ALEX VAN Engeland verwerpt ruimte-projecten N.C.R.V. KOMT MET NIEUW SPEL „Ue lurk Politiefilm 60 jaar Geen geld voor nieuwe raket en tv-satelliet Onderwijs kan worden geindustrialiseerd - WOENSDAG 17 APRIL 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA S MIDDELBURG (GPD) De Mid delburgse markt zal zaterdag 25 mei openlucht televisiestudio zijn. Dit ter gelegenheid van een recht streekse uitzending van het nieuwe NCRV-spel „Zeskamp". Er komt een o: reportagetrcln naar Middelburg en personeel van BRT en NTS zullen in de weer zjjn om mogelijk te ma ken, dat men op de Belgische en Nederlandse televisieschermen uit de bevolking van zes steden in bei buurlanden gerecruteerde ploe gen allerlei merkwaardige opdrach- •n zal zien uitvoeren in dit spel. Het gaat om steden met tenminste 10.000 en ten hoogste 50.000 inwoners. Voor Nederland doen in het nieuwe mee Middelburg, Sliedrecht en Aalten. Voor België komen in het Middelburgse markt openlucht tv-studio strijdperk Halle, Veurne, en moge lijk Zelzate. De opzet van het spel. dat wordt gepresenteerd door Regine Clau- waert en Dick Passchier doet den ken aan de massaspelen ..Inter land" en „Een tegen allen", ook van de NCRV. In ..Zeskamp" doen telkens alle deelemende steden mee. dus zes ploegen uit zes steden komen in actie. De première va_n het spel is op 11 mei in het Belgische Halle. Op de markt in Middelburg zal er een tribune komen, die plaats biedt aan ongeveer 3000 personen. Bovendien komt er een groot podium en zullen enorme stellages worden opgetrok ken voor de camera's. In de week. die aan de uitzending van het spel ..Zeskamp" voorafgaat zal een filmp je over de ontvangende stad worden uitgezonden. tbi uii/gezonaeii. NEDERLAND 1 NTS DEVENTER (GPD) In Deven- r is een bijzonder jubileum ge tierd: het befaamde draaiorgel ..De Turk" bestaat namelijk 60 jaar. Het orgel, dat door optreden in veel West-Europese landen grote bekend heid heeft gekregen, kw om gegadigden te lokken Alex van Wayenburg de manziekenboot officieel zijn naam ge-ken met iedere dag een andere van het KRO-radioprogramma geven. Het schip zal gedurende groep zieken aan boord. Op de voor de zieken, heeft gisteren in een groot deel van het seizoen foto zien we de heer en mevrouw i Breda de naar hem genoemde I tochten door ons land gaan ma- Van Wayenburg aan boord na de 1 naamgeving april 1908 als produkt van de Parijse fabriek „Limonaire" voor het eerst op straat. Het dankte zijn naam aan beeldje, dat een Turk voorstel- maar dat tenslotte spoorloos is verdwenen. Het orgel is in totaal 9 maal op de televisie geweest: 6 keer in Ne derland. 2 keer in Frankrijk en 1 Duitsland. Ter gelegenheid van het jubileum heeft de AVRO radio-opnamen gemaakt voor het programma „Zestig minuten voorbo den de 60", dat vanmiddag is uit gezonden. Deze week is een langspeelplaat met liedjes van De Turk versche- Nieuwe Japanse kleuren-tv-buis DEN HAAG (GPD) ..Van uur 0 tot 24". de voorlichtingsfilm, die ci neast Pim Korver onlangs heeft ge maakt over het werk van de geüni formeerde politie in onze drie grote steden. gistermiddag door ter mr. H. K. J. Beernink ten doop gehouden in de Haagse bioscoop „Studio 2000". De burgemeesters van Den Haag en Rotterdam en de loco-burgemeester van Amsterdam kregen ieder een exemplaar van de rolprent aangeboden uit handen van mr. Beernink zelf. wiens departe ment ook de film heeft betaald! De 28 minuten durende film, die in vlot tempo een indruk geeft van het veelzijdige werk van de geünifor meerde politiemannen in de Rand stad, is bedoeld als propagandamid del bij het werven van aspirant-wets- dienaars. maar zal ook worden ge bruikt ter voorlichting van het pu bliek. Minister Beernink vertelde het po litiële premièrepubliek gistermiddag, dat in het personeelstekort van de gemeentelijke korpsen langzaam maar zeker verbetering komt. Ter- j wijl de organieke sterkte van de ge- TOKIO (AFP Een grote Japan- meente politie in Nederland sinds firma heeft een nieuwe beeldbuis 11963 is toegenomen van 14.209 man ontwikkeld, die de t.v.-toestellen nog tot 15.111, is het aantal vacatures aanmerkelijk goedkoper zal maken verminderd van 1.516 tot 1.003. In de al zijn. Japanse toestellen rijn de helft goedkoper dan de Fran- en Engelse. Japan vervaardigde toe 1.240.000 kleuren-t.v.-toe- itellen per jaar. waarvan er 350.000 rijn uitgevoerd, in hoofdzaak naar de VS. Dit jaar hoopt Japan 2.150.000 toestellen voor kleurentelevisie t e maken. De licentierechten, die Japan moest betalen voor buitenlandse pa tenten bedroegen 16 miljoen dollar. Door de nieuwe beeldbuis zal op deze drie grote steden bedroeg in 1963 het aantal vacatures nog 940. tegen thans 700. Het aantal agenten in opleiding in de drie grote steden is sinds 1963 gestegen van 150 tot 305. Reden van deze verbeteringen in het personeels bestand: hogere salarissen en een lagere toelatingsleeftijd. In zijn verklaring van vandaag zegt de minister dat de Engelse bij drage aan Esro iets verhoogd wordt en die aan Eldo op hetzelfde niveau blijft. Engeland geeft jaarlijks 37.4 mil joen gulden aan Esro en ongeveer 93.1 miljoen gulden aan Eldo. De bij- 'j drage aan Esro zou Engeland nu wil- LONDEN (AP) Engeland heeft vandaag twee voorstellen len verhogen met 6 procent. verworpen met betrekking tot nieuwe programma's voor Euro-1 pese samenwerking op het gebied van de ruimtevaart. Minister van technologie, Anthony Wedgwood Benn heeft aangekondigd dat Engeland geen financiële steun zal verlenen aan beide projecten, die hy „economisch niet verantwoord'' noemde. Het eerste project behelsde de gezamenlijke ontwikkeling door de EEG-landen, Engeland en Australië van een nieuwe raket. Het tweede project was de ontwikkeling van een experi mentele satelliet voor relayering van televisieuitzendingen. aanmerkelijk worden bespaard AmerikaajlSe Instructie negers op hengelsport op televisie Geen vergelding jegens Frankrijk De Engelse beslissing betekent wel licht het emde voor beide projecten, maar daarover zal pas worden be slist in juli. wanneer de betrokken Janden in Bonn bijeenkomen. In regeringskringen in Londen is men beducht dat het Engelse besluit op het vaste land wellicht zal wor den uitgelegd als een vergeldmgs- maatregel tegen het Franse veto op partijvoorzitter Mao Tse-toeng I Engelands toetreding tot de EEG. Dit Mao Tse-toeng Volgens deze bronnen zou het geld dat besteed wordt aan ruimte-pro jecten weinig kansen bieden op tast baar profijt. De Britse redenering zou luiden dat niet-economische pro jecten niet economisch worden als er meer landen aan meedoen. Minister Benn zal dit standpunt waarschijnlijk volgende week in het Lagerhuis verdedigen. Strijd in Biafra in alle hevigheid weer opgelaaid LAGOS (AFP) Federale Ni ge- riaanse troepen zyn 45 kilometer t«n noorden van Calabar In het offen- fftgaan tegen Biafraanse troe pen. Het bericht uit Biafra volgens welke tijdens het weekeinde een ba taljon Nigeriaanse militairen was vernietigd, is in Lagos tegengespro- 10.20 i 10.35 1 10.10 i 11.05 i 11.20 i Kijkkast (NCRV) Sluiting Pipo de clown Nieuwe avonturen van de drie mi Panoramiek Journaal en weeroverzicht Zendtijd politieke partijen; CPN Inburgeren Lili; kleur Stichting Socutera Schooltelevisie in Nederland Openbaar Kunstbezit; kleur Sluiting NEDERLAND 2 NCRV 10.05 i 10.10 1 10.30 10.35 i Pipo de clown (NTS) Nieuws (NTS) Droom zonder einde; dagen mijner jaren Caraïbische suite Journaal en weeroverzicht (NTS) Oliver Twist De parallelle wereld Dagsluiting Hier en nu Laatste nieuws (NTS) Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: 10.40 u Hilversum 2 f en HONGKONG Reuter i De Chi- HILVERSUM (GPD) De NCRV- heeft de Amerikaanse negers aange- spoord ..het reactionaire bewind" in i de V.S. omver te werpen. Radio-Pe king meldde gisteren dat Mao dit televisie brengt op aoht zaterdagen in deed in een verklaring het komende winterseizoen een serie j de negers steunt in hun „strijd te- instructieve hengelsportprogramma's. gen geweldloosheid". De strijd Jaap Molenaar zorgt stelling, de presentatie en technische demonstraties worden verzorgd door Jan Schreiner: hengelsportspecialist den brode en auteur van vele de negers voor emancipatie is vol gens hem een onderdeel voor de hui dige wereldrevolutie. De negers heb ben door de moord op dr. Martin Luther King hun les geleerd, aldus till boeken op dit gebied. Met vertraag- j Mao. De Chinese partijvoorzitter le de opnamen zullen de werptechnie- ken worden getoond, terwijl ook met veel detail-opnamen zal worden ge werkt om de kijkers de fyne kneep jes van deze sport te laten zien. De programma's van 10 minuten elk zullen steeds op zaterdagen om 17.15 uur worden uitgezonden onder het motto „Het andere gezicht van de sportvisser ij". In elk programma zal Jan Schreiner een gast ontvangen Als eerste is daarvoor een psychiater Uitgenodigd. Het ligt verder in de be doeling een artiest, een belangrijke sportman, een industrieel en andere vooraanstaande Nederlanders aan het woord te laten. De opnamen die binnenkort op en rond de Loosdrechtse plassen zullen worden gemaakt, vallen buiten het visseizoen. Voor visvangsten en het landen van de buit zullen daarom op namen uit reeds bestaande visfilms worden gebruikt. -erband wordt in Londen ontkend. Engeland blijft meewerken aan be- I staande Europese ruimtevaart-pro gramma's voor de ontwikkeling van raketten (Eldo) en voor algemeen ruimte-onderzoek «ESRO). De Engelse regering zou volgens welingelichte kringen van mening zijn dat het geld voor de technolo gische samenwerking in Europa be ter besteed kan worden aan prakti sche industriële projecten die de Eu ropese concurrentiepositie zicht-e van Amerika kunnen verbete- Minister Veringa van de volwassene, die in deze tijd van snelle maatschappelijke veran deringen en snelle veroudering van kennis meer en meer onmisbaar worden. Met name ook in het raam van deze „permanente opvoeding" zullen volgens hem de moderne UTRECHT (ANP.) De minister technische hulpmiddelen een steeds Wetenschappen, grótere rol kunnen opende NOT Vuilnismannen in Memphis weer aan het werk MEMPHIS (Reuter» De staking van vuilnisophalers, die ds. Martin Luther King ertoe bracht naar Mem phis te komen waar hij bij een aan slag het leven liet, is afgelopen. De 1300 vuilnismannen. byna allen ne- lers. krijgen zes dollar opslag en hun bond wordt erkend. Zij zullen hel werk vandaag hervatten. Ds. King leidde op 28 maart een mars ter ondersteuning van de eisen der vuilismannen die op plundering en brandstichting uitliep. Hij werd op 4 april door een onbekende dood geschoten toen hij in Memphis een nieuwe protestmars voorbereidde. Het weekloon van de vuilnismannen be draagt nu 78 dollar. len. VOOR WOENSDAG 17 APRIL Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Veel gevraagde gew. nuz. (gr.). 18.30 Nws. en weerpraatje. 19.00 Openbaar NRU: Onderwijs prof. dr. G. H. Veringa. heeft, morgen in Utrecht de zesde Natio-J nale Onderwijs Tentoonstelling ge-1 opend. Hij zei. dat de tentoonstelling dit maal in een voor het onderwijs ge denkwaardig jaar wordt gehouden: op 1 augustus treedt de Wet op het Voortgezet Onderwijs in werking; er wordt hard gewerkt aan de herstruc turering van het wetenschappelijk onderwijs en bovendien herdenkt het ministerie van Onderwijs dat het vijftig jaar geleden als zelfstandig departement zijn intrede deed in ons staatsbestel. Ter illustratie van de groei die ons onderwijs sinds 1918 heeft on dergaan, memoreerde de minister dat dat deel van het nationale inko men dat aan het onderwijs wordt besteed, de afgelopen vijftig jaar bij een sterk toenemend nationaal inko men is gestegen van drie tot zeven procent. Volgens hem toont de N.O.T aan. hoe het onderwijs wordt of kan wor den „geïndustrialiseerd." Veel van I hilversum *>298 m wat thans op het gebied van de 1 technische hulpmiddelen aan het on- j Ia^ ïe^olklparül 'San'fr.j'S derwijs wordt geboden, aldus prof. en Democratie. 18.30 Stereo: Voc.- er Veringa, moet nog nader worden on- J instr. ensemble met zangsol. 18.55 Ste- derzocht, ontwikkeld en getoetst op I T|°,,:n n\et„ za"fso1 19.30 Nws. 19.35 Vlooi en plano: klass. zijn bruikbaarheid in de praktijk.1 Het belang van de zelfwerkzaam heid van de leerling wordt steeds duidelijker onderkend. Deze zelf- 2h5Ö8Trammeïam werkzaamheid zal volgens prof. Ve- ringa een belangrijk aspekt zijn Veel aanhang voor Johnson, weinig voor Delfgaauw Ja. nee. geen mening. In grote lijnen kwam het er op neer. dat het Nederlandse volk in meer derheid pro-Amerika en pro de Amerikaanse Vietnam-politiek is. Door wie wordt er in Vietnam agressie gepleegd? Door de com munisten, zei 27%. Door de Ame rikanen zei 17 Cc en door beide partijen zei 17%. Hebben de Amerikanen er verstandig aan gedaan zich te mengen in de strijd in Vietnam? Daarop zei 49% ja en 33% nee. Had Ame rika er recht toe? Ja zei 65%, nee 15%. Het Zuidvietnamese volk staat achter de Viet-cong meende 16% en 42% meende dat het achter de Zuidvietnamse re gering staat. De eigen sympathie ging bij 50% naar de Zuidvietnamese re gering uit. en slechts bij 9% naar de Vietcong. Van de on dervraagden zag 38% de Viet cong als een communistische verzetsorganisatie. 26% als een verlengstuk van het Noordviet- namese leger en 13% als een on afhankelijke nationale bevrij dingsorganisatie. Daarentegen meende 31% dat de Zuidvietna mese regering het volg vertegen woordigt. 14% zag haar als een marionettenregering van de USA en 29% als een regering van ge neraals en zakenlieden. „Moet Amerika de bombardementen onvoorwaardelijk staken?" Niet minder dan 69% meende van wel. 24% van niet, en 69% ge loofde dat het stopzetten tot on derhandelingen zou leiden. Het geloof dat Amerika een vrede door compromis wil, is groot: 86% dacht van wel, slechts 6% van niet. Daarentegen dacht 47% dat ook Noord-Vietnam een vrede via een compromis wil en 34% meende van niet. Toch vond 73% dat de vrede door onder handelingen tot stand moest komen. .Acht u het juist dat Johnson volgens de processen in Neurenberg en Tokio een oor logsmisdadiger wordt genoemd? Juist 7%. waarschijnlijk juist 5%, onjuist 68% en waarschijn lijk onjuist 12%, ergo: 80% van de bevolking wijst deze kwalifi catie af. Iets minder afwijzend stond men tegenover de gedachte Ho Tsji Minh een oorlogsmisdadiger te noemen. Juist 8%, waar schijnlijk juist 13%, onjuist 41% en waarschijnlijk onjuist 43%. Johnson heeft dus met basket- balcijfers (80-54) van Ho gewon nen. Verder bleek nog dat men China en Rusland een grote rol toedenkt in de Vietnamese af faire, en dat men Amerika en Zuid-Vietnam een meer soepele houding tegenover de Vietcong als regeringspartner toedicht dan andersom. U ziet, weinig aanhang voor Delfgaauw, veel voor Johnson. De documentaire die Heiman Wigbold en de zijnen rondom deze cijfers hadden opgebouwd, viel zoals gezegd niet ten voor dele van Johnson uit. wel voor Kennedy en diens politieke op vattingen. Zo hoorden we, dat de Amerikanen hun escalatiepoli- fciek al begonnen (het aantal Amerikanen werd toen van 75.000 op 125.000 gebracht) toen er volgens eigen cijfers niet meer dan 400 Noord-Vietnamezen in Zuid-Vietnam zaten, als onder steuning van de 140.000 man van de Zuidvietnamese Vietcong. die tegen de officiële regering rebel leerde. Humor bij Tati Na Vietnam was Tati een ver ademing. Vijf personen stelden hem eenvoudige vragen, die hij met veel gevoel voor humor be antwoordde. zoals het een goed showman betaamt. Hij deed zijn keeper nog eens, zijn tennisser en een snobistische dame en hij vertelde een verhaal over twee sportauto's en een lelijk eendje op zo'n manier dat je het voor je zag. en er straalde veel mede dogen en plezier van hem uit. De aanpak van regisseur Loet Steen bergen was misschien toch wel de enig juiste. Irv^r-H 1 1 1'; f": lin di florl (Picclnelli) Compagnons Las palm.idas iFisivilli bepaling, lezing. 19.50 Stereo: Conce gebouwork., slagwerkgroep en sol.: oude en mod. muz. In de pauze: pim. 20.45 -21.05 De Universiteit in disc., lezing. "1.30 Wie is mijn - 22.05 Spiegel van Belg: >rogr. in samenwerking met de bkt. mnn Sextant, radioweekblad (Bochmann (Raymat) Orkest Roberto del Gado. Nimm mlch mit nach Cheriko (Gietz) Peter Alexander. Red River rock (Reed) Orkest Roberto del Gado. Teenager melody Scharfenberger) Hey boys. how d'o you do Gd.) Conny Froboès, Will Brandes. Dreaming guitar (Del- gado) Orkest Roberto del Gado. Stor my weather (Koéhler) Sp€ love (Lenoir) Carmen Ca k7 (Beecher) Oh! Look a there. she pretty (Lombardo) Bil Haley and his Comets. Three little words- Whose I baby are you- I wonder where my baby is tonight Big Ben Banjo Cavallro. Sha- night In Tunesia (Gillespie) Charlie Parker, Miles Davis, Lucky Tomson, Arv Garrison. Dodo Marmarosa. Vic AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Oclitendgym. 7.20 Lichte gr.muz. VPRO: 7.54 Deze d ig AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radlojourn. 8.20 Stereo: Lichte gr.muz. (8.30-8.35 De groenteman.) 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Klass. romantische grjnuz. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeids- vit. (gr.). (11.00-11.02 Nws.). 11.55 Beursber 12.00 Stereo: Pianorecital r 12.2 de voortgezette vorming en scholing ^Is^^Nwa" Wielrennen De 27-jarige Marok kaanse wielrenner Lahcen Ben Lah cen, die sinds maandag in coma lag, is gisteren in Casablanca overleden. Lahcen Ben Lahcen werd tijdens de laatste etappe van de Ronde van Marokko in het hartje van Casa blanca door een te opdringerige toe schouwer omver gelopen. Hy liep ernstige verwondingen aan het hoofd PROGRAMMA Zigeunerklange, Czardas Potpourri. Parker, Erroll G; Harold „Doe" West. Confessin' (Daug- herty) Yesterdays (Kern) You'd be so nice to come home to (Porter) Cha- j sin' the bird (Parker) Kenny Burrel. I Hank Jones. Paul Chambers. Art Tay- KRO: 7 00 Nws. 7.10 Het levende1 woord. 7.15 Badinerie: klass. en mod. I gr.muz. (7.30 Nws.; 7.32 Act.; 7.50 Overweging; 8.00 Nws.), 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvr. (9.35-9.40 Waterstan- Fonorlki, Sje- o mnje gorje, Nje Rewnoej, Balalaika Ensemble Kaz- pedagogische lezing. I den). NRU: 10.00 Wat heeft c de Barok (gr.). KRO: 11.00 Nws 11.02 Voor de 2 NCRV: 12.00 tuinb. 12.29 Mod. platteland. 12.34 muz. 14.29 Logboek 1563. doe. progr 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16 03 Ik hoor. Ik hoor wat u niet hoort, lezing met gr.pl. 16.35 Stereo: Sopr. en piano: klass. liederen, 17.00 Jeugd en ritme. 17.30 Stereo: Toemaar!!: pro gramma voor middelbare scholleren. Hilversum 3. '240 111. en FM. NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Voor de zie- 12.00 Nws, 12.03 Platen- :RO- 13.00 Nws. 13.03 Act. N.T.: knalmuz. 14.00 Nws. 14.03 Netty Rosenfeld. 15 00 Nws 15.03 is. 16.00 Nws. 16.03 show. 17.00 -f8.00 Verz.pl.progr. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NTS: 18.50 Pipo de clown. NTSt neelstuk van Jan Staal. 22.05 Brand punt. NTS: 22 45-22.50 Journ. Nederland II NTS: 18.50 Pipo de clown. NTS: inf. progr. 19.45 Openbaar Kunstbezn. (Méry) Orkest les amoureux Pascal. Milord (Monnot) C'e sique (Glansberg) Orkest Helmut Za- Les gitans (Cour) Quel r Nws. 12.41 Act Haarhem. j land- en tuin 12.50 Variant: radio-snelbuffet. I Lichte gr.muz. 14.30 Stereo: Alt en - liederen. 15.00 Gerei', mid- disc. 21.35 Coronation Street. TV-film.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 5