Schitterend slotconcert K. en O.-meesterserie Weelderige keuze uit de collectie „Brom" MARTIN LUTHER KING Triomf voor virtuoze Annerose Schmidt AUTOBANDEN Geslaagd concert van „Canite Tuba" Lissc Bond Heemschut heeft zorg om Amsterdam LEIDSCH DAGBLAD De prijs van dit boek bedraagt f 5,75 Vele schatten aan middeleeuwse kunst 4.K.R.O. n.v. jtfJDAG 19 APRIL 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 In Aartsbisschoppelijk Museum Beeldhouwster uit Haarlem vermist HAARLEM (GPD) Sinds zater dag 13 april wordt de Haarlemse beeldhouwster Janneke Ducro- Kruyer vermist. In de vroege och tend van die dag verliet zij de ech telijke woning. Gevreesd wordt dat haar een ongeluk is overkomen. De politie in Haarlem verzoekt ieder die inlichtingen over de vermiste kan verstrekken zich met de commissa ris van politie, hoofd justitiële zaken aldaar of met de politie in zijn (haar) woonplaats in verbinding te stellen. Mevrouw Ducro was de laatste tijd overspannen. Zij is 43 jaar en heeft vier kinderen. Zij1 is ongeveer 1.70 m lang, heeft een slank postuur en grijs haar. Toen zij haar woning verliet droeg zij een zandkleurige ochtendjas over een zwarte nachtja pon met gele bloemmotieven. Première -Bruiloft' DEN HAAG (ANP) De Haagse Comediie geeft op 27 april in de Kon. Schouwburg de première van „Bruiloft" („Hochzeit") van Elias Canetti onder regie van Joris Diels in samenwerking met Wim de Rooij. ADVERTENTIE 3TRIJD ZONDER GEWELD 4 april 1968 Een met foto's geïllustreerd boek over de grote geweldloze strijder voor rassengelykheid en vrede. MARTIN LUTHER KING - Stryd zonder ge weld - is een pocket van de journalist Albert Stol. Het boek beschrijft het leven en het tragische einde van de Amerikaanse negerleider en Nobelprijswinnaar die zijn leven in dienst stelde van zijn medemens. Het geeft een in druk van de gewelddadige gebeurtenissen in Amerika^die volgden op de moord en de reac ties overal ter wereld. Daarnaast toont het King in zijn ontwikkeling tot leider van de geweldloosheid die haar hoogtepunt vond in de busboycot in Montgomery. In het boek zy"n enige van zijn belangrijkste toespraken opgenomen. Bestel reeds nu dit boek door storting of over schrijving van f 5.75 op giro 57055 met ver melding: King - Strjjd zonder geweld. Onmiddellijk na verschijning wordt het boek u thuis bezorgd. Bartók en Ravel oj) topniveau UTRECHT (GPD) Uit de zeer waardevolle kerncollectie- rom, medio 1966 gelegateerd aan het Aartsbisschoppelijk useum in Utrecht, wordt thans binnen dit aan de Agnieten- rat te Utrecht gevestigde museum een rijkgeschakeerde keuze it en met 3 juni tentoongesteld. Over de merendeels middel- uwse kunstwerken die hier te zien zijn alsook over de edel- nedenfamilie Brom uit wier bezit deze stukken afkomstig zijn i over de ruim 100-jarige relaties (van 1856 tot 1962) tussen it geslacht Brom en bovengenoemd museum, geeft de cata- gus tot deze expositie vele lezenswaardige inlichtingen. Van bijzonder belang zijn allereerst de houtsculpturen met als oegste specimen een Romaanse St.-Jan Evangelist (loaarschijnlijk )g van vóór anno 1200), het enige overgebleven beeld uit een Luikse üvariegroep, waarvan alle andere figuren reeds als brandhout iren opgestookt, toen dit door een gelukkig toeval nog nèt kon ivor- >.n gered, om thans te worden gewaardeerd als een der oudste in derland bewaard gebleven kerkelijke houtsculpturen. Nauwelijks minder zeldzaam en bo adien van een zeer fraaie makelij laat-14de eeuwse Apostel dat evenals de charman- „Vrouwelijke heilige" (naar schat- i iets jonger), naar de zuidelijke derlanden verwijst. Zo ook de door bewonderenswaardige finesse ge- nmerkte Maria met kind uit om- reeks 1450. In het bjjzonder wijzen wij op kostelijk, weelderig me t fi- irengroepen gestoffeerd Calvarie- lereel uit eikenhout gesneden, dat leert u'«t 1530. Een altaarstuk vol rrass'ingen, waar men eigenlijk »it genoeg op uitgekeken raakt! Schilderkunst Dc rubriek schilderkunst be lt met een exquis paneeltje: een ristus aan het kruis in volkomen nzaamheid, als wilde de „priniidie- 'Zuidnederlandse meester daar- zinspelen op de verlatenheid, j een der zeven overgeleverde liswoorden van gewaagt. De fijn- inige ingetogenheid pleit duidelijk ir de begaafdheid van de onbeken- maker. Insgelijks moet kort na 1500 de anonieme Antwerpse „Sal- vatoi Mundi" zijn ontstaan. Let vooral op de glanzende donkergroe ne „rijksappel", symbool van de aar de. die (wijl verduisterd door de zon de) zich op het al even zinnebeeldig- ADVKHTENTLE CalvariebergNederland, cir ca 1530, eikehout91 cm. hoog, 80 cm breed. broze glas van de bol zich weerspie gelt als een nachtelijk landschap. Voorts is te wijzen op een drukbe volkte „Aanbidding der Koningen", mogelijk Duits beinvloed, en op een ..achterglasschildering" uit zowat 1535 iets zeldzaams voor die tijd met als onderwerp een ferm ge- contoureerde, zwierig in 't vak ge- plaatse Madonna met kind in de trant van Mabuse. De op koper in een omkransing van bonte bloemen geschilderde Ca- tharina van Siena blijkt karakteris tiek voor de Vlaamse stijl van de vroege 17de eeuw. Het meest specta culaire schilderij is hier een kapita le Jan van Bylert uit 1631, getiteld „Bezoek van de drie engelen aan Abraham" (als vertaald in Genisis 18i: een triomfaal specimen uit de goudeneeuwse Utrechtse school, prachtig levendig gecomponeerd, waaruit de voorliefde voor het ma nierisme by deze kundige leerling van Abraham Bloemaert duidelijk naar voren treedt. Drie buitengewoon mooie, rijkver- luehte handschriften (o.a. een An- tiphonariumblad, vervaardigd door de 14de eeuwse meester Lippo Van- ni), benevens een aantal stijlvolle huis- en altaarkandclaren. de mees te in brons, completeren deze kleine, maar volop .'«otcressante museum- tentoonstelling. LEIDEN Schitterender en inhoudsrijker concert had men zich de slot-apotheose van de K. en O.-meesterserie nauwelijks kunnen denken: het Residentie-orkest, deze avond op topniveau spelend onder Van Otterloo, in werken van twee muzikale ge niën, Ravel en Bartok. vertegenwoordigend twee absoluut uit eenlopende werelden stonden op het programma. Met als so liste een verbluffend virtuoos en innig muzikaal spelende mees- terpianiste als Annerose Schmidt, wier veelzijdigheid zij be heerst niet minder dan 50 concerten! op de frappantste wijze gedemonstreerd werd. Na het staande aangehoorde Wil helmus in verband met de ge boorte van de nieuwe Prins als inzet Bartóks in 1939 in twee we ken geschreven Divertimento, oor spronkelijk bestemd voor het orkest van Sacher, het Basler Kammeror- chester. Divertimento? Ja; wat betreft de levendig-ritmi- sche hoekdelen, vol ontspanning op hoog artistiek niveau, nee wat aan gaat het sombere middendeel, waarin de componist de rampen, die de we reld zouden gaan teisteren, reeds voorvoeld lijkt te hebben. Bartók werd toen reeds verscheurd door de twijfel of hij Europa moest verlaten of moest blijven om, zoals hij schreef, „de dingen naar vermogen te hel pen". Bartók bevindt zich hier nog in zijn middenperiode, maar hij wijst reeds vooruit naar de verstilling van zijn laatste werken, die tussen 1940 en 1945 in Amerika zouden ontstaan. Bartók ontplooit hier ook in de wiegende ritmiek van het eerste deel en zeer speciaal In het laatste zijn liefde voor de Hongaarse dansmuziek, waarmee hij zo innig verbonden was en waarvan hij immer weer moest getuigen. Dit Divertimento werd in de vereiste sfeer door het orkest gespannen en vlekkeloos van klank uitgedragen. Magistraal pianospel ADVERTENTIE foor fondenservice - Kwaliteit en voordeel NAAR Noofdstr. 151 Leiderdorp Telef. 01710-34777-21708 „Oud nieuws" in het Rijksmuseum AMSTERDAM (ANP) In het Rijksprentenkabinet, onderdeel van het Rijksmuseum in Amsterdam, is voor de komende twee en een halve maand een tentoonstelling ingericht onder de titel „Oud nieuws". Een 140 historieprenten uit de in 1881 aan gekochte 8000 prenten omvattende collectie van de Amsterdamse anti quaar en bibiograaf Frederik Muller geeft een overzicht van de uit de 17de en 18de eeuw stammende „geïl lustreerde pers", een tentoonstelling dus van vroegere journalistiek. Een Nederlandse vorm van journalistiek, w-elke voor West-Europa feitelijk uniek was, omdat er geen ander land was waar zo duidelijk gereageerd werd op gebeurtenissen van actuele waarde. Bovendien legde de illustra tie voorzien van soms een hele ruime tekst ais geen ander in die tijd ge beurtenissen vast. Voor f eerst klonk de Lira LISSE „Canite Tuba" in Lisse zoekt naar een concertge bouw. De vorige uitvoering in de St.-Agathakerk had te sterke akoestische bezwaren. Gisteren klonk dat al beter in de Maria- kerk aan de Oranjelaan. Alleen het slagwerk behoudt ook hier een overdadige overwaarde, wat wel eens ontsierend werkt. De belangstelling voor het concert was zeer redelijk. Dirigent Wim van Duin dirigeert ook „Crescendo" in Sassenheim en „Arti et Religioni" in Alphen. Deze behoren tot de te weinige positief goede korpsen rond Leiden en „Ca nite Tuba" raakt op weg om hun ni veau te benaderen. Van belang is het daarom, dat de verstandhouding tus sen korps en diligent vruchtdragend lykt. In de aanvang stonden werken van Offenbach, Van Lijnschoten en Denis Wright. Behalve voor de „Geu zen" van v. Lijnschoten was er voor diens „Vaderlandse Rapsodie" plaats Ingeruimd, met de aantekening op het programma „verplicht concours nummer". We menen, dat hier het gunstigste licht op het korps kwam te liggen, omdat nu zoiets gaat on gemerkt de akoestische aanpassing gevonden scheen. Het stuk liep vlot en sprak aan door z'n pittige aan pak. Er zit veel zangerigheid in en de melodische soli maken het mogelijk om de speelv aardigheid in al de groe pen rustig na te gaan. Er werd iets héél moois van gemaakt. Deze Rap sodie is bovendien dankbare muziek voor iedereen. Vanzelfsprekend kwam ook het vrije concoursnummer aan bod: „Pa tience" van Sullivan, de operetteman i van de „Pirates of Penzance". Deze gemoedelijke romantiek werd heel fijntjes gehouden en als geheel voor treffelijk in klank gebracht. In een onderhoudend intermezzo „Arosa" van tschuor werd de Lira in gebruik genomen. Dat is een klokkenspel, in de vorm van een lier gebouwd, een apparaat dat het by een taptoe zo goed doet. Dit was een ledengeschenk, verleden jaar het jubilerende korps aangeboden. De mars „Glück auf" van Wichers aan het eind werd nog gevolgd door het gemeenschappelijk meegezongen gezang „Blijf mij na bij". Het plotseling heengaan verleden week van de Leidse korpsleider Wil lem Mark wierp ook in Lisse een schaduw, want zijn zoon Koos zou op de trompet soliëren. Tot genoe gen deed dat in zyn plaats de Al- phenaar De Jeu. Ook de hoboïst, eveneens van de K.M.K., die na Mark soliëren moest, was er (door ziekte) niet. Wij hoorden nu stemmig orgelspel van Joh. Broer. Een verder intermezzo bestond uit ensemble muziekjes door leerlingen van mej. Henny Drost en onder haar leiding, vertolkt door blokfluiten, al dan niet met houtblazers; ook hoorden we er een trompet bij. Sommigen van deze jeugdigen zyn al orkestlid. Een ge lukkig idee, op deze wyze voor deze jonge jeugd een openbaar optreden mogelijk te maken. V. Een welhaast onmogelijk zware opgave had de nog jeugdige Annero se Schmidt, die reeds zulk een fan tastische carrière achter de rug heeft, te volvoeren. Wie in staat is, slechts gescheiden door de pauze, twee van de moest veeleisende werken uit de pianolitte ratuur, t.w. Ravels voor de Oosten rijkse oorlogsinvalide Paul Wittgen stein geschreven Concert voor de lin kerhand en daarna Bartóks tweede pianoconcert, zo onvermoeibaar en met zulk een totaal van elkaar af wijkend toucher, te spelen, behoort waarlijk tot de zéér groten. Onmiddellijk in de Ravel-inzet was reeds merkbaar over welk een ma gistrale mannelijke kracht deze pia niste, voor wie geen enkel technisch geheim onoplosbaar schijnt te zijn, beschikt. Bovendien is haar prach tig toucher van zulk een verbazing wekkende rijkdom, waarin de ganse scala aan ongemene mogelijkheden van uiterste subtiliteit tot onzeg baar markante macht wordt ge openbaard. dat men dit eigenlijk voor ongeloofwaardig houdt. Alle bekende briljante Raveleffecten komen in dit concert, dat toch zeker niet uit sluitend geschreven is louter óm het effect, en dus diepere waarden in houdt, tot uiting. En wat Bartok be treft: in dit „neo-classisitische" werk, waarin de bewogen ritmiek en het contrapunt om de voorrang strijden, bezat het spel van deze „voor-niets-uit-de-weg" gaande pia niste al evenzeer een formidabele allure. Zelfs in de snelste tempi, waartoe speciaal het Bartókconcert zo veel aanleiding geeft meermalen in een naar ons gevoel al te ge jaagd opgevoerde opvatting bleef het spel van deze singuliere pianiste,' zo helder en geprofileerd als men het zelden of nooit te horen krijgt. Beide malen heeft het Residentie-Or kest haar, zelfs in de meeste gecom pliceerde passages, met ongebroken accuratesse feilloos en met emi nent coloriet weten te volgen. Zo voerde Annerose Schmidt deze twee zo sterk constrasterende concer ten ,die beide uit 1930 stammen, op tot volledige triomfen. Met een ova tioneel applaus tot gevolg. Een ap plaus, dat zeker ook welverdiend het orkest mocht gelden. digende climax in de zowel smarte lijke als opzwepende Feria, na de nostalgieke stemming van de Haba nera, die in 1896 oorspronkelijk voor twee piano's werd geconcipieerd. De diepste orkestrale geheimenis sen legt Ravel hier weergaloos open: zo ooit, dan sleept een frenetiek werk als dit een ieder nog altijd mee, hoe dikwijls men 't ook gehoord mag hebben. De fameuze pianiste Anne rose Schmidt. (Foto L.D./Holvast) En Van Otterloo en de zynen zijn er door de jaren heen genoegzaam mee vertrouwd, om er een verblin dende reproduktie van te geven. Dit grandioze concert mag dan ook zonder enige redenen met een glanzende ster aangetekend worden. IL Spaanse sfeer Alsof dit alles nog niet genoeg was, kwam daar nog als orkestrale „klap- op-de-vuurpijl" Ravels „Rapsodie Es- pagnole", daterend uit 1907. Wie ooit het Spaanse land betre den heeft, wordt hier opnieuw volko men opgenomen in die sfeer van verzengende hitte, van castagnetten, van mysterie en al wat daar nog meer te beleven is, met een overwel- AMSTERDAM (ANP) Reeds verloor Amsterdam sinds het in'1928 verschijnen van de z.g. voorlopige lijst van monu menten der gemeente Amsterdam ruim 1500 monumenten. Stop dus met verder slopen. Elke druppel doet nu de emmer over lopen. Deze waarschuwing laat de secre taris van de Bond Heemschut, de heer Ton Koot. horen in zyn jaarver slag. De grootste zorg is thans de dreiging, die als een ramp boven de binnenstad van Amsterdam hangt: de aanleg van een stadsspoor weg dwars door- en ond^g de binnen stad. Het is volgens hem mogelijk een stadsspoorweg aan te leggen zon der de rigoureuze, rampzalige door braken door de binnenstad en die tientallen jaren lang Amsterdammers teleurstelling, verbittering, misère en kosten zal sparen. Het doel goede bereikbaarheid van de binnenstad va nd'e buitenwijken uit wordt hier mee volledig beantwoord. Met bezorgdheid volgt Heemschut voorts de vex'schraling van het land schap, de verdwijning van in dat landschap waardevolle boerderijen, landgoederen en soortgelijke waar den en accenten, waarbij na „amova- tie" een schrille zakelijkheid ver rijst, die het hart verkilt. Dat aan passing noodzakelijk is, zal door Heemschut niet bestreden worden, maar wel de gevoelloosheid waarin dat geschiedt. Ex- ballerina Howard overleden LONDEN (AP) Miss Andree Howard, internationaal bekend van- wege haar choreografie en haar j danskunst, is 's nachts dood in haar huis in Londen gevonden. Zij werd 57 jaar oud. De politie heeft bekend gemaakt dat de dood waarschijnlijk is ingetre den als gevolg van een overmatig ge bruik van verdovende midelen. Miss Howard verscheen achter ln de jaren '20 op het toneel in Londen. In 1933 danste zij ir Monte Carlo en in 1939 ging zij na-jr New York als solodanseres en choreografe. In 1962 en 1963 regisseerde zij het Turkse ballet in Ankara en ontwierp zij nieuwe kostuums voor de her nieuwde uitvoering van „De schone slaapster".

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17