aarrffckn aanlftóe» Films Leiden Schorsing strafzaak tegen automiljonair aardden Conflict Joden en Polen spitst zich toe Sardische gangsters hebben minachting voor misdadigers Gooi er maar EDELMÉ op J QDupli-kaact In 1967 sterke groei der Boerenleenbanken UJDAG 19 APRIL 1908 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 23 Autohandelaar uit Wassenaar voor Haagse rechtbank ADVERTENTIE Proef 'ns... MMM... Aanvulling en wijziging dagvaarding EN HAAG (GPD) Tüdens het joor van de verdachte en de ge en In de strafzaak tegen de Was- iarse autohandelaar Van der M. de officier van Justitie bij de i|se rechtbank z?»ch gisteren op- end stil gehouden. Uren lang luis- hij zwijgend toe hoe Van der rich met animo en vndingrijkheid ledigde. Toen de officier om twee 's middags eindelijk iets zei, i het onverwacht en hard aan. dr. H. van t Veer vroeg en van de rechtbank toestemming een aanvulling en een wijziging Ie dagvaarding aan te brengen, last het primaire punt het van te lage aangiften voor de lootschapsbelasting. ten gevolge rvan te weinig belasting werd be- bevat de dagvaarding tegen der M. thans ook een subsidi- tenlastelegging, waarin de auto- delaar wordt verweten dat hij in bepaalde inkomsten niet in boeken heeft verantwoord, sadsman mr. A. J. .M van Dal esteerde tevergeefs, dat met deze mlling een element in de dag- ding wordt geïntroduceerd, dat ihtens een vonnis van het ge- tshof daaruit door de officier moest woiden verwijderd. Het ;se gerechtshof had immers naar •iding van een bezwaarschrift st, dat de dagvaarding tegen Van M. aanzienlijk bekort moest wor- Zulks omdat het hof onvoldoen- a&nwijzingen van schuld aan- achtte om Van der M. ook te olgen terzake van vervalsing van boekhouding. raadsman ging nog verder. Hij van oordeel te zijn, dat de in- van de dagvaarding hiermee het hof nauwkeurig is bepaald at nu door de officier geen enke- (jziging of aanvulling meer kan len aangebracht. rechtbank zowel de literatuur als de jurisprudentie had geraadpleegd en dat er geen bezwaar bestaat tegen de gevraagde aanvulling en wijziging van de dagvaarding. De verdediger had intussen over leg gepleegd met zijn deskundigen a decharge, de belastingconsulenten J. J. Hof en P. A. Zeven. Voor ieder een in de zaal hoorbaar betoogde mr. Van Dal bijna wanhopig, dat het he le verweer juist gebaseerd is op het primaire deel van de tenlastenleg- ging: het doen van te lage aangif ten, waardoor te weinig belasting werd geheven. Juist dit laatste ver- wyt meende de pleiter te kunnen ont zenuwen. Van der M. stelt namelijk, dat er niet te weinig belasting is betaald en dat er evenmin te weinig winst is opgegeven, omdat tegenover de niet ADVERTENTIE Proef 'ns... MMM geboekte inkomsten een even groot aantal eveneens niet geboekte uit gaven zou staan in de vorm van „zwart" betaalde lonen. Het feit dat hij bepaalde inkomsten niet boekte, geeft Van der M. op zichzelf dus wel toe. Maar dat is naet ten laste gelegd in dat deel van de dagvaarding waar aan het gerechtshof zijn fiat heeft gegeven. Via de weg van een subsi diaire toevoeging aan de telasteleg- ging probeert de officier van justitie nu de beslissing van het hof te om zeilen, zo meende de verdediger. De president van de rechtbank merkte op, dat het niet boeken van inkomsten ook besloten ligt in de oorspronkelijke dagvaarding, waarin staat dat Van dor M. de winst te laag heeft aangegeven. En het strafbare feit is nog steeds het doen van te la ge aangiften, waardoor te weinig be lasting betaald werd. Overigens zei de president er alle begrip voor te hebben dat mr. Van Dal zich door de wijziging „overval len" voelt. De advocaat wenste dan ook tijd te krijgen om zich nader te beraden over de te voeren verdedi ging. De rechtbank schorste derhal ve de verdere behandeling van de strafzaak tegen de Wassenaarse auto- miljonair tot donderdag 16 mei. „Keurig nette ontvoerders'" ROME (GPD) De bandieten op Sardinië hebben in de laatste dagen drie van hun vier gevangenen in vrijheid gesteld. Natuurlijk tegen betaling. Er is nu nog één persoon in hun han den. Naar het schijnt is ook hij nog in leven. Gisteren beeft zijn vrouw een brief- giu naar een punt in het hartje van recht...» k trok zie!» i>-; in Ikamer om zich over het verzoek officier en het bezwaar van erdediger te beraden. Na terug- in de zaal maakte president van Oldenborgh bekend dat de (ij je van hem ontvangen, dit was ech- *een. bezwaar ter niet met de hand geschreven maar op de schrijfmachine zodat het niet helemaal betrouwbaar is. Na tuurlijk is er voor de bevryding be_ taald, de hoogste losprijs is gehe ven voor Luigi Moralis, een koop man in ijzer en andere metalen. Voor hem werd 85 miljoen lire ge stort. De bandieten hadden voor hem tiet minder dan 200 miljoen lire (dat is 1.200000 gulden) gevraagd, een bedrag waarover de vrouw van Moralis niet beschikte. Om echter te tonen dat men van goede wil was werd een boodschapper naar de bandieten afgevaardigd die voorlopig 5 miljoen betaalde en zei dat men zou trachten een redelijk bedrag bij een te krijgen. De bandieten ble ven echter staan op hun eis van 200 miljoen. Na enige tijd kwam er een nieuwe brief van Moralis waarin hij zei dat men bereid was hem vrij te laten tegen een losprijs van 100 miljoen. Ook dat is een bedrag dat men niet zo snel bij elkaar kan krijgen. Moralis die 32 dagen heeft door gebracht in een kleine grot, 2 meter diep en 70 cm breed, heeft lange gesprekken gevoerd met de bandie ten. Hoewel zij er voor zorgden dat hij hen nooit kon zien. Meestal was hij dan ook geblinddoekt. Over hun opvattingen heeft hij het een en der medegedeeld. Haags ziekenhuis iveede vrouw ntwaakt niet uit narcose HAAG (GPD) In he.. ?se ziekenhuis Zuidwal wordt Ive de 42-jarige mevrouw D tnbroek, die reeds een maand in is, nog een tweede patiënte mdeld, die niet i£ ontwaakt na narcose. De vrouw is sinds ibnis buiten bewustzijn. Zij is maanden geleden geopereerd in ander Haags ziekenhuis" en gebracht naar Zuidwal. toen lat zij na de narcose bewus- bleef. Zuidwal beschikt over oor de behandeling noodzakelykp iratuur. de toestand van mevrouw enbroek, die na een kleine ope- in de kliniek Frankenslag een ld bewusteloos is. zou nog geen adering merkbaar zijn. ar echtgenoot, die overweegt een tlaoht tegen Frankenslag in te en, heeft inmiddels een informa- gesprek gehad met een politie- eoteur die hem introduceerde bij H. J. de Graaf, inspecteur voor folksgezondheid in Zuid-Holland. heeft een onderzoek laten in- ïn. De Graaf meent, dat voorko- moet worden, dat deze zaak het Eek angstig maakt voor eenvou- operaties. „Misdadig plan" MOSKOU (Tass) Bij gevechten in China tussen voor- en tegenstan ders van Mao Tse-toeng, zijn ruim 170 personen om het leven gekomen. Volgens muurkranten in Peking wa ren er in de havenstad Dairen in noordoost-China tenminste honderd personen omgekomen. In de provincie Sjensi zouden op 12 april 70 personen gedood zijn bij bloedige gevechten tussen soldaten en tegenstanders van Mao's culturele revolutie. Voorts zou den er doden gevallen zyn bij vecht partijen ln de provincie Szetsjoean. Het persbureau Nieuw China meldt dat aanhangers van Mao een „mis dadig plan" hebben verijdeld om het kapitalisme te herstellen in China's grootste staalstad Ansjan. Nadere bij zonderheden werden niet gegeven. Het persbureau Met alleen nog we ten dat er een revolutionair comité in de stad Is opgericht. ADVERTENTIE eerste de beste benzinepomp. Maar alle benzine is toch even goed. Jawel, maar daarom rijd ik altijd even naar de Zoeter- woudseweg 11 in Leiden West. •Waarom dan? Daar betaal ik bijna 5 cent minder voor Supergold merk- benzine. de bergen van Barbagia. Na de vierde keer werd de persoon die de ze auto bestuurde aangehouden door twee personen. Ik heb maar 80 mil joen bij me zei hy, meer konden we niet bij elkaar krijgen. Even werd er in het duister wat gespro ken tussen de twee en een paar andere mannen. Toen kwam het ant woord: dat is goed, gaat u rustig terug naar Cagliar, wij zullen hem vrijlaten. Dit was op eerste paasdag, woens dagavond kwamen de bandieten naar de grot en zeiden, u kunt uw blind doek afnemen, niet omkijken, goe denavond, gaat u maar. Na een paar uur lopen kwam hy een vrachtauto tegen en maakte gebaren dat hij wilde meerijden, maar 's nachts is men op Sardinië voorzichtig. Toch kwam de auto een poosje later op de weg terug en bracht de dodelijk vermoeide man naar een kazerne van de carabinieri in een dorpje, een twintig kilometers verder. ADVERTENTIE ADVERTENTIE n w Ring De ontvoerders hebben een ver achting voor rovers en dieven. Mo ralis droeg bijvoorbeeld een kostba re ring met briljanten aan de vin ger, maar het kwam niet in hun hoofd op om hem die ring af te nemen. Nog meer verachting hebben ze voor misdrijven op seksueel ge bied, vooral voor souteneurs, die le ven op kosten van prostitutie. Voor die kerels zou de doodstraf weer moeten worden ingevoerd, is hun me ning. In de nacht van zaterdag op Paas zondag, om twaalf uur 's nachts maakte de bandiet, die de wacht bij hem hield, hem wakker. „Hij is op gestaan", zei hij, zinspelend op Chris tus. In Italië is het gebruikelijk aan te nemen dat Christus is opgestaan om 12 uur 's nachts. Tot tweemaal heeft Moralis in doodsgevaar verkeerd, doordat er vlakbij de grot waar zy zich op hielden politie werd gesignaleerd. In dien de politie hun verblijfplaats zou hebben ontdekt, zouden zij hem stel lig hebben neergeschoten. Advertentie Elke dag kreeg de gevangene dagblad uit Cagliar te lezen er Goede Vrydag stond er in dat blad een eigenaardige advertentie „be stel bü Gigi Fazi (dat is een bekend restaurant in Rome) gemengde sla met rughtta". Dit was een overeen gekomen zin waarmee mevr. Mora lis haar man waarschuwde dat het geld bü elkaar was gebracht. Vervolgens werden aan/wyzingen gegeven hoe dat geld moest worden overhandigd. Een auto met een af- I gesproken kenteken op het bagagerek moest vier maal heen en weer de en 24.1 weg afleggen tussen Santoe Lussur- voor 1968 a 650 miljard. Die slag is aan u, Mijnh. A.H.P. Schellen uit Eindhoven Prijswinnaar van f 500,- in het boeiende Shell Dupli- kaart .spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. Totaal krediet 3398 miljoen EINDHOVEN (ANP) De Boerenleenbanken hadden ook in 1967 een werkzaam aandeel in de grote activiteiten die de Ne derlandse banken ontplooiden in de uitbreiding van het bank- dienstbetoon. Op het gebied van de kredietverlening, de aan trekking van middelen, verzekeringen, effecten, deviezen en overige dienstverlening werden de activiteiten en mogelijk heden belangrijk uitgebreid en verbeterd. Aldus het jaarverslag van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank over 1967. Duizenden Inwoners van de „Volkswagen-stad Wolfsburg heb ben gisteren zwijgend afscheid genomen van de „vader" van hun fabriek, Heinrich Nordhoff. De kist met het stoffelijk overschot van de VW-directeur werd op een eenvoudige open bestelwagen naar de laatste rustplaats gere den. De accommodatie van de plaatse lijke Boerenleenbanken werd sterk uitgebreid en verbeterd door nieuw bouw en verbouw van 82 hoofdkan toren en 61 bijkantoren. In totaal waren ultimo 1967 by de organisatie 596 plaatselijke banken aangesloten; tezamen beschikten zij over 965 ser vicepunten. Het totale krediet steeg fcn 1967 met f473 min. tot f3.398 min. Deze stijging was de resultante van de verstrekking van nieuwe vaste uitle ningen tot een bedrag van f 720 min.» ontvangen aflossingen op bestaande uitleningen ad f 370 min. en een toe neming van het uitstaande krediet in rekening - coura nt met f 123 min. Van de verstrekkingen ad f 720 Heftige aanval op Israël en West-Duitsland WARSCHAU (DPA, AP, Reuter) Miljoenen Joden, die door de nazi's zijn vermoord, hebben voor het Poolse volk een grotere waarde dan miljarden Duitse marken, die de staat Israël van de Bondsrepubliek ontving. min. nam de agrarische sector in to taal f297 miljoen voor zün rekening, hetgeen overee-nkomt met meer dan van het geheeL Het bedrijfsleven nam in totaal in 1967 leningen op tot een bedrag van f463 min, hetgeen 64% van alle nieu we verstrekkingen uitmaakt. De res terende 36% waren hoofdzakelijk be stemd voor de financiering van het eigen-woningbezit van werknemers. Een hernieuwde stijging van de spaarmiddelen. die in november 1966 een aanvang nam, heeft zich in 1967 in versterkte mate voortgezet. In el ke maand was het spaaroverschot hoger dan in de overeenkomstige maand van het voorafgaande jaar. Alle door of via, de boerenleenban ken opgenomen gelden met spaarka rakter leverden in 1Ö67 tezamen f 504 min op, incL de aan het einde van het jaar bü geschreven renten. In 1966 was het overeenkomstige be drag f 387 min. In percentages van de beginstand uitgedrukt beUep de toeneming van de middelen met spaarkarakter 14% in 1967, tegen een toeneming van 12% in 1966. Ook de aan de Boerenleenbanken in reke ning-courant toevertrouwde midde len vertoonden een sterkere toene ming dan in de voorafgaande jaren. ADVERTENTIE Proef 'ns... MMM... Polen heeft de nazimisdadigers niet vergeven, het heeft geen diplomatie ke betrekkingen met West-Duitsland aangeknoopt, het heeft Adenauer en Erhard niet vriendelijk ontvangen en het onderhoudt geen vriendschappe- lyke betrekkingen met een staat, aan het hoofd waarvan de ontwerper van concentratiekampen, president Lübke, en het lid van de nazistische NSDAP en medewerker van „Jodenvreter" Produktie der Sow jet-Unie ging met sprongen Deze felle aanval op Israël en de Duitse Bondsrepubliek deed gisteren de secretaris-generaal van. het Ver bond van Poolse Oudstrijders en plaatsvervangend minister van Cul turele zaken, Roesinek, in een rede ter gelegenheid van de 25ste herden king van de opstand in het ghetto van Warschau. Hij zei, dat voor de Polen de prijs van leven en vrijheid zo hoog is, dat zij ook voor de groot ste schadevergoeding geen handel willen drijven om miljoenen slacht offers, die in de strijd met de nazi's zijn omgekomen. Roesinek noemde de strijd in het gihetto van Warschau, die op 19 april 1943 uitbrak, een deel van het ge hele Poolse verzet tegen de Duitse bezetting. Hy verweet de Westelyke landen dat zij, in tegenstelling tot Polen, toentertijd in het aangezicht van de vernietiging van miljoenen Joden niet geholpen hadden. De ryke Joden in de Verenigde Staten en Washington was toen meer aan hun banksaldi gelegen dan aan het lot van miljoenen Joden, die in de gas* kamers van Auschwitz werden omge bracht en thans begaan de Israëli sche militairen misdaden tegen het Arabische volk. aldus Roesinek. MOSKOU (AP) De industriële produktie in de Sow jet- Unie is in het eerste kwartaal met sprongen omhoog gegaan en heeft de gestelde doelen overtroffen, aldus meldt het Russi sche staatsbureau voor de statistiek. Het economische plan is ver overtroffen, ook al zijn sommige industrietakken achtergebleven. Tot deze laatste industrietakken De olieproduktie bedroeg behoren de walsstaal produktie, de miljoen metrieke tonnen, e1 fabrieken voor de bouw van stoom- 24.1 van het voor 1968 j turbines, de metallurgische industrie doel. De staalproduktie bedrc en de houtproduktie. metrieke tonnen, 24.7 van het voor LONDEN De Joodse kolonie ln 1968 gestelde doel. Londen heeft gisteren geweigerd de Volgens het plan moet de bruto Poolse ambassadeur uit te nodigen industriële produktie met 8.1 stij- Ook op het gebied van de produk- VOor de jaarlijkse plechtigheid ter gen boven het peil van 1967. Dit cij- tie van consumptiegoederen worden herdenking van de Joden die ln de fer zal, evenals de gestelde percen- goede resultaten gemeld. De pro- Tweede Wereldoorlog in Polen zyn tages voor afgelopen jaren, waar- duktie van stoffen bedroeg 87 mil- omgekomen. schijn lijk worden overtroffen. De joen vierkante meter, de schoen- Twee Poolse kerngeleerden, profes- Stroomproduktie in het eerste kwar- produktie 9.6 miljoen paar. 160.000 sor Juliusz Dobrowolski en Krzisztof taal van 1968 bedroeg 157 miljard televisietoestellen kwamen In het Zarnowiecki. zijn uit de communisti- kilowatt/uur, 9 meer dan in de eerste kwartaal gereed. sche partij gestoten. In het begin van overeenkomstige periode van 1967 De vleesproduktie steeg met de maand werd het hoofd van het de gestelde produktie j 68.000 ton, maar bleef nog onder regeringsbureau voor kernenergie, Teleurstelling bij Rolt. Lloyd ROTTERDAM (ANP) De beschou wing van de resultaten van de Kon. Rott. Lloyd NV over 1967 roept gevoel van teleurstelling op. zo meldt het verslag. Was het begin van het Jaar al niet florissant, later hebben twee gebeurtenissen een belangrijk nadelige Invloed op de uitkom- sten uitgeoefend: de oorlog tn het Midden-Oosten en de devaluatie van het pond sterling. Het geconsoli deerde exploitatieresultaat daalde tot f38.3 min. (f42.8 min.). De vrij gevallen voorziening ongevallenwet ten leverde een bate op van f 4.3 min. (nihil). De afschrijvingen namen toe tot f23.98 min. (f22.85 min.). Na oevoe- glng aan de reserves van f 8.9 min. (f 10,1 min.) en belastingen ad f 7,99 min (f 14,07 min.) resteert een net to-winst die de uitkering van onver anderd 12% dividend mogeiyk maakt. Omdat de factoren die het re sultaat nadelig hebben beïnvloed als Incidenteel worden beschouwd, acht de directie bandhaving van liet divi dend verantwoord. Ontslagen het gestelde doel. Wilhelm Billig, ontslagen. ADVERTENTIE f PHILIPS BATTERIJEN I die móéten wel goedzijtd Ringo de gevreesde REX De Italiaanse filmin dustrie heeft een goede reputa tie. Die is niet alleen opgebouwd door regisseurs als Fellini, An- tonianl en De Sica of door ac teurs als Ma^troianni, Sophia Loren en Gina Lollobrigido, maar tevens door *t feit dat dit Romaanse land films over gehei me agenten en „westerns" pro duceert, die de Verenigde Staten nauwelijks zouden kunnen ver beteren. Zo is het ook met de wes tern „Ringo de gevreesde", die deze week in het theater aan de Haarlemmerstraat is te zien. Al leen maar aan de namen van de meespelenden kan worden gezien dat het een Italiaanse produktie betreft. De film behandelt een fami lievete in Utah. De ene party heeft de macht, de andere is nagenoeg uit de streek verdre ven. Maar dan komt er een vreemdeling (Ringo) opdagen, die voor niets zelfs niet voor kogels bang is. Hy helpt de onderdrukte familie. Er vallen zeel doden en ook onze held Rin- ?o laat büna het leven. Toch is iü het die alles op zyn pootjes laat terechtkomen en het recht laat zegevieren. In deze film wordt veel ge schoten en raak toch t hij nauweiyks spannend, want het ligt er van het begin reeds duimendik bovenop welke party als overwinnaar uit de strijd zal komen. Prolongaties Deze week vier prolongaties in de Leidse bioscopen: Jacques Rivettes schildering van het leven van een achttiende eeuwse non gaat zijn vierde week in; Louis de Funès blyft ook nog een weekje met zijn vakantie perikelen, evenals Billy Wilders Irma la Douce, Weg van elkaar van Stanley Donens verhuisde van Luxor naar Camera om een tweede week het huwelyksleven te laten zien van Audrey Hep- bum en Albert Finney. Four for Texas Luxor Deze week in het theater aan de Stationsweg de reprise van de belevenissen van Frank Sinatra en Dean Martin in het Wilde Westen. Martin en Sinatra bygestaan door de koninginnen van de sex Ursula Andress en Anita Ekberg op de dolle toer ls de conclusie na het zien van de goed gefilmde paro. die op de western. Sinatra i6 wel weer goed voor een paar van zyn leuke glimlachjes, Dean Martin voor een paar zeer lol lige en charmante situaties. Met dit warme weer is Four for Texas gewoon nog eens weer goed amusement dat heerlyk weinig pretenties* heeft.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 23