LEIDSCH DAGBLAD (Vmerika's recherche jaagt op James Rav Kapitein van boord gehaald Ringverwarming zegt 140 man ontslag aan Moordenaar van ds. King thans reïndentificeerd als ex-gevangene Prijzen Brand op gevangenis drie pet. gestegen T Oe Thant hood prinselijk paar lunch aan SCHULD VAN MILJOENEN JAMIN ©uc/ &Uet4too )pgericht I maart 1860 1 ZATERDAG 20 APRIL 1968 No. 32464 pjrecteur: E. A. E. van Dishoeck hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte SlngeJ 1, Lelden - Giro no 57055 TelefooD Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 DEN HAAG (ANP) Vorig jaar I zijn de prijzen met gemiddeld ruim drie procent gestegen ten opzichte j van 1966, hetgeen, aldus de minister van Economische Zaken mr. L de Block in een brief aan de Tweede j Kamer, een „vrij forse" stijging is. I Deze prijsstijging is eohter minder dan in 1966, toen zij 5.8 procent be droeg, en ook minder dan werd ver- wacht, namelijk vier tot vier en een half procent. WASHINGTON (Reuter, AFP, AP) De Amerikaanse fede-1 |"if VPl'Vïll 0*111 if rale recherche heeft gisteren de identiteit vastgesteld van de man die zij ervan verdenkt de moord op ds. Martin Luther King c* i te hebben gepleegd. Zij maakt thans jacht op de 40-jarige James SC IJl IJ VCI Earl Ray, alias Eric Starvo Galt, die een jaar geleden ontsnapte j uit een gevangenis in Jefferson City (Missouri), waar hij zeven ,-cllmS 1 01X011*cl jaar had uitgezeten van een straf van twintig jaar wegens een roofoverval. De man stond al twintig jaar in de politieregisters gesignaleerd in verband met roofovervallen en oplichting. De overal in Amerika ver- i tificeerd als die van James Earl reide foto van Eric Starvo Galt \Ray links op een foto uit 1960), ichts) is, naar gisteren bekend een ontvluchte gevangene uit de maakt is, door de FBI geiden- I staatsgevangenis van Missouri. 10TTERDAM (ANP) Volgens Rotterdamse rede W. in 't Veld is kustvaarder „Spes", die deze week or de Poolse Marine werd opgc- icht, ook gisteren niet uit de ha- ivan Stettin vertrokken. Dit in te- istelling tot de verwachting die de r In 't Veld gistermiddag uitsprak, contact te hebben gehad met agent in de Poolse havenstad. I?ens de laatste gegevens, die de int gisteravond vanuit Stettin kon Strekken, is de Katwijkse kapitein s van der Plas gistermiddag Poolse havenautoriteiten van Spes' nog in Stettin neer dan 53.000 perso- met de politie in aan- geweest. Men ontdekte dat de vingerafdruken i Ray dezelfde waren. Ja- bij de politie onder de [men bekend: James Mc- Bride, James Walton. W. C. Herron en James O'Connor. Na de moord in Memphis op King werd hij gesigna leerd onder de namen Eric Stavo Galt, John Willard en John Lowmyer. Mensen die Ray kennen beschrij ven hem als een fel voorstander van rassenscheiding en aanhanger van de om zijn rassenvooroordelen bekende voormalige gouverneur van Alabama, Wallace. De gevangenisautoriteit vermoeden, dat Ray vorig jaar ont snapte in een broodkist, verborgen onder broden die naar andere hui zen van bewaring in de stad werden gebracht. De Amerikaanse federale recher che heeft gisteren de politie in het dorre „keizerlijke dal" in Californië gealarmeerd omdat daar maandag een man zou zijn gezien, die beant woordde aan het signalement van de verdachte van de moord op ds. King. Volgens de FBI heeft de man, een lifter, tegen iemand gezegd dat hij op weg was naar Yuma (Arizona), bijna honderd kilometer oostwaarts. WEERBERICHT lomersmaar morgen wel iets frisser an onze weerkundige medewerker) Den Haag (GPD) In de vroege irgenuren passeerde de bewolking leen warmtefrontje, waarna war- lucht van 20 tot 24 graden via ankrijk en België ons land binnen zoomde. April blijft ons voorlopig bijzonder ogenaam verrassen. Een zwak ienfrontje zal morgen dichter bij land komen, zodat de kans op verspreid regen- Of onweers- itje iets toeneemt. Door de sterke Warming boven land, zal in de stgebieden 's middags wat koelere (lucht binnendringen, zodat de aperatuurverschillen tussen kust binnenland 5 a 6 graden kunnen (ragen. Maar depressies van enige bcteke- zijn niet in aantocht. Afgezien J in vele provincies al een welkom Itje (de droogte werkt hier en r al remmend op de groei) zal 1 voorlopig fraai lenteweer blij- brengen. 21 april a op: 05.31 uur; onder: 19.48. fcn op: 04.01; onder: 12.44. «gwater in Katwijk: 10.34 en 23.25, "SWater5.41 en 18.47. 22 april a op: 05.28; onder: 19.50. op: 04.16; onder: 14.04. fogwater in Katwijk: 12.02 en J?water: 7.16 en 20.16. bestaat uit 2U pagina's Bij de Rotterdamse rederij' neemt .en aan, dat de moeilijkheden tussen kapitein en de havenautoriteiten verband houden met conflicten, die zich al eerder tussen hen hebben oorgedaan. Enige tijd geleden heeft kapitein Van der Plas in Polen ge vangen gezeten wegens ver meende belediging van de 'staat en pogingen om vluchtelingen aan boord zijn schip te nemen. De Rotter damse rederij vreest nu, dat kapitein Van der Plas opnieuw in hechtenis genomen. Gisteravond werd nog wel bekend, dat de Spes op zeer korte termijn door de havenautoriteiten zal worden vrijgegtven. Volgens de rijderij zou het schip dan onder commando van de eerste stuurman naar IJmuiden kunnen vertrekken. De heer In 't Veld heeft gisteren ;n telefoongesprek gevoerd met een m de opvarenden van de Spes, na melijk met zijn 24-jarige neef, de Delftse student L. A. in 't Veld, die eis naar Stettin voor zijn plezier dacht mee te maken. Volgens de stu dent is er geen sprake geweest van dronkenschap aan boord van de s". Uit het telefoongesprek heeft de reder de indruk gekregen, dat de Poolse autoriteiten dronkenschap hebben aangevoerd als voorwendsel 3or de aanhouding. Volgens de Rotterdamse reder en terde een patrouilleboot van de Pool- Marine de „Spes", toen het schip al 30 mijl buiten de haven van Stet- vas. Het scheepje kreeg eerst een schot voor de boeg, waarna marine- sen aan boord sprongen en de kapitein dwongen terug te keren. By aankomst in de haven moesten vol gens de heër In 't Veld alle beman ningsleden een bloedproef ondergaan. ADVERTENTIE Geniet nü van de lente! De handige UIT-IN-EIGEN-LAND map met tips en autokaarten biedt U korting bij ruim 200 hotels, restaurants en zomerhuisjes! Trek er op uit en maak zelf uw keuze Inlichtingen en mappen bij de VVV's en ANWB. Tweede keer 5 mille voor goed idee EINDHOVEN (GPD) Voor de tweede maal in nog geen maand tijd heeft de heer H. van Stekelenborg, werkzaam in de afdeling afwerking kleurentelevisiebuizen bij Philips in Eindhoven, een topbeloning van 5000 gulden in ontvangst kunnen nemen. De maximum beloning ontving hij dit keer voor zijn idee voor een ver beterde polijstmethode van de kleu- rentelevisiescliermen. Een idee, dat Philips een enorme besparing bete kent. De gouden ideespeld met bril jant, de hoogste ideeënbusonder scheiding van Philips had de heer Van Stekelenborg de vorige keer al ontvangen. Hij kreeg daarom dit keer „alleen maar" de 5000 gulden. Het is de eerste keer bij Philips, dat twee topbeloningen binnen een maand worden uitgereikt. Geen voorrang, verleend DRIE DODEN BIJ AUTOBOTSING HAARLEM (GPD) Een botsing tussen een vrachtauto en een perso nenauto op de kruising van de wes telijke Randweg en de Vlaamseweg in Haarlem heeft gistermiddag drie personen het leven gekost. De personenauto, die van de Vlaam seweg de Randweg een voorrangs- weg overstak werd door de vracht auto geramd en volkomen vernield. Op slag gedood werden de 70-jarige mevrouw C. H. Spiekerman-Boven- dorp uit Haarlem en haar kleindoch ter de 13-jarige Gerarda Spiekerman. De bestuurster van c2 personenauto, de 45-jarige mevrouw A. Spiekerman- Beerling uit Nijmegen werd zo ern stig gewond, dat zy in de loop van gisteravond in een Haar 3ms zieken huis is overleden. De vierde inzit tende van de personenauto, een 13- jarig meisje uit Nijmegen, liep een zware hersenschudding op. Ray is volgens de FBI sinds zyn jeugd aan het zwerven. Hij heeft in het leger een keer drie maanden dwangarbeid gekregen wegens dron kenschap en het ontsnappen uit ar rest. Zyn strafregister dateert van 1949, toen hij wegens diefstal werd veroordeeld in Los Angeles. In 1952 werd hij wegens een gewapende overval veroordeeld in Chicago, en in 1955 wegens het vervalsen van post wissels in Missouri. Hij heeft gevan gen gezeten in Los Angeles, Joliet en Pontiac en Leavenworth, in plaatse lijke, staats- en federale gevangenis- Hy is ongeveer 175 cm lang. weegt 73 tot 78 kilo, heeft blauwe ogen en bruin haar en twee littekens: een klein litteken midden op zyn voor hoofd en een tweede in de palm van zijn rechterhand. Hy" heeft het be roep van bakker, losarbeider en verf- menger beoefend. Ray is ver moedelijk geboortig uit Alton (Illi- Rassenincident By een rassenincident in een blan ke wijk in het zuiden van Boston is gisteren een neger doodgeslagen en brachten een blanke en een neger elkaar verwondingen toe. Een blanke, de 22-jarige Patrick Linsky, werd ge arresteerd. De 28-jarige neger James Cooper stopte met zijn wagen voor rood licht, vlak voor een politiebu reau. Een groep jonge blanken kwam om de wagen staan en begon te schelden en de ruiten met stenen ka pot te gooien. Ze braken de deuren open en dwongen de passagiers uit te stappen, trokken messen en be gonnen op de negers in te slaan. Een van de inzittenden kon de politie alarmeren, op het geloei van de po- litie-auto's namen de aanvallers de vlucht. De chauffeur had toen al twintig messteken opgelopen. Hij stierf in het ziekenhuis. Een blanke en een neger moesten ook in het zie kenhuis worden opgenomen. De ge arresteerde Linsky kon niet op tijd weg komen. Op getuigenis van de echtgenote van de vermoorde, de 26- jarige Lena May, is hij als de moor denaar aangehouden. AMSTERDAM (ANP) Tegen de schrijver van „Alias Teixeira". de heer A. V. F. van der Gouw uit Am sterdam, zal een strafvervolging wor den ingesteld ter zake van smaad schrift jegens de Amsterdamse ad vocaat, mr. L. de Roy van Zuyde- wijn, die bij de officier van justitie een klacht had ingediend. Deze ad vocaat wordt in het boek, evenals een aantal andere advocaten, met name genoemd. Volgens de schrijver zou mi*. De Roy van Zuydewijn zijn beroepscode hebben overtreden door „dubbele belangenbehartiging" De officier van jusbitie en hoofd van het parket, nu-. J. F. Hartsuyker, deelde desgevraagd mede, dat er geen strafvervolging zal worden ingesteld tegen de Utrechtse uitgever van het boek. de heer P. R. van Amelrooij. De heer Van der Gouw, die zich zelf in de inleiding van het boek een „landven-ader, een oorlogsmisda diger en een politiek delinquent" noemt, beschrijft in zijn boek de achtergronden van de deconfiture van het Amsterdamse bankiershuis „Teixeira de Mattos" Dit boek is net eerste van een trilogie, die de heer Van der Gouw val schrijven over „zwendelaf fair esin ons land. Sierra Leone nu onder bestuur van zeven officieren FREETOWN (Reuter, AFP) In de Westafrikaanse staat Sierra Leone is na de staatsgreep van donderdag een uitgaansverbod ingesteld. Door de straten patrouilleren leger- en po- litie-eenheden. De verbindingen met de buitenwereld, die tijdens de machtsovername waren afgesneden, waren gisteren hersteld. Gisterochtend werd bekendgemaakt dat een voorlopige nationale raad van zeven officieren is gevormd, die als eerste taak heeft het leven zo snel mogelijk weer normaal te doen verlopen. Na de staatsgreep zyn 40 hoge officieren van leger en politie gevangen gezet. De ambassadeur van Sierra Leone in Liberia en Ivoorkust, kolonel Genda, is gisteren benoemd tot chef van de generale staf van de strijdkrachten. Hij wordt adjudant van kolonel Bangura, die tot opper bevelhebber van het leger is be noemd. SSSSm ALKMAAR (GPD» Een lood gieter, die op het dak van de gevangenis Schutterswei in Alkmaar bezig was nieuw mastiek aan te bren gen, heeft gistermiddag voor de no dige sensatie gezorgd, toen tijdens zijn werkzaamheden een gedeelte van het dak in brand raakte. Onmiddellijk werd by de Alkmaar- NEW YORK (Reuter) Oe Thant, de secretaris-generaal van de V.N., heeft gisteren een lunch gegeven ter ere van Prinses Beatrix en Prins Claus. Onder de gasten waren de dochter en schoonzoon van Oe Thant, de leider van de Nederlandse VN- delegatie D. G. E. Middelburg en zijn echtgenote, de ambassadeurs van België en Canada met hun echtge notes en leden van het VN-secreta- riaat. Het prinselijk paar is donder dag voor een kort particulier bezoek in New York aangekomen. Inmiddels is ook Prins Bernhard in New York aangekomen voor een negendaags bezoek aan de Verenigde Staten en Canada. se brandweer groot alarm gegevëTr; en rukte de voltallige politie uit om assistentie te verlenen b ij een even tuele avacuatie van de ongeveer 100 gevangenen. Zover kwam het echter niet. Slechts uit het gedeelte van de cellenvleugel waar de brand woedde, behoefde vijftien man te worden overgebracht naar een andere afdeling Het vuur op het dak werd vrij sne! geblust en na drie kwartier keerde de rust weer in Schutterswei. ADVERTENTIE LEEUWARDEN (GPD) De in Leeuwarden gevestigde Ringverwarming Nederland N.V. heeft gisteren aan 140 van haar 260 personeelsleden ontslag aangezegd. De gehele produk- tieafdeling van het bedrijf zal aan het eind van de volgende week worden gesloten. Negentig van de ontslagen perso neelsleden werken in Leeuwarden, de overigen, vrijwel allen monteurs, zyn in het gehele land gevestigd. De produktie van kachels en mantels van Ringverwarming (waar centrale verwarmingsinstallaties werden ver vaardigd) zal worden overgenomen door Fabers haardenfabriek in Leeu warden. Bij dit bedrijf zal ook een deel van de ontslagen personeelsle den tewerkgesteld kunnen worden. Enkele andere Leeuwarder bedrijven zijn eveneens bereid personeel over te nemen, maar de animo onder de Ringverwarming-werknemers, om aangeboden betrekkingen te aan vaarden is niet groot, omdat dit voor hen een achteruitgang in loon zou betekenen, want Ringverwarming betaalde uitstekende salarissen. Contant betalen ciële moeilijkheden. Het in 1963 op gerichte bedrijf beschikte over een beperkt geplaatst kapitaal. In de eerste jaren heeft het bedrijf een zeer snelle groei doorgemaakt. De winsten werden echter in hoofdzaak gebruikt voor verdere expansie, zo dat de financiële basis van het be drijf niet voldoende werd versterkt. Er werd veel gewerkt met leverings kredieten. tot. mede als gevolg van de teruglopende conjunctuur, ook deze opgevraagd werden. De laatste maanden had het bedrijf in Leeu warden en omgeving geen enkel kre diet meer. Als personeelsleden arti kelen voor het bedryf moesten halen, moesten zij die contant betalen. Naai- verluidt zou de totale schuld op het ogenblik in de miljoenen lopen. Verder is op de gang van zaken van veel invloed geweest, dat onder nemingen van Ringverwarming in Duitsland. België en Engeland geen succes werden. Vooral het „Britse avontuur" heeft tonnen gekost- De vorige week heeft de directie van Ringverwarming een vergadering met de grote crediteuren belegd. Op die vergadering werd een commissie uit de schuldeisers gevormd, die mo gelijkheden moet nagaan om het be drijf te helpen. Onderhandelingen Er worden op het ogenblik onder handelingen gevoerd met andere be drijven over overneming. Mocht dit niet gelukken dan zal Ringverwar ming, naar ingewijden verwachten, surséance van betaling moeten aan vragen. Vooruitlopende op deze onderhan delingen heeft Ringverwarming nu besloten meer dan de helft van haar personeelsleden te ontslaan. In maart was al een werktijdverkorting van kracht geworden. Om het bericht over het ontslag te vernemen, moesten gisteren de werk nemers. die hun „vrije week" had den. thuis gewaarschuwd worden dat zij naar het bedryf moesten komen. Niet iedereen was thuis te bereiken: het fraaie weer had velen er toe ge bracht om met hun gezin' er op uit te trekken. Zij konden gisteravond het nieuws van hun collega's veme- ALS PADDESTOELEN UIT DE GROND! HetaantalJamln winkels groeit mat de dag. In korte tijd kwamen er maarliefst 18 bij- Deze zijn het: 14/3 Almelo g U/3 Zwolle M u/3Bunnlk v u/3 Bergen op Zoom Antwerp» 21/3 Deventer Winkelcentrum „Kei 21/3Nljmegen Winkelcentrum „de 21/3 Driebergen Traay 2l/3LeidSChendam PrtnaFreder 27/3Dieren Callunacentrum 28/3 Geldermalsen t Hoogduit 28/3 0egStgeeSt Winkelcentrum „langt V( 28/3 Helmond Veestraat 29/3EindhOVen Generaal Coenderalaat 4/4 Wijchen Touwalagerabaaa 4/4 Rotterdam Jacob v. Campenplela 4/4 Pijnacker Raadhuisplein Er komen er nog véél meerl Uit het Leidsch Dagblad van j 21 April 1868: 1 Gisteravond hield de Wel. eeriv. Zeergel. heer Dr. G. van Gorkom in de Pieters- 1 kerk alhier zijne afscheids rede. Het kerkgebouw bevat- te eene aanzienlijke schare 1 en groot was de opkomst 1 der belangstellenden. Het Weekblad voor Hoo- geronderwijs meldt dat de theologische faculteit alhier heeft geprotesteerd tegen de i opheffing der theologische faciliteiten en het wetsont werp tot regeling van het Hooger onderwijs.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1