freer uitingsmogelijkheden oor de Russische burgers 15 Alshetuomde goede, pure tabak gaat (Hoe minder gesaust, hoe liever...) J och grenzen enger lan ivij die kennen Wei: DOS-ESTAFETTE )AG 22 APRIL 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 ADVERTENTIE (Van onze bijzondere medewerker) t stellen ons een communistische staat ongeveer zó voor: peer dan één partij, af en toe arrestaties op grond van voor jnbegrypelyke, zo niet onaanvaardbare redenen, de burger Iniets in te brengen en hij zal ook niets durven inbren- ir dat beeld is achterhaald. Het is wel zo geweest, in de an Stalin. En er zijn veel engere grenzen, ook nu nog, Ie vrijheden der Russen dan aan de onze. Maar binnen het inde systeem zijn er in de loop van de laatste jaren ge- - g veel mogelijkheden gekomen voor de burgers om zich te is het niet eenvoudig de om an die nieuwe mogelijkheden stellen. De mensen zyn er over aan de praat te krij- Wissen wuiven heel gemakkelijk leden weg „nu is 't anders" eigenen zich even gemakkelijk comst toe: „Binnenkort zal 't -!Ün". Ze z(jn gewend minder -^ge dingen uit het verleden te zijn misschien nog al- beetje bevreesd om zich erg blij te tonen met de jen die zij allengs hebben ver- Het zou weer kunnen worden nen. zeker is, dat in het proces alisering, dat door Chroesj- s begonnen, de kranten een be_ Jee rol hebben gespeeld, al hou- zlj zich aan spelregels die s moeilijk te doorgronden zijn. verschil NARroeg aan Zjoekow, de co- over buitenlandse politiek Prawda, die mij werd be- n als de grote dogmaticus on- E Journalisten, waarom er altijd gerefereerd aan „het twintig- tij congres" en niet aan de Li edevoering van Chroesjtsjow, ngrijkste gebeurtenis van dat Wij kennen, zei hij geen Chroesjtsjow. Dit is de tijd I Al communistische Party. Als de L,vl 'aar eerste secretaris kiest, is belangrijk man. Maar £l«j tsjow is nu net zo belangrijk p|II ?re burger die gepensioneerd neemt diezelfde Zjoekow, een dei bouwde vijftiger met een vier- jaicht en een wat autoritaire van spreken, actief deel aan issies die op het ogenblik aan estra^ Zjjn OVer de democratie bin- partij en met name over de en ptifoordelijkheid van de afge- tegenover de kiezer. Hij "ir in zijn functie van lid van trale revisie-comité, een com- lie alle voorgestelde verande- de partij onderzoekt en die PY li11' sa,rven met het hoogste be- illege, het centrale comité. En irteffl1^ hij, zoals alle afgevaardig- nmaal per maand naar zijn riet om met zijn kiezers te En de krant waarvoor hij geeft uitvoerige verslagen van eussies die zich binnen de fspelen en publiceert boven- jracht ii flink deel van de duizend van lezers, die er per dag lenkomen. jaar t1< 9-1, na and ,j1] -iii1': ■i c-i-uou lonlijl ïting gd t« 196» 1 (ou en China ilste discussies schijnen zich is niet af te spelen rondom ïlandse politiek. Want op de hij net zo scherp tegen zijn zou kunnen schrijven als eeld James Reston en Walter tegen het beleid van presi- inson, zegt Zjoekow fijntjes: net zo tegen de Amerikaanse in Vietnam als Reston en n. Ik heb geen reden de bui- politiek van de Sow- te bekritiseren. Ons gezag in ld neemt voortdurend toe en eind van de oorlog hebben lens Russische soldaten ver- inicrisis om Cuba dan? geen fout. De Amerikanen plan Cuba aan te vallen hebben wij toen voorkomen, beter om twee keer raket en weer te varen dan de lelijkheid van een land ver gaan. toenemende verwijdering tot he bn? teen verwijdering tot China is een vriend van ons en legi altijd blijven. Alleen de lei- li troep handelt niet inover- vt «ning met de goede verhou- tussen communistische lan- lar wij nemen aan, dat het volk zelf orde op zaken kan Brieven van lezers Overigens blijkt de buitenlandse politiek de lezers wel bezig te hou den. Want Zjoekows collega bij" het regeringsblad Izwestia. Wikonti Mat- wejew, vertelt dat het nagezins- en morele kwesties het tweede onderwerp is waarover lezers schrij ven in de 2000 brieven die zijn krant per dag ontvangt. Die lezersbrieven spelen duidelijk in het Sowjetrussische stelsel een grote informatieve rol voor de lei dende groepen om zich een beeld te vormen van de gedachten die on der het volk leven. Bij ons. met ons veel rijker geschakeerde partij - leven, met zoveel meer verschillen de opinies in kranten en tijdschriften wördt kennelijk een veel groter deel van wat het publiek gezegd wil heb ben, al neergeschreven. Maar in de Sowjet-Unie schrijft de lezer het zelf. Matwejew lijkt zich meer bewust van het eigen aandeel dat de kran ten In openbare discussies hebben. Evenmin als bij zijn collega van de Prawda wordt overigens wat hij schrijft op andere wijze gecontro leerd dan dat bij Westerse journa listen gebeurt: de beoordeling ge schiedt uitsluitend op de krant zelf, door de hoofdredacteur en eventueel door een redactieraad. Hij zegt, op mijn vraag of kran ten pas beginnen te kritiseren na dat een partij- of regeringsorgaan hun daarin is voorgegaan zoals na het aftreden van Chroesj tsjow dat er wel degelijk van tevoren in de kranten kritiek is ge weest. Op de te grote administratie ve greep van de regering op het land, op bepaalde hervormingen, met name in de landbouw. Maar de be slissing over de val van Chroesjtsjow is overgelaten aan het centrale co mité van de partij. Toch is het wel voorgekomen, dat door de kritiek onder andere van kranten, een mi nister tot heengaan is gedwongen. „Wij kunnen schrijven dat een mi nister incompetent i6". In beroep En is hij voor zijn functie niet sterk afhankelijk van de overheden waai-van Izwestia het orgaan is? Ik heb de indruk, zegt hij, dat ik minder afhankelijk ben dan journa listen in het Westen. Als ik zou wor den ontslagen, zou ik bij de regering en partij in beroep kunnen komen. Westerse journalisten zijn meer af hankelijk van de uitgever of de ei genaar van hun krant. Vijftienhonderd kilometer naar 't zuiden zit Wielik Armenakowitsj Za- karian in zijn hoofdredacteurskamer aan een van de hoofdstraten van het Armeense stadje Echmiadzin. De dikke, goedlachse communist met zijn pikzwarte haardos staat aan het hoofd van zes journalisten die sa men (in het Armeens) drie keer in de week de weg naar het communis me maken. Oplage 8000, omvang vier pagina's op half krantenfor maat. in vlakdruk gedrukt. De helft van de kosten word! betaald door de staat de andere helft door de le zers. „De Weg" houdt zich vrijwel uitsluitend bezig met plaatselijk en landbouwnleuws. Maar, zegt Zakarian, de mensen zijn de laatste tijd meer dan vroeger in culturele zaken geïnteresseerd en hij laat een artikel zien over Bert- hold Brecht. Overigens is deze hoofd redacteur zich ervan bewust dat zijn abonnees naast zijn krant ook de republikeinse (Armeense) krant of een nationale lezen. En hoeveel brieven krijgt hij? Toch nog 150 per maand. Heeft hij door kritiek op een func tionaris wel eens invloed uitgeoefend op de gang van zaken bij het be stuur? Jazeker, nog niet zo heel lang ge leden heeft hij op grond van klach ten tegen het hoofd van een winkel die zich onaangenaam tegenover klanten gedroeg, een campagne ge voerd, die uiteindelijk tot overplaat sing van deze man heeft geleid. Nationaal Instituut Terug In Moskou spreek ik, een paar dagen later, met de man die een blad leidt dat binnen de grenzen van Sowjetrussische recht en ge bruiken het verst gaat in kritiek en ironie: hoofdredacteur Simjonow van het weekblad Krokodil. Hij is een kleine beweeglijke man met een wat Indiaans gezicht: hij blijkt een vertegenwoordiger te zijn van het kleine volk der Kalmukken. Als weeskind is hij op de zetterij geko men en negen jaar geleden benoem de het centrale comité van de com munistische partij hem in deze func tie. Want Krokodil is een van de ve le uitgaven van het Prawda-concern. Toen hij kwam. was de oplage van het blad 1,8 miljoen. Nu, na negen jaar, is die 4,8 miljoen. Krokodil bestaat uit tekst en ge tekende grappen en cartoons. Een deel van de getekende grappen slaat op algemeen-menselijke situaties die bij elk politiek systeem ontstaan. Daarnaast besteedt het blad veel aandacht aan de uitwassen van de bureaucratie, spot het met moder nismen van de jeugd (op het Westen geïnspireerde kleding), hekelt de slechte woningbouw en de drank zucht (nog altijd een groot probleem in de Sowjet-Unie), maar ook het kapitalisme en de Westelijke poli tiek. Het blad gebruikt voor dat laatste ook graag cartoons uit het Westen zelf. Omgekeerd grappen en politieke prenten uit het Westen op situaties in de Sowjet-Unie plaatst het niet Ook de lezers schrijven brieven: ongeveer 100.000 per jaar. Een van die brieven kwam kortgeleden van een groepje arbeiders en ingenieurs die in Letland hadden gewerkt aan de aanleg van een gasleiding. Daar bij waren fouten gemaakt, die wa ren ontdekt vóór de leiding werd op geleverd. Maar om de premie die aan snelle oplevering verbonden was niet te verspelen, werd daarvan door de lei ding niets gezegd. De brief bracht de zaak in de openbaarheid. Een rege ringscommissie, die op de hoogte werd gesteld, probeerde het geval te bagatelliseren. De mensen die de brief hadden geschreven, werden ontslagen. list te doen. In een geval als dit wor den alle betrokkenen met naam, functie en adres in het stuk ge noemd. Natuurlijk worden er ook wel aan klachten niet gepubliceerd. Als wij namelijk onvoldoende zekerheid heb ben dat de beschuldiging waar is. Want wij zijn ons er zeer wel van be wust dat een artikel over een schan daal in Krokodil als een openbare aanklacht geldt. Oefent Krokodil ook wel eens kritiek op de regering? Nee, want met de regering zijn we 't eens. Maar dat wil niet zeggen dat we individuele ministers niet kunnen aanvallen. Ons handboek is het par tijprogramma en ons uitgangspunt de besluiten van het centrale comité. Maar het college van redacteuren en de hoofdredacteur zijn in concre te vraagstukken alleen verantwoor ding schuldig aan zichzelf. Wat voor soort journalisten neemt hij het liefste aan? Weer die snelle lach: als ze maar geen gedichten schrijven. En verder moeten ze vrolijk kunnen schrijven, helder denken, humor hebben, goed kunnen vechten en zéér objectief zijn. De Krokodiljournalist moet scherp en principieel zijn, maar ook mild en vol mededogen. Bovendien moet hij niet te laat op zijn werk ver schijnen. Maar dat laatste blijft een droomwens In totaal zijn er tien redacteuren in vaste dienst en één graficus. Daarnaast werkt Krokodil vooral met losse medewerkers, die ook deelnemen aan de zogenaamde themabesprekingen, waar ideeën worden bedacht voor het volgende nummer. Een van de -prenten waarmee „Krokodil" de bureaucraten he kelt. worden en een groot schip verandert niet meer zo snel van koers, zegt een van hen. Maar de enorm gestegen oplage is een bewijs voor het feit dat wij in een geweldige behoefte voor zien. Door wat we doen? Misschien nog meer door de manier waarop we het doen. Maakt u ook grapjes over ande re communistische landen? Nee, wij willen de indruk vermijden dat wij als grote broer toezicht op ze uitoefenen of om ze lachen. Is er verschil met de tijd van Stalin? Een geweldig verschil.» We kunnen nu veel meer doen. Eigenlijk kunnen we nu alles zeggen. Wikenti Matwejew, de colum nist over buitenlandse politiek van „Izwestia". (Van onze atletiekmedewerker) ROTTERDAM Dit weekeinde vond de officieuse opening plaats van het baanseizoen 1968 met de traditio nele DOS-estafette op de Nenijto- sintelbaan. Bij de dames verscheen de sterrenformatie van het Amsterdam se Sagitta in het veld, die over de af standen 100-100-200-400-600 meter slechts 3.19.8 nodig had. Helaas wa ren de Spartaan-dames (Lisse) José v. Stein. Thea Oude Velthuis, Fran- cien Bakker, Joke v. d. Stelt en Ilja Laman ingedeeld in de tweede serie. Hun tijd 3.27.1 was aanzienlijk beter dan van de ploegen waar Sagitta strijd mee moest leveren. Van de 12 ploegen bezette Sportief de 7e plaats in 3.46.8. De meisjes liepen dezelfde afstanden als de dames en hier wist de Spartaan zelfs de zege te behalen in 3.37.6. Dit succes werd behaald door Toos v. Kesteren, Ivonne Deim- veld, Trees Wetter, Carla Grimbergen en Corien Kaufmann. De Leidse Sportiefmeisjes werden achtste in 4.07.5. Bij de heren over 6000 meter (ver deeld in 10 diverse afstanden van 100 tot 1600 meter) was het wederom „Metro" dat vrijwel van start af de lakens uitdeelde. Geen enkele ploeg kon een bedreiging vormen, al bleven Sparta (Den Haag), V «Sc LTC (Den Haag) en AVR (R'dam) aanvankelijk goed volgen. Spartaan (Lisse) en Hol land (Leiden) verbleven aanvankelijk in de achterhoede. Door gebrek aan specialisten op de middenafstanden zagen de Leidenaren geen kans zich van de 9e plaats naar voren te wer ken. Verbluffend echter was de op mars van de Spartaan, die door Wim v. Gerven (800), Piet Beelen (1600) en Jack Vernooy (1000) oprukten naar de tweede plaats. Zo hard ging Fred v. Herpen als laatste man van start op de 600 meter (waar h\j 1.19.- over deed) dat hij nog i n het kielzog van Metro kon finishen. Metro verbeterde het oude record van AAC met 0,2 sec. Zeventien ploegen deden mee aan deze race. „Groot schip Geen kritiek Wij hebben, vertelt Simjonow, met een tinteling in zijn ogen, dat toen zelf uitgezocht. Een afgevaardigde van het ministerie voor Gasindustrie kwam toen bij mij en verzocht me, uit naam van de vice-minister, deze zaak niet te openbaren. De kop van ons artikel daarover luidde op ver zoek van de vice-ministeiEn aan het eind ervan vraagt de schrijver de vice-minister nooit meer in zijn leven een dergelijk verzoek aan een journa- Satire leeft van het onverwachte. Kan Krokodil, nu 46 jaar oud. dat nog altijd opbrengen? Ik heb horen zeggen dat het niet meer zo goed i6 als het was. I Wij blijven zoeken naar nieuwe ma- I nieren om iets te zeggen. De meest J krasse afwijzing die wU kennen van een idee is: dat hebben we al eens gehad. In hoofdlijnen is Krokodil j hetzelfde gebleven, maar er komt I steeds meer humor in de algemene pers en vooral ook in de radio. Er zijn ook meer andere satirische tijd- I schriften gekomen: nu 19 in totaal, waaronder enkele zeer scherpe, zo als .Perets' (Peper) in de OekraSne met een oplaag van 2 miljoen en ,De Arend in Wit Rusland. Later vertellen twee van zijn re dacteuren, dat er naar hun mening best plaats is gekomen voor een meer satirisch blad en ze vermelden niet zonder meesmuilen dat de Lite- ratournaja Gazeta zichzelf als „in" en de Krokodil als „out" beschouwt. Wij zijn een nationaal instituut ge- Voor de Holland-jeugd (Karei v. Eek (500), Harry v. Bovene (300), Je roen v. d. Boon (200), John Bey (800), Cees v. d. Plas (300), Hans de Jongh (100), Harry Frauenfelder (100) was er meer succes weggelegd. In 5.13.4 behaalde zij een goede derde plaats achter AVR (nieuw record 5.07.2) en Sparta (Den Haag) 5.12 4, na lange tijd aan de kop te hebben meege vochten. Uitslagen Dames: 1. Sagitta 3.19.8: 2. Spar taan 3.27.1; 3. Sparta 3.30.9; 4. AVR 3.32.-; 5. PAC 3.42.7; 7. Sportief 3.46.8. Meisjes: 1. Spartaan 3.37.6; 2. AVR 3.40.4: 3. PAC 3.47.4; 4. AVR II 3.57.-: 8. Sportief 4.07.5. Jongens: 1. AVR 5.07.2; 2. Sparta 5.12.4; 3. Holland 5.13.4; 4. Sparta II 5212. Heren: 1. Metip 14.38.4; 2. Spartaan 14.42.8; 3. Sparta 14.45.6; 4. V LTC 14.51.-; 5. AVR 14.51.8; 6. AV '23 14.56.2; 9. Holland 15.26.8. Jeugd-atletiek LEIDEN Zaterdagmiddag orga niseerde Holland op de sintelbaan Leidse Hout een competitiewedstrijd voor jongens CD. Uit de grote jeugdgroepen van de Spartaan uit Lisse komen nu niet al leen kwantitatief maar ook kwalita tief Jongens naar voren die de no dige punten voor de ploeg kunnen verdienen: opvallend was dat zowel bij de C als de D Jongens de ploeg uit de Bollenstreek veruit de sterkste was. Enkele prestaties; 4 x 60 C: 1. Holland I 30,4; 2. Spar taan I 30,5. 4 x 60 D: 1. Spartaan I 33.9; 2. Holland I 34.3. Ver: C: 1 J. Zuidhoff (Sparta) 5.15; 2. L. van Schooten (Spartaan) 5.11. Kogel D: 1. G. Stigter (Schoonh.) 8.10; 2, K. v. Schooten (Spartaan) 7.94 Ver D: 1. T. Visser (Holland) 3,89; 2. H. de Haas (Spartaan) 3.68. Kogel C: 1. J. Akerboom (Spartaan) 11.87; 2. Th. Cordesins (V en LTC) 11.69. 60 D: 1. M. Schoone (Spartaan) 8.4; 2. R. Habiboe (Cel.) 8.8. 80 C: 1. H. Brug man (Holland) 9.9; 2. A. Sprey (AAV '36; 9.9. Hoog C: 1. J. Akerboom (Spartaan) 1,45; 2. J. Bakker (Spar taan) 1.45. Stand jongens C: 1. Spartaan I 9317; 2. Sparta 8651; 3. V «Sc LTC 8647; 4. Holland I 8367; 5. Spartaan II 7114; 6. AAV '36 6745; 7. Spijkenis- se 6704; 8. Schoonhoven 6477; 9. Hol land II 5643; 10. Celebes 5335. Stand Jongens D: 1. Spartaan I 5112; 2. Schoonhoven 4477; 3. Hol land I 4211; 4. Spartaan II 4169; 5. Holland H 3286; 6. Spartaan Hl 3248 7. Celebes 3171; 8. Spartaan IV 2945, Turnnederlaag tegen Denemarken NAESTVED (ANP) Het Neder landse heren turnteam heeft gisteren in Naestved met 265.10—253.85 verlo ren van Denemarken. De Nederland se turners behaalden slechts op tweo van de zes onderdelen, rek en paard- springen, een overwinning. In het in dividuele klassement bezetten de De nen Ai-ne Thomson en Ole Benedikt- son de eerste en tweede plaats met resp. 55.05 en 53,95 punten. Oud-na tionaal kampioen Cor Smulders (PSV) was de bestgeplaatste Neder lander. De PSV-er bezette met 52,85 punten de derde plaats. Nederlands kampioen Hans Gunne- man nam niet deel aan heo onder deel ringen omdat juist voor hem de Deen Nielsen ten val was gekomen, doordat een touw brak. Het individuele klassement is: 1. Thomsen <D.) 55.05 pt.. 2. Benedikt- son (D.) 53,95, 3. Cor Smulders (N.) 52,85.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17