Xerxes/DHC in liquidatie? Jong Oranje kansloos Feyenoord en Holland Sport kijken toe Nederland B haalt 2-0 achterstand in UVS was beter dan amateurs van Ajax Nederlaag amateurs Derde keus Bulgaren wint met 3-1 WWT5EKDA0 18 APRTt 1888 leidsch dagblad leidsch dagblad - sport - leidsch dagblad - sport - leidsch dagblad - sport - leidsch dagblad - sport - leidsch dagblad ■lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM^ IffllllllllllllllllllllllljlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM^ Luxemburg met 3-4 verslagen LUXEMBURG (GPD) De 3000 Luxemburgers in het Sta de Minicipal wisten niet waar zij aan toe waren. Dankzij doel- DEN HAAG, DELFT, ROTTERDAM (GPD) Verborgen sentimenten, beweringen, suggesties al dan niet door wan kele feiten gestaafd steeds grotere geheimzinnigheid om floersen de laatste stuiptrekkingen van de stervende Delftse sticlting Xerxes/DHC. Hans Dorjee bijvoorbeeld, de gerouti neerde kracht in de afweer van de Delfts-Rotterdamse combi natie. „Natuurlijk, het is niet prettig, maar wat doe je als je baas ermee stopt. Delft is niet voetbalminded. Het aantal keu zemogelijkheden is te groot. Zelfs na de betere resultaten in de laatste tien weken is het publiek weggebleven Hoogenboom Van zowel Holland Sport als Feije noord wordt beweerd dat zij Xerxes/ DEC en dus het kapitaal van geld schieter Hoogenboom zullen overne men. Naar welke kant slaat de ni r.og weinig evenwichtige balans vooi Hans Dorjee door? „Naar Feije- aoord natuurlijk. De persoonlijke gelijkheden lijken mij daar toch hét grootst, al weet je nooit tot welk een vereniging Holland Sport zich mis schien in de eredivisie zal ontwikke len". Feijenoord kijkt omhoog en fluit het deuntje van de niets wetende. Voorzitter Couwerberg na de bewe ringen in dit verband van Holland Bport-magnaat Kroesemeijer: ,Dat zijn uitspraken, die de heer Kroese meijer maar voer eigen rekening moet nemen". Is de Rotterdamse formatie dan niet geïnteresseerd in Treytel en Hanegem? „Feijenoord is geïnteresseerd in alle goede voetbal lers". Niet heel Xerxes/DHC dus? „Ach, ik ken die jongens zo slecht". Besprekingen tussen manager Brox Kroesemeijer? „Daar is mij niets van bekend". Misverstand ln eigen gelederen blijkbaar, want manager Brox ver telt: „de heer Kroesemeijer en ik hebben inderdaai een telefonisch on derhoud gehad. Dat daarbij echter namen van doelman Treytel en Hanegem of welke namen dan maar ook, zoudjn zijn gevallen is ze ker niet waar" Hoe denkt let nog immer opruk kende keurk>rps van Holland Sport over eei samengaan met de Delftse stichthg? Sjaak Roggeveen: „Ik dacht niit dat het nodig was. Stel dat wij promoveren en dat is nu of nooit dan kunnen wij toch meedraaien n de eredivisie. Goed, een enkele hcidentele aankoop zou natuurlijk \eel verbeteren maar wat moeten wy nu met héél Xerxes/ DHC? Iedereen weet zo langzamer hand dat ie in de eerste divisie niet ver komt net goed voetbal. Bij pro motie zal dat anders zijn. Wij kun- nen met ditelftal toch makkelijk bo ven clubs als Fortuna, MVV en NAC blijven. Wij zullen nieuwe krachten moeten iantrekken, maar of die nu uit Delf; moeten komen, ik weet het niet". Ton verliep F. V. van der Heijden, voorzitter van Xerxes/DHC, ziet zijn vereni ging nog niet zo gauw begraven wor den. „Ja, Hoogenboom wil natuur lijk vat van zijn gefinancierde geld terugkrijgen, maar alleen kan hu Xerxes/DHC niet verkopen. De Stichting heeft een bestuur van ze ven man, dat van de plannen op de hoogte moet zijn en er zijn goedkeu ring aan moet hechten". Spijtig daarna: „De exploitatie is niet meer haalbaar. Dit seizoen al een verlies van een ton. We hadden ons zoveel voorgesteld van Delft. Wat is dat te gengevallen". Heeft het bestuur zich niet te gro te illusies gemaakt? Dat vermoedt de met sportzaken belaste Delftse wethouder N. Hesseler. Zijn me ning: „De stichting had op een toe schouwersgemiddelde van 8000 gere kend. Dat was duidelijk te hoog ge grepen. Het gemiddelde in Delft ligt rond de 4000". Niet te weinig een elftal, dat in het dure betaalde voetbal wil meedingen? De wethou der vindt van niet. „Dat gemiddelde is vergelijkbaar met alle andere clubs, Ajax en Feijenoord uitgezon derd. Nee, wat dit betreft kan in Delft zeker niet van eeri treurige toe stand worden gesproken". De heer Hesseler reageert zeer verbaasd op de berichten over de op handen zijnde liquidatie. „Officieel weet ik van niets. Hoogenboom heeft me beloofd dat hij mij op de hoogte zou stellen van een beslis sing, die de toekomst van Xerxes/ DHC zou veranderen. Maar dat is niet gebeurd. Ik wil dus nog niet er iets aan de hand zijn". Belang Hij erkent dat verdwijnen van be taald voetbal voor de plaatselijke ge meenschap averechts zal werken. „Delft heeft belang bij betaald voet bal. Dat heeft de overheid ookbewe- Vor-ig jaar is overeengekomen dat de gemeente de stichting vijf jaar lang een subsidie van 20.000 gul den per seizoen zal geven. Verdwijnt de stichting dan zal dat niet in het belang zijn van de exploitatie van hét sportpark aan de Brasserskade". De heer Hesseler achit het voorlo pig het verstandigst te wachten op nadere berichten uit het Spaanse va kantieverblijf van de heer Hoogen boom. „Ik sta niet met de geldbuidel te zwaaien. Maar blijken de moei lijkheden te groot dan is de gemeen teraad altijd bereid om over een ho gere subsidie te praten". VOETBAL Het Zwitserse voet balelftal heeft gisteravond in Basel mei- 00 gelijkgespeeld tegen West- Duitsland. De ontmoeting in het St.- Jakobstadion werd door 55.000 toe schouwers bijgewoond. Een fel gevecht om de bal in de wedstrijd Jong BulgarijeJong Oranje Zilveren-Molentoernooi (Van één onzer sportredacteuren) LEIDEN UVS is het Zilveren- Molentoernooi van LFC goed begon nen. De zonder Leget en Désar uit komende blauwwi'tten wonnen gister avond met het kleinst mogélijke ver schil van het eerste amateurelftal van Ajax: 10. Hoe weinig imponerend die score ook was, de zege kwam UVS beslist ten volle toe. De Leidenaars waren zowel in de eerste als tweede helft- de sterkere ploeg, hun samenspel verliep net iets vlotter dan dat van de Ajacieden en hun acties in de voorhoede bezaten meer lijn en in houd. Het was over het algemeen wel een aantrekkelijke partij voetbal, die het in groten getale opgekomen pu bliek voorgezet kreeg. Slechts op één onderdeel bleven beide partijen on der de maat en dat was de vuur kracht. Ei- werd én door UVS én door Ajax opvallend weinig geschoten en voorzover het gebeurde, werd er bij zonder slecht gericht. De eerste twintig minuten van de strijd gingen gelijk op. De defensies hadden niet veel last van het met veel omslachtigheid in elkaar ge knutselde aanvalsspel. Vooral de li nie Plezier Van Duyl Lardé Balkhoven greep zeer goed in. Lang zaamaan slaagde UVS er in de Ajax- defensie wat krachtiger onder druk te zetten. De blauwwitten vloch ten steeds meer dreigingen in het spel. Na een half uur viel het eerste en enige doelpunt van UVS. Ajax-doelman Bliitz timede een ver re hoge bal verkeerd misschien was dat te wijten aan het op die plek niet gelijkmatig verdeelde licht Holl kreeg gelegenheid het leer over hem heen te plaatsen en de ijve rige Disselvelt snelde toe om in te koppen- Geen kans Ook in de tweede helft hield UVS steeds de touwtjes in handen. Ajax kreeg in heel die speeltijd nauwe lijks één kans van betekenis. De strijd kabbelde rustig voort met niet onaardig, zij het weinig produktief spel. De voor Logeman spelende Wally van Schoten had de hand in enkele knappe acties, maar verknoei de veel door te lang met de bal te drijven of door'onzuiver afgeven. Holl gelukte het niet zich voldoende los te maken van zijn bewaking, Dissel- velt viel na rust iets terug en Teske deed weinig in het oog lopende din gen. Achter de aanval werkten Ko ren en Kantebeen naar behoren, al stopten zij nogal eens wat slordig heden in hun spel, vooral bij het plaatsen. Twee kansen van beteke nis kreeg UVS om de voorsprong te vergroten. Zo'n tien minuten voor tijd schoot de opgerukte Balkhoven fel op het Amsterdamse doel. waar Blitz weer een zwak ogenblik had. Hij liet de bal los, die daarna traag op het lege doel af huppelde. Van Schoten en Disselvelt schoten er als roofvogels op af om het beslissende zetje te geven. Het werd echter geen zetje, maar een kolossale zet: Dis selvelt zag kans de bal hoog over de totaal onbeschermde Ajax-veste te jagen In de laatste minuten kopte Holl net over. nadat Kantebeen op rechts hem de bal heel fraai op het hoofd had geplant. TAFELTENNIS Roemenië te sterk voor Nederland LYON (ANP) Op de eerste dag van het toernooi om de Europese tafeltenniskampioensohappen, dat in Lyon wordt gehouden, heeft de Ne derlandse herenploeg in groep vier met 5—2 van Spanje gewonnen, maar met 50 van Roemenië ver loren. Ook d*e dames verloren- van Roe menië (3O). Zowel bij de dames als de heren gingen de Roemenen over naar de halve finalea. NEUBRANDENBURG (ANP) Het Nederlandse zondagamateurelf- tal, waarin de UVSers Désar en Le get, heeft gisteren in Neubranden- buig met 0—1 verloren van een Oost duits elftal, bestaande uit spelers on der 23 jaar. Het enige doelpunt werd in de 85ste minuut gescoord door Zeidler. Nederland (in 433-opstelling) moest zich by na de gehele wedstrijd tot verdedigen beperken. Het spel van aanvoerder Groener en linksach ter De Vries steeg hierbij tot grote hoogte en zij waren het vooral, die de Oostduitse aanvallers de voet dwars zetten. Bovendien was er in laatste instantie Rob Schultz, de 21-jarige doelman van Alkmaarse Boys, die soms uitstekende reddingen verricht te. In de weinige uitvallen onder scheidde zich rechtsbuiten Haan, die met verre schoten geen geluk had. Tot diep in de tweede helft hield Nederland stand. De Oostduitsers speelden inmiddels verkrampt en de aanvallen werden te gehaast opgezet. De hoeksohoppenverhouding was op gelopen tot 140 voor Oost-Duits- land, maar de kansen, die hieruit ontstonden, gingen door slecht rich ten verloren. In het zicht van een ge lijkspel moesten de pupillen van Plooyer vijf minuten voor tijd capitu leren. Zeidler was de maker van het doelpunt en hfj zorgde er voor dat de 8.000 toeschouwers toch nog een niet meer verwachte overwinning van Oost-Duitsiand konden bejubelen. VOETBAL Leeds United heeft gisteravond op eigen veld met 10 van Tottenham Hotspur gewonnen. In deze wedstrijd werd de Schotse International van de Spurs Alan Gil- zean van het veld gezonden na een handgemeen met Terry Cooper. SCHAKEN De Nederlandse schaakgrootmeester Jan Hein Don- ner heeft gisteravond zijn partaj voor de zesde ronde van het interna tionale toernooi in Bamberg verlo- van de Westduitser Helmut Pfle- ger. Donner bezet nu met 3¥j punt de gedeelde vierde plaats achter de Rus Keres (5), diens landgenoot Pe trosjan (4Vi) en de Zuidslaviër Iv- kov (414), Volgend seizoen nog ere-divi- sievoetbal aan de Delftse Bras ser skade? Belangstelling Tulpenrallye m eer kleiner DEN HAAG (ANP) Voor de twintigste internationale Tulpenral- lye, die van maandag 22 tjn. vrij dag 26 april met Noordwijk als be gin- en eindpunt, wordt gehouden, waren woensdagmorgen 79 inschrij vingen binnengekomen. In vergelij king met vorig jaar toen 121 equi pes. waarvan er uiteindelijk 108 var start gingen, zich hadden aange meld, is het aantal inschrijvingen aanmerkelijk gedaald. De organisatoren hebben dan ook besloten de inschrijving, die offi cieel al verlopen is, pas kort voor de start te sluiten. Ove Kimlvall in Zweeds elftal ROTTERDAM (GPD) De Zweed Ove Kind va M 024) heeft van Feijenoord toestemming gekregen donderdag 2 mei In Stockholm met het Zweedse elftal tegen Spanj# te spelen. Aanvankelijk voelde Feijenoord er niet veel voor onr te voldoen aan het. verzoek van de Zweedss voet balband. Na een gesprek met Kind- vall bleek, dat de jonge Zweed er veel prijs op stelde voor zijn land uit te komen. Feyenoord wilde hem niet teleur stellen en verleende toestemming. In zijn geval werd één lijn getrok ken met Feijnoorders, die mogelijk worden gekozen voor het Neder lands elftal tegen Polen op 1 mei. Hockey-programma Heren: HattemHTOC HTCC-beker (kwartfinale») 1 HDMAsvlonj HUAO—SOHO ri< MEPLaren, punten van Klein en Dublin had hun nationale ploeg in de eerste helft van de strijd tegen Nederland-B een nogal duide» lijke 20 voorsprong opge bouwd. Er was bijgevolg alle reden, dat deze ploeg voor het eerst na de oorlog een zege zou weten te behalen op een Ne derlands B-team. De zaken pakten in de tweede helft echter geheel anders uit. In de eerste minuten na de rust verkleinde Heier man de Luxemburgse voorsprong tot j 21. Wel kregen de kijkers uit het groot-hertogdom nieuwe hoop, toen Leonard onmiddellijk daarop v oor I een derde Luxemburgse treffer zorg de, maar Verdonk. Strik en Bosveld zorgden vervolgens, dat er een 43 overwinning voor Nederland uit da bus kwam. Een verrassende overwinning, die vooral te danken was aan de strijd lust, waarmee de in rood-wit spelen de landgenoten uit een welhaast ver loren positie terugkwamen. In de tweede helft dus een geheeï ander spelbeeld, dan in de periode, waarin de Luxemburgers nogal be hoorlijk de lakens konden uitdelen* Agressie llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ lIHlHlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltHHIIinilllllllllllllllllllllllllllllllllllll! De Nederlanders slaagden er toen niet in voor werkelijk gevaarlijke si tuaties te zorgen. Dit in tegenstelling tot de agressieve Luxemburgers, die na tien minuten de leiding namen. Op de rechtervleugel stormde Klein naar voren. Hij loste een schot dat als voorzet was bedoeld, maar voor dat de paar duizend kijkers goed en wel wisten wat er ging gebeuren lag de bal in de Nederlandse touweni 1—0 Nog donkerder begon het er vooi Nederland uit te zien. toen Van Stip- pent geblesseerd raakte en nog slechts op gedeeltelijke kracht kon meespelen. In de 33ste minuut leek het er niettemin op, dat Nederland de balans in evenwicht zou brengen, toen Venneker de Luxemburgs» „ausputzer" Jeitz omspeelde. D» NEC'er knalde met een volledig vrij schootsveld voor zich tegen de paak Daarna werd Nederland opnieuW een illusie armer toen Dublin de Lu» xemburgse voorsprong op 20 bracht. Met Ietwat donkere gezichten tre den de Nederlanders voor de tweed» helft aan. De geblesseerde Van Stip* pent verscheen niet meer binnen d« lijnen. Hij was vervangen door zijn clubgenoot Strik. Vrij spoedig Meel* dat deze verandering geen verzwak king was. Met veel élan begon Strik op het middenveld te opereren. Sa men met. De Zoete stuwde hij d» Nederlandse voorhoede naar voren, waardoor er na drie minuten al pa» niek ontstond in de Luxemburgs» de» fensie. Heierman profiteerde daar» van en bracht de Nederlands» ach» terstand terug op 21. Wel nam Lu» xemburg in d» volgende minuut reeds wraak, toen Leonard, na een pass van Dublin voor 81 zorgde, maar de Nederlandse ploeg had hei juiste toerental te pakken. Verdonk (7de minuut) en Strik (10e minuut) brachten tot ieders verrassing de ba lans in evenwicht: 3S..,_ Kort daarop moest bij Luxemburg de geblesseerde Leszczynsky vervan gen worden door Cardoni. Deze wij ziging kwam de toch ai aangeslagen Luxemburgers niet ten goede. Toen dan ook Bosveld in de 20ste minuut ver schot loste was or voor de ploeg uit het groot-hertogdom wee* geen kruit gewassen en kon Neder» land tenslotte met een 48 overwin» ning het vekl verlaten. Westeuropege titel Volleybalteam neemt revanche SOFIA (ANP) De Europese uitdagingsbeker van nationale elftallen tot 23 jaar blijft in Bulgarije. Jong Oranje heeft gister avond in Sofia voor ruim 30.000 toeschouwers met 13 ver loren. Bij de rust hadden de Bulgaren, die in verband met an dere en voor hen belangrijker geachte wedstrijden lang niet met hun beste ploeg speelden, een voorsprong van 21. Jong Oranje heeft vooral in de tweede helft teleurgesteld. Er zoas geen macht meer om de onvolko menheden in het Bulgaarse spel, weinig tempo, bal verliefdheid en onnauwkeurig plaatsen, af te straffen. De ploeg kon slechts wachten op het wonder van de ge lijkmaker, of de genadeklap in de vorm van een derde Bulgaarse treffer. Die klap kwam dertien minuten voor het einde. Jong Oranje, vol zelfvertrouwen en overtuiging gestart, incasseerde nuchter het openingsdoelpunt van de grillige Bulgaren in de zesde mi nuut. Na een dartele combinatie van aanvalsleider Tzvetkov en Janko Ki- rolov vice versa kwam Tzvetkov, mede door te traag anticiperen van Boskamp en Hulshoff vrij voor Van Beveren. Hij scoorde kil. Nederland nam die tegenslag. Onmiddellijk na het doelpunt van Tzvetkov nam Jong Oranje de strijd in handen. Overtuigend. Na achttien minuten vond Pahlplatz, afgezwenkt naar links midden voor het doel een vrijstaande Rensenbrink, die via Jordanov de gelijkmaker scoorde. Jong Oranje had toen nog lucht voor voortdurend plaats verwisselen en bleef niet alleen dapper, maar ook puntig doorvechten na die tweede harde klap, die al vier minuten na de gelijkmaker kwam. Peter Kirilov, een linksbuiten met de allure van Piet Keizer, maar dan voor de volle negentig minuten van een wedstryd, zette in een tijdroven de dribbel Vos drie keer op het verkeerde been en passeerde hem viermaal, na de vierde keer trok hy de bal hard en laag voor doel waar Michailow er met graagte zijn schoen achter zette. Dat was 21. Jong Oranje probeerde hetzelfde. Het elftal hield de tegenstander in een greep, maar de goed geor ganiseerde Bulgaaise verdediging gaf bijna geen kansen weg. Ivkov en Petrov voelden waar de dreiging, voornamelijk door het werk van Geels, Van der Kuylen en Veenstra, vandaan kwam en wapenden zich tijdig tegen het gevaar. Soms moeizaam, ook wel eens paniekerig, maar bij vlagen nuchter en overwogen werden alle combinaties afgekapt. Jong Oranje bleef alles geven om de soepeler bouwende, Individueel vaardiger en technisch meer bekwame Bulgaren te stoppen. Dit lukte tot aan de rust. In de tweede helft hebben de Bulgaren eerst de arme Feijenoor- der Jan Boskamp („Ik heb nog nooit zo'n verschrikkelijke wedstrijd ge speeld") volkomen dolgedraaid. Daarna verlegden zij hun diuk naar het centrum van de Nederlandse verdediging. Hulshoff maakte wat kleine overtredingen („die scheids rechter floot voor alles, als je maar een man aanraakte was het al fout"). Aty Graaumans moest her haaldelijk bijspringen („Het was 'erschrikkelijk moedlyk achter"). Willy van der Kuylen kreeg nauwe lijks nog gelegenheid om aanvallend positieve daden te verrichten („dit een geweldige tegenstander") Jan van Beveren stand voortdurend onder hoogspanning („Je weet niet wat je te verwachten hebt van die kerels, zij zijn zo grillig als wat, je kunt voor de meest vreemde ver rassingen komen te staan"). Michailow, pas achtttien Jaar, maar in alle opzichten een volgroeide voet baller, werd een obsessie voor de verdediging. De donkere Bulgaar kon alles met de bal. Zijn hoekschop pen hadden al herhaaldelijk paniek gezaaid vóór Tzvetkov in de dertien de minuut na rust de bal uit een corner van Michailow op de lat kopte. De kans op de gelijkmaker was te vei waarlozen, maar halverwege de tweede helft kwam het wonder byna. Na een slechte terugspeelbal van Paoenov moest Jordanov alle risico's nemen om Geels het scoren te verhinderen, dat lukte hem. Ne derland bezat nog wel de wil, maar niet de kracht om terug te slaan. Twaalf minuten voor tijd werd ook de wil gebroken. Drost mocht hal verwege de Bulgaaise he^t een vrije trap nemen. Hij plaatste de bal slecht en Bulgarije sloeg onmiddel lijk terug met een razendsnelle want dat kon de ploeg ook te genactie. Michailow brak uit, vond weer de overal aanwezige Tzvetkov in de combinatie en kreeg de bal terug. Michailow scoorde van een paar meter. Dat hij daarbij buiten spel stond was scheidsrechter Tibor Wotowa, die zoals vrijwel voortdu rend, als een verkeersagent in de middencirkel stond, ontgaan. De strijd was gestreden. op Turken AUGSBURG (ANP) - Het Nederlandse volleybalteam heeft gisteravond In Augsburg in de eindstrijd van het toernooi om het Westeuropese kam pioenschap revanche genomen op Turkije. Op 6 november vorig jaar ging de ploeg van Henk Blok tij dene het Europese kampioenschap in vijl sets tegen de Turken ten onder en die nederlaag was tekenend voor de teruggang in de Nederlandse ploeg, Vorige week echter kondigde zich een herstel aan: van Polen werd in Drachten gewonnen en in Augsburg werd die stijgende lijn onderstreept. Turkije werd met 3—0 (1510, 15— 12, 154) verslagen en Nederland had daarmee, naast de revanche voor het verlies in Ankara, weer een concurrent voor de Westeuropese titel uitgeschakeld. De strijd om de Westeuropese ti tel zal zich waarschijnlijk afspelen tussen Nederland en België. De Bel gen wonnen woensdagavond van West-Duitsland (32) en zijn, evenals Nederland, nog zonder ver- liespunten. Tegen de routine, de sprong kracht en vooral de smash kracht van de Nederlanders waren de Tur ken niet opgewassen Opvallend was gisteravond ook de prestatie van Finland. De Finnen, die over net duizend volleyballers beschikken, behaalden een verras sende zege op Italië, naast Neder land en België een der kanshebbers.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11