Katwijkse f. 50.000 kapitein moe borgsom s tor ter emeester Gallas Burg opent „De Houtkamp" DS. WILSON GESTES WAPENS UIT Dit weekeinde in Leiden Landdagen var Ned. Rotary CHINA VOOR VS-NEGERS Vier gebroken benei bij straatongevallen Kustvaarder „Spes onder commando van eerste stuurman van Stettin naar IJmuiden Vreugde in Leiderdorp Mevr. C. van der Plas- van Gij zen: Eerste opwelling ons huis te verkopen Vijf liasjiesj-rokers in Leiden aangehouden TIJDELIJK UNIEKE AANBIEDING Sjanghai LETDSCH DAGBLAD MAANDAG 22 APRIL 196 5 LEIDEN Gestoken in inlossing van een belofte, die nieuwe uniformen maakten de senioren van K. en G. zater dagmiddag een mars door de Leidse binnenstad. Het was de Versnaperingen en fruit op 30 april De Leidse Oranje-Vereniging heeft een aardig Initiatief genomen. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin zal op 30 april aan een groot aantal bejaarden, ver pleegden en kinderen (plm. 400) een attentie worden uitgereikt in de vorm van fruit, dan wel versnape ringen. K. en G.'s voorzitter J. Ijzer- man onlangs heeft gedaan uit In de zaterdag in Rotterdam voort gezette landdagen van de Nederland se Rotaryclubs werd achtereenvol gens het woord gevoerd door Ri chard Evans, als vertegenwoordiger van de president van Rotary Inter national; door ds. H. J. Kater uit Amsterdam en door prof. Lievegoed, waarbij het thema luidde „Het ge sprek." De verdere omlijsting werd gevormd door de vertoning van de film „Nederlandse luchten," een re cital van de Rotterdamse pianist Bram Boelee en het optreden van de Marinierskapel. erkentelijkheid voor de gift van de directie van Stokker- mans Chroomindustrie N.V. ter gelegenheid van de opening van haar nieuwe bedrijf aan de Rooseveltstraat. Het korps trok van de Doelenkazerne via de Prinsessekade en de Oude Vest naar het St. Antonius Clubhuis, waar een serenade werd gebracht aan de jubile rende gymnastiekvereniging DOS. Vervolgens marcheerde K. en G. via de Haarlemmer straat en de Herengracht naar de zeeheldenbuurt. Op de foto K. en G. op mars. (Foto LDHolvast) HONGKONG (AP) De „Hong Kong Star" schrijft dat China de militante negergroepen in de Verenig de Staten via sluikwegen door La tijns-Amerika van wapens voor ziet. Het blad, dat schrijft zijn in lichtingen uit China ontvangen te hebben, zegt, dat Mao pas zijn op roep voor een negerrevolutie ter om verwerping van de Amerikaanse re gering in zee heeft doen gaan toen hij wist dat de sluikweg werkte. De communistisch-Chinese ambas sadeur in Cairo, aldus het blad. is door Mao aangewezen voor het leg gen van contacten tussen Peking en j de militante negergroepen in Ameri- I ka. De Amerikaanse negers en hun contacten in Latijns-Amerika en Cai ro zijn van speciale radio-apparatuur voorzien om Pekings revolutionaire instructies aan de militante negerlei - ders te kunnen doorgeven. LEIDEN Vier personen moesten in het afgelopen weekeinde als ge volg van straatongevallen met een gebroken been naar het ziekenhuis worden vervoerd. -£• Een 63-jarige voetgangster uit Leiden kwam zaterdagmiddag om streeks half vier op de Lage Rijndijk zo ongelukkig te struikelen dat zij haar rechteronderbeen brak en bo vendien een bloeduitstorting aan het linkerbeen kreeg. De EHD bracht haar naar het Academisch Zieken- In hetzelfde ziekenhuis werd 's-avonds omstreeks twaalf uur een 19-jarige bromfietser uit Lisse opge nomen. die zijn linkeronderbeen had gebroken bij een verkeersongeval op de hoek van de Sophiastraat en de Maresingel. De bromfietser werd aangereden door een personenauto, Gistermiddag omstreeks kwj over vijf was het een 67-jarige L denaar, die zijn linkeronderbeen bi bij een aanrijding op de Lage Rij dijk nabij de Schrijversbrug. Als fit ser kwam hij op dit kruispunt in sing met een auto. Ook hij werd do de EHD naar het Academisch Zi i kenhuis overgebracht. -fr Op de Voorschoterweg, tjvot hoogte van de Rooseveltstraat, br jei gisteravond omstreeks acht uur ncj 16-jarige Haagse bromfietser zijn li ,e keronderbeen, toen hij werd aangaf reden door een personenauto. Het o jSj geluk ontstond doordat de van Rooseveltstraat komende Hagena n zonder op het verkeer te letten Voorschoterweg opreed. De jongen m, werd eveneens door de EHD na ,n het Academisch Ziekenhuis vervoe 0O KATWIJK AAN ZEE (Eigen berichtgeving) De kust vaarder „Spes", eigendom van de Rotterdamse rederij „Spes Nostra", wordt in de loop van de avond in IJmuiden verwacht. Zonder de Katwijkse kapitein Klaas van der Plas (39)! Het schip is zaterdagmorgen vroeg uit de Poolse haven Stettin ver trokken, nadat het daar anderhalve dag was vastgehouden in verband met moeilijkheden tussen de kapitein en de Poolse havenautoriteiten. Reder W. in 't Veld, de eigenaar van de „Spes", ontving van zijn Poolse agent, het staatsbedrijf Marska Agencia. bericht, dat de Poolse autoriteiten kapitein Van der Plas zullen vrijlaten, wanneer een borgsom van 15.000 dollar (ruim 50.000,-) wordt gestort. Reder In 't Veld. die voortdurend met de echtgenote van de kapitein, mevr. C. van der Pias-van Gijzen, over de aanhouding in contact staat, heeft haar dit gisteren direct mede gedeeld. De eerste opwelling van me vrouw Van der Plas, die aan de Prinses Marijkelaan in Katwijk aan Zee woont, was: „Al moet ik ons huis verkopen om dit enorme bedrag bij elkaar te krijgen, dan zal ik het nog doen. Want wat heb ik aan een huls of geld als ik mijn man moet missen". Opwelling De uit Maassluis afkomstige me vrouw Van der Plas, waarmede wij vanmorgen een gesprek hadden, ver telde verder, dat men in een eerste Met fiets tegen autoportier LEIDEN Een 49-jarige inwoon ster van Leiden is zaterdagochtend omstreeks half elf in de Oosterkerk straat met haar fiets gevallen, toen zij tegen het linkerportier van een stilstaande auto opreed. Zij kreeg een hersenschudding en moest door de EHD naar het Academisch Zieken huis worden overgebracht. opwelling wel eens wat zegt. Er is inderdaad een zeer intensief overleg met de heer W. in 't Veld. „Van morgen nog heb ik een telefonisch gesprek van meer dan een kwartier met hem gehad. Al het mogelijke zal worden gedaan om mijn man vrij te krijgen". „U moet echter niet denken, dat we geld hebben", zei de kapiteins vrouw. „Op het huis rust zelfs nog een hypotheek. Ik kan wel heel ge makkelijk zeggen, dat ik het verkoop, maar dan zal ik eerst toch nog de toestemming van mijn man moeten hebben en als het zou gebeuren, dan wil ik me toch eerst uitvoerig laten voorlichten door deskundige advi seurs. In de eerste plaats is het na tuurlijk een zaak voor de reder bij wie mijn man van 6 juni 1956 in dienst is. dus twaalf jaar. Al die tijd heeft hij gevaren op de „Spes". Verschrikkelijk Mevrouw Van der Plas: „Verschrik kelijk die onzekerheid. Vorig jaar, toen mijn echtgenoot ook in Polen werd vastgehouden, heeft het drie weken geduurd voor ik iets van hem hoorde. Als zeemansvrouw ben je wel wat gewend, maar deze spanning is ondragelijk". ,,'k Heb de vorige keer tegen mijn man gezegd: Het is zo geen leven. Je moet maar een ander schip nemen," vervolgde ze. „Toen hij de zaak ech ter had uitgelegd en met klem had betoogd, dat er niets meer aan de hand was, zodat hij gerust op Polen kon blijven varen, heb ik er in toe gestemd. De reder heeft hem ook een ander schip aangeboden. M'n echtge noot wilde er niets van weten. Be grijpelijk. want de „Spes" maakt weekreisjes naar Polen en terug om er ladingen kalk te halen, die dan in IJmuiden worden gelost. De andere schepen van de rederij blijven een jaar weg. M'n man vaart nu acht jaar op Polen. Hij maakt 40 tot 45 reizen per jaar, maar is elke week thuis". Tijdens ons gesprek stond de tele foon roodgloeiend. „Je wordt er ra zend van", zei mevrouw Van der Plas. „Ik kan niets nieuws vertel len. Wat ik weet weten de mensen die mü opbellen ook uit de krant en van de radio. Laten we maar ho pen, dat er gauw een regeling kan worden getroffen, zo dat Klaas spoe dig thuis komt". Op deze thuisreis staat de „Spes" onder commandp van de eerste stuurman. Vorig jaar betaalde reder In 't Veld ook al eens een borgsom aan de Poolse autoriteiten om één zijn mensen vrij te krijgen. Het be trof toen de eerste stuurman Van den Berg, die samen met kapitein Van der Plas om nog steeds onduidelijke redenen was gearresteerd. Kapitein Van der Plas moest In 1967 drie maanden in de gevangenis van Stettin bltfven, waarin hij ook nu weer vertoeft. Reden onbekend Reder W. in 't Veld wist vanmor gen nog niet wat de reden van de insluiting van kap>tein Van der Plas was. Hij werd vrijdagmiddag van boord gehaald. Tegen de avond kwa men politieautoriteiten de zes overi ge bemanningsleden aan boord van de „Spes" vertellen, dat het schip kon vertrekken, maar dat de kapitein niet mee mocht. „dankbaarheidsinsigne". De Hoofd- kwartiercommassaris, dr. J. Jongbloed bood namens het Nationale Hoofd kwartier een portret van Baden Po well aan. Commissaris A. Duindam van de Katholieke Verkenners in het district Leiden bood het bedrag aan dat door de katholieke verkenners bijeen was gewerkt te weten de prach tige som van f 2.245, De burgemeester van Leider dorp, mr. R. M. Gallas, opent het padvindersclubhuis „De Hout kamp". (Foto LD/Holvast) de leiders niet alleen de lichamelijk gehandicapte jongen vormen tot een goede volwassene, maar tevens een ongekend optimisme bezitten. Vorig jaar keek men tegen een schuld van f 80.000 aan. Het geld is bijna bijeen, door middel van bruiloften en par tijen en grotere acties. M'Hala 1 Commissaris D. van Rije, districts- Panzi betekent „Hij, die liggende commissaris der N.P.V. Rijnland, i schiet". De Postgroep gaat recht op j dankte de werkers achter de scher- haar doel af, is het niet lopende, dan Jacobsstaf Troepbuis voor gehandicapte padvinders Met een forse trek aan de koperen bel van ,De Houtkamp" opende de burgemeester van Leiderdorp, mr. R. M. Gallas, zaterdagmiddag symbo lisch het troephuis van de M'Hala Panzi Postgroep, de B.E.-groep voor Zuid-Holland. Voor deze handeling plaats vond had reeds een aantal sprekers woorden van lof en waardering geuit. De heer A. Dupon uit Den Haag, voorzitter van het Stichtingsbestuur van de Post groep, gaf een overzicht van de groei. hM^wfde6 gemeente VoSrMhoten" die st® padvindersonderscheiding voor J,sz commissaris öer Koningin in in 19«0 een plaatsje reserveerde voor jlelders °P districtsniveau. Zuid-Holland, jarenlang zelf padvin- het houten noodgebouw. Voorschotens Burgemeester Gallas was blij. datdersleider van een gehandicapte gemeente-secretaris ontving uit han- in het toekomstige mooiste deel van I groep, zal op 20 mei een officieel be den van de voorzitter het door het Leiderdorp plaats gevonden is voor zoek brengen aan het nieuwe troep- Nationaal Hoofdkwartier verstrekte deze postgroep. Een groep, waarvan 1 hula. LEIDEN Vijf Leidse jongelui van om en nabij de twintig jaar zijn zaterdagmiddag door de politie van Leiden aange houden terzake van overtreding van de opiumwet. De jonge lui, onder wie een meisje, werden betrapt op het roken van sigaretten, waarin een hoeveelheid hasjiesj was verwerkt. Het vijftal, dat in het bureau van politie in Leiden is inge sloten, zal voor de officier van justitie in Den Haag worden geleid. eci Ier De Polen zouden er bij hebben j zegd, dat het zeker nog een w zou kunnen duren voor de kapil zijn schip weer kon betreden. Gisteren ontving men in Rotterd J het bericht, dat de heer Van der I zou worden vrijgelaten wanneer j borgsom van 15.000 dollar zou wor betaald. j Des heer W. in 't Veld. de Rol1[)io damse reder van de Spes, is gej viseerd het gevraagde bedrag niettst( betalen. Hij verkeert voortdurend ls overleg met ambtenaren van Departement van Buitenlandse I ken. De eigenaar: „Het bedrag is veel te hoog In Ajperika vragen u voor een driedubbele moorden niet meer dan tienduizend dollar. Poolse eis lijkt op je reinste makerjj. 'iL Officiële Poolse mededelingen, werd hedenmiddag uit Stettin rioht, spreken over het vertrek ue de „Spes" zonder dat de no< formaliteiten waren vervuld. Er 2 ne] den ook onregelmatigheden zijn aj getroffen in de stukken van de manning en de gezagvoerderspal J" ren van kapitein Van der Plas a )n den hebben ontbroken. Volgens de havenautoriteiten Stettin hadden de kapitein en vijf den van zijn bemanning bovend onder drankinvloed gevaren. bet (jr BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Antoinette Claslena Maria, d. v. L. C M. Zwetsloot en M. J. J. Lourier; Rai- raundus Antonius Johannes, z. v. A. J. Reijmers en R. de Roos; Willem, z. v. W.'Mink en J. Kooien; Ronald, z. v. J. Beekman en C. L. Gouwentak; Wil lem Johannes, z. v. W. J. Sienot en L. Hanselaar; Linda, d. v. C. J. M. van der Vlugt en H. M. Duwel; Düsanka. d. v. J. PaJcin en J. Dirkse; Kornelis Jurrien z. v. K. H. Pentlnga en B. C. M. Scheffer; Edwin. z. v. E. Gi ed en H. J. Dolieslager; Richard, z. v. K. W. Lagerwey en M. C. Zuiderduin; Ma ria. d. v. A. J. van Leeuwen en A. A van Eeden; Helena, d. v. J. van Duijn ea D Knetsch; Maria Anna Hendrika, d. v. C. A. W. Scholtes en G. M. Blom. OVERLEDEN J. H. W. den Duik, 75 jr., echtg. Holtrust; H. van Duijvenvoorde, 51 jr.. echtg. v. C. de Mooij: M. M. Morsch, 81 jr., vr.; C. W. Juffermans, 65 jr., man; W. M. Oudsen, 35 jr., vr.; L. G. p. van Hameren, 20 jr., man; P. S. A- nes, 46 Jr., man; J. van Es, 74 Jr.. man; J. Lancel, 69 Jr., man. Marktberichten LEIDEN. 22 apr. Coop. Gr g - en Fruitveiling: Per 100 kg. And 34-63. Snijbonen 2.60-4.70, Stambe 20. Prei 14-31. Rabarber 32-52, I 12-25, Komkommers 16-6f maten A 14.7015.10, B 18.50, C 13 14.40, CC 13.10-13.50. Uien Midde 9-13, Witlof 65-1.20, per 100 sta M, Bloemkool A 1.13-129. B 68-94, C c Sla A 14-22, Raapstelen 8-12, Raticr 13-38, per 100 bos. BARN E VELD, 22 apr. Coop, luwse Eierveiling: Aanvoer 239 stuks, stemming vlot. Prijzen (in I 100 stuks): eiren van: 52/53 gr. 10 10.40. 56/57 gr. 12.00-12.11, 60/61 13.11-13.40, 64/65 gr. 13.34-14.52 ROTTERDAM, 22 apr. Veemai invoer totaal 1838, slachtrundi 1366, varkens 472, Prijzen slacht! deren extra kwal. 480-510, le kwal. 4 455, 2e kwal. 380-405, 3e kwal. I 380. stieren 204-207, 200-202, 195- stieren (alle kwal.) 410-460. worsti en 335-360, slachtzeugen 160-170, re varkens 180-190, Marfctoverzicht: runderen aanvoer groter, handel prijzen als vorige week, varkens mer, kalm, iets lager. BARN E VELD, 22 apr. Vette vermarkt: Aanvoer 640 stuks, ha vlug, Prijzen: le kwal. 3.80-4.10; kwal. 3.50-3.70; 3e kwal. 3.30-3.50. KATWIJK AAN DEN RIJN, 20 i Groenteveiling: Waspeen (per kh Al 11,00-14,10; A2 2,60-7,40; BI 14 16.80; B2 2,10-3,20; Cl 5,10-5,80; 3,10-5,20; radijs (per bos) 28. Aam waspeen 200.000 kg. waarvan 100.0 kg voor export werd verkocht. RIJNSBURG, 2 apr. Bloemt, veiling Flora: Am. Anjers, Keef ere 3CI 31. Farah Diba 20-32, Esperance 20 Dusty Sim 20-31, Witte Sim 20-35, E Jiiti Sim 18-29, Rose Sim 19-29, Crawly :JJ"! 18-27. Arthur Sim 15-25. G. J. a *chi 18-27, Anthurium 100-200, Gerbera l< 33, Irissen 8-15, Rozen: Baccart 33. Carol 3-10, alles per stuk. OK deeën 100-175 per kelk, Tulpen, S« *dvi Harmony 130-160, Pink Attraction t 110, Aladdin 100-125, Lustige Witwe 65, Edith Eddy 35-60, Kansas 85-1 v. d. Eerde 50-75, Bing Crosby 80-1 Bellona 50-80, Apeldoorn 50-75, ford 50-75, Gudo Shinck Freesia's. Golden Yellow 35-50, 1 M Swan 30-65, Ballerina 100-135, M tij na 175-200, Hyacinten 35-50 alles tijd bos. Anemonen 350-650, Narcissen'! Jjo wer Record 100-210, Carlton 100^Jj|" Golden Harvest 80-190 per 100. Pc men en in het bijzonder vaandrig T. van Keppel uit Wassenaar. Na een lange staat van dienst is hij sedert de oprichting van de Postgroep de penningmeester. Namens het Hoofd kwartier verleende de commissaris hem de zilveren Jacobsstaf, de hoog liggende, maar het doel wordt steeds bereikt. Namens het gemeentebestuur bood Mr. Gallas een kookplaat aan. Het was een feestelijke en zonnige opening van het nieuwe troephuis voor gehandicapte padvinders van de provincie Zuid-Holland. Mr. J. Klaas- Diaprojector compleet met projectietafel en scherm, totaal slechts f 149,75 FOTO-CINE N. v. d. Horst DOEZASTRAAT 22—24 - TEL. (01710) 24702, LEIDEN CHINEES RESTAURANT vraagt voor spoedige indiensttreding een serveerster leerling serveerster Zojuist gearriveerd uit Texas, U.S.A., het Wilde Westen Slechts één avond in Leiden DINSDAG 23 APRIL, 8 uurnJ o.l.v. Ev. Johan Maasbach. EVANGELIECENTRUM, Zijlsingel 2. Onderwerp Is er nog antwoord op de problemen van deze wereld TOEGANG VRIJ. IEDER WELK" Woensdagmiddag 3 uur KINDERD1ENST. Vertoning van kleurendia's met geluld.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 18