EIDSCH DAGBLAD Overleg over Vietnam Jordanië zou met Israël willen praten JAMIN Zandvoort: grootste duinbrand sinds jaren Zoeken naar plaats om te praten Journalist was dubbel-spion ARRESTATIES IN SALONIKI Indirect en geheim overleg in Genève Bod van 237.000 op villa van Van Heijst Duizenden doden en gewonden in China IpgericHt 1 maart 1860 WOENSDAG 17 APRIL 1968 No 3:,461 Irecteur: E. A e van Dishoeck jofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaaJ (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 TelefooD Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Saigon wil eersl top-confereiilie SAIGON/HONOLOELOE (Reuter. AP) De Verenigd-. Staten en Noord-Vietnair hebben nog geen overeenstem ming bereikt over een plaats waar de besprekingen over een staken van de vijandel'ik heden in Vietnam zouden plaatsvinden. Terwijl president .fohnson in Hono- loeloe de militaire aspecten be spreekt van een eventueel staakt- het-vuren in Vietnam, vond in Hanoi de benoeming plaats van twee functionarissen in de regering In Saigon ziet men de benoeming van Xoean Toei en Tran Kwang- hoei als een duidelijk teken dat het Hanoi ernst is met besprekingen. Xoean Toei en Tran Kwang-hoei ZANDVOOR1 (GPD) Een zeer felle brand heeft gistermid dag in enkele uren tijd honderd hectare duintorrein bij het cir cuit in Zandvoort verwoest. Veel hoog geboomte, zoals dennen, en verder struikgewas en lage begroeiing met wild en gevogelte gingen verloren De oorzaak van de brand, welke om twee uur werd ontdekt, is nog niet bekend. De brandweren van Haarlem, Zandvoort, Bloemendaal en Noordwij kerhout voerden met een tiental wagens en in totaal ongeveer 200 man urenlang een hopeloos lijkende strijd tegen de metershoge vlammen. Latei- kregen zij assistentie van enkele honderden militairen uit Haar lem en uit de Koksschool in Leiden, die toevallig hun bivak hadden opgeslagen op de mili taire schietbanen in Overveen. Tal van kampeerders deden ook eveneens al het mogelijke om Lhc.ïng van de brand te voorkomen. Omstreeks kwart over vijf was men het vuur ge heel meester Burgemeester A Nawijn van Zandvoort tiield midden m he' duingebied een toespraak tot de honderden, die de grootste duinbrand sinds vele Lopik werd de emballage- en nog enkele ernstige branden. In Lopik werd de amballage- en karton nag e-at reling van Gou da's Gloriefa'oriek N.V. v.h. fir ma A. van Dijn geheel verwoest Drie brandweerkorpsen moesten in het geweer komen om de vuurzee de baas te worden. De schade loopt m de vele tiendui zenden guldens. Vannacht was de brandweer van Lopik alweer in touw. Dooi kortsluiting ging een eerste verdieping van een woonhuis geiheel in vlammen op Ook hier was de schade groot. ROGGEL Brandweerlieden en militairen hebben gistermid dag vijf uren gezwoegd om een hardnekkige bosbrand bij Rog gel te bedwingen Zeker 25 ha hakhout, heide en dennenaan plant gingen verloren. Ook hier is de oorzaak onbekend. BRUNSSUM De brandweer van Brunssum is gistermiddag voor de zevende maal in drie dagen tijd uitgerukt om een nosbrand to bedwingen. In een oog-wen' stond ongeveer vier aectare heide in vlammen. De Orandweer kon uitbreiding voor komen. IRUSSEL (AP) Het Belgische (blad „Le Soir" is begonnen met [treksels van de memoires van een Igische verslaggever die zegt dub- Mjent geweest te ziin. Hij werkte iel voor de Ts.i«*cl>*srl»e geheime nst als voor de Belgische contra- onage. Albert van Buylaere, een htvaartverslaggever voor een Bel ch blad, is kort geleden gestorven, ïan Buylaere werd in Tsjecho-Slo- opgeleid in het overbrengen van Uoboodschappen en heeft, de Ts.ie- van 1964—'67 voorzien van in- htingen over Shape en de in Ame- gebouwde F 104g Starfighter. Tezelfdertijd, aldus „Le Soir". bleef voortdurend in vorh'nrh'TiCT met de !?en en verschafte hun gegevens sr het Tsjechische spionagenet in Igië. Een woordvoerder voor de Tsjechi- ie ambassade in Brussel heeft de Keringen van Van Buylaere ont- cd. Een woordvoerder voor het. Bel- che Ministerie van Buitenlandse ïen zei. dat er geen Belgische thten inepdiend zijn bij de Tsje- lsche regering. WEERBERICHT Kans op een bui De Bilt verwacht van heden- tot orgenavond licht tot half bewolkt et voornamelijk later op de dag en tte Plaatselijke buien. Zwakke tot matige, morgen over 's tijdelijk vrij krachtige zuidoos- lltee wind. Weinig verandering in Dperatuur. (Opgemaakt om 11.40) 18 APRIL ATHENE (AFP/Reuter) In Sa- Inniki is een tiental studenten ge arresteerd. Het zou een preventieve arrestatie zijn met het oog op mo gelijke agitatie ter gelegenheid van de verjaardag van de militaire staatsgreep van 21 april. In Athene hebben verscheidene voormalige po litici van de veiligheidsdienst een „waarschuwing" gekregen. De Griekse staatsveiligheidsdienst heeft gisteren oud-minister van In dustrie Zigdis ontboden en hem ge waarschuwd geen politieke verkla ringen af te leggen, speciaal nu het militaire bewind zich voorbereidt op de viering van de eerste verjaardag van de machtsovereming. Nauwelijks twaalf uur tevoren waren twee oud premiers. de 80-jarige Papandreoe en de 65-jarige Kanellopoelos. onder huisarrest geplaatst, voor de tweede maal sinds het aan de macht komen van de militairen. Op uitnodiging van het. comité „Vrij Griekenland" zal Andreas Pa pandreoe op 24. 25 en 26 april een bezoek brengen aan Nederland. Woensdagavond zal hij spreken in de aula van de universiteit, te Am sterdam, de voormalige Lutherse kerk aan het Spui, waar ook drs. J. M. den Uyl en dr P. R. Baehr het woord zullen voeren. Op donderdag 25 april zal hij wor TEL AVIV/JERUZALEM/BEIROET (AFP, Reuter. DPA, AP) Het Israëlische blad „Vedioth Acharonoth" meldt dat Jordanië Israël voorgesteld heeft in Genève indirecte en ge heime besprekingen te beginnen over een oplossing van de conflicten tussen beide landen. Israël, aldus het blad, heeft dit lordaanse voorstel van de hand gewezen en vastgehouden aan -echtstreeks overleg. de Amerikanen. pleegd met de militaire bevelheb bers in het gebied van de Grote Oceaan V.l.n.r. generaal Wheeler, voorzitter chefs van staven, ad miraal John McCain, de nieuwe bevelhebber van de Amerikaanse tènlandse Zaken heef gisteren de strijdkrachten in het gebied van voorwaarden waaraan de plaats I d.e Stille Oceaan, en president van onderhandelingen moet voldoen I Johnson. bekendgemaakt. Deze plaats moet j toegankelijk zijn voor alle bondge- Voorwaarde Het Amerikaanse ministerie van Bui- I noten van de Verenigde Staten en in een neutraal land liggen. De Verenigde Staten'hebben nog geen! antwoord ontvangen van Hanoi op I het voorstel eventuele besprekingen j in Nw Dehli, Djakarta. Rangoom, Vientiane of Geneve té houden. De Japanse minister van Buitenland se Zaken Takeo Miki heeft giste ren in het Japanse parlement ver klaard dat ook China zou moeten worden uitgenodigd bij een te hou den conferentie over Vietnam. Vre de in Azië is volgens Miki niet denkbaar zonder China. Top Activiteit Kortgeleden heeft de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Eban verklaard dat Egypte „volle dig negatief" staat tegenover vredes besprekingen met Israël, terwijl hij p_ de houding van Jordanië „niet posi tief" noemde. den ontvangen door een ambtenaar j van het. ministerie van Buitenland- Deze nuance geeft volgens waar- se Zaken en in besloten kring over- nemers het verschil weer dat er voor leg plegen met de vaste commissie de Israëlische regering bestaat tus- van Buitenlandse Zaken van de Sen de weigering van Cairo en de Tweede Kamer. Donderdagavond wordt te Utrecht een openbare ver gadering gehouden, waarop Andreas Papandreoe ei. drs. J. P G Best het woord zullen voeren. Op vrij dag zal hij op, Nederland 1 geïn terviewd worden door de heer Neu mann. Straffen in Guadeloupe Zestien inwoners van Guadeloupe zijn tot ge- vangenisstiaffen van zes maanden tot drie jaar veroordeeld wegens deelne ming aan relletjes in mei vorig jaar De Franse overheid op dit Carai- bische eiland is van oordeel dat de onlusten zijn verwekt door een bewe ging met een communistische inslag. De verdedigers weten de wanorde lijkheden aan de slechte sociale om standigheden en aan het gedrag van de politie De 21-jarige mej. Fay Bird uit Hinckley, Leicestershire, van be roep secretaresse, is in Londen gekozen als het meisje met de mooiste ogen van geheel Enge land. De foto van Fay komt op een affiche, die in vijftienduizend werkplaatsen komt te hangen in het kader van een actie voor oog- Nt nummer bestaat uit 16 pagina's bescherming. -r 05.37 uuh; onder: 19.43 uur. *an op: 02.17; onder- 08.40 uur. teogwater in Katwijk 6.45 en 19.18 laagwater: 2.35 en 15.01 uur. tot onderhandelen van Amman, zij het dan in een vorm die voor Is raël onaanvaardbaar is. Israël meent dat de Arabische landen zo lang zij niet aan één tafel willen gaan zitten met Israël, in feite weigeren het be staan van de staat Israël te erken nen. Missie-Jarring In de hoofdsteden van de landen in het Midden-Oosten gaan op het ogenblik geruchten die spreken van het slagen van de missie van de VN- bemiddelaar voor het Midden-Oosten Jarring. Gunnar Jarring was gisteren in Jeruzalem waar hij anderhalf uur Buitenlandse Zaken ontkend dat zijn regering van het Jordaanse voorstel voor onderhandelingen op de hoogte zou zijn. Een bericht uit Amman over een vredesinitiatief van Jarring werd eveneens tegengesproken. Jar ring arriveert vandaag in Cairo waar hij o.m. zal spreken met de Egypti sche minister van Buitenlandse Za ken Riad voor diens vertrek naar de Sowjet-Unie. Naai- verluidt zou Riad in Moskou spreken over een geco ördineerd communistischArabisch offensief in de volgende week te hou den zitting van de Algemene Verga dering van de Verenigde Natis indien de VN-bemiddelaar Jarring niet mocht slagen bij zijn pogingen een voor alle partijen bevredigende oplos sing voor het conflict in het Midden- Oosten te vinden. Commando's Het Libanese blad „Al Horrya" schrift naar aanleiding van een communique van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie over de arresta tie van drie leiders van de organisa- Zuid-Vietnam heeft een topconferen tie van bondgenoten voorgesteld in Washington of Honoloeloe voor de „werkelijke vredesonderhandelin gen" tussen Noord-Vietnam en de Verenigde Staten beginnen. De bondgenoten van Zuid-Viefcnam zijn; de Verenigde Staten, Austra lië, Nieuw Zeeland, Thailand, de Philippijnen en Zuid-Korea. Het doel van de conferentie zou moeten zijn een gezamenlijk standpunt te formuleren voor de as. vredeson derhandelingen. President Johnson zal vandaag in Honoloeloe spreken met president Park van Zuid-Korea. Zuid-Korea dat ongeveer 50.000 man troepen in Zuid,-Vietnam heeft zou ongerust z(jn over de wending die het Viet nam-conflict op het ogenblik neemt. De Zuidkoreaanse premier Tsjoeng Il-kwong heeft verklaard dat zijn regering een eervolle vrede in Zuid-Vietnam steunt, maar hij waarschuwing tegen 'n compromis met de communisten. De Zuidkore aanse premier zei voorts dat Zuid- Korea betrokken wil worden bij het overleg over Vietnam. Een onverwachte activiteit van Noordvietnamese militairen rond de geallieerde basis in Khe Sanh. heeft vandaag de geruchten ontze nuwd als zou Hanoi bezig zijn met de terugtrekking van zijn troepen in Vietnam, Laos en Cambodja. Volgens deze geruchten speculeren de Noordvietnamezen erop dat on derhandelingen door terugtrekking so uworden bespoedigd (en daar mee de terugtrekking van de Ame rikanen) waarna Hanoi in het zui den vrij spel zou hebben. Ameri kaanse vliegtuigen hebben gisteren de hevigste luchtafweer ontmoet sinds de bombardementen op Noord-Vietnam werden beperkt. Volgens Amerikaanse woord voerders hebben de Noordvietna mezen mogelijk hun luchtdoelwa- pens geconcentreerd in het zuiden van het land dat nog mag worden gebombardeerd. Vier Amerikaanse toestellen zouden gisteren bij de bombardementen verloren zijn ge gaan. sprak met de Israëlische minister I tie >n de Syrische hoofdstad Damas- 1 cus dat de»Syrische strijdkrachten op dracht hebben gekregen alle Pales van Buitenlandse Zaken Eban. Kort daarvoor had een woordvoer- dei van het Israëlische ministerie van DEN HAAG (GPDi Op de rian- vierkante meter. De curatoren in het te elf kamers tellende villa van de j faillisement hebben beslag gelegd heer J. P. J van Heijst. vroeger ei- j op het huis en het werd geveild op genaar van de failliet gegane ra-1 last van de eerste hypotheekhouder diatorenfabriek van die naam in de N.V. levensverzekeringsmij. „De Den Haag. is gisteren in het vendu- I Utrecht", die een vordering heeft van huis der notarissen een bod uitge- i f 42.000. Er rust nog een tweede hy- bracht van f237.000. Dit werd ge- potheek op de villa van f200.000. die daan door een geheimzinnige onbe kende, die zijn naam niet wilde noe men, maar die wegreed in een Mer cedes met een kenteken dat op naam staat van een inwoner van Voorburg, die een geheim telefoon nummer heeft. De villa is gelegen aan de Nieuwe Parklaan 86 in Scheveningen. heeft vier kelders, twee garages en een bar en staat op een terrein van 710 werd verstrekt door de N.V. Van Heijst. Men begon de veiling met een in zet van f 150.000,- die door bieden vrij snel opliep tot f 190.000. Toen bleven er twee bieders over. die met sprongetjes van f 1000.- tegen elkaar opbodén, tot het bod van f 237.000 was bereikt. De villa staat op grond, waarvan de erfpacht is vastgelegd tot het jaar 2000. tijnse en Syrische commando's aan te houden die in het door Israël be zette Syrische gebied Golan willen binnendringen. Volgens de Israëlische pers zouden Palestijnse commando's zich uit het dal van de Jordaan teruggetrokken hebben op verder in Jordanië gelegen bases als gevolg van de Israëlische vergeldingsmaatregelen. Men acht het niet uitgesloten dat de Jordaanse autoriteiten de leiders van de com mando's hebben verzocht hun tactiek te wijzigen in verband met de Isra ëlische tegenactie waardoor de boe ren in het dal van de Jordaan. het vruchtbaarste gebied in Jordanië, dwongen werden van hun landerijen weg te trekken PARIJS Israël heeft gisteren de laatste termijn van 72 miljoen gul den betaald voor de aankoop van vijftig Franse Mirages. De jachtbom menwerpers staan met Israëlische kentekens klaar in hangars. Zij kun nen niet naar Israël gebracht worden omdat president De Gaulle nog steeds niet het verbod op de levering van wapens aan de landen in het Mid den-Oosten heeft opgeheven. Dit ver bod werd na het uitbreken van de juni-oorlog afgekondigd. TAIPEI (FORMOSA) (AP) Hevige gewapende botsingen tussen volgelingen en vijanden van Mao Tse-toeng hebben zich voorgedaan in de provincies Kwangsi. Kwangtoeng Foekien, aldus deelden gisteren van nationalistisch - Chi - ADVERTENTIE Ook voor nerveuze kinderen! Vetkrijiihaar tij H.H. kpnlhekers in Dtepism KWANGTOENG: ongeveer 3000 maoïsten en anti-maoïsten kwamen op 17 maart in Toisgan, 96 km ten zuiden van Kanton, met el kaar in botsing waai bij meer dan 5000 slachtoffers aan beide zijden vielen: KWAGSI; meer dan 3000 men sen werden gedood of gewond bij ge vechten in Paklow .Ei vonden ook botsingen plaats in Lioetsjow en An- ning. de twee grootste stéden van de provincie; FOEKIEN: meer dan 3000 an ti-maoïsten. ondei wie arbeiders, boe ren en mariniers hebben 4 maart een aanval gedaan op duizend rode gar disten in Amoy. Aan beide zijden vie len meer dan 3000 doden. ADVERTENTIE morgen voordeel i wiener melange 250 gram van 89 voor 79 niet duur wel heerlijk (§uc/ Qtteuwb Uit het Leidsch Dagblad van 18 April 1868: 1 Een ter lafce van diefstal g gearresteerd persoon is j.l. Maandag uit de bewaarplaats te Axel ontsnapt. De cipier kwam n.l. zijn eten brengen i en opende daartoe de deur. De vogel wipte uit het hok, g sloot de deur onmiddellijk i i achter zich en stelde alzoo 1 den cipier in bewaring. De cipier werd later door zijn vrouw uit zijne gevangen- schap verlost.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1