten personeel ver broken. De noodverlichting bleef branden. Ten tijde van de brand wa ren op de pier geen bezoekers aan wezig. Tegenslag De brandweer had het zwaar. De autospuiten konden niet door het toe gangshek en moesten op de prome nade blijven staan. Het water moest van honderd meter afstand komen. Het zoute zeewater is als bluswater ongeschikt, omdat het zout in korte tijd de pompen van de brandspuiten onklaar zou maken. De straffe zeewlnct joeg rook en vlammen dwars over de pier en op de boulevard dromden duizenden be langstellenden samen. Zware rookwolken stijgen op uit het fel brandende middenge deelte van de pier in Schevenin- gen. WEERBERICHT Zonnige perioden De Bilt verwacht van heden- tot )rgenavond hier en daar ochtend- Morgen overdag zonnige perio- en op de meeste plaatsen droog Zwakke tot matige zuidweste- :e wind. Ongeveer dezelfde mid- :temperaturen als vandaag, maar het westen van het land iets ho- (Opgemaakt om 11.40 uur). 24 APRIL 1968 [Zon op: 05.24, onder: 19.53 I^Maan op: 04.38. onder: 16.33 Hoogwater in Katwijk: 1.33 en 1.52laagwater9.33 en 22.03. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Gemaskerde man dringt huis binnen HAARLEM (GPD) Gisteravond is een gemaskerde man met een pis tool in de hand het huis van notaris F. L. Wichman aan de Koninginne weg in Haarlem-zuid binnengedron gen Gealarmeerd door het gillen van zijn vrouw kwam de 58-jarige notaris te hulp, waarna de indringer via de vestibule het huis verliet, en zich uit de voeten maakte. De politie, die om tien uur was ge waarschuwd. heeft de omgeving van het huis geruime tijd afgezocht, maar slaagde er niet in de overvaller te grijpen. De gemaskerde wordt be- schreven als een jonge man van on geveer 25 jaar met een slank postuur. Hij droeg een licht gekeurde vilten gleufhoed met neergeslagen rand, en een beige kleurige regenjas. ROTTERDAM (ANP) De Rot terdamse politie zoekt nog steeds ver geefs naar twee vermiste meisjes van zeven jaar. Maria van Heuzei en Anna van Hulst worden sinds zon-4 d ".middag vermist, toen zij de ouder- lrke woning verlieten om samen te gaar spelen. Dp publikatie van foto's van de twee kinderen heeft niet geleid tot tips Naar aanleiding van vage ver klaringen heeft de politie intensief gezocht tussen het puin van de byna afgebroken r.k. kerk aan de West- zeediik. Daar werden de kinderen het laatst gezien. Verder heeft men het hele Kralings^bos afgezocht en ge speurd in het Lunapark aan de St. Jecobsnlaats. De opsporings"ctie is ook vannacht doorgegaan. De hele afdeling kinderpolitie nam eraan deel. Volgens de recherche heeft men nog geen reden om aan te nemen, dat j de vermissing van beide zevenjarige meisjes verband houdt met een mis drijf. Vanochtend zijn ook honderd mari niers ingezet. De mariniers, die over eigen verbindingsmateriaal beschik ken. zoeken de omgeving van de Van Brienenoordbrug af Verder heeft de Rotterdamse politie 40 man van de mobiele eenheid ingezet, die het park en omgeving zullen uitkammen. Twee klassen van de politie-opleidings- school zoeken het Kralingsebos en het spoorwegemplacement bij de Westzeedijk af. Ook de spoorwegre cherche is ingeschakeld. Deze zal het spoorwegterrein tussen Rotterdam en Sc'->; "'-m gaan ";tkammen. ARNHEM (GPD) De 20-jarige monteur, die op 3 juli vorig jaar in de buurt van het rijksasiel De Kruis berg in Doetinchem, waar hy werd verpleegd, de 19-jarige Ria Florijn van het leven beroofde, is vanmor gen door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot onvoorwaardelijke 1 ter beschikkingstelling van de rege ring en één jaar gevangenisstraf met aftrek. De officier van justitie mr. J. van den Berkhof had dezelfde straf ge vorderd. Ook de rechtbank achtte moord bewezen. De monteur die als stalknecht op de boerderij van het rijksasiel werkte, zou zich ongelukkig hebben gevoeld op De Kruisberg. Bij hem rijpte toen het plan iemand te vermoorden De uit Ruurlo afkom stige Ria Florijn werd zijn slacht offer. Terwijl zij op weg was naar haar werkgeefster besprong hij haar op de stille landweg van achteren, en kneep hij het meisje de keel dicht. Met een mes stak hij haar daarna in de hals. Dit had de dood tot gevolg. Later ging hij terug en haalde hij geld uit de portemonnee van het meisje In het psvchatrisch rapport werd verdachte een ernstig gestoorde persoonlijkheid genoemd, hoogst ge vaarlijk voor de samenleving, en met een minimalle toerekeningsvatbaar heid. Mede om die reden had de officier aan zijn eis verbonden dat de jongeman zal worden verpleegd in een rijksasiel met meer dan nor male beveiliging, nl. dat van Dr. Van Mesdag in Groningen. Verdachte zei af te zien van hoger beroep. r». 5- MAlllA VAN HEUZEN VS minister in New York: NEW YORK/SAIGON (AP. AFP, ReuterDe Amerikaanse minis ter van Defensie heeft op een bijeenkomst van dagbladdirecteuren in New York verklaard dat geleidelijke terugtrekking van de Ame rikaanse troepen uit Vietnam tot de mogelijkheden behoort. Uit een onderzoek op verzoek van president Johson na het Tet-offensief van de V>*tcong verricht, zou zijn gebleken dat de Zuidvietnamese troe pen versterkt met nieuwe wapens en materiaal een militaire zege van Ha noi in Zuid-Vietnam zouden kunnen erhinderen. Clifford noemde geen datum waai- op de terugtrekking zou kunnen be ginnen. Het Amerikaans opperbevel In Vietnam heeft bij monde van ge neraal Westmoreland echter laten weten dat dat al wel eens begin 1969 zou kunnen zijn. Zone Berichten uit Saigon wijzen er op dat reeds plannen worden uitgewerkt om meer Zuidvietnamese troepen langs de gedemilitariseeide zone te legeren. Deze zone wordt thans hoofdzakelijk verdedigd door eenhe den van het Zuidvietnamese leger. Clifford legde er echter de nadruk op dat een vreedzame regeling van het conflict in Vietnam nog steeds by de Amerikaanse regering voorop staat. De Amerikaanse onderminister van Buitenl. Zaken Katzenbach beeft gisteren in een interview met de Britse televisie nog eens duidelijk ge zegd dat Warschau als onderhande lingsplaats voor de Verenigde Sta ten onaanvaardbaar is. Zoals gemeld heeft Hanoi laten we ten dat slechts twee plaatsen voor onderhandeling in aanmerking ko men: Warschau en Pnom Penh. (Zie verder pagina 10) ANNA VAN HULST Ivoorkust erkent bijna' afgescheiden deelstaat Biafra PARIJS (AFP) President Boigny van Ivoorkust heeft in een verkla ring die tegelijkertijd in Abidjan en Parys is gepubliceerd de erkenning van Biafra door Tanzanië een „daad van grote moed en menselijkheid ge noemd". Waarnemers zien hierin een feite lijke erkenning van Biafra door Ivoorkust, zonder dat Boigny zich nog definitief heeft vastgelegd. Bo vendien acht men de uitspraak van Boigny belangrijk gezien het gezag dat de president van Ivoorkust in Afrika geniet. Van grote betekenis is ook de keuze van het moment van de uitspraak, juist nu ln de Ni- geriaanse hoofdstad wordt gesproken over vredesonderhandelingen met Biafra. Luns wil Eiu'opa „van tie Oeral tot Rocky Mountains" PARIJS (AP) Minister Luns ge looft niet, dat Europa een derde macht tussen het Oosten en het Westen moet vormen, zo verklaarde hy in een vraaggesprek met Pari» Match. In het zo juist verschenen nummer van het weekblad zegt Luns dat hfl voor een groter Europa „van de Oe ral tot de Rocky Mountains" is. Het ideaal van de Franse president De Gaulle is een Europa „van de At lantische Oceaan tot de Oeral". Luns noemde het betreurenswaar dig voor alle Europese landen dat de onderhandelingen met groot-Brittan- nië over troetreding tot de EEG niet geopend zijn. Uit het Leidsch Dagblad van 23 April 1868: De heer Du Riu, conser vator der handschriften van 5 de bibliotheek der hooge- school alhier, heeft dezer da- gen bij het catalogiseer en van een Grieksch hand schrift. dat aan professor L. <j C. Valckenaer had behoord, een nieuw bewijs gevonden, J hoe de binders goede perka menten handschriften wis- ten te doen verdwijnen. De ij 10 quaternen zijn netjes ge- 1 naaid op een omgeslagen fo- lioblad van een fraai hand schrift van Maerlant. Minister Geertsema heeft I 1 een lang gepleegd verzuim hersteld door de jaarlijkse 5 rijkssubsidie voor het obser vatorium der Leidsche hoo- 1 geschool te brengen van f300 1 op f 1000. 5 K»csa<sescs<sc£c)H^<ai<^

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1