Drs. A. Berends eerste burger van Lisse THANT WIL COMPROMIS HANOI-VS Lydia Ouwehand Katwijks 35.000ste l' Motordieven betrapt Jubileum bij de L.D.M. PONDERDAG 18 APRIL 1968 LEIDSCH DAGBLAD BENOEMING GAAT 1 MEI IN entree van Monster bij de Haagweg te verfraaien. Rond de gerestaureer de molen kwam daar een geheel nieuwe woonwijk tot stand. Voorts kreeg Monster twee bejaar dencentra, nieuwe scholen en werd de omgeving van de Madeweg ge reconstrueerd. Veel aandacht schonk de heer Berends aan de totstandko ming van de mr. dr. Willem van den Berglistichting. Een gezinsvervan gend centrum voor geestelijk gehan dicapten aan de Choorstraat ver keert in een vergevorderd stadium van voorbereiding. In dorpskom var. Poeldijk vonden spectaculaire verbeteringen plaats on der meer rond de Jan Barendseloan en de omgeving an de Vredebest- laan. De verkeerslichten bij de Poel- dijkse veiling, waarvoor burgemees ter Berends zeer ijverdie, betekenden een aanzienlijke verbetering van de verkeerssituatie daar. Ter Heijde kreeg een derde toe gang naar het strand en een nieuw groet parkeertrrein, waarmee de be tekenis voor de recreatie geweldig toenam. In Lisse was men zeer ingenomen met de benoeming van drs. Berends tot eerste burger. Van mr. Th. J. M. de Graaf had men al het een en ander gehoord. „We zijn erg blij, dat we nu aan het einde van het burge- meest°rloze tijdperk zijn en zullen onze nieuwe eerste burger met zijn gezin op harteliike wijze ontvangen en tegemoet treden", zei loco-burge meester A. J. Mesman. (Van onze streekredactie) MONSTER Burgemeester drs. A. J. Berends (btyna 52) van jwai lonster is met ingang van 1 mei benoemd tot eerste burger f ran Lisse als opvolger van mr. Th. J. M. de Graaf de graaf fan Keukenhof die sinds 16 januari burgemeester van Nij- i kli negen is. Op 1 mei 1960 kwam de heer Berends naar Monster ls opvolger van burgemeester K. L. J. Wouters. Voordien was ijj gedurende negen jaar burgemeester van Maasdriel. Daar yfcj olgde hij eveneens mr. De Graaf op, die toen naar Lisse ver rok. Drs. Berends is getrouwd en heeft drie dochters. Hij is lid Herejian de KVP. Drs. Berends was vanmorgen rustig aan het werk in zijn AiTdraai gemeubileerde kamer in het Monsterse raadhuis toen 2 Ie commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. I. Klaasesz, hem tegen half tien telefonisch op de hoogte stelde de benoeming. Direct daarna vertelde de burgemeester het an de gemeente-secretaris, de heer P. Bos, die op zijn beurt 19jiet gehele gemeentepersoneel in de raadzaal bijeenriep. Daar leed drs. Berends zijn medewerkers persoonlijk mededeling fan zijn vertrek op 1 mei naar Lisse. ypeD prlje. ïphli sl De benoeming kwam niet al te on- k irwacht, want men was er al enigs- las op voorbereid, dat de burgemees- er de kans had benoemd te worden stoel Dt eerste burger van Lisse. Uiteraard iocht drs. Berends vele gelukwensen n ontvangst nemen. Vrienden Had een klein beetje gerekend nstn tp deze benoeming, vertelde ons drs. trends, maar toch komt zo'n mede- Jelling altijd weer onverwachts. Het uke is, dat ik nu mr. De Graaf weer ivolg. We aijn vrienden van elkaar, had- Hl dezelfde studierichting, namelijk ïj. Indologie, studeerden beiden Jutrecht (de heer De Graaf was van lichting voor mij en studeerde nboi daardoor vierjaar eerder af, we zijn beiden bestuursambtenaar in av#oormalige Indië geweest, mijn echt- lenote is een schoolvriendin van me- ïrouw De Graaf en de families De Graaf en Berends (beiden afkomstig Ljuit Nijmegen) zijn reeds vele tiental len jaren vrienden. Voorts is het grappige, dat er in wi naaste omgeving van Lisse ook twee sberp burgemeesters zijn, die ik persoon- '6Ilijk heel goed ken, vervolgde de heer VJj Berends. Mr. J. M. Bonnike van Noordwijk, die ik in Maasdriel ben opgevolgd en de heer A. G. Vermeu len van Katwijk, die ook uit het ri- rgetólvleiengebied komt, zij het dan dat hij er boven werkte. f41 Boeiend Lisse, zei hij, lijkt mij boeiend, want het is, evenals Monster een snelgroeiende gemeente met de Keu kenhof als internationale trekpleister. Ik hoop daar goede jaren te heb ben. De gemeente ken ik niet zo goed. Wat ik er van weet heb ik gehoord van natuurlijk wel eens in de Keukenhof geweest. De vertrekkende burgervader van Monster heeft het zich in zijn 18.000 zielen tellende gemeente niet gemak kelijk gemaakt. Onopvallend, maar met voortvarendheid diende hij de Benoeming j'; Een goed half uur nadat mr. Klaa- mij had gebeld, zei de heer Be rends, kreeg Ik de loco-burgemees- l ter va» Lisse, de heer A. J. Mes man aan de teh'foon. Deze feliciteer- 4« my namens het gemeentebestuur lant» harteIijk en vertelde, dat hU reeds lil vanavond met zijn collega-wethou- lt ier W. Roos en gemeentesecretaris M, Th. van Dijk kennis zou komen Blaken, Mevrouw M. C. Berends- van der Bist was ook zeer ingenomen met de benoeming. ZU heeft direct haar noblff ^ïe dochters opgebeld, die in Utrecht Woonachtig zijn: Jos (25 en redactri ce van een damesmodebladEliono- ce <23, dit jaar afstuderende als tandartse aan de R.U.) en Dorothé Taut (21 en assistente van een specialist {J- to de longtherapie van het St. An- igtee toaiusziekenhuis) Op onze vraag, waarom de heer Berend een ongeveer 18.000 zielen tellende gemeente verwisselde voor een, die er ruim 15.000 heeft, ant woordde hij, dat hü er niet veel voor voelde 22 jaar in dezelfde ge- meente werkzaam te biyven. Ook had Drs. A. J. Berends uit Mon ster is met ingang van 1 mei be noemd tot burgemeester van Lisse. belangen van de over drie dorpskom men verdeelde gemeente. Op 2 mei 1916 werd de heer Be rends geboren in Nijmegen. Hij door liep de hbs aan het Canisius-College daar en studeerde later aan de Leer gangen in Tilburg M.O.-aardrijks- kunde. In 1936 begon hy in Utrecht de studie indologie. Van 1941 tot 1945 was drs. Berends chef documentatie en statistiek bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Zwolle. In mei 1945 vertrok hij naar Indonesië, waar hij als controleur BB op Zuid-Boineo en West-java werk te. In 1951 werd hy burgemeester van Maasdriel. Naar Monster Op 1 mei 1960 kwam de nu tot burgemeester van Lisse benoemde drs. A. J. Berends naar Monster als op volger van burgemeester K. L. J. Wouters. Tot dat moment was hij ge durende negen jaar burgemeester van Maasdriel in de Bommelerwaard geweest. De heer Berends is nooit een man geweest, die veelvuldig op de voor grond trad. Bij voorkeur bleef hy buiten de publiciteit om achter de schermen te werken aan plannen ter ir. De Graaf en voorts ben ik vergroting van de leefbaarheid in zyn gemeente In zijn tijd kwamen in Monster grote projecten tot stand als bijvoor beeld de rioolwaterlozing naar Sche- veningen en een betere verlichting van de gemeente. Bijzondere inspan ning heeft hij zich getroost om de Belastingdienst Bij Koninklijk besluit is de ad junct-inspecteur van 's Rijks belas tingen, de heer H. Bakker, te Lei den, Rijksinstituut Belastingen, be noemd tot inspecteur van 's Rijks belastingen, ter directie der rijksbe lastingen te Maastricht. LEIDEN Twee jeugdige inwo ners van Rypwetering werden in de afgelopen nacht door een Leidse po litiepatrouille op heterdaad betrapt, toen zy bezig waren een motorfiets te stelen. De jongelui, resp. 22 en 23 jaar, werden op de Witte Singel in de kraag gegrepen en naar het poli tiebureau gebracht. Tentoonstelling werkstukken van bejaarden LEIDEN In het wijkgebouw „Staalwijk" aan de Herenstraat is op woensdag en donderdag een tentoon stelling te beziohtigen van werkstuk ken van Leidse bejaarden. De ex positie zal woensdagmiddag om 2 uur worden geopend door wethouder van Sociale Zaken, de heer S. Men ken. De openingsuren van de ten toonstelling zijn: woensdag van half dtrie tot vijf uur, donderdag van twee tot vyf en bovendien op beide avonden van zeven tot negen uur. Noord-Vietnam houdt voor plaats van gesprek het been stijf NEW YORK/TOKIO (AP, Reuter, AFP) Terwijl secreta ris-generaal Oe Thant gisteren trachtte de impasse over een plaats voor inleidende besprekingen tussen de Verenigde Sta ten en Noord-Vietnam te doorbreken eiste Hanoi in een artikel in het officiële Noordvietnamese partijblad „Nhan Dan" dat Washington zonder verwijl Pnom Penh of Warschau zou aan vaarden. Ter gelegenheid van haar 28- „„e verjaardag verscheen de Deense Kroonprinses Margrethe gisteren op het balkon van het paleis Amalienborg, samen met haar echtgenoot Prins Hendrik en haar ouders, Koning Frederik en Koningin Ingrid. Prinses Margre the verwacht de volgende maand haar eerste baby. Het artikel, kennelijk geschreven door een hoog geplaatst functionaris, bevestigde de indruk eerder deze week ontstaan door een verklaring van Kosigin in Pakistan dat Noord- Vietnam voorshands niet bereid is 'n duimbreed te wyken. Desondanks verklaarde gisteren een woordvoerder van de Verenigde Naties dat secretaris- generaal Thant alles doet om de beide partij en een compromisvoorstel te doen aanvaarden. De woordvoerder zei dat Thant de Noord-Vietnamese verte genwoordiger in Parijs, Mai Van-bo Parijs, Genève Rangoon en Nieuw Delhi voorgesteld had. Volgens betrouwbare zegslieden heeft Johnson verzekerd dat Zuid-Korea 'n stem zal hebben in vredesonderhan delingen m. Noord-Vietnam en Ame. rikaanse steun zal krijgen tegen elke ssie door Noord-Korea. Park heeft op zyn beurt openlijk de beper king van de Amerikaanse bombarde menten door Johnson op Noord-Viet nam onderschreven, benevens ande re stappen om besprekingen met Ha- op gang te brengen. Goede wil De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Rusk bevestigde vandaag nog eens de goede wil van de Verenigde Staten om tot onder handelingen ta komen. Rusk zei in een toespraak tot journalisten dat de VS een ernstige belangstelling voor de vrede hebben en vroeg de Noordvietnamezen aan een dergelijke belangstelling even eens te tonen. Rusk herhaalde het Amerikaanse voorstel voor onderhan delingsplaatsen. Strijd Saigon Terwijl Washington en Hanoi het nset eens kunnen worden over eerste treffen op het diplomatieke vlak duuri de strijd in Vietnam voort. Rond de basis Khe Sanh in het noordwesten zyn de Noordvietname zen en de Vietcong opnieuw actief, nadat de basis vrijwel zonder strijd was ontzet. De bezetting van Khe Sanh leeft weer ondergronds om niet te worden getroffen door de artille rie- en mortiergranaten. Het kamp Lang Vei (6 kilometer ten westen van Khe Sanh) eerder onder de voet gelopen en deze week zonder tegenstand op nieuw bezet is door de Amerikanen en Zuidvietnamezen vrijwillig opgegeven, aldus een me dedeling van het opperbevel van de mariniers in Danang. President Lübke zou nog dit jaar willen aftreden BONN (GPG) Volgens de libe rale oppositie overlegt de bondsre gering op het ogenblik „de vorm van de ziekte", die aanleiding kan wor den tot het voortijdig vertrek van de omstreden bondspreident Lübke. De bondspresident heeft de laatste tijd veel aanzien verloren door de manier waarop hy op de beschuldigingen had gcreageeid, dat hij als architect tijdens de oorlog had meegewerkt zou hebben aan de bouw van barak ken voor dwangarbeiders. Daarenbo ven is de manier, waarop de bonds president zich in het openbaar uit drukt, meer representatief voor een oud man dan voor het symbool der natie. Een woordvoerder van de liberale oppositie verklaarde de indruk te hebben gekregen, dat onderhandelin- genb innen de CDU (de partij waar van Lübke lid is) ertoe zullen leiden dat Lübke niet pas in 1969 aftreedt maar reeds dit jaar. By de laatste presidentsverkiezin gen hadden de liberalen in 1965 als enige een eigen kandidaat in het veld gebracht. Nu verwyten zy niet zon der rechit de beidegrotepartijen.dat zy „de functie van bondspresident hebben vernederd" door Lübke als kandidaat te accepteren. De huidige president werd in 1961 door de toen malige kanselier Adenauer naar vo- geschoven. Lübke werd met de steun van de sociaal-democraten en de christen-democraten in 1965 voor een tweede en laatste ambtstermijn herkozen. KATWIJK heeft nu 35.000 inwo ners. Dit aantal werd volgemaakt doordat gisteravond om tien voor half elf Lydia Cornelia Ouwehand werd geboren. ZU is een dochter van de heer Jacob Ouwehand (31) en Annetje Jonker (30). De heer Ouwehand is een gebo- zUn oog niet gericht op een gro- ren en getogen Katwyker en tore gemeente, waarbij hU alleen zeer goede bekende in visserskrin- toaar een representatieve taak heeft gen. Jarenlang was hy werkzaam bil de Vereniging van Schippers-eigena- ren en thans is hy boekhouder by Rederij Hans Hoek. De gelukkige vader werd vanmor gen in het raadhuis begroet door burgemeester A. G. Vermeulen. De ze deed hem de verheugende mede deling. dat Lydia Katwyks 35.000ste was. Hy overhandigde de heer Ouwe- hand namens het gemeentebestuur een spaarbankboekje met een eerste Zuid-Vietnam heeft van meet af aan duidelijk laten merken niet he lemaal achter de nieuwe ontwikke lingen in de Vietnamese kwestie te staan. Premier Ngoejen Van-loc van Zuid-Vietnam herinnerde er gisteren nog eens aan dat alleen Saigon en Hanoi kunnen beslissen over het lot van Vietnam. In een rede by de ope ning van een brug herhaalde Loc dat zyn regering een coalitieregering verwerpt en niet denkt aan onder handelen met het nationale Bevry- dingsfront, de politieke evenknie van de Vietcong. In Zuid-Vietnam is de oppositie te gen de regering Loc nog steeds groot. Drieëndertig van de zestig leden van de senaat eisten gisteren het aftreden van Loc en zyn kabinet. De sena toren verklaarden dat er een nieu- regering moet komen, die de steun van het volk heeft en de communis ten kan verslaan. Honoloeloe President Johnson heeft gisteren Honoloeloe verlaten. In de hoofdstad van Hawaï voerde hy o.m. bespre kingen met de Amerikaanse bevel hebbers in het gebied van de Grote Oceaan en de Zuidkoreaanse presi dent Park. President Johnson ging van Hono loeloe naar zyn boerdery in Texas. inleg van f 100 (zie foto). De bur gemeester schreef zelf de geboorte akte. In de loop van de dag hopen bur gemeester en mevrouw Vermeulen een bezoek te brengen aan het echt paar Ouwehand-Jonker, dat Van Sin- gelandstraat 3 in de Hoornespolder woont. Foto LD/Jaap van Duljn, Pompstation in Katwyk aan den Katwyk aan Zee. I Ryn. Op vrijdag 19 april herdenkt de voorman J. van Duyvenvoorde in Katwyk het feit dat hy 25 jaar gele dien by de N.V. Leidscihe Duinwater Maatsohappy in diienst trad. De huldiging zal in een bijeen komst met het personeel om half vyf 's middags plaatshebben aan het Vreugde over de geboorte van een Prins. Ook aan de woning waarin Prinses Margriet haar Leidse studietijd doorbracht Rapenburg 45 wappert de Ne derlandse driekleur. (Foto LD/Holvast),

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13