Krachttoer van Van Looy Concordia's uitvoering smaakvol en origineel Sprekende zege van dameshockeyelftal Zilver Kid zegevierde na spannende strijd Sporttoto m i Oude maestro wint Waalse Pijl MAANDAG 22 APRIL 1968 PAGINA 7 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD Het geheime reeept van Nievaart (Van een bijzondere medewerker) LEIDEN Het is merk waardigdat verenigingendie niet met het leidersprobleem te kampen hebben en daardoor vele jaren onder dezelfde di rectie hun taak vervulleneen eigen karakter hebben en dat ook behouden, wanneer ten slotte de leiding moet worden overgedragen aan krachten die uit dat milieu voortkomen. Dit verschijnsel was duidelijk merk baar op Concordia's gouden jubi leum uitvoering zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal. Deze vereniging be- ait in haar leidster voor de damesaf dalingen, mevrouw Nel Krauwel, een begaafde, veelzijdige kracht, boorde vol originele, dikwijls gedurfde ideeën, maar ondanks die originali teit vormt de „school" van haar il lustere voorganger Nievaart, da grondtoon in haar gymnastische creaties. Ook zij tracht de grote klassieke meesterwerken met de moderne vrou- wengymmasriek te engageren. Haar passie voor deze muziek, haar fanta'- sie en haar moed te experimenteren deze avond werd zelfs het vocale element ingevoegd zijn de ingre diënten, die ook nog in 1968 het ka rakter van Concordia bepalen. Het was daarom dan ook helemaal een Con cor di a - uitvoer ingalthans voorzover het de z.g. vrije oefenin gen betrof. De voor de hoofdnum mers gekozen muziek. Aufforderung zum Tanz van Carl Maria von We ber en gedeelten uit de Opera „Car men" van Bizet, riepen, ook vooral wat de groots opgezette, massale oefeningen betrof, herinneringen op aan de roemrijke dagen van de massale ensceneringen, op de tweede Hongaarse Rl.apsodie van Liszt, de Rose nka va-lier van Strauss en, meer recentelijk, de succesvolle West-Side- Story. Men verwacht eenvoudig zulke op voeringen bij Concordia en mevr Krauwel beschikt blijkbaar over het geheime recept van haai- leermeester om aan deze wensen te kunnen vol doen. Geen opmars De uitvoering was echter niet alleen karakteristiek, maai- ook ori gineel. De opmars, inzet van iedere uitvoering, bleef ditmaal achterwege. Zonder enige plichtplegingen die kwamen later werd men gecon fronteerd met een onder „1918 1968" in het programma aangekon digd optreden van alle leden. Ge tooid in de op het tijdsbestek be trekking hebbende tumkoetuums kreeg men een helder inzicht in de evolutie van het damesturnen ge durende de periode van een halve Op een weldadig aandoende rus tige wijze voerde een damesgroep op de lieflijke tonen van Beethovens Menuet in G, stramme bewegingen en passen uit. Via een dansje, met voor die dagen wat frivolere bewe gingen, kwam men tot de heden daagse vormen, die ook wat de mu zikale begeleiding betreft, eenvoudig niet meer vergelijkbaar zijn met de gymnastiek uit het begin van de jaren twintig. Het hoogtepunt van deze uitvoe ring was de als „vrije oefening" ge annonceerde fantasie, gebracht door twee damesgroepen en een heren- groep van Excelsior op Carl Maria von Webers „Aufforderung zum Tanz"! Een klank- en kleurrijke creatie van gracieuze bewegingen enerzijds, waarbij de muziek en de naar ballet lonker.de vormen tot een verantwoorde eenheid samen smolten. de veelbelovende. 15-jarige Marian van Zetten, eveneens onder leiding van mevrouw Nel Krauwel, die een boeiende demonstratie van turnen op j hoog niveau gaven op de evenwichts- balk en de ongelijke brug. Verder traden als gasten op enige herentur- i ners van Excelsior, die een reprise j gaven van het op de eigen uitvoering met succes gebrachte taf el springen. I De verdere feestelijkheden in dit Jubileumjaar kan Concordia thans I onbekommerd tegemoet zien, weten- Car •men Een eenheid, die bij het vijftien minuten durende slotnummer, geïn spireerd op de Opera Carmen van Bizet. niet in diezelfde mate aanwe zig was. Hoe knap ook van opzet, het flonkerende, hpt overrompelen de, de in hoog tempo uitgevoerde gecompliceerde bewegingen van de „Aufforderung", werden hier niet geëvenaard, zelfs niettegenstaande het de treffelijk door Carla Zuiderduin ge zongen aria's. Grote bewondering moet men hebben voor het uithoudingsvermo gen van de uitvoerenden, die deze nummers zonder enige aarzeling en practisoh foutloos brachten. Trouwens alle nummers getuigden van een gedegen voorbereiding, zo wel het kleuterdansje de leuke oefe ning „Grootvaders Tijd" en de Tiro- lerdans der jongste adspiranten on der de beproefde en gemoedelijke leiding van de heer Wïethaar. als de bankoefening en het vlotte kast- springen der grotere meisjes, waar voor mej. Van Varick verantwoorde lijk was. Al deze nummers werden door de toeschouwers, getuige het gulle ap plaus, hogelijk gewaardeerd. Toestelturnen Behoudens het hiervoor genoemde kastspringen en trainingsoefeningen voor dames aan de ongelijke brug, heeft Concordia tiet toestelturnen overgelaten aan ^en viertal meisjes uit de KNGV-keurkorpsen, de na tionale kampioene 1968. Margo Klees, haar rivale Ans Heerschop, de jeugdturnster Ansje van Gerwen en RUSSISCHE NEDERLAGEN LYON Zweden bij de heren en West-Duitsland bij de dames heb ben in Lyon de Europese tafelten- nistitels- veroverd. In de finale bij de heren versloegen de Zweden Rus land met 53 en in de dames eind strijd won West-Duitsland met 3—0 van de favoriet geachte Russinnen Het Nederlandse herenteam, dat zyn laatste wedstrijd tegen Luxem burg met 5—0 won. eindigde op de vijftiende plaats. De Nederlandse dames sloten het toernooi af met een 3—1 nederlaag tegen Frankrijk, waardoor zij in de eindrangschik king op de veertiende plaats eindig den. LFC HAD DE BOOG AL ONTSPANNEN (Van onze sportredactie) LEIDEN LFC vond het kenne lijk te warm om in zijn laatste wed strijd in de tweede klasse het „heili ge vuur" nog eens te ontsteken. De kanaries, die vorige week kampioen werden en volgend seizoen hun geluk in de eerste klasse gaan beproeven, speelden tegen RFC een gezapig par tijtje en verloren met 14. Bijzonder fortuinlijk waren de geel zwarten in deze laatste wedstrijd overigens niet. Zowel het eerste als het vierde doelpunt van de Rotter dammers ontstond uit een situatie, die zonder aarzeling het predikaat ..schoolvoorbeeld van buitenspel" mochten worden meegegeven. Daal de eigen grensrechter van de kana ries dat er niet in zag en zijn signaal vlag in de ruststand hield, wees arbi ter Van Boven in beide gevallen naar de middenstip. Toen Gubler in de tweede helft een LFC-doelpunt scoor de en er twee RFC-verdedigers op de doellijn stonden en ze bleven stok stijf staan, zodat iedereen de situatie goed in zich kon opnemen keurde de Haagse fluitist de treffer af we gens buitenspel. Tegen deze arbitrale kijk op de buitenspelregel konden de LFC'ers niet opboksen, al verloren zij onmiddellijk toegege ven de wedstrijd verdiend, want, RFC. dat de puntjes nog wel kon ge bruiken, trok er wel wat harder aan. Kampioen LFC. die zich voor de aan vang van de wedstrijd in alle standen liet fotograferen en van RFC de man een bos anjers kreeg, had de boog al ontspannen en daar hadden de trou we kijkers wel begrip voor Scoreverloop: Drok 01, Ooster wij k (uit penalty wegens hands van Leo de Jong) 0—2. Stek 0—3. rust, Dreef 13, Drok 14. Bij de kanaries stond Leen de Hoed hersteld van zijn blessure weer onder de lat. Het hoogtepunt van Concordia' uitvoering: „Aufforderung zun Tanz". (Foto LD/Holvast) de dat. zij haar publiek niet heeft teleurgesteld. Het leiderskorps, verder nog be staande uit mevr. Van Hei-wijnen er de heer Pannekoek ontvingen even als de muzikale begeleiders, de he ren N. Chris tiaanse (piano) en H Verhoog (viool) uit handen van d< presidente, mevr. J. Kikkert—Van Vliet, een geschenk voor de vele op offeringen. Koersen Alkmaar Dazy H won verrassend ALKMAA9R Dazy H, die zich roor de start door vele capriolen bij zonder onwillig toonde, zorgde in de j Marsprjjs voor een grote surprise. De ie werd (na een eerste valse start) bij het goede vertrek door leerling Suykerbuyk direct, op kop gebracht en zonder ook maar één mispas te maken triomfeerde zy ver- j rassend (w. 30.70, pl. 9.20) in 1.26.1 j km-tijd. Met Erica, die tweede werd, j gevolgd door Brown Bomber, bracht het trio f 1660.10 voor f 1.—. Fraai was de strijd in de interna- I trionale draverij. Bo yvan Quick be dwong lange tijd de aanvallen van zijn tegenstanders. In het laatste rechte eind kwam de Quicksilver- zoon echter „lucht" tekort en moest I zwichten voor de door ir. Oosring ge stuurde Bonaire, die een prima 1.22.5 km-tijd toonde. Xeres, die lang inge- i sloten lag, moest warden teruggeno- j men en buitenom gestuurd en deze j klopte de Boy voor de tweede plaats, j UITSLAGEN Atlas-prijs: 1. Goudvos (S Bij vlagen bijna volmaakt hockey 2. Pabiola Hollo; 3. h-anca Sprookjeshof. Tot. w. 2.1.80 .20. 6.30, kop. 4.50, cov. 11.70 trio 026.50. Venus-prljs: 1. Doornroosje V (P. J de Bruyn(1.25.3): 2 Bring it Again L: 3. Fernanda Hanover. Toto 2.20, pl. 1.30, 1.40, kop. 3 40. cov. 4 50 Jupiter-prijs: 1. Bonaire (ir. J Oosting) (1.22.5); 2. Xeres; 3. Boy van Quick Toto w. 6.pl. 2 10.' 2 50. kop. 12.30. cov. 3.50 MercurlU8-prijs: 1. Egbert (J. Ver- hoeve) (1.26.7): 2. Fullspeed: 3. Furie O. Toto w. 14.80. pl. 3.40. 2. 2.50 kop. 8.50, cov. 5.trio 579.20. Satumus-prijs: 1. Flamingo Six (J Geluk) (1.24.9); 2. ---'-•- - Bonnie Mars. Toto 2.40. 2 70, kop. 4. Mars-priis. Ie afd. 1. Dazv H (A. H. Suykerbuik) (126.1): 2. Erica: 3. ).70. pl. 4.20, kop. 39.10, Total Isator-( BLOEMEND AAL <ANP< Het verjongde Nederlandse dameselftal, dat op 9 maart in Londen in deze sa menstelling debuteerde en na een uitstekende wedstrijd met 01 van Engeland verloor, heeft zaterdag in Bloemendaal het Nederlandse pu bliek laten zien welke mogelijkheden er in deze formatie schuilen. Dat was niet weinig. De Ierse dames mogen dan. wat betreft speelsterkte, niet tot de fine fleur van het internationale dameshockey behoren, het blijft een degelijke ploeg, die tot zaterdag de balans met het Nederlandse dames- hockey in evenwicht had kunnen hou den. Door een overwinning van 41 heeft Nederland in deze negende ont moeting tussen beide landen de weegschaal naar haar kant laten doorslaan. volmaakt dameshockey waarin Riet Kyper. Jeanneke van 't Hek. José Poelmans en doelvrouwe Denny Fre- se-Vorstelman de hoofdrol speelden. Bij rust hadden de Nederlandse dames reeds met 31 de leiding. Het enige Ierse doelpunt werd in de ze vende minuut door Emilv Matehett gescoord. De Nederlandse treffers kwamen van de sticks van Jeanneke van 't Hek in de 18de en 23ste minuut (2—1) en Stans Snuif in de 35ste mi nuut (31). Heieen van Rooy bracht tweeën- I twintig minuten na de hervatting de stand tenslotte op 41. In de tweede helft kwamen de Ier se dames duidelijk conditie tekort. Nederland kwam als volgt in het veld: Denny Frese <Gooische», An neke Staring <BDHC> en Marijke Heieen van Rooy is de Ierse doelvrouw Eileen Mulligan te snel af en scoort het vierde Neder landse doelpunt. Alsbach (Laten). Marjolein Bakke* (HDM), Annetje Braat (Kieviten) en José Poelmans (Rapidity), Wien van der Oord (Quick), Stans Snuif) (Kraaien». Heieen van Rooy (Voor- aaam, Jeanneke van 't Hek <B« Fair) en Riet Kyper Cs Hertogerv- bosch). VOLLEYBAL NEDERLAND BLEEF ONGESLAGEN AUGSBURG (ANP) Nederland dat wijdag reeds zeker was van de prolongatie van de Westeuropese vol- leybaltitel heeft zaterdag in de laat ste wedstrijd tegen Finland een 39 overwinning behaald. De setstanden waa-en 1512, 159. 15—10. West-Duitsland won met 32 van Turkije en Italië met 31 van Bel gië. De eindstand in de finalegroep werd hierdoor: gesp. gew. vea-1 setgem. Nederland 5 5 0 152 Italië 5 3 2 10—0 België 5 3 2 11—11 Finland 5 2 3 1810 W.-Duitsl. 5 2 3 913 Turkije 5 0 5 5—15 Tot de beste speler van de ploe gen. die deelnamen aan de finale- groep. werd door een internationale jury Jorma. Kuuringen van het ver rassend voor de dag gekomen Fin land uitgeroepen Koersen Dniiuligl en Alkmaar ('Eigen berichtgeving» WASSENAAR Voor Anton, die zaterdag in de internationale dra verij 40 -meter aan de koppaarden moest geven, bleek de taak te zwaar. In het laatste rechte eind lanceerde de ruin zijn slotaanval, maar fouten maakten hem kanslooa. Na. een ener verend eindfeevecht tussen vier paar den triomfeerde Zilver Kid (Huiherti jr.) met gering verschil op Christiaan de Wet, Alchimist en Cherie Spencer in 1.22.4 km-tijd. In het sprintnummer over 1600 me ter was A aid Harmsen met Esmeraud de pechvogel. Na een langdurig duel met de door Matrijs Lange gestuurde Dyveke D, viel Esmeraud, die een ge ring voordeel had in galop en sprong door het stek, zodat Dyveke D de eerste prijs in de wacht sleepte. De vijfjrige Hairos El-zoon Eland won in handen van Jan van Dooye- weerd voor de vijfde aohtereenvol- keer. Eigenaar Schaart werd met Fu- schia. een prima tweede vóór Deli'la Reg in a 8 70. trio 2 10. 2.H). gek 4.70. 917.90. Vincennesprijs: 1. Goodwill (R. Q J. v. d. Lubbe) (1.1.28); 2 Elleke Our Bonni; 3. Gay Rodney. Tot. w. 1,90. pl. 1.20, cov 5.10. Cagnes Sur Merprljs: 1 Eland (J v. Dooijeweerd (1.25): 2. Fuschia: 3 Dallla Reglna. Tot., w. 1.20, 1.20, 2.70 gek. 8.—, cov. 12.10, trio 107.30 Oaenprijs: 1. Zilverkid (J. Hulbert* Ir.) (1.22.4); 2. Christiaan de Wet; 3. Alchimist. Tot w. 7.60, 2 70 3 70 2.50. gek. 10.- cov 13.60. Complegneprijs: 1. Emma Quichott» (M. L. v. d. Togt) (1.25): 2. Ernie Rita; 3. Everpriee. Tot.: w. 1.60 pl. 1.30, 1.50, 2.10, gek. 310. oov. 3.70. 32.8" Clairefontalneprljs: 1. Felix (M L. v. d Togt (1.23.9). 2 Clara Williams; 3 C. Damascus B. Tot.: w. 1.70, 1.20, 1 10, 1.80. gek.. 2.70, cov. 2.20. Capellenprijs: 1. Dykeke D (M. Lange) (1.20.8): 2. Entry Volann; 3 Zany. Tot.: w. 6.--, pl. 2.10, 1.70, 1.90. gek. 3.40. cov. 2.90. Vichyprijs: 1. Benjamin <R Q J. GVAV-Volendam 1 DWS-Feijenoord Sittardia-DOS ■I 1 MVV-Telstar '■I 1 Twente-Go Ahead jfj|; PSV-ADO 1 1 Xerx./DHC-Fort, '54 1 SpaiTa-NAC «1 1 NEC-Ajax 1 AZ '67-Den Bosch 1 1 Elinkwijk-Cambuur Herm. DVS-Wagen. i Baronie-Helm. Sport OOK GREENE 100 METER IN 10 RONI) LAWRENCE (ANP) Bij wed strijden in Lawrence, in de Ameri kaanse staat Kansas, heeft Charli» Greene de 100 meter gewonnen in de wereldrecordtijd van 10,0 secon den Acht atleten, van wie de Zuid- afrikaanse Engelsman Paul Nash twee keer. hebben de 100 meter al eerder, onder de vereiste omstandig heden, in tien seconden gelopen. Na zijn recordloop was Greene zelf het meest verbaasd: „Ik wist dat ite goed in vorm was. maar dat ik deze tijd nu al zou lopen, had lk nog niet verwacht. Ik kan nu met ver trouwen denken aan de Olympisch» Spelen. Ik hoop op een gouden me daille op de 100 meter of de 4 x 100 meter. Maar als ik de kans krijg op beide nummers dan zal ik die zeker grijpen". Greene heeft zich vanaf het be- ,n met wereldrecordhouder ver springen Ralph Boston gedis- tancieerd van de actie die in som mige Amerikaanse negerkringen woidt gevoerd om de Spelen van Mexico Stad te boycotten. ROEIEN Telegraaf-beker weer voor Droog y. d. Lubben) (1.26.4 3. Eros Hollandia Pl f223.465.50. Eerste prijs: 137 670 gulden. Tweede prijs: 75 093 gulden. Derde prijs: 37.547 gulden. Er hadden rich zondagavond i uur reeds dertig deelnemers met i tien goed voorspelde uitslagen meld. '"niiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiilillliiliiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiii li"" CHARLEROI (ANP) Rtk van Looy heeft dan eindelijk de Waal se Pijl gewonnen. Sinds de nu 34- jarige wielerkeizer in 1954 als jong professional op de Belgische we gen debuteerde, won hij alle klas siekers een of meerdere malen. I'arijs-Tours, Parijs-Roubaix, Luik- Bastenaken-Luik, Milaan-San Re- mo, de Ronde van Lombardije, de Ronde van Vlaanderen; hij heeft ze alle een keer gewonnen. Al leen „De Waalse Pijl" ontbrak nog aan zijn Palmares, maar daar heeft hij dan zondag wijziging in ge bracht. Niemand dacht vlak voor de start van de „Pijl" eigenlijk aan Van Looy. Hij had dan vorig jaar nog wel Parijs-Tours als eerste beëin digd, maar in zijn „nadagen" zou de grote maestro, op een zwaar parcours als dit zo waren de voorspellingen geen enkele kans krijgen. Tegen coryfeën als Felice Gimondi, Jan Janssen en de Bel gische „ontdekking" Wilfried Da vid. Men verwachtte op deze snik hete zondag harde strijd. Ed dy Merckx, triomfator in Parijs- Roubaix moest verstek laten gaan Rik van Looy wegens maagklachten. Nog voor de diagnose was gesteld, besliste Ed dy in overleg met zyn Italiaanse stalbaas, dat h ijniet zou deelne men aan deze lastige klassieker. Zijn tegenstrevers hoorden de mede deling grijnzend aan en stortten zich al meteen na de start in een zonnig Luik in de strijd. Nijdige klimmetjes. plakkerig smeltend as falt en een drukkende atmosfeer konden het vuur van Jose Samyn, Rok van Looy, Jan Janssen en een felle Post niet blussen. Steeds maar weer waren het deze renners, die met demarrages het peloton aan stukken scheurden en velen ontredderd in de bezem wa gen deden stappen Ook Eddy Beu - gels en Wim Schepers waren in den beginne vrij actief. Toen zich bij de beruchte „Muur van Thuin" op 17 kilometer van de finish dan eindelijk een kopgroepje van negen dapperen had gevormd (Rik van Looy, José Samyn, Jos Huysmans, Jan Janssen, Felice Gimondi. To- massa de Pra. Peter Post, Ward Weckx en Remi van Vrekom) leek de strijd in een sprint beslist te moeten worden. Maar juist de man. die in de laatste j meters nog altijd een fel eind- j schot bezit, zette toen de beslissen de aanval in. Van Looy demarreer de. In geen tijd lag het groepje op de van hitte zinderende helling in stukken en brokken uit el kaar. Post, vorig jaar nog achter Merckx tweede in deze klassieker, moest afhaken. Druipend van het zweet volgden de Italiaanse sprin ter De Pra en de Belg Weckx het slechte voorbeeld van de Amstel- veense zesdaagsenkoning. Ook Samyn raakte op de steile hel ling even los, maar met een gewel dige krachtsinspanning wist hjj toch weer bij te komen. Het lever de hem een tweede plaats op, want toen ook de overigen de onstuit bare Van Looy moesten laten gaan, bleef de 22-jarige Fransman waar hij was: aan het achterwiel van Van Looy. In de sprint in het mijnstadje Marcinelle kreeg de jonge Fransman echter geen schijn van kans tegen de voluit spurtende Van Looy, die juichend en mei een voorsprong van zeker tien meter over de eindstreep ging. De uitslag luidt: 1. Rik van Looy (Belg.) 6 uur en 21 min., 2. José Samyn (Fr.) op 10 meter. 3. Jan Janssen (Ned.) op 1.10, 4. Felice Gimondi (It.) z.t„ 5. Jos Huysmans (Belg.) z.t., 6. Vic van Schol (Belg.) z.t., 7. Willy van Vreeko m(Belg.) z.t., 8. Her man van Springel (Belg.) z.t., 9. Waller Godefroot (Belg.) op 1.15, 10. Willy Vannesle (Belg.) i.t., 23. Peter Post op 3.00. Harry Droog AMSTERDAM (ANP) Proteus- sculler Harry Droog is zondag voor de derde achtereenvolgende maal winnaar geworden van de lange af- standskifwedstrijd op de Amstel om de Telegraafbeker. De Delftse stu dent legde de 7500 meter van „oos- termecr" tot het clubgebouw van ..De Hoop" af in 29 min. 1 sec Twee van de 42 declnemeis aan de wedstrijd hadden last van .de drukkende hitte en moesten de strijd staken. Bij de dames, die 4 kilometer roei den. ging de strijd tussen de grote rivalen van DDS. Toos van de Ende en Truus Bauer. Na felle strijd wist Toos van de Ende haar clubgenote te verslaan, De uitslagen luiden: Heren: 1. Droog Proteus29.01.0, 2, Van Dis (Willem 3) 29.33.6, 3. Veenemans <Ne- reus> 20,36.2. Dames (4 km): 1. Tiuus van de Ende «DDS> 16.52.6. 2. Truus Bauer (DDS) 16.57 1. 3. Ter Braak «.De Laak) 17.43.6.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7